SUPER-CAKE Gemeenteraad Sprang-Capelle fe I I I I I I I I I I I I I s a DE R.K. FABRIEKSARBEIDERSBOND ST. WlLUBRORDUS TE LOON OP ZAND IN HET GOUD 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 30 JANUARI 1959 10 ons grandioos succes: van 2.10 voor 1.60 De meer dan 100% kwaliteit cake voor zo'n prijs. Van MIERLO's Brood- en Banketbakkerij 1 1 I I I 1 B I 8 0 1 1 v. Wijlen Zn. te Sprang-Capel- le. Het schilderwerk in moderne, lichte tinten werd voortreffelijk uitgevoerd door de fa. J. Dek kers. Aansluitend aan de ruime win kel bevindt zich het atelier, dat geheel met de nieuwste techni sche snufjes zal worden uitge rust. Een tweetal donkere ka mers en een vergrootruimte wer den van moderne technische ap paratuur voorzien door Donka N.V. te Breda. Door een kundig en doelmatig benutten van de beschikbare ruimte kon de rest van dit fraaie pand worden ingericht tot twee ruime en moderne woningen. ier gelegenneid van cle ope ning zaï de ia. de Bont de mo dernste film- en fotocamera's ex- poseren, waarvan er nog maar in ons land aanwezig zijn. Het toestel doet hier werkelijk alles, men nehoeft alleen maar al te urukken en in te schakelen. Ook zuilen van een tweetal merken naast de modernste versies ook de camera's uit de jaren 1915 1920 te zien zijn, zodat de bezoe ker een uitstekende indruk krijgt van de geweldige ontwikkeling welke de fotografie in ca. 40 jaar heeft doorgemaakt. Vooral met het oog op het feit, dat in welhaast geen enkel mo dern gezin het fototoestel ont breekt, mag deze nieuwe zaak werkelijk een grote aanwinst ge noemd worden. En wat niet min der belangrijk is: bij een rond gang door deze nieuwe zaak zal de bezoeker kunnen constateren, dat men echt niet naar elders hoeft te gaan om zich in het be zit te stellen van het nieuwste wat de foto- en filmwereld te bieden hebben. 40-JARIG BESTAAN GYMN. VER. „KUNST EN KRACHT". Zondag 22 februari a.s. viert de Gymnastiek ver. „Kunst en Kraciit", Baardwijk haar 40-jarig bestaan. Het ngt in de bedoeling dit ju bileum in besloten kring van le den. adspiranten en hun ouders op bescheiden feestelijke wijze te vieren. Volgens de voorlopige plannen zaï zondag 22 febr. 's middags van 4-(j uur in 't Gemeenschaps huis een kinderfilmvoorstelling worden gegeven voor de jongste adspiranten met hun ouders. Ter afwisseling van het filmpro gramma zullen op het toneel ver schillende oefeningen en dansjes door de adspiranten worden uit gevoerd. Alle kinderen zullen op verversingen en versnaperingen onthaald worden. 's Avonds om 8 uur wordt aan de leden en oudere adspiranten met hun introducce's een caba ret-avond aangeboden in het Ge meenschapshuis. Ook dan zullen ter afwisseling van het program ma turnoefeningen e.d. worden gedemonstreerd en zullen alle le den en adspiranten getractecrd worden. Er zullen ook een 3-tal jubilarissen worden gehuldigd. Wij hopen nog nader op dit ju bileum terug te komen en daar bij diverse bijzonderheden uit 't 4Ö-jarig bestaan van „Kunst en Kracht" te memoreren. 50e INSTUIFAVOND. Op de 5uste Instuifavond ga ven leerlingen van ue' s-flerio- genoossciie Balietscnool o.l.v. mej. noosKens een demonstratie. L/c uitgevoerde fragmenten ga ven een uiisieKenue indruk van de iiiotfeiijKneden die net Pallet meui. ai was nel uiteraard ïeer- imgenwerk wat er genouen werd, ue meisies verloikien de ver- .sciiiuende balletten op charman te wijze. Het zeer talrijke publiek waardeerde het optreden met 'n gui applaus. Zaterdag 31 januari treedt op het orkest „'Hie All tstars Voor de maand februari is 't volgende programma samenge steld: Zaterdag 7 ffcbr.: Groot gekostu meerd carnavalsbal. Orkest ,The AU Stars". Zaterdag 14 febr.: Kaatsheuvels Kevue Orkest. Zaterdag 21 febr.: Optreden van de „Universal