DRUNEN VLIJMEN Waalwijkse en Langstraatse Courant Uit de Langstraat Algemene ontwikkeling voor schoenherstellers BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 De grootste sportvakbeurs, ooit door de Beneluxlanden gehouden, is thans in voorbereiding in het RA I-gebouw te Amsterdam. 76 deelnemers uit Duitsland, België en Nederland zullen van 4 tot en met 7 jan. a.s. sportartikelen, alsmede bad-, strand- en sportieve kleding exposeren in een to tale oppervlakte van ruim 7200 vierkante meter. Aangezien de omroepinstallatie was uitgevallen bedienden technieker, manager en standbouwer zich wegens de enorme afstanden van walkie- talkies. V.l.n.r. manager Drost, standbouwer Volmer en technieker van Pol. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Zondag-artsendienst. Vanaf zaterdagmiddag 3 uur tot maandagmorgen 8 uur uitsluitend voor spoedgevallen: zaterdag 3 en zondag 4 januari dienst: Dr. Ver haak. Agenda. Vrijdag 2 jan. 8 uur: E.H.B.O.- cursus R.K. Huishoudschool; 8.30 uur: repetitie harmonie „De Volharding", zaal café Elshout. Zaterdag 3 jan. 8 uur: „Die Sun- derin von Fernerhof", 18 jaar, Hoge Braken. Zondag 4 jan. 11.30 uur: repetitie harmonie Beatrix, zaal café v. Delft; 11.30 uur: repetitie harmonie De Volharding, zaal café Elshout; 11.3012.00 uur: r.k. Bibliotheek Hoge Braken; 12 uur: RKDVC 3—Berkdijk; 2.30 uur: RKDVC 1—Hero 1; 5 uur: „Sluiers van Bagdad", 14 jaar, Hoge Braken; 8 uur: „Die Sunderin von Ferner hof", 18 jaar, Hoge Braken. Maandag 5 jan. 8 uur: Dansles, zaal café Elshout; 8 uur: clubavond „Steeds Hoger", café v. d. Geit; 7.30 uur: clubavond T.T.V.D., club huis Grotestraat 8. volksstuk, dat alle kanten van het leven be licht. Haarsteeg Sprang Raamsdonksveer RAAMSDONKSVEER FEESTAVOND KAB- De j)laatselijke KAB-afdeling hield haar jaarlijkse feestavond in Huis ten Deyl. Voor deze ge legenheid had men de toneelver eniging „Animo" uitgenodigd die het stuk „Het gevecht met de zoon" van Cas Baas ten tonele bracht.. Ook nu weer oogstte „Animo" onder regie van de heer A. van Onzenoort jr. veel succes. De avond werd besloten met een vrolijk dansje. MIJN HUIS IS MIJN CEL. In de bovenzaal van hotel „De Witte Leeuw" gaf de toneelver eniging „Door Eendracht Sterk" een uitvoering. Opgevoerd werd het toneelstuk in drie bedrijven „Mijn huis is mijn cel De gezus ters Vissers luisterden met ac- cordeonspel het geheel op. Ook gaf de kleine kampioene Riana enkele solonummers ten beste. VERKEERSCURSUS. Evenals vorig jaar /.al ook nu weer een snelverkeerscursus ge geven worden. Op woensdag 7 jan. zal men hiermee starten. De animo is zeer groot. De docent van deze cursus is de opper wachtmeester der rijkspolitie, de heer Heymans. ONDERWIJSBENOEMING. Voor de vacature ontstaan door het vertrek van mevrouw Stuur- man-v. d. Jagt is benoemd tot tij delijk onderwijzer aan de Ned. Herv. school voor L.O. te R'veer de heer W. Oostdijck te Breda. GESLAAGD. De heer J. P. Lodder, onder wijzer aan de Chr. Uloschool is geslaagd voor het in Den Haag gehouden examen wiskunde MO K I. CONSERVATORIUM. Voor het theoretisch gedeelte van het eindexamen van het Bra bants Conservatorium is ge slaagd de heer W. Gerrits. Een commissie vakopleiding en vakontwikkeling voor de schoenma kerij heeft in opdracht van het Be drijfschap Schoenmakerij een rapport uitgebracht over het schoenmakers- vakonderwijs in Nederland. In het eerste deel dat het schoenherstellers- ambacht behandeld, wordt het aantal Jaarlijks op te leiden vaklieden ge- 82e JAARGANG No. 1 22 cent per week; per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties: speciaal tarief