Formidabele Jubileumuitvoe ring van O.O.G. WAALWIJK IwyLï <==2) acjlceb Sprang-Capelle „Do Vuurproefvan Arthur Miller Briljante creatie van Huub Brokken fi 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 JANUARI 1959 Het applaus, waarmee de wel gevulde zaal van De Gecroonde Leersse zaterdagavond de opvoe ring van Arthur Miller's „De Vuurproef" honoreerde, mocht nauwelijks een beloning heten voor de formidabele prestatie welke het jubilerende O.O.G. met het doorleefde spelen van dit aangrijpende en afschuwelijke brok Amerikaanse historie had eleverd. Slechts eenmaal ging iet doek op over de twintig to nelisten, die zich, gevangen nog in de beklemming en de groots heid van Miller's schrijverstalent bedeesd en aarzelend bijna ten afscheid bogen na drie en een half uur toneel op subliem ama teurniveau. Overigens mocht men er zich van overtuigd houden dat dit ap plaus slechts een zeer matige af- sniegeling was van de waarde ring, welke het publiek voor deze jubileumvoorstelling had; een waardering, welke men ten volle kon peilen in de intense aan dacht en gespannenheid waar mee de gehele zaal de ontwikke ling der gebeurtenissen op het toneel volgde en waaruit ener zijds wel heel duidelijk bleek dat O.O.G. met deze re-creatie mid den in de roos zat, en anderzijds, dat men somtijds wel eens wat al te pessimistisch is ingesteld ten aanzien van het waarderings vermogen van wat men noemt „de gewone man" voor het zgn. zware toneel. Dubbele winst dus op deze avond van indrukwek kende allure, die voor het verde re toneelleven van O.O.G. wijdse en dankbare perspectieven opent. Hoe zwaar de taak was, welke O.O.G. zich ter gelegenheid van haar 7e lustrum had gesteld, hebben wij reeds in onze voor beschouwing duidelijk in 't licht gesteld. Miller vraagt het uiter ste aan tonelistisch kunnen en artistieke herschepping en daar mee dus iets wat door de gemid delde amateurvereniging nauwe lijks in bevredigende mate kan worden opgebracht. Deze „Vuur proef" is niet de beproeving en deformatie van het lichaam, maar de horribele tortuur van de ziel, de monstueuze aanval op de menselijke geest, en alleen een tonelistische volwassenheid en een grote mate van artistieke be- gaafheid vermogen aan deze worsteling tussen het menselijk verlangen naar een blij, gelukkig leven-zonder-angst en de hyste rie van een onverdraagzaam, pu ritanisme de grandioze en hoven- menselijke victorie te verlenen zoals deze in Miller's stuk gestal te krijgt. Zeven maanden lang heeft OOG zich in dit stuk vastgebeten met de in vijfendertig jaar vergaarde ervaring en capaciteiten; zeven maanden van ingroeien en inle ven, zeven maanden van bezien, van herzien, van opnieuw begin nen ongetwijfeld ook en van to tale overgave ten slotte aan de obsederende tragiek, de meesle pende ritmiek en de felle, directe probleemstelling van dit spel. Zonder twijfel zijn deze zeven maanden een vuurproef geweest voor 'n liefhebberij, die zich juist in de sfeer van dit spel meer dan anders van haar tekort komingen bewust zal zijn ge weest en waarvan juist daardoor veel meer moest worden geëist. Twee avonden is O.O.G. in de gelegenheid geweest aan te tonen dat deze zeven maanden 'n kroon hebben gezet od vijfendertig jaar serieus en vitaal toneelleven, dat altijd heeft gezocht en ge streefd naar veel meer dan de middelmaat en dat men mis schien wel eens een te grote eer zucht heeft verweten. Het zijn twee avonden geworden die een bewijs hebben geleverd dat geen enkele twijfel meer openlaat. Deze „Vuurproef" was amateur toneel van formidabele