KAATSHEUVEL «0fsien van hun 3 BRILLEN STASSAR Hervormingen in Afrika e.a. van Nog witter... stralend wit... o wast iSkgSaSeLdbebïï,C,SieS bCid™ DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 JANUARI 1959 MODERN en SOLIDE Raamsdonk Raa msdo n ks veer Geertruideuberg Loon op Zand dif Laatste berichten Stationsstraat 88, Waalwijk. Leverancier alle Ziekenfondsen. kon zien dat beide speelsters, hun rol zeer goed begrepen, en het deed de aanwezigen goed, dat zij een oude bekende, n.l. mevr. Cové, weer eens op de planken konden be wonderen. Het spel van de beide dames was bewonderenswaardig. Vooral het spel van mevr. Cové, met haar aanstaande man, de juwelier Tetlaan, werd zeer juist uitge beeld. Bets de Visser als Nanny en A. van Oversteeg als Bob, speelden eveneens zeer verdienstelijk. Peter Sterrenburg, als de juwslier Herman Terlaan, had een moei lijke rol, doch Peter vervulde zijn rol met het grootste gemak. Wat ons verder opviel, was het spel van twee nieuwelingen, n.l. van mej. Janny Kerst en Guus Stein. Het was voor de eerste maal, dat beide personen, voor het voetlicht traden. Doch zij wisten zich spoedig geheel aan te passen en het bleek, dat zij beiden zeer rolvast waren. Tenslotte mej. Soetje van Rijk. Zij speelde de rol van het rare dienstmeisje van de bu ren. We hebben mej. van Dijk al meerma len zien spelen, doch nog nimmer hebben we haar spel zo bewonderd als in deze rol. Het bleek echter, dat zij niet zo raar was als men wel veronderstelde. Zij had de da mes Edelhart al gauw door. Rake opmer kingen gaf zij weg en de aanwezigen moes ten meermalen hartelijk lachen om haar ko mische opmerkingen. Het gezelschap mocht dan ook aan het einde van elk bedrijf een warm applaus in ontvangst nemen. Zij die deze avond niet hebben bijgewoond, hebben veel gemist. Het stuk werd zoals vermeld vlot gespeeld. Na afloop van het stuk wer den de speelsters en spelers hartelijk toege sproken door dr. Gerlach. Spr. dankte nog maals hen, die geen lid waren van de ten nisclub, doch zich spontaan bereid hadden verklaard hun medewerking te verlenen. Naar wij nog nader vernemen is het ge zelschap bereid gevonden om dit stuk nog maals op te voeren en wel op 4 febr. a.s. Op deze uitvoering komen wij nog nader terug. P MOTORCLUB MARIJKE. De KNMV heeft de motorclub Marijke alhier aangewezen de jaarlijkse betrouw- j baarheidsrit van de KNMV te organiseren. Deze rit komt voor op de officiële sport- kalender van de KNMV. De datum van de- j ze betrouwbaarheidsrit is vastgesteld op 13 juni 1959. VOLKSONDERWIJS. De afdeling Sprang-Capelle e.o. van j Volksonderwijs hoopt op 27 en 28 januari a.s. een tweetal propaganda-feestavonden te organiseren in het stationskoffiehuis van de heer P. Pruijssers alhier. Aan deze feest avond hoopt de bekende Volksonderwijs groep uit Gorinchem haar medewerking te verlenen met de opvoering van. het blijspel in drie bedrijven „Gieren op het veilig nest" van Mr. H. H. Planten. De voorzitter van Volksonderwijs afd. Sprang-Capelle, de heer L. Poldervaart, zal een korte rede houden over het onderwerp „Waarheen met deze jeugd" en de Algemeen secretaris van Volksonderwijs, de heer P. van Thuijl, uit Amsterdam, zal spreken over „Waarheen met Volksonderwijs". SOLISTEN-CONCOURS. Naar wij vernemen zullen verschillende leden van het fanfarekorps Kunst na Arbeid alhier, deelnemen aan het op 30 maart a.s. (2e Paasdag) te houden solisten concours, uitgeschreven door de Federatie van Vlaar- dingse Muziekgezelschappen. BAZAR KUNST NA ARBEID. Een aantal personen uit Capelle hebben zich onder leiding van de heer H. L. Stein bereid verklaard een bazar te organiseren voor onze plaatselijke muziekvereniging Kunst na Arbeid. Deze bazar zal worden