7 l&eb Waalwijkse en Langsiraaise Courant Nieuwe Christelijke B.L.O.-school te Besoijen Abonneert U Zilveren kloosterfeest eerw. zusters Gerardine en Hermana MEER RUIMTE EN ROYALER ASPECT VOOR WILLEM VAN ORANJE COLLEGE Weet u nog,.52 maanden geleden? op de „ECHO" VRIJDAfl lg JANUARI l>f» Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 JAARGANG No. 5 Abonnement: 22 cent per week; f 3.10 franco p.p. per kwartaal 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per mjn. Contract-advertenties: speciaal tarief TEL.-ADRES„ECHO' Onderwijscentrum voor christelijk be volkingsdeel van een steeds in om vang toenemend rayon. - Waalwijk aangewezen plaats voor vestiging van Chr. Kweekschool. Zeer binnenkort mag de aanbeste ding worden verwacht van de nieu we uitbreiding van het Willem van Oranje College te Waalwijk. Door deze uitbreiding zal de school zowel meer ruimte alsook een royaler en aantrekkelijker aspect krijgen, terwijl er anderzijds de snelle ontwikkeling in leerlingental duidelijk door wordt onderstreept. Het Willem van Oranjecollege be gon in 1949 als Christelijke Streek school (met alleen maar een afdeling h.b.s. B) met 48 leerlingen. Met de uitbreiding tot h.b.s. A en M.M.S. (1956) groeide ook het aantal leer lingen in een snel tempo. In 1952 telde de school 111 leerlingen, in 1956 219 en thans 273, waaruit de betekenis van deze christelijke mid delbare onderwijsinrichting voor plaats en streek wel heel duidelijk blijkt. De M.M.S. startte in 1956 met 4 leerlingen, maar breidde zich ge durende de laatste twee jaar uit tot 34 leerlingen, dank zij het feit vooral dat steeds meer ouders de betekenis en het nut van een M.M.S.-opleiding zijn gaan inzien. De M.M.S. omvat momenteel drie klassen, maar zal het volgend jaar tot een volledige M.M.S. worden uitgebreid. Welk een belangrijke rol het Wil lem van Oranje College speelt in het middelbare christelijke onderwijs in een zeer groot rayon, mag blijken uit de verdeling van het leerlingental over een groot aantal plaatsen. De leerlingen, die per 31 dec. 1958 de school bezochten, waren afkomstig uit de navolgende plaatsen Waal wijk 45; Sprang-Capelle 79; Drim- melen 3; 's-Gravenmoer 12; Den Bosch 14; Tilburg 11; Lage en Ho- ge-Zwaluwe 2; Drunen 3; Dussen 6; Oosterhout 1; Veen 6; Heusden 11; Geertruidenberg 9; Andel 1; Nieu- wendijk 2; Eethen en omliggende ge meenten 25; Kaatsheuvel 8; Raams- donk 10; Dongen 4; Vught 10; Wijk en Aalburg 7; Vlijmen 1 en Waspik 1. UITBREIDING URGENT. Om dit snel groeiende leerlingen tal op te vangen was al enige tijd een uitbreiding urgent en er zijn al en kele noodvoorzieningen getroffen moeten worden. Zo huist de M.M.S. 3 momenteel in de bibliotheek en M.M.S. 4 in het aardrijkskundekabi- net, terwijl men ook het twijfelachti ge genoegen heeft te beschikken over wat drs. D. Schouten, de directeur der school een „wandelklas" noemt. Dat is 5 B, die nu eens hier en dan weer daar een plaatsje moet zoeken. De uitbreiding, welke nu binnen kort gaat aanbesteed worden, omvat het bouwen van een verdieping op de vleugel ten oosten van de hoofdin gang, het bouwen van een vleugel in noordelijke richting aan de oostzijde (waar zich thans de rijwielbergplaats bevindt) en het bouwen van een nieu we rijwielbergplaats in de omgeving waar thans nog de voor afbraak be stemde noodwoningen staan, welk terrein verder bestemd is voor de aanleg van sportterreinen. De nieuwe bovenbouw zal omvat ten een handwerklokaal, twee les lokalen, een meisjeskamer en een wachtkamer, welke tevens dienst zal kunnen doen voor medisch onder zoek. De uitbouw in noordelijke rich ting bevat parterre, een overblijflo kaal en met daarboven een teken lokaal. Het gebouw dat momenteel wordt gebruikt voor teken- en over blijflokaal zal worden ingericht tot biologielokaal, terwijl daarnaast een nieuwe bibliotheek zal komen. De ruimte, welke thans wordt gebruikt als bibliotheek, zal worden bestemd