Hit be oube boos. FILMJOURNAAL Waalwijkse en Langsiraatse Courant Westen ziet toe hoe Rusland Midden-Oosten verovert PROVINCIAAL NIEUWS Intieme hartelijke huldiging van de heer G. P. H. Veltman Nijverheidsschool einde mei gereed VRIJDAG 9 JANUARI 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 82e JAARGANG No. 3 Abonnement: 22 cent per week; f 3.10 franco p.p. per kwartaal 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief TEL.-ADRES „ECHO" Hoewel er momenteel weinig be richten uit het Midden-Oosten ko men, althans geen op het oog onrust barend nieuws, is er in dit gebied toch een ontwikkeling gaande, welke voor het Westen wel eens catastrofale gevolgen zou kunnen hebben. Wij doelen hier op de intensieve pogingen van het communisme om in Irak, Syrië en Egypte de macht in handen te krijgen, met geen andere bedoeling uiteraard dan om de wes terse invloed in dit gebied geheel uit te schakelen en ook om dit gebied strategisch geheel onder sovjet-con trole te brengen. De rode kring sluit zich steeds nauwer om het vrije Eu ropa I Onder het vriendelijke en menslie vende gebaar van economische hulp verlening wordt Irak langzaam maar zeker in het communistische web in gesponnen en premier Kassem mag dan geen communist zijn, er zal hem op de duur weinig anders overblij ven dan fe buigen voor de communis ten, waarmee Irak dan een levensge vaarlijke rode wig zal vormen tussen Turkije en Perzië, de twee westers- georiënteerde landen in het Midden- Oosten. Er blijft Kassem geen andere weg open. Hij zou zich natuurlijk ook tot Nasser kunnen wenden, maar wat heeft hij van die kant te verwachten? Afgezien van het feit, dat Naser zelf economisch volledig afhankelijk is van Rusland, heeft de president van de Arabische Repu bliek alles nagelaten - met uitzon dering van wat radiogebral - om de Arabische eenheid voor de Arabische volkeren ook werkelijk aantrekkelijk te maken. De Syriërs kunnen daar over meepraten, want Nasser heeft al leen maar gehaald, niets gebracht, en vandaar dan ook dat het enthousias me voor Nasser in Syrië danig aan het bekoelen is en van deze ontevre denheid zullen de communisten on getwijfeld een handig gebruik weten te maken. Het ziet er dus naar uit, dat niet alleen Kassem, maar ook Nasser na verloop van tijd het hoofd in de com munistische schoot zullen moeten leggen, indien ze tenminste willen blijven genieten van het goede en dure leven dat zij momenteel ongetwijfeld leiden op kosten van de hongerende en in krotten levende bevolking. Het is natuurlijk zeer wel mogelijk, dat, zoals wij in een vorig artikel reeds schreven, Nasser zijn oude spelletje speelt, n.l. Oost en West tegen elkaar uitspelen ten eigen voordele, maar om dat met blijvend succes te kunnen doen, daarvoor verkeert hij o.i. toch in een te afhankelijke positie en heeft hij te weinig de Arabische bevol king achter zich staan, een bevol king die in wezen anti-communistisch is. De omstandigheden voor een ver overing van het Midden-Oosten zijn dus voor de Russen wel bijzonder gunstig, temeer omdat er van het Westen weinig uitgaat om aan deze voor de vrije wereld zo gevaarlijke machtsuitbreiding een halt toe te roepen. Wat stelt het Westen tegen over de stroom van economische hulp welke het Rusland aan het Midden- Oosten biedt? Jordanië, waar koning Hoessein met de moed der wanhoop om het behoud van zijn troon vecht, gaat in armoede ten onder en waar armoede heerst, heeft het communis me zijn beste kansen. Waar blijft het Westen met zijn hulp aan dit land? Met de verovering van het Mid den-Oosten zijn de Russen uiteraard niet tevreden. Na Irak, Syrië en Egypte zullen zij verder doorstoten naar het Zuiden, naar het strategi sche Aden, naar Saoedi-Arabië met zijn enorme olierijkdommen en van daar weer verder Afrika in. Rusland slaat toe, overal waar het kansen krijgt. Het Westen kijkt toe en wacht. Op de nekslag? TILBURGSE KAMER VAN KOOPHANDEL. In de jaarvergadering der Kamer van Koophandel te Tilburg werd de heer H. Mannaerts tot voorzitter her kozen. Hij constateerde dat er in de wol industrie een opleving valt te bespeu ren, al