Schep vrei'ëde in hef levew friet Vlijmen's uitbreidingsplan „De Vliedberg" beoogt vorming van nieuw kerkdorp Waalwijkse en Langsiraaise Courant i from America's Best Tobaccos! RAAMSDONK EERSTE „GASGEMEENTE" IN INTERGEMEENTELIJKE N.V. KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KIN DER-HON ING-SIROOP Commissaris der Koningin verrichte feestelijke ingebruikneming B W zien verdere ontwikkeling van dit plan als belangrijkste gemeentelijke taak n VRIJDAG 6 FEBRUARI 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIET .EN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HEI ZUIDEN 82e JAARGANG No. 11 2; cent per week: pei kwartaal 2.85 f franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 c' nn Abonnement: Contract-advertenties: speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO' Als eerste gemeente van een intergemeentelijke n.v. de n.v. Streekgasvoorziening Oosterhout heeft de gemeente Raamsdonk maandagmiddag de toevoer van het eerste mijngas op feestelijke wijze accent gegeven. Het was de commissaris der Koningin in onze provin cie, prof. dr. J. E. de Quay, die te circa kwart over zes met het gebaar van de routinier de gasflambouwen voor het gemeentehuis te Raamsdonksveer ontstak, na eerder in de middag de kranen in het gasontvang- station te Raamsdonk met bekwame hand te hebben opengedraaid. Feestelijk wapperden de eerste mijngas- vlammen in de scherpe vrieswind voor de entrée van het gemeentehuis, terwijl de harmonie „De Eendracht" zich met succes beijverde in pittige muziek de vreugde en de warmte van dit vuur te onderstrepen. Feest in Raamsdonk dus. En te recht, want het mag toch wel een bewijs van een intense en vrucht bare samenwerking worden ge noemd dat amper een jaar na de op richting van de n.v. Streekgasvoor ziening Oosterhout de eerste van zeven gemeenten van mijngas kon worden voorzien. De volgende ge meenten welke in het kader van de ze gasvoorziening op het mijngas zullen worden aangesloten, zijn: Waspik, 's-Gravenmoer, Made, Hoge en Lage Zwaluwe, Terheijden en Oosterhout met de daarbij behoren de kerkdorpen. Het gasstation, dat de oostelijke gemeenten in deze lijn zal bedienen, werd te Raamsdonk geprojecteerd. Tegen het einde van dit jaar zal te Made een tweede station gereed ko men, waarmee de westelijke ge meenten van gas zullen worden voorzien. Nadat prof. dr. de Quay maandag middag het gasstation te Raamsdonk in gebruik had gesteld, trok het ge zelschap naar het gemeentehuis te Raamsdonksveer voor de officiële kant van deze heuglijke plechtig heid. PROGNOSE OVERTROFFEN. Hier verwelkomde burgemeester Prinssen als gastheer en als vice- president van de n.v. de aanwezigen, in het bijzonder de commissaris der Koningin, wiens komst hij temeer op prijs stelde, omdat een werkbe zoek elders in de provincie hem reeds de gehele dag had beziggehou den. Burgemeester Prinssen achtte de aansluiting op het mijngas voor de gemeente van zeer groot belang, omdat daarmee het welvaartspeil in belangrijke mate omhoog gebracht zal worden. De grote belangstelling van de bevolking voor het mijngas is bijzonder groot, hetgeen mag blij ken uit het feit dat in Raamsdonks veer 60% van de aansluitbare per celen zich heeft opgegeven en in Raamsdonk zelfs 77%, cijfers die on ze prognose te dien aanzien hebben overtroffen, aldus burgemeester Prinssen. Binnenkort zal ook Raams donk op het mijngasnet worden aan gesloten. MEDIO 1960 ZEVEN GEMEENTEN AANGESLOTEN. De president-commissaris van de