BINNEN- EN BUITENLAND WAALWIJK ®tt be oube booö. De Vluchteling Feu 11 leton 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 JANUARI 1959 2 van Cayenne Door het een week te proberen kermis een beetje uit de tijd is en dat het praktisch iedere zondag kermis is. Omdat dit een onderwerp was, dat, zo als de voorzitter opmerkte, men niet zo maar even uitpraat, besloot de raad om de zaak voor dit jaar te laten zoals ze was en zich intussen nader te beraden over een vorm van feestviering op een wat hoger plan in de maand oktober voor Raams- donk(dorp). Goedkeuring hechtte de raad ook aan het voorstel tot aanleg van het tweede gedeelte van het stratenplan in de Nieuwe Polder. Alsnog hechtte de raad zijn goedkeuring aan het in de vorige vergadering aange houden voorstel tot éénjaarlijkse verpach ting van bouwland in Dombos en weiland nabij Ganzewiel. Verder werd besloten tot de verkoop van een stukje grond van ca. 80 m2 in de Nieu we Polder aan de PNEM ten behoeve van de bouw van een transformatorhuisje, als mede tot verkoop van grond ter grootte van 294 m2 eveneens in de Nieuwe Polder aan J. P. Blom ten behoeve van de bouw van een woning. In het kader van de uitvoering van het wederopbouwplan in de omgeving van de nieuwe r.k. kerk, besloot de raad tot rui ling van grond met de KAB. De KAB is bereid om het perceel met het daarop staande pand Grote Kerkstraat 11 aan de gemeente om niet over te dragen. De ge meente zal daarvoor een perceel van 672 m2, gelegen aan de Rembrandtlaan in do Boterpolder, beschikbaar stellen en daarop een nieuw KAB-gebouw van 10 x 20 m bouwen. Tot slot verkregen de vaststelling van de gemeenterekening en enkele begrotingswij zigingen goedkeuring. LEDERFABRIEK TE RIJEN GEDEELTELIJK VERWOEST. Een felle, uitslaande brand heeft donderdagmiddag omstreeks 2 uur de verfspuiterij van de n.v. Chroom- lederfabriek G. A. Theeuwes aan de Hoofdstraat te Rijen, veranderd in een zwartgeblakerde massa ver wrongen ijzer, die een uur later, druipend van het bluswater, een ruïneuze aanblik vertoonde. De ge hele linkervleugel van de fabriek, die 40 meter lang en 20 meter breed is, ging verloren. De werkzaamhe den in de fabriek zullen, ondanks ernstige stagnatie die te verwachten is, zoveel mogelijk doorgang vin den. De schade, die nog niet is vast gesteld, wordt door verzekering ge dekt. Oorzaak: steekvlam uit handspuitmachine. In een handspuitkast op de twee de verdieping van de N.V. Chroom- lederfabriek G. A. Theeuwes was, na een steekvlam, brand uitgebro ken. Het vuur greep dusdanig snel om zich heen, dat de acht personen, die zich in de verfspuiterij bevon den, tevergeefs de onmiddellijk ter hand genomen schuimblusapparaten op de vlammen richtten; het vuur vond gretig voedsel in de verf, ver- dunningsstoffen en leder, alle zeer brandbare materialen, die zich in de spuiterij bevonden. Het vuur baan de zich een weg door het dak en bereikte in enkele minuten 'n hoog te tot boven de fabrieksschoorsteen. Inmiddels werden de brandweren te Tilburg en te Gilze om assisten tie verzocht. Tegen kwart voor drie kwamen deze tegelijkertijd aan. Reeds ingedamd door de Rijense brandweer, moest het vuur voor 8 krachtige waterstralen spoedig ca pituleren. Om drie uur was men de brand meester. Op het moment dat de brand ont stond, bevonden zich 3 personeels leden, te weten de heren J. C. Oo- mens, verfmeester, G. den Herder en K. Dekkers in de onmiddellijke omgeving van de handspuitmachine. Luttele seconden later knetterde t vuur rondom de heer Oomens. De heer Den Herder sprong direct bij met een schuimblusapparaat, maar door het vuur en de sterke rook ontwikkeling zagen de mannen zich gedwongen overhaast de vlucht te nemen. 