Herziening straatnamen stuit op tegenstand Waalwijkse en Langsiraatse Courani Gemeenteraad Waspik Overal in de Langstraat RAKONA Gemeenteraad Vlijmen RAKONA DINSDAG 23 DECEMBER 195» Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TEELHN Dit blad verschijnt 2 x per week 81e JAARGANG No. 100 Abonnement: 22 cent per week; 3.10 franco p.p. per kwartaal 2.83 Gironummer 50798 Advertentieprijs: _10 cent per m.ia. Contract-advertentie»: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO" WONINGVOORRAAD ONDERGAAT URGENTE UITBREIDING MET 20 PREMIEWONINGEN AAN MARGRIETSTRAAT NOG 117 WONINGEN, DIE DIRECT AAN BEWONING ONT TROKKEN ZOUDEN MOETEN WORDEN. Onder voorzitterschap van burgemeester van Erp kwam de raad der gemeente Waspik don derdag jl. in openbare vergade ring bijeen. De heer v. d. Broek maakte be zwaar tegen de wel zeer late toe zending van de notulen, waar door er praktisch geen gelegen heid meer was geweest om deze door te nemen. Hij verzocht de behandeling hiervan aan te hou den tot de volgende vergadering. De late toezending hield overi gens verband met 'n mankement aan de stencil-machine, aldus de voorzitter, die zich met het ver zoek van de heer v. d. Broek ak koord kon verklaren. De ingekomen stukken lever den geen stof tot op- of aanmer kingen. De exploitatie-vergoeding over 1957 voor bijzondere kleuter scholen werd, voor de Theresia- kleuterschool bepaald op f 1951.- en voor de r-k. Kleuterschool in de Kerkstraat op f 2344,89. GEEN „RUIJCHT", WEL „SCHARLO". Ten aanzien van een voorstel tot herziening van een tweetal straatnamen, kon de raad zich akkoord verklaren met de invoe- nn» van de benaming „Scharlo" voor het gedeelte, dat straks na de provinciale weg komt te lig gen en dat thans Veerstraat en Havendijk is genaamd. Minder was de raad ingeno men met de vernaming van Schotse Hooglandersstraat in „De Ruijcht", de naam van een vroegere buurtschap van Te Bo ven. Het college van b w had zich bij het doen van dit voorstel laten leiden door de omstandig heid, dat, nu door het gereed ko men van de 's-Gravenmoerseweg de oude verbinding met 's-Gra- venmoer is komen te vervallen de plotselinge overgang van Spoorstraat in Schotse Hooglan dersstraat elk logisch verband mist. Bovendien is de naam Schotse Hooglandersstraat nog al onhanteerbaar, zodat er alles voor te zeggen is deze naam te laten vervallen. De herinnering aan onze bevrijders leeft toch nog in verschillende andere straatnamen voort. De heer v. d. Broek kon zich met het voorstel niet verenigen Hij vond „De Ruijcht" niet alleen een bijzonder lelijke naam, maar besteniDelde de vernaming ook als niet reëel tegenover onze be vrijders. Wij moeten, aldus spr., niet het devies huldigen „drink en vergeet" en hij drong er dan ook oo aan deze naam nooit te veranderen. Hij gaf toe, dat de naam wat onhanteerbaar was, maar daaraan zou z.i. tegemoet gekomen kunnen worden door 'n afkorting in Schotsestraat of Hooglandersstraat. De heer Akkerman sloot zich bij deze mening aan. Hij vond „De Ruijcht" een hele minne be naming, zoiets als de naam voor een achterbuurt. In zijn antwoord wees de voor zitter nog 'ns op de motieven, welke tot 't voorstel van b w hebben geleid, waaraan hij nog toevoegde, dat men deze verna ming tegelijk wilde doorvoeren met een vernummering, welke in de Schotse Hooglandersstraat moet plaats hebben. Overigens was de voorzitter van mening, dat de vernaming getuigt van 'n zinvolle kijk op de historie van de gemeente, omdat „De Ruijcht" de naam van een vroeger be staand gehucht is geweest. ,Hij wilde zeker niet tekort doen aan de herinnering