Waalwijkse en Langstraatse Courani Bouw van sluiswerken en cultureel centrum voornaamste delen van werkplan 1959 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 Nieuwjaarsrede Burgemeester Teijssen Twee nieuwe uitbreidingsplannen: „WAALWIJK - NOORD" en „LAAGEINDE" Stichting muziekschoel mogelijk - 5 scholen cp het pregram in II i BOR &MUBUU Wegverbindingen. Geen mode op de plaats van de 5,Moriaan" t Een heel bijzonder nummer, Markt 79/81. Het oudste bakstenen huis in Brabant, mis schien wel in Nederland. De lange rij van Monumentenzorg, Heemschut en „heren uit Den Haag" ging pal staan voor die mooie, historische „Moriaan". Maar het nieuwe modehuis van Gebrs. Voss dan bouwt mee aan het i^i nieuwe, moderne hart van de Hertogstad! nu Hoge Steenweg 1straks Markt 103 uitsluitend gevestigd te 's Hertogenbpsch en Nijmegen. In 1958 kwam een bijzonder groot aantal woningen gereed of in aan bouw, voor een belangrijk deel be staande uit een omvangrijke parti culiere premiebouw. VRIJDAG 30 JANUARI 1959. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HET ZUIDEN 82e JAARGANG No. 9 Abonnement: 22 cent per week, 3.10 franco p.p. per kwartaal 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per rn.ro. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO" Met een nieuwjaarsrede, die wij een kundig en doorwrocht stuk werk zouden willen noemen, heeft burgemeester Teijssen van Waal wijk gisteravond de eerste vergadering van de gemeenteraad geo pend. Naast een overzicht van wat in 1958 kon worden bereikt en gerea liseerd, ontvouwde burgemeester Teijssen ook in hoofdlijnen 't werk plan voor 1959, dat nog eens opnieuw het eminente rechtlijnige be leid accentueert, waarmee het gemeentebestuur Waalwijk een ge heel eigen plaats zal doen innemen in de centrale ontwikkeling van ons land. Hieronder geven wij gaarne de volledige tekst van deze belangrijke toespraak. satie samen te trekken. Tegen deze achtergrond moeten ook de grote en veelomspannende havenplannen worden gezien, waarover ik nader zal spreken. Een algehele oriëntatie. De goede gewoonte volgend, wil ik in deze eerste vergadering van' de gemeenteraad, welke in het nieuwe jaar wordt gehouden, gaarne een te rugblik werpen naar 1958 en na gaan, welke perspectieven zich voor 1959 openen. Afgescheiden van deze goede ge woonte, is het ook uit een oogpunt van algehele oriëntatie uiterst nut tig om ten aanzien van activiteiten en mogelijkheden, plannen en voor nemens éénmaal 's-jaars een indrin gend beeld te tonen van de veel zijdige bemoeienissen en de sterk gevarieerde werkzaamheden van het gemeentebestuur, voor zover deze bemoeienissen en werkzaamheden sprekend en scheppend tot uitdruk king komen. Op die wijze en daar door wordt de grote bereidslijn in het jongste verleden is gevolgd en in de naaste toekomst zal worden doorgetrokken, nog eens fors en spectaculair getekend. Nationale aspecten van het economische leven. In het tijdsbestek van een jaar zijn de nationale, aspecten van het economische leven voortdurend gun stiger geworden. Vanzelfsprekend heeft dit gevolgen voor het gemeen telijk beleid, hetwelk geenszins ge ïsoleerd. is te beschouwen en zeker niet uitsluitend door plaatselijke factoren wordt bepaald, doch sterk is verweven met 's-lands welzijn. De algemene financiële en econo mische situatie, waarin Nederland zich thans bevindt, wordt geken merkt door een voortschrijdend her stel van het evenwicht tussen mid delen en bestedingen. Gelukkig zijn de spanningen in 't economische leven, welke een com plex van onzekerheden veroorzaak ten en de voorspoed in het bedrijfs leven en daarmede de werkgelegen heid bedreigden, heel wat minder dan een jaar