Artisten" Dick en Nelly Rector. Zaterdag 28 febr.: Orkest „The All Stars". Tussen Halfvasten en Pasen worden geen dansavonden ge houden. Pre-adviezen Nieuwjaarsrede Burgemeester Smit GROTE TERLEURSTELLING OVER WONINGCONTINGENT 1959 (4!) V1AAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Provinciaal Nieuws R.K JONGE BOEREN VERGA DERDEN TE TILBURG. In de te Tilburg gehouden jaar vergadering van de r.k. Jonge Boerenstand heeft mgr. W. M. Bekkers in 'n korte rede 'n harts tochtelijk beroep gedaan op de ruim 800 bestuurderen van plaatselijke jonge boerenstanden en o\er hun hoofden heen op al- jonge boeren uit het NCB-gebied, om zich te zetten voor directe hulp od boerenbedrijven die be mand zijn met jonge gezinnen. „Het is voor mij een grote zorg", aldus mgr. Bekkers, „dat zovele jonge boerengezinnen met enkele kleine kinderen, versto ken blijven van hlup. De vaders hebben nergens tijd meer voor en de moeders zijn slavinnen." De Bisschop-coadjutor zei met nadruk dat het hier aangeduide probleem klemmender ligt dan men denkt, mede in verband met het huwelijksleven. In niet-agra- rische milieus liggen er in dit vlak knelpunten vanwege de te kleine behuizing; in boerenge zinnen ligt hier een knelpunt. De voorzitter wees op het da lende aantal leden, als gevolg van de overgang der landbou wers naar de industrie, doch de algemeen voorzitter de heer Zee- gers zeide dat er in het boeren bedrijf toch zeker wel een toe komst stak. DE HEER C. DE VALK TE OIS- TERWIJK OVERLEDEN. De heer C. M. H. de Valk, ge meentesecretaris van Oisterwijk isis maandagnacht plotseling overleden. Secretaris de Valk werd gebo ren in Den Bosch en trad op 1 oktober 1916 in dienst als tijde lijk ambtenaar bij de distributie- dienst in Vught. Na nog ver scheidene functies bekleed te hebben wrd hij op 1 oktober '22 benoemd tot gemeente-secretaris van Oisterwijk. De heer de Valk was vice- voorzitter van de streek-VVV „Brabants Centrum" en be stuurslid van d prov. vereniging voor Vreemdelingenverkeer van Noord-Brabant, yij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. TOT EN MET DONDERDAG Putstraat 68 - Tel. 2855 - WAALWIJK Voorstel tot de aanleg van twee straatjes. Nu met de bouw van het politiebureau met 2 dienstwoningen is aangevangen en 't Groene Kruisgebouw met rasse schreden zijn voltooiing nadert, dient de aanleg van de toegangswegen tot deze gebouwen te worden geregeld. De toegangsweg naar het politiebureau zal bestaan uit de eigenlijke weg ter lengte van 14 p' en breed 3.00 m', terwijl vóór het gehele gebouwencomplex langs een trot toir zal worden aangelegd, lang 35 m' en breed 2.10 m*. De kosten hiervan worden begroot op f 2058.-. Aangezien deze kosten geheel ten goede komen aan het politiebureau zijn deze ge calculeerd in de grondprijs, welke aan de Staat der Nederlanden in rekening is ge bracht. Afschrijving ten laste van de ge wone dienst behoeft derhalve niet plaats te vinden. De ten behoeve van het Groene Kruis gebouw aan te leggen weg, lopende van de Julianalaan in westelijke richting, dus langs het front van het gebouw zal in totaal 45 m' lang en 5 m' breed zijn. De kosten hiervan zijn geraamd op f 4900. Van dit bedrag komt ten laste van het Groene Kruisgebouw en de dienstwoningen, de helft of f 2450. -zodat slechts een be drag van f 2450.- ten laste van de alge mene dienst moet worden afgeschreven, t.w. in 25 jaar, n.l. in 1949 f 50 en in de jaren 1960 t.m. 1983 f 100 per jaar. B. en W. stellen voor ter zake een kre diet te voteren van in totaal f 6958, Subsidie R.K. Middelbare Handels avondschool te Waalwijk. B. en W. stellen op verzoek van de R.K. Middelbare Handelsavondschool te Waal wijk voor, de subsidie voor de leerlingen uit Sprang-Capelle te verhogen van f 20 op f 25 per leerling (4 leerlingen). Verhoging inentingsgelden. Voorgesteld wordt de inentingsgelden te verhogen van f 0.35 op f 1.