betreurde hij het dat enige oude zaken in deze branche waren verdwenen. Wat de schoenindustrie betreft meende de heer Mannaerts dat de binnenlandse afzet in 1958 ernstig had gestagneerd, maar de verwach tingen voor de toekomst zijn niet somber gestemd. De vermindering van de handels voorraden en de verbeterde algemene economische situatie wettigen de ver wachting van een verdere stijging der schoeiselconsumptie. Van de andere kant geven de binnenlandse afzetmo gelijkheden reden om een gunstig 1959 in het verschiet te zien. De export in het bijzonder van le deren schoenen, heeft zich in het af gelopen jaar bevredigend ontwikkeld. Over de eerste drie kwartalen van 1958 was de waarde van de uitvoer van lederen schoenen 16 pet. hoger dan in de overeenkomstige periode van 1957. Redenen om een kente ring in deze gunstige ontwikkeling te verwachten 'zijn niet aanwezig. De eerste stap, die thans gezet is op de weg naar de Euromarkt zal voor de schoenindustrie vermoedelijk geen ingrijpende gevolgen hebben. De uitvoer naar Frankrijk en Italië en ook Duitsland, doen vooralsnog wei nig baat voorzien. DE EERSTE JAARBEURS MANIFESTATIES VAN DIT JAAR. Opening Vakbeurzen voor Sou venirs, Koffers en Lederwaren te Utrecht. Maandag 12 januari zal Mr. H. A. R. Schuit, direkteur van de Konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs, de opening verrichten van de Souvenir- beurs en de Wintervakbeurs voor Koffers en Lederwaren die gelijktij dig tot en met vrijdag 16 januari te Utrecht in de Jaarbeursgebouwen op het Vredenburg worden gehouden. Hiermede begint een lange reeks van commerciële manifestaties die in 1959 te Utrecht zullen plaats vinden. Het is voor de eerste maal dat de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs een Souvenirsbeurs organiseert. Er zullen totaal 125 Nederlandse fabri kanten aan deze vakbeurs deelne men. De Wintervakbeurs voor Koffers en Lederwaren wordt thans voor de zesde maal gehouden. Ongeveer 85 firma's zullen hun produkten expo seren. 10 JAN. 1884 Waalwijk. 9 jan. 1884 - Gedu rende het afgelopen jaar bedroeg de opbrengst der havengelden f 1582,97 de opbrengst der kaaigelden f 284.47V£ totaal f 1867,44 Vl Binnengekomen stoomboten 105 zeilschepen 491 kleine vaartuigen waar de tonnenmaat niet door meetbrief of patent is aangegeven 40 totaal 636 Totale tonneninhoud: 28.927. 10 JAN. 1909 Uit een ingezonden artikelenserie: „Gij, jongelingen van Baardwijk, die U den spot dergenen, die hun welvaart niet begrijpen, tot eene eer rekent, naar 't voorbeeld van onzen Eerw. Adviseur, in Wien we een ijverig kampvechter voor de goede zaak hebben gevonden, een heldhaf tig verdediger der Hem toever trouwden tegen alle gevaarl Welaan dan, bloem der Baardwijkse jonk heid, moedig ten strijde getrokken tegen Koning Alcohol Voorwaarts op het oorlogspad. De zege is ons! En gij, vrouwen, werkt mede naar Uwe beste krachten, dan zal de blau we vaan der matigheid vroolijk wap peren immer boven Baardwijk!" 10 JAN. 1934 WAALWIJK De ondernemen de eigenaar van de zand-wielerbaan aan den Parallelweg gaat thans een betonbaan aanleggen. De nieuwe baan zal een lengte hebben van 165 m en een breedte van 5 m en is ont worpen door architect Snijers te Raamsdonksveer. Reeds binnen en kele dagen zal de aanbesteding plaats hebben, zoodat de nieuwe wielerbaan voor het a.s. zomerseizoen gereed zal zijn. Zij komt ter plaatse waar thans de zandbaan ligt. CAPELLE - Het aantal schepen dat in 1933 de haven alhier aandeed bedroeg 209 met een tonneninhoud van 15478 ton, terwijl voor de Lab- begatsche haven dit aantal 276 be droeg met een tonneninhoud van 20780. bij diens afscheid van het onderwijs Zoals wij onlangs meldden werd met ingang van 1 januari 1959 aan de heer G. P. H. Veltman, op diens verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofd van de St. Clemensschool alhier. Het was ons bekend dat er plan nen bestonden om de heer Veltman bij dit afscheid een passend geschenk aan te bieden, als blijk van waarde ring voor hetgeen hij als school hoofd en in tal van functies voor de gemeenschap heeft gedaan. Door de