gehouden op 26, 27 en 28 febr. en 2 mrt. a.s. Het comité is van de gedachte uitge gaan, dat men beseft welk een grote bete kenis een muziekvereniging in het dorps leven inneemt. Bij talrijke gebeurtenissen, zoals verjaardagen van het Kon. Huis, jubi lea enz. is het toch de muziekvereniging, welke in belangrijke mate tot het welslagen van de feestelijkheden moet bijdragen. Het comité meent te mogen aannemen, dat men onze plaatselijke muziekvereniging, het fanfarekorps Kunst na Arbeid, een warm hart toedraatg, en dat men gaarne bereid is een steentje bij te dragen om de kas der vereniging wat aan te sterken. De vereniging heeft n.l. een zeer groot bedrag moeten uitgeven i.v.m. de destijds plaats gehad hebbende aankoop van een nieuw instrumentarium en ook bij de aankoop van enkele instrumenten voor het jeugdkorps. Het comité, dat reeds met haar werkzaam heden is begonnen, heeft intussen zeer veel medewerking van de inwoners mogen on dervinden. Talrijke giften zijn reeds binnen gekomen, terwijl zeer velen een bijdrage hebben toegezegd in natura. A.s. Dinsdag avond hoopt het comité wederom in verga dering bijeen te komen, om een bespreking te houden omtrent het gehele verloop van deze bazar. Voorts hoopt het comité binnen enkele dagen de goederen op te halen die men heeft toegezegd. Zij die nog geen toe zegging hebben gedaan om iets te maken voor deze bazar, kunnen dit nog doen en het comtié zal dankbaar zijn, indien nog giften e.d. bij het comité zullen binnenko men. Wij mogen hier nog aan toevoegen: U rekent op Kunst na Arbeid, het comité re kent thans op U. WINTERLEZING. Op woensdagavond 21 januari a.s. hoopt Ds. W. Vroegindewey uit Barneveld een lezing te houden over het onderwerp „Be lijdenis en Avondmaal". Deze lezing vangt aan om 7.30 uur. Eenieder wordt opgewekt deze lezing bij te wonen. UITSLAG GROSLIJSTSTEMMING. De afdeling Sprang-Capelle van de KVP hield j.l. zondag een groslijststemming voor de a.s. Kamerverkiezingen. De uitslag de zer stemming luidt als volgt: C. P. Romme 36 stemmen; W. L. P. M. de Kort 2; H. M. v .d. Zandenl; C. J. van Meel 5; B. J. van Buel 1; A. A. P. Kamp 6. Het totaal aan tal uitgebrachte geldige stemmen bedroeg 51. JAARVERSLAG R.K. BOERENBOND. In het afgelopen jaar telde de vereniging 77 leden. Drie bestuursvergaderingen wer den gehouden, 2 algemene vergaderingen en een boerengezinsdag, welke in het teken stond van de nood der wereldkerk, en be handeld door rector Janssens. De toestand achter het ijzeren gordijn door de heer Wig mans uit Eindhoven. De inzameling in na tura was prachtig geslaagd, aldus de algem. geestelijk adviseur kapelaan Merkx. Dit jaar zal deze actie zijn voor de Afrika-Alarm- Actie. Aktiviteiten: Mr. van Vleuten hield een inleiding over de nieuwe pachtwet. Vijftien leden maakten gebruik van de waarschuwingsdienst voor Plantenziekten. Een reis werd gemaakt naar de Expo en een excursie naar de Suikerfabriek te Ze venbergen. In het najaar werd een forum gehouden over allerlei landbouwkundige problemen. Mede door de goede weersge steldheid mag gezegd worden, dat 1958 een gunstig boeren-jaar is geweest. WAARDERINGSTEKEN UITGEREIKT. In een feestelijke bijeenkomst hebben de Gidsen het feit herdacht dat mej. R. Boons 12 jaar geleden het gidsenuniform aan nam met de belofte trouw te blijven aan de gidsenwet. Op bijzondere wijze heeft mej. R. Boons dit getoond door reeds meer dan 7 jaar als Guido de plaatselijke groep te leiden. In een prettige bijeenkomst werd haar door de gidsen een hulde gebracht in de vorm van zang, declamatie en acteer- nummers. Aan het einde van deze avond werd door de gidsen als geschenk een foto toestel aangeboden. Ook de ouders van de Guido ontvingen een presentje als dank voor al de moeite die zij zich moesten ge troosten voor het werk der gidsen. Groot was vooral de blijdschap, toen de aalmoezenier bekend maakte, dat het Nati onaal Hoofdbestuur aan Guido Boons het blauwe waarderingsteken had verleend, als bewijs van waardering voor al wat zij ge daan had in het belang der gidsen. De feestavond werd besloten met een dankwoord van Guido, waarna het avond gebed werd gebeden. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde voor het examen rijwielhersteller de heer C. R. M. v. Seters uit Raamsdonksveer. EEN MOOIE UITVINDING. De heer C. Nieuwwenhuizen alhier vond een machine Goliath unit, die per uur 60 ton bieten kan reinigen. Deze machine heeft de laatste tijd blijk gegeven een deugdelijke, practische en economische machine te zijn. Buitenlandse en binnenlandse technici heb ben er de grootste lof over. Hadden de bieten tot nog toe een tarra van 20 tot 30 pet., thans is dat door Goliath beperkt tot 13 14 pet. De machine bestaat uit een combinatie van systemen, die het mogelijk maken dat de bieten als aan de lopendo band voor een groot gedeelte gezuiverd van de wal in het schip worden gebracht. Op deze uitvinding is natuurlijk octrooi aange vraagd. GEGUND. Het bouwen van een garage met kanto ren, showroom en magazijnen voor de heer A. Stoop te R'veer i9 bij onderhandse aanbe steding gegund aan de aannemer J. C. Mo lenschot te Oosterhout. Architect is de heer Pieter Schellekens uit Dongen. Met het werk zal spoedig een aanvang worden gemaakt. OPRICHTING KJMV. In hotel De Witte Leeuw werd een op- nchtingsvergadering gehouden van een K.J.M.V. Op deze avond hield kapelaan Uomens, districtsadviseur uit Breda een spreekbeurt over: „Het doel van de jonge middenstand". UITVAART Emeritus-pastoor K. v. d. Wee - Donderdagmorgen 1.1. had de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van emeritus- pastoor K. v. d. Wee. Woensdagmorgen was de overledene op gebaard voor het priesterkoor in de paro chiekerk, zodat de parochianen in de gele genheid waren afscheid te nemen van hun overleden herder. In een volle kerk begon men om 10 uur met het zingen van de Lau- dem, onmiddellijk gevolgd door een plech tige H. Mis van Requiem, opgedragen door de Deken van het dekenaat St. Geertrui- denberg, do Hoogeerw. heer van Kessel, pastoor van Moerdijk, geassisteerd door pastoor J. Bekkers uit Raamsdonksveer en pastoor D. Slootmaekers uit Geertruiden- berg. De lijkrede werd uitgesproken door Deken van Kessel, die bijzonder wees op de groote liefde van de overleden pastoor voor z n parochie, 'n liefde die hem 't afscheid nemen zo bijzonder zwaar maakte. Na de uitvaart formeerde zich een stoet van gees telijken, praktisch alle priesters van het De kenaat en oud-kapelaans, familieleden en genodigden, die de dode naar z'n laatste rustplaats op het kerkhof begeleidden. Hier werd door de Deken de absoute verricht en werd pastoor K. v. d. Wee bijgezet in het priestergraf op de Calvarieberg. KINDER-OPERETTE. Zaterdag en zondag j.l. vond in de zaal van de heer P. van Dun de opvoering plaats van de kinder-ope- rette „Goudhaartje en de Trouba dour door de 1ste Kaatsheuvelse kinder-operettevereniging „Het zin gende dorp". Het was ons een genoegen deze opvoering bij te wonen. Wjj hebben genoten van het begin tot het einde van hetgeen ons door circa 30 kin deren werd voorgediend. Mej. Lily Damen heeft getoond door deze op voering te durven, want er behoort weikelijk durf en moed toe om met zo n aantal kinderen, die practisch nog nimmer met het toneel kennis maakten, voor het voetlicht te ko men. Maar laten we er direct aan toevoegen dat zij haar durf niet heeft overschat. De uitvoering was een succes. Het zou ons te ver voeren hier