Buitengewone lasten? BINNEN- EN BUITENLAND MANIFEST van bestuur K.V.P. Waalwijkse en Langsiraatse Courant VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 99 Abonnement: 22 cent per week; 3.10 franco p.p. per kwartaal 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO" Betaal niet te veel belasting, als ge met extra kosten te makan hebt Er zijn nog vele mensen in ons land, die kunnen bezuinigen in verband met het belasting beta len. Dat u teveel betaalt is lang niet altijd de schuld van de be lastingdienst, maar in vele ge vallen hebt u het te wijten aan u zelf, om dat u de belasting dienst niet in kennis stelt met uw moeilijkheden. Wij willen het in dit artikel niet hebben over „lasten" m,aar over buitengewo ne lasten waarvoor u om de een of andere reden staat. WANNEER IS AFTREK TOEGESTAAN? Bij heffing van inkomstenbe lasting en loonbelasting wordt rekening gehouden met „buiten gewone lasten" door het verle nen van een aftrek, voor de in komstenbelasting op grond van artikel 51 van het besluit inkom stenbelasting en voor de loonbe lasting op grond van artikel 14 van het besluit loonbelasting. De lasten moeten betreffen: ëaoft ée lacrbr&fid onmiddellijk. En daarmoo ook de pijn. Simpelweg een ei twee Bennies... 1. uitgaven gedaan ter voorzie ning in het levensonderhoud van eigen, aangehuwde en pleegkin deren, voor wie geen kinderaf trek wordt genoten; 2. uitgaven ter voorziening in net levensonderhoud van ouders, grootouders, kleinkinderen, voor broers en zusters; 3. uitgaven in verband met ziek te, invaliditeit, sterfgeval, en der gelijke voor het gezin van de werknemer zelf, alsmede voor de andere onder 1 en 2 genoemde familieleden. De lasten moeten dit jaar in totaal meer bedragen dan 6 pet. van het jaarloon; voor elk kind waarvoor aanspraak hestaat op kinderaftrek wordt dit percenta ge van 6 verminderd met 'n half percent, d.w.z. als u 3 kinderen hebt, komt dit percentage te lig gen op 6 IV2 41/2%. Wat is levensonderhoud? Het levensonderhoud van de belastingplichtige zelf, van zijn echtgenote en van de kinderen voor wie hij kinderaftrek krijgt, beschouwt de wet als normale inkomstenbesteding. De uitgaven hiervoor zijn dus geen last wel ke buitengewoon is te noemen. Wel kunnen als buitengewone lasten worden beschouwd de uit gaven, die iemand moet doen aan de onder 1 en 2 genoemde naaste familie en, ten aanzien waarvan hij een wettelijke of morele verplichting heeft tot on dersteuning, indien zij zelf niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Ten aanzien van andere perso nen die nog verder van belas tingplichtige afstaan, rekent de wet dat er geen wettelijke of mo rele verplichtingen tot onder steuning bestaan. Zulke uitgaven zijn dus wel buitengewoon te noemen, maar geen iast, aange zien zij onverplicht worden ge daan. Bij ziekte. Bij ziekte kunnen alleen die uitgaven als buitengewone lasten in aanmerking komlen, welke niet door een verzekering of zie kenfonds worden gedekt. Hierbij kunnen wij aantekenen, dat de premie voor de ziekteverzekering en voor het ziekenfonds wel als uitgaven terzake van ziekte wor den aangemerkt en waaronder ook het gedeelte van de premie valt, dat voor rekening van de werkgever komt. Voorts worden als uitgaven van ziekte aangemerkt, de direc te kosten van geboorte, dat zijn dus de kosten van de dokter, het ziekenhuis, de (tijdelijke) hulp in de huishouding enz., maar hieronder vallen bijv. niet de kosten voor de bafoyuitzet, en ook niet die voor aanschaf van een kinderwagen, een wiegje, 'n bedje en dergelijke. Wel kunnen er voorts onder gerekend worden de extra kosten welke men heeft in verband met een door de dokter of specialist voorgeschreven diëet. Al zal het niet altijd mogelijk zijn deze kos ten op de werkelijke waarde be cijferen, toch zijn ze belangrijk, want voor suikerzieken of tuber culosepatiënten wordt meestal 'n vastgesteld bedrag per maand aangehouden. Dit kan bijv. voor een suikerpatiënt komen te lig gen op ongeveer f 30.- tot f 35- per maand. Dit zou derhalve aan merkelijke belastingverlaging tot gevolg kunnen hebben. Een voorbeeld. Stel een werknemer heeft een gezin, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen, waarvoor deze werknemer kinderaftrek geniet. Dit gezin betaalt normaal inge volge de coördinatietabel f 19.20 aan premie AOWr en aan loonbe lasting f 4.38 per maand over 'n bruto loon van f 300.- p. maand. Na toepassing van bovenver melde vermindering van laten we zeggen f 30.- per maand, blijft weliswaar het salaris f 300-, per maand, maar voor de berekening j van de belasting en de premie i AOW wordt dit inkomen 'bere kend over f 30.- minder, waar voor aan premie AOW f 17.20 verschuldigd is en aan loonbelas ting nihil. Het voordeel bedraagt hier dus f 4.38 en f 2 - f 6.38 per maand. Natuurlijk vervalt dit voordeel zodra medisch niet meer nood zakelijk wordt geacht de extra voeding te verstrekken. Doet zich een sterfgeval voor in de familie, d.w.z. onder de huisgenoten (echtgenote en kin deren) dan kan men geen aan spraak maken op aftrek wegens buitengewone lasten, indien de kosten uit de boedel van de over ledene kunnen worden bekos tigd. maar wel is goedgekeurd, dat de begrafeniskosten als bui tengewone lasten kunnen wor den beschouwd. Hoe te handelen? Hoe moet u nu handelen om in aanmerking te komen van de be lastingvermindering? Welnu, u kunt een verzoek richten tot de inspecteur der belastingen. Hier bij moet worden opgegeven be halve uw eigen naam, ook die van uw werkgever en natuurlijk de volledige adressen. Een volle dige omschrijving van de extra kosten moet worden bijgevoegd. Na onderzoek ontvangt de werk nemer de beslissing. Iemand die in loondienst is, geeft deze brief af aan zijn werkgever, die dan met de inhouding zal rekening houden. De aftrek geldt slechts voor één (kalender)jaar en moet der halve ieder jaar opnieuw, liefst in de maand november of begin december, van het voorafgaande jaar worden aangevraagd. Ont staat in de loop van een jaar recht op belastingvermindering, dan kan het verzoek ook gedaan worden zodra de uitgaven op de belastingplichtige gaan drukken. Voor wat betreft de inkom stenbelasting moet het verzoek gedaan worden bij de aangifte over het betrokken jaar: aftrek baar zijn de kosten in dat jaar betaald. Voor wat betreft de loonbelasting, moeten verzoeken om vermindering zo spoedig mo gelijk worden ingediend, d.w.z. direct nadat men de kosten weet of weet dat ze zullen komen. In het laatste geval worden ze geschat. Spoed is van belang om dat: 1. de kosten worden ver deeld over de rest van het kalen derjaar en over hoe meer loon men de kosten verdeeld, des te meer progressie van het tarief ontgaat men. Wanneer het jaar om is, zodat geen loon meer in dat jaar kan worden genoten, kunnen, kunnen ook buitenge wone lasten niet meer worden verrekend waardoor ze tussen „wal en schip" vallen. W'i willen er tenslotte op wij zen dat het artikel slechts be doeld is als een globale opsom ming om de lezers attent te ma ken op de verschillende moge lijkheden. Verdere informatie komt vanzelf op de inspectie in behandeling bij het verzoek. (Nadruk verboden). Binnenland EEN NOVUM IN ONZE PARLE MENTAIRE GESCHIEDENIS. De vergadering van de Tweede Kamer, die onschuldig bleek te worden, omdat alleen het afhan delen van een onderdeel van de belastingwetten aan de orde zou komen, waaromtrent minister Hofstra een voorstel had gedaan, heeft alweer aanstonds nieuwe spanningen doen ontstaan, mo gelijk feller dan de vorige. De voorzitter deed bij het be gin van deze vergadering een voorstel, hem ongetwijfeld door een meerderheid voorgelegd, om niet een onderdeel maar het ge hele complex van wetsontwerpen aan de orde te stellen. Hij had hierover overleg gepleegd met de minister, die hem had doen we ten, dat wanneer de Kamer meer zou willen behandelen dan hij had voorgesteld, hij daarbij niet aanwezig zou zijn. Mr. Burger vond het voorstel van dr. Kortenhorst zonderling, maar de voorzitter antwoordde, dat de Kamer zelf kan beslissen, omdat zii autonoom is om dat te doen wat zij denkt te moeten doen. Hoewel alles nog in de parle mentaire termen verliep, was er een toenemende spanning merk baar, die tot 't hoogtepunt werd opgevoerd, toen mr. Burger me dedeelde, dat wanneer de minis ter er niet zou zijn, ook hij de zaal zou verlaten. Bij de hervatting van de beraad slagingen heeft dr. Lucas na mens ae commissie voor finan ciën medegedeeld, dat de meer derheid dezer commissie op het standpunt staat, dat de voorstel len kunnen woren afgehandeld. Er was slechts één lid dat hierop een uitzondering vormde. Dr. Kortenhorst verklaarde, dat hij geen staatsrechterlijke bezwaren zag. Daarna werd het voorstel van de voorzitter in stemming gebracht. Het werd met 71 voor en 44 tegen aangenomen. Tegen waren de socialisten en de beide communistische fracties. Toen de wetsontwerpen aan de orde kwamen, zijn de socialisten de zaal uitgewandeld. Daar toen niet het vereiste quantum aanwezig was, werd de vergadering geschorst tot dins dagmiddag. Het verdere verloop kan men elders lezen. Ondertussen heeft H. M. de Ko ningin aan de minister van staat, prof. dr. L. J. M. Beel verzocht als informateur op te treden, en wel om na ingesteld onderzoek haar te rapporteren over moge lijkheden om op korte termijn tot een oplossing van de ingetre den kabinetscrisis te geraken. Toen de Tweede Kamer dins dagmiddag weer bijeen kwam, een brief voor van prof. Beel, de een brief voor van! prof. Beel.d e kabinets-informateur, waarin deze verzocht de discussies en de behandeling der belastingwetten op te schorten, om de politieke situatie niet ongunstig te beïn vloeden en zijn werk te bemoei lijken. De Kamer ging hiermee accoord en ging uiteen tot a.s. maandag. „SCHANDELIJK". Mr. van Doorn hekelde daar entegen wel heel scherp een in „Het Vrije Volk" verschenen fo to van het belastingdebat in de Tweede Kamer, waarvan het on derschrift suggereert dat de ka tholieke Kamerleden alleen oog hebben voor de beursberichten. Ook noemde hij het „onwaardig" de zaal riep „schandelijk" dat P.v.d.A.-voorzitter Vermeer zich in zijn radio-commentaar op professor Romme's rede van vrij dagavond veroorloofd heeft „na 'n brede-basissamenwerking van zovele jaren" te zeggen, „dat prof. Romme zich in het Kamerdebat minder zakelijk ge dragen heeft dan hij ongetwijfeld pleegt te doen in de colleges van commissarissen waarin hij zit ting heeft". Dergelijke „principi eel verwerpelijke" strijdm'etho- den moeten wij niet volgen, ver- De partijraad van de KVP nam klaarde mr. van Doorn, „wij heb ben geen aanleiding ons nerveus te voelen, wij zullen hoezeer ons dal wel eens moeilijk zal vallen, 'n constructieve geest bewaren", aan 't slot van zijn 2-daagse bij eenkomst een resolutie aan, waarin hij „van harte" zijn ver trouwen uitsprak in het beleid van de katholieke Tweede Ka merfractie bij het op een kabi netcrisis uitgelopen belastingde bat. Deze adhesiebetuiging gold „met name" de voorzitter van de fractie, prof. Romme. De raad stuurde prof. Romme, die zater dag niet op de vergadering aan wezig kon zijn, bovendien nog 'n telegram waarin uiting werd ge geven van een gevoel van „be wondering", vertrouwen en ge negenheid" voor de katholieke fractievoorzitter. I11 de bestuursvergadering van de KVP zijn als nieuwe leden van de partijraad gekozen: mr. T. Brouwer, lt.