400 KINDEREN GESTORVEN. Ongeveer vierhonderd kinderen zijn de vorige week in Fortaleza, de hoofdstad van de Braziliaanse pro vincie Caera gestorven, zo wordt uit Rio de Janeiro vernomen. Door een voortdurende droogte heerst er in de streek hongersnood. Het meren deel van de kinderen is gestorven aan dysenterie, tengevolge van on dervoeding. Nog steeds komen in de stad vluch telingen uit de omgeving aan, die hopen er voedsel te vinden. Negen duizend vluchtelingen zijn onderge bracht in gelegenheden, die norma liter hoogstens zeshonderd personen zouden kunnen herbergen. Het stadsbestuur heeft de regering om voedselzendingen en versterkingen gevraagd, uit vrees dat de vluchte lingen tot plundering zullen over gaan. En dat in deze tijd, nu er el- 1 ders voedsel te over is en op ge zette tijden groenten etc. moet wor den doorgedraaid. 500 BEKEURINGEN INZAKE UITVERKOOP. De Economische Controle Dienst (ECD heeft de afgelopen twee we ken bijna 500 processen-verbaal op gemaakt tegen winkeliers, verspreid over het hele land, die de uitverko pen-wet zouden hebben overtreden. De economische politierechters zul len nu hebben uit te maken of er inderdaad sprake is geweest van overtredingen van de uitverkopen- wet. De organisatie van het grootbe drijf, de middenstand, de verschil lende publiekrechtelijke organen en het ministerie van Economische Za ken zijn zeer benieuwd naar de ge rechtelijke uitspraken, temeer daar er nog nauwelijks enige jurispru dentie over deze kwestie bestaat. GEEN VERKORTING WERK WEEK VOOR SIGARENMAKERS. De invoering van een 45-urige werkweek in de sigarenindustrie gaat niet door. Ondanks veel goede wil bij de onderhandelingen tussen de werkgevers- en werknemers organisaties zijn de moeilijkheden te groot geweest om tot een geza menlijk voorstel aan het college van rijksbemiddelaars te komen. 30.000 MAN IN 1959 OP HERHALING. In de loop van 1959 zullen 30.000 man, die zijn ingedeeld bij mobili sabele onderdelen, voor herhalings oefeningen worden opgeroepen. Tot deze eenheden behoort de 3e divisie, die volgens het legerplan-1960 zo danig zal worden gereorganiseerd, dat hieruit drie gevechtsgroepen zullen ontstaan, bestemd als reser ve-strijdkrachten. Het thans bij deze divisie ingedeelde dienstplichtige personeel zal worden afgelost door personeel van jongere lichtingen. De gemiddelde tijdsduur van de oefe- ZUSTER VAN VEEN. In ons vorig nummer hebben we reeds in 't kort bericht dat zuster van Veen, wijkverpleegster van 't Groene Kruis, is benoemd tot directrice van de Dr. Prins-stichting te Epe; dit is een bejaardenhuis. Zuster van Veen heeft 9V£ jaar in Waalwijk gewerkt en heeft zoals zij ons mededeelde, op de meest prettige wijze haar drukke taak kunnen ver richten. Zij heeft haar beste krachten ge wijd aan 't Groene Kruis, dat zij al lengs, mede door haar goede zorgen heeft zien groeien. Hoewel bestuur, patiënten en tal van ingezetenen buiten 't Groene Kruis, haar deze prachtige promotie van harte gunnen, zien zij allen, ze ker ook haar collega's wijkverpleeg sters, met wie zij een prettige samen werking had, haar node heengaan. VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL. Op 27 jan. a.s. des namiddag om 4 uur zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord- Brabant in openbare vergadering bij eenkomen. Tijdens deze vergadering