- per in enting. Verslag van de Commissie belast met het onderzoek der gemeente-begroting voor het dienstjaar 1959, met de Memorie van Ant woord van B .en W. Wij ontlenen hieraan 't volgende In verband met het voor 1959 toegewe zen woningcontingent van 4 woningen spreekt de commissie haar afkeuring uit over het door Ged. Staten t.a.v. de continu- bouw in de grote en middelgrote gemeen ten gevoerde beleid, waardoor deze ge-* meenten gedurende 5 jaar van een groot contingent woningen verzekerd zijn ten koste van de kleine gemeenten. Bovendien is in de praktijk gebleken, dat deze gemeenten hun contingenten aanwen den om ingezetenen uit omliggende ge meenten weg te zuigen en naar de eigen gemeente te trekken, zodat die contingen ten blijkbaar niet nodig zijn ter voorzie ning in de woningnood. Is er nog een mo gelijkheid verhoging van dit contingent te krijgen? Deze cri-de-coeur kan het college volle dig onderschrijven. De kleinere gemeenten worden inderdaad de dupe van de contract- bouw der grotere en grootste gemeenten in Noord-Brabant Het college heeft bij monde van haar voorzitter al een protest op de provinciale griffie doen horen en getracht verhoging van het contingent te verkrijgen, mede t.b.v. krotopruiming. Er mogen echter geen ver wachtingen worden gekoesterd. De commissie is ook zeer teleurgesteld over de trage gang van zaken ter zake van de afbouw van de 18 in aanbouw zijnde woningen na het faillissement van de aan nemer. Dezer dagen is machtiging van het De partement ontvangen om over te gaan tot gunning aan de laagste inschrijvers bij de op 12 oktober 1958 gehouden openbare aanbesteding van het afbouwen der 18 wo ningen. De aanleg van een riolering is één der meest urgente en noodzakelijke objecten, welke met spoed in uitvoering dienen te worden genomen. Thans is dit object niet vermeld op de lijst van voor het jaar 1959 uit te voeren kapitaalswerken. Wil het college spoedige uitvoering bevorderen? Uitvoering van het rioleringsplan, het- werk reeds geheel bestekklaar is, is slechts mogelijk als werkgelegenlieidsobject met rijkssubsidie. Afgezien van het gemis aan financieringsmiddelen kan de gemeente on mogelijk de financiële lasten dragen, in dien voor dit object geen subsidie wordt ontvangen. Het ziet er echter niet naar uit - en dit is toch enerzijds ook weer een verheugend feit - dat de werkloosheid in ons rayon tot uitvoering van het object zal nopen. Het college heeft de kapitaalswerken, welke naar alle waarschijnlijkheid toch niet gerealiseerd kunnen worden, daarom niet op de lijst van kapitaalsuitgaven 1959 ver meld. Mocht de werkloosheid uitvoering van dit plan als werkgelegenheidsobject mogelijk maken, dan kan men er van ver zekerd zijn, dat het college diligent zal zijn om de plannen te realiseren. De commissie vraagt zich af, waarom het plan tot oprichting van een badhuis te Sprang, dat vorige jaren steeds op de lijst van voorgenomen werken prijkte, thans niet op de lijst van kapitaalsuitgaven 1959 voorkomt. Gebrek aan financieringsmiddelen heeft de uitvoering van dit plan, dat gecombi neerd was met de bouw van een brand weer-garage te Sprang, tot heden belem merd. Nu bovendien blijkt, dat als gevolg van het aanbrengen van douches in prak tisch alle nieuwe woningen, de behoefte aan openbare badhuizen sterk vermindert - zelfs zodanig dat in vele gemeenten open bare badhuizen moeten worden gesloten - dient ernstig te worden worden overwogen of dit plan nog moet worden uitgevoerd. De commissie meent, dat een besparing op kosten van elektrische stroom kan wor den verkregen, indien de openbare