geleden. De verbetering van de betalings balans is zeer aanzienlijk, de ver ruiming van de geld- en kapitaal markt blijkt steeds duidelijker en de rentevoet wordt meer en meer flexibel. Werkloosheid en werkgelegenheid. De werkloosheid, welke in 1957 zowel landelijk als in verschillende delen van onze provincie, in niet geringe mate aan de oppervlakte trad en in 1958 nog iets meer om vang verkreeg, is tot heden geheel en al aan de gemeente Waalwijk voorbij gegaan. Per 1 januari j.l. nam onze gemeente ten opzichte van de werkgelegenheid en verge leken met de situatie in onze pro vincie, de meest gunstige plaats in. Zowel door verschillende uitbrei dingen van bedrijven als tengevol ge van de totstandkoming van nieu we bedrijven, werd ook in 1958 het industrieel potentieel der gemeente weder uitgebreid en nam het aantal arbeidsplaatsen voor mannelijke werkkrachten voortdurend toe. Toch blijft het probleem van de werkgelegenheid als gevolg van de van jaar tot jaar beduidende bevol kingsaanwas onverzwakt een niet gering probleem en daarom ook is het beleid van het gemeentebestuur er intensief en actief op gericht om de industriële expansie steeds méér te verwezenlijken. Daartoe zijn de nodige voorwaar den geschapen door de aanwezig heid van verscheidene bouwrijpe in dustrieterreinen, waarvan in 1958 verschillende kavels zijn verkocht ten behoeve van de bouw van nieu we bedrijfsgebouwen. Het industrieel klimaat der ge meente kan niet anders dan zeer gunstig worden genoemd en biedt de volledige basis voor een gezonde ontwikkeling. Van oudsher is Waal wijk een centrum der industrie. Be doelde klimaatsfeer kan nog slechts verbeterd worden door aan bepaal de secundaire factoren ietwat meer accent te geven. Van cardinaa_l belang is evenwel te kunnen vaststellen, dat Waalwijk in zijn industrieel klimaat kan wed ijveren met de voornaamste indus trie-centra. Dit is een reden te meer om alle krachten op de verdere industriali- De havenplaimen. In 1958 werd met voortvarend heid aangevangen met de uitvoering van de eerste phase der havenplan nen. Daarmede is een nieuwe perio de in de ontwikkeling en de wel vaart van Waalwijk ingeleid. Op dit ogenblik valt nog niet te schatten hoe ver deze ontwikkeling zal rei ken, doch zonder meer mag worden verwacht, dat, zodra de plannen voor een nieuwe haven aan de Bergse Maas geheel zullen zijn ge realiseerd, daarmede en daardoor 't aanschijn van Waalwijk voor zo ver zich dit in de bestaansbronnen afspiegelt voor een betekenend deel zal veranderen en daaruit zal in menig opzicht dan weer een be duidende ommekeer voortspruiten, waarbij ik ook denk aan de wijzi ging in het spreidingspatroon van de industrie en de diverse gevolgen daarvan. Dan zal Waalwijk een van de grootste havens in Brabant bezitten, gelegen aan het brede en diepe vaarwater en daarmede een belang rijke uitgangs- en toegangsweg heb ben naar en van het grote wereld havencentrum Rotterdam en naar en van de zee. De werken, welke thans in uitvoe ring zijn en behoren tot de eerste phase, vergen een uitgave van on geveer een miljoen gulden. In aan sluiting hierop zal in D.A.C.W.-ver- band vermoedelijk nog ongeveer een half miljoen gulden kunnen worden verwerkt en daarmede zal dan de eerste phase nagenoeg voltooid zijn, zodat dan de werken van de tweede phase de bouw van de sluis dienen aan te vangen. De geheel uitgewerkte plannen voor de bouw van deze sluis in elk opzicht een kapitaal werk zul len u nog in de eerste helft van dit jaar worden voorgelegd, vergezeld van een voorstel van burgemeester en wethouders om het benodigde krediet beschikbaar te stellen. Onder de meest ongunstige om standigheden investeringsstop, bestedingsbeperking, kapitaalschaar- ste, enz. moest getracht worden om in 1958 met de werken van deze eerste phase te kunnen aanvangen, doch het mocht gelukken om alle barricaden te doorbreken en reeds sedert maanden is het werk in vol le gang. Aanstaand* Moedtn..»