DameS De oostelijke Langstraat Waalwijkse en Langstraaise Courani Oostelijke Langstraat N krijgt nieuw gezicht Nieuws uit Australië VAN LANSCHOT BANKBOEKJES eXwC dampo VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 82e JAARGANG No. 13 i. cent per ween: p«-t kwartaal 2.85 1 i.ll franco p.p. Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent Dei m.m. Abonnement: Contract-advertenties: speciaal tariel BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" Op handan zijnd 2 ruilverkaveling omvat gebied van 11 000 ha Reeds eerder hebben wij in een serie artikelen de grote toekom stige veranderingen welke zich in het kader van het grootse streekverbeteringsplan voor de Oostelijke Langstraat in dit ge bied zullen gaan voltrekken, aan een beschouwing onderwor pen. Aan dit gigantische ontwikkelingsplan, dat een gebied van 11.000 ha tussen Den Bosch en Waalwijk zal omvatten, wijdt het januari-nummer van „Met Gansen Trou" van de Heemkundekring „Orienoort" een aantal belangwekkende artikelen, die een duidelijk beeld geven wat de op han den zijnde ruilverkaveling zal omvatten en wat men met het streekverbeteringsplan wil trachten te bereiken. Geen koersrisico. Gemakkelijk beschikbaar. PROBLEMEN. In het gebied (11.000 ha), waar over het streekverbeteringsplan zich uitstrekt, liggen 922 bedrijven van diverse grootte en wel in de volgen de percentsgewijze verdeling 1 - 3 ha 16.4 3 - 5 ha 17.6 5-7 ha 21.6 7 - 10 ha 25.6 10 - 15 ha 12.5 15 - meer ha 6.3 Uit het streekonderzoek, dat in 1956 heeft plaats gevonden, is wel komen vast te staan, dat er in dit gebied nogal wat problemen en knel punten zijn, die bij de realisering van het streekverbeteringsplan bijzondere aandacht vragen. Daar zijn allereerst de produktie- omstandigheden die te wensen over laten. Een rationele bedrijfsvoering wordt belemmerd door een zeer slech te verkaveling en door de ontsluiting en ontwatering. Hierin ziet men wel de voornaamste oorzaak van het feit, dat de landbouw in dit gebied bij die van elders is achtergebleven. De ontwikkeling der bedrijfslei ders moet ook onvoldoende geacht worden, want 55.5 der bedrijfs leiders heeft geen landbouwonder wijs genoten; 36 heeft alleen een landbouwcursus gevolgd, de overigen een lagere school (7.2 of land- bouwwinterschool (1.3 Gelukkig echter wordt door veel jongeren de lagere landbouwschool gevolgd. De inrichting der bedrijfsgebou wen laat zeer veel te wensen over, ter wijl er ook rond de gebouwen veel te weinig ruimte is. Ook de inrichting van de woningen is lang niet ideaal. Het feit, dat gedurende de laatste 5 jaar 10 der bedrijfsleiders naar de industrie of elders is vertrokken, werpt een scherp licht op de agra rische sociale omstandigheden. Van de jongeren zullen velen nog elders een beroep moeten zoeken, waarbij de beroepskeuzevoorlichting een be langrijke taak te vervullen heeft. Op veel bedrijven laat de bedrijfs voering nogal te wensen over en met name wordt nu reeds de aandacht ge vraagd voor de voeding, verzorging, kwaliteit en gezondheidstoestand van de rundveestapel; voor de kwaliteit en eventueel de omvang van de var kensstapel; voor de verzorging van al het grasland; voor de slechte tuin bouw, welke op gemengde bedrijven voorkomt en die vaak een goede ex ploitatie van het gehele bedrijf in de weg staat. 