initiatiefnemers was ons echter verzocht hiervan geen mel ding te maken. Men wilde zich n.l., de bescheidenheid van de heer Velt man kennende, beperken tot een hul diging in intieme kring, zonder uiter lijk vertoon. Deze intieme-, maar daarom niet minder hartelijke huldiging, heeft j.l. zondag ten huize van de heer Velt man plaats gehad. En nu we in an dere bladen berichten hierover aan troffen, is er voor ons alle aanlei ding wat uitvoeriger hierop terug te komen en tevens ook onzerzijds te getuigen van onze grote waardering voor de heer Veltman, die zich op zo velerlei terrein voor de gemeen schap verdienstelijk heeft gemaakt. Bedoelde huldiging van j.l. zon dag, die dus een zeer intiem karakter droeg, werd bijgewoond door het vol tallige kerkbestuur (tevens schoolbe stuur) van St. Clemens, met uitzon dering van pastoor v. d. Brekel, die tot zijn groot leedwezen door ziekte verhinderd was. Verder door de eer waarde heren kapelaan de Kroon en pater Tielemans, burgemeester Teijs- sen, de heren Vlaar en Weyers, be stuursleden van het Wit-Gele Kruis, de heer G. Smits, de opvolger van de heer Veltman als hoofd der school en het verdere onderwijzend personeel. Pastoor v. d. Brekel, die als enig ste spreker op deze bijeenkomst uit naam van allen het woord zou voe ren, doch zoals gemeld verhinderd was, had de heer C. Pullens ver zocht zich met deze taak te belasten. Deze zeide zich gaarne van deze taak te kwijten, omdat hij zovele ja ren in diverse functies met de heer Veltman had samengewerkt om niet alleen de Baardwijkse gemeenschap, maar ook de belangen van geheel Waalwijk te dienen. Waar het hier echter een officieel afscheid gold als hoofd van de St. Clemensschool, wilde s-pr. vooral uit drukking geven aan dt grote waarde ring van het schoolbestuur en van de gehele Baardwijkse burgerij, speciaal van de ouders, voor hetgeen de heer Veltman gedurende bijna 30 jaar heeft gedaan voor de vorming en het onderwijs van de jeugd. Met gerechtvaardigde trots kunt Gij, aldus spr., op Uw werk terug zien, vooral omdat er onder die dui zenden jongens die aan Uw school studeerden er velen zijn die in hun ontwikkeling ver zijn uitgegaan bo ven de middelmaat en zich in de maatschappij een vooraanstaande i plaats hebben veroverd, dank zij de J grondslag door U gelegd. Als blijk van waardering van de leerlingen der school, van het school bestuur, van het personeel van de school en mede namens het Wit-Gele Kruis, waarvan de heer Veltman vele jaren secretaris was, bood spr. ten slotte een fraai televisietoestel aan, daarbij de hoop uitsprekend dat de heer Veltman en ook Mevrouw, nog vele jaren van dit toestel mochten ge nieten. Namens de heer Velman en zijn familie sprak de oudste dochter, me vrouw van Mier-Veltman, een har telijk dankwoord voor dit prachtige geschenk en de hartelijke huldiging. Betrof deze intieme huldiging spe ciaal de verdiensten van de heer Velt man op het gebied van het onder wijs en de volksgezondheid, toch mogen wij bij dit afscheid niet nala ten ook de vele andere activiteiten van deze gemeenschapsmens in het licht te stellen. In zeer vele verenigingen heeft de heer Veltman bestuursfuncties ver- vuld, o.a. in de Harmonie „St. Jan", de Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst", „Oranje Boven", St. Nico- laas-comité, de Schaakclub, de St. Vincentiusvereniging, de Kunstkring, de Stichting Gemeenschapshuis en di verse andere, terwijl hij tientallen ma len deel uitmaakte van commissies ad hoe. Kortom, op schier elk terrein heeft de heer Veltman, die een eminent spreker en een prima organisator was, zijn gaven en krachten in dienst van de gemeenschap gesteld, waar voor een oprecht woord van hulde en dank hier zeker op zijn plaats is. Moge hij nog lang van een welver diende rust genieten. Menigeen zal zich wel eens de vraag hebben gesteld wanneer komt die Nijverheidsschool nu eens klaar? Wij hebben dat zelf ook wel eens ge daan en dan kwam soms de boze ge dachte in ons op, dat men er nu niet bepaald hard aan trok. Maar sinds wij enkele dagen geleden een kijkje i in de school hebben genomen, zijn de zaken