zal de voorzitter der Kamer zijn gebruikelij ke jaarrede uitspreken. DE GLADDE WEGEN. Zaterdag-ochtend heeft de glad heid het verkeer ernstige parten ge speeld, vooral op de provinciale we gen waar nog geen zand werd ge- ningen voor ieder onderdeel is vier weken. Zoals bekend is, werd in 1958 een proef genomen met het vervroegde vertrek van personeel aan het einde van de herhalingsoefening. Nadat in juli 1958 het personeel van enige infanterie-onderdelen in de gelegen- heid was gesteld vervroegd te ver- trekken, zijn in de maand november 1958 meer materieel-intensieve on derdelen van verschillende wapens voor een proef aangewezen. Bij de meeste onderdelen kon het grootste gedeelte van het dienstplichtige per soneel 1 tot 2 dagen voor de officië le verlofdatum naar huis gaan. Dit gunstige resultaat heeft ertoe geleid, dat de chef van de generale staf voor 1959 alle voor herhalings oefeningen verantwoordelijke com mandanten heeft gemachtigd, het dienstplichtige personeel, wanneer dit naar hun mening mogelijk is, vervroegd met groot verlof te zen den. UITVOER DEKT 89 pCt VAN INVOER IN 1958. De Nederlandse handelsbalans heeft over het afgelopen jaar een tekort geboekt van 1.554 miljoen gulden. Dat is een verbetering van maar liefst 2,3 miljard gulden in verge- j lijk met 1957. In dat jaar vertoonde I de handelsbalans namelijk een te kort van 3,28 miljard gulden, het grootste dat in enig jaar werd be reikt. Blijkens een berekening van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek werd vorig jaar voor een waarde van 13,77 miljard gulden in gevoerd en voor 12,22 miljard gul den uitgevoerd. Het jaar daarvoor waren deze cij fers respectievelijk 15,6 en 11,8 mil jard gulden. De verbetering van de verhouding tussen in- en uitvoer komt duidelijk tot uiting in 't dek kingspercentage. De import werd vorig jaar met 89 percent door ex port gedekt. Een zo hoog dekkings percentage is sinds 1953 niet meer voorgekomen. In 1957 bedroeg dit percentage slechts 75. (Volkskr.) D-DAG DER K.V.P. Vijftien minuten speeches, een in leidend woord van de Partijvoorzit ter en een slotwoord door de lijst trekker der K.V.P., vormen met een discussie in vijf groepen het pro gramma van de D-dag der K.V.P. op zaterdag 24 januari a.s. in de werkstad Rotterdam, Groothandels gebouw. De inleiders zijn de Twee de Kamerleden: mej. Mr. J. C. H. J. de Vink, over: internationale veilig heid, Joh. Zwanikken, over: werk gelegenheid, Dr. L. A. H. Albering, over: onderwijs, F. van Vliet, over: woningbouw en de Staatssecretaris Dr. W. K. N. Schmelzer, over: Be zitsvorming. De vergadering, die belegd is voor de dagelijkse besturen van Kringen en Statenkringen der Partij en lei ders der werkgroepen, wordt bijge woond door vele ministers, staats secretarissen en leden van de ka tholieke Kamerfracties. strooid. (De gemeente had al vroeg tijdig voor dit probate middel ge zorgd). In de Baardwijkse Overlaat stond- den met de postbus der P.T.T. op een gegeven ogenblik een tiental bus sen achter elkaar, die door de glad heid niet vooruit konden komen; te vergeefs wachtten fabrieken en kan toren op personeel van buiten en ook de postbestelling was enige uren te laat. In de loop der vorige week kwa men door de gladheid enige ongeval len voor, n.l. gevallen van arm-, been- en enkelbreuk. EXPOSITIE KINDERTEKENINGEN. De rijke kinderfantasie door de jeugd zelf in beeld gebracht. De K.J.M.V. alhier heeft, door het organiseren van een kinderteken wedstrijd de Waalwijkse schooljeugd gelegenheid