allure. Wij mogen O.O.G. daarvoor dankbaar zijn. Nee, niet omdat zij het uw recensent met deze ju bileumopvoering bijzonder ge makkelijk heeft gemaakt, maar omdat zij daarmee nog weer eens heeft bewezen, dat men ook op amateurniveau culturele rijkdom van grote kostbaarheid kan brengen, aan het behoud waar van ons alles gelegen moest zijn. In haar geheel zouden we de opvoering van „De Vuurproef" door O.O.G. willen kwalificeren als een opvoering zonder zwakke plekken en dit getuigt wel niet welk een bekwame zorg en artis tieke verantwoordelijkheid de re gisseurs C. Dekkers en T. v. d. Heijden de uitbeelding van dit spel hebben benaderd en 't onder streept ook duidelijk de opmer kelijke omstandigheid, dat OOG over voldoende bekwame krach ten beschikt om zich aan 'n stuk met een bezetting met twintig personen te kunnen wagen. Gaan we over tot een nadere beschou wing van de diverse rollen, dan moeten we eerst melding maken van de prachtige creatie welke Huub Brokken van de onbuigza me John Proctor gaf. Men kan niet anders dan de grootste be wondering en het diepste respect hebben voor de subliem gedo seerde geladenheid waarmee hij deze door valsheid omsponnen en geestelijk en lichamelijk ge folterde mens gestalte gaf. Groots en ontroerend was deze mens in zijn overwinning die voor hem (ie dood betekende. Dit was diep aangrijpend toneelspel met een prachtig evenwicht tus sen tekst en innerlijke bewogen heid. Naast hem deed zich mevr. J. Somers-v. Waarden op uitste kende wijze gelden als z'n vrouw Elisabeth, aanvankelijk vol ja loezie en verdenking, maar ten slotte als de vrouw die hem de volkomenheid van haar hart en de volheid van haar geloof in hem schenkt en hem daardoor verliest. De door een dodelijk pu riteins fanatisme bezeten domi nee Parris kreeg van Jan v. Delft 'n vertolking, die op plaatsen bij zonder sterk was, maar die somtijds toch ook weer iets te weinig bezieling en werkelijke overtuiging had. Het was alsof hij hier en daar tastte naar de juiste figuur, waardoor deze uit beelding toch niet overal de kracht kreeg van een fanaticus, schuldig aan de dood van tiental len onschuldigen. Opmerkelijk was verder de creatie van H. Steenbeek als de koele, zakelijke ondergouverneur Damforth. In dictie en mimiek een uitstekende typering. Uitstekende vertolkin gen zagen we ook van R. v. d. Nieuwenhuijzen als de sluwe Abigail, die heel deze heksenhys- terie aanwendt om een heel an der doel te bereiken: een huwe lijk met John Proctor; van mevr. Reyers-v. Gelder als de door geen twi'fel beroerde Rebecca Nurse; prachtige typeringen ook van W. K1 ijii en C. Rombouts als resp. Giles Gorey en Francis Nurse; van mevr. T. Trommelen- van Etten als de roddelzieke en ieder een verdachtmakende vrouw Putnam; van J. Hesselberth als de oprechte maar tegen 'n waan zinnige overmacht vechtende do minee Hale, 'n vertolking die ons sterker trof dan die van dominee Parris; van mej. T. Timmermans als de door de emoties en intri ges meegesleurde Mary Warren; van B. Brokken als Betty, de dochter van dominee Parris; van mevr. B. Steenbeek-Herman als de kinderlijke negerin Tituba; van mej. L. v. d. Broek als Susan Walcot; van B. v. d. Velden als de grootgrondbezitter Putnam; van mej. T. Duquesnoy als Mer- cv Lewis; van C. Demmers als de schout Herrick; van K. IJpelaar als de gerechtsschrijver Cheever; van A. v. d. Hoven als de felle rechter Hathorne en van mevr. M. Verharen-Beerens als Sarah Good. Costumes en grime waren door de fa. I). v. Nooven uit Rotter dam uitstekend verzorgd, terwijl J. de Niis