Economische en sociale ontwikkeling van Noordelijk Noord-Brabant afgeremd door waterstaatkundige toestand WAALWIJK Waalwijkse en Langstraaise Courant iocile ncchfrust v. Mierlo's brood JAARREDE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL Traject Waalwijk - Sleeuwijk van nieuwe noord-zuid verbinding spoedig in uitvoering. VRIJDAG 30 JANUARI 1059. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant te Waal wijk van dinsdag jl. heeft de voor zitter der Kamer, de heer J. W. van Heesbeen, de gebruikelijke jaarrede uitgesproken, waarin hij naast een overzicht van de algemene gang van zaken in het district van de Kamer de ontwikkeling in de diverse be drijfstakken over 1958 nader be lichtte. Gebrek aan plaatsruimte is helaas oorzaak, dat wij aan deze omvang rijke en uiterst gefundeerde toe spraak in dit nummer niet in haar geheel aandacht kunnen wijden, zo dat wij moeten volstaan met de alge mene beschouwing uit deze jaarrede, waarin de heer van Heesbeen nader inging op de werkzaamheid van de Kamers van Koophandel in het alge meen en op die van de Waalwijkse Kamer in het bijzonder en tenslotte op de waterstaatkundige toestand in het district en de uitbreiding van het wegennet. De heer van Heesbeen sprak als volgt Na de rede van de heer van Hees been drong ook de onder-voorzitter, de heer A. D. C. Snels, burgemees ter van Drunen, aan op maatregelen op korte termijn ter oplossing van de ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 31 jan., zondag 1 febr. Arts: dr. van Rooij. Apotheek: Nijman. KERKDIENSTEN. N.H. KERK, WAALWIJK Zondag 1 februari: 10 uur: Ds. L. Schellevis. Bediening H. Doop. Extra kollekte voor het rampge bied de Cevennes (Fr.) N.H. KERK, BESOIJEN. 10 uur v.m. en 6.30 uur n.m. Ds. J. Vink. N.H. KERK, BAARDWIJK. 9 uur v.m. Ds. C. B. Schuurman. GEREF. KERK (in Ned. Herv. Kerkgebouw aan de Haven) 5 uur: ds. J. Torenbeek, van 's-Capelle. GESLAAGD. Voor het staatexamen Asso ciatie Engels Handelscorrespon dentie slaagde de heer J. Verstij- nen. Hij genoot zijn onderwijs bij Succes, Den Haag. Aan de Techn. Hogeschool te Delft slaagde voor het propae- deutisch examen civiel ingenieur onze stadgenoot de heer Eli Man- demakers. 12V2 JAAR MODERATOR. De Zeereerw. Heer P. Stevens, zal op 6 maart a.s. het feit her denken dat hij vóór 12V2 jaar door Z.D.H. Mgr. Mutsaerts werd benoemd tot moderator-gods dienstleraar aan de toenmalige RKHBS, thans Dr. Moller-col- lege. WILLEM ELBERS 80 JAAR. Op donderdag 12 februari hoopt een bekend en geacht in gezetene onzer Waalwijkse ge- ineenschao, oud-wethouder Wil lem Eibers zijn 80ste verjaardag te vieren. De heer Eibers is niet alleen 'n bekend ingezetene onzer ge meente maar ook in schoen- en lederkringen geniet hij algeme ne achting al heeft hij zich dan al iaren uit zaken teruggetrok ken. Wij hebben ter gelegenheid van zijn 70ste en 75ste verjaar dag reeds uitvoerig in het licht gesteld, wat de heer Eibers voor Waalwijk heeft gedaan als wet houder, als voorzitter van zo tal rijke verenigingen en organisa ties, zodat wij niet breedvoerig in herhaling behoeven te treden. door Zenuwrust LVijnhardt's Zenuwtabletten Hij heeft de gemeente Waal wijk 24 jaren als wethouder met ere gediend, ontelbare acties op verschillend terrein gesteund en gestimuleerd, we noemen o.a. z'n voorzitterschap der KVP, van de Looiersvereniging, van tal van ontspannin^s-organisaties, be stuurslid van het dr. Moller-col- legen etc. en hiermee bereikte hij n staat van dienst die eerbied af dwingt. Voeg daarbij nog zijn zakenleven als fabrikant, hande laar enz., wiis op de spreekwoor delijke belangstelling voor allen en alles wat Waalwijk betreft en de beoordeling daarvan, overgo ten door zijn bekende humor (ook critisch) dan heeft men de 80-jarige