hS« Z III MING Douwe Egberts fHólS SENSATIONELE OPRUIMINGS VERKOOP TUERLINGS-van MIERLO - TILBURG Gemeenteraad Raamsdonk KOESTRAAT 180 b/d Overweg Lange Schijfstraat 63 en 63 a en toen een g°e<^e tine zeur en smaak DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 16 JANUARI 1959 na de sneeuwval door de hele ge meente heeft laten schuiven, dan was het verkeer van meet af aan veel na righeid bespaard gebleven. En nu ik het er toch over heb, ve le mensen hebben, zoals het goede burgers betaamt, gevolg gegeven aan het gemeentelijk voorschrift en de sneeuw voor hun woning netjes naar de uiterste rand van het trottoir ge veegd; anderen hebben het, omdat blijkbaar toch niemand op de nale ving van dit voorschrift let, doodeen voudig gelaten, welk voorbeeld wel eens gevaarlijk stimulerend zou kun nen werken. Verder zou de gemeente er goed aan doen de bijeengeveegde sneeuw hopen terstond te verwijderen, dan blijven de trottoirs tenminste schoon. In verband met de sneeuwval zullen in de B.B.A.-bussen wel veel wensen en klachten zijn terecht gekomen.. Ja, 't is niet prettig met dit weer lang te moeten wachten, maar anderzijds is t niet makkelijk de stroom op te van gen van pendelaars die altijd per fiets of brommer reizen en nu eensklaps van de bus gebruik maken. UNIEK NEDERLANDS LANDSCHAP DOOR ANWB OPNIEUW IN KAART GEBRACHT fce,ft\Cnccn k°P theel dat betekent ^eefNe^ 0 c.K Engelse melang stnaak, eden volmaakt be- Geachte Redactie, Ik heb enige tijd overwogen, of ik op uw degenererend en be schuldigend artikel in uw blad van 30 dec. nog wel zou ingaan. Bij het herlezen ervan, dat mij als een gezoem van muskieten in de oren klonk, ga ik er maar toe over, enkele dingen recht te zet ten. Eerstens, heb ik de gewoon te, indien mij daartoe de gele genheid wordt geboden, m'n per- soonli'ke grieven, indien ik deze al zou hebben, op andere wijzen dan in uw blad af te doen. Ten tweede, draagt volgens uw me ning, de besproken circulaire, 't karakter van een opinie-onder zoek? Zo als deze nu is gesteld, betekent het een verzamelen van meer voorstemmers. Indien de strook vermeldde: „wel/niet", met doorhalen wat men wenst, was alle schrijverij voorkomen. Juist omdat dit laatste ontbreekt is er vai. dwang wel sprake, en er geen zuivere uitspraak van de verbruikers is vast te stellen. U stelt vast „Geen dwang'. U weet toch wel dat onwaar schijnlijk vaak zekerheid is? Na tuurlijk is niemand verplicht gas te gebruiken. U wilt hierme de toch niet schrijven dat we dan maar weer terug moeten ons vlees aan het spit te braden, ons water etc. op een houtskoolvuur tje te koken, en ons drinkwater uit de vervuilde sloten te schep pen en door een filtertje met kiezelstenen te filteren? Geluk kig is de voortschrijdende evolu tie zover, dat we op gemakkelij ke wijze, ook gas, electriciteit en water kunnen bekomen, maar Dinsdag heeft de Hoge Raad der Nederlanden in Den Haag de voet balpool van de KNVB in strijd met de wet verklaard. De officials van de KNVB die de uitspraak bijwoonden verlaten het gebouw van de Hoge Raad. V.L.n.r. de heren Schroder, voorzitter van de KNVB, Martens, voorzitter Sectie betaald voetbal en Muilenberg, chef de bu reau van de KNVB. daarvoor betalen we ik ook onze hoge belastingen, dat recht geeft op gebruik, zij het tegen betaling. U hele betoog riekt mij naar het ploegen met een kalf, dat meent dat hier persoonlijke grie ven aan de orde zijn. Doch, „de diverse gebruikers uit de circu laire en uw diverse zijden", zul len wel oorzaak zijn dat de bui tenwerking stellen plaats zal vin den, waarom ik nog éénmaal de aandacht moge vestigen van onze huismoeders der eenvoudige gezinnen: „als ge toch nog gelegenheid hebt te sparen in de geopende geldbak, weest er op voorbereid dat krui- meldievende insluipers deze bak niet kunnen ledigen. Bovenstaande zal voor uw re dactie wel weer een misvatting van mij zijn, niet kunnen lezen, een vreemde opvatting, (dus geestelijk achter ook nog) van algemeen belang etc. Onwaar schijnlijk zal wel zijn. dat u met uw heftig betoog, mij een zalig uiteinde van 1958 toewenste. Met de meeste hoogachting, A. Rooze, Winterdijk 29, Waalwijk. Biesbosch is van groot belang voor de recreatie. Het begin van het nieuwe jaar brengt voor de watertoeristen en an dere recreatiezoekenden belangrijk nieuws. Verschenen is namelijk heden een nieuwe, geheel herziene druk van de ANWB-waterkaart van de Bies bosch. Merkwaardig is dat vele gege vens voor de nieuwe ANYVB-kaart in feite te danken zijn aan de Water staatplannen, die beoogden dit ge bied, dat in Europa zijn weerga niet heeft, in te polderen, hetgeen een to tale karakterwijziging met zich zou brengen. Deze plannen, waarvan de uitvoering gelukkig nog niet zeker is, leidden n.l. tot een diepgaand onder zoek van dit unieke watersport- en natuurgebied. De Rijkswaterstaat rustte een schip uit met een echolood en verkende daarmee diepten en on diepten, vaargeulen en zandbanken. De aldus verkregen gegevens werden verwerkt in de nieuwe ANWB-kaart (schaal 1 33.333). Er bestond reeds lang een groeien de behoefte aan een herziene kaart van de Biesbosch het zijn niet slechts de watertoeristen die belang stelling hebben voor dit gebied. Uit deze prachtige nieuwe navigatie- kaart blijkt duidelijk dat een vrij groot deel van de Biesbosch zeer goed te voet, per fiets, of zelfs per auto te bereiken is. Op de kaart zijn vele voetpaden aangegeven, zodat ook wandelaars zullen kunnen onderzoe ken wat er achter riet, biezen en grienden te zien valt Vele ankerplaatsen. Het „Bos van biezen" is als natuur gebied belangrijk voor geheel Neder land, doch als recreatiegebied speci aal voor de dichtbevolkte Maasagglo meratie. De Biesbosch ligt namelijk hemelsbreed niet verder van Rotter dam dan de Loosdrechtse Plassen van Amsterdam. De op de kaart gebruikte kleuren geven niet alleen diep en droogval lend water aan, doch ook houtgewas, riet en bouwland, waardoor men een duidelijke indruk krijgt van het ka rakter van het landschap. Op deze kaart zijn opvallend veel ankerplaatsen aangegeven, plekken waar voldoende water staat om ook bij laag water rustig te liggen. De zeiler zal zijn hart kunnen op halen in dit uitgestrekte gebied, waar hij nauwelijks de kans krijgt iemand anders in het vaarwater te zitten. Dank zij de in kaart gebrachte anker plaatsen en voetpaden zal hij dit wil de land, met zijn talloze watervogels, uitvoerig kunnen verkennen. Als in Holland anno 1000. Wanneer de grote zeegaten een maal afgesloten zijn, zal in de Bies bosch een milieu ontstaan dat te ver gelijken is met de toestand in grote delen van Holland vóór er van bedij king sprake was, dus van omstreeks het jaar 1000. Vanzelfsprekend zal dit voor het natuurwetenschappelijk onderzoek van groot belang zijn. Doch ook voor de recreatie zal de betekenis van de Biesbosch, na af sluiting van de zeegaten, nog enorm toenemen. Het zijn vooral de afwis selende vaarmogelijkheden, nu eens door smalle kreken tussen hoogop- gaand hout, dan weer over de wijde watervlakten met hun fraaie oevers en verrassende vergezichten, die dit landschap maken tot een paradijs voor de watertoeristen. de fijne Engelse Melange •n 4 65-20 47-18 32-38 18-21 16-42 24-53 Nieï duurder, wel lekkerder I in KINDER- en DAMESCONFECTlE en MODES Kindermanteltjes tot maat 1 00 I 1 5.— en f 25.D-mantels v.a. f 25. Mantelpakjes vanaf f25. Rokken vanaf f7.50 enz. in HEREN- en JONGENSCONFECTIE en MODES t/o H. Textielschool Heren en Jongensjassen vanaf f 1 5. Kostuums vanaf f69.75 J-pantalons vanaf f7.50 H-pantalons vanaf f 15.— enz. Wij zijn altijd goedkbper, want KWALITEIT WINTI f 500.- of minder f 2.50; f 501,- tot en met f 50.000, - met f5.- voor elko f 1.000,- of gedeelte daarvan; voor bedra gen boven f 50.000, - een geleidelijk afne mend percentage. Instelling kermis Raamsdonk-dorp. In de raadsvergadering van 19 decem ber 1958 is in principe besloten tot instelling van een afzonderlijke kermis te R'dorp. Gelet op de data, waarop in de omrin- j gende plaatsen jaarlijks kermis wordt gehou den en de datum, waarop het patroonsfeest van de St. Bavo-parochie wordt gevierd, achten b. en w. als datum van de kermis te R'dorp het meest gunstig de eerste zon dag van de maand oktober met de maandag en dinsdag daarop aansluitend. Als gevolg van de instelling van een ker mis te R'dorp, dienen ook de voorwaarden, welke het gemeentebestuur in acht heeft te nemen bij de verpachting der staanplaatsen te worden aangepast. Uitvoering wcderopbouwplan omgeving r.k. kerk. Ter completering van de verwezenlijking van het wcderopbouwplan in de omgeving van de nieuwe R.K. kerk te Raamsdonks- veer, dient de gemeente nog de beschik king te verkrijgen over een perceel met het daarop staande pand Grote Kerkstraat 11, zijnde KAB-gebouw en winkel, welk pand vlak voor de ingang van de nieuwe kerk staat. Met het bestuur van de Ned. Kath. Ar beidersbeweging St. Joseph te R'veer, is thans overeenstemming bereikt over de wij zen, waarop aan dit hinderlijk euvel een einde kan worden gemaakt. De KAB is n.l. bereid genoemd perceel met opstallen aan de gemeente om niet over te dragen en huurvrij op te leveren. Als compensatie zal de gemente aan de KAB om niet overdragen een perceel groot 672 m2, gelegen aan de Rembrandtlaan in de Boterpolder, welk perceel reeds enkele jaren gereserveerd is om daarop een nieuw KAB gebouw op te richten. Dit gebouw zal dus voor rekening van de gemeente worden gebouwd en in eigendom worden overgedragen aan de K.A.B. De kosten van inrichting van het gebouw w.o. de verwarming, komen voor rekening van de KAB. Tot onze spijt schijnt de heer R. ons wederwoord nogal hoog te hebben opgeno men. Wij hebben niets meer of minder ge daan dan de heer R. duidelijk maken, dat men ook een ambtelijke circulaire goed moet lezen en er zeker niet in te zoeken wat er niet in staat en daardoor een verkeerde in druk te maken. De heer R. heeft alle vrijheid in onze ko lommen voor z'n mening uit te komen; hij moet 't ons niet euvel duiden als wij menen in 't algemeen belang zaken recht te zetten. Was het wat puntig, sans rancune, maar de lieer R. doet er ditmaal niet voor onder. REDACTIE. Agenda en pre-adviezen voor de open bare vergadering van de raad, tc houden hedenavond om 8 uur. I Agenda 1. Goedkeuring van de notulen van de openbare vergadering gehouden op 19 de cember 1958. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van het bestuur van de her vormde school voor uitgebreid lager onder- wijs om beschikbaarstelling van gelden voor eerste inrichting van het nieuwe schoolgc- bouw met voorstel en ontwerp-bcsluit de gevraagde medewerking te verlenen. 4. Verzoek van het bestuur van de r.k. jongensschool voor uitgebreid lager on derwijs om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van schoolmeubelen met voorstel en ontwerp-bcsluit de gevraagde medewerking te verlenen. 5. Voorstel met ontwerp-besluit tot 11e wijziging van de verordening op de heffing van leges. 6. Voorstel met ontwerp-besluiten tot a. instelling van een afzonderlijke ker mis te Raamsdonksveer en te Raamsdonk- dorp; b. wijziging van de voorwaarden, waar onder verpachting der kermis-staanplaatsen plaats heeft. 7. Voorstel met ontwerp-besluit tot be schikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van het tweede gedeelte van het stratenplan in de Nieuwe Polder. 8. Voorstel met ontwerp-besluiten tot verpachting van enkele percelen bouw- en weiland. 9. Voorstel met ontwerp-besluit tot ver koop van een perceeltje grond in de Nieu we Polder aan de n.v. PNEM ten behoeve van de bouw van een transformatorhuisje. 