10 JAAR. Het grote doel van het streekver beteringsplan is de verbetering van de levensomstandigheden van de boe ren, tuinders en landarbeiders in de Langstraat, waarbij vooral de nadruk gelegd zal moeten worden op de voor- en nazorg van de ruilverkaveling, om dat de slechte productie-omstandig heden de grootste rem vormen voor de bedrijfsvoering. Bijzonder veel aandacht zal besteed moeten worden aan de eventueel te maken keuze tussen land- of tuinbouw. Voorlich ting op huishoudelijk en agrarisch- sociaal gebied zal ertoe moeten bij dragen dat het gehele boeren- en landarbeidersgezin van de verbete ringen zal kunnen profiteren. Mede in verband met de ruilverka veling moet men voor de realisering van het streekverbeteringsplan reke nen op een tijd van 10 jaar. INTENSIEVE AANPAK. Omdat de gehele Langstraat een te groot gebied is om ineens aan te pak ken, heeft men in 1957 een begin gemaakt met de vier kerkdorpen Engelen, Bokhoven, Haarsteeg en Vlijmen, die tesamen 279 bedrijven groter dan 1 ha omvatten. Het werkplan valt in diverse on derdelen uiteen. Allereerst heeft men de algemene aanpak, die bestaat in het houden van excursies en vergade ringen en in het verspreiden van nieuwsbrieven. Ook wordt in dit ver band van elke deelnemer een bijdra ge per ha cultuurgrond gevraagd. Verder wordt aandacht besteed aan de verbetering van de agrarisch-so- ciale omstandigheden, aan de verbe tering van de huishoudelijke omstan digheden, aan de verbetering van de productie-omstandigheden en aan de verbetering van de bedrijfsvoering. Dit laatste punt valt weer uiteen in: intensivering van de voorlichting, de verbetering van de kennis der deelne mers door cursussen, excursies, de monstraties en wedstrijden en door vergaderingen, lezingen en praat avonden, en tenslotte de verbetering van geschikte onderdelen van het landbouw- en tuinbouwbedrijf. RUILVERKAVELING. Een essentieel onderdeel van dit streekverbeteringsplan is uiteraard de ruilverkaveling, die de Oostelijke Langstraat een geheel nieuw gezicht zal geven. Een belangrijke stap zal dit jaar gezet worden met de stem ming over de Ruilverkaveling Heus- den - Vlijmen, waarvan de realise- ting grote sociaal-economische en ci- viel-technische veranderingen in deze streek teweeg zal brengen. 145 KM NIEUWE WEG. In de komende 8 a 10 jaar zullen in het kader van deze ruilverkaveling ongeveer 145 km aan nieuwe wegen aangelegd worden. Dit zullen z.g. stofvrije wegen worden, wegen dus met een gesloten wegdek. Circa 220 km aan zandwegen zal worden opge ruimd. Ook in de zeer slechte ontwate ringstoestand van dit gebied zullen belangrijke verbeteringen worden aangebracht door een geheel nieuw waterloopstelsel met een totale lengte van ruim 160 km. Twee grote bema lingsinstallaties zullen het overtolli ge water uit het gebied van de Bergse Maas pompen. Het grootste met een capaciteit van ca. 750 m3 per minuut, geven rente Geen kosten. 17J7 Storten en opnemen kunt U aan onze kasmaar ook zeer eenvoudig via de giro. Vraag - telefonisch, schrif telijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes". n BANKIERS '«-Hertogenbosch. Hoge Steenweg 27-31, Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 27442* Tilburg, Stationstraat 17, (toekomstig adres). LB 114 is geprojecteerd ten oosten van het Drongelens kanaal tegenover 't Waal- wijks stoomgemaal. Het andere, met een capaciteit van 480 m3 per min., zal komen te liggen aan het Hedik- huizense Sas. Voor een goede waterbeheersing zullen 64 stuwen nodig zijn en vele duikers. Ook zal een tiental bruggen over de grote watergangen gebouwd moeten worden, waarvan de grootste een bovenbreedte krijgt van ca. 18 m. Om met al deze rechtlijnige door snijdingen het gebied niet te eento nig