aan onze bevrij ders, maar deze leeft z.i. vol doende voort in andere straatna men (Engelsestraat, Canadese- straat). Een afkorting tot Hoog landerstraat achtte de voorzitter weinig gelukkig, omdat dan de verbinding met de Schotten komt te vervallen. In de naam „Ruijcht" zag de voorzitter niets oneervols. Het is een kwestie, die zuiver in de ge voelssfeer ligt, omdat het er maar helemaal aan ligt hoe men er tegenover staat. De heer Akkerman vreesde, dat de nieuwe benaming weer de oude rivaliteit tussen de beide gemeentedelen zou doen ont staan. De heer Kamp merkte ten slotte op, dat men in Waspik- Boven helemaal niet is ingeno men met de voorgenomen naamsverandering, waarop de voorzitter antwoordde, dat, in dien de bevolking deze naams verandering niet op prijs stelt, b w het voorstel willen terugne men. Aldus werd besloten. WINKELSLUITING. De dit jaar vastgestelde ver ordening ingevolge de Winkel sluitingswet, waarbij wordt be paald, dat het verboden is op dinsdag na 13 uur een slagers winkel, bakkerswinkel en een kruidenierswinkel voor het pu bliek geopend te hebben, heeft ten aanzien van de kruideniers nogal wat moeilijkheden opge leverd, omdat deze veelal ook an dere artikelen verkopen, zoals manufacturen, huishoudelijke artikelen, etc. Om aan de belan gen van alle winkeliers tegemoet te komen, hechtte de raad zijn goedkeuring aan een nieuwe ver ordening, waarbij het verboden is iedere winkel, in de zin van de Winkelsluitingswet 1951, voor 't publiek geopend te hebben op dinsdag na 13 uur, met uitzonde ring van een winkel waar uit sluitend of in hoofdzaak worden verkocht: groenten en fruit bloemen vis zuivelproduc ten. Vervolgens sanctioneerde de raad een reeds jarenlang be staande plaatselijke traditie door de verordening ex art. 11, lid 1 der Winkelsluitingswet 1951, in dBBracaaHBanE Verordening op het toezicht en het gebruiken van de havens en van de kaden in de gemeente Waspik. Art. 10 zal worden ver vangen door deze bepaling: De schippers zijn gehouden: 1. de te lossen goederen zover mogelijk op de wal te werpen; 2. zorg te dragen dat bij het laden of los sen niets in de haven valt; 3. tij dens het laden en lossen steeds gebruik te maken van stortplan- ken. ONDEUGDELIJKE WONINGEN. In verband met het voorstel tot onbewoo'nbaarverklaring van de woningen Schotse Hooglan dersstraat 32 en Raadhuisstraat 23, 25 en 27, merkte de heer v. d. Broek op, dat de onbewoonbaar verklaring toch eigenlijk niet veel meer is dan een formele kwestie, want een groot deel van de onbewoonbaar verklaarde wo ningen wordt nog steeds be woond. Hfj drong er dan ook op aan om alles in het werk te stel len voor deze mensen andere wo ningen te krijgen. In ziin antwoord hierop gaf de voorzitter in het kort een over zicht van de zorgwekkende toe stand, waarin een belangrijk deel van de Waspikse woningvoor- Vraagt een toestel op proef Grotestraat 281 Tel. 3062 WAALWIJK dier voege uit te breiden, dat de winkels gedurende de periode van 24 nov. tot en met 5 dec. tot 22 uur geopend mogen zijn. SLUITINGSTIJD SOCIËTEIT. In 1957 werd het bestaande art.127 der Alg. Politieverorde ning in dier voege gewijzigd, dat de uitzonderingsbepaling m.b.t. de sluitingstijd van café's e.d. voor de sociëteit niet meer in de nieuwe politie-verordening werd opgenomen. De motivering hiervoor was, da}:, nadat de slui tingstijd voor café's, enz. was ge bracht oo 24 uur, deze uitzonde ringsbepaling geen .zin meer zou hebben." Door het weglaten van deze uitzonderingsbepaling blijkt de plaatselijke sociëteit echter in een pijnlijke situatie te zijn ge bracht. Het