- Weet U wel. dat wij bij de geboorte van een tweeling GEHEEL GRATIS de tweede Baby-uitzet voor U verzorgen, zodat U dus geen extra kosten hebt! Vraagt ecu Baby-kaart en inL Baby afdeling De omstandigheden, waarop ik doelde, zijn nog niet veel rooskleu riger geworden; de mogelijkheden om kapitaalswerken, als het onder havige project van de sluisbouw, waarmede miljoenen guldens zijn gemoeid, tot uitvoering te kunnen brengen, zijn nog minimaal, doch 't college van burgemeester en wet houders heeft wel bij alle betrok ken bestuursinstanties een zodanig begrip voor de betekenis der haven plannen weten te wekken, dat er reden is om aan te nemen, dat, in dien maar enigermate mogelijk, de werken van de sluisbouw zonder uitstel tot uitvoering zullen kunnen komen. Het streven van het college blijft er geheel en al op gericht om nog dit jaar deze sluisbouw te la ten aanvangen. De totstandkoming van d«ze sluis is van enorme betekenis, omdat daarmede de binnenhaven 'n recht streekse verbinding zal krijgen met de Bergse Maas en deze binnenha ven vanaf dat tijdstip niet meer verbonden zal zijn met het Oude Maasje, als gevolg waarvan vloed en eb zich ook niet meer in 't peil van de waterstand in de haven zul len aftekenen. De aanleg van de buitenhaven de derde phase der plannen kan en zal de havenstructuur verder ac cent geven door het scheppen van grote accomodaties. De verkeers-geografische situatie wordt niet alleen gunstig beïnvloed door goede waterwegen, doch even zeer door goede wegverbindingen. Behalve de industriële ontwikkeling vraagt ook de steeds toenemende verkeersdichtheid een samenstel van voorzieningen om de verkeersstroom te kunnen leiden en afleiden. De aanleg van de geprojecteerde nieuwe provinciale weg van 's-Her- togenbosch via Waalwijk naar Geer- truidenberg vordert gestadig. 1 De omlegging bij Waalwijk, welke een onderdeel daarvan uitmaakt, kwam, voor wat het zandlichaam en de bestrating betreft, in 1958 ge reed, terwijl thans de nodige kunst werken worden gebouwd. In de loop van dit jaar zal nog het tra ject VooreindeHertog Janstraat in gebruik worden genomen en met 't oog daarop wordt u in deze verga dering een voorstel aangeboden om dit nieuwe weggedeelte van een moderne natrium-straatverlichting te voorzien. Van de zijde van gedeputeerde staten is onlangs aan de betrokken gemeentebesturen in de Langstraat een inzicht verschaft ten aanzien van de tijdstippen, waarop de on derscheiden gedeelten van de nieu we Langstraatweg gereed zullen ko men. Dit schema luidt als volgt: Omlegging Vlijmen: is aanbesteed; eerst zal een gemaal moeten worden aangelegd; dit is een werk van ca. 1 jaar; in 1960 hoopt men de voor kruisingen vereiste 3 bruggen te kunnen aanbesteden. De gehele om legging is dan in 1961 gereed. Vlijmen - Drunen: gewacht moet worden op de ruilverkaveling Dru- nen-Heusden; de verwachting is dat in januari 1959 de stemming zal plaatsvinden; in 1960 kan dan wor den begonnen met het grondwerk en in 1961 met de kunstwerken. In 1962 zou de verharding van 't weg- vak kunnen geschieden. Waalwijk: het grondwerk van de omlegging ten noorden van Waal wijk is grotendeels klaar; met de voorlopige bestrating worden goede vorderingen gemaakt; nog in 1958 verwacht men het gedeelte van het afwateringskanaal tot de Hertog- Janstraat gereed te krijgen; in 1960 zal de omlegging m.i.v. de kunst werken klaar kunnen zijn. Waalwijk-Capelle: de plannen voor dit gedeelte zijn besteksklaar; in '59 kan de aanbestding van het grond werk (kosten ca. ƒ2.000.000.