verlich ting dagelijks een kwartier later wordt ont stoken en een kwartier vroeger uitgaat dan thans het geval is. De commissie meent, dat dit zonder bezwaren mogelijk is. Het college onderschrijft deze mening en heeft reeds een opdracht in die zin ver strekt. Hoewel de commissie waardering heeft voor de wijze waarop de dienst voor ge meentewerken de gladheid der wegen in geval van sneeuw en ijs heeft bestreden, staan h.i. de dienst slechts verouderde hulp middelen ter beschikking. Met een sneeuw- slee achter een vrachtauto is doeltreffend werk niet mogelijk. De commissie geeft B. en W. in overweging de aanschaffing van een sneeuwploeg te doen bevorderen. Het college kan dit standpunt beamen en heeft reedsa enige jaren plannen in die richting. Gebrek aan financieringsmiddelen is tot dusverre een belemmering geweest een concreet voorstel aan de raad te doen. Nu de mogelijkheden op dit punt gunsti ger worden, zal het college met een voor stel komen. De commisie vraagt zich af of doortrek king der rijwielpaden in de Heistraat, van af de brandweergarage tot de Nieuwcvaart binnenkort mogelijk is. De doortrekking is opgenomen in het bestek van de rijwielpaden, welke thans worden aangelegd, zodat het gedeelte der rijwielpaden waarop de vraag betrekking heeft, binnenkort gerealiseerd zal zijn. In de vergadering van de gemeenteraad van Sprang-Capelle, die donderdagavond werd gehouden, sprak de voorzitter, burge meester A. Smit, de volgende nieuwjaars rede uit Mijne Heren, Het is mij een genoegen, na tweemaal niet in de gelegenheid te zijn geweest mijn nieuwjaarsrede in Uw raad uit te spreken, thans weer naar gewoonte een overzicht te mogen geven van het wel en wee der ge meente. Allereerst wil ik U allen dank zeggen voor de goede wensen, die ik ter gelegen heid van de jaarwisseling van U ontving en U wederkerig zowel voor persoon en gezin als maatschappelijke positie het beste toe te wensen voor 1959. Ook al de gemeentenaren, die mij hun wensen deden toekomen, dank ik daarvoor hartelijk en wens hun eveneens alle goeds toe. Moge het de gehele gemeente en haar in woners welgaan in 1959. Loop der bevolking. De loop der bevolking geeft als gewoon lijk (voor Sprang-Capelle althans) een ge boorte- en een vertrek-overschot. Het eerste is verheugend, het laatste niet. Op de oorzaken hiervan kom ik straks nog terug en geef U dus eerst het over zicht Op 1 januari 1958 bedroeg het aantal inwoners 6227. Er werden 143 kinderen geboren en er vestigden zich 108 personen in onze ge meente, een vermeerdering dus van 251 Het aantal overledenen bedroeg 47 en er vertrokken 180 personen, derhalve een vermindering van 227, zodat het aantal in woners per 1 januari 1959 bedraagt 6251. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 47. In 1958 uitgevoerde werken. Geconstateerd mag worden, dat ondanks de bestedingsbeperking, toch nog verschil lende werken in het afgelopen jaar werden uitgevoerd. Ik noem daarvan de aanleg van twee verbindingsstraten tussen de Molenstraat en de Burgemeester Meijerstraat, de aanleg van de verlengde Bernhardstraat, de aan leg van een weg van de Heistraat naar de Nieuwevaart en een straat van een Schre- vclstraat naar de Poolsestraat. Voorts is het plein ten Zuiden van het Gemeentehuis aangelegd, is de openbare verlichting voltooid, is 4 km rijwielpad aangelegd, terwijl tenslotte de havenbe schoeiing te Capelle is vernieuwd en de gasleiding tot Capelle is doorgetrokken. In 1959 uit te voeren wecken. Voor 1959 staan verschillende plannen op de agenda, zoals verbetering van de Ju lianalaan, verbetering binnenhaven Capelle, aanleg sportvelden te Sprang, sanering van het Kerkplein te Sprang, verbetering van de speelplaats der openbare school te Ca pelle en