ten voeten uit. Wij wensen hem van harte ge luk en hopen dat hij nog vele ja ren getuige mag zijn van de groei verkeerstechnische problemen vooral, waardoor Brabant en met name de Langstraat nog steeds in een isole ment gevangen wordt gehouden. De heer Snels gaf in dit verband uiting aan zijn bezorgdheid, dat de Lang straat wel weer eens opnieuw de boot zou kunnen missen, nu welhaast alle aandacht wordt gericht op West- Brabant in het kader van het tot ont wikkeling brengen van het zg. „nieu we westen". De voorzitter kon de woorden van de heer Snels ten volle beamen en meende, dat alle krachten in het district gebundeld moesten worden, opdat het district niet in de verdruk king komt i.v.m. het Kreekrak-plan. In dit verband deelde de voorzitter mede, dat toezegging was ontvangen, dat de nieuwe noord-zuid verbinding Tilburg - Gorinchem binnen ca. vijf jaar gereed zou zijn. en bloei van Waalwijk, waar voor hij op verschillend terrein veel heeft gepresteerd en onge twijfeld zullen velen het op prijs stellen hem op 12 februari de hand te drukken. JUBILEUMVIERING VAN EERW. ZUSTER ALFONSIEN UITGESTELD. De jubileumviering van de Eerw. Zuster Alfonsien, moeder overste van het klooster der Zus ters O.L. Vrouw van het H. Hart aan de le Zeine, is, naar wij ver nemen, op haar eigen verzoek, tot nader datum uitgesteld. Op 13 febr. a.s. zou Zr. Alfonsien de dag herdenken, dat zij 25 jaar ge leden naar Waalwijk kwam. In deze kwarteeuw heeft zij zich bij zonder verdienstelijk gemaakt voor de wijkverpleging in de St. Antoniusparochie. LEERLINGENAVOND ANGELE VAN HOORN. Er zijn maar weinig uitvoerin gen die ons zoveel plezier en ge noegen verschaffen als de mu ziek- en zang-leerlingenavond, zoals we die op gezette tijden in Waalwijk kunnen meemaken. En dat onverdeelde genoegen is dan vooral gelegen in de om standigheid dat de kunst op deze avonden zo probleemloos, zo pre tentieloos en zo hartveroverend wordt gediend. Het zijn avonden waarop men allerminst behoefte heeft aan enige kritische zin en waar elke kritiek ook werkelijk de enige grote dissonant zou zijn tussen de vele schuchtere en uiteraard niet ideale vertolkin gen welke er in allerlei vormen te beluisteren zijn, hetgeen ove rigens niet wegneemt dat men oprechte waardering kan hebben voor hetgeen somtijds ten gehore wordt gebracht. Maar voor alles toch het ple zier en het genoegen. Ook maan dagavond weer, toen Angèle van Hoorn met haar leerlingen een muziek- en zangavond gaf in de achterzaal van Hotel Verwiel; 'n avond, die was georganiseerd len pleziere allereerst van de leerlingen zelf en daarnaast ook voor de ouders, die binnen de in timiteit van deze leerlingenkring toch wel eens willen horen hoe het hun zoon of dochter vergaat op de lange weg naar beheersing van stem of instrument. En daar zaten ze dan, vooraan de kleinste „kunstenaars", fris gewassen en. gekamd en in paas- beste jurk of pak; glunderende gezichten en popelend van onge duld om 't eens eventjes te laten horen; geen ster-allures met bui gingen en reverences, direct ach ter de piano, spelen, boek dicht en weg; aarzelende vingertjes die elk akkoord de klank geven van een juichkreet, parmantige hand jes die zich niet meer in de luren laten leggen door het notenbeeld en zelfs ook vingers die een be lofte inhouden. En dan niet te vergeten 't zin- en (en acteren) in groepsver- and dat ons op de gedachte bracht: welk een kostelijke voor stelling zouden we kunnen be leven indien deze kinderen eens een klein en eenvoudig operette spelletje zouden uitvoeren. Naast deze kleinen, die het warmste applaus in de wacht wisten te slepen, ook de ouderen en dus wat meer gevorderden, die hier en daar blijk gaven van een onmerkelijke muzikaliteit en een verdienstelijke technische