college van b w stelde derhalve voor deze uitzon deringsbepaling alsnog in de po litieverordening op te nemen. Naar aanleiding van een op merking van de heer v. d. Broek: gelijke monniken, gelijke kap pen, lichtte de voorzitter dit voorstel toe door te wijzen op de betekenis van een sociëteit in de Waspikse samenleving; een sa menleving, die zich in veel din gen onderscheidt van andere ge meenten en o.m. tot uitdrukking komt in het voorname aspect van vele gevels, van boeren- en burgerbehuizingen en van inte- rieuren. De voorzitter typeerde zijn gemeente als „een wat ver armde familie, maar van zeer goede huize". De relicten van de ze familie moeten wij op allerlei gebied bewaren en onpoetsen, al dus de voorzitter, die van me ning was, dat men een sociëteit niet over één kam moet scheren met andere organisaties, die elk weer voor zich. naar eigen ka rakter en smaak, hun gezellig heid zoeken. De raad kon met het voorstel akkoord gaan, alsmede met en kele andere wijzigingen van de Alg. Politieverordening. Ook hechtte de raad zijn goed keuring aan een wijziging van de raad zich bevindt. Er zfjn mo menteel 117 woningen, die ter stond aan de bewoning onttrok ken zouden moeten worden, ter wijl 68 woningen binnen 'n tijds ruimte van 5 jr. 'nzelfde lot zou den moeten ondergaan. Deze si tuatie stelt de gemeente voor ve ie zorgen en problemen, maar de gemeente kan niet voor- of ach teruit. Ook voor het komende jaar is er maar weinig hoop op een wat ruimere toewijzing wo ningwetwoningen, omdat de pro vincie Brabant in haar geheel, naar de voorzitter meende te we ten, 350 woningwetwoningen minder zal krijgen dan voor dit jaar. Hij hoopte overigens niet, dat de kleine gemeenten van de ze vermindering het zwaarst de dupe zouden worden. In dit ver band gaf de voorzitter uiting aan zijn voldoening over de uit stekende en vruchtbare sa menwerking tussen de gemeente en het Terlingenfonds, waardoor aan enkele urgente gevallen een andere woning kon worden toe gewezen. Verder wees de voorzitter er in dit verband op, dat er toch wel veel huiseigenaren zijn, die opvallend weinig doen aan hun huizen. Hij betreurde dit ernstig, omdat dit van zo grote invloed is op het geluk van het gezin. Er kunnen zich uiteraard omstan digheden voordoen, waarin men niet terstond aan een woning de nodige reparaties kan laten ver richten, maar het is toch ook i wel vaak zo, dat men zijn toe- j vlucht neemt tot lapmiddelen in gevallen waarin het toch wel an ders kan. De huiseigenaar, aldus de voorzitter, moet zich tegen over de huurder niet alleen als eigenaar voelen, maar zich ook als zodanig gedragen en zich be wust zijn van zijn verantwoorde- lükheid tegenover het gezin. Met klem vroeg de voorzitter aandacht voor deze dingen, die zo belangrijk zijn voor het geluk van het gezin. Goedkeuring hechtte de raad verder aan het voorstel tot aan sluiting van een 17-tal percelen, gelegen in het plan „Drinkwater voorziening onrendabele gebie den", Blijkens de door de N.V. Waterleiding Maatschappij „Nrd. West-Brabant" gemaakte bere keningen zullen de aanlegkosten van de benodigde leidingen be dragen t'14.310.-, welke kosten door belanghebbenden zullen moeten worden gedragen. Ver der worden in de aanlegkosten enkele voorwaarden gesteld: de gemeente draagt een bedrag van t 2.905.