geboden om in lijnen en kleuren op het tekenpapier gestalte te geven aan hun fantasiën en opvat tingen. Het resultaat heeft kwantitatief zeker aan de verwachtingen beant woord, doch kwalitatief bleven ver reweg de meeste van de ruim 400 in zendingen beneden redelijk peil. Maar, al moest ook geconstateerd worden dat een vergelijking van deze expositie met andere jeugd-teken- wedstrijden niet in het voordeel van de Waalwijkse jeugd uitvalt, toch zul len zij die van vrijdag t.m. zondag de ze expositie bezochten, hiervan geen spijt gehad hebben. Op de diverse lagere scholen had men de kinderen verschillende on derwerpen genoemd, waaruit zij een keus konden doen voor het maken van hun tekening. Enkele van deze onderwerpen waren nachtmerrie, maanraketten, vuurwerk, drumband, brandweer enz. De honderden tekeningen, waarin de kinderen deze onderwerpen heb ben uitgebeeld, illustreren op simpe le, doch frappante en soms komische wijze de rijke kinderfantasie en hun kijk op deze zaken, die vaak veel dieper blijkt dan wij van kinderen zouden verwachten. Maar de techni sche uitwerking van deze gedachten op het tekenpapier laat over het alge meen nog wel te wensen over, ook al stelt men de eisen hieraan voor der gelijke schoolkinderen ook zeer laag. Men krijgt hier de indruk dat het vak „tekenen" op de lagere scholen over het algemeen wat stiefmoeder lijk wordt behandeld. In deze mening worden we nog versterkt als we op deze expositie de vele kleurentekeningen bezien die buiten mededingin zijn ingezonden door leerlingen van een tweetal scho len, waar van het tekenwerk meer werk wordt gemaakt en door ver schillende jongens wat vormgeving en vooral wat kleurcombinaties betreft opvallende prestaties zijn geleverd. Wij hebben in ons vorig nummer reeds de namen gepubliceerd van de prijswinnaars van deze kinderteken wedstrijd. De uitreiking van deze prijzen, die voornamelijk uit teken behoeften en boeken bestonden, ge schiedde vrijdagavond op de exposi tie in het gebouw „De Terp" van de Stichting Jeugdbelanden, door de voorzitter van de K.J.M.V., de heer G. van Mil. Deze sprak daarbij een dankwoord aan het adres van de leer lingen en het onderwijzend personeel voor hun medewerking aan deze wed strijd en expositie. Speciaal dankte hij de juryleden, die hun omvangrijke en moeilijke van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door Ottwell Binns. 41) „Natuurlijk nieuwsgierig gewor den door de schijn van het vuur!" De regen groeide aan tot een ware wolkbreuk, en dreef hem in de hut. Daar zette hij zich neer op een stapel bagage en begon te knikkebollen tot eindelijk de slaap hem volkomen overmeesterde. Hij ontwaakte doordat Mimi hem aan zijn mouw trok. „Meneer Sandy, meneer Sandy, fluisterde zij angstig. Meteen sprong hij op zijn benen. „Wat is Meteen ontdekte hij, dat Langdon, met die reusachtige kracht, die soms over een zwaar zieke komt uit zijn hangmat was gekomen, en nu met een geweer in de handen bij de ingang stond. Zijn ogen schitterden met een waanzinnige gloed en met vreselijke stem schreeuwde hij „Thans Henri de Farmond, zult ge boeten voor..." De woorden verliepen in een on verstaanbaar gemompel, terwijl hij 't geweer ophief. Sandy en het meisje begrepen, dat hij in zijn koorts de man voor zich meende te zien, die zijn ondergang had bewerkt, en dat hij meende, dat het uur der wraak geslagen had. Mimi de Faramond, overmeesterd door het vreselijke dat het schouwspel voor haar in het bij zonder had, uitte een zwakke kreet van afschuw, en verborg haar gelaat in haar handen. Bandy echter wist hoe hij moest handelen. „Dudley, jij idioot", sprak hij luid, „wat ga je beginnen? De Fara mond is hier niet. Laat dat geweer zakken." De woorden drongen blijkbaar door de wolk, die de hersens van Langdon benevelden heen. Een ogen blik was hij weer in het volle bezit van zijn denkvermogen en keek met een verbaasde uitdrukking op zijn gelaat rond. Dan viel het geweer uit zijn handen, en hij viel voor dood op de grond. Sandy ving hem op en droeg hem voorzichtig naar de hang mat terug. Dan keerde hij zich tot het meisje, dat weenend in een hoek je op de grond hurkte. „Kom, maak je nou niet overstuur kleintje", sprak hij zacht. „Oh, barstte zij los. Het is ver schrikkelijk! Als mijn vader daar ge staan had, zou hij hem doodgeschoten hebben!" „Onzin! Weet je dan niet, dat een mens in ijlkoorts allerlei dingen zegt en doet, waar hij in de verste verte niet om denkt, als zijn hersens nor maal werken?" „O neen" snikte ze. „De geheime gedachten van een mens worden zo geopenbaard. Hij zou hem hebben..." „En als hij dat werkelijk zou wil len?" sprak Sandy, die zijn geduld verloor en meende zijn vriend te moeten verdedigen. Als je alles wist wat er gebeurd was, zou je weten, dat hij geen ongelijk zou hebben. Is een leven van twee jaar in de hel van Ca yenne niet meer dan genoeg, om alle zachte gevoelens uit een mens te ver drijven? Je behoeft je echter geen zorgen te maken, je vader heeft op het ogenblik niets van hem te vre zen. Droog je tranen en denk na wat je doen kunt om Langdoh te helpen. Daar doe je verstandig mee." Mimi hief haar betraand gezichtje op. „Meneer", sprak ze bijna heftig, „ik wil alles doen wat mogelijk is om uw vriend te helpen." „Dat weet ik wel, zonder dat je het mij zo uitdrukkelijk vertelt, meisje. Ik denk er niet aan je je gevoelens te verwijten, die zijn volkomen te be grijpen, maar evenmin denk ik er aan Dudley iets te verwijten. Zijn leven lang zal het merkteken van de ge vangenis op zijn schouders gedrukt staan, en „Oh, is hij gegeeseld?" „Nog wel op de driehoek. Hij was onschuldig veroordeeld, zoals je na tuurlijk weet en hij droeg het hoofd te hoog, om zonder verzet zijn on rechtvaardige behandeling te verdra gen, zodat hij van het begin af aan in moeilijkheden raakte. Maar die lit tekens op zijn rug hebben niets te betekenen in vergelijking met de merktekens, die onuitwisbaar in zijn ziel gegrift staan, als je eens wist, welk volk of er naar Cayenne gede porteerd wordt - het gemeenste schuim uit de onderwereld van Frankrijk. En daar heeft hij twee jaar lang mee moeten leven, hij, een man van hoge beschaving terwijl hij bovendien nog het knagend gevoel van groot onrecht in zich omdroeg. Begrijp je, wat dat zeggen wil, voor iemand als hij? Verdraaid, als ik in zijn schoenen stond... Maar je bent de dochter van de Faramond". „Meneer Sandy," onderbrak hem het meisje, en er klonken tranen in haar stem. „Ik wil uw vriend niets verwijten; ik schaam me voor mijn vader." „En je staat tussen hen in! De he mel moge je helpen kind. Maar ik ge loof wel, dat je, vóór dit avontuur teneinde is, ruimschoots aan Dudley 20 januari 1884 Twee heeren van de Ned. Velocipe- distenbond ondernamen dezer dagen eene reis per velocipède van Breda over Terheiden naar 's-Hertogen- bosch. Dit traject, een afstand van 12 uren gaans, werd in slechts 3 te uur afgelegd. De snelheid van deze twee wieiers kon gelijk gesteld wor den met de helft van de snelheid van een spoortrein. 