-) ge schieden; voor de uitvoering van 't grondwerk zal 2 jaar nodig zijn, derhalve t/m 1960; de kunstwerken kunnen eerst worden gebouwd na het gereedkomen van 't grondwerk; in 1962 zal de voorlopige verharding kunnen worden aangelegd. Capelle-Waspik: hier moeten nog enige grondaankopen plaatsvinden; in 1962 hoopt men Waspik te heb ben bereikt. Waspik-Raamsdonk/ Raamsdonksveer de ruilverkaveling in deze streek moet worden afge wacht; vermoedelijk zal in 1960 de stemming gehouden kunnen wor den; in 1961 kan dan worden be gonnen met het grondwerk; met de vereiste kunstwerken alsmede met de verharding kan dan in 1963 met den begonnen; in 1963 nog verwacht men de weg Oosterhout-Keizersveer te hebben bereikt. Geertruidenberg-Made c.a.: met het grondwerk kan in 1960 worden be gonnen; in 1963 zal de verharding kunnen worden aangebracht, Omlegging Made: indien overeen stemming kan worden bereikt tus sen de gemeenten Oosterhout en Made en Drimmelen over de uit breidingsplannen, kan hieraan in 1960 worden begonnen. Made-Wagenberg (Drie Hoefijzers): men is bezig met grondaankopen; verwacht wordt, dat in 1959 de aanbesteding zal kun nen geschieden. Drie Hoefijzers- Zevenbergen: hiermede is men druk bezig. Aangenomen kan dus worden, dat - onvoorziene omstandigheden voor behouden - de Langstraatweg in 1963 gereed zal kunnen zijn. De geprojecteerde nieuwe provin ciale weg van 's-Hertogenbosch via Waalwijk naar Geertruidenberg vormt de oost-west-snel-verkeers- weg van de allernaaste toekomst. Het is evenzeer van belang, dat een soortgelijke verbinding noord zuid, n.l. van Tilburg via Waalwijk naar Gorcum, tot stand komt, voor al nu in 1961 de brug over de Mer- wede bij Gorcum gereed zal zijn en daarmede een uitstekend uitgangs punt naar het hart van het land zal worden verkregen. Over deze noord-zuid-verbinding wordt reeds sedert meerdere jaren gesproken en het belang van de verbinding is geleidelijk aan alge meen bekend. Thans zijn twee ui terst gunstige factoren te noemen, welke de plannen inzake deze weg verbinding meer concrete vorm en positieve basis geven. Ten eerste is het project van deze weg in 1958 bij de tienjarige herziening van het rijkswegenplan op dit we genplan geplaatst, hetgeen een be langrijke schrede vooruit betekent en* ten tweede is het in het land van Altena gelegen tracé van deze weg opgenomen in het onlangs bij grote meerderheid van stemmen aanvaarde ruilverkavelingsplan voor bedoelde streek, hetgeen mede brengt, dat bij de verkaveling 't ge hele tracé van dit weggedeelte wordt gereserveerd en zonder meer ter beschikking komt voor de aan leg van de rijksweg. Momenteel worden op ambtelijk niveau diverse voorbereidingen ge troffen voor de realisering van deze nieuwe rijksweg Tilburg-Waalwijk- Gorcum, ten behoeve waarvan reeds een zandlichaam - kruispunt werd aangebracht in de nieuwe provin ciale weg ter hoogte van Besoijen. Stedelijke groei. Met de Rijkswaterstaat is ten aanzien van het op het grondgebied der gemeente Waalwijk gelegen tra cé van deze nieuwe rijksweg zeer onlangs volkomen overeenstemming bereikt, zodat de grenzen van de mogelijke stedelijke groei aan de westzijde der gemeente met name in Tuindorp Besoijen en op aan grenzende terreinen daarmede nu ook definitief bepaald zijn. In 1958 kon aan de verwezenlij king van de uitbreidingsplannen een zeldzaam krachtige stoot worden ge geven, zelfs in zó belangrijke en om vangrijke mate, dat de uiterst snelle ontwikkeling de bij de aanvang van 1958 aanwezige verwachtingen ver re heeft overtroffen. Het plan „Besoijen-west" kreeg voor een groot