n.v., burgemeester v. Oers van Oos terhout, gaf uiting aan zijn waar dering en dankbaarheid voor het werk en de steun van prof. dr. de Quay t.b.v. de kleine Brabantse ge meenten ten aanz. van de gasvoor ziening; ook dankte hij het college prof. Heere voor de medewerking inzake deze mijngas voorziening en uiteraard ook de Staatsmijnen, die alle mogelijke medewerking heb ben verleend. Hij verzocht ir. N. Ty- chon, die de Staatsmijnen deze mid dag vertegenwoordigde, zijn dank te willen overbrengen aan dr. v. Aken. Aan drs. Essenhuis bracht burgem. v. Oers dank voor de steun en de waardevolle adviezen m.b.t. de fi nanciële aspecten. Ten slotte dankte hij de directeur der n.v., de heer v. Buitenen, en allen die op enigerlei wijze hadden bijgedragen tot de tot standkoming van deze intergemeen telijke n.v. Burgemeester v. Oers zag grote voordelen in het overschakelen van flessengas op mijngas, want wij moeten niet achter raken bij de ge meenten in andere gewesten, zo be toogde hij. In extenso weidde spr. uit over de totstandkoming van de samenwerking tussen de zeven Bra bantse gemeenten ten aanzien van de gasdistributie, waarvoor men uit eindelijk de n.v. vorm had gekozen, omdat een eenvoudige vorm van sa menwerking op grote schaal niet was te hanteren. Men hoopt medio 1960 de zeven bij de n.v. aangeslo ten gemeenten van gas te hebben voorzien, waarna men zal trachten om ook andere Brabantse gemeen ten op deze wijze te gaan verzorgen. Burgemeester v. Oers zag hierin een belangrijke taak ten behoeve van de bloei van de kleine gemeenten en het platteland, die voor 't over grote deel nog niet over gas kunnen beschikken. GROTE MOGELIJKHEDEN. Ir. N. Tychon van de Staatsmij nen zag in aansluiting op het gas- transportnet van de Staatsmijnen grote en nieuwe ontwikkelingsmo gelijkheden voor de Brabantse ge meenten, waarvoor prof. dr. de Quay steeds een zo grote belang stelling heeft getoond. Mede namens de Staatsmijnen gaf hij uiting aan zijn vreugde en voldoening over de start van de gasvoorziening door de n.v., welke als doel heeft een goede gasvoorziening in de deelnemende Brabantse gemeenten op te bouwen en welke de mogelijkheid in zich draagt in gemeenschappelijk overleg haar activiteiten over meedere mid delgrote en kleine gemeenten uit te breiden. Een goede gasvoorziening zal er toe bijdragen ook in kleine gemeenten een stedelijke accomoda- tie te bieden voor de bewoners en voor de bedrijven, aldus ir. Tychon. Een bewijs voor de expansie van 't zuiden zag spr. in het feit, dat het verbruik van mijngas (geheel Lim burg en 'n deel van Brabant) neer komt op 192 m3 per persoon per jaar; in het overige deel van Neder land bedraagt dit verbruik 154 m3 per persoon per jaar. Als symbool van de band tussen de n v. en de Staatsmijnen, over handigde spr. aan burgemeester v. Oers een mijnlamp met inscriptie. SAMEN DOEN. De commissaris der Koningin, prof. dr. de Quay, legde er in zijn toe spraak de nadruk op, dat deze vorm van samenwerking alleen tot stand kan komen als men het werkelijk samen doet en zich daarbij niet af vraagt wie het doet, want alleen wat er gedaan wordt in het belang van de streek en zijn bewoners, is in deze belangrijk. Prof. de Quay was van mening dat Brabant in dit op zicht op velerlei gebied een voor beeld is. Bijzonder verheugd toonde de commissaris zich over het wel- slagen van de opzet van de n.v. en gaf uiting aan zijn diep respect voor hetgeen hier gezamenlijk is tot stand gebracht. Bij alle vreugde