de rollen te bespreken en het meer of minder goed uitgevoerde te toetsen Toch verdienen enkelen in het bij zonder vermelding en wel op de eerste plaats Goudhaartje. Zij heeft ons laten genieten èn van haar èn van haar zang. De Troubadour was eveneens goed in zijn spel. Jammer genoeg kon hij niet tot normale zangprestaties komen, overigens als gevolg van natuurlijke oorzaken, maar hetgeen toch drukte oo zijn spel en dit iets mats kreeg. Ook het To vervrouwtje acteerde vlot en wist zich knap door de zangpartij, welke soms wat hoog voor haar lag, heen te slaan. Het met smaak uitgevoerde ballet verhoogde eveneens het suc ces. Bij het geheel sloot pianist Gro tenhuis zich keurig aan, want hij moest nog al eens attent zijn wan neer men bij het zingen wel eens op een toontje lager wilde overschake len. Hij loste dit echter telkens op deskundige wijze op. De décors waren eveneens goed verzorgd en vooral het bostoneeltje was goed getroffen. Lof komt natuurlijk ook toe aan de dames Lily Damen, Nelly Aqui- na en Gerry van Riel. Het moet hen moeite, tijd, opoffering en geduld gekost hebben om alles in pl.m. 4 maanden voor elkaar te krijgen. Terecht werden deze drie dames door bouwpastoor v. Oort, ten wiens bate deze uitvoeringen werden ge geven, dan ook voor hun belange loos werk na de slot-uitvoering ge huldigd. Ze hebben het trouwens ten volle verdiend en zij hebben het gemerkt en gevoeld, dat geheel de zaal hen dankbaar was voor de wel willendheid en toewijding, waar mee zij zich gegeven hebben aan hun moeilijke taak. De kinderen werden in zijn dankwoord natuur lijk evenmin vergeten en zij werden meteen uitgenodigd voor een reisje naar Valkenswaard, om ook daar een uitvoering te komen geven, waarbij zij op een zeer prettige ont vangst zouden kunnen rekenen. We mogen niet vergeten te ver melden dat de lichtinstallatie op vakkundige wijze door Henk Knui- vers werd verzorgd. Vóór de aanvang en tijdens het wisselen de décors werd het publiek aangenaam bezig gehouden door het duo Rina Coomans en Fien van der Velden met vrolijke liedjes. De décors waren op voortreffelij ke wijze verzorgd door de firma Straatman uit Rotterdam. K.A.J.-REVUE. Zaterdag en zondag j.l. presenteer de de K.A.J, in de R.K. Gildenbond haar revue „Lach-menu", onder re gie van C. Wartenberg. De menu-kaart, zoals deze ons werden aangeboden, bood een over vloed van gerechten, zodat de talrij ke „aanzittenden" volop gelegenheid kregen om te lachen. O.i. had het aantal schetsen, welke wel de hoofd schotel vormden, gerust wat min der kunnen zijn, en dan wat harti- ger. Sommigen waren wat te lang dradig en bovendien bleek dan het laatste hapje, zoals het behoort, niet het lekkerste te zijn. We denken hier o.a. aan de schets „de bibber- kamer", waarvan het slot niet be antwoordde aan de lange voorberei ding, welke er aan vooraf ging. Wanneer men er toe zou kunnen ko men zich hierin wat te temperen, zou dit geheel en de vlotheid, waarmee een revue nu eenmaal pleegt te worden gegeven, ten goe de komen. Overigens hebben we niets dan lof voor hetgeen regisseur Warten berg en zijn medewerkenden op beide avonden aan zijn bezoekers hebben voorgeschoteld. Hijzelf zorgde voor kleurrijke e» fraaie decors, welke met haar keu rige verlichting een prachtige ach tergrond vormden. Bijzonder goed kwam dit alles tot haar recht, o.a m de schets „De vagebond". Hoewel wat schuchter en onwen nig, vormde de balletgroep een smaakvolle afwisseling. Dit culture le onderdeel schijnt in Kaatsheuvel gendS meer belangstelling te krij- De gebr. Dekkers toonden zich met hun gitaar een zang-duo, dat blijkbaar al meer met het toneel had kennis gemaakt. Accordeonist Dingemans deed 't niet onverdienstelijk, maar hij