als kamer voor de onder-directeur. De nieuwe rijwielbergplaats zal ruimte bieden voor ca. 350 rijwielen. BIJZONDERE EVENEMENTEN. Met deze uitbreiding zijn drs. Schouten en zijn leraren (26) uiter aard bijzonder in hun schik, want er zal nu weer wat ruimer adem gehaald kunnen worden en met heel wat min der zorg kan men nu de toekomstige uitbreiding van het leerlingental te gemoet zien. Want groeien zal het leerlingental van het Willem van Oranjecollege in de toekomst onge twijfeld nog in sterke mate, daarvoor staat de voortreffelijke reputatie van de school borg. En deze reputatie dankt het niet alleen aan een uitste kend leerprogram en bekwame leer krachten, maar ook aan wat er in het kader van dat leerprogram aan bij zondere culturele ontspanning en op voeding wordt georganiseerd en waar de gemeente een betekenend subsidie verstrekt. Enkele van deze bijzondere evenemen ten willen wij hier nader noemen in het afgelopen jaar had men een vier tal prachtige uitvoeringen van de Stichting Schoolconcert, waaraan vooraanstaande kunstenaars hun me dewerking verleenden; verder een viertal boeiende lezingen van het Ko ninklijk Instituut van de Tropen; 2 leesuren door twee vooraanstaan de schrijvers, n.l. Bel Campo en Ad den Besten; een viertal films, zowel voor de lagere als voor de hogere klassen; daarnaast de jaarlijkse ge bruikelijke militaire voorlichting met daarbij aansluitend een bezoek aan 't Regiment Huzaren in de Prins Alex ander kazerne te Amersfoort; een speciale ouderavond voor de ouders van de leerlingen van de le klas; een schoolreisje naar de Expo en een werkweek, welke buitengewoon in de smaak gevallen is; en dan ten slotte de jaarlijkse sportdag in samenwer king met de chr. h.b.s. te Gorinchem en Culemborg. Ook wordt er alle aandacht besteed aan het contact tus sen ouders en leraren en van de spreekuren, welke driemaal per jaar in het kader hiervan worden gehou den, wordt dan ook een zeer druk gebruik gemaakt. Het contact tussen ouders en school wordt verder nog in de hand gewerkt door drie tussen tijdse rapporten, die naast de drie seizoenrapporten aan de leerlingen worden uitgereikt. De ouders worden dus voortdurend op de hoogte gehou den van de vorderingen van hun kin deren, hetgeen de studie ongetwij feld ten goede zal komen. Het is dus niet verwonderlijk, dat het Willem van Oranjecollege steeds meer het onderwijscentrum wordt Het was 2 oktober 1954. Toen reikte Gebrs. Voss de hand aan alle modieuze vrouwen van Den Bosch. Weliswaar met een klein en bescheiden "Modehuisje", maar er was een heel nieuw planToegejuichd door B. en W. en feestelijk ingehaald door ieder een die zeker wist: Onze binnenstad heeft een nieuw, modern hart spoedig nodig Dat was oktober 1954 Wat wisten wij tóen nog weinig van alles wat er komen bouwt mee aan het nieuwe, moderne hart van de Hertogstad! nu Hoge Steenweg 7, straks Markt 103 uitsluitend gevestigd te 's Hertogenbosch en Nijmegen. voor het christelijk bevolkingsdeel van een steeds in omvang toenemend rayon van onze provincie. En niet ten onrechte mag men daarom van me ning zijn, dat Waalwijk de aangewe zen plaats is voor de vestiging van een Christelijke Kweekschool in Bra bant, waarop andere, ver uit het cen trum gelegen gemeenten ook aan spraak menen te mogen maken. Laagbouw met frontlengte van 70 m. Behalve de uitbreiding van het Willem van Oranje College zal in het gemeentedeel Besoijen in de zeer na bije toekomst ook nog een andere bij zonder belangrijke verbetering op het terrein van het christelijk onderwijs worden gerealiseerd, n.l. de bouw van een nieuwe christelijke b.l.o.-school, waarvoor de gemeenteraad van Waal wijk in zijn laatste vergadering be sloot tot het aangaan van een geld lening van f 360.000. - Met de realisering van deze bouw zal voor de chr. b.l.o.