Ad van Cromvoirt greep ongeslagen landstitel 2e klas kader 3% WAALWIJK Waalwijkse'° en Langsiraatse Courant BRILLEN van STASSAR Invaller Arie Biemans sterke tweede Finalisten enthousiast over voortreffelijk georganiseerd toernooi l Ja... v. MIERL0 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 MODERN en SOLIDE Dat proeft U zo I X is de „Crack" op broodgebied WAALWIJK MAANDAG 26 JANUARI 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HEI ZU 82e JAARGANG No. 8 Abonnement: 22 cent per week; 3.10 franco p.p. per kwartaal 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO' Met de allure en de brille van een hoofdklasser greep de Waal weker Ad van Cromvoirt zaterdagavond naar de titel in het toernooi om het landskampioenschap 2e klasse klein biljart ka der 38/2, dat donderdag jl. in zaal Thalia een aanvang nam. Wel gaf de royale Uitgeestse kastelein Cor Brandjes in zijn partij te gen Ad duidelijk te verstaan met 'n fraai gescoorde serie van 31 in de tweede beurt dat hij zijn sportieve plicht tot het uiter ste zou vervullen, maar toen Ad, na een nul in de eerste beurt, voor de tweede maal in opperste concentratie aan de tafel kwam, toen gebeurde dat waarop de fervente Waalwijkse biljartfans al twee dagen popelend hadden zitten wachten. In een prachtig tem po, met een maatgevoel zo scherp als een scheermes en met de briljante inspiratie van een grootmeester snelde de BSV-er met 'n magistrale serie van 149 de weg naar zijn zesde overwinning op. Een klein slippertje brak deze glanzende rush af en met 'n 2 in de derde beurt kwam er even een oneffenheid in dit prachtige ritme, maar met 29 in de vierde, 53 in de vijfde en 66 in de zesde beurt bracht Al de zaal tot uitbundig enthousiasme met dit vorstelijk partijmoyenne van 50. Cor Brandjes,de eerste die van Cromvoirt spontaan en als uiterst sympathiek verliezer gelukwenste, bleef op (toch nog) 72 staan.. Met een moeizaam bevochten overwinning op de Tilburgenaar Antoon Franken behield de sterk spelende invaller Arie Biemans uit Heinenoord zijn theoretische kans op de titel. Met een forse stoot op het groene laken opende loco-burgemees ter F. Smolders donderdag het toernooi om de landstitel 2e klas „klein" kader 38/2. Om het biljart de deelnemers aan dit toer nooi, v.l.n.r. P. Kops, A. Biemans, W Mjjer, A. Franken, Ad. van Cromvoirt, C. Brandjes, J. Kroeze en O. Bijstra. GROTE BELANGSTELLING EN VEEL PRIJZEN. Maar laat ons beginnen bij het begin van dit toernooi, waarvan de organisatie door de KNBB op gedragen werd aan de jubileren de biljartvereniging 't Zwaantje. Donderdagmiddag werden de acht deelnemers aan deze strijd om de landstitel door de voor zitter van de jubilerende vereni ging, de heer Th. Burmanje, in zaal Thalia hartelijk welkom ge heten. Spr. bracht in zijn ope ningswoord verder dank aan het gemeentebestuur, aan de schen kers van de prijzen en in het bij zonder aan de heer Jacq. Passier, die zijn biljart voor dit toernooi beschikbaar had gesteld. Ten slotte verzocht hij loco-burge meester Smolders dit toernooi te openen. Burgemeester Teijssen was wegens een belangrijke Sta tenvergadering verhinderd de opening te verrichten. De heer Smolders gaf uiting aan zijn voldoening over het feit dat dit toernooi in Waalwijk ge houden werd, waar de biljart- sport niet alleen veel beoefe naars heeft, maar ook een grote belangstelling geniet. Namens 't gemeentebestuur overhandigde spr. aan 't bestuur een medaille, waaraan door de wedstrijdlei ding naar eigen goeddunken een bestemming zou kunnen worden gegeven. Daarna