daarmee verband houdend de slo ping van vier huizen. Voorts de stichting van een dorpshuis, de aanleg van een weg van de Torenstraat naar de Burgemeester Meijerstraat, de bouw van een nieuw poli tiebureau, waarmee reeds is begonnen. Onderwijs. Ook op onderwijsgebied mag van goede vooruitzichten worden gewaagd. Het is wel zeker dat een aanvang zal worden gemaakt met de bouw van een nieuwe Chr. Kleuterschool te Capelle, een nieuwe Chr. ULO-school te Vrijhoeve-Ca- pelle, tenvijl eveneens verwacht mag wor den, dat dit jaar met de bouw van een nieuwe Chr. school te Capelle zal worden begonnen, evenals dit het geval zal zijn met een nieuwe landbouwhuishoudschool aan de Heistraat, waarvoor bestek en tekeningen reeds zijn goedgekeurd. Havens. De haven te Capelle werd in 1958 veel meer door schepen aangedaan dan in vo rige jaren. Voor de Capelse haven bedroeg het aantal schepen dat binnenliep 151, met een tonnage van 20242 ton. Voor de Labbe- gatse haven bedroegen deze cijfers61 schepen met een tonnage van 5538 ton. Woningbouw. Zoals U weet heeft de bouw van de reeds legendarisch geworden 18 woningen meer dan een half jaar gestagneerd, doordat de aannemer failliet ging. Herhaaldelijk heeft het gemeentebestuur aangedrongen op goedkeuring van de op nieuw gehouden aanbesteding voor de af werking dier huizen, doch tevergeefs. Ten einde raad heb ik, zulks om U daarvan op deze vergadering mededeling te kunnen doen, vorige week bij een bezoek aan het Ministerie van Volkshuisvesting in Den Haag, in een nogal kort en krachtig onder houd kunnen bewerkstelligen, dat ik naar Sprang-Capelle kon terugkeren met de boodschap dat met de afbouw begonnen kon worden. Nu we toch bezig zijn over een onder werp, dat van moeite, zorg en ellende zwanger is, ga ik maar direct door over dit onderwerp. U hebt wel reeds uit de pers vernomen dat onze gemeente voor het jaar 1958... vier woningwetwoningen kreeg toege wezen. Ik kan U verzekeren, dat, toen ik de brief waarin dit werd medegedeeld, ge opend had, ik stellig verwachtte dat dit een vergising was en aanstonds heb ge- informeerd, of dit wel juist was. Het bleek, hoe ongelooflijk het moge klinken juist. Met een aantal van 182 ingeschreven woningzoekenden, zullen we dus met deze vier woningen de enorme woningnood moe ten lenigen. Ik kan U verzekeren dat het gemeente bestuur ook in dit opzicht diligent is ge weest en tijdig bij Gedeputeerde Staten heeft gewezen op de noodzakelijkheid een flink aantal woningen toegewezen te krij gen. Nog op 2 december j.I. heb ik een on derhoud gehad met een lid van Ged. Sta ten en bij dat onderhoud heb ik een lijst overgelegd van 140 krotwoningen, die één yoor één de toets van een deskundige on derzoek kunnen doorstaan en zo dit onder zoek zou plaatsvinden, allen onbewoonbaar verklaard zouden worden. Helaas heeft dit alles niet geholpen en een troost is, zij het een schrale troost, dat heel veel gemeenten weinig of geen wo ningen toegewezen hebben gekregen. Ik heb bij het onderhoud, waarover ik zoeven sprak, er ook uitdrukkelijk op ge wezen hoe onbillijk het was om aan een aantal grotere gemeenten, die tot z.g. con- tractbouw hadden besloten, gedurende een vijftal jaren een zo groot jaarlijks kwantum toe te wijzen, terwijl men toch niet wist of 't jaarlijks kwantum, dat de provincie toe gewezen krijgt, en dat destijds 7500 wo ningen bedroeg, elk jaar hetzelfde zou zijn en niet na een of twee jaar zou verminde ren. Inderdaad is het jaarlijks contingent aan de provincie verminderd en gedaald tot 4650 woningen, wat betekent dat het aantal van 2000 woningen, dat aan die grotere ge meenten per jaar voor contract-bouw werd toegewezen, destijds moest worden afgeno men van die 7500 woningen, doch nu van 4650 