hoe de zich er voor werken op z'n reper- toir te nemen, waarvoor zijn tech niek nog niet toereikend is. De goe de indruk kan er met een slag door worden weggevaagd. De „Wavo's", het orkest onder lei ding van Tini Voogd, ondersteunden het geheel op beschaafde wijze en zorgden tussen de wisselingen der aecors voor toepasselijke muziek. Resumerend kunnen wij zeggen, dat de K.A.J. op een paar goed ge slaagde avonden kan terugzien. UISLAG GROSLIJSTSTEMMING Zondag j.l. werd de groslijst- gehouden voor de KM ten behoeve van de kandi daatstelling der a.s. Tweede Ka merverkiezingen. In totaal werden uitgebracht 4ld stemmen, waarvan op: C P M Romme 35» HBJ Witte 1 F van Vliet 2 H H van der Zanden 4 C J van Meel 1 NHL van den Heuvel 11 A A J de Wolf B J van Buel 27 L Damen ONTWIKKELINGSAVOND KAB Vrijdag 16 jan. hield de KAB ,,St. Joseph" voor haar leden te Kaatsheuvel in de Gildenbond een ontwikkelingsavond. Alen had de heer Frans van Vliet uit Eindhoven, woningspecialist van de KVP bereid gevonden op deze avond een referaat te hou den over het wonigprobleem. On danks het minder gunstige weer bleek voor dit actuele onderwerp toch nog al belangstelling te zijn. v oorzitter Stokkermans open de de b-'eenkoinst op de gebrui kelijke wijze en wenste alle leden een zalig en voorspoedig 1959, waarna hij het woord verleende aan de heer van Vliet. Deze begon met een overzicht van de huidige woningsituatie en de gunstige ontwikkeling in de loop der jaren, tot op 'n moment door kapitaalschaarste stagne ring ontstond, hetgeen de rege ring noodzaakte tot bestedings beperking. Lettende op het hui dige rentepercentage is de toe stand volgens spreker thans zo, dat de financieringsmoeilijkhe den grotendeels zijn overwon nen. Komende tot een bespreking van het belangrijkste punt, het eigen woningbezit, waarin ons land met zijn 30 pet. ongunstig afsteekt tegenover landen als Engeland, België en vooral het naoorlogse Duitsland toonde spr. aan. dat dit niet alleen een natio naal belang was, maar noodzake lijk voor iedereen. Hij wees daar bij 9p de thans bestaande R.K. bemiddelingsorganen te 's-Bosch en Breda, welke de regering van voorlichting dienen over het bouwen van woningen door par ticulieren, maar deze laatste ook terzijde staan en van advies die nen over alles wat met het bou wen van 'n woning samenhangt. Met een resumé over de vraag stukken van de toekomst, zoals krotopruiming, huurproblemen, besloot spreker zijn causerie. Bii de rondvraag werd de sug gestie gedaan een soort bouw vereniging te stichten in de KAB, speciaal voor vele gedupeerde jongeren. De voorzitter zegde toe deze aangelegenheid in het bestuur te bespreken, terwijl de heer van Vliet, desgevraagd toezegde gaar ne hierover van advies te dienen. STATIEDAG APOLLO. Zaterdag j.l. hield de kon. erk. harmonie Apollo haar jaarlijkse statiedag. Bii deze gelegenheid werden tijdens de gebruikelijke muzikale rondwandeling twee zilveren jubilarissen van hun woning afgehaald, n.l. de heren A. Valk, 25 jaar bestuurslid en H. in 't Groen, 25 jaar werkend lid. ..'s Avonds werden beide heren tijdens het diner, waaraan zoals gewoonlijk ook de echtgenoten der leden aanzaten, bij monde van de nieuwe voorzitter de heer A. Ververs gehuldigd en waarbij hij hen dank bracht voor alles wat zü in hun respectieve hoeda nigheden voor Apollo hadden ge daan. De heer in 't Groen ontving de gebruikelijke zilveren medal je [erwyl de heer Valk een stoffe lijk buik van waardering mocht ontvangen. Zoals gewoonlijk liet de stem ming op deze dag weer niet te wensen over. VOORZITTER APOLLO. Op de laatsgehouden algemene vergadering der kon. erk. harm. Anollo werd in de vacature van voorzitter voorzien door de be noeming van de heer A.Ververs tot voor kort secretaris dier ver eniging. JAARVERGADERING RKJB. tj,r reD Paatse 1 ijke afd. van de RKJB hield op 14 jan. 11. haar al gemene jaarvergadering welke begonnen werd met een H. Mis in de kerk van St. Jan, opgedragen door de geestelijk adviseur pas toor v. d. Spijker, tot intentie van de RKJB. Na de H. Mis gin gen de leden naar de Gildenhond om te kaarten en te biljarten. 