- a fonds perdu bij in de kosten en de gemeente garan deert de aansluiting van de be doelde 17 percelen, met dien ver stande, dat de gemeente voor elk perceel dat niet zal worden voor zien jaarlijks f 16,50 aan de maatschappij betaalt. Een 3-tal percelen zal na aan sluiting van deze percelen nog van water verstoken blijven we gens te hoge kosten. De voorzit ter hoopte dat voor deze perce len later toch nog een voorzie ning getroffen zou kunnen wor den. Aangeboden werden de ge meentebegroting 1959 en de be groting voor de Gem. Instelling voor Maatschappelijke Zorg '59. Tot leden van de commissie van onderzoek van beide begrotingen werden aangewezen de heren v. lersel, Timmers, Akkerman, Ver- duyn en Smits. Tot leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim werden genoemd: mevr. J. C. H. Kamp-Biemans en de heer W. H. Smits, als vertegenwoordigers van de schoolgaande kinderen; de heren N. C. M. van der Rijken en J. Dubbeldam, als vertegen woordigers van het bijzonder la ger onderwijs; en de heer C. van lersel, als vertegenwoordiger van de overige inwoners der ge meente. De voorzitter bracht hier een extra woord van dank aan mevr. Kamp-Biemans voor het feit, dat zij zich voor deze commissie beschikbaar had gesteld. Zij is de eerste gehuwde vrouw in de gemeente, die in een gemeente lijke commissie zitting neemt. De voorzitter hoopte, dat dit voorbeeld navolging zou vinden. Tot bestuurslid van de Gem. 1 Inst, voor Maatschappelijke Zorg werd herbenoemd de heer L. Verduijn. Het voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening en reke ning-courant-overeenkomst met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor het le kwar taal 1959 tot een totaalbedrag van f 300.000.- werd goedge keurd. Ook enkele begrotingswijzi gingen 1958 kregen de goedkeu ring van de raad. Een subsidie van f 22.000.- zal beschikbaar worden gesteld aan de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk, waartoe reeds eerder door de raad het principe- besluit was genomen. Verder is de PNEM be reid gebleken om 't bovengrond se lichtnet in Scharlo te vervan gen door een ondergrondse ka bel. De raad voteerde het bedrag voor de plaatsing van 13 licht masten tot aan de Achterste Dijk. In dit verband drong de hr. v. d. Broek ook aan op verbete ring van de verlichting over de laatste 100 m. van de Schotse Hooglandersstraat. De voorzitter zegde toe de mogelijkheden hier toe te zullen bezien. AANTREKKELIJKE PREMIEBOUW. Alvorens over te gaan tot de rondvraag gaf de voorzitter een uiteenzetting in verband met de bouw van een 20-tal premiewo ningen aan de Marijkestraat door de Bouwmaatschappij JOMA uit Roosendaal. De voorzitter wees er allereerst op, dat de uitbreiding van de wo ningvoorraad voor de gemeente een urgentie van de allereerste orde is. De toewijzing van wo ningwetwoningen is echter der mate klein, dat deze uitbreiding alleen te realiseren is in; de vrije sector en in de sector premie- bouw. Daarom' toonde de voor zitter zich bijzonder erkentelijk tegenover de Bouwmaatschappij JOMA uit Roosendaal, die zich bereid had verklaard het risico van de oouw van een 20-tal pre miewoningen in Waspik te wil len nemen. De reclamecampagne voor de verkoop van deze wonin gen is reeds in volle gang. Wat het type woning bin nen het kader van de geraamde prijs betreft, heeft men na enig overleg besloten tot het ty pe zoals dat in de naoorlogse woningwethouw opgang heeft gemaakt. Het kunnen uiteraard geen vriistaande woningen wor den, omdat de verkoopprijs dan veel te hoog zou moeten komen te liggen, 't Worden echter, al dus de voorzitter, ook geen „rij tjes-huizen", maar blokies van 4 woningen met voor elke wo ning een eigen kleur en nuance ring, waardoor het eigendomsas pect een aantrekkelijk en vol doende accent krijgt. De wo ningen zijn geschikt voor bewo ning van 6 personen en zien uit op een terrein, dat