10. Voorstel met ontwerp-besluit tot overname van het bestaande K.A.B.-gebouw ter uitvoering van het wcderopbouwplan en tot stichting van een nieuw K.A.B.-gebouw. 11. Voorstel met ontwerp-besluit tot na dere voorlopige vaststelling van de gemeen te-rekening 1956. 12. Ontwerp-besluiten tot wijziging van de gemeente-begroting 1959. Eerste inrichting hervormde ulo-school. Door het bestuur van de scholen der her vormde gemeente van Raamsdonk te Raamsdonksveer werd verzocht om mede werking tot beschikbaarstelling van de be nodigde gelden voor gedeeltelijke eerste in richting van de in aanbouw zijnde her vormde school voor uitgebreid lager onder wijs te Raamsdonksveer. Blijkens voormeld verzoek en de daarbij behorende specificatie bedragen de totale kosten van eerste inrichting f 13.011.10. Bij raadsbesluit van 29 aug. 1958 werd reeds medewerking verleend tot een bedrag van f 7.946.25. Thans is dus nog beschikbaar te stellen f 13.011.10 - f 7.946.25 is f 5.064.85. Schoolbanken r.k. jongensschool u.l.o. Door het bestuur van de r.k. jongens school voor uitgebreid lager onderwijs te Raamsdonksveer werd verzocht om mede werking tot beschikbaarstelling van de be- nodige gelden voor de aanschaffing van 30 schoolbanken, gedeeltelijk in verband met uitbreiding van het aantal leerlingen en ge deeltelijk ter vervanging van zeer verouder de banken. De hieraan verbonden kosten zullen f 2.885. - bedragen. Wijziging lcgesverordening. Volgens de thans geldende verordening op de heffing van leges ter sekretarie is voor alle bouwwerken aan leges verschul digd f5.- voor elke f 1000. - of minder, van de bouwkosten. Ten aanzien van grote bouwwerken is dit tarief nogal hoog, terwijl de kleinste bouw werken wat te zwaar belast zijn. Invoering van een degressief tarief is dan ook gewenst. In verband hiermede stellen b. en w. voor de legesverordening te herzien en de bouw kosten met ingang van 1 januari 1959 als volgt te belasten L. :i 'li i 4 1. —il - tc~'l HANDBALSPORT Handbalvereniging DESK. Voor de tweede maal namen onze Des- sers dweel aan de zaalhandbal-competitie in de veilinghallen te Breda. De resultaten van onze dames zijn buitengewoon geweest. Bei de wedstrijden n.l.: Desk-EmBeE en Weri Di - Desk wonnen zij, resp, met 4-1 en 7-4. In alle twee de wedstrijden werd er fel gestreden en gaven onze dames - in tegen stelling tot dé vorige wedstrijden), zich voor 100 er was een behoorlijk samenspel en een keepester die er in was; verrassende schoten op het doel en een zeer goede team geest, dit alles droeg aan deze uitslagen bij. Doordat onze dames Were Di versloegen zijn ze met 3 teams gelijk komen te staan en maken zij, mits ze zo door blijven gaan, kans op het kampioenschap. Standenlijst dames-junioren gesp. gew. gel. verl. pt. gem. Were Di 4 3 0 1 6 35-12 EBHV 4 3 0 1 6 24-8 Desk 4 3 0 1 6 20-15 Be Fair 4 2 0 2 4 17-14 EmBeE I 1 0 3 2 12-21 EmBeE 2 4 0 0 4 0 4-42 D eheren van Desk ging het iets minder goed, ofschoon Desk 1 een gelijk spel wist af te dwingen van EBHV 2, 7-7. Velocitas - Desk verloren zij met pech met 4-3. Heren van Desk 2 speelden eveneens gelijk tegen OSB 2 met 6-6. Hier had een overwinning in gezeten heren; te gen Be Fair verloren bij met 4-16. Het 3e van Desk boekte wederom 2 ne derlagen. Desk 3 - WSC 3-8; WSC - Desk 3 8-2. Volgende keer moeten er overwin ningen komen, wil men iets omhoog klim men op de ranglijst. De standenlijsten zijn als volgt: 0 1 0 1 1 1 1 2 0 3 0 3 0 0 0 0 0 2 0 3 1 3 1 3 0 1 0 1 0 0 4* 37-27 52-42 28-27 37-33 36-39 43-47 59-23 32-34 22-22 7-41 Heren 2e klasse Velocitas 4 3 SOA 2 4 3 EBHV 2 4 2 Desk 4 1 Tachos 4 1 KSB 4 1 Heren 3e klasse Be Fair 4 4 Tachos 2 4 4 SOA 3 4 2 Rapid 2 4 1 Desk 2 4 0 KSB 2 4 0 Heren 4e klasse Dongen 4 3 Be Fair 2 4 3 WSC 4 2 Desk 3 4 0

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 6