deel gestalte. Het plan „Baardwijk" kwam in het we- gen-stramien geheel gereed. Het plan „St. Antoniusparochie" werd in het wegen-stramien verder afge rond. Het plan „Bloemenoord" kreeg in ijl-tempo voor een belangrijk deel een begin van uitvoering, zowel in wegen-aanleg als in bebouwing. Het is te voorzien, dat de stede lijke groei zich naar alle zijden in de vaart van heden zal voortzetten en dit plaatst het college van bur gemeester en wethouders voor wel zeer grote opgaven van onderschei dene aard, waarvan ik noem om vangrijke grondaankopen, het vol ledig bouwrijpmaken van deze gronden, de uitvoering van de nodi ge rioleringswerken, de gas-, water en electriciteitsvoorzieningen en niet in het minst het verwerven van grote kapitalen, welke voor al deze aankopen, werken en voorzieningen zullen nodig zijn. Het ligt in de bedoeling van het college om thans het fraaie plan „Kloosterweg" voor uitvoering aan bod te laten komen en in dat ver band zijn de eerste stappen onder nomen om daar tot grondaankopen te geraken. Voorts zullen u zeer binnenkort een tweetal nieuwe partiële uitbrei dingsplannen in concept worden aangeboden, n.l.: a. een plan, genaamd „Waalwijk noord", omvattende het gebied, gelegen ten noorden van de Win terdijk en ten zuiden van de nieuwe provinciale weg, lopende vanaf westelijk Besoijen tot voor bij het fabriekscomplex Bloch Stibbe; en b. een plan, genaamd „Laageinde", omvattende het gehele gebied, gelegen tussen de Thorbeckelaan en het geldende plan Baardwijk, welke plannen derhalve aan el-, kander zullen aansluiten en mits dien de grondslag zullen bevatten voor een volledige stedebouw- kundige ontwikkeling van - kort, doch duidelijk gezegd - het ge hele gebied tussen Putstraat en Baard wij ksestraat. Vooral het plan „Laageinde" zal in elk opzicht grote perspectieven openen en het aanschijn van Waal wijk nog meer veranderen en bo vendien een beduidende bijdrage vormen voor de verwezenlijking van het structuurplan, welk plan in hoofdzaak de toekomstige stedelijke structuur van onze gemeente bevat en gericht is op de uitgroei tot een gemeente met 25.000 inwoners. In dit plan „Laageinde" zijn ook riante ruimten geschapen voor de totstandkoming van meerdere open bare en bijzondere gebouwen, o.a. ten behoeve van de bouw van een r.k. kerk. Woningbouw. Van de stedelijke groei stap ik naar de woningbouw. Het continu-contract Brabant II biedt de waarborg, dat in 1959 we der 100 woningwet-woningen kun nen worden gebouwd. Deze bouw zal in architectuur, planning, enz. geheel en al aansluiten bij de 108 woningen, welke in 1958 in 't plan „Baardwijk" in het kader van de continu-bouw Brabant II tot stand kwamen. Naar de huidige begren zing van 't uitbreidingsplan „Baard wijk" is aldaar in totaal voor ruim 300 woningen plaats, hetgeen der halve medebrengt, dat na 1960 de continu-bouw, welke dan nog een looptijd van twee jaren heeft, in dat plan niet zou kunnen worden voort gezet. Mede met het oog daarop is het dringend nodig om het aange kondigde plan „Laageinde" zo snel mogelijk in de procedure te brengen, daar dit plan door de aansluiting op het plan „Baardwijk" de moge lijkheid schept om de continu-bouw gedurende de laatste twee jaren de grenzen van het plan „Baardwijk" te laten overschrijden. De volledige realisering van het plan „Baardwijk" zal aan een fraai nieuw stadsgedeelte het aanschijn geven, doch ook de gedeeltelijke rea lisering, welke tot heden werd be reikt, zal al bijzondere aspecten krijgen als in het voorjaar de ge hele plantsoen-aanleg heeft plaats gevonden, speelwerktuigen voor de jeugd zijn geplaatst, enz. Zonder op een en ander vooruit te lopen, wil ik u toch mededelen, dat het