nooit be bouwd zal worden, zodat men vrij en rustig kan wonen. Elke woning bevat een grote woon kamer. die desgewenst gesplitst kan worden, een keuken, toilet en kelderkast, 2 grote slaapka mers en een kleinere, 'n douche cel en een vliering als bergruim te. D koopprijs bedraagt f 11.500- inclusief alles, ook notariskos- ten). Er wordt getracht om de toch al ruime hypotheek ver hoogd te krijgen, terwijl men ook zal trachten de bouwkosten nog wat te drukken. De hypo theekgever heeft een levensver zekering verplichtend gesteld doch dit is, zoals de voorzitter onderstreepte, voor de eigenaar alleen maar een groot voordeel, omdat daardoor, mocht de echt genoot onverwacht komen te overlijden, de weduwe met de kinderen geen verdere betalin gen meer behoeven te doen en ongestoord kunnen blijven wo nen. Verder ligt het in de bedoe ling om met de toekomstige eigenaars te komen tot een ge meenschappelijk onderhouds- fonds, waardoor de onderhouds kosten aan de woning gemakke lijker betaalbaar zullen zijn. Aan het slot van zijn uiteen zetting deelde de voorzitter me de dat in de volgende vergade ring aan de raad het voorstel zal worden voorgelegd tot het nemen van een zgn. „moederbe- sluit" ten aanzien van het ver kopen van grond, waarmee de raad dan het incidenteel verko- raad dan het verkopen van elk der percelen aan b w delegeert, RONDVRAAG. In de rondvraag sprak de heer Zijlmans er zijn voldoening over uit „dat er weer een raads vergadering was", zodat de raad weer eens kon kennisnemen van alles wat er in de gemeente om gaat. Vreemd vond spr. het, dat, terwijl men „langs de weg" toch zoveel hoort over vrijkomende woningen, er nooit een vergade ring van de woningcommissie wordt gehouden. Spr. vroeg zich af waarvoor deze commissie dan eigenlijk diénde. De voorzitter wees er eerst op, dat het aantal raadsvergaderin gen het minimum aantal ruim heeft overschreden. Dat er min der raadsvergaderingen zijn dan dan de heer Zijlmans wel zou wensen, is gelegen in het feit, dat b w niet altijd voor onder geschikte punten beslag willen leggen op de tijd van de raadsle den en dat er toch een agenda moet zijn met een zeker poids, waarvoor dan uiteraard weer de nodige voorbereiding nodig is. Wat de spaarzaam vergaderende woningcommissie betreft, merk te de voorzitter op, dat men in de gemeente toch wel erg veel hoort. Jammer is alleen maar, dat het meeste wat men dan hoort niet waar is en op verkeer de veronderstellingen berust. Er is in werkelijkheid in de laatste maanden voor de woningcomr missie heel weinig werk aan de winkel geweest. Er zijn enkele vergunningen afgegeven en dat is al. haard brand olie C. J. VAN NOIJE Dr. v. Kesselstraat 15 LOON OP ZAND Tel. K 4166—355 A. COPPENS Grotestraat 189 WAALWIJK Tel. K 4160—2015 C. VAN ALPHEN Westeinde 11 WAALWIJK GEBR. A. M. DE ROOY Eerste Zeine 15 WAALWIJK Tel. K 4160—2025 JAC. KLIJN Hoofdstraat 142 KAATSHEUVEL Tel. K 4167—2036 GEBR. M. A. VOS Kerkstraat 64 6PRANG-CAPELLE De heer Zijlmans sprak ver der zijn misnoegen uit over de gang van zaken in het district van de Vleeskeuringsdienst Waalwijk. Waspik is er hard op achteruit gegaan, zo meende hij en vroeg de voorzitter, waar dat nu eigenlijk aan lag.De voorzit ter kon daar 5 l'improviste niet op antwoorden, maar zegde toe deze materie te bezien en in de volgende vergadering op de vraag van de heer Zijlmans te rug te komen. De heer v. d. Broek wees er op, dat er bij de rondvraag over het algemeen veel wordt toege zegd en beloofd, maar dat er in de praktijk meestal niet veel van terecht komt. Hij drong er daar om op aan om in de vergadering