DE LEDERWARENBEURS FILMJOURNAAL De Vluchteling Rook lekker Rook voordelig NolO Feuilleton DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 16 JANUARI 1959 Opvoering produlctiviteit en vakopleiding noodzakelijk De waarde van de omzet van le derwaren en koffers bedroeg in 1958 ongeveer 60 miljoen gulden. Hier onder vallen ook lederen handschoe nen en militaire uitrustingsstukken. Dit deelde de heer P. L. van der Pluym mede tijdens de opening van de 6e wintervakbeurs voor koffers en lederwaren die in de jaarbeurshallen te Utrecht wordt gehouden. De binnenlandse omzet kan niet geheel gehandhaafd blijven. Ook de waarde van de export liep terug en wel met 1,2 miljoen gulden. De im port van lederwaren en koffers geeft in dezelfde periode een veel sterker daling te zien, namelijk met ongeveer 4,5 miljoen gulden, hetgeen neer komt op een vermindering van 30 procent ten opzichte van dezelfde periode in 1957. Alleen de import van halflederen handschoenen en lederen damestas sen is belangrijk toegenomen. Bij analysering van de exportgege- vens gedurende het afgelopen jaar blijkt dat de daling in het eerste kwar taal 1958 totaal 8 procent en in het derde kwartaal reeds 20 procent be droeg. Deze vermindering van de uit voer ligt, aldus de heer v. d. Pluym, voornamelijk in de sector klein-leder- waren zoals portemonnaies, porte feuilles, billfolds, enz., voorts in ak- tentassen, lederen reisartikelen en lederen handschoenen. In halflederen handschoenen, le deren en plastic damestassen en kof fers van vulcanfiber en van hard- plaat was daarentegen een vermeer dering van de export te constateren. De vraag in het binnenland nam in het afgelopen jaar toe voor arti kelen van betere kwaliteit en afwer king. Vooral geldt dit voor lederen damestassen, tassen vervaardigd uit weefsel en vulcanfiber koffers. Dit kan niet gezegd worden van 't artikel aktentassen. Hierbij wordt, aldus de heer van der Pluym, nog te veel waarde gehecht aan een zeer lage prijs, zonder dat men let op duur zaamheid van het artikel. In de lederwaren- en koffersector wordt, volgens hem, nog steeds op onverantwoorde wijze gecalculeerd en worden verschillende factoren die de kostprijs bepalen niet of in te ge ringe mate in de berekening opgeno men. Dit heeft vooral betrekking op aktentassen, koffers en militaire uit rustingsstukken. Wil de Nederlandse lederwarenin- dustrie haar plaats behouden, dan zal volgens de heer van der Pluym, meer aandacht geschonken moeten worden aan de opvoering van de produktivi- teit en de vakopleiding. En het zal in het bijzonder nodig zijn, vooral ook voor handhaving en uitbreiding van de export, om de in Nederland vervaardigde lederwaren een eigen cachet te geven en op de vormgeving te letten. In dit verband wees hij op de gro te successen die in de afgelopen jaren de Italiaanse lederwarenindustrie, die inderdaad een eigen vorm en stijl wist te creëren, mocht boeken. Ook noem de de heer van der Pluym het euvel van te veel kleurnuanceringen. Men is volgens hem nog ldng niet geko men tot een verantwoorde beperking in het kleurengamma. Het is geens zins de bedoeling de dames van top tot teen in het zwart te steken, maar een kleurenbeperking zal er volgens hem, moeten komen. Wat de vakopleiding betreft zouden wij willen opmerken, dat daarvoor blijkbaar niet veel belang stelling bestaat of dat er weinig aan dacht besteed wordt, om deze te be vorderen. Aan de Nijverheidsschool is na veel moeite een lederwaren-cursus tot stand gekomen in samenwerking met 't bestuur van de Bond, tegelijk met een dergelijke cursus in Amster dam en Doetinchem. Deze cursus stond onder leiding van een prima leraar en had in den beginne het gewenste succes, maar al spoedig verslapte de belangstelling in dier mate, dat de cursus moest wor den opgeheven. EVSusis Sacrum „IMMENSEE". Onder regie van Geza von Bolva- ry is opnieuw een filmversie tot stand gekomen van Theodor Storm's be kende roman „Immensee", met