college van burgemeester en wethouders zich diepgaand bezig houdt met de mogelijkheid van ver dere particuliere woningbouw in complex-verband, waarbij ook bij zonder acht wordt geslagen op de bouw van huur-woningen met ge varieerde huurbedragen. Scholenbouw. De snelle evolutie, welke zich ma nifesteert zowel in de bouw van om vangrijke woningcomplexen in alle delen der gemeente als in de voort durende toeneming van 't inwoner tal, roept meerdere problemen in zake scholenbouw op. In 1958 kwamen de r.k. meisjes ulo-school in het centrum en de r.k. kleuterschool in Besoijen ge reed, een tweetal wel uitzonderlijk sprekende architectonische concep ties. Voorts kwamen in 1958 in aan bouw de r.k. jongensschool in de St Antoniusparochie en de r.k. meisjes school in Besoijen, welke beide scho len in de loop van dit jaar zullen worden betrokken. Ten aanzien van de overige scho lenbouw valt te vermelden, dat de Nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken dit jaar huisvesting zal krijgen aan het Vredesplein in een gebouw, zo groot, groots en schoon, dat het moeilijk zal vallen om een soortgelijk schoolgebouw voor nij verheidsonderwijs in onze provincie aan te wijzen; dat de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie een grote gebou wen-uitbreiding onderging en een hyper-moderne inrichting verkreeg ten behoeve van de afdeling schoen- fabricage; dat het Dr. Mollercollege met het oog op de toevoeging van een gymnasium-afdeling aanving met de uitbreiding van het school gebouw met een gehele vleugel; dat het Willem van Oranje College we gens de incorporatie van een Chris telijke Middelbare Meisjesschool binnen enkele dagen een uitbrei ding van het schoolgebouw zal aan besteden. Alhoewel de scholenbouw zich, als gevolg van gebrek aan kapitaal bij de overheid en wegens de daar mede verband houdende rijks-con- tingentering, in 't algemeen slechts moeilijk en moeizaam kan ontplooi en, is het college van burgemeester en wethouders er na zeer veel po gingen in geslaagd om u in deze eerste vergadering van 't jaar zelfs het nagenoeg volledige scholen- bouwprogramma 1959 voor te leg gen, zoals dit ook wezenlijk zal wor den ten uitvoer gelegd en dat als volgt luidt: 1. De bouw van een streekschool voor prot. christelijk buitenge woon lager onderwijs, waarvan de aanbesteding op 14 februari a.s. zal plaats vinden. 2. De bouw van een streekschool voor r.k. buitengewoon lager on derwijs, waarvan de aanbeste ding weldra zal kunnen geschie den. 3. De bouw van een zesklassige prot. christelijke lagere school aan het Oranjeplein, waaromtrent u in een der eerstvolgende ver gaderingen een voorstel zal be reiken en waarvan de bouw dit jaar reeds betekenend kan gevor derd zijn. 4. De bouw van een zesklassige r.k. jongens- en meisjesschool in het plan „Baardwijk", waarvoor na uw in de vergadering van 30 december 1958 genomen be sluit tot het verlenen van de in artikel 72 der lager onderwijswet bedoelde medewerking enige dagen geleden reeds de contin genttoewijzing van de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen werd ontvangen, het geen inhoudt, dat de bouwplan nen meteen in de wettelijke en ambtelijke procedure kunnen ko men. 5. De bouw van een zesklassige openbare lagere school, waarom trent nu een eerste schetsplan door een ander plan is vervan gen weldra nadere mededelin gen van het rijkschooltoezicht te vér wachten zijn en u eerlang ook definitieve voorstellen zullen be reiken. Met betrekking tot de mogelijk heid van de bouw van kleuterscho len in 1959 is nog geen zekerheid verkregen, doch u kunt er van over tuigd zijn, dat het college van bur-

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5