's Avonds om 6 uur werd met de jaarvergadering begonnen, waarb'i praktisch alle leden aan wezig waren. Na de opening door de voorzitter en na goedkeuring van notulen, jaarverslag en kas- verslag werd begonnen met de al werking van de lange agenda welke zeer vlot verliep. De be stuursverkiezing verliep als volgt: aftr. C. Klijn en G. v. Noije welke laatste niet herkiesbaar was. Als candidaat werd voorge steld P. Hamers welke met alge mene stemmen gekozen werd. Van de rondvraag werd gebruik gemaakt door P. Hamers welke de leden bedankte voor het ver trouwen in hem gesteld.Hij zou trachten zoveel mogelijk de voet sporen van zijn voorganger te volgen, welke zes jaar in het be stuur zitting heeft gehad. Na de ven/adering kwam de tractatie on worstehrood, welke zich goed heten smaken. Ook werden er nog twee priizen verloot, welke een mooi bedrag opbrachten. Al les bii elkaar had deze avond een prachtig verloop en ieder ging voldaan naar huis. KONINKLIJKE HARMONIE „SOPHIA'S VERENIGING". De Kon. Harmonie „Sophia's Ver eniging" hield zaterdagnamiddag haar jaarlijkse traditionele statie dag. Om ongeveer 2 uur in de namid dag kwamen bestuur en leden in de zaal bij de heer W. Vermeulen bij een. Na een korte vergadering, waarbij de huishoudelijke aangele genheden werden afgehandeld, maakte men een muzikale rondwan deling door het dorp, bij welke ge legenheid enkele gelegenheden wer den bezocht. Om ongeveer 6 uur werd aangezeten aan een gezamen lijke maaltijd, die van uitmuntende hoedanigheid was en dus alle eer werd aangedaan. Na afloop hiervan begaven de leden zich huiswaarts feestelhkhedenr UUr be®°nnen de Sur lantr ln Loon sedert een a ZCK5at, het Publiek weer eens ha^r waardering! °°k blyk E Zljn geworden kunnen er aan ?„naaemen- CUrSUS "1 VOOr dê PAROCHIEHUIS. Deze week zal, zoals gebruikelijk, door de koster de donateurs-kwi tantie worden gepresenteerd aan de donateurs van het parochiehuis. AGENDA. Zaal parochiehuis: dinsdag en donderdag van 2.30 tot 5.30 uur ont spanning voor Bejaarden (Bond v. Ouden van Dagen). Vrijdag 8 uur: aanvang cursus voor verloofden. - In Argentinië zijn hevige onlusten uit gebroken door stakende arbeiders tegen de politie; tal van gebouwen zijn in brand ge stoken en barricades werden opgeworpen Handel en industrie liggen geheel lam. - Indonesië heeft besloten geen tabak meer uit te voeren naar Nederland en wel naar Antwerpen en Hamburg. Vorig jaar werd in Amsterdam nog voor een bedrag van 65 miljoen gulden verhan deld. - Zondag zijn te Bergen twee jongetjes van 6 en 8 jaar verdronken, door zich op wrak ijs te wagen. - Een hof-auto waarin H. M. de Konin gin zat, kwam zaterdagmiddag, toen H.M. op weg was naar 't station te Utrecht om Prinses Irene af te halen, in botsing met een slippende auto. Alles liep gunstig af. - Uit Argentinië wordt een vliegramp gemeld met 51 doden. CORRESPONDENTIE. Indien onze correspondenten alle berich ten blijven vergaren tot maandag- en don derdag-ochtend, zullen wij in de toekomst selectie moeten toepassen om tijdig gereed te zijn. RED. Na de woelingen in de hoofdstad van Belgisch Kongo, Leopoldstad, heeft de Belgische regering een reeds aangekondigde verklaring over de toekomst van Kongo ken nelijk wat radicaler gemaakt. Zij belooft nu aan Kongo onafhanke lijkheid, en daarmee is voor 't eerst het