namen de wedstrijden onder leiding van de heer André Hamers een aanvang, waarbij ge- arbitreerd werd door leden van 't Zwaantje en andere bondsleden die zich hiervoor beschikbaar hadden gesteld. TOERNOOISFEER. Omdat het ons te ver zou voe ren in dit verslag een beeld te ge ven van al de 28 wedstrijden, welke in het kader van dit toer nooi zijn gespeeld, zullen wij dit toernooi op een andere wijze be lichten, n.l. door van elke speler een kort spelkarakteristiek te geven aan de hand van de ge speelde wedstrijden. Wij hante ren hierbij de alfabetische volg orde. A. Biemans (Heinenoord): Deze als invaller gestarte speler heeft zich in dit toernooi als een sterk en bekwaam kaderspeler doen kennen, waarbij hij zich vooral als een bijzonder constant speler toonde, hetgeen wel blijkt uit de twee partijen (n.l. tegen Brandjes en Mijer) die hii met 'n moyenne van 33.33 eindigde. Een uitzondering op dit constante spel was de partij tegen Fran ken waarin hij voor de 300 ca ramboles 27 beurten nodig had. Zijr hoogste serie (90) scoorde hij op bijzonder fraaie wijze in zijn partij tegen Mijer. Biemans is het gehele toernooi door de meest ernstige bedreiger van van Cromvoirt geweest, vooral door zijn uitstekend gemiddelde dat hij voortdurend wist te handha ven. Achteraf bezien was de eer ste partij v. CromvoirtBiemans de beslissende partij van dit bij zonder boeiende toernooi. Met zijn toernooigemiddelde van 17.93 komt deze sympathieke bil jarter in aanmerking voor pro motie. C. Brandjes (Uitgeest). Deze roy ale en Goedmoedige Hollander is o.i. tot meer in staat dan hij in dit toernooi heeft laten zien. Zijn beste partij was die tegen Kroeze waarin hij de 300 in 20 beurten vol maakte, dank zij vooral een voortreffelijke serie van 95. Hij heeft een bijzonder fraaie speel- trant, maar mist daarnaast toch de evenwichtigheid en constant heid van een Biemans. Overigens blijkt wel uit de 8 matchpunten, die Cor Brandjes verzamelde, dat hij in dit milieu van de 2e klas- sers een sterk tegenstander is. O. Bjjstra (Amsterdam). Deze Amsterdamse expediteur wist bij het scheiden van de markt nog de twee matchpunten binnen te halen, die hij toch zeker verdien de. Geen sterk, maar wel een uiterst conscentieus speler met een echter wat „lange stoot", waardoor verrassende hoge se ries uitbleven. Met een serie van 50 was hij de man met de laagste serie in dit toernooi. Zijn toer nooigemiddelde van 7.96 was daardoor ook wat aan de lage kant en betekent voor hem een halve degradatie. Overigens ge loven we wel dat hij buiten de geladen toernooisfeer hogere ogen gooit, waardoor hij nog wel vaker in de gelegenheid zal zijn om in de voorwedstrijden een ernstige candidaat te zijn. Ad van Cromvoirt, (Waalwijk) Met de titel „Kampioen van Ne derland" is van Ad eigenlijk al les al gezegd. Toen we donder dag aan dit toernooi begonnen, wisten we eigenlijk al dat de sympathieke BSV-er een ernstige kandidaat was voor de titel. Én in eigen huis heeft Ad niemand teleurgesteld. Zijn magistrale partij tegen Brandjes met een moyenne van 50 en zijn sterke spel tegen Mijer met een moyen ne van 33.33 zullen nog lang on derwerp van gesprek zijn. Voeg daarbij nog zijn algemeen gemid delde van 17.94 (een honderdste hoger dan z'n belager Biemans) en zijn kwaliteiten zijn daarmee voldoende onderstreept. Ad heeft gedaan wat we eigenlijk allemaal hebben verwacht, maar ongesla gen kampioen worden tussen „jongens" die er toch ook wel wat van kunnen, is toch altijd nog een prestatie waarop we met recht trots mogen