vaardigheid. Noor Haagh met 'n fris en pittig gezongen Das Veil- chen van Mozart en Der Wan derer van Schubert waarbij ons ook de mooie uitspraak opviel; een goede bijdrage ook van Lu cie Elias met Der Neugierige en Seligkeit van Schubert en 'n aria uit Cavalïeria Rusticana; en verder prijzenswaardige presta ties on de piano van Ellen Ber nards! le deel uit de Mond- srhein-sonatc), Jacqueline v. d. Ven met een fraai gespeelde wals van Chopin, Janny Schrauwers 82e JAARGANG No. 9 22 cent oer ween: per kwartaal t 2.85 3.10 franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Abonnement: Contract-advertenties: speciaal tarief TEL.-ADRES „ECHO" U KUNT NIET ALLES WETEN In ons nummer van 16 jan. j.l. publiceerden wij onder deze ru briek de volgende uitspraak: „De weduwe van een reeds gepensio neerd ambtenaar heelt geen recht op weduwenpensioen. in dien zij 65 jaar is, heeft zij wel recht op uitkering ingevolge de algemene ouderdomswet." On deze mededeling zijn enke le verontruste en verbaasde re acties binnengekomen en daar om haasten wij ons deze uit spraak recht te zetten met een correctie van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerüen, die als volgt luidt: „Slechts indien de amotenaar na zijn 65ste jaar dan wel na zijn ontslag is gehuwd, hebben onder de huidige bepa lingen, de nabestaanden geen reent op weduwen- en wezen pensioen. In alle andere gevallen krijgt de weduwe wel weduwen- pensioen. met eveneens een wals van Cho pin, Ellen Vermeer met een pit tig Scherzo van Schubert, Mari na Bernards met een goed aange voeld Rêverie van Debussy, Ludo van Mierlo met een goede ver tolking van impromptu van Schubert en Loeks Mal lens even eens met een Impromptu van Schubert, dat o.i. een wat te zwa re opgave was. Ten slotte gaf Angèle van Hoorn blijk van haar niet gerin ge pianistische kwaliteiten met de vertolking van het le deel van de piano-sonate op. 31 no. 2 van Ludwig van Beethoven. Het was een bijzonder prettige avond met ook weer eens... een behoorlijke piano. VERKEERSCURSUS IN PARKPAVILJOEN. Op 15 febr. a.s. zal in 't Park- pavilioen gestart worden met 'n verkeerscursus voor bromfiet sers, wielrijders en andere weg gebruikers. De cursus zal op vrij dagavonden worden gehouden en kan alleen doorgang vinden bij voldoende deelname. Zij duurt 8 tot 10 avonden. Het bijzonder verheugende ini tiatief tot het houden van deze cursus is uitgegaan van de plaat selijke afd. van de Vereniging voor Veilig Verkeer. Nadere bijzonderheden omtrent deze cursus kan men vinden in de advertentie in dit nummer. X Daar t 100% kwaliteit is t wint het altijd. X Putstraat 68 Waalwijk X X Tel. 2855 t J. DE BONT OPENT NIEUWE ZAAK IN FOTO- EN FILM ARTIKELEN. De groei van Waalwijk als aantrekkelijke werk- en woonge- meentc komt de laatste jaren niet alleen tot uiting in 'n fraaie uitleg van de stad middels mo derne en riante woonwijken, maar weerspiegelt zich ook in 'n uitbreiding en een verfraaiing van het plaatselijk winkelareaal. Vele middenstanders zijn in het kader van deze gemeentelijke uit bouw overgegaan tot nieuwbouw of tot verbouwing en verbetering van de bestaande zaak, waarmee zij er blijk van hebben gegeven het ritme en de sfeer van deze snelle en moderne ontwikkeling te begrijpen. Als een nieuwe aanwinst in 't plaatselük winkelareaal mogen we thans weer begroeten in de geheej nieuwe en moderne zaak in foto- en filmartikelen van J. de Bont Zn. aan de Markt 6-7. Het oude pand werd ruim een half jaar geleden praktisch ge heel afgebroken en ervoor in de plaats kwam een zaak, die qua outillage en inrichting kan wed ijveren met welke zaak op dit ge bied ook. Indrukwekkend is het fraaie front in geglazuurde natuursteen met zijn drie ruime etalages, waarin de vele en diverse