en T. v. d. Heijden de decorzorgen bekwaam hadden opgelost (toch niet zo heel kost baar!). De geluidsverzorging was in handen van Egb. v. d. Hammen. Ten slotte zouden we willen zeggen: wat jammer dat O.O.G. slechts twee avonden in de ge legenheid is geweest om met dit toneelspel van grootse allure de toneelliefhebbers in grote dank baarheid aan zich te verplichten. Een culturele prestatie van der gelijk gehalte in één weekend op teren, is toch werkelijk wel wat spilziek. Nog zoveel mensen zou den aan dit kostbare „rantsoen" rijke uren kunnen beleven. GESLAAGD. Mejuffrouw Lucie Mahieu, verbon den aan de administratie der Nijver heidsschool, alhier, slaagde als eerste van haar klas aan de Handelsayond- school voor het examen Boekhouden Associatie van leraren. GROSLIJSSTEMMING. De groslijststemming voor de KVP, welke gisteren ook hier werd gehouden, leverde de vol gende resultaten op. Uitgebracht werden 601 stemmen door ca. 1250 stemgerechtigden, op de na volgende kandidaten C. P. M. Romine H. B. J. Witte F. van Vliet W. de Kort F. J. van Th iel H. H. v. d. Zanden N. H. v. d. Heuvel A. A de Wolf M. A. van Heivoort B. J. van Buel P. J. Lardinois H. M. van Kuik J. van Casteren C. G. A. Cosijn A. A. Kamp H. A. Kok 444 2 3 6 2 7 33 2 85 8 1 1 1 1 4 1 STATIEDAG „ST. CRISPIJN" Zaterdag hield Sint Crispijn haar statiedag, die werd ingezet met een serenade bij zilveren ju bilaris de heer Christ Sleenhoff. Deze nodigde bestuur en leden uit om even te zijnen huize te ko men waar direct de stemming er goed in kwam en het beste deed hopen voor de feestavond. Toen om 8 uur bestuur en le den met hun dames de zaal van Thalia vulden opende de voorzit ter de heer Smolders de feest avond en wenste allen een pret tige avond. Als eerste trad op de bekende radio- en televisie-artist Jan de Cler die veel bijval ontving. Ver der had enorm veel succes, de bekende Waahvijker Jos Remie, met zijn leuke voordracht en pri ma zang. De leden van de harmonie ble ven natuurlijk niet achter. Zo verschenen nog op het toneel de heren Hurkmans, Jan van Riel, v. Amelsvoort, Burman je - de Vries, het orkest van de harmo nie hetgeen veel tot het succes van de avond bijdroeg. De heer Smolders huldigde 's avonds de zilveren jubilaris de heer Sleenhoff en bood hem een cadeau aan. En zoals altijd waren de con sumpties en goed verzorgde war me schotel weer in prima handen bij de heer van Bracht. NED. BOND VAN OUDSTRIJ DERS EN DRAGERS VAN HET MOBILISATIE KRUIS AFDELING WAALWIJK. Nu de schietwedstrijden weer ech ter de rug zijn, komen de kaarters weer aan de beurt en wel op donder dag 22 januari a.s. in de Gecroonde Leersse; aanvang 8 uur. Het kan zijn dat voor deze datum nog niet iedereen een programma van het tweede gedeelte van het winter- programma heeft ontvangen; er wordt echter toch op een grote op komst gerekend. Er kan reeds wor den medegedeeld dat op donderdag 29 januari een onderlinge schietavond wordt gehouden, eveneens in de zaal van de Gecroonde Leersse. AANBESTEDING SPORTPA- VILJOENS VOOR R.K.C EN JULIANA. Op 31 jan. a.s. zal ten gemeen tehuize de aanbesteding plaats vinden van een bijzonder fraai en modern sportpaviljoen, waar in de voetbalverenigingen RKC en Juliana elk een eigen vleugel zullen hebben, voorzien van was- en kleedgelegenheden zoals die werden aangebracht in het paviljoen voor de KMHC „Waal wijk. t Dit paviljoen zal komen te lig gen direct achter de hoofdingang van het toekomstige sportpark aan de Akkerlaan ca. 200 m. ten zuiden van de Olympiaweg. Deze hoofdingang is zeer ruim gepro jecteerd