raamd op ongeveer 378 jongeman nen, waarvan 265 gediplomeerde on dernemers (bij handhaving van het huidige aantal bedrijven), 75 man vakbekwaam personeel en 38 half was gezellen en leerlingen. Medewerking nodig. Bij het voorzien in deze behoefte, met gebruikmaking van speciale vak technische opleidingen, zal in grote mate medewerking van de zijde der regionale en plaatselijke overheid noodzakelijke zijn om de eveneens noodzakelijke medewerking van on- derwijsbesturen en het bedrijfsleven te verkrijgen, aldus het rapport. In de opmerkingen die de sugges ties voor de organisatie van de vak opleiding voorafgaan, merkt het rap port op, dat de toekomstige vaklieden een bredere algemene ontwikkeling zal moeten worden bijgebracht, gezien het betrekkelijk kleine aantal dat te genwoordig de hoogte van het ulo heeft en de eisen die op dit gebied door het modeme bedrijf worden ge steld. Verruiming van kennis is een dwingende noodzaak, aldus het rap port, dat hierbij sterke nadruk legt op voortgezet onderwijs. Driejarige dagschool. Als meest ideale basisopleiding ziet de commissie die het rapport sa menstelde, een driejarige dagschool, waarvan het leerplan in de opeen volgende leerjaren voorziet in leer lingen, gezellen en patroons. In het eerste leerjaar staat het rap port een praktische leertijd voor van maximum 12 lestijden, waarbij de vrijkomende tijd (de huidige oplei dingen hebben gemiddeld meer be steed moet worden aan algemene vor ming. In het tweede leerjaar ligt de nadruk op de vervaardiging van een produkt, dat kan opwegen tegen dat van de schoenindustrie. Specialisatie. In het derde leerjaar tenslotte wordt de mogelijkheid geboden tot specialisatie, of in de richting van het schoenmakersambacht of in die van de grote schoenindustrie. Het theoretische deel van deze periode zou moeten voorzien in bedrijfs-eco- nomische kennis, bedrijfsorganisatie, kennis van machines en industriële oriëntatie. Meestertitel? Het rapport is van oordeel, dat door de middenstandsopleiding in het vak onderwijs op te nemen, ongetwijfeld de mogelijkheid wordt geschapen om een fraaie efficiënte opleidingsvorm te creëren. Gewezen wordt ook op de mogelijkheid tot verlening van de meestertitel, zij het dat hiervoor stren ge eisen van ambachtelijke bekwaam heden en creatieve capaciteiten zullen moeten worden gesteld. DE; EGHOWHEÏ ZUIDEN •fXlN OfLrriKlUrlT 1878 TEL.-ADRES ECHO VRIJDAG 2 JANUARI 1959 Geslaagd. Onze dorpsgenoot A. Vissers slaag de voor het tweede gedeelte S.P.D. Overgeplaatst. Wachtmeester v. Weelden is met ingang van 2 januari overgeplaatst naar Hengelo in Gelderland. Bij de post Drunen is per ingang van 2 ja nuari gestationeerd wachtmeester G. de Wever uit Dussen. Openbare werken Heden 2 januari zal het pomp- en persstation van de nieuwe riolering, waarvan de eerste faze kort geleden gereed kwam, in werking worden gesteld. Verder vernemen wij nog dat met de radicale verbetering van de Stationstraat binnen enkele we ken een aanvang kan worden ge maakt. Voor openbare werken zet het nieuwe jaar dus goed in. Verkeersongelukken. De heer v. d. Anker uit Waalwijk (37 jaar) kwam zaterdag ji. in de Stationstraat in de bocht nabij Els- hout zodanig te vallen, dat dr. Ver haak, die de eerste hulp verleende, overbrenging naar het ziekenhuis te Waalwijk noodzakelijk achtte. Later is de toestand van het slachtoffer verergerd en was overbrenging naar Tilburg noodzakelijk. Dinsdagavond was z'n toestand nog zeer zorgwek kend. De heer v. d. Heijden uit Haar steeg viel in de Veilingstraat even eens met zijn bromfiets, toen een hond plotseling de weg overstak. De