foto- en filmartikelen on overzichte lijke wüze een plaatsje kunnen kriigen. Opvallend aan dit front is verder de smaakvolle neon verlichting. Het doelmatige en moderne in terieur is in ziin geheel bet ont werp van de heer de Bont en is uitgevoerd onder supervisie van architect van Holten door Aan nemingsbedrijf fa. M. Kliingeld. Eigen ontwem is ook de door de fa. P. van Wanroov Zn. te Kaatsheuvel prachtig vervaar digde winkelopstand en winkel betimmering met de diverse vi trines en de rolfilmantomaat. De fraaie verlichting en het sanitair werden verzorgd door de fa. A. DE ECHO m HEI ZUIDEN BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 Het verheugt mij ook dit jaar weer naast de leden van deze Kamer vertegenwoordi gers van de overheid en het bedrijfsleven in het district van de Kamer in deze jaar vergadering te kunnen begroeten. Zoals U ongetwijfeld bekend is, is het gebruikelijk, dat ik als Voorzitter van de Waalwijkse Kamer van Koophandel en Fa brieken U in het begin van een nieuw jaar enige algemene indrukken weergeef van 't economisch gebeuren - internationaal en nationaal - in het voorgaande jaar. Dit meer algemene eerste deel van mijn jaar overzicht wordt dan gevolgd door een ex posé van de gang van zaken in het be drijfsleven in het district van de Kamer. Wanneer ik echter dit jaar - althans voor zover betreft het eerste deel van mijn rede - enigszins van deze gewoonte afwijk, ge beurt dit niet omdat ik met reeds lang be staande tradities wil breken, noch omdat in het afgelopen jaar op dit gebied niets zou zijn geschied, dat het vermelden waard is, zelfs niet omdat vóór mij reeds vele mijner ambtgenoten min of meer uitvoerig het eco nomisch gebeuren in 1958 hebben toege licht. Ik meen echter, dat het gewenst is enige ogenblikken Uw bijzondere aandacht te vragen voor een andere naar mijn me ning op dit ogenblik eveneens belangrijke en actuele - aangelegenheid, n.l. de werk zaamheid van de Kamers van Koophandel in het algemeen en van de Waalwijkse Ka mer in het bijzonder. Wie in de gelegen heid is geweest kennis te nemen van de jaarredes van andere Voorzitters van Ka mers van Koophandel, zal hebben bemerkt, dat dit onderwerp enigen van hen bijzonder heeft beziggehouden. Terecht, naar ik meen, nu de Wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken 1950, welke tot 1 januari 1959 geldig was, voor slechts korte tijd is ver lengd en de positie van de Kamers voor werp van studie uitmaakt van een S.E.R.- commissie. De aanwezigheid van vertegenwoordi gers van overheid en bedrijfsleven hier vormt een aanleiding temeer dit onderwerp als voornaamste deel van mijn rede te kie zen. Immers aan de Kamers is in eerder genoemde wet als taak opgedragen de be hartiging van de belangen van het bedrijfs leven in haar district. Dit kan onder meer geschieden door overleg met de Overheid, waaronder zeker niet in de laatste plaats de gemeentebesturen. Welnu beide belanghebbende groeperin gen, bedrijfsleven en gemeentelijke over heid, zijn hier vandaag in ruime mate aan wezig. Reeds eerder was ik in de gelegenheid een uitvoerig overzicht te geven van de ge schiedenis van de Waalwijkse Kamer van Koophandel. Indien ik hiertoe dan ook nu wederom zou overgaan, zou ik wellicht op voor velen Uwer te zeer bekend terrein ko men. Ik meen daarom daarvan te mogen afzien. Ik moge echter wel wijzen op de structuurveranderingen welke het instituut der Kamers in de loop der jaren heeft, on dergaan. Aanvankelijk waren de Kamers immers instellingen met een uitsluitend plaatselijke betekenis. Zij werden, indien een gemeentebestuur meende dat daartoe aanleiding bestond, voor die gemeente bij Koninklijk Besluit ingesteld ter behartiging van de belangen van het plaatselijke bedrijfsleven. Bij