met een fraaie ingangs partij, loketten, diverse parkeer ruimten en rijwielstallingen. Via de ingangslaan bereikt men het thans aanbestedingsklare pavil joen. dat bestaat uit een hoofd gebouw, dat dienst doet als res tauratie en dat door middel van uitneembare tussenwanden ge bruikt kan worden als vergader lokaal en twee vleugels. In deze vleugels zijn de moderne v,as- en kleedgelegen- heden voor de voetbalverenigin gen RKC en Juliana onderge bracht. Een vleugel loopt in zui delijke richting en is bestemd voor Juliana, dat aan de zuidzij de van het sportpark drie speel velden heeft, de andere vleugel loopt in westelijke richting en sluit aan op de drie speelvelden van RKC. Daarnaast heeft elke vereniging nog een aparte oefen- hoek, die door een hoge beplan ting van de speelvelden is ge scheiden. Elke vleugel omvat: 'n bergplaats voor de materialen, was- en kleellokalen met in to taal 16 douches en 4 ruime was- fonteinen en twee scheidsrech- tersvertrekken met ook elk een douchegelegenheid en wasruim te. Het paviljoen zal in dezelfde still worden opgetrokken als het paviljoen aan de hockeyvelden. Het interieur zal in moderne, lichte en wisselende tinten wor den uitgevoerd. Met deze aanbesteding komt ons sportnarkplan een belangrij ke stap dichter bij z'n voltooiing. AANRIJDING. In de Grotestraat ter hoogte van de Ford-garage had zater dagmorgen een verkeersongeval ]>laats; Het dochtertje van de fam. K., dat langs het trottoir op een sneeuwhoopje stond, sprong plotseling op de rijweg, vlak voor de personenauto van P. S., die 'n aanrijding niet meer kon voor komen. Met een ernstige hoofd wond werd het meisje op alvies van dr. Lenglet naar het zieken huis vervoerd. Ten gevolge van de gladheid kwamen op andere plaatsen bot singen voor, die gelukkig alle tot lichte materiele schade beperkt bleven. PONY-CIRCUS. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal Waalwijk einde april bezoek krijgen van een po ny-circus. Een bijzonder leuke attractie voor de jeugd dus. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: lipssleutel; bruine portemonnee; damesetui; broche zilveren kettinkje; rood kalf; Evenmin als over zovele andere zaken mogen we in Waalwijk onte vreden zijn over de loop der bevol king. Het gaat wel niet met zeven mijlslaarzen, maar van jaar tot jaar boeken we toch een batig saldo van enkele honderden nieuwe gemeente naren, en als het een beetje wil, ma ken we dit jaar de 17.000 vol. Er werden over 1958 weer 35 meer ves tigingen genoteerd dan in '57, maar er waren ook 54 mensen meer die af scheid van Waalwijk namen. Elders schijnt het dus ook niet zo slecht te zijn. Het geboortecijfer gaf een ver heugende stijging te zien, 23 meer dan over '57, waaruit ik mag conclu deren dat mijn opwekkend woordje van een jaar geleden weerklank heeft gevonden. Voor veel mensen is de Burgerlij ke Stand, waarin van week tot week de loop der bevolking gestalte krijgt, de meest interessante krantenrubriek, die dan ook van a tot z wordt uitge speld. Dat gaat dan ongeveer zo. Hé, kijk, Jansen is vertrokken naar Hees- been. Ook een idee! Wat gaat zo'n man nou in hemelsnaam in Heesbeen zoeken, hier is al bijna niks te doen en hij hield zo van uitgaan! En kijk hier, die Pietersen, die heeft er ook weer eentje bij! Zal ie toch wel niet zo gek verdienen zou je anders niet zeggen aan dat vrouwtje van 'm, altijd zo'n beetje „shabby" dat blauwe regen manteltje had ze verleden jaar ook al En hier, zou het nou wel zo verstandig zijn van de Meülemansen om naar Borculo te verhuizen, ze hadden