zijn. Proficiat Ad en tot in de le klasse! A. Franken, Tilburg). Lange tijd was deze kleine felle Tilburger een serieuze kandidaat voor de titel. Leerling uiteraard van de bekende hoofdklasser Jan Fran ken heeft hij bewezen een bij zonder knap kaderspeler tezijn. Hij was de eerste die in een serie boven de 100 kwam (102 in zijn partij tegen Brandjes) en daar mee een extra prijs in de wacht sleepte. Met 10 matchpunten op de derde plaats eindigen is een voorbeeldige prestatie. Hij mist echter de constante spelkwaliteit van een van Cromvoirt en een Biemans en moest daardoor dan ook aan beiden twee matchpun ten afstaan en daardoor ook bleef hij in zijn gemiddelde (11.24) zes punten achter bij de ze beiden. Toch blijft Antoon Franken voor een volgend toer nooi een van de meest serieuze kanshebbers op de titel. P. Kops, (Den Haag). Deze sym pathieke Haagse brigadier van politie is in dit toernooi onder de maat gebleven. Dit zei niet alleen zijn clubgenoot, bondsbestuur- der de Heus, maar dit hebben Dok wij wel kunnen constateren. Een prettige (en bijzonder leni ge) speler, maar toch tè dikwijls opvallend nonchalant, waardoor fraai opgebouwde series 'n voor tijdig einde vonden. Dat hij tot veel meer in staat is, bewees hij in zijn knappe serie van 79 in de nastoot van zijn partij tegen Mij er waarvoor hij zowaar ook nog een (verdiende) prijs kreeg. Dat was tevens ook zijn hoogste se rie, maar zijn algemeen gemid delde bleef toch onder de maat. (7.86). Naast zijn biljartkwalitei ten heeft Piet Kops echter ook niet geringe capaciteiten als feestredenaar en daarvan heeft hij aan het slot van dit toernooi op bijzonder prettige wijze blijk gegeven. Hij lijkt ons behalve 'n goed biljarter ook een man, die niet direct met bekeuringen loopt te zwaaien. Naar Den Haag dus J. Kroeze, (Heerlerheide). In ieder toernooi moet iemand de zwakste zijn en in dit geval was dat de man uit het „warme" Zui den, Kroeze. Naar ons inzicht 'n moeilijke biljarter, die in dit toernooi een beetje uit de toon De landskampioen Ad. v. Cromvoirt in „gevechtshouding". Proficiat, Ad! viel. Weinig wat men noemt echt kaderspel en teveel herstelstoten, maar daarnaast toch ook wel ca- paciteiten, getuige zijn fraaie se- rie van 82 in zijn partij tegen Mijer. Wellicht is zijn falen in dit toernooi voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het feit dat hij tijdens dit toernooi twee maal op en neer naar Heerler heide is geweest, hetgeen zijn concentratie in dit toernooi na tuurlijk niet ten goede is geko men. Een stille, rustige speler deze Zuid-Limburger, die zeker meer in zijn mars heeft dan hij in Waalwijk heeft laten zien. W. Mijer, (Assen). Deze beschei den Drentse kaderspeler startte bijzonder hoopgevend tegen An toon Franken. In de 13e beurt was de stand zelfs 204—99 in zijn voordeel en iedereen bestempel de deze Assenaar al als 'n ern stige kandidaat voor de titel, maar toen bleken weer eens de zo druk besproken „mysterieu ze krachten" in de sport. Enkele series van Franken brachten Mijer uit zijn evenwicht, die deze partij dan ook op zijn stoel ver loor. De terugslag van deze te leurstelling bleef niet uit en in de volgende partijen bleef Mijer dan ook spelen onder de druk van deze eerste nederlaag, maar deze taaie Drentenaar herstelde zich uitstekend en wist toch nog 6 matchpunten te verzamelen, waarmee hii zich toch nog een van de sterkste spelers van dit toernooi toonde. Opvallend wa ren zijn kwaliteiten in de herstel stoten via bandstoten. Met een algemeen gemiddelde van 11.07 en een hoogste