-school een einde gekomen zijn aan de huisves ting in een onvolwaardig schoolge bouw. Tot dec. 1956 was deze school voor een deel ondergebracht in het Willem van Oranje College, hetgeen zowel voor deze h.b.s. als voor de b.l.o.-school een ongewenste toestand was. Later kreeg men de beschikking over de oude avond-tekenschool in de mr. v. Coothstraat, waar men 4 loka len kon inrichten. Ruimtelijk gezien kon men daarmee tevreden zijn, want de school telt momenteel 4 leer krachten, maar het gebouw beant woordt toch niet aan de eisen welke men aan een modern schoolgebouw mag stellen en zodoende werd de bouw van een chr. b.l.o.-school op de urgentielijst 1957 geplaatst. De school startte in sept. 1955 met 12 leerlingen, welk aantal inmiddels is uitgegroeid tot 75 en als deze ont wikkeling zich blijft voortzetten, dan zal men in 1960 moeten overgaan tot de aanstelling van een 5e leerkracht. Evenals de chr. h.b.s. is ook deze chr. b.l.o.-school een streekschool, die een vrij groot rayon bestrijkt, met o.a. de plaatsen Den Bosch, Tilburg, Don gen, Raamsdonksveer, Heusden en Eethen. i LAAGBOUW. Het nieuwe schoolgebouw, waar van de aanbesteding op korte termijn tegemoet mag worden gezien, zal ko men te liggen ten zuid-westen van de chr. kleuterschool aan het Hollands Steegje. Het front van de school, dat bijna geheel uit glas bestaat, is naar het zuiden gekeerd en zal over een lengte van ca. 70 m. langs de Molen straat komen te liggen. Deze respec tabele lengte vloeit voort uit het feit, dat alles gelijkvloers zal komen te liggen. De school is een ontwerp van ir. R. D. Bleeker uit Den Haag en zal worden gebouwd door de ge meente Waalwijk. De voorzitter van het schoolbe stuur, drs. D. Schouten, gaf ons eeft inzicht in de omvang van het school gebouw, dat de volgende lokalen zal omvatten een lokaal voor handen arbeid, 3 leslokalen, een huishoud- lokaal met wasruimte, kookgelegen heid en oefenkamer, die in de lengte achter elkaar zullen komen te liggen. Dan komt de hoofdingang met daar naast de kamer voor het hoofd der school, welke kamer tevens zal kun nen worden gebruikt voor medisch onderzoek. Hierachter bevindt zich een groot overblijflokaal van 100 m2 met een podium, zodat deze ruimte zich ook leent voor het houden van bijeenkomsten of feestjes. Ook be vinden zich hier de toiletten en was gelegenheden. Verder zal een speel lokaal van 16 x 8 m komen, dat ook geschikt is voor het geven van be scheiden gymnastiekonderwijs. Boven het overblijflokaal is een ruime leer middelenzolder geprojecteerd. On dergronds bevindt zich de ruimte voor de centrale verwarmingsinstallatie. Alle lokalen zijn bereikbaar via een achter de lokalen doorlopende gang. Tegen de noordgevel aan zal een ruime rijwielbergplaats worden gebouwd. Uit dit nieuwe schoolgebouw mag weer eens en te meer blijken welk een grote zorg het Waalwijkse gemeente bestuur op het terrein van het onder wijs aan de dag legt. Voor de Eerw. Zusters Gerardine en Hermana van de Zusters J.M.J. aan de Grotestraat is de dag van hun zilveren kloosterfeest (dinsdag j.l.) een luisterrijke feestdag geworden; een dag van intense, glanzende en stille vreugde en dankbaarheid om de 25-jarige dienstbaarheid aan de hoogste en volmaakte „Werkgever", Die hun ongetwijfeld zoveel meer zal hebben geschonken dan een envelop pe met inhoud en een vrije dag; een dag ook van grote vreugde en dank baarheid om de warme en van grote genegenheid getuigende belangstel ling van de medemensen in en buiten het klooster. De menselijke hulde en belangstel ling hebben op deze dag in velerlei vorm gestalte gekregen. Daar was op de eerste plaats de intieme hul diging door het bestuur van het St. Nicolaasziekenhuis, door de specia listen en artsen van het ziekenhuis, door de huisartsen en door de rector van het ziekenhuis, kapelaan Lem- pens, die wegens afwezigheid van deken v. d. Hurk op voortreffelijke wijze de honneurs waarnam. Bij deze huldiging werd door dr. Langemeijer sr. in warme bewoordingen gespro ken over de voortreffelijke taakver vulling van de beide jubilaressen in het ziekenhuis, en door kapelaan Lempens over de bovennatuurlijke aspecten van deze 25-jarige jubilea in de dienst van God. Geheel in de stijl van deze bijzondere huldiging was het kostbare geschenk, dat aan Zr. Gerardine en Zr. Hermana werd aangeboden namens het bestuur van het St. Nicolaasziekenhuis een vol ledige uitgave van de H. Schrfit in leer gebonden. Daar was verder de huldiging door de lekenverpleegsters en het overige personeel in de hal van het zieken huis, waarbij ook in woord en ge schenk de warme genegenheid en de dankbaarheid jegens de beide jubila ressen tot uitdrukking kwamen. Bei den ontvingen zij een fraaie vulpen en vulpotlood. Daarmee waren de geschenken en bewijzen van belangstelling echter niet uitgeput, want overstelpend was het aantal telegrammen en bloem stukken, dat de beide jubilaressen van alle kanten hebben ontvangen en waarvan ze echt wel een beetje on dersteboven waren. En als men daar dan nog bijvoegt, dat tientallen inge zetenen 's middags ter receptie kwa men om de beide Zusters persoonlijk geluk te wensen, dan kan men zich voorstellen, dat Zr. Gerardine en Zr. Hermana nog dagenlang nodig zul len hebben om het allemaal te ver werken. En dan is er tenslotte nog het ver zoek van de beide jubilaressen aan uw verslaggever, een verzoek waar aan hij gaarne wil voldoen, al was het alleen maar als bescheiden bijdrage tot dit jubileum. En dat verzoek houdt dan verband met het feit dat Zr. Geraline noch Zr. Hermana in de gelegenheid zijn om alle gelukwensen in welke vorm dan ook persoonlijk te beantwoorden, en of er dan in dit verslag zou mogen staan, dat beide Zusters zeer getroffen zijn door zo veel blijken van hartelijke belangstel ling en dat zij iedereen hartelijk, heel hartelijk danken. Dat mag, Zusters. Bij deze dan. En van deze gelegenheid maakte de nieuwe Eerw. Moeder, Soeur Joan- nina, op vriendelijke en zeer beschei den wijze gebruik om eenzelfde ver zoek te doen in verband met de tal loze gelukwensen welke zij heeft mo gen ontvangen ter gelegenheid van haar benoeming. Voor al die goede wensen veel, heel veel dank! Ook dat mag, Soeur Joannina. Uw verslaggever kan later wat voorspraak van de Zusters J.M.J. best gebruiken. Wanneer ik zo het lijstje bekijk van de aantallen woningwetwoningen welke voor dit jaar door Ged. Staten aan de diverse Brabantse gemeenten zijn toegewezen, dan geloof ik wel, dat Waalwijk met zijn drie cijfers dubbel en dwars tevreden mag zijn. Voor een goed begrip mag ik daarbij echter aantekenen, dat Waalwijk die mooie ronde toewijzing van 100 wo ningen niet te danken heeft aan een bijzondere welwillendheid van G.S. jegens onze gemeente, maar op de eerste plaats aan de voorzorgsmaat regelen welke ons gemeentebestuur ter continuering van de woningbouw tijdig en met vooruitziende blik heeft getroffen. En daarmee zou dit dagboekblad voor wat Waalwijk betreft met geju bel en feestelijk vuurwerk gesloten kunnen worden. Na ons de zond vloed! Punt. Hannibal. Maar nee, in ons privé-leven zijn we toch ook wel een beetje anders of behoren dat althans te zijn. Wanneer onze buurman in de purée zit of een forse onbillijke behandeling te ver duren krijgt, dan steken we hem een helpende hand toe of leggen minstens enige welgemeende belangstelling aan de dag. En vanuit deze instelling mogen we ons dan ook wel even bezighou den met het aantal woningwetwonin gen dat aan onze Langstraatse buren werd toegewezen; aantallen, die in veel gevallen de vraag doen rijzen of het nog wel langer verantwoord is om bij de verdeling van het beschikbare aantal woningwetwoningen uit te gaan van normen, die geen of te wei nig rekening houden met de onvoor stelbare nood welke, veertien jaar na de bevrijding, in vele, vooral kleine gemeenten nog heerst. En onder deze nood versta ik dan niet de mensen die al zo lang, maar onder redelijke om standigheden bij anderen inwonen, maar op de eerste plaats de duizen den die op mensonwaardige wijze huizen in krotten of onbewoonbaar verklaarde woningen. De nood, welke het gebrek aan woningen schept is niet op de eerste plaats een materiële nood, maar voor alles een geestelijke, die de levensvreugde en het levens geluk aantast. Die nood lenigen moet de grootste zorg van de provinciale overheid zijn, waarbij het geen ver schil mag maken of die nood in Eind hoven dan wel in Sprang-Capelle heerst. Ged. Staten kunnen geen ijzer met handen breken, maar wanneer ik zie dat Sprang-Capelle met 4 woningen het bos ingestuurd wordt, dan vraag ik me toch af of men zich daar in Den Bosch wel bewust is van de woning nood waarmee deze gemeente een hopeloos gevecht te voeren heeft en of men wel al het mogelijke in het werk stelt om deze nood zoveel mo gelijk op te heffen. Heeft men wel eens de moeite genomen zich op de hoogte te stellen van de woontoe standen waarmee de Sprang-Capelse burgers gezegend zijn, nee, niet door middel van dorre nietszeggende amb telijke rapporten die nog geduldiger zijn dan Job, maar door een zuiver menselijke confrontatie? Dit blad heeft twee maanden geleden - vóór de verdeling dus van het quantum woningwetwoningen voor 1959 een uitvoerige reportage aan deze woontoestanden gewijd, zodat de pro vinciale woningverdelers niet eens be hoefden te gaan kijken om te weten, dat men daar in Sprang-Capelle nog woningen heeft waarin men niet eens rechtop kan staan, en dat er nog een dikke 200 wrakke krotwo ningen door mensen bewoond wor den. Met 4 woningen mag het ge meentebestuur deze nood nu te lijf. Je kunt ook een man met een naald op een tijger afsturen. En daarna kun je natuurlijk in de krant zetten ge wapend man door tijger verscheurd. Kijk ik verder op het lijstje der zonderlinge verdelingen, dan consta teer ik dat Waspik helemaal niet in het stuk voorkomt. Zouden ze in Den Bosch wel weten dat Waspik in Bra bant ligt of zou men in de mening verkeren dat het daar nog onontdekt gebied is, ivaar de mensen nog, ge lukkig en niet beroerd door de be schaving, onder de blote hemel sla pen? Jammer voor Waspik dat deze schop net niet hard genoeg is ge weest om de gemeente in Zuid-Hol land te doen belanden, waar men wellicht billijker te werk gaat. In ieder geval zal ik er nu niet vreemd van opkijken wanneer Waspik zich binnenkort tot het Kremlin wendt voor een lening van een paar miljoen roebel ten behoeve van de woning bouw. En dan durf ik er een lief ding om te verwedden, dat ze het krijgen ook, want Nikita heeft al heel lang een begerig oog op de Waspik- se olie. Dus, moed houden daar in Waspik, want alles is nog lang niet verloren. Voor een snel en doeltref fend contakt met Moskou verschaf ik als communistisch spion een acquisi teur voor de Langstraat e.o. gaarne alle inlichtingen. En dan tot slot de overige Lang straatse gemeenten, die wel geen van alle lange brieven naar huis geschre ven zullen hebben over de nieuwe woningtoewijzing. Drunen zal met 18 woningen vast geen gekke dingen doen, evenmin als Loon op Zand, dat haar vertwijfelde noodsprong om tot de bouw van noodwoningen over te gaan, gehonoreerd zag met 30 wo ningen. Raamsdonk en Geertruiden berg blijven ook in de kleinst moge lijke cijfertjes, zodat de pret ook daar spoedig op zal zijn. Vlijmen doet het nog het beste met 24 woningen, maar dat ligt dan ook verschrikkelijk dicht bij Den Bosch Hoe dan ook, goede Langstraters, blijven zingen en fluiten is het enige wat we kunnen doen, want de eerlijk heid duurt altijd het langst, hoewel het andere ook wel eens heel lang kan duren HANNIBAL. N.B. Dank zij die bulldozer had men de sneeuwboel op het Waalwijk se Raadhuisplein en enkele wegge deelten gauw aan kant. Jammer dat trien dit nuttig masjien niet terstond «OM JTUNWIS Tcea *ij op 24 m0n:«Q Wri '.rum ma rkm„, -3 Luisterrijke feestviering

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5