het hier toch best en hebben ze daar indertijd niet een or kaan of zoiets gehad, nou dan, kan morgen weer gebeuren en dan zit je toch maar mooi te kijken maar daar zit zij natuurlijk achter, daar kun je donder op zeggen, met d'r imitatie-veulen een ons ham voor de hele week, de jam liet ze door de kinderen ergens achteraf halen. En oh, nee maar, kijk dit! Zou je nou ooit verwacht hebben dat dat meisje van Biferstein nog eens zou trouwen met een van Bessewinkel 't leek zo'n net kind, hoewel pas op, Jaap, de kinderen zijn nog niet naar bed! En kijk eens hier, hoeveel nieuwe er weer bijgekomen zijn, allemaal vreemd volk de Russen zullen toch al niet boven de Moerdijk zitten ojeetje, hoor mij nou en ach nee de ouwe Belletrekker is ook overle den nou, best was ie al lang niet meer, ja, Wein, Weib und Ge- sang, op z'n Hollands dan, want ver der dan Loon op Zand is ie nooit ge weest de ploeteraar Zo marcheert de gaande en ko mende man door de huiskamers ach ter de braaf neerhangende gordijn tjes, week in week uit. Er wordt geen traan gelaten om goede bekenden, die plotseling de vertrouwde Waal- wijkse bodem hebben geruild voor het ongewisse in de vreemde, ze gaan immers vrijwillig, als een soort ver raders van de goede zaak; er wordt ook niet gejuicht over de nieuwko mers, die er toch nooit echt in zullen komen, „fremd is fremd zeg ik maar". Er wordt alleen maar prettig gemijmerd en van gedachten gewis seld over bekende namen en nog be ter bekende levenswijzen. Zo zal er straks ook geen traan gelaten worden over een twaalftal ouden van dagen, die overigens hele maal niet vrijwillig vertrekken, maar min of meer op transport gesteld worden. Sommigen zullen zeggen „Ach jee, die ouwetjes, waar hebben ze dat nou aan verdiend!"en ande ren „Doe nou niet zo stierlijk sen timenteel, d'r is nou eenmaal geen ruimte voor die mensen, bekijk de za ken nou alsjeblieft een beetje reëel. We mogen al blij zijn als we ze er gens anders kwijt kunnen en ze krij gen toch op tijd hun natje en hun droogje, wat wil je nog meer?!" Wat wil je nog meer, ja! Zo gaat dat met en onder mensen. HANNIBAL. Sprang div. handschoenen; bruin-wit ge vlekte jachthond; rode dames portemonnee. Verloren: schooltas; twee hon den; damespolshorlogebroche; balletschoentjes; zwarte vulpen; bankbiljet van f 25.-; enveloppe met inhoud; maandkaart BBA; twee muntbiljetten van f 2.50; Ierse setter; bankbiljet van f 10.- en drie van f 2.50; portemonnee met inhoud; zwarte vulpen. AGENDA, maandag en woensdag: MUSIS SACRUM 8 uur: „Ge heimcentrale Lissabon", 18 jaar. LUXOR 8 uur: „Met getrokken nistolen", 14 jaar. dinsdag: MUSIS SACRUM 8 uur: „De Vrek" van Molière door de to neelgroep „Puck" (Kunstkring) woensdag: CANTINE TIMTUR 7.45 uur: repetitie gehele Waalwijks Or kest. 8 uur repetitie dameskoor in De Twee Kolommen. donderdag: THALIA 2 uur: Opening Ned. kampioenschappen klein biljart 38/2. zondag: 12 uur repetitie mannenkoor in De Twee Kolommen. Capelle de car. die iedere speler aan de hand van z'n gem. moet maken. De spelers K. v. d. Loo en J. v. Bokhoven wisten ieder een gelijk spel te behalen, maar A. Treuren en A. de Groot leden ieder een nederlaag. De onderlinge biljartcompetitie werd don derdag jJ. voortgezet met de ontmoeting De Muntel tegen 't Hoekje. De andere vastgestelde wedstrijd Avanti en Juliana kon wegens onvoorziene omstandigheden niet doorgaan. Het resultaat was: De Muntel-'t Hoekje: Jo de Vaan - Jo de Gouw 27-113 D. van Heijst - W. van Bokhoven 52 - 52 W. v. Bokhoven M. Achten 56 60 J. de Laat-A. Meesters 41- 57 Jo v. Bokhoven - M. Couwcnbcrg 39 - 51 Sj. v. d. Brandt-Jo v. Asscldonk 44- 76 Uitslag 12-0 voor 't Hoekje. Hoogste serie Jo de Gouw 15 car; hoog ste gem. Jo de Gouw 3,72. Lt-U I .