serie van 66 be reikte Mijer een zeer verdiende 5e plaats. Ten slotte mogen we hier de eindstand van dit bijzonder ge slaagde en prettig verlopen toer nooi geven: 1. Al van Cromvoirt (Waalwijk) 2100 17.94 149 14 2. Arie Biemans (Heinenoord) 2027 17.93 96 12 3. Antoon Franken (Tilburg) 1835 11.24 102 10 4. Cor Brandjes (Uitgeest) 1468 11.83 95 8 5. W. Mijer (Assen) 1672 11.07 66 6 6. Piet Kops (Den Haag) 1566 7.86 79 3 7. O. Bijstra (Amsterdam) 1258 7.96 50 2 8. J. Kroeze (Heerlerheide) 1208 5.83 82 1 PRIJSUITREIKING Nadat Ad van Cromvoirt op vele manieren omhelsd was door de Waalwijkse biljartfans, werd zondagmiddag overgegaan tot de prijsuitreiking, waarbij het eerst het woord werd gegeven aan de bondsbestuurder de Heus. Naast een gelukwens voor de jubilerende vereniging had de heer de Heus woorden van bij zonder grote waardering voor de eminente organisatie van dit toernooi, waarvoor naar zijn me ning een grotere belangstelling had bestaan dan voor de strijd om de titel in de ereklasse welke tegelijktiidig in Nijmegen was gehouden. Vervolgens reikte de heer de Heus de kampioenspla quette uit aan onze Waalwijkse kammoen, waarbij hij Ad geluk wenste met zijn voortreffelijke prestatie en zijn promotie naar de le klas. Voor elk der deelne mers had de heer de Heus vervol gens een waarderend woord. Burgemeester Teijssen had eveneens woorden van zeer grote waardering voor de organisatie van dit kampioenstoernooi, waarvoor hii 't Zwaantie zijn grote erkentelijkheid betuigde. Spr. schetste in het kort de bete kenis van de biljartsport voor de ontspanning en de vrijetijdsbe steding van de mens en gaf ver volgens uiting aan zijn voldoe ning over het feit dat een Waal- wiiker dit kampioenschap heeft verworven en waarmee hij Ad van Cromvoirt dan ook van har te gelukwenste. De door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde medaille was door de wedstrijdleiding toe gekend aan de tweede man van dit toernooi, de heer Biemans uit Heinenoord. Met enige toepasse lijke woorden en een hartelijke gelukwens overhandigde de bur gemeester deze prijs aan deze sterke tweede speler. Vervolgens werd Ad. v. Crom voirt letterlijk en figuurliik in de bloemetjes gezet door de dis trictsvoorzitter, de heer Th. Bur in an je. Ook de vereniging Waalwijks Belang ontbrak niet bij deze prettige huldiging van kampioen en de overige finalisten en was vertegenwoordigd door de voor zitter en de secretaris van de ver eniging, resn. de heren J. Tim mermans en J. Tielen. De heer Timmermans had woorden van grote lof voor de organisatie van dit toernooi, waarop Waalwijk met recht trots kan zijn. Waal- w::ks Belang had ook voor dit sportevenement weer gaarne een plaquette beschikbaar gesteld, die de voorzitter van de vereni ging met een gelukwens over- Stationsstraat 88, Waalwijk. Leverancier alle Ziekenfondsen. handigde aan de heer van Crom voirt. Als voorzitter der organiseren de vereniging kwam de heer Bur manje andermaal voor het voet licht, maar nu om een ware prij zenregen onder de deelnemers aan dit toernooi rond te strooi en, prijzen die spontaan door di verse firma's uit Waalwijk en omgeving beschikbaar waren ge steld. Voor de echtgenoten van elke deelnemer was er een paar schoenen en voor de kampioen ook no- een paar herenschoenen. Dan voor alle deelnemers, die, aldus de heer Burmanje, van vreemdelingen tot echte vrien den geworden zijn, een fraaie le deren bridge-set. Dan nog prij zen in de vorm van kostelijke dranken voor alle mogelijke ho ge en lage series, alsmede 'n paar fraaie