de ge weldige groei, welke het economisch leven door de snelle ontwikkeling van de tech niek doormaakte, bleek spoedig, dat deze zuiver plaatselijke Kamers van Koophandel met haar veelal zeer beperkte middelen niet aan de verwachtingen konden beantwoor den. De invoering van de Handelsregisterwet 1918 vormde dan ook een gerede aanlei ding tot en opende de mogelijkheid om aan de Kamers een bredere basis te geven. De talrijke plaatselijke Kamers werden in 1920 opgeheven en vervangen door een beperk ter aantal Kamers aan wie een min of meer uitgebreid eigen district werd toegewezen. Het gehele land werd op deze manier onder de invloedsfeer van de Kamers van Koophandel gebracht. Zeer belangrijk was ook de veel ruimere vertegenwoordiging van het regionale bedrijfsleven in de Ka mers. De juiste uitvoering van de aan de Kamers ook toen opgelegde taak - be hartiging van de belangen van het bedrijfs leven - werd hierdoor in belangrijke mate gewaarborgd. Hiernaast werden aan de Ka mers uitvoeringswerkzaamheden van een in de loop der jaren immer toegenomen aan tal wetten en besluiten opgedragen. Bij de samenstelling der Kamers na de laatste wetswijziging in 1950 wordt er steeds naar gestreefd, dat bij een zo groot mogelijke spreiding van de leden over het gehele district de in dit district belangrijk ste bedrijfstakken zijn vertegenwoordigd. Het is dan ook ook geenszins verwonder lijk, dat in deze Kamer voor de schoen- en lederindustrie - van welke bedrijfstakken de Langstraat het traditionele centrum is - zo ruime plaats is ingeruimd. - Wanneer men nu het district van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noordbrabant beschouwt, valt het onmiddellijk op, dat een voor het be drijfsleven zeer belangrijk probleem zich als het ware vanzelf moet opdringen aan de aandacht van de Kamer n.l. de ontsluiting van dit district door verbetering van de waterstaatkundige toestand en daarmede oplossing van het verkeersvraagstuk. Het is dan ook niet vreemd, dat deze Kamer zich immer zozeer met deze zaken heeft beziggehouden. Dat daarnaast moei lijkheden in de schoen- en lederindustrie herhaaldelijk de aandacht van de Kamer hadden, zal eveneens niemand verbazen. Doch reeds sedert haar oprichting heeft de Waalwijkse Kamer ook haar volle belang stelling geschonken aan andere hier geves tigde bedrijfstakken en thans nog streeft zij, waar en wanneer mogelijk naar doorbreking van de te grote eenzijdigheid van het be drijfsleven in haar district. Het feit dat naast de adviserende taak van de Kamers de uitvoerende taak in zo belangrijke mate is toegenomen - aan de Kamers zijn uitvoeringswerkzaamheden op gedragen verband houdende met o.m. de Handelsregisterwet, de Handelsnaamwet, de vestigingsregelingen, de Winkelsluitings wet, de Opruimingswet, de Wet beperking cadeaustelsel, de wettelijke bepalingen in zake Makelaars en Veilinghouders, de Af- betalingswet, de Woonruimtewet, de Wet Autovervoer Goederen, de beëdiging van meters, tellers, wegers, texateurs,, e.d., de afgifte van certificaten van oorsprong - houdt niet in, dat de Kamers hierdoor meer en meer lichamen met een uitsluitend of voor een belangrijk deel administratieve be tekenis zijn geworden. Integendeel. Mede immers door deze uitvoeringswerkzaamhe den nam ook haar adviserende taak toe. Het is daarom te betreuren dat dit gedeelte van de werkzaamheden van de Kamer thans wellicht minder spreekt dan voorheen het geval is geweest. Het is naar mijn mening gewenst, dat het regionale bedrijfsleven - welks vertegen woordigster de Kamer immers wil zijn en welks belangenbehartiging aan de Kamers als wettelijke taak is opgedragen - meer dan de laatste jaren is gebeurd, de weg naar de Kamer weet te vinden. Uiteraard zijn er voor specifieke