te maken, heeft het Staatsbosbe heer een landschapsplan ontworpen waardoor middels aanplanting en het in stand houden van verschillende natuurbeschermingsgebieden de streek toch weinig of niets van zijn aantrekkelijkheid zal verliezen. handen In het kader van de op handen zijnde ruilverkaveling wijdt het Sta tenlid, de heer Kamp uit Drunen, in het januari-nummer van het maand blad „Met Gansen Trou" van de Heemkundekring „Onsenoort" het volgende interessante artikel aan de Oostelijke Langstraat. Wanneer wij de vele en belangrij ke activiteiten die in deze streek de laatste tijd tot ontwikkeling worden gebracht eens wat nader beschouwen, zou wellicht ook de vraag kunnen rijzen Hebben de boeren en tuin ders in deze streek ook niet de vaan ontrold? Een vaan namelijk die een symbool zou kunnen zijn van een in tensief streven om te komen tot ver hoogde welvaart. Nu zit de welvaart van de agrari sche bevolking in een bepaald gebied zeer innig verweven met de toestan den die in dit gebied als een gegeven omstandigheid aanwezig zijn. Soms stammen deze toestanden uit een zeer ver verleden. Wij denken daarbij aan perceelsvorm, perceelsgrootte, aard en omvang van het wegenstelsel, wa terstaatkundige organisatie, verka veling van de bedrijven en inrichting van de bedrijfsgebouwen. Anderzijds zijn er naast de agrarische bedrijfstak anderen tot ontwikkeling gekomen die op hun wijze de agrarische bezigheid beïnvloeden en zo zouden er nog een hele groep factoren meer kunnen worden genoemd die alle ofwel di rect of meer indirect de welvaartbe vordering beïnvloeden. Wanneer we het gebied van de Oostelijke Langstraat bekijken dan ontmoeten wij een aantal aspecten die wel' van bijzondere betekenis zijn en bij het geheel van maatregelen mede in beschouwing kunnen worden genomen. Wanneer we de streek mogen be grenzen met aan de noord- en oost zijde Bergse Maas, Maas en Dieze en aan de zuid- en westzijde het af wateringskanaal van 's-Bosch naar Drongelen en de gemeente Waalwijk, dan springt de grote oppervlakte van 't gebied direct in het oog. Naast het agrarisch bedrijfsleven is het de vestigingsplaats van indus trie met nationale en internationale faam. Men denke daarbij aan de schoen- en leerindustrie te Waalwijk, Drunen en Vlijmen, de zware indus trieën te Drunen en Heusden, ter wijl zaadteelt en zaadhandel alsmede dekenindustrie te Vlijmen een hoge vlucht hebben genomen. Deze industriële ontwikkeling als mede de invloed van de steden Den Bosch en Waalwijk hebben reeds krachtige impulsen gegeven aan een meer stedelijke woón-denk-en-leef- wijze. In het hart van de bevolking van de streek bevindt zich de Abdij Ma- riënkroon die als cultuurcentrum ook de geestelijke welvaart van het gebied op krachtige wijze steunt. De totale bevolking van de streek bedraagt rond 34.000 zielen. Hierbij mag tevens wel aandacht worden geschonken aan het feit dat de Gemeentebesturen van omliggen de gemeenten, die met hun grondge bied bij de voorgenomen werken be trokken zijn bovendien 'n woordje meespreken en daardoor dus de be langen van nog vele duizenden men sen méér in de te nemen maatregelen dienen te worden verdisconteerd. Uiteraard hebben grote werken in- of aan de. grens van het betrokken gebied ook hun invloed op de streek zelf. In deze kan gedacht worden aan de voorgenomen grote havenwerken te 's-Bosch, het in uitvoering zijnde havenplan te Waalwijk, de grote ver bindingsweg door de Langstraat, de grote verbindingsweg van 's-Bosch naar de Brug bij Gorcum en de weg Tilburg - