Waalwijkse en Langstraaise Courani „De Terp", centrum van nieuw jeugdwerk in parochie St. Jan NI EU WJAARS WENSEN Belangrijke Mededeling. VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 Uitgever Waalwükse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 99 22 cent per week; per kwartaal S 2.85 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties: speciaal tarief ECHO TEL.-ADRES OPGERICHT 1878 Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 TEL. 2002 TEL. 2621 GROTESTRAAT 205, WAALWIJK Bureaux 60 leiders en leidsters vormen prachtig fundament start in februari 1959 Toen in mei van dit jaar in de parochie St. Jan het initiatief werd genomen tot het oprichten van een lekenorganisatie voor het open jeugdwerk, durfde waarschijnlijk niemand verwachten - de initiatiefnemers zelf wellicht het allerminst dat er zes maanden later een organisatie gestalte zou hebben gekregen, die niet al leen de enthousiaste instemming der bevolking had, maar daar naast ook nog zou beschikken over een 60-tal leiders en leidsters en een eigen jeugdgebouw. Men zal hoogstens wel eens ge droomd hebben van een dergelijke glorieuze start, maar omdat dromen bedrog plegen te zijn, zullen de reële verwachtingen we! bescheidener zijn geweest. Voor één keer zijn dromen echter geen bedrog gebleken, de Stichting Jeugdbelangen gaat een triomfantelijke start krijgen, met een grote goodwill en medewerking bij de bevolking, met 60 en thousiaste leiders en leidsters en met een eigen jeugdcentrum. Deze bijzonder verheugende omstandigheid is echter niet zo maar een toevallige uitzondering op het bedriegelijke karakter van dro men, maar het reële resultaat van harde, onverdroten en kundige arbeid, van enthousiasme, van samenwerking en medewerking, van energie en toewijding. HOBBY'S GEEN DOEL, WEL MIDDEL. Er zijn in de afgelopen maanden bergen werk verzet om straks in februari 1959 op werkelijk groot se wijze te kunnen starten. Dit bleek nog weer eens duidelijk op de bijeen komst, welke het bestuur van de Stichting Jeugdbelangen maandag avond in Hotel Verwiel had belegd; een bijeenkomst, die werd bijgewoond door de Hoogeerw. Heer Deken v. d. Hurk en de kapelaans Lempens en Knaapen, door een aantal Broeders, door de adviesraad, de leidsters en leiders van de Oda-groep en de An dreas Zijlmans-groep, door de echt genoten van de bestuursleden en door de nieuwe leidsters en leiders en de staf van het nieuwe jeugdcentrum, dat de zinvolle naam van ",De Terp" kreeg en gevestigd gaat worden in 't pand Grotestraat 198. Het doel van deze bijeenkomst was, om via dit ge zelschap bekendheid te geven aan wat de nieuwe jeugdbeweging gaat doen en wat het zg. hobbywerk in houdt. In zijn openingswoord verwelkom de de voorzitter van het bestuur, de heer J. de Waal, de talrijke aanwe zigen. In het kort schetste de voor zitter het ontstaan en de verdere ont wikkeling van het nieuwe jeugdwerk, waarbij hij in het bijzonder dank bracht aan deken v. d. Hurk, en in hem aan het Kerkbestuur van de parochie St. Jan, voor het vertrou wen, dat in de Stichting Jeugdbelan gen is gesteld. In mei van dit jaar, aldus de heer de Waal, was de tijd rijp om met de vorming van een le kenorganisatie voor de jeugd te be ginnen. Op 6 juli had de installatie van het stichtingsbestuur plaats en in augustus werd onder de jeugd een grote enquête gehouden, waaraan door ouders en jeugd alle medewer king werd verleend. Op 1 sept. startte de verjaardagsactie, welke tot nu toe prachtig loopt en ca. f 50. - tot f 55. - per week opbrengt. (De heer de Waal bracht hier dank aan alle schenksters en schenkers). Kort daarop meende deken v. d. Hurk, en met hem het Kerkbestuur, niet achter te mogen blijven en werden er onder handelingen aangeknoopt over de aankoop van het nu gekochte pand. waarin straks een groot deel van de jeugd kan doen wat zij graag doet HET KOMT IN ORDE. Zich richtend tot deken v. d. Hurk zei de voorzitter ,,U rekent er na tuurlijk op dat alles goed komt. Mijn heer de deken, het komt in orde Wanneer wij U zeggen, dat het Stich tingsbestuur bestaat uit 5 leden, de Adviesraad uit 20 leden en de staf plus leidsters en leiders uit 40 leden, dan betekent dat, dat wij in ongeveer 4 maanden toch 65 parochianen be reid vonden zich voor de jeugd in te zetten. Met inbegrip van de St. Oda- groep en de Andreas Zijlmansgroep zijn er nu maar liefst 60 leidsters en leiders. Dit is een prachtstart en een prachtfundament! Het jeugdwerk is nu zo gevestigd, dat ook achteraf de aankoop van het pand zeer verant woord is." Overigens meende de heer de Waal, dat men zich over het aard se rendement van dit gebouw geen il lusies moet maken, maar hij was er van overtuigd, dat het een belegging was, waarvan O.L. Heer hierboven, naar we mogen hopen, rendement zal krijgen. Verder noemde de heer de Waal de 15e december voor de parochie St. Jan een belangrijke dag. Reeds twee en halve maand geleden is deze dag vastgesteld en hierop is door het be stuur „als doel" gewerkt. „Vandaag treden wij voor onze adviesraad met een voor onze parochie geheel nieu we vorm van jeugdwerk. Vandaag willen wij trachten om via de aanwe zigen en de pers in de gehele paro chie begrip te krijgen voor dit jeugd Stram en Bhenmatlsch? Soa dan toch eens een bloedzuiverende knur. Het Kruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische pijn. Dat komt omdat Kruschen de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschen's zes mine rale zouten weer op gang. werk, dat voor de jeugd even onmis baar is als het gezin en de school". De voorzitter wees er met nadruk op, dat er bij de kinderen grote behoefte bestaat aan iets, waarbij zij zich kun nen aaneensluiten met leeftijdgenoot jes. Over de diverse hobbyclubs wel ke straks gerealiseerd zullen worden, zei de heer de Waal, dat deze geen doel zijn, maar wel middel. Het wordt een vrijetijdsbesteding, maar dan een met een wijds perspectief, waarin al le aandacht dient te worden besteed aan het vormend element, dat echter niet van bovenaf opgelegd moet wor den, maar dat uit de jeugd zelf moet groeien en door de leidsters en lei ders op ongedwongen wijze geleid en ontwikkeld moet worden. Naast gezin en school is het „onder elkaar verkeren" voor de jeugd een onont beerlijk milieu, omdat er nu eenmaal bepaalde persoonlijkheidsvormende waarden zijn, welke zij alleen van el kaar kunnen leren. In de hobbyclubs leert de jeugd dan ook veel meer dan een zekere handvaardigheid, die ze ker niet het belangrijkste is. Zij leert er het gezamenlijk iets maken en doen, het teamwork, sportiviteit, het tegen verlies kunnen, verdraagzaam heid, doorzettingsvermogen, orde, netheid, etc. Dit nieuwe jeugdwerk noemde de heer de Waal een combi natie van initiatief en speldrift van de jeugd en van inspiratie en organi satie van de leiding. „Het is zeker geen grote babysitcentrale, waarvoor men nu toevallig 40 appassers heeft gevonden." Na de heer de Waal was het woord aan commissaris M. v. d. Heuvel van de Landelijke Kath. Jeugdbeweging, die 'n summiere, maar zeer duidelijke uiteenzetting gaf van het jeugdwerk zoals dat in de naoorlogse jaren is ontstaan en zich heeft ontwikkeld. Ook de heer v. d. Heuvel benadrukte, dat de hobbyclubs geen doel, maar, wel middel moeten zijn, waarbij het vooral aankomt op de spontaan groeiende belangstelling van de jeugd voor algemene vorming. Aan de hand van een film wees de heer v. d. Heuvel op de mogelijkheden, maar ook op de moeilijkheden in dit nieu we jeugdwerk. Het was een bijzonder interessan te bijeenkomst, die de aanwezigen ongetwijfeld een scherper inzicht in de jeugdbeweging heeft gegeven. „DE TERP" In de aanvang van ons artikel ver meldden wij reeds, dat het gebouw van de Stichting Jeugdbelangen de naam „De Terp" heeft gekregen. In dit gebouw gaat de stichting organi seren wat door de jeugd van de pa rochie St. Jan zelf is gevraagd. Na verbouwing zijn in dit clubgebouw de volgende ruimten beschikbaar be neden drie grote zalen, waarin o.m. worden ondergebracht tafeltennis clubs voor jongens en meisjes, ballet clubjes, handenarbeid- en zweef vliegtuigclubs voor jongens; boven twee gezellig ingerichte kamers, waar zullen komen de handenarbeid- clubs voor meisjes, alle muziekclub- jes, een toneelclubje en een clubje van postzegelverzamelaars; en dan nog op zolder een ruime artistieke ruimte voor de Vrije Expressie Club. De leiding over De Terp hebben: mej. A. van Turnhout, J. Pulles, Fh Verwiel en als adviseur Broeder Mar coen. Er zal gestart worden in febr. 59 en in de loop van de maand maart zullen alle clubs begonnen zijn. De kosten zijn werkelijk niet hoog. Per gezin betaalt men 50 cent per maand en per kind en per hobbyclub 10 ct. per week. De gezinscontributie wordt elke maand opgehaald, de weekcontributie moet door de kinde ren elke week worden meegebracht Elk kind mag van hoogstens twee clubs lid worden en een daarvan moet dan een sportclub zijn. Leden van de St. Oda-groep en Andreas Zijlmans groep kunnen lid worden van één club. De Terp is speciaal voor de jeugd van 8 t/m 17 jaar, per hobby-club bestaan echter afwijkende leeftijden, zoals hieronder zal blijken. Aanmeldingsformulieren kunnen tot uiterlijk 8 jan. worden ingeleverd. Hier geldt de Tafeltennisclub als een spotrclub. Voor meisjes en jongens samen zullen worden georganiseerd a) Philatelie (Postzegelverzame laars); maandagavond van 7 - 8 uur voor alle leeftijden; b) Blokfluit-club; gedurende één uur op donderdagavond voor leden van 8 t/m 17 jaar; c) Musiceerclub; gedurende één uur op donderdagavond voor alle leeftijden; d) Zangclub; gedurende één uur op vrijdagavond van 6-8 uur voor leden van 8 t/m 17 jaar; e) Vrije Expressie Club (op de zolder); iedere maandagavond van 7 - 8.30 uur voor leden van 8 t/m 17 iaarl i f) Toneelclubje voor kleintjes; op dinsdag van 6 7 uur voor leden van 8 en 9 jaar; g) Toneelclubje; woensdagavond van 7 - 8 uur voor leden van 10 t/m Philatelie en Zang worden be schouwd als sportclubs. Verder zal er elke zondagmorgen van 11.30 - 12.30 uur een Ruilbeurs worden gehouden voor sigarenband jes, suikerzakjes, bierviltjes, lucifer doosjes, etc. Deze beurs is voor iedereen toegankelijk. Het zal onnodig zijn onze lazers te wijzen op het belang dat zij hebben bij het plaatsen van een NIEUWJAARSWENS in ons blad. Waar de Echo komt in alle plaatsen van de Langstraat, waarmee men onderling zaken doet, we noemen als voorbeeld: Waalwijk, Drunen, Sprang-Capelle, Kaatsheuvel, Loonopzand, Waspik, enz., waarvan in sommige gemeenten haast huis voor huis, dan kan men zijn klanten, vrienden en bekenden niet beter nieuwjaar wensen dan door een advertentie in De Echo van het Zuiden" Adressen van opgave: WAALWIJK: aan ons bureau: Grotestraat 205, of aan onze eigen acquisiteurs en dus niet aan anderen. TT t G. v. Gurp, Schansstraat 63, Elshout. DRUNEN-ELSHOUTw Brok, Burg. v. d. Heijdenstraat 8. KAATSHEUVEL: J. Tuerlings, Dr. v. Beurdenstraat 8. LOON OP ZAND: J. Monsieurs, v. Salm-Salmstraat. SPRANG: J. van Dongen. n apt?t t tt* Koenen-Roomer, Trampad. CAPELLE. I A Roomer_ Schrevelstraat. WASPIK: J. Lambooij, Thomas Zijlmansstraat 6 RAAMSDONK: A. Rutters, Luyten Ambachtstraat. RAAMSDONKSVEER: Boekhandel v. Dongen. VLIJMEN: J. v. d. Dungen, Past.v. Akenstraat 11. De prijs is: 1 kolom 7.75 2 kolom 3.50 WELKE HOBBYCLUBS Het ligt in de bedoeling om de vol gende hobbyclubs te organiseren. Ten aanzien van de daarachter vermelde dagen en tijden moet echter enig voorbehoud worden gemaakt in ver band met een mogelijke zeer grote belangstelling. De Ruilbeurs op zon dagmorgen is voor iedereen, ongeacht leeftijd en geheel gratis. Voor meisjes zullen de volgende hobbyclubs worden geformeerd a) Handenarbeid; op woensdag middag van 8 t/m 11 jaar; b) Handenarbeid voor gevorder den; dinsdag- of vrijdagavond van 