-gen. Th. E. H. Ma- Ihon, dr. H. W. J. Bosman, drs. W. J. van Slobbe, drs. C Cosijn, mr. v. Marijnen en drs. F. W. J. Krielaers. PRINS BERNHARD IN MILAAN Op het congres van de stich ting voor Europese Cultuur in Milaan heeft Prins Bernhard, die president is van deze stichting en die deze internationale bijeen komst op voortreffelijke wijze leidde, de „Erasmus-prijs van Rotterdam", een bedrag van 100.000 gulden, uitgereikt aan de Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken, Leopold Figl, die de prijs aanvaardde namens Adolf Schaerf, de president van Oostenrijk, omdat dit land na '11 rijk en machtig verleden in het ongeluk werd gestort, maar de moed niet verloor. PASTORAAL INSTITUUT om nieuwe problemen van ziel zorg te bestuderen. De Nederlandse bisschoppen hebben besloten tot oprichting van een Nederlands Pastoraal Instituut en als directeuren daar van benoemjdProf. Drs. J. 'H. A. Vermeulen, seminarie „Rijsen- burg" te Driebergen en Mr. L. C. Baas, voorzitter Landelijke Kath. Actie te Amersfoort. In een toelichting op hun be sluit zeggen de bisschoppen dat iedereen ervan overtuigd is dat in deze moderne tijd de zielzorg voor nieuwe en grote problemen wordt gesteld. Onophoudelijk moet de vraag gesteld worden of de huidige zielzorg en speciaal som;mige zielzorgmethoden aan de proble matiek van deze tijd zijn aange past. De Nederlandse bisschop pen vragen zich met bezorgdheid af of er niet een zekere kortslui- tiri" valt te constateren, een te kort in aanpassing aan de geeste lijke noden en aspiraties van ve len individuele gelovigen of van groeperingen van gelovigen, een wederzijds te weinig elkaar ver staan, misschien omdat men ieder een eigen taal spreekt die voor de ander vreemd is. Om hierin verbetering te bren gen hebben de bisschoppen ge meend te moeten overgaan tot de oprichting van een Neder lands Pastoraal Instituut. De taak van het Instituut zal zijn: het bestuderen van vraag stukken betreffende instituten en methodes van zielzorg en le- kenapostolaat, het uitbrengen van adviezen daarover, het ver zorgen van publikaties daarom trent, het verlenen van hulp bij de vorming van geestelijken en leken, die op een of ander ge bied van zielzorg of lekenapos- tolaat behoefte hebben aan voor lichting of opleiding; het stimu leren van nieuwe of veranderde aanpak van werkzaamheden van zielzorg of lekenapostolaat. Vergadering KAB. DE HEER MIDDELHUIS OVER MEDEWERKING VAN HUURVERHOGING. De Katholieke arbeidersbewe ging wil het vraagstuk van de huuraannassing niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats zien als een vraagstuk van huurver hoging. Zij zal ook eerst dan haar medewerking aan een ver dere verhoging van de huren kunnen geven nadat een politiek van een verantwoorde verlaging van de bouwkosten haar succes metterdaad heeft bewezen. De KAB, aldus de heer Mid delhuis, voelt er niets voor een deel van de zogenaamde nationa le ruimte voor huurverhoging te gebruiken. Het is aan de regering en de bouwnijverheid om in 1959 aan te tonen dat de offers van de huuraanpasing van 1957 niet „Socialisten trachten hun wil op te leggen aan