in de hoofdrollen Maj Britt Nilsson, Claus Biederstaedt, Paul Hörbiger en Mar git Saad. De hoofdfiguren in dit verhaal zijn Ursula Benthien en Gerhard Meyen, die in hun zuivere jeugdliefde in de gehedle streek bekend staan als ,,de onaf scheidelijken". Aan die toestand van hechte verbondenheid komt ech ter een einde, wanneer Gerhard naar de grote stad trekt om daar verder te gaan studeren in de muziek. Hij doet dat om Ursula een goede toekomst te kunnen aanbieden. In plaats van een groot geluk staat Ursula echter een grote teleurstelling te wachten, van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" van Cayenne want wanneer Gerhard terugkeert, bemerkt zij, dat hij zich helemaal heeft ingeleefd in zijn nieuwe wereld en ver van haar is komen af te staan. Hij gaat een glanzende toekomst te gemoet en om deze niet in de weg te staan, geeft Ursula haar jawoord aan Peter Hansen, die haar altijd in stilte heeft aanbeden. Dit gebeuren grijpt Gerhard sterk aan, maar de tijd schijnt ook hier alle wonden te he len, want na verloop van tijd vraagt hij de zangeres Doris Dahl ten hu welijk, die maar al te graag toe stemt. Tijdens een feest vlak voor de bruiloft zet een van de feestgangers Gerhard's eerste grote succesplaat op de gramofoon, Ursula's lievelings lied. Al het opgekropte verdriet breekt dan in Gerhard los. In een dol zinnige vaart rijdt hij naar Ursula en Peter en deelt hun mede, dat ook hij Door Ottwell Binns. 40 „Nu kun je aan wal komen, jullie," zei hij. Maar wees op je hoede voor slangen en schorpi oenen, terwijl ik een hut bouw. Die zullen we hard nodig hebben geloof ik, want we zullen zeker een flinke stortbui krijgen van nacht."' Het meisje sprong aan land, en vulde op zijn aanwijzingen een ketel met water, welke zij boven het vuur liet koken. Intussen werkte Sandy haastig aan een hut, gelijk aan die welke hij de vorige avond had opge richt, maar groter en steviger, daar hij van plan was, indien mogelijk enige dagen op deze plaats te blijven. Toen hij klaar was, was het reeds geheel donker onder de bomen, en nadat hij een hangmat bevestigd had, droeg hij Langdon, die in een toe stand van halve bewusteloosheid ver keerde naar binnen. Dan begon hij met behulp van Mimi het avondmaal te bereiden. Terwijl ze zaten te eten, klonk plotseling door de dichte duisternis het gerucht van fladderende vleu gels. „Vleermuizen", verklaarde hij, toen het meisje verschrikt rondkeek, „en wel vampiers, denk ik. We zullen de gehele nacht het vuur aan moeten houden om de beesten op een af stand te houden." Toen het maal afgelopen was, hing hij een tweede hangmat op voor het meisje, waarna zij samen naar de zieke keken. Zijn ogen waren half geopend, maar hij zag blijkbaar niets. Zijn vermagerd, koortsig gelaat was hoogrood opgelopen. „Vreselijk", fluisterde Mimi, „hij is er erg aan toe." „Heel erg", stemde de Schot toe. „Maar ik geloof niet, dat hij er dood aan zal gaan. Die medicijnen, die ik ingegeven heb, schijnen hun uitwer king Goddank niet te missen." Hij wreef weer enige kininetablet- ten tot poeder, en diende ze de zieke met behulp van een slok water toe. Vervolgens inspecteerde hij de won den, die de jaguar Langdon toege bracht had. Het infectiegevaar scheen geheel geweken, en tot zijn grote verlichting vertoonden de bloe dige plekken tekenen van een begin nende genezing. „Goddank", mompelde hij. „Koorts kunnen we zelf bestrijden, maar bloedvergiftiging zou in dit klimaat dodelijk geweest zijn." Nadat hij voor Langdon gedaan had, wat met mogelijkheid te doen was, maakte hij toebereidselen voor de nacht. „We moeten het vuur aanhouden, want anders zullen de vampiers al het bloed uit ons lichaam zuigen", zeide hij. „Jij gaat in de hangmat liggen, juffie, en ik reken er op dat je meteen inslaap valt." „Maar er moet toch iemand over uw zieke vriend de wacht houden", protesteerde zij, „en u zult wel uit geput zijn. U heeft de ganse dag ge ploeterd en..." Sandy moest