21 januari 1909 BAARDWIJK - Heden zijn de werk zaamheden weer begonnen aan het Nieuwe Kanaal, doch nog met een bepaald getal werklieden. Naar wij vernemen zal echter in den loop der volgende week het getal weer ten volle zijn en zullen alsdan de baggermachinen in den Overlaat in werking worden gesteld. r '<fi-v ai hifféSFT 20 januari 1934 DRUNEN - Nadat weken lang groo- te rollen met kabels langs den weg hebben gelegen, is men thans be gonnen met het electrisch lichtnet onder den grond te leggen. Hier door gaan de palen verdwijnen, zoo dat er meer ruimte komt voor het verkeer. Nu nog waterleiding en een trottoir aan de zuidzijde van den weg en Drunen is gemoderniseerd. De Vara mag zaterdag in 't ge heel niet uitzenden, daar zij op den dag van de executie van v. d. Lubbe na omroeping van het bericht, vijf minuten gepauseerd heeft. Dit was afzijdig van het programma, waar over het voorgeschreven overleg niet was gepleegd. 20 januari 1949 RAAMSDONKSVEER In de raads vergadering van 24-7-'48 werd een voorstel aangenomen om met in gang van 1 jan. '49 de nieuwe huis nummering en nieuwe straatnamen te doen ingaan. Hiermede is men reeds druk bezig. In het begin ziet het wel iet of wat vreemd aan, een andere naam op een straatnaam bord. Voorheen maakte men ge bruik van de letters van het alfabet, thans worden, zoals in de meeste gemeenten, de even en oneven num mers van kracht. taak, n.l. het beoordelen van ruim 400 tekeningen, met zoveel nauwge zetheid hadden verricht. „PESTVOGEL" IN WAALWIJK GESIGNALEERD. Door de heer P. Passier uit de Jan de Rooijstraat werd dezer dagen in de voortuin van het dr. Mollercollege de z.g. Pestvogel (voor de Latinisten: Bombycilla garrulus) gesignaleerd, die in de volksmond ook wel Lak- vogel, Wijnstaart, Zijdestaart, Sneeuwvogel of Zwartemantel wordt i genoemd. De Pestvogel bewoont de wouden van de noordelijke poolcirkel, een en kel paartje zoekt het soms wel eens wat zuidelijker. Hij bezoekt ons land zeer onregel matig, soms in zeer grote troepen gedurende de wintermaanden. Door deze invaties deed hij vroeger onder het volk het geloof ontstaan, dat hij de voorbode van de naderende pest zou zijn. Vandaar dan ook deze min der vleiende naam voor dit fraaie vogeltje, dat van de prins geen kwaad weet. Grote pestvogel-invasies waren die van 1913-'14 en van 1931 '32. In latere jaren kwam het ook wel voor dat hij in kleine groepen werd waargenomen. Op de broedplaatsen leeft de Pestvogel voornamelijk van insecten, die hij op dezelfde wijze vangt als het z.g. Vliegenvangertje. Gedurende de winter voedt hij zich hoofdzakelijk met bessen en wordt dan in perken en tuinen, waar vrucht dragende heersters staan, gesigna leerd. De Pestvogel is duidelijk her kenbaar aan de soms wat opgerichte kuif ende korte snavel. Hij heeft on geveer de grootte van een spreeuw. Ook zijn heldere en trillende roep j „sirrrr" of „tuu" valt direct op. Ogen en oren open dus voor dit j fraaie schepseltje! ZWEMINTERLAND NEDER LAND - GROOT-BRITTANNIË OP 25 EN 26 JULI IN HET HOEFSVEN. De organisatie van de landenwed- strijd (zwemmen en waterpolo) Ne- derland - Groot Brittannië is door de KNZB opgedragen aan de Waal wijkse Zwemvereniging. Deze inter- j land zal op 25 en 26 juli in het ge- 1 meentelijk zwembad 't Hoefsven worden gehouden. blijft U steeds v. Mierlo's brood begeren. Putstraat 68 Tel. 2855 W A A L W IJ K Naar wij van gezaghebbende zijde vernemen zullen in verband met deze wedstrijd een aantal verbeteringen in het zwembad worden aangebracht. NED. KAMPIOENSCHAP