De Echo van het Zuiden Na 19 eeuwen Christendom BINNEN- EN BUITENLAND Verbeterde Belastingwetten BP 2e Lustrum van de rechten van de mens NIEUWJAARSWENSEN NIEUWJAARSWENS „De Echo van het Zuiden'7 Zeer welkom voor kleine zakenman en particulier haard brand olie C. J. VAN NOIJE A. COPPENS C. VAN ALPHEN GEBR. A. M. DE ROOY JAC. KLIJN GEBR. M. A. VOS Hr. Ms. „GRONINGEN" VOER DRIE MAAL ROND DE AARDE. I MAANDAG 8 DECEMBER 1958 81e JAARGANG No. 96 Zonder een enkele tegenstem werd op 10 december 1948 door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te Parijs de Universele Verklaring van de Rech ten van de Mens aangenomen. Zelfs de Russen, die maar één woord hebben meegenomen naar de vergader zaal van de naar eenheid en vrede zoekende wereld, lieten geen „njet" horen. Dat zijn zo de fijne kantjes van de politiek. Woensdag a.s. herdenken we voor de 10e maal wat men zo indrukwekkend heeft genoemd: „De Dag van de Rechten van de Mens". Moeten we daar enthousiast en gevoelig over gaan doen? Een hooggestemd en idealistisch stukje zou het op deze dag ongetwijfeld goed doen, als deze 10e decem ber maar niet een van de bitterste herdenkingsdagen was, die we op onze agenda hebben, omdat we niet veel anders hebben te herdenken dan de onmacht, de tweedracht, de haat en de nijd, de willekeur, het machts misbruik en het spel van leugen en bedrog van onze wereld. Is het niet tekenend voor de wereld waarin we leven, dat we na 19 eeuwen Christendom het 2e lustrum van de Rechten van de Mens gaan herdenken? We hadden er al zo n dikke 380 lustra op moeten hebben zitten, want Christus heeft ons reeds lang geleden in gebod voorgelegd wat wij in de Universele Verklaring met zoveel plechtige leugens hebben ten doop gehouden. De Universele Verklaring is voortgekomen uit de behoefte tot bezinning op de waarde en waardigheid van de mens en het verlangen naar deze bezinning was de enige bloem die nog bloeide in de totale chaos, waar in de tweede wereldoorlog de mensheid had gestort. In deze chaos stond ons maar één ding te doen we hadden ons toen allen en ieder voor zich moeten buigen over Gods Woord om te lezen en te herlezen, maar het hart van de wereld is verdeeld en daarom kwam dit nieuwe, deze Universele Verklaring, als een nieuwe Bijbel voor een verlichte tijd. Maar daar lag ook de fout, de oorzaak van de complete mislukking, waarmee we dagelijks worden geconfronteerd, want de enige die licht, eenheid en vrede kan brengen, is Hij, die het Licht in de wereld heeft gebracht. Alles buiten Hem leidt tot verdeeldheid, vijandschap en chaos. Dertig artikelen bevat de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Artikel 1 en 2 zijn algemene artikelen, welke vaststellen dat „alle mensen vrij en ge lijk in waardigheid en rechten geboren worden" en dat „een ieder aanspraak heeft op alle rechten en vrijheden, 'ia deze Verklaring opgesomd, zonder enig onderscheid van welke aard ook, zoals ras, kleur, geslacht, taal, godsdienst, politieke of andere overtuigingen, nationale of maatschappelijke afkomst, eigendom, geboorte of andere status." De burgerlijke en staatkundige rechten, erkend in de artikelen 3 tot 21 houden in recht op leven, vrijheid en onschendbaarheid van persoon, ge vrijwaard zijn van slavernij en horigheid, van folterin gen of wrede, onmenselijke of onterende behandeling of bestraffing; het recht als persoon erkend te worden voor de wet, gelijke bescherming door de wet; recht op daadwerkelijke rechtshulp; gevrijwaard zijn van