telkens terug te komen op de rondvraag van de vorige verga dering. De voorzitter meende, dat dit in verband met het ka rakter van de gestelde vragen over het algemeen niet mogelijk zal zijn. Verder wees hij er op, dat b w zich met alles bezig houden wat in de rondvraag ter tafel komt en dat elk punt in be handeling wordt genomen, maar dat daarmee uiteraard nog wel eens enige tijd gemoeid is. De heer Kamp beklaagde zich ook over de gang van zaken in de Vleeskeuringsdienst en wel omdat het herhaaldelijk voor komt. dat cadavers vier dagen blijven liggen alvorens ze wor den opgehaald. Hij achtte dit 'n gevaar voor de volksgezond heid. De voorzitter vond dit ook een ongewenste toestand en zeg de toe deze aangelegenheid na der te zullen onderzoeken. Hierna bleef de raad nog in besloten vergadering bijeen. Grondaankopen voor uitbreidingsplannen Onder voorzitterschap van burgemeester Hoefnagel kwam de raad der gemeente Vlijmen vrijdagavond jl. in openbare ver gadering. Wegens drukke werkzaamhe den ter secretarie waren de no tulen niet tijdig gereed kunnen komen en zullen in de volgende vergadering ter goedkeuring worden voorgelegd. Bij de behandeling der inge komen stukken kwam de voor zitter terug op een vraag van de heer Broeren in de vorige verga dering gesteld ten) aanzien van 't eventueel openstellen op zondag middag van snoepwinkels e.d. ten behoeve van de jeugd. De voorzitter wees er op, dat de raad reeds vroeger een besluit tot openstelling had aangenomen, dat echter niet de vereiste goed keuring heeft kunnen verkrijgen, omdat 't in strijd was met de op dit stuk geldende wettelijke be palingen. De voorzitter meende, dat het daarom geen zin had een dergelijk voorstel thans weer in behandeling te nemen. Naar aanleiding van de mede deling van de voorzitter, dat de minister zijn goedkeuring heeft onthouden aan het toekennen van een kerstgratificatie aan het gemeentepersoneel, merkte de heer van Helvoirt op, dat in de gemeente Drunen een dergelijke gratificatie wel wordt toegekend. Hij vroeg waarom dit in de ge meente Vlijmen niet mogelijk was. De voorzitter kon alleen antwoorden, dat deze mogelijk heid voor de gemeente Vlijmen niet aanwezig was. De hr. Wijk- mans gaf als zijn mening te ken nen, dat het rijk en de gemeente toch maar slechte werkgevers zijn en een allesbehalve goed voorbeeld geven aan de particu liere werkgevers. Hij vroeg zich af waarom er voor de gewone man nooit iets kan gebeuren, maar dat men maar al te gretig gunstig beschikt op een voorstel tot verhoging van de vergoedin gen der Kamerleden. Hij meende, dat, als er een mogelijkheid was, een kerstgratificatie aan het ge meentepersoneel gegeven moest worden. Eenzelfde mening was de heer Broeren toegedaan. De voorzitter benadrukte nogmaals, dat die mogelijkheid er niet was. Goedgekeurd werd het voor stel tot bet garanderen van rente en aflossing van een door de Le vensverzekering Mij. E.R.K. aan een inwoner der gemeente te verstrekken hypothecaire geld- t.b.v. de bouw van een woning in het uitbreidingsplan DeVlied- berg. Eveneens werd goedgekeurd 'n voorstel tot het aankopen van 'n 10-tal percelen grond van D. Zlat U t.l« En taraeht, want zij 4i« talaviil» van RAKONA hebben, weten dat enze service .af* Is. Doe als zevelen reeds deden, koop Uw televisie ook bij RAKONA. ook U bent dan verzekerd Een deskundig advies grote keus uit de voornaamste merken a een 1a klas antenne (zeer belangrijk bij televlcie) 0 een parfekte servise (ook 's avonds) V. v 1 het beste voor uw otiehaord of kachel en... uw portemonnaie.

Echo van het Zuiden | 1958 | | pagina 5