lachen om haar me delijden met hem. „Maak je over mij maar niet bezorgd, meisje", sprak hij. „Ik ben zo taai als een kat. Ga maar rustig slapen, dan zal ik je na een uurtje of zo wel wekken voor jouw beurt." „Zult u dat doen... eerlijk?" „Zo eerlijk als goud". „Dan zal ik doen wat u zegt". Nauwelijks had zij zich in de hang mat neergelegd, of haar ogen vielen toe, en ze viel in een diepe slaap. De Schot verlegde het vuur tot vlak voor de ingang van de hut, wierp er gaat trouwen. Op de terugweg over komt hem echter een ernstig onge luk. Ursula bezoekt hem regelmatig in het ziekenhuis en Doris trekt zich terug, omdat zij wel voelt nooit Ger hard's grote liefde te kunnen winnen en ook Peter voelt zich schuldig, maar Ursula geeft Gerhard te kennen, dat zij nooit haar jawoord tegenover Pe ter zal breken. Pas na jaren ontmoeten Gerhard en Ursula elkaar weer. Peter is in middels gestorven en het slot van de film wijst in de richting, dat de twee „onafscheidelijken" elkaar toch nog eens zullen vinden. Een geslaagde verfilming van een romantisch verhaal. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „GEHEIMCENTRALE LISSABON". Veel hartverheffends gebeurt er niet in dit verhaal, dat zich afspeelt aan de kant van het leven, die geen licht verdragen kan. Daar is op de j eerste plaats Aristides Mavros, die overal ter wereld duistere figuren in dienst heeft en die daarom alles klaarspeelt wat men maar wenst. Hij kan zelfs de oude multimiljonair j Loyd Merrill achter het IJzeren Gor- j dijn vandaan halen als mevrouw Mer rill maar wil betalen. Zij wil dat wel, hoewel Merrill veertig jaar ouder is dan zij en zij alleen maar met Merrill getrouwd is om zijn geld. Daar is ook nog kapitein Evans, een Amerikaan se avonturier, die een snelle boot be zit en door Mavros ingeschakeld wordt bij het „reddingswerk". Er ontstaat een verhouding tusen Evans en mevrouw Merrill, die dan hele maal niet meer gesteld is op de te rugkeer van haar man. Deze dame speelt echter dubbel spel waardoor er Mavros alles aan gelegen is dat Evans noch Merrill levend terugke ren. Zijn plannetje gaat echter dank zij de waakzaamheid van Evans niet door Een wat triest, maar toch wel span nend geval, met in de hoofdrollen Ray Milland, Clauda Rains, Maureen O'Hara en Yvonne Furneaux. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. L u xo r „DE WILDERNIS DER SAMEN LEVING." Wie meent dat de New Yorkse gangsters hun duistere en terroristi sche praktijken alleen bedrijven in het havengebied en in nachtclubs, heeft nog een veel te milde opvatting van deze roofdieren der menselijke samenleving, want ook in het zachte en flatteuze rijk der kleding trachten zij met moord en doodslag de dingen naar hun hand te zetten. De film „De Wildernis der Samenleving" geeft hiervan uitermate boeiend en dik wijls knap beeld. Het is de medogenloze strijd, wel ke de gangsters voeren tegen de men sen die de kledingbedrijven in een vakbond willen organiseren. De gangsters moeten niets weten van de bond, want dan is het gedaan met hun rijk van groffe winsten en hon gerlonen en om hun doel te bereiken schuwen zij de moord niet. Het gaat hard tegen hard in deze knap gere aliseerde film en een aantal werkers voor de bond betaalt zijn idealisme met de dood, maar ten slotte is het toch de goede zaak, die aan het lang ste eind trekt, want de politie maakt een einde aan de praktijken van de hoofdman-moordenaar. Een goed gecomponeerd en uit stekend verfilmd verhaal uit de New Yorkse onderwereld. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „MET GETROKKEN PISTOLEN". Goed en kwaad botsen in deze Western weer eens met een flinke klap op elkaar en dit is voor veel mensen een prettige aanleiding om er heen te hollen en te kijken wie het loodje gaat leggen. Dat is ook nu weer de man, die met geweld van wa pens zijn wil tracht op te leggen aan een klein dorp. De zaken gaan er echter minder mooi voor hem uitzien, wanneer de man arriveert wiens vrouw hij vroeger verleid heeft en deze knaap wil natuurlijk bloed zien. Dat bloed gaat ook rijkelijk vloeien, maar tenslotte lukt het de schurk toch nog om dank zij de list van een vrouw aan de dood te ontsnappen. Een Western van de goede, nobele soort, met Randolph Scott in de hoofdrol. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. Provinciaal Nieuws DEN HAAG KOOPT TERREIN IN BRABANTSE BIESBOSCH. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal bin nenkort enkele belangrijke natuur reservaten in de Brabantse Biesbosch in eigendom verwerven. De afgelo pen maanden is de aankoop geregeld van ruim 220 hectare griend en riet land in het gebied van „De Dood". Een tweede aankoop, die van de afdeling Natuurbescherming van Staatsbosbeheer aan haar zorgen krijgt toevertrouwd, betreft het pol- dertje van de Hofmansplaat, waar een eendenkooi is gevestigd. NIEUWE PRESIDENT VAN RECHTBANK TE DEN BOSCH. Bij koninklijk besluit is benoemd tot president van de rechtbank te 's-Hertogenbosch jhr. mr. F. O. M. van Nispen tot Pannerden, tot dan vice-president van de rechtbank te Arnhem. 2000 JONGEREN NAAR VOETTOCHT DEN BOSCH „Wanneer de inschrijving voor de Voettocht naar Den Bosch blijft ge schieden op basis van vrijwilligheid, dan stel ik het aantal deelnemers op maximaal 2000". Dit zei pater Verkoeien, directeur en promotor van de „Voettocht naar Den' Bosch" tijdens de vergadering van de Pax Christi-Beweging, welke in het Groothandelsgebouw is gehou den. „Dit getal schijnt laag, gezien het jaarlijks te verwachten aantal van 8000 eind-examinandi van de mid delbare scholen, maar het is de enige garantie voor een gezond idealisme en een frisse ondernemingsgeest bij iedere deelnemer. Waarborgen, die onontbeerlijk zijn voor het slagen van de tocht". In groten getale waren de voet- tochters van het eerste uur naar deze bijeenkomst gekomen. Hier luister den zij naar het geestdriftige betoog van pater Verkoeien en naar de fil mische herinneringen aan de eerste tocht. RADIO EN TELEVISIE. Woensdag 1.1. telde ons land de drie miljoenste radio-luisteraar en werd het 400.000ste televisie-toestel aangegeven. U KUNT NIET ALLES WETEN nog enige armenvol hout op, om de muskieten uit de hut te houden, en na een pijp opgestoken te hebben, zette hij zich neer om de toestand ernstig te overdenken. Niets verstoorde de doodse stilte van het oerwoud, behoudens af en toe het geritsel van een voortkrui pend dier. De lucht drukte zwaar, alsof er een onweer dreigde. Slechts de oppervlakte van de rivier glansde mat in de diepe duisternis van de nacht. Lange tijd bleef de Schot roerloos in het vuur zitten staren, tot hij het meisje in haar slaap enige half ver staanbare woorden hoorde mompelen. Enige tijd keek hij peinzend in de richting waar hij haar hangmat wist en wendde dan zijn ogen naar de zieke in de andere hangmat. „Een verduiveld vreemd geval", fluisterde hij in zichzelf. „Dat juist deze twee elkaar op deze manier moeten ontmoeten! Ik ben benieuwd wat Langdon zal doen als hij de waarheid verneemt... Maar ik zal zorgen, dat hij er voorlopig niet ach ter komt. Zij is een veel te lief ding om voor de zonden van haar vader te moeten boeten..." In zijn geest liet hij de gebeurte nissen van de laatste dagen nog eens aan zich voorbij trekken, en nieuws gierig vroeg hij zich af, hoe lang het meisje nog bij hem zou moeten blij ven. Eén ding was zeker zo lang zij op de zijriviertjes bleven, was er wei nig kans op, een boot te ontmoeten, die naar Cayenne voer. De hande laars hielden zich slechts op de grote rivieren op. Zo lang zou zij dus zeker bij hen moeten blijven. Voor het ogen blik was het hem onmogelijk, iets voor haar te doen. „Ze is echter zolang in goede handen", mompelde hij, „en we kun nen, alleen om een dag of twee te winnen, toch niet het gevaar voor Langdon vergroten. Als ik haar goed ken, zou zij dat zelf ook niet willen." Hij schrok wakker uit zijn over peinzingen door het geluid van de eerste donderslag, die zwaar over het woud rolde. Meteen daarna ving hij weer het gefladder van onzichtbare vleugels op. „Die vervloekte vleesmuizen", gromde hij kwaad en opkijkend, zag hij juist, hoe er een de hut in vloog, waar het dier een ogenblik verblind werd door de feilen schijn van de lantaarn en zich dan tegen de muur vastzette. Hij stond op en verpletterde het ondier met zijn bijl. Toen hij weer naar buiten trad, hoorde hij de eer ste regendruppels luid knetterend door de bomen dringen, en tegelijker tijd ving zijn oor een ander geluid op, dat hem haastig weer van zijn kist deed opspringen. Er kraakte een tak; iets of iemand bewoog zich door de bossen. Hij tastte naar zijn geweer en sloop behoedzaam tot buiten de schijn van het vuur. In het donker hurkte hij neer en wachtte af, tot hij kon uitmaken of het geluid veroorzaakt was door een dier of een mens. Waakzaam gleden zijn ogen door de hem omringende duisternis, we tend, dat, als 't 'n dier was, het zich zou verraden door de weerkaatsing van het vuur in de ogen. Hij zag ech ter niets en ving ook geen enkel ge luid meer op. Toch hield hij zich roer loos, met de vinger aan de trekker, op iedere mogelijkheid voorbereid. Poltseling zette een felle bliksem straal het hele woud voor een onder deel van een seconde in schel licht, en in dit ondeelbare moment ontdekte hij op de andere oever de gestalte van een halfnaakte man, die roerloos in de richting van het kampvuur staar de. „Een Indiaan", bromde hij tot zich zelf, en liet zijn geweer zinken. „Daar zullen we niet veel van te vrezen hebben. Waarschijnlijk is hier in de buurt ergens een dorp." De donder ratelde, de regen klet terde in dichte stralen neer, en toen de bliksem opnieuw door het lucht ruim schoot, zag hij dat de man zich verwijderd had. (Wordt vervolgd) Plastic-mottenzakken zijn niet afdoende. De hierin op te bergen kledingstukken, moe ten er ook gewassen en schoon in, terwijl toevoeging van een motafwerend middel aanbeveling verdient. Wie in West-Duitsland gewerkt heeft en meent aanspraak te kunnen maken op rente over die tijd, moet zich wenden tot de Raad van Arbeid te Nijmegen, afde ling Duitse renten. Deel mede waar en bij wie u gewerkt hebt. Ook weduwen van in dat land gewerkt hebbende echt genoten kunnen dit verzoek doen. De weduwe van een reeds gepensioneerd ambtenaar heeft geen recht op weduwen- pensioen. Indien zij 65 jaar is, heeft zij wel recht op uitkering ingevolge de al gemene ouderdomswet. Een kring, ontstaan door het plaatsen van een warme theepot op een gepolitoerd presenteerblad, kunt u verwijderen door met een brandende lucifer over die kring te gaan. De vlam mag echter het gepoli toerde voorwerp niet raken. Bij faillissement zijn lonen preferend, maar de belastingen gaan nog voor, daarvan kan men de dupe worden. Over de we ken waarin geen loon wordt uitbetaald gedurende dat faillissement, wordt geen W. en W. uitkering uitbetaald, want die werkloosheidwet is er niet om de schul den van een ander te betalen. Hebt ge verzuimd uw uitkering ingevolge de algemene ouderdomswet aan te vra gen, dan kunt ge dit alsnog doen. Be draagt de achterstand niet meer dan 11 maanden, dan krijgt u het spaarpotje toch nog uitbetaald. Witl ge uw snijbloemen langer goed houden koopt u dan een pakje snijbloemenmest bij de drogist of bloemist. Snijbloemen zijn afkomstig van een plant met wortels, die voor de voedingsstoffen zorgden en nu moeten ze het zonder die worstels doen. Stelen schuin afsnijden en het wa ter niet verversen, wel bijvullen. Blijft het bruto inkomen van de man be neden f 6900 en zijn er geen andere in komsten, dan mag moeder de vrouw tot f 200 bijverdienen, voordat een aanslag inkomstenbelasting komt opdagen. Werkt de vrouw in loondienst dan mag zij tot f 300 bijverdienen, omdat er dan f 100 verwervingskosten worden afgetrokken. (Nadruk verboden). XJVUREiVS

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2