woningen. Nu kan men in een of ander Nieuwsblad uit de omgeving wel schrijven, dat het van een ver-vooruitziende blik getuigde, toen een gemeentebestuur overging tot deze contractbouw, waaruit dan iemand zou kun nen concluderen, dat gemeentebesturen, die .dit niet hebben gedaan, geen vooruitziende 'Wik hebben gehad, doch het is duidelijk, dat alleen gemeente, die in de bevoorrechte positie verkeerden van veel woningen toe gewezen te krijgen, hiertoe konden over gaan, want gemeenten die vier of zes wo ningen per jaar krijgen toegewezen, kun nen onmogelijk een combinatie vormen voor contract-bouw, omdat het kwantum woningen ook dan nog veel te laag zou zijn en te verspreid zou zijn gelegen. Temeer funest is dit alles als men in aanmerking neemt, dat daardoor (om bij onze gemeente te blijven) onze gemeente wordt leeggepompt door andere gemeen ten, hetgeen ik U nader zal uiteenzetten. Bij het overzicht van de loop der bevol king, wees ik erop, dat Sprang-Capelle een vertrek-overschot heeft, wat wil zeggen, dat er altijd meer personen uit de gemeente vertrekken als inkomen. Voor de hand ligt dan ook, dat ik eens heb nagegaan, waarheen deze personen ver trokken zijn. Uiteraard is dit naar verschil lende gemeenten in Nederland geweest, doch het valt toch wel op, dat een aantal van 36 personen, dat is bijna een vijfde deel, is vertrokken naar Waalwijk. Voor zover dit mogelijk was, heb ik la ten nagaan, waar deze personen in Waal wijk gehuisvest zijn, en daarbij is mij ge bleken, dat aan niet minder dan twaalf daarvan een woning te Waalwijk beschik baar is gesteld. Als men nu weet dat in 1958 de ge meente Waalwijk 146 woningen, contract- bouw inbegrepen, heeft gekregen, dan is te begrijpen dat men zo eens een twaalftal woningen voor ingezetenen van Sprang- Capelle ter beschikking kan stellen; men zou haast zeggen dat dit een daad van zelfopofferende naastenliefde is, maar ik spreek zeker namens U allen de wens uit, dat wij het ook zeer op prijs zouden stel len zulk een daad van naastenliefde ook te kunnen doen, als we ook voldoende wonin gen toegewezen kregen, zodat wij op onze beurt inwoners van omliggende gemeenten zouden kunnen helpen. Ik besluit hiermee dit onderwerp van de toewijzing van woningen en spreek, zeker namens U allen als ik de opmerking van de Commissie tot onderzoek van de begro ting lees, mijn grote teleurstelling uit over het feit, dat we zulk een ongelooflijk klein contingent hebben toegewezen gekregen en ik kan U wel zeggen, dat ik reeds een on derhoud met Ged. Staten heb aangevraagd en op 6 februari zal hebben om de klach ten der gemeente over te brengen. In verband met dit alles zal het U dui delijk zijn, dat andere wegen zullen moeten worden bewandeld om de grote woning nood te lenigen en de ellende, waaronder de 140 gezinnen die in die krotwoningen moeten leven, te verlichten. Tevens zal het niet alleen U, maar ook aan de 182 woningzoekenden duidelijk zijn, dat het gemeentebestuur met die vier toe gewezen woningen, slechts,vier gezinnen of verloofde paren van een woning kan voor zien. Dit betekent dat 't eenvoudig rekensom metje 182 4 45, eenieder kan leren, dat 't 45 jaar zal duren, vooraleer allen aan de beurt zijn gekomen en dan houd ik nog geen rekening met het feit dat er toch min stens vier zes krotwoningen onbewoonbaar zullen moeten worden verklaard, welker bewoners een onderdak moeten hebben. Uit dit alles moge de woningzoekenden duidelijk zijn, dat het onnodige moeite is, hetzij bij mij, hetzij bij de woningcommis- Op zondag 1 febniari a.s. zal genoemde bond het gouden bestaansfeest vieren! Een feestcomité onder leiding van de heren H. van Breugel, voorzitter en M. IJpelaar, se cretaris, is reeds enige tijd in de weer om deze