BILJARTEN KADER 38/2. Donderdag zal in zaal Thalia de titelstrijd beginnen om het kampioen schap van Nederland klein biljart ka der 38/2. Hieraan zal door de vol gende spelers worden deelgenomen C. Brandjes, Uitgeest; O. Bystra, Amsterdam; Ad van Cromvoirt, Waalwijk; A. Franken, Tilburg; M. Hendriks, Schiedam; P. Koks, Den Haag; J. Kroeze Heerlerheide en W. Myer, Assen. JUBILEUM. Op donderdag 15 januari was de heer Nic. v. d. Schans 12V£ jaar in dienst bij André van Hilst N.V. Zo als gebruikelijk werd hij 's morgens door de Directie ontvangen en mocht hij voor zijn trouwe dienstvervulling naast waarderende woorden van de directie een geschenk onder couvert ontvangen. Ook van het kantoor- en magazijn-personeel ontving de jubila ris nog enkele cadeaus. PASTOOR J. VAN ROOY OVERLEDEN. Vrij plotseling is te Rijckevoort overleden, de zeereenv. heer J. R. v. Rooy, pastoor van de St. Rochuspa- rochie aldaar. Hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. Pastoor Johannes Roge- rius van Rooy werd in 1895 te Uden- hout geboren. Op 29 mei 1920 werd hij tot het H. Priesterambt verhe ven, waarna hij achtereenvolgens ka pelaan was te Budel, Goirle en Waal wijk (St. Jan). Op 1 oktober 1939 werd hij tot pastoor te Rijckevoort (gem. Wanroy) benoemd. Pastoor van Rooy was gedurende enige jaren moderator-godsdienst leraar aan de R.K. H.B.S. alhier. kunt hebben goedgemaakt, wat je va der hem misdaan heeft." „God geve, dat het waar is", ant woordde Mimi met bevende stem. „Wel, ik denk vast, dat je morgen vroeg reeds de gelegenheid zult heb ben. Ik geloof dat we samen voor het leven van Dudley zullen moeten vechten met al onze krachten en als we niet zullen winnen..." „We moeten winnen", fluisterde Mimi hartstochtelijk, „we mogen niet verliezen, liever zou ik zelf de zwaar ste dood trotseren." „Dat geloof ik graag, meisje. En daar ik van dezelfde mening ben, denk ik, dat we het gevaar wel te bo ven zullen komen. Maar kruip weer in je hangmat en probeer nog wat te sla pen." „Slapen? Ik heb een gevoel, of ik dat nooit meer zou kunnen!" „Dat is nonsens", gromde Sandy berispend. „We zullen alle twee een lekker dutje gaan doen, en morgen vroeg lachen we over onze dwaas heid van vanavond!" Alsof zij een klein kind geweest was, tilde de sterke schot Mimi op en legde haar voorzichtig in haar hang mat. „En nu je ogen sluiten", sprak hij opgewekt, en tel de schapen, die ach ter elkaar door een hek kunnen; ik zal mezelf ook wel een goed plaatsje opzoeken." Bezorgd keek hij nog even naar het hoogrode gelaat van Langdon. Zo even had hij nog met meer vertrou wen gesproken, dan hij werkelijk voelde, maar als hij zag hoe hoog de koorts van de zieke opgelopen was, zag hij de naaste toekomst zeer don ker in. HOOFDSTUK XII. Voor de beide verzorgers van Dud ley Langdon schenen de vijf volgende dagen geen einde te nemen. Onop houdelijk werden ze geslingerd tus sen hoop en vrees. Door geen mense lijk wezen lastig gevallen op hun rustig plekje konden zij echter hun volle aandacht aan de zieke wijden. Vooral Mimi, die vastberaden al haar eigen ellende voor het ogenblik ver gat, was van onschatbare waarde voor het leven van de gekwetste. Uren ach tereen hield zij de wacht bij Lang- don's hangmat, zijn geringste bewe ging bespiedend, en behoedzaam de giftige vliegen verjagend. Hardnek kig hield zij de strijd tegen de dood vol, maar het was een zware strijd, en meermalen dreigde de kans ten nadele van Langdon uit te vallen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2