wille- keurige arrestatie, detentie of verbanning; recht op een eerlijke en openbare behandeling door een onafhan kelijke en onpartijdige rechterlijke instantie; het recht voor onschuldig gehouden te worden totdat de schuld krachtens de wet bewezen wordt en buiten toepassing laten van strafwetten, welke posterieur zijn aan het plegen van een feit; gevrijwaard zijn van willekeurige inmenging in persoonlijke aangelegenheden,gezin, te huis of briefwisseling; vrijheid van beweging, asyl- recht; recht op nationaliteit; rechten met betrekking tot het huwelijk; recht op eigendom, vrijheid van gedachte, geweten en godsdienst; vrijheid van mening en menings uiting; recht van vereniging en vergadering; recht deel te nemen aan het bestuur van zijn land en het recht op voet van gelijkheid te worden toegelaten tot overheids diensten. De artikelen 22 tot 27 handelen over economische, sociale en culturele rechten het recht op maatschap pelijke zekerheid; recht op arbeid; recht op rust en op eigen vrije tijd; recht op een levensstandaard, die hoog genoeg is voor de gezondheid en het welzijn; recht op onderwijs en het recht aan het culturele leven van de gemeenschap deel te nemen. De slotartikelen 28 tot 30 erkennen, dat ieder recht heeft op het bestaan van een zodanige maatschappelijke en internationale orde, dat de rechten en vrijheden ten volle kunnen worden verwezenlijkt, en zij leggen de nadruk op de plichten en verantwoordelijkheden welke eenieder heeft jegens de gemeenschap. Wat er van de praktische naleving van deze Uni versele Verklaring door de ondertekend hebbende lan den terecht komt, is eenieder voldoende bekend. De onderdrukking van de negers in Amerika vindt systematisch doorgang en wordt door overheidsperso nen gesteund. De „onpartijdige" rechterlijke instantie stuurde een neger, die een bedrag van ca. zeven gulden had gestolen, naar de elektrische stoel; in Rusland en in alle landen achter het ijzeren gor dijn beleeft de mens zijn vrijheid in een onmenselijke terreur. Het Hongaarse recht op vrijheid verdronk in het bloed van tienduizenden. Arrestaties, executies en folteringen zijn aan de orde van de dag. De doden vallen zonder enige vorm van een eerlijk proces. De vrijheid van mening, van gedachte zelfs bestaat niet Elke vorm van godsdienst is verboden, de staat is God; Indonesië, dat de Universele Verklaring in zijn grond wet opnam, gaat zich te buiten aan roof van Neder landse eigendommen en aan wetsverkrachting jegens Nederlandse onderdanen; in Zuid-Afrika worden de kleurlingen door de mens onwaardige apartheidswetten op hopen gedreven; in de Soedan nationaliseerde de regering het bijzon dere onderwijs; er zijn nog landen, waar de vrouwen geen stemrecht hebben, en in enkele Arabische landen heeft niemand stemrecht er is geen land of het wordt door deze Universele Verklaring, die men ook het internationaal wereldge weten zou kunnen noemen, veroordeeld. Ook Neder land, waar de mensenrechten ook lang niet altijd het uitgangspunt van alle doen en laten zijn. Zelfs in de boezem van de Verenigde Naties schrikt men er niet voor terug om de Rechten van de Mens met voeten te treden, getuige de wijze waarop men Bang Jenssen leven en werken onmogelijk heeft gemaakt, om dat hij weigerde c;e namen van de Hongaarse getuigen prijs te geven, die door hem waren gehoord in verband met het rapport over de Hongaarse opstand. Hij had deze mensen op erewoord geheimhouding beloofd, om dat zij zeer terecht repressailles van de