bestaan aanvaard van een Kon golese nationaliteit. Tot nu werden de zwarte Kongolezen eigenlijk als Belgen beschouwd. Een datum voor het verkrijgen van onafhankelijkheid is echter niet genoemd. Eerst moet het Afrikaan se land worden gedemocratiseerd. Er moeten in opeenvolgende perio den plaatselijke en provinciale ra den worden gekozen, dan een parle ment, tenslotte kan men denken aan een regering en dan zouden de Kon golezen bij een referendum moeten bepalen, welke hun toekomstige ver houding zou zijn tot België. Gezien het geringe aantal zwarte intellectuelen en het gebrek aan kader (in dit opzicht staat Belgisch Kongo ver achter bij de Britse en Franse gebieden) moet dit proces zo lang duren, dat men zich afvraagt of het nationalisme niet veel eerder onafhankelijkheid zal eisen, ook zonder dat Kongo nog een demo cratie zal zijn. Het staat er met de Europese vormen van democratie trouwens in Azië en Afrika niet zo best voor. Men kan niet alles ex porteren. Hoe het echter zij, de Bel gische regering heeft onafhankelijk heid in het uitzicht gesteld en zulk een ontwikkeling zal niet meer zijn te stuiten. Het zal er vooral op aan komen, dat Brussel de ontvoogding zelf leidt en voorkomt, dat de ex tremisten de overhand zouden krij gen. De Franse gebieden in Afrika hebben reeds een grote mate van zelfstandigheid binnen de Franse ge meenschap. Hun regeringen hebben zwarte premiers, die er niet weinig toe hebben bijgedragen dat de ne gers in Kongo worden „besmet". Doch voor Frankrijk dreigt het ge vaar, dat deze intellectuelen zich solidair zouden verklaren met de moslims in Algerije. Vandaar dat De Gaulle er veel voor over heeft met de Algerijnse nationalisten tot een akkoord te komen. Dit pogen wekt grote onrust en kritiek bij de Europeanen in Alge rije. Doch er wordt kennelijk on derhandeld tussen De Gaulle en de politieke leiders der Algerijnse mos lims. De Franse president heeft am nestie verleend aan mohammedaan se gevangenen en veroordeelden. Zij die ter dood zijn veroordeeld, krij gen gratie (levenslang), gevangen leiders worden beter behandeld, een deel der geïnterneerde nationalisten wordt vrij gelaten, een ander deel krijgt vermindering van straf. Nog belangrijker is het gesprek, dat de Italiaanse premier Fanfani had met De Gaulle en diens premier Debré. Fanfani heeft met Nasser gesproken en in Caïro zeker ook de leiders van de Algerijnse „regering in ballingschap" ontmoet. Hij zal wel als bemiddelaar hebben gediend, want zodra hij in Parijs aankwam om te beraadslagen over de Eu- romarkt werd hij door de twee Franse leidende staatslieden ont vangen. De kernvraag is echter, of het leger en de Europeanen in Al gerije aan De Gaulle zullen toe staan tot een compromis te komen met de nationalistische moslims. Dulles. Wat west-Europa betrof, trok het de aandacht dat de Amerikaanse minister Dulles zeer soepel en ge matigd sprak over een mogelijke conferentie over Duitsland met de Russen. Hij zeide zelfs, dat de een heid der Duitsers niet bepaald tot stand behoefde te komen door vrije verkiezingen. Dacht ook hij aan een voorafgaan de confederatie tussen de oost- en west-Duitse regeringen? Dat zou in Bonn heel slecht worden ontvangen. Maar misschien wenste hij slechts aan de Russen duidelijk te maken dat hij bereid is te onderhandelen en alle mogelijkheden open laat. Tenslotte mogen wij in dit ver band nog wijzen op het warme be wijs van vriendschap en bondge nootschap van Engeland tegenover Nederland, door 't feit dat de Brit se regering verlof heeft gegeven tot het leveren van 12 onderzeeboten in volle uitrusting aan Indonesië. Dit zal wel alleen voor binnenlands gebruik bedoeld zijn!

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 7