*'1 1.1 BOERENGEZINSDAG. Donderdag j.l. hielden de alhier bestaan de boerenorganisaties t.w. de N.C.B., de Boerinncnbond en de RKJB, weer hun jaar lijkse Boerengezinsdag. De dag werd be gonnen met een H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de leden, die des morgens om 9 uur door de geestelijk ad viseur pastoor Scrrarens in de parochiekerk werd opgedragen. Daarna verenigden allen zich in café J. Siegers om aan te zitten aan een welvoor ziene koffietafel. Na afloop hiervan werd allereerst het woord gevoerd door de voor zitter van de NCB de heer F. van Bijnen, omdat dit de eerste bijeenkomst was in het nieuwe jaar wenste hij alle leden aller eerst een gelukkig en voorspoedig 1959 toe; verder heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder de sprekers de Z.E. heer Pastoor v. d. Biggclaar en de Weled. heer J. v. d. Sanden; verder de geestelijk adviseur pastoor Serrarens en de assistent van de RLVD de heer Jansen, waarna hij het woord gaf aan pastoor v. d. Biggelaar die een inleiding hield over „De verhoudingen onder de rijpere jeugd". Spr. begon met te zeggen dat hij zeer was verheugd om hier op dit z.g. familie feest te mogen spreken over een probleem dat in onze tijd aller aandacht verdient, n.I. de verhoudingen die er bestaan onder de groter wordende jeugd. Een probleem dat met tact en inzicht moet worden aange pakt omdat de wereld zo geheel anders is geworden. Maar allereerst wees pastoor v. d. Biggelaar er op dat God het middelpunt van alle katholieke mensen moet zijn, want als men Hem verlaat en zijn stem niet meer verstaat, blijven de gevolgen niet uit en gaat het vooral met het geloofsleven bergaf waarts; de verhoudingen in het huwelijk worden slechter en het zijn vooral de kin deren die daarvan de nadelige gevolgen on dervinden. Want als de jeugd steeds kan zeggen van het ouderlijk huis, daar waren wij veilig, daar kon ons niets gebeuren, dan zou een groot gedeelte van hen niet zo zijn afgedwaald. Daarom deed spr. een beroep op de aanwezige ouders om vooral de hui selijke gezelligheid te bevorderen en al is de wereld geheel anders geworden en ver schillende dingen los moeten worden gelaten, toch zou dan nog veel onheil kunnen wor den voorkomen. De gewijzigde verhoudin gen in het gezin onder de tegenwoordige omstandigheden, behoeven altijd niet ver keerd te zijn. Een zeer voornaam punt is ook dat de rijpere jeugd zich in deze moei lijke omstandigheden met vertrouwen tot de ouders kan wenden om raad. Ook de ver houding tussen de jongens en meisjes on derling in de tijd op de voorbereiding voor het huwelijk werd door spr. nader toege licht en als God uit een gezin een jongen of Reisje roept om in Zijn dienst te treden, wees er dan aldus spr. blij mee en beschouw dit als een grote gunst. Hiermee besloot de gewijde spreker zijn door een talrijk ge hoor aandachtig beluisterde rede. Over een onderwerp dat bij de boeren momenteel nog zeer actueel is, n.I. de emigratie, sprak hierna de kring-secretaris over zijn indrukken omtrent de reis die hij heeft gemaakt naar Canada. Al lag dit on derwerp op een geheel ander terrein, toch wist de heer v. d. Sanden de aanwezigen te boeien over zijn reis naar dit lad, waar reeds zoveel Hollanders een nieuw bestaan hebben gevonden en naar hij zeide de mees ten 'n goed bestaan hebben. Als afgev. van de NCB had hij alleen de provincie Onta