groeps belangen door het bedrijfsleven eigen in stanties opgericht; voor de meer algemene, in de regionale of zelfs provinciale sfeer liggende vraagstukken blijven de Kamers echter de meest geëigende instellingen. Ik moge dit met een sprekend voorbeeld toelichten. De totstandkoming van de Euro pese Economische Gemeenschap zal onge twijfeld ook voor het Brabantse bedrijfsle ven verstrekkende gevolgen hebboen. Het is echter uitermate moeilijk deze gevolgen onmiddellijk te doorgronden en alle hier mede samenhangende problemen te onder kennen. Een onderzoek hiernaar moet dan ook van uitzonderlijk groot belang voor het bedijfsleven geacht worden. De samenwer kende Brabantse Kamers van Koophandel hebben dit ingezien en in 1957 en 1958 de problemen samenhangende met de Euro- markt en Vrijhandelszone door een terzake zeer deskundige laten toelichten. Beseffende dat dit alleen niet voldoende kon zijn, is door deze Kamers een belangrijk bedrag ter beschikking van het Economisch-Socio- logischlogisch Instituut te Tilburg gesteld waardoor de mogelijkheid werd geopend tot het instellen van een uitvoerig onder zoek naar de gevolgen van de totstandko ming van de Euromarkt voor het bedrijfs leven in zijn verschillende geledingen in Noordbrabant. Het is verheugend, dat het eerste hieromtrent uit te brengen verslag, de schoen- en lederindustrie betreffende, reeds ver is gevorderd en dat de omtrent andere bedrijfstakken in Noordbrabant sa men te stellen rapporten hierna zullen vol gen. Het is dan ook te hopen, dat het be drijfsleven, het nut van de Kamers erken nende, niet zal aarzelen zijn problemen, welke meer op regionaal dan op groeps niveau liggen, aan de Kamers voor te leggen. Harerzijds zal de Kamer aan deze vraagstukken dan alle aandacht schenken en zal zij streven naar een alle belanghebben den bevredigende oplossing. Terloops vermeldde ik reeds eerder het probleem van de ontsluiting van het district van de Kamer. Het zij mij thans vergund bij enige aspec ten van dit vraagstuk nader stil te staan. Aan de hand van enkele gegevens betref fende de loop van de bevolking in het district en betreffende de werkgelegen heid, D constateerde de heer van Hees been „dat het district van de Kamer nog steeds niet in staat is zijn natuurlijke be volkingsaanwas op te nemen." Dit probleem, aldus de voorzitter der Kamer, heeft in de Langstraat dusdanige vormen aangenomen, dat bij het streven naar een afdoende oplossing samenbunde ling van krachten noodzakelijk is en door alle betrokkenen nauw moet worden samen gewerkt. Waterstaatkundige toestand. De gehele economische en sociale ont wikkeling van deze streek en het Land van Hcusden en Altena wordt door de huidige waterstaatkundige toestand afgeremd. Door de watervrijmaking van de Biesbosch en de afsluiting van de open mondingen van Don- ge en Oude Maasje, wordt niet alleen voor komen dat telkenjare talloze hectaren land onder water komen staan, maar dat juist door dit watervrij zijn mogelijkheden tot verdere agrarische en industriële expansie geschapen worden. Het is dan ook minder prettig dat de verwachtingen omtrent een spoedige af doende verbetering van de waterstaatkun dige toestand minder hoog gespannen zijn. Verklaarde minister Wemmers in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer op 1 november 1951 nog, dat hij hoopte de waterstaatkundige werken in het district van de Kamer binnen 6 7 jaren te hebben, voltooid, thans - na ruim 7 jaren - is nog vrijwel niets van deze plannen verwe zenlijkt. Het is daarentegen te vrezen, dat in ver band met de uitvoering van de Deltawerken afdoende verbetering van de waterstaatkun dige toestand in de boezemgebieden van Amer, Donge en Maasje niet onbelangrijk zal worden vertraagd. Bij afsluiting n.l. van