communistische machthebbers vreesden, en wat de roden onder repres sailles verstaan, weten we allemaal. Maar het schijnt dat bij zekere figuren in de Verenigde Naties het goede gezegde „Een man een man, een woord een woord geen enkele betekenis heeft, ofwel, dat men zich weinig laat gelegen liggen aan het leefrecht en welzijn van die Hongaren, die met gevaar voor eigen leven en dat van hun gezin hun verklaringen hebben afgelegd. Bang Jenssen heeft pal gestaan voor de Rechten van de Mens, maar hij is door zijn eigen ménsen verraden, om dat een belastingvrij inkomen belangrijker is dan dertig artikelen hooggestemde taal over mensenrechten. Dertig artikelen heeft de wereld van vandaag nodig gehad om de rechten van de mens vast te leggen. Zij had met één gebod kunnen volstaan „Heb uw naaste lief als uzelf". Dat we daaraan genoeg hebben, zover zijn we helaas nog niet en tot zolang zal deze Universele Verklaring een dode letter blijven. onderneming in een naamloze ven- nootschap. Niet alleen het zakenleven zal ver- schillende voorstellen toejuichen. De particulieren zullen de verruiming van het begrip buitengewone lasten aangenaam vinden. Om voor aftrek wegens buitengewone lasten in aan- merking te komen, moeten deze tot heden 6% van het onzuiver inko- j men, verminderd met persoonlijke verplichtingen, te boven gaan. Dit percentage wordt gesteld op 4% met vermindering van het derde kind af. Thans vermindert de genoemde 6% voor elk kind met V2 procent. Om tot meer scholing van de be- roepsbevolking te komen, mogen studiekosten voortaan als buitenge- j wone last in mindering worden ge bracht, wanneer zij meer dan 200 gulden per jaar bedragen, zó wenst de minister. Deze studiekosten mo gen worden afgetrokken om een be tere positie in de maatschappij te verkrijgen en niet wanneer zij uit liefhebberij worden gemaakt. Hier onder vallen echter geen kosten van levensonderhoud tijdens de studie. Toch is hiermee aan een lang be staande grief tegemoet gekomen. Als beide echtelieden werken. Een andere doorn in het vlees van vele belastingbetalers wil de minis ter eveneens uittrekken. Dit betreft de te maken kosten voor huishoude lijke hulp van een echtpaar, waar van zowel de man als de vrouw een beroep uitoefenen. De minister geeft 1 toe, dat kosten voor huishoudelijke hulp in dit geval onvermijdelijk zijn en wil daarvoor een aftrek toestaan op het inkomen van 3.voor el ke dag, waarin de vrouw minimaal 4 uren aaneengesloten werkzaam is. De regeling geldt zowel voor hen die in dienstbetrekking zijn als voor de vrouwen van zakenmensen en andere zelfstandigen en kent bij dit voorstel een maximum van 624. per jaar. Algehele aftrek van de te maken kosten acht de bewindsman niet billijk, omdat er tenslotte een aantal gehuwde vrouwen is dat ten koste van grote inspanning naast de beroepswerkzaamheden de eigen huishouding blijft doen en dus geen extra-kosten maakt. Mensen met sterk wisselende ver diensten hebben tot nu toe nogal eens reden tot klagen, omdat zij soms een hoog inkomen maken en over dat jaar dan een extra hoge belasting moeten voldoen. Een vol gend jaar verdienen zij dan veel minder, maar de gemiddeld betaalde belasting over die twee jaren is dan hoger dan ze bij een gelijkmatig vloeiend inkomen zou zijn geweest. Minister Hofstra heeft medelijden met deze mensen gekregen en stelt voor, dat men elke drie jaar tot een herrekening mag komen, mits men het ene jaar ten minste 10% en een bedrag van f 300.meer betaalt dan het