7 8.30 uur voor leden van 12 t/m 17 jaar; c) Tafeltennis; dinsdagavond van 7 - 8.30 uur voor leden van 10 t/m 17 jaar; d) Ballet; zaterdagmiddag gedu rende een uur tussen 2.30 en 4.30 uur voor leden van 8 t/m 11 jaar; e) Ballet; maandagavond gedu rende een uur tussen 7 en 10 uur voor leden van 12 t/m 17 jaar. De clubjes Ballet en Tafeltennis worden als sportclubs beschouwd. Voor de jongens zullen er komen a) Handenarbeid; woensdagmid dag van 3-4 uur voor leden van 8 t/ 11 jaar; b) Handenarbeid; maandag- of woensdagavond van 7 - 8.30 uur voor leden van 12 t/m 17 jaar; c) Tafeltennis; donderdagavond van 7-8.30 uur voor leden van 10 t/m 17 jaar; d) Zweef vliegtuigbouw; iedere vrijdagavond van 7 - 8.30 uur en bij goed vliegweer ook op zaterdagmid dag, voor leden van 12 t/m 17 jaar. GEEN GROTE CLUBS. Het ligt niet in de bedoeling om grote clubs te maken. Het aantal kinderen per clubje zal 12 a 15 be dragen. Verder zal ieder clubje zich een plaats in het geheel verwerven met een eigen bestuurtje. Deze fac toren zulen de sfeer, de gezelligheid en de verbondenheid zeker ten goede komen. Ten aanzien van de wijze, waarop in de diverse hobbyclubs zal worden gewerkt, kan nog het volgende wor den opgemerkt. De Handenarbeid voor Meisjes is uiteraard veel omvattend. Er zal hier onder deskundige leiding worden ge werkt met raffia, touw, pitriet, che- nilledraad, karton, plastic, leder, etc., waarvan de leukste gebruiksvoorwer pen worden vervaardigd. Voor de wat oudere en handige meisjes is er applicatiewerk, haken, breien, smyr- nawerk, open naaiwerk, smocken, weven, katoenbedrukken, etc. Voor de beginnende meisjes is de opzet na tuurlijk wat eenvoudiger. Handenarbeid voor Jongens brengt voor jongens tot en met 11 jaar fi guurzagen, kleine werkstukjes maken uit triplex; speelgoedmaken uit blok jes en plankjes. Voor jongens vanaf 12 jaar gaat men weer wat verder figuurzagen naar bouwtekeningen en eigen ontwerp; speelgoed maken voor de kleintjes thuis, zoals hobbelpaard, wagentjes, poppenhuis, etc. etc. Voor de liefhebbers is er ook nog een af deling fineer, waar men met een dun laagje hout werkstukjes of complete schilderijtjes leert maken. De Zweefvliegtuigbouw is een moderne en graag beoefende sport. Het is een hobby, waarbij vooral doorzettingsvermogen en veerkracht tegen teleurstellingen nodig zijn, om dat een fraai model bij een proefne ming wel eens niet goed blijkt te vlie gen of bij 'n vlucht beschadigd wordt. Groot is daartegenover de voldoe ning als men een eigen gemaakt toe stel een geslaagde vluchh ziet maken. Het Postzegels Verzamelen is al zo oud en zo ingeburgerd, dat het een hobby apart is geworden, waar van men veel plezier kan beleven. De blokfluit is een instrument, dat steeds meer beoefenaars krijgt. Het clubje staat onder de deskundige lei ding van Frans Wilmont. Belangstel lenden wordt aangeraden om met het kopen van een blokfluit te wachten tot na de eerste clubavond. In het Musiceerclubje is plaats voor de beoefenaars van alle instru menten. Het staat onder deskundige leiding en zal er zeker toe bijdragen, dat ook het musiceren in huiselijke kring weer de aandacht krijgt welke het verdient. In het Zangclubje wordt op een plezierige manier door jongens en meisjes onder deskundige leiding uit volle borst gezongen. Er is niets heerlijker dan zingen! Het Toneelclubje voor Kleintjes is eigenlijk een expressieclubje, waarin de kinderen met hun eigen fantasie bepaalde personen uitbeelden. Ze kunnen daarbij nog kiezen uit een heerlijke grote kist met kleren. Fan tastisch! Buitenland - tas OOK PARTIJ-CRISIS IN BELGIE. De Belgische socialisten willen een meer Marxistische politiek gaan voeren om de kwalijke ge volgen van de jongste verkie zingsslag te boven te komen. Dat is dit weekend gebleken tijdens het te Brussel gehouden congres van de BSP, waar drie stromin gen binnen de partij elkaar hef tig hebben bestreden en waar achtereenvolgens