meerderheid van ons volk" In de politieke situatie van ons vaderland is een ernstige situatie ontstaan. De Partij v. d. Arbeid heeft, met miskenning van haar minderheidspositie getracht haar w il op te leggen aan de meerder heid van ons volk. Daardoor is er een breuk gekomen in de hui dige samenwerking, aldus een manifest van 't bestuur van de KVP. Het bestuur betreurt deze ont wikkeling. Het stelt zich intus sen met volledig vertrouwen achter de fractie van de KVP in de Tweede Kamer en geeft met de partijraad als zijn mening te kennen, dat de fractie in de ge geven omstandigheden het enig juiste beleid heeft gevoerd. Het betuigt hulde aan prof. Romme voor de waardige wijze, waarop deze getracht heeft een crisis te voorkomen, zonder zover te gaan dat het belang van ons volk en van de democratie op een on aanvaardbare wijze door de niet te rechtvaardigen poging tot dwang van de socialistische min derheid is geschonden. Innerlijke spanningen. De samenwerking op brede ba sis in deze na-oorlogse jaren heeft voor ons volk zegenrijke resultaten afgeworpen. Mede daardoor valt het te betreuren, dat de Partij van de Arbeid door haar houding de mogelijkheid tot samenwerking thans heeft ver broken. Deze houding van de Partij van de Arbeid, welke haar oorzaak vindt in niet te misken nen innerlijke spanningen bin nen deze partij, acht het bestuur van de KVP niet in overeenstem- ming met de verantwoordelijk heid, welke iedere politieke par tij draagt ten aanzien van het al gemeen belang en van het gehe le volk. Algemeen welzijn. Gezien de maatschappelijke, economische en politieke ont wikkeling, nationaal en interna tionaal, is een gezamenlijke krachtsinspanning van het gehe le Nederlandse volk een belang rijke vereiste. De Katholieke Volkspartij is al tijd bereid geweest en blijft be reid aan deze gezamenlijke krachtsinspanning haar bijdrage te leveren. Zij wil dat doen door een waarlijk christelijk sociaal beleid te blijven voeren, waarvan de zorg voor de minst draag- krachtigen en het zo breed mo gelijk gespreid bezit wezenlijke bestanddelen vormen en een waarachtig algemeen welzijn het doel is. Zij wil dat ook doen door haar bereidheid tot samenwer king met allen, die aan redelijke eisen voor samenwerking in een democratisch bestel willen vol doen. Het bestuur van de KVP deelt de verontwaardiging over de voorlichting, welke van de zijde van de Partij van de Arbeid ge geven wordt in strijd met de voor eenieder controleerbare beginse len. Het bestuur doet een dringend beroep op alle katholieke kieze ressen en kiezers om zich, in de ze voor ons volk ernstige perio de in vertrouwen te blijven scha- j ren achter de KVP en haar poli- i tieke leiders en daardoor met j christelijke overtuiging een bij drage te leveren aan het alge meen welzijn. Het roept zijn kader en leden op tot grote kracïïtsinspanning in de politieke strijd, welke te wachten staat en deze te voeren oj) een wijze, die overeenstemt met onze beste christelijke en Nederlandse tradities. Vurig, maar waarachtig, krach tig, maar waardig, overtuigd van de juistheid van onze beginselen en die van anderen eerbiedigend. Het gaat om het werkelijke wel- zijn van ons land en van ons I volk en om de beste bijdrage aan de internationale samenleving, aldus een manifest van het be stuur van de KVP. tevergeefs zijn gebracht. De heer Middelhuis wees er voorts op, dat in tussentijd de KAB gaarne wil medewerken aan een huur- aanpassingsplan voor de volgen de jaren. Ook het vraagstuk van de nielksubsidie noemde de heer Middelhuis een probleem, dat voor 'n belangrijk deel kan wor den opgelost zonder dat men