volgende. Men zal alleen te rugkrijgen hetgeen de bedoelde 300 gulden te boven gaat. Geen belastingvrijdom meer! Bij alle verbeteringen is er echter s te minste één, die aan een bepaalde groep duur te staan kan komen. Deze groep omvat onze diplomatie ke vertegenwoordigers, die tot he den als buitenlands belastingplich tigen werden gezien, en veelal vrij bleven van aanslagen, maar voor taan als binnenlands belastingplich tigen zullen worden behandeld. An dere dienaren van Nederlandse pu bliekrechtelijke lichamen valt een zelfde eer ten deel, welke ditmaal extra duur mag worden genoemd. jijMtrrrt ff ---'iTi' 11 w Het zal onnodig zijn onze lezers te wijzen op het belang dat zij hebben bij het plaatsen van een in ons blad. Waar de Echo komt in alle plaatsen van de Langstraat, waarmee men onderling zaken doet, we noemen als voorbeeld: Waalwijk, Drunen, Sprang-Capelle, Kaatsheuvel, Loonopzand, Waspik, enz., waarvan in sommige gemeenten haast huis voor huis, dan kan men zijn klanten, vrienden en bekenden niet beter nieuwjaar wensen dan door een advertentie in Adressen van opgave: WAALWIJK: aan ons bureau: Grotestraat 205, of aan onze eigen acquisiteurs en dus niet aan anderen. G. v. Gurp, Schansstraat 63, Elshout. W. Brok, Burg. v. d. Heijdenstraat 8. KAATSHEUVEL: J. Tuerlings, Dr. v. Beurdenstraat 8. LOON OP ZAND: J. Monsieurs, v. Salm-Salmstraat. SPRANG: J. van Dongen. Koenen-Roomer, Trampad. A. Roomer, Schrevelstraat. WASPIK: Lambooij-Schoorl, Hoogkerkstraat. RAAMSDONK: A. Rutters, Luyten Ambachtstraat. RAAMSDONKSVEER: Boekhandel v. Dongen. VLIJMEN: J. v. d. Dungen, Past.v. Akenstraat 11. De prijs is: 1 kolom 1.75 2 kolom 3.50 DRUNEN-ELSHOUT: CAPELLE: Op de Kneuterdijk. Hiermee is er nog geen einde aan de lijst van wijzigingen, die men beoogt aan te brengen in de wet op de inkomstenbelasting. Als belang- l rijk kunnen wij nog noemen dat kosten van verwerving in de toe komst aftrekbare kosten zullen wor den genoemd en dat men voortaan pas toepassing van de bekende 5% regeling kan vragen wanneer deze aftrekbare kosten tenminste 120.- bedragen en voor een echtpaar 240.per jaar. Tot heden zijn de ze minima op 100.resp. f 200. gesteld. Wie niet meer dan 6900.ver dient in dienstbetrekking, ontvangt tot heden geen aanslag in de inkom stenbelasting, indien men niet meer dan ƒ200.— bijverdiensten geniet. Deze bijverdiensten zullen in de toe komst 300.mogen bedragen, als minister Hofstra zijn zin krijgt. Loon en vermogen. De wijzigingen in de loonbelasting zijn hoofdzakelijk technisch van aard en beogen een aanpassing aan de bestaande sociale wetgeving, waar het begrip werkgever tot he den een andere inhoud heeft. Bij huwelijk valt men thans terstond in een andere tariefklasse. In het nieu we ontwerp wenst de minister een wijziging van de tariefgroep per kwartaal. Tenslotte heeft men de wet °P de vermogensbelasting onderhanden ge nomen, waar de minister de eige naars van eigendom, waar zij geen vruchten van plukken, vrijstelling van vermogensbelasting wil geven. Hij geeft de voorkeur aan een hef fing van de vruchtgebruiker, die dan op zijn beurt een derde van de blo te eigenaar kan terugvorderen. De waardebepaling zal voortaan plaats vinden naar hetgeen er in het eco nomisch verkeer aan waarde wordt toegekend. Een nieuw begrip met nieuwe bronnen van meningsver schillen. Plaatsruimte verhinderd ons hier nader op in te gaan. Voorlopig kan worden geconclu deerd dat de nieuwe ontwerpen in vele kringen waardering zullen vin den en dat