rio bezocht en daar diverse emigranten be zocht. Het land is er erg heuvelachtig en bebost, maar in het noorden is het meer vlak en vindt men de meeste tuinbouw en melkveebedrijven. De grootste cultuur is er de tabaksteelt en op de 2e plaats de melkveebedrijven met vast melkcontract, terwijl de tuinbouw steeds meer toeneemt en de voornaamste teelt is die van tomaten, terwijl daarnaast de teelt van andere soor ten tuinbouwproducten steeds opkomt. Sprekende over de bedrijven in eigen dom, deelde de kring-secretaris mede dat er die genoeg te koop zijn, maar men moet wel degelijk uitkijken. Als een emigrant er in slaagt om een bedrijf over te nemen, moet hij een derde contant kunnen betalen en do rest als hypotheek in 10 jaar afbetalen. Dit is toch een vrij zware opgave, want een be drijf van circa 40 ha kost ongeveer 50.000 dollar. Voor de Hollandse emigranten is het aan schaffen van een melkveebedrijf de beste weg, omdat er zeer veel weiland is en het veevoeder goedkoop. Het zou te ver voeren om hier alle facetten weer te geven die door de spreker naar voren werden gebracht. Aan het slot van zijn causerie deelde hij echter mede dat het voor dengenen die emigratie plannen hebben een gebiedende eis is, dat zij zich goed voorbereiden, dit bevordert de kans van slagen ten zeerste en nog beter is het dat de jongens eerst een jaar in Ca nada gaan werken. Ook deze spreker ontving voor zijn Iee- zame rede de dank van de aanwezigen. Met een opwekkend woord van de gees telijk adviseur, pastoor Serrarens, werd de ze ochtendbijeenkomst besloten. Voor het bijwonen van een meer ont spannend programma verenigden allen zich des avonds weer in café J. Siegers, waar door de toneelclub van de RKJB en de Boe- rinnenbond een toneelstuk wed opgevoerd met als titel „Gerda van de Anna's Hoeve". Dit stuk dat uitstekend voor het voetlicht werd gebracht, lag geheel in de lijn van de gehouden gezinsdag, want Gerda, die de hoofdpersoon vormde in dit stuk, is een boerendochter die thuis niet meer kon wen nen en het in een geheel andere richting wil gaan zoeken. Vanzelfsprekend stuit dit op allerlei bezwaren en het zijn vooral de ouders die vast houden aan oude zeden en gewoonten, die door tegen in opstand ko men. Maar Gerda weet met behulp van anderen haar zin door te drijven en op het laatst komt ook hier alles weer goed. Dit toneelstuk vormde een ware afslui ting van deze alleszins geslaagde boerenge zinsdag. "ML UITVOERING MANDOLINECLUB A TEMPO. Voor een geheel gevulde zaal gaf de Mandolineclub A Tempo j.l. zaterdagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond de eerste van de twee aangekondigde uitvoe ringen. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter van A Tempo, de heer Rosen- brand, werd onder leiding de de directeur de heer P. van Iersel een zeer aardig pro gram van populaire muziek- en zangnum mertjes ten beste gegeven, dat door de correcte en vlotte vertolking, bij de aanwezi gen zeer in de smaak viel. Niet minder werd echter op prijs gesteld het door een toneelgroep uit de leden op gevoerde toneelstukje, getiteld: Commissa ris Ninotchka, dat vlot werd gespeeld en met aandacht werd gevolgd. Ook de ko mische operette: De liefde van een prinses, van P. Borsten, mocht veel waardering ont vangen. Het was al met al weer een ge slaagde avond, welke a.s. zaterdagavond zal worden hehaald, zodat wij hierop nog nader terugkomen. COöP. LANDBOUW-AANKOOPVER. SPRANG-CAPELLE E.O. Vanwege bovengenoemde vereniging zal a.s. donderdag in het gebouw van de Chr. Volksbond alhier een