een beroep doet op de nationale ruimte. De KAB zou in de SER 'n discussie op prijs stellen over de vraag welk deel van de zgn. consumentensubsidies werkelijk consumentensubsidie is en welk deel een verkapte producenten- subsidie. Daarover, aldus de heer Middelhuis, ziin de geleerden het nog niet eens. „Waar het ons om gaat, is en wij willen dit in alle duidelijk heid zeggen dat wij een poli tiek. gericht op gelijkblijvende welvaart (voor de werknemers) met beslistheid van de hand wij zen. Een dergelijke politiek is ondoelmatig, en wordt, niet door de actuele economische feiten ge rechtvaardigd". De heer Middel huis begon zijn rede met te con stateren, dat de gunstige econo mische ontwikkeling zich voort zet. Behoudens moeilijkheden in sommige bedrijfstakken en on dernemingen is er reden tot enig optimisme. Hij pleitte ook voor de verkorte werkweek. Buitenland SCHISMA DREIGT IN CHINA. Z.H. Paus Joannes heeft tijdens het geheim consistorie wel drie kwart van zijn toespraak aan de kerkvervolging in China gewijd. Hii deed een dramatische oproep tot de Chinese katholieken, om toch trouw aan Rome te blijven en aan de dwalenden onder hen om tot de Moederkerk terug te keren. Er dreigt een schisma, waar bisschoppen de Kerk verlaten en zich in dienst stellen van het communisme. De Paus heeft daarna 23 nieu we kardinalen gecrëerd, waar door het aantal nu is gebracht op 75. 'T WESTEN VASTBESLOTEN WEST-BERLIJN NIET TE VERLATEN. De ministers van buitenlandse zaken van Amerika. Engeland, Frankrijk en West-Duitsland die in het afgelopen weekeinde in de Franse hoofdstad hebben verga derd, hebben in een uitgegeven communiqué de Russische voor stellen betreffende Berlijn ver worpen. In de verklaring wordt uitdrukking gegeven aan de vast beslotenheid van het Westen in West-Bcrlijn te blijven. „De een zijdige verwerping van de Sov jet-Unie van haar verplichtingen tegenover ons is onaanvaard baar", aldus 't communiqué, dat werd uitgegeven na de bespre kingen van de ministers John Foster Dulles, Selwyn Lloyd, Maurice Couve de Murville en Heinrich von Brentano, resp. mi nisters van buitenlandse zaken brand olie C. J. VAN NOIJE Dr. v. Kesselstraat 15 LOON OP ZAND Tel. K 4166—355 A. COPPENS Grotestraat 189 WAALWIJK Tel. K 4160—2015 C. VAN ALPHEN Westeinde 11 WAALWIJK GEBR. A. M. DE ROOY Eerste Zeine 15 WAALWIJK Tel. K 4160—2025 JAC. KLIJN Hoofdstraat 142 KAATSHEUVEL Tel. K 4167—2036 GEBR. M. A. VOS Kerkstraat 64 SPRANG-CAPELLE van de Verenigde Staten, Groot- Brittanië, Frankrijk en West- Duitsland.. De ministers verkla ren dat hun landen het recht van vrije toegang tot West-Berlijn zullen handhaven. Het stellen van Oost-duitse autoriteiten in de Sovjet-zone in de plaats van Russische bestuurders achten zij onaanvaardbaar. DE mm HET ZUIDEN Rennies - het beproefde middel, gewoon laten smelten op de tong, en alle leed is ge leden, omdat al dat overtollig maagzuur on middellijk wordt geneutraliseerd. Vraag Uw omgeving naar de wondere wer king van Rennies - de meest gebruikte maagtablet in 62 landen over de hele we reld. Negen van de tien zuurbrandlijders kennen Rennies - tien van de tien gebrui kers dwepen ermee, zweren erbij - willen niet zonder. Om de wondervlugge baat, om de lekkere smaak... omdat Rennies zo on gemerkt te sliken zijn - zonder water of wat ook. Aanstaand* Moeden... Weet U wel, dat wij bij de geboorte van een tweeling GEHEEL GRATIS de tweede Baby-uitzet voor U verzorgen, zodat U dus geen extra kosten hebt Vraagt een Baby-kaart en tnl. Baby afdeling ft i«J<) aft JCI u V üliehauicl uf -koehul

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 1