zij een rijke stof bieden tot interessante discussies in de volksvertegenwoordiging, die ons gelegenheid te over zullen geven er nader op terug te komen. drs. H. De laatste jaren zijn wij zo gewend geraakt aan onaangename pu blicaties van de zijde van het ministerie van financiën dat men met een Jekere tegenzin de stukken leest, welke van die zijde op Sis bureau worden gedeponeerd. Met dezelfde tegenzin begonnen wij eigenlijk de nieuwe wetsontwerpen op de inkomsten-, vermo gens- en vennootschapsbelasting te lezen, welke nu zo ongeveer bij het scheiden van 1958 aan de Tweede kamer zijn aangeboden. Voordat we echter waren uitgelezen, volgden we met meer instem ming het betoog van miniser Hofstra, dat hij ter toelichting bij de ontwerpen heeft gevoegd. Minister Hofsta doet in de nieuwe 1 eerste verlichting zal krijgen. Goede tariefsherzie- j dingen bestaan voorts dikwijls uit drie delen, vandaar dat er de belof- ontwerpen, die geen ningen bevatten, een poging om de bestaande belastingheffing, met al de daarbij zich voortdoende proble men, aan te passen aan de maat schappelijke ontwikkeling in de jongste tijd. Dit alleen al rechtvaar digt de komst van deze ontwerpen. Die voorstellen nemen nog aan be tekenis toe, wanneer men ziet hoe er ernstige pogingen gedaan worden om ingeslopen misstanden uit ons belastingrecht te verwijderen. De minister is daar niet op elk punt in geslaagd, maar de doelma tigheid eist nu eenmaal ook conces sies. Zolang de ontwerpen geen wet zijn geworden, heeft de Tweede Ka mér volop gelegenheid amendemen ten aan te brengen. Er is een goede kans dat onze belastingwetgeving na de herziening meer waardering zal vinden dan thans. Zo zullen be- lastingheffer en -plichtige dichter bij elkaar komen te staan. In het kader van de thans be staande tekorten kan de minister "ons geen algemene belastingverlich ting in het vooruitzicht stellen. Het spijt hem, dat hij de ongehuwden nog geen verlichting kan geven. ten aan toegevoegd worden van ko mende belastingverlichting bij het maken van bepaalde besparingen, die zo noodzakelijk zijn en van fis cale faciliteiten bij werkgeversbij dragen in ondernemingsspaarrege lingen. Dit alles is toekomstmuziek en als zodanig niet ongeschikt als ouverture voor de nieuwe heffings- regelen voor de jaarlijkse aanval op ons inkomen. Minister met „zakelijk inzicht". Een onaangename noot in het ge heel is de overweging dat de rege ring mogelijk zal komen met een wetsontwerp tot heffing van ver mogenswinstbelasting. Laten we echter geen zorgen voor de tijd koesteren en liever blij zijn met de nieuwe gang van zaken bij her kapitalisatie. Volgens deze regeling, die in 1957 voorlopig is ingevoerd tot het einde van dit jaar, mag een ondernemer zijn bedrijf thans her- kapitaliseren tegen een bijzonder tarief van 20%. Deze regeling zal permanent worden, hetgeen er op maar°hil belooft andermaal dat deze wijst dat de waardedaling van de categorie van belasting-betalers het I gulden nog wel niet ten einde zijn, naar de minister verwacht. Vervolgens stelt de regering voor, het begrip ijzeren voorraad uit te breiden voor het bedrijfsleven, zo dat ook de duurzame productiemid delen ervan zullen profiteren. Za kenmensen zullen voorts verheugd zijn dat de zogenaamde vervangings reserve zal worden uitgebreid. Meer vreugde-uitingen zullen nog ge hoord worden over het voortzetten van de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. Het is bij de eerste vluchtige be schouwing helaas niet