Volkerak en Haringvliet zullen de water standen in de genoemde boezemgebieden belangrijk lager zijn dan thans. De destijds voorgenomen werkzaamheden zullen moge lijk daardoor beperkt kunnen worden. Hoe wel naar mijn mening afsluitnig van deze waterwegen de wateroverlast in het district niet geheel zal opheffen, blijkt de overheid de uitwerking daarvan te willen afwachten. Blijkbaar wordt niet voldoende ingezien, dat verbetering van de waterstaatkundige toe stand niet het uitsluitende doel, maar tevens een belangrijk middel is. Grote economische mogelijkheden zullen worden geopend voor thans zozeer geïsoleerde gebieden als het Land van Altena, indien in een geheel wa tervrij gebied goede verkeerswegen kun nen worden aangelegd. Aan de huidige eisen voldoende verkeersverbindingen im mers zijn voor een bloeiend economisch le ven een noodzakelijke voorwaade. Uitbreiding wegennet. Het is dan ook verheugend, dat met de uitvoeringswerkzaamheden aan het wegen net in het district meer haast wordt ge maakt, al zal het voorgenomen tempo niet ieders onmiddellijke bewondering gaande maken. Uit de begroting 1959 van het Ministe rie van Verkeer en Waterstaat blijkt, dat de weg Tilburg - Sleeuwijk, met een brug over de Maas bij Waalwijk, op het rijks wegenplan is geplaatst. Hoewel de uitvoe ring van deze weg, vooral wat het gedeelte Tilburg - Waalwijk betreft, nog wel enige jaren op zich zal laten wachten, zal met het traject Waalwijk - Sleeuwijk de nodige voortvarendheid worden betracht. De brug over de Merwede bij Sleeuwijk zal in 1961 gereed komen. Het tracée naar Waalwijk is reeds vastgesteld. Met de uitvoering zal worden begonnen zodra met de ruilverka veling in het Land van Altena een begin kan worden gemaakt. Het besluit tot deze verkaveling is door belanghebbenden met grote meerderheid van stemmen reeds ge nomen. Deze weg zal met de weg Breda - Sleeuwijk -niet alleen de ontsluiting van het Land van Altena betekenen, maar te vens een zeer belangrijke verbetering vor men in het verkeer van de Langstraat met de grote steden in het centrum en westen des lands. Ook omtrent de provinciale weg door de Langstraat (traject 's-Hertogenbosch-Geer- truidenberg) kan ik thans gunstiger berich ten verstrekken dan in voorgaande jaren. Verschillende werkzaamheden hieraan zijn reeds verricht, aan andere is men bezig en weer andere verkeren reeds in een verge vorderd stadium van voorbereiding. Bij een bespreking met het Provinciaal Bestuur is toegezegd dat met de aanleg van deze voor het district zo belangrijke weg, spoed zal worden betracht.. De Provinciale Waterstaat hoopt in 1963 met deze weg geheel gereed t£ zijn. De absolute bevolkingstoename in het district van de Kamer over de jaren 1947-1958 bedroeg 19.495 of 19,1 De toename van het aantal arbeids plaatsen en de beroepsbevolking in het gewest van het G.A.B. Waal wijk over dezelfde periode bedroeg resp. 3.100 (waarvan 1770 in de rayons Waalwijk en Almkerk) en 2.200 (waarvan 1450 in de rayons Waalwijk en Almkerk). Aan deze laatste gunstigere mededelin gen moge ik er tenslotte nog één toevoe gen. Waalwijkse haven. Met grote voldoening vermeld ik de in het afgelopen jaar aangevatte werkzaamhe den voor een belangrijk havenproject aan de Bergse Maas in de gemeente Waalwijk. 1 De aan deze haven geprojecteerde indus- l trieterreinen zullen niet alleen de industriële ontwikkeling van het centrum van het distr. bevorderen, doch tevens de mogelijkheid kunnen bieden tot de verdere doorbreking van het - hiervoor reeds genoemde - eenzijdige industrieel karakter van deze streek. In een volgend nummer komen wij nader terug op de ontwikkeling in de diverse be drijfstakken in het district over 1958.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 9