ook voor ons toch wel iets an ders komen te liggen, want pas na dat men dit gigantische bouwwerk onder- en bovengronds heeft door- gedwaald, kan men beseffen welk een I enorm werk hier is tot stand geko men. Het bouwtempo mag dan niet altijd even snel zijn geweest, wan neer men een en ander van wat meer nabij gezien heeft, krijgt men toch een geheel andere visie op de om vang van dit indrukwekkende school gebouw. Behalve bovengronds is er ook ondergronds enorm veel gebeurd. Men treft er enorme betonnen ruim ten aan voor de centrale verwar- mings- en verlichtingsinstallatie, voor de grote fietsenbergplaatsen en an dere bergruimten. Op deze ondergrondse verdieping staan vier bovengrondse verdiepin gen met een zeer groot aantal voor treffelijke lokalen, enorme gangen en prachtige trappenhuizen. Daar is het prachtige hypermoderne gymnastiek lokaal met kleed- en waslokalen, de grote zalen voor handwerk-nijverheid en niet te vergeten de zeer fraaie en zeer ruime kantine. Het gebouw is thans vrijwel glas- dicht. Schilders- en stucadoorswerk vorderen snel en men is aan de be tegeling van de gangen en trappen toe. Verder worden nu overal de cen trale verwarmingseenheden aange sloten en de verlichting aangebracht. Alles wijst er op, dat dit grote werk zijn einde nadert, al zal het toch nog wel enkele maanden duren voordat het gebouw kant en klaar is. Men hoopt, dat de school eind mei in ge bruik genomen kan worden. Met de voltooiing van dit gebouw zal Waalwijk een der mooiste en mo dernste nijverheidsscholen rijk zijn en een voornaam sieraad voor Vredes- plein en gemeente. Zodra de nieuwe school gereed is, zal een begin worden gemaakt met het inrichten van de oude schoolge bouwen tot praktijkruimten, zodat meer praktijklessen zullen kunnen worden gegeven dan tot nu toe het geval was. Zo zal 1959 dus het jaar worden, waarin de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken een veel gro ter aantal leerlingen zal kunnen op vangen dank zij een eminente acco- modatie, waarnaar bestuur, leraren en leerlingen al zo lang hebben uit gezien. Musis Sacrum „DE GROTE BLUF". Als u een bewonderaar bent van de drnkende, zngende, knokkende en met vrouwen manipulerende Eddie Constantine, dan moet u beslist niet verzuimen om deze „grote bluf" te gaan zien, want Eddie is hier op z'n allerbest. Als Eddie Morgan is hij in dit kolderieke, maar daarom niet minder spannende verhaal, een gokker, die, na de hele wereld te hebben rondge zworven terugkeert in Parijs en wel in een peperdure nachtclub. Het gaat hem daar allerminst voor de wind en de zaken gaan er bepaald donker bruin voor hem uitzien, wanneer een stelletje potige jongens, die in dienst zijn van de eigenaar, hem danig ge kneusd de straat op werken. Eddie is echter in kennis gekomen met een even dure, als onscrupuleuze blonde juffrouw en dat doet hem besluiten om met veel bluf in hetzelfde vrese lijk deftige hotel zijn intrek te nemen als zij. Vervolgens maakt hij kennis met een andere juffrouw, een zwar te, die in het bezit gekomen is van een ogenschijnlijk waardeloos olie veld. Als een groepje bankiers ech ter een astronomisch hoog bedrag voor dt lapje grond wllen neertellen, gaat Eddie de zaken eens nader be kijken. Dat brengt hem de nieuwe er varing, dat deze bankiers een troep gangsters zijn, die alleen met zich zelf het goede voor hebben. Eddie's vuisten moeten er dan ook dikwerf aan te pas komen, voordat hij de zwarte juffrouw weer in het onge stoorde bezit kan brengen van haar oliebron. Een sprankelende geschiedenis met veel spanning en nog meer vuistge vechten. Enige welgeproportioneerde dames, o.a. de vamp Dominique Wilms neemt Eddie en passant mee. Heerlijk bevrijdend amusement. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. (Ka ffwua „TO BE OR NOT TO BE". Een van de meest kostelijke film- comedies welke de grote cineast Ernst Lubitsch op zijn naam heeft. In dit verhaal wordt het Polen-bezettende nazidom gehekelt op een weergaloze wijze met het wapen, dat Lubitsch tot in de perfectie beheerste de humor, gehanteerd in een onbarmhartige en genadeloze satyre. De historie speelt zich af in en om een toneelspelersgroep in Warschau en begint even vóór de Duitse inval. De troep heeft een anti-nazistuk op het repertoire genomen, dat op het laatste moment door een of andere minister wordt verboden, omdat het een bevriend staatsbootd zou kunnen beledigen. Meteen daarop volgt de Duitse inval en ais men een beetje van de schrik bekomen is, neemt de troep Hamiet op het repertoire, waarin de titelrol wordt gespeeld door de even ïjdele als charmante ar- teur Joseph iura. lura kijkt vreemd op ais eiKe avond tijdens zijn be taamde monoloog „to be or not te be een jongeman uit de stalles ver dwijnt. l ensiotte ontdekt Tura wat er acuter steekt de jongeman, die Tu- ras vrouw adoreert, bezoekt haar dan neimeiijk in haar kleedkamer om haar het hol te maken. De jonge bewon deraar blijkt bobinski te heten en is een uit Londen gedropte Poolse vlie ger, die een spion moet beletten om namen van foolse verzetsstrijders aan de Gestapo door te geven, 'iura's vrouw moet hem daarbij helpen. Het gevolg hiervan is, dat de hele troep in het verzet duikt en 1 ura weet, na dat de spion onschadelijk is gemaakt, diens rol over te nemen en.in het hol van de leeuw binnen te dringen. '1 ura speelt zo goed, dat zijn eigen mensen tenslotte de zaken niet meer uit elkaar kunnen houden. Maar uit eindelijk lukt het toch om als Hitier en zijn lijl wacht naar Engeland te ontsnappen om daar op Shake speare s geboortegrond Hamlet te spelen. Maar op de openingsavond schijnt er tijdens de beruchte claus weer een nieuwe historie te starten... „To be or not to be" is een gran dioze filmcomedie, die op sublieme wijze afrekent met een geestesgesteld heid, die Europa en de wereld op de rand van de at grond heeft gebracht. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. Luxor „SLAVEN VAN DE NIJL" De oudheid levert de filmmakers telkens weer stof op voor films, die de historie dan wel eens geweld aan doen, maar die in hun spectaculaire uitwerking en grootse massa-regie toch altijd weer een boeiende trek pleister zijn voor het grote filmpu bliek, dat zich graag door weelderige fantasieën omtrent de prille historie van de mensheid laat meeslepen. Zo n film is ook „Slaven van de Nijl", die zich, zoals de titel al aan geeft, afspeelt in het land van de Pharao's. Het verhaal zet de klok zo'n 50Ü0 jaar terug, naar het tijd vak, dat de Pharao door zijn overwin ning op de Kushite stammen zijn macht verder had uitgebreid dan welke van zijn voorgangers ook. On der de gevangen genomen Kushites bevinden zich hun leider en bouw meester Vashtar en zijn zoon Senta. Vashtar krijgt van Pharao de op dracht om een pyramide te ontwer pen, die als graftombe van de koning zal moeten dienen. De constructie moet zodanig zijn, dat de tombe na sluiting ontoegankelijk is voor die ven. Als na 15 jaar zowel de ge vangenen als de onderdanen van Pharao slaven van de pyramide zijn geworden, raken de steengroeven uit geput. Nog meer vazelstaten zullen hun bijdrage tot de pyramide moeten leve ren, maar Cyprus, geregeerd door de schone, maar heerszuchtige prinses Nellifer, weigert en komt dit Pharao zelf mededelen. De koning raakt on der haar bekoring en maakt haar tot zijn tweede vrouw. Wreed en mee dogenloos smeed Nellifer dan een complot om zelf de macht in handen te krijgen, hetgeen haar ook gelukt, maar als zij de plechtige bijzetting van Pharo's lijk in de pyramide bij woont, treedt de vernuftige construc tie van Vashtar in werking, zodat zij levend begraven wordt. Dan kunnen de Kushites in vrij heid naar hun land terugkeren. Een boeiend en spectaculair ver haal, dat in cinemascope uitstekend tot zijn recht komt. In de hoofdrol len Jack Hawkins en Joan Collins. Toegang 14 jaar. Van vrijdag tot en met zondag. „MIJN MAN, DE TEST-PILOOT" Het geromantiseerde verhaal van een der Amerikaanse helden van het luchtruim Joseph McConnell, jacht- vlieger en huisvader. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog wordt McConnell inge deeld bij de geneeskundige troepen, DE ECHO WKEÏ ZODEN

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5