mogelijk alle voor- en nadelen van de nieuwe re geling uit te spinnen. We hopen ge legenheid te vinden hiernader op terug te komen. Slechts zij nog ver meld, dat de minister de historische kostprijs als basis voor de belasting heffing niet wil loslaten, maar dat hij de feiten van dit systeem gedeel telijk wil wegnemen en toenadering zocht tot de vervangingswaarde. In het kader der industrialisatieplan nen een zeer verstandig voornemen, dat zeker de nodige eetlust in het bedrijfsleven zal opwekken. Uitstel na overlijden. Niet onvermeld mag blijven dat in het ontwerp wordt voorgesteld om voortaan onbelaste reserves en stille reserves, waarover thans bij beëin diging van de belastingplicht inkom stenbelasting moet worden betaald, vrijstelling te verlenen van die be- taalplicht, indien bij overlijden de erfgenamen het bedrijf voortzetten. De betaling wordt dus opgeschort tot zo'n onderneming wordt opge heven of in andere handen over gaat. Een verheugend voorstel, dat vele middenstanders met instem ming zullen begroeten, omdat nu eindelijk het eenmansbedrijf gelijk behandeld wordt als de vennoot schap, die trouwens ook nog wind in de zeilen krijgt, omdat dit uit stellen van de belasting ook zal gel- 'den bij overgang van een eenmans- TELEVISIE-NOTA SPORT-NOTA DEBAT OMROEP-WET Onder druk van de Tweede Ka mer heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Höppener, beloofd zijn ui terste best te zullen doen om einde lijk beslissingen te nemen in de be langrijke kwesties, die onder zijn verantwoordelijkheid vallen. Voor 1959 heeft hij drie grote zaken op zijn agenda staan: 1. in het begin van het jaar de no ta over de televisie, waaruit zal blij ken, of de regering reclame in de te- j levisie wil toestaan, en zo ia, in j welke vorm; j 2. in januari 1959 de laatste schrif- - telijke stukken van de regering over het ontwerp van de omroepwet, waarin het omroepbestel wordt ge- regeld; 3. in de zomer of het najaar een nota over de sport en het beleid van de overheid om sportbeoefening goéd mogelijk te maken. wisselende inkomens, zullen worden verzwakt. Wellicht belangrijker zijn nog de maatregelen waartoe de minister niet wil overgaan. Zo komt er geen de meest ideale brandstof voor uw oliehaard of -kachel. HERZIENING DER BELASTINGWETGEVING. In het kader van de voorgenomen algehele herziening van de belas tingwetgeving heeft minister Hof stra bij de Tweede Kamer ontwer pen ingediend voor een nieuwe in komstenbelasting, een nieuwe loon belasting en een nieuwe vermogens belasting. Ontwerpen voor een nieu we vennootschapsbelasting en een nieuwe dividendbelasting zullen spoedig volgen. Daarmee kan dan ook een beslissing over het al of niet voortbestaan van de commissaris- senbelasting worden verwacht. De wetsontwerpen bevatten wijzigingen van voornamelijk technische aard. Er worden echter ook een aantal materiële wijzigingen geïntrodu ceerd. Zo komt er een fiscale tege moetkoming voor de werkende ge huwde vrouw. De studiekosten gaan gelden als aftrekbare buitengewone lasten. De fiscale nadelen van de geldende belastingheffing op sterk Dr. v. Kesselstraat 15 LOON OP ZAND Tel. K 4166—355 Grotestraat 189 WAALWIJK Tel. K 4160—2015 Westeinde 11 WAALWIJK Eerste Zeine 15 WAALWIJK Tel. K 4160—2025 Hoofdstraat 142 KAATSHEUVEL Tel. K 4167—2036 Kerkstraat 64 SPRANG-CAPELLE De onderzeeboot jager Hr. Ms. „Groningen" is in de haven van Den Helder teruggekeerd, na een ver blijf van anderhalf jaar in Nieuw- Guinea. Het schip met de 236 opva renden was gemiddeld 21 dagen per maand op zee en legde in totaal 68.000 zeemijlen af. Het maakte hierdoor een reis, gelijk aan een af stand drie maal rond de wereld, zonder dokken en zonder enig her stel. Gevraagd naar zijn ervaringen over de hulp aan de K.P.M.