laarsjes voor de hoogste serie. Voor de vrouwen van de deelnemers ten slotte nog 1(4 l. slagroom. Ook de echtgenote van de hospes werd niet verge ten en kreeg een boeket bloemen aangeboden. Daarnaast betuigde de heer Burmanje het publiek zijn dank voor de uiterst attente en cor recte houding tijdens dit oernooi. Ook dankte hij de fa. van Don gen voor het kosteloos aanbren gen van de fraaie verlichting. Maar ook de finalisten, uit alle delen van het land vier dagen in Waalwijk te gast, hadden fors in de bus geblazen. Dat bleek na 't prettiee dankwoord van de Haag se politiebrigadier Piet Kops, die daarmee ongetwijfeld veel heeft goed gemaakt van wat hij ons aan biljartkunst heeft onthou den. Hij noemde dit toernooi „zó" en fantastisch „versierd". ,t Zwaantje heeft iets gegeven wat niet veel verenigingen in het land kunnen geven, aldus de heer Kops. H>' roemde het voortreffe lijke materiaal, „waaraan het echt niet heeft gelegen", dankte allen die hun medewerking voor het welslagen van dit toernooi hadden gegeven (in 't bijzonder de schrijver en „bordenist" de heer W. Swinkels) en had woor den van grote lof en dank voor het bijzonder prettige verblijf in Waalwijk. Een prachtige fruit mand overhandigde hij namens alle medefinalisten aan mevr. v. Bracht voor haar uitstekende zorgen, en sigaretten aan alle ar biters, schrijvers en „bordenis- ten". Aan elk van hen bracht hij dank in een prettig en geestig woord. Ten slotte ontplooiden de finalisten het nationale dundoek waarop in krijtletters de dank aan 't Zwaantje en zijn publiek stond geschreven. En aaarmce was dan een einde gekomen aan een boeiend en zeer prettig biljarttoernooi en werd met een handdruk (en een bor rel wellicht) afscheid genomen van een aantal sympathieke en sportieve biljarters die inderdaad van vreemdelingen vrienden ge worden zijn. HULDIGING KAMPIOEN. Als verlengstuk van deze hul diging zal BV 't Zwaantje woens dagavond om 8 uur de Waalwijk se landskampioen in zijn eigen lokaal gaan huldigen voor zijn grandioze prestatie. Ook zal dan worden gehuldigd de clubgenoot van Ad, de heer G. van Vcltho- ven, die gewestelijk kampioen 4e klasse is geworden. GESLAAGD. Op 24 januari j.l. slaagden te Eind hoven voor het praktijkdiploma machineschrijven de dames: Nelly Schellekens, Jeanne Korthout, Ria Kleijngeld uit Kaatsheuvel, Ans Adriaanse, Mia de Rooy, Maria Hengst, Trees Roksnoer, Angelique Bergmans en Joke Schelle. Allen genoten hun opleiding bij de eerwaarde Zusters, le Zeine 7 te Waalwijk. ADRIAN AESCHBACHER VERVANGT TRUDELIES LEONHARDT. Niet Trudelies Leonhardt, maar haar beroemde landgenoot Adrian Aeschbacher zal de muziekavond verzorgen die de Kunstkring voor 3 februari a.s. op het programma heeft staan. Voor sommigen mis schien een kleine teleurstelling om dat zij graag eens met een nog on bekende pianiste hadden willen kennis maken, maar anderzijds toch ook weer de zekerheid, dat dit pia norecital tot de grootste muziekeve nementen van dit jaar zal behoren, want de Zwitser Adrian Aeschba cher behoort tot de allergrootsten. Adrian Aeschbacher werd in 1912 in Langenthal (Bern) geboren en kreeg op 4-jarige leeftijd zijn eerste lessen van zijn vader, een koordiri gent, die met veel talent de muzi kale begaafdheid van zijn zoon ont wikkelde. Later werd Aeschbacher leerling van prof. Emil Frey aan 't conservatorium van Zürich, waar hij op 20-jarige leeftijd „cum laude" eindexamen deed. Na nog twee jaar intensieve muziekstudie bij de gro te Arthur Schnabel, volgde in 1934 zijn eerste optreden, dat een over