dag op gepaste wijze te herdenken. Geboren uit de nood der tijden, toen een abnormaal langdurige arbeidsdag, de ge dwongen winkelnering met al den aankleve van dien, de huisindustrie, en mede als ge volg van dit alles een groot drankmisbruik het huiselijk geluk van zovele gezinnen on- dermeinde, is ook hier de R.K. Vakbewe ging het grote middel geworden om de ar beider te brengen op een hoger niveau. Was de toestand onder de arbeiders slecht, de toestand onder de arbeiders van de Langstraat en aangrenzende dorpen maakte hierop geen uitzondering, integendeel. Om enigszins tegemoet te komen aan de grote tekorten in de gezinnen, was in Loon- opzand in de eerste jaren dezer eeuw reeds een z.g. schoenmakersbond opgericht, meer bedoeld als werkverschaffing, doch verdere activiteiten tot lotsverbetering ontplooide deze vereniging niet! In ieder geval moet van deze eerste initiatiefnemers toch gezegd dat zij de oproèp van Paus Leo XIII had den verstaan en het fundament legden, waarop later kon worden voortgebouwd. En zo duurde het nog tot 1909 vooraleer men in Loon tot oprichting kwam van de R.K. Lederbewerkersbond. Reeds geruime lijd woonden verschillende arbeiders uit Loon- opzand de vergaderingen van de genoemde bond te Kaatsheuvel bij, die aldaar onJer de bezielende leiding van de heer C. Roes- tenberg en met Bisschoppelijke goedkeuring was opgericht. Hieruit blijkt wel dat de feestvierende afdeling tot stand kwam door eigen inzicht van de Loonse arbeiders en dan denken we in dit verband aan de wer kers van het eerste uur, met name Jan Vera Szn., de eerste voorzitter, Adr. van Loon Czn., W. van Iersel, B. Moonen, B. Dankers, en meer anderen. Dit gebeurde in 1909. Een der grootste en mooiste ac tiviteiten die dit bestuur ontplooide, was de strijd tegen de gedwongen winkelnering, een mistoestand die de schoenindustrie in het begin dezer eeuw beschamend ontsier de. De jonge bond mocht z'n activiteiten met een glorieuze overwinning bekroond zien en dank zij de gestage medewerking van de bondsvoorzitter het genoegen sma ken in deze strijd glorieus de overwinning te behalen. Ontelbaar zijn de vergaderingen die in de beginjaren gehouden zijn in het lokaal tje van de bewaarschool der Eerw. Zusters. Hoe is in al die jaren het maatschap pelijk beeld van gedaante veranderd. Liet de verhouding patroon - arbeider bij de viering van het 25-jarig jubileum in 1934 nog wel iets te wensen over, sedert de laat ste wereldoorlog is op het gebied van de arbeid in de schoenindustrie die houding veel milder geworden, wc mogen zeggen, iedere wanverhouding vrijwel geheel weg genomen. Collectieve arbeidsovereenkomsten, be- drijfsraden en wat dies meer zij, dragen er toe bij dat de mensen die toch geregeld met elkaar in hetzelfde produktieproces hun belangen moeten behartigen, van de nood zakelijkheid tot samenwerking doordrongen zijn. Zo vindt ter plaatse als vanzelf de sociale rechtvaardigheid ingang. Zo mag met recht de bevolking van Loon vervuld zijn van grote dankbaarheid bij de viering van dit gouden jubileum. Een zeer verzorgd feestprogramma zag dezer dagen het licht, waarin naast een ar tikel van de heer H. B. Vink, de voorzitter van de landelijke R.K. Bond van Werkne mers in de Industr. Bedrijven, een artikel prijkt van Mr. v. d. Heijden, Burgemees ter van Loonopzand, van Kapelaan Adri- aanse, Geestelijk Adviseur, van de voorzit ter van de plaatselijke vereniging de heer J. W. van Noije en van de voorzitter van het feestcomité de heer van Breugel. De plechtige viering op zondag 1 febr. zal begonnen worden met een plechtige Hoogmis te 10.15 uur. Om 12 uur begint de receptie, die duren zal tot 1 uur, in de zaal van de heer W. Vermeulen. Dan zullen de 25-, 40- en 50-jarige