liet prof. dr. de Quay toch ook een vermanend ge luid horen. Hij hoopte n.l. „dat de mensen die vandaag de gasvlam ontsteken, niet zullen vergeten om ook de vlam van de kaars van Ma ria Lichtmis, welk feest wij van daag vieren, te ontsteken". En met bewogenheid vervolgde de commis saris: „Indien de verhoging van de welvaart aan ons katholieke Bra bant de kaarsvlam van vandaag zo: ontnemen, dan zou ik haast zeggen, laten wij die welvaart dan maar prijsgeven". In een uitvoerig schrijven aan de raad hebben burgemeester en wethou ders van Vlijmen opening van zaken gegeven inzake het te voeren beleid met betrekking tot de aankoop van gronden, de woningbouw e.d. Deze uiteenzetting van b. w. moet wor den gezien als een antwoord op de door het lid Bróeren geuite vragen en suggesties en op uitlatingen ook van andere leden van de raad ten aanzien van deze materie. Omdat in dit schrijven scherp en duidelijk het gemeentelijk beleid in zake de verdere uitbouw van de ge meente wordt belicht en met kracht van argumenten wordt onderstreept, menen wij er goed aan te doen dit schrijven ter kennis van onze lezers te Vlijmen, Haarsteeg en Nieuw- kuijk te brengen. BREDE EENSGEZINDE VISIE. Het is goed en zinvol, aldus b. en w., dat en het college van burgemees ter en wethouders en de leden van de raad zich bezinnen op het door de gemeente te voeren beleid ten aanzien van deze belangrijke vraagstukken. Het is noodzakelijk, dat èn de raad èn het college van burgemeester en wethouders ten deze geen verschil van mening of inzicht hebben, daar beide colleges slechts verantwoord zijn, indien bij de uitoefening van de hun opgedragen taak de belangen van de gemeente, de gemeenschap in haar totaliteit gediend worden, en het be stuursbeleid getuigt van 'n breedheid van visie gericht op de toekomst van de gemeenschap. Onvermijdelijk zul len voor een zodanig beleid persoon lijke voorkeur, individuele inzichten en begrensde belangen, moeten wor den geconformeerd aan ofwel wijken voor de belangen van het welzijn van de gemeenschap. Voor de gemeente Vlijmen is na uitvoerige studies en jaren van voor bereiding vastgesteld het gemeente lijk uitbreidingsplan de Vliedberg. Dit door de provinciale planologi sche dienst ontworpen, door de raad vastgestelde en door Gedeputeerde Staten goedgekeurde uitbreidings plan moet als het meest goede voor de gemeente Vlijmen geldende uit breidingsplan worden aanvaard en is dan ook niet meer voor discussie vat baar wat de hoofdzaken betreft. Elk ander plan op zulk een schaal elders in de gemeente had niet de toets der critiek kunnen doorstaan. Van deze basis uitgaande staat de gemeente voor de taak dit uitbreidingsplan te realiseren en wel om te voorzien in de woningbehoeften van zijn eigen ingezetenen en voor van elders ko menden, die in Vlijmen wensen te wonen. De vaststelling van dit uitbrei dingsplan „de Vliedberg" heeft im mers juist haar oorzaak gevonden in de omstandigheid, dat de bestaande bebouwde kommen niet de gelegen heid boden voor de bevolkingsaan was en woningbehoeften voldoende voor bebouwing geschikte terreinen te creëren. NIEUW KERKDORP. De opzet van het uitbreidingsplan „de Vliedberg" is die van de vor ming van een nieuwe wijk, een nieuw kerkdorp naast de bestaande kerk dorpen Vlijmen, Nieuwkuijk en Haarsteeg. Het beleid van het ge meentebestuur, de raad en het college van burgemeester en wethouders kan alleen goed genoemd worden, indien deze bestuursorganen in samenwer king met anderen er in