heer v. d. Heijden brak hierbij z'n knieschijf. De vrachtwagen van de firma Wolfs kwam in de Julianastraat in aanrijding met een stilstaande per sonenwagen. Het bleef bij materiële schade. K.V.P. Drunen. De K.V.P., afdeling Drunen, hield dinsdagavond in de zaal van café Elshout een algemene ledenverga ring. De belangstelling was zoals normaal: matig. De voorzitter, dhr. Werner, gaf bij de opening een uit voerig overzicht van ons huidige staatsbestel en de plaats die de K.V.P. daarbij inneemt. Een van de voornaamste punten van de agenda was: de candidaatstelling voor de komende groslijststemming voor de K.V.P. Als candidaten werden door de afdeling Drunen gesteld de he ren v. d. Sanden uit Eersel, Mr. v. d. Heuvel uit 's Bosch, A. Kamp uit Drun-en en A. J. Oderkerk uit Dus sen. Ook werden op deze vergade ring besproken de activiteiten, die in de komende maanden in verband met de komende verkiezingen zullen moeten worden ontplooid. Hierbij werd besloten om in samenwerking met de verschillende standsorgani saties te trachten een zgn. forum avond te organiseren, waarop ver schillende prominente figuren uit de wereld van de politiek zullen worden gevraagd er het woord te voeren. Vervolgens was ook aan de orde de bestuursuitbreiding en met alge mene stemmen werd aan het be- CARNAVAL. Op de laatste gehouden vergadering van de Raad van Elf, groepleiders enz., werd be sloten dat de deelnemende groepen min stens uit zes personen moeten bestaan. Wat betreft de optocht reclamewagens tijdens de optocht vallen buiten de prijzen. Opgave voor de optocht zij die zich nog niet hebben opgegeven voor de carnavals optocht op zondag, moeten zich voor 10 januari hebben opgegeven, in verband met het programma, bij Th. Kuijpers, Plein 9 en M. Berkelmans, Burg. van de Venstraat 9 te Vlijmen. MAANDVERGADERING ROZENJACHT. Zondag 4 januari maandvergadering van het Kruisbooggezelschap Rozenjacht in café Gevers, Meliestraat, Vlijmen. Belangrijke agenda bespreking vaststel len datum onderling concours, mededeling datums om het kampioenschap van Groot- Vlijmen. UITVOERING V.G.T. Zaterdag 3 en zondag 4 januari presen teert Vlijmens Gemengd Toneel in café De Witte haar tweede winteruitvoering. Opge voerd zal worden: In de schaduw van Wol kenkrabbers. VGT heeft wederom een stuk gekozen om de toneelliefhebbers van Vlij men weer iets moois te bieden, met dit stuur toegevoegd de heer Kop. De heer Kop zal zitting nemen in het zgn. dagelijks bestuur. Vooral in de komende maanden zal de afdeling Drunen, aldus werd besloten, tal van activiteiten ontplooien in 't ka der van de algemene verkiezings campagne. Kindermiddag R.K. Vrouwengilde. Ieder jaar met de feestdag van Onnozele Kinderen geeft het R.K. Vrouwengilde een speciale kinder middag. In verband met het feit dat Onnozele kinderen dit jaar op zon dag viel, werd deze middag dinsdag j.l. gegeven in De Hoge Braken. De belangstelling was zeer groot. Dit jaar was Jan de Nijs uit Den Haag te gast met poppenspel -en voordracht. Het sprookje „Verjaar dag in Zonneland" en ook het spel „Jan Klaassen gaat verhuizen" viel bijzonder in de smaak. Maar niet minder ook de verschillende voor drachten die de heer De Nijs voor de kinderen deed. Een kleine trac- tatie completeerde dit feest, en de kleintjes trokken dan ook voldaan huiswaarts. Voetbalprogramma voor zondag. Het eerste elftal van R.K.D.V.C. krijgt zondag Hero thuis, welke club men niet mag onderschatten en waartegen het eerste elftal nog wat heeft goed te maken. Het tweede elftal gaat naar TOP 2 in Oss, en het derde elftal ontvangt om 12 uur Berkdijk thuis. Speciale