jubilarissen wor den gehuldigd. Hierbij zijn alle leden uit genodigd. Aan de verdere feestviering wordt me dewerking verleend door het Cabaret- en Variété-gezelschap Het Masker, onder lei ding van Coos van der Velden. Om 2.30 uur heeft voor de schoolgaande kinderen van de leden een matinée plaats, waarna des avonds 7 uur de grote feest- vergadering een aanvang neemt, met mede werking van bovengenoemd gezelschap. Bei de uitvoeringen hebben plaats in het Paro chiehuis. We hopen nog nader op deze vie ring terug te komen. sie op het spreekuur te komen teneinde woonruimte te vragen, omdat noch ik noch de woningcommissie over bovenaardse krachten beschikt om met 4 woningen 182 gezinnen gelukkig te kunnen maken. De andere weg, welke bewandeld zal moeten worden, vindt U aangegeven in het boekje, dat ik U aanstonds zal aanbieden. Het is mijn plan dit boekje te doen toe komen aan alle woningzoekenden, van wie ik vermoed dat zij financieel in staat zijn om een bedrag van ongeveer f 1200,- te storten, teneinde in het bezit te komen van een eigen woning. Op de bijzonderheden zal ik nu niet ver der ingaan en verwijs ik kortheidshalve naar dat boekje, dat ook aan de pers ver strekt zal worden en, zoals ik zei, aan alle belanghebbenden zal worden toegezonden. Wel wijs ik er terloops op, dat het ge meentebestuur ook, dikwijls verzoeken ont vangt van in de gemeente gevestigde be drijven, fabrieken en ondernemingen om voor aan te trekken personeel, bedrijfslei ders enz. woonruimte beschikbaar te stel len. Ook aan de beheerders van die bedrijven zal het duidelijk zijn, dat het gemeentebe stuur, hoe graag het dit zou willen doen, onmogelijk van die vier woningen welke zijn toegewezen, nog industriewoningen be schikbaar kan stellen. Daarom zal dit boekje ook aan diverse bedrijven worden toegezonden in de hoop, dat ook in deze kringen begrip zal worden gevonden voor dit probleem en dat men ook aan de uitvoering daarvan zal meewer ken. Het zal de enige weg zijn om uit deze grote impasse te geraken en daarom hoop ik dat men van deze regeling, die archi- tectenkosten enz. bespaart en garantie van de gemeente biedt, in groten getale gebruik zal maken. Last not least mag ik wel een bijzonder woord van waardering spreken tot de ge meente-secretaris en de onder hem werken de ambtenaren voor alles wat zij in het afgelopen jaar hebben gepresteerd. Met trots- mag worden gezegd dat onze secretarie een model-secretarie is, dank zij de bij uitstek kundige leiding van onze ge meente-secretaris, de heer van Prooyen. Dit geldt eveneens de gemeente-architect en zijn ambtenaren en werklieden, van wie ik met lof mag noemen hun plichtsbetrach ting, heet gehele jaar getoond, waarbij ik gaarne betrek de eveneens onder leiding van de heer Toen staande Brandweer, die zo goed functioneert, dat welhaast geen brandje gelegenheid krijgt zich uit te brei den. Deze rede zou nog met vele onderwerpen kunnen worden aangevuld, doch aangezien deze reeds zijn genoemd in het voorwoord der gemeente-begroting voor 1959, zal ik dit nalaten en daarom eindig ik met de hoop uit te spreken dat God Zijn zegen in 1959 aan de gemeente en haar inwoners in rijke mate zal schenken. Op zaterdag 7 februari a.s. hopen onze geliefde ouders, groot- en overgrootouders JACOBUS HOEVENAAR THEODORA LICHTVOET de heugelijke dag te herdenken, dat zij voor 60 jaar in het huwelijk traden. Om 9.30 v.m. zal op die dag in de kapel van Huize ,.ROS AGAERDE" een plechtige H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen. Hunne dankbare kinderen klein- en achterkleinkinderen. Kaatsheuvel, 29 januari 1959. Receptie van 12 u. n.m. in café-Restaurant „De Steen bakker" Horst Kaatsheuvel.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 10