slagen in de eerstvolgende jaren die factoren te scheppen, die voorzieningen te tref fen, die noodzakelijk zijn om de ge meenschapsvorming aldaar mogelijk te maken. Wij mogen ons gelukkig prijzen, aldus b. en w., dat sedert de vaststelling van het uitbreidingsplan de eerste aanzet fors is geweest. Extra bouwvolume (o.m. vervanging noodwoningen) naast het normale bouwvolume, belangstelling van par ticulieren (plan Coppelmans) hebben ten zeerste bevorderd, dat de realise ring van dit plan de goede richting in gestuwd is. Niemand behoeft en zal ontkennen, dat het als eerste gaan wonen in een overigens nog geheel onbebouwd gebied niet zijn aantrek kelijkheid heeft en dat het woonkli maat eerst aangenaam is wanneer naast een voldoende bebouwing de meest primaire voorzieningen als winkels, scholen, kerk en gelegenhe den voor gemeenschappelijke ont spanning en culturele vorming aan wezig zijn. WOONKLIMAAT MOET GROEIEN. In de oude bebouwde kommen, welke een ontwikkeling van eeuwen hebben meegemaakt, treft men dit woonklimaat, ongeacht de ook daar nog blijvende wenselijkheden, aan en het is vanzelfsprekend, dat bij de nieuwe bewoners van de Vliedberg het gemis van het woonklimaat waar in zij zijn geboren en getogen min of meer wordt gevoeld. Bij de raad der gemeente als be- stuursorgaan zal er echter voldoende begrip zijn, dat de totstandkoming van deze voorzieningen, het scheppen van een woonklimaat, eerst mogelijk is, indien het aantal woningen, het aantal inwoners, van de Vliedberg hiervoor voldoende aanleiding zijn, hiervoor voldoende bestaansgrond geven. Als een van de belangrijste taken wordt door 't college van b. w. dan ook beschouwd de ontwikkeling van 't plan Vliedberg. Wij vertrouwen er op, dat de raad der gemeente en ieder lid afzonderlijk deze beleidslijn onder schrijft en dat de leden van de raad in het bijzonder ten aanzien van de Vliedberg en de ontwikkeling van de Vliedberg positief van hun belang stelling doen blijken en het beleid van het dagelijks bestuur ook ten od- zichte van de bevolking ondersteu nen. De bouwactiviteit, de voorzie- 1 ning in de woningbehoeften, zullen evenals in het nabije verleden voor namelijk op de Vliedberg worden ge concentreerd, zulks enerzijds omdat aldaar de bouwplannen het meest gunstig voor realisering vatbaar zijn, doch anderzijds ook om het aldaar aangevangen, in uitvoering geno men plan, tot ontwikkeling te bren gen, de basis te leggen voor het scheppen van een woonklimaat, een gemeenschapsvorming. Het mag ver heugend genoemd worden, dat reeds thans van particuliere zijde concrete plannen aanwezig zijn voor de ves tiging van een aantal winkels op de Vliedberg. Met de groei aldaar van de bebouwing, het scheppen van de sfeer voor het wonen o.m. beplan ting, winkels enz. zal niet alleen voor de huidige bewoners, doch ook voor hen, die nog nieuwe woongelegen heid behoeven het plan Vliedberg steeds meer aantrekkingskracht krij gen en zal ook vraag ontstaan naar de terreinen bestemd voor de parti culiere bouw. Eenzelfde ontwikke lingslijn zien we ook bij de uitbrei dingsplannen elders. Burgemeester en weth. vertrouwen er op, dat de leden van de raad voor- zoveel in hun vermogen is als hun eerste en voorname taak beschouwen mede de ontwikkeling van het uit breidingsplan de Vliedberg te stimu leren b.v. door ingezetenen te wij zen op de beschikbare bouwgronden aan de Deken van Baarstraat ten be hoeve van de particuliere woning bouw, ofwel door de ingezetenen te wijzen op de