weldigend succes werd. Nadien volg den concerten in vrijwel alle con certzalen ter wereld. Aeschbacher staat vooral bekend als een groot Beethoven-vertolker. Het programma op 3 februari a.s. omvat: de sonate in a kl. t. KV 310 van Mozart, de sonate in a gr. t. op. post, van Franz Schubert, de sonate in e kl. t. op. 90 van Ludwig van Beethoven en de sonate in f kl. t. op. 57 („Appassionata") eveneens van Beethoven. DE N.C.V.B. AFDELING WAALWIJK EN OMSTREKEN. Op donderdag 22 januari j.l. hield de Ned. Chr. Vrouwen Bond haar jaarvergadering in het Willem van Oranje College. De presidente, me vrouw Mortier, heette alle aanwezi gen hartelijk welkom en wenste hen een gezegend 1959 toe. Zij open de de vergadering met gebed, waar in zij vooral de zieken gedacht. Daarna besprak zij hetgeen de psalmdichter noemt: Mijn tijden zijn in Uw hand o Heer. De secretaresse gaf een overzicht van het afgelopen jaar, waarbij vooral de vele mooie lezingen en de excursie naar Tornado werden ge memoreerd. Helaas liet de penningmeesteresse niet zo'n opgewekt geluid horen, daar door de hoge kosten van de lezingen er een nadelig saldo is ontstaan. Verschillende suggesties werden gedaan om dit op te heffen, j waarbij in de eerste plaats gedacht werd aan een grote actie tot 't wer ven van nieuwe leden. Na de pauze werden pakjes ten bate van het Magdalena-fonds ver kocht. Toen zorgden enkele dames voor een verrassing. De gezellige avond werd besloten met het ver tonen van prachtige dia's uit Zwit serland, die door de heer van Be- zooyen nader werden toegelicht. JUBILEUM. Vandaag, 26 januari, herdenkt de heer F. v. d. Gouw, werkzaam bij André van Hilst N.V., de dag dat hij 12% jaar geleden in dienst trad als jongste bediende. Door ijver en plichtsbetrachting heeft hij zich op gewerkt in zijn thans zijnde fuctie als inspecteur der filialen. Putstraat 28 Tel. 2855 NIEUWE INDUSTRIE. In onze kolommen hebben wij op 30 december van vorig jaar de ves tiging van een nieuwe industrie be kend gemaakt, n.l. van „Quick Co lour", Grotestraat 46. Deze firma vervaardigt verven voor de schoenfabricage voor het bijwerken van beschadigingen en t oververven van leder dat verkleurd is, of dat geheel in een andere kleur overgeverfd moet worden. Het laat ste heeft betrekking op b.v. incou rante ledersoorten, die na de behan deling weer opnieuw bruikbaar zul len zijn. De verf dringt in het leder, na met de kwast of met de spuit opge bracht te zijn en is definitief houd baar, zodat het volstrekt uitgesloten is dat de verflaag breekt, barst of afschilfert tijdens het fabricagepro ces of tijdens het lopen. In één laag dekt de verf volkomen; hij laat zich bijzonder gemakkelijk van licht op donker en omgekeerd aanbrengen. Zowel voor gladde (nerf) leer soorten als voor suède (wild) leder brengt deze firma de verven onder de naam TEMPO in mat en glan zend. De ruwheid van de suède, split of hunting blijft zoals het leder is, en wil men deze leersoort reinigen of ophalen in de natuurlijke kleur, dan is hun suèdereiniger het juiste product. Het parool dezer firma is, dat men a la minute de schoen of het vel in orde kan brengen en het gegaran deerd is voor verder gebruik. In de lederfabrieken kan eerv vel geheel worden overgekleurd in elke ge wenste kleur. Ook hier is weer de garantie voor het niet verkleuren gegeven. Door de jarenlange erva ring heeft „Quick Colour" een ware omwenteling in de lederverven te weeg gebracht, waarvan nu vele schoen- en lederfabrikanten kunnen

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5