ex-premier van Acker en Paul Henri Spaak van hun voetstuk zijn getuimeld. RUSSEN REDDEN VIER BEL GISCHE POOLREIZIGERS. Vier vermiste Belgische pool reizigers zijn maandag gered door' een Russisch verkennings vliegtuig. De Belgen, die deel uit maakten van een Zuidpoolexpe ditie waren tien dagen geleden boven de ijsvlakten van Queen Maudland met een verkennings vliegtuig neergestort. Sindsdien was niets meer van hen verno men. Een Russisch vliegtuig ont dekte maandag echter een twee tal tenten, waaromheen sporen te zien waren. Het landde onmid dellijk en trof de vier Belgen daar aan. Hun voedsel was nage noeg op. Desondanks hadden de verongelukten nog de hoop de Belgische bevoorradingsbasis te bereiken. De Russen namen de mannen direct aan boord. VAN JE VRIENDEN BRITSE VLIEGTUIGEN NAAR INDONESIË. De Britse regering zal uitvoer vergunningen verstrekken voor de verkoop van zes Gannet-vlieg- tuigen aan Indonesië, zo is maandagavond op het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken vernomen. De trots van de stichting is de Vrije Expressie Club, die onder leiding staat van de heren W. Suermondt en J. Stokwielder. Op de zolder van De Terp kunnen de jongens en meisjes doen wat zij graag willen tekenen, schilderen, boetseren en zelfs potten bakken. Het is eeny ideale vrijetijds besteding, die van grote betekenis is voor het ontwikkelen van de smaak en het gevoel van schoonheid. Dank zij het werk van de Stichting Jeugdbelangen en dank zij ook voor al de spontane honderd procent me dewerking van deken v. d. Hurk en het Kerkbestuur van St. Jan zullen j er voor de jeugd in deze parochie mogelijkheden worden geopend, die heel wat ouderen haar zullen benijden en die, naar men mag hopen, dan ook t envolle door de jeugd zullen worden gewaardeerd. Moge dit prachtige werk ook alle steun en medewerking van de oude ren ondervinden, tot geluk en welzijn van onze jeugd, in wier handen de toekomst van stad en land ligt. Het geluk van de jeugd, dat ook ons geluk is, is nooit te duur ge kocht. Het zullen de eerste zijn van een order van 18 van deze toe stellen, die de Indonesische rege ring geplaatst heeft. Er zijn geen exportvergunnin gen gegeven voor de levering van oorlogsschepen aan Indonesië. SJAH BRENGT BEZOEK AAN NEDERLAND. Naar verluidt is de Sjah van Iran voornemens op uitnodiging •van koningin Juliana en prins Bernhard een staatsbezoek aan ons land te brengen. De Sjah wordt volgend jaar mei in Ne derland verwacht. Het zal zijn eerste officiële bezoek aan ons land zijn. Vorige jaren hadden wij de gewoonte onze regelmatige klanten, als het einde van 't seizoen in zicht kwam, een circulaire te zenden met speciale aanbiedingen. Het is ons echter gebleken, dat de administratie, welke deze circulaires verzorgde, niet geheel feilloos werkte, zodat het herhaalde malen gebeurde, dat goede klanten vergeten werden. Daarom hebben wij beslo ten van deze circulaires af te zien en U, die tot onze re gelmatige afnemers be hoort, langs deze weg uit te nodigen eens in onze zaak te komen en U met onze chefs of verkoopsters in verbinding te stellen. Provinciaal Nieuws PRIESTER-JUBILEA IN 1959 IN 'T BISDOM DEN BOSCH. 60 jaar priester 27 mei P. J. Kluytmans, pas toor te Liempde (oud-kapelaan van St. Jan). 50 jaar priester 5 juni G. M. J. Grundemann, O.Praem., pastoor te Hedikhuizen. 40 jaar priester 14 juni F. H. M. A. Mommers, pastoor te Loon-op-Zand. 25 jaar priester 11 maart A. G. W. Wagema- kers, pastoor te Horssen; A. G. M. Wassenberg, pastoor Velddriel (oud kapelaan van St. Jan). 25 juli G. H. J. Hendriks, O. Praem., kapelaan te Vlijmen. 12x/2 jaar priester 22 januari M. J. A. Severijnen, O.Praem., kapelaan te Haarsteeg. 50 jaar pastoor 17 oktober P. J. Huijsman, pastoor te Liempde. 25 jaar pastoor 25 mei P. A. J. M. van Heyst, pastoor te Ravenstein; 24 september: DE ECHO 17 jaar- rr JU CCSK;-#*' fjfr* - i

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5