noodzakelijke ontwik- kelingsphase, die dit plan binnen enige jaren doormaakt.. LANDELIJK KARAKTER HANDHAVEN. Naast het uitbreidingsplan de Vliedberg zijn vastgesteld uitbrei dingsplannen voor de kom Vlijmen, de kom Nieuwkuijk en de kom Haar steeg. Voorop dient te worden gesteld, dat deze uitbreidingsplannen van ka rakter verschillen met het uitbrei dingsplan de Vliedberg. Deze drie uitbreidingsplannen heb ben meer het karakter de bestaande bebouwing, de uitgroei en ontwikke ling dezer kommen te omlijnen, af te ronden en de bestemming der gron den te ordenen en te regelen. Bij de vaststelling dezer plannen zijn der halve ook regelen getroffen voor de plaatsen, welke uiteindelijk nog voor woningbouw disponibel zijn, alsmede is geregeld, de aard van de toekom stige bebouwing bij verdwijning van de huidige bebouwing. In dit ver band zij voorts opgemerkt, dat de ge meente Vlijmen naar aard, structuur en ontwikkeling een gemeente is met een landelijk karakter (plattelandsge meente); ook volgens de vastgestelde uitbreidingsplannen is het de opzet dit karakter te behouden en is het geenszins het streven der gemeente een min of meer stedelijk karakter te geven. Het bouwen door de gemeente in de bestaande bebouwde kommen zal deze ontwikkeling is normaal te noe men en voor de gemeente ligt hier niet immer een actieve taak. ANDERE TAKEN. Bij de ontwikkeling van deze uit breidingsplannen wordt door het col lege van b. en w. echter nog wel een taak voor de gemeente gezien bij die complexen, die voor de realisering eisen, dat elementaire voorzieningen worden getroffen als de aanleg van wegen e.d. Ter verduidelijking noemen we enige voorbeelden plan Haarsteeg ter realisering van de schoolbouw en annex daarmede de verwerving van gronden voor de aanleg van een weg waardoor mede enige bouwterreinen ten behoeve van de particuliere-wo- ningbouw beschikbaar komen; plan Nieuwkuijk de verwerving van de gronden ten behoeve van de scholen bouw; plan Vlijmen het complex van gronden rond de Ekelaarlaan mede i.v.m. de aldaar zich wijzigende si tuatie door de aanleg van de nieuwe provinciale weg. Het beleid in deze zal echter met omzichtigheid worden gevoerd, daar de ontwikkeling van het plan Vlied berg in de eerstvolgende jaren op de voorgrond zal staan. Reeds thans zijn in dit plan zeer goede en mooi gele gen bouwterreinen voor de particu liere woningbouw ter beschikking van gegadigden. In hoeverre mogelijk mede door de gemeente gestimuleerd kan worden 't in beginsel slechts op beperkte schaal geschieden en de tot op heden gevolgde gedragslijn zal worden aan gehouden, dat waar en wanneer mo gelijk de gemeente gronden aankoopt geschikt voor de beoogde bouw, het zij voor bouw door de gemeente het zij voor doorverkoop aan particulie ren. De ervaring leert, dat verschil lende terreinen voor particuliere bouw geschikt, welke een tiental ja ren geleden b.v. nog onbebouwd wa ren in de loop der jaren successieve lijk door particulieren zijn bebouwd; beschikbaar komen (bebouwd wor den) in de bestaande kerkdorpen van bouwterreinen geschikt voor woning bouw door particuieren en wel de vraag, of de heffing van een bouw- terreinbeasting, als bedoeld in arti kel 279 der gemeentewet, aanbeve ling verdient, zal door het college van b. en w. nog nader worden bezien. Omtrent de heffing van deze be lasting, welke slechts in enkele ge meenten in Nederland geschiedt, zijn bereids informaties ingewonnen.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5