-schepen, tij dens de maatregelen van de Indo nesische regering, zei de comman dant „Eigenlijk zijn wij voor de_K. P.M. in die moeilijke dagen alléén een morele steun geweest: actie is er nagenoeg niet gevoerd". Een spectaculaire gebeurtenis noemde de commandant het ontsnappen van de K.P.M.-schepen „Lebac" en „Le- hawa" uit de haven van Pontianak. Beide schepen trachtten met niet meer dan drie zeelieden en twee burgerkrachten naar Singapore te vluchten. De „Lebac" sleepte de „Lehawa". Op dit laatste schip moest de gezagvoerder zowel de sleeptros, het roer als de radio be dienen. Toen het schip hevig begon te slingeren, vroeg de kapitein min der te gieren, waarop zijn collega op de „Lebac" antwoordde: „Als jullie me door de radio oproepen, kan ik het stuur niet houden". Ook deze kapitein deed werk voor drie. VIERDUIZEND BRITSE MIJN WERKERS MOETEN WORDEN ONTSLAGEN. Ongeveer vierduizend Britse mijn werkers zullen door de Nationale steenkoolraad moeten worden ont slagen tengevolge van de perma nente sluiting van 36 mijnen, die is aangekondigd. De 8000 andere mijn werkers die daar werken, zullen naar mijnen in de buurt worden overgeplaatst. BELGISCH SCHIPPERSGEIZIN VERDRONKEN. Een Belgisch gezin van vier per sonen is woensdag verdronken, na dat hun lichter in aanvaring was gekomen met de Nederlandse kust vaarder Maarsbergen, groot 499 ton bruto. Het ongeluk gebeurde op de Schel de, dicht bij de Bonapartesluis te Antwerpen. De Belgische lichter Hubert vervoerde een lading cement en zonk in minder dan een minuut. De schipper, zijn vrouw en twee kinderen verdwenen mee in de diep te. BRUG BIJ GORINCHEM. De voltooiing van de brug over de Merwede bij Gorinohem kan met de weg Lexmond-Gorinchem in 1961 tegemoet worden gezien. Op dat tijdstip zullen tevens de werken aan het gedeelte tussen de brug bij Go- rinchem en het punt ten zuiden van Nieuwendijk gereed zijn gekomen. De verdere verbetering op de route naar Breda en uitvoering van de omlegging om Breda en Oosterhout, zullen alsdan reeds ter hand zijn genomen. Er kan echter niet op worden gerekend dat deze omleg ging, waarin verschillende grote kunstwerken voorkomen, gelijktij dig met de openstelling van de brug in gebruik zal kunnen worden geno men. De bestaande verbinding is echter niet zodanig, dat gevreesd zou moeten worden dat na de open stelling niet tenvolle van de nieuwe brug profijt kan worden getrokken. Men verwacht dat de omlegging om Breda en Oosterhout in 1963 geheel is voltooid. VOETGANGER OP ALLE ZEBRA'S BESCHERMD? onbelaste conjunctuurreserve, geen afschrijving naar vervangingswaar de en geen verlaging van het onge- huwdentarief. Voor bromfietsen straks maximum van 30 km. in bebouwde kom. Hoewel de invoering van de be schermde oversteekplaatsen de veiligheid van het voetgangersver keer zeker ten goede is gekomen mag niet worden ontkend, dat de daarmee bereikte resultaten nog niet bevredigend zijn te noemen. Het experimentele stadium is nog niet beëindigd. Mede omdat deze oversteekplaatsen nog zo gering in aantal zijn, is de voetganger daar mee nog niet voldoende vertrouwd en valt bij hem veelal een aarze ling waar te nemen, van zijn recht

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5