ontwikkelingsdag wor den georganiseerd, waarbij het nuttige met het aangename zal worden afgewisseld. In de morgenvergadering, die om 9 uur aan vangt, onder leiding van voorzitters Elsman, zal door dr. Grashuis, directeur van „De Schothorst" een inleiding worden gehouden, terwijl in de middagbijeenkomst om 2 uur, o.m. het woord zal worden gevoerd door Ir. Kupers van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst. Des avonds zullen nog enkele ont spanningsfilm worden vertoond. A.R. KIESVERENIGING. In verband met de komende verkiezin gen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zal D.V. op vrijdag 6 fe bruari a.s. voor de A.R. Kiesvereniging al hier in openbare vergadering optreden dhr. J. van Eibergen uit Utrecht, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de Chr. Bouwarbeidersbond UITSLAG VERLOTING. Zaterdagavond vond in café Het Brug getje, onder toezicht der rijkspolitie, de trekking plaats van de door de v.d. SSC '55 georganiseerde verloting. De uitslag was als volgtle prijs een stofzuiger lotnr. 1388, 2e pr. schemerlamp nr. 710; 3e pr. tornado- rek no. 1510; 4e pr. Yl mud kolen nr. 1542; 5e pr. waterketel nr. 682; 6e pr. sportriem nr. 402; 7e pr. sportriem nr. 1393 en 8e pr. zelfbinder nr. 1935. UITVOERING. Woensdagavond vond in café De Witte Brug alhier een toneeluitvoering plaats van de tennisclub Roaktum. Leden dezer vereni ging voerden het toneelstuk „Het Dieven- nest" op van Hans Nesna. Te ongeveer 8.15 uur opende de voorzitter der tennisclub Dr. Gerlach deze toneelavond. Spr. deelde me de, dat het niet de gewoonte is, dat een tennisclub zich op het gebied van toneel begeeft, doch om financiële reden was men wel verplicht een toneeluitvoering te geven, om zodoende de kas wat te versterken. Het deed spr. een genoegen, dat enkele dames en heren, geen leden van de tennisclub zich bereid hadden verklaard hun medewerking te verlenen. Wij zijn deze personen daar zeer erkentelijk en dankbaar voor, aldus Dr. Gerlach. Na deze woorden van Dr. Ger lach nam men een aanvang met de opvoe ring van het toneelstuk. Het stuk speelt in de villa van de dames Edelhart. Bij deze villa behoort een fraaie tuin. De „lieve" da mes Edelhart zijn twee ongetrouwde dames, die als tijdverdrijf en uit sensatie een hob by beoefenen, die nogal wat verwikkelingen geeft. De rolverdeling in het stuk was als volgt: De rollen van Barbara en Rosalinde Edelhart werden vertolkt door mevr. Cové- v. d. Haart en mevr. Poldervaart; mej. Bets de Visser vervulde de rol van het dienst meisje van de dames Edelhart. Bob, de tuin man van de dames werd gespeeld door A. van Oversteeg. De rol van de juwelier, Her man Terlaan, werd vertolkt door P. Star- renburg. Ans Edelhart een nichtje van de dames, werd vertolkt door mej. Janny Kerst. Guus Stein vertolkte de rol van de a.s. van Ans, terwijl de rol van het rare dienstmeisje van de buren werd gespeeld door Soetje van Dijk. Zoals boven reeds is vermeld beoefenen de dames Edelhart een vreemdsoortige hobby, nl. zij ontvreemden bij kennissen, waar zij op bezoek komen uit sensatie al lerlei kostbare voorwerpen. Later worden deze voorwerpen dan weer teruggezonden aan de eigenaars, natuurlijk zonder vermel ding van de naam en adres van de afzen der. Tengevolge van dit „beroep" is het nichtje van de dames, Ans, destijds bij hen weggelopen. Doch later komt Ans weer terug bij de dames en op het einde van het stuk loopt alles toch goed af. Mevr. Cové en Mevr. Poldervaart speelden hun rol zeer goed. Men

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 6