schroeven bij Lips N.V. Ten behoeve van de Deltadienst, welke zeer snelle en buitengewoon wendbare scheepjes ten behoeve van personen- en materiaalvervoer tussen wal en bouwputten vereist, zijn o.a. bij Akerboom's Scheeps- en Jachtwerf te Lisse twee scheepjes te water gelaten van 12 ton, welke voorzien zijn van een speciale roer- propeller-constructie. De hiervoor benodigde „schottel"- schroeven zijn door Lips N.V. te Drunen vervaardigd. De door deze uitzonderlijke scheepjes te bereiken snelheid is 31 km. Voor dit scheepstype, welke ook aan de Douane te Lobith zijn gele verd, echter op een andere werf werden gebouwd, heeft Lips totaal reeds 10 ,,schottel"-schroeven gefa briceerd. Dit stuk is niet geschikt voor personen beneden de leeftijd van 18 jaar. Aanvang uitvoering -8 uur. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Op de laatst gehouden vergadering van Herwonnen Levenskracht afd. Vlijmen werd de officiële datum van de cabaretavond in het patronaat vastgesteld op zaterdag 10 januari 1959. UITVOERING K.A.V. Zondag gaf de KAV een uitvoering in het Patronaat, 's Middags om 2 uur werd een kinderprogramma gegeven, waarvoor zeer grote belangstelling was. 's Avonds half 8 werd een opvoering gegeven voor leden, ge nodigden en verdere belangstellenden. Na het openingswoord door de geestelijk advi seur kapelaan van Zutphen, werd onder leiding van mevr. Herman-v. d. Wiel door 35 kinderen een Kerstspel vertoond, dat bij zonder goed werd gespeeld. Hiervoor komt zeker aan mevr. Herman een extra dank woord toe. Na afloop van het Kerstspel werden haar door twee kleuters van 5 jaar bloemen aangeboden. Na de pauze bracht een gezelschap on der regie van de heer Martin van Enge len een bont programma, dat ook bij het talrijk publiek bijzonder in de smaak viel. Na afloop dankte de voorzitter alle me dewerkenden en de dames werden in dt> bloemen gezet.Na een dankwoord van M van Engelen aan alle medewerkenden en tevens aan de belangstellenden, gingen al len voldaan huiswaarts. KRUISBOOGSPORT. Op de banen van het Kruisbooggezel schap Willem Teil, gevestigd in café H. Boom-v. d. Wiel, werd een onderlinge wed strijd gehouden van gezelschappen uit groot Vlijmen. Afd. B, extra beker, met als uit slag Rozenknopje de extra beker met 74 pt. Personeel B: le prijs B. Herman 24 pt, tevens de dagprijs; 2e P. Wolfs 23 pt., 3e J. Willart 23 pt., 4e J. de Wens. Dagprijzen: P. Wolfs 23 pt., 2e dagpr. B. Herman 22 pt. Personeel afd. A: 1 J. van Beijnen 25 pt. na kampen, 2 M. v. Ravensteijn 25 pt. Dagprijs J. v. Beijnen 25 pt. Na de prijsuitreiking dankte de voorzit ter dhr. H. van Vugt, alle verenigingen die aan deze wedstrijd hadden deelgeno men en voor de sportieve strijd en de schenkers voor de ereprijzen. Hierna bleven allen nog enige tijd gezellig bijeen. JAARVERGADERING ONDERLINGE VARKENS VERZEKERING. Onder voorzitterschap van J. de Vaan hield de Onderlinge Varkensverzekering in café J. de Gouw deze week haar jaarver gadering over 1958. Na op de gebruikelijke wijze te hebben geopend verkreeg de secretaris J. Siegers het woord, die achtereenvolgens de pre sentielijst, de notulen van de vorige jaar vergadering en het jaarverslag voorlas. Daar er voor het niet bijwonen van de vergadering een gulden boete moest wor den betaald, hadden de meeste leden er maar de voorkeur aan gegeven aanwezig te zijn. De notulen werden onveranderd vastgesteld en uit het jaarverslag bleek dat er in het afgelopen jaar totaal 234 stuks door de verzekering moesten worden over genomen, waarvan waren 99 biggen bene den 15 pond, 45 van 16 tot 40 pond, 78 boven de 40 pond en 12 zeugen; 15 stuks konden nog levend worden verkocht, waar voor nog f 1143.80 terug werd ontvangen. Uit het financieel verslag bleek, dat de kas nog wel kon worden afgesloten met een vrij behoorlijk batig saldo, maar ten aan zien van 1 jan. '58 werd een verlies gele den van f 508.41; dit is te wijten aan het vrij groot aantal sterfgevallen in het afge lopen jaar. Van in totaal 9034 stuks werd in 1958 contributie ontvangen en wel van 980 zeu gen, 5723 varkens en 2331 biggen, een aan tal dat zeer hoog ligt en dat z'n oorzaak vindt in de grote toename van de varkens fokkerij. De aftredende voorzitter J. de Vaan en de bestuursleden C. Kok en P. v. Baard wijk werden met meerderheid van stem men herkozen. Wat betreft het verkopen van de varkens die nog in levende staat ten laste van de verzekering vallen, mach tigde de vergadering het bestuur naar goed dunken te handelen. Het inleggeld voor nieuwe leden dat tot heden f 2.50 bedroeg, werd veranderd in f 1.- per big. Besloten werd evenzo te handelen voor nieuwe leden uit Bokhoven, Hedikhuizen en Herpt. De uit te betalen prijs per pond bleef onveranderd en zal indien nodig tussen tijds worden herzien. Na de rondvraag, waarvan door verschillende leden gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter weer op de gebruikelijke wijze. TONEEL. Niet minder dan 3 avonden had de man- nenzangvereniging Vriendenkring nodig om de vele bezoekers te kunnen herbergen, die de prachtige operette „Wé zumme nou krijgen", wilden gaan zien. Deze operette, waarin diverse scènes uit eigen plaats waren opgenomen, oogstte veel bijval en wist de lachspieren danig in beweging te brengen. Het geheel werd ge opend met een viertal koornummers die on der leiding van directeur dhr. M. v. d. Brandt zeer goed werden uitgevoerd. Ook de diverse soli en duetten die ten gehore werden gebracht, droegen aller waardering weg. Ongetwijfeld heeft Vriendenkring haar donateurs, honoraire leden en verdere belangstellenden weer enkele genotvolle avonden bezorgd. CULTURELE AVOND. Op zondag 4 jan. a.s. zal de Culturele Vereniging Onsenoort die haar zetel heeft in de Abdij Mariënkroon haar leden weer een culturele avond aanbieden. Deze avond waar als spr. zal optreden de bekende journalist en kunstkenner de heer Harry Pol uit Den Bosch, moest door onvoor ziene omstandigheden reeds tweemaal wor den uitgesteld. Reeds genoemde spreker zal het onder werp behandelen: „Kerstmis in de mu ziek, de schilderkunst en het openbare le ven". Verder verlenen medewerking het dubbelmannenkwartet Octavo en declama- trices en declamators uit eigen leden. Aanvang 7 uur. JAAROVERZICHT. Het is een goede gewoonte om bij de jaarwisseling de balans eens te gaan opma ken, daaruit kan dan worden vastgesteld of het voorbije jaar goed is geweest en of men vooruit of achteruit is gegaan. Is het eerste het geval, dan is het goed en kan op dezelfde weg worden voortgegaan; is het laatste echter aanwezig, dan ic het zaak om terstond maatregelen te nemen om te trachten het getij te doen keren. Terug ziende op 1958 valt voor de Haarsteegse gemeenschap toch wel te constateren dat 't een heel goed jaar is geweest, de economi sche toestand bleef zeer gunstig en werk loosheid kwam dan ook bijna niet voor. Ook voor de boeren en tuinders was 1958 gunstig en de opbrengst van de melk, groenten en fruit was ondanks de over vloed zeer goed. Uit de parochiële statistiek die donder dag door de Herder van de parochie be kend werd gemaakt, bleek dat in 1958 aan 44 kinderen het H. Dopsel kon worden toegediend, 11 personen verwisselden het tijdelijke met het eeuwige en 14 huwelij ken werden gesloten. Het overzicht over de afgelopen 10 jaar dat pastoor Serrarens eveneens gaf vertoon de geen prettig beeld, geboren werden in die periode 456 kinderen, 192 sterfgeval len waren er, een overschot dus van 265 zielen, maar toch telt Haarsteeg op dit ogenblik nog 5 inwoners minder dan 10 jaar geleden. Het verstoken blijven van enige industrie en gebrek aan woningen doet zich hier vooral gelden, vooral de jonggeehuw- den keren zodoende hun geboorteplaats de rug toe en vestigen zich elders. Zo 't er momenteel bijstaat, zal er wel geen veran dering in komen, al begint 1959 wel met meer activiteit op dit gebied. Zo is men hier druk bezig met het bouwen van een pompstation en het leggen van de buizen in het kader van het rioleringsplan, ook staat de bouw van een nieuwe R.K. Jon gensschool en de bouw van een 8-tal wonin gen voor 1959 op het programma. Ook op het gebied van de sport en ontspanning is er reden tot tevredenheid; zo hield de Kon. Harmonie St. Caecilia de naam van Haar steeg hoog; eerst kon in april burgemeester Hoefnagel geïnstalleerd worden als be schermheer en in augustus werd in Krefeld in Duitsland een geslaagd concert gegeven. Ook de beide zangverenigingeh namen met succes aan concoursen deel en de alhier be staande toneelverenigingen Kunst en Ge noegen en Ernst en Luim verschenen weer met succes voor het voetlicht. De sportprestaties waren in het afgelo pen jaar niet groot; aan het einde van de voetbalcompetitie bleek dat Haarsteeg op de ranglijst de 4e plaats innam. Op het ge bied van de biljartsport trad onze dorps genoot Kees van der Loo sterk naar voren en P. van Heeswijk nam met succes aan diverse atletiekwedstrijden deel. Jammer was het dat de schaatsenrijders ook in het afgelopen jaar niet aan hun trek ken konden komen en hun trainingen vruchteloos moesten blijven. Al met al kan met voldoening op 1958 worden terugge zien en wij willen hierbij graag de ver wachting uitspreken dan ook 1959 weer zo zal zijn. VOETBALPROGRAMMA. Dat men de dag niet moet prijzen voor dat de avond is gevallen, ondervond zondag j.l. de v.v. Haarsteeg toen ze haar onge slagen record teniet zag gaan door van Jan van Arkel te verliezen. Met drie punten voorsprong op nummer twee heeft Haar steeg echter de eerste helft van de com petitie afgesloten en staat derhalve vrij ste vig aan de leiding. Daarbij kan uit een overzicht over de voorbije eerste helft wor den vastgesteld, dat deze eerste helft ook het zwaarste was en daarop afgaande doet dit het beste hopen. Het is echter zaak dat in de eerstvolgen de wedstrijden geen terrein meer wordt prijs gegeven, anders zou de fraaie positie weleens ernstig in het gedrang kunnen komen. Haarsteeg heeft getoond over het sterkste elftal te beschikken, maar onvoor ziene omstandigheden kunnen steeds ver anderingen noodzakelijk maken en dat komt de homogeniteit niet ten goede. Voor a.s. zondag is vastgesteld Haarsteeg - RK OSC. In de uitwedstrijd zegevierde eerst genoemde club zij het dan met een klein beetje geluk. Wij voor ons hebben OSC steeds als een der sterksten beschouwd, maar het heeft de jongens uit Orthen niet meegezeten en daarom behoort OSC tot de middenmoot. Wat de verwachtingen betreft, als de spelers van Haarsteeg voor ogen houden dat er gewonnen moet worden om boven aan te blijven en daarnaar handelen, gelo ven wij toch wel dat er een kleine zege in het vooruitzicht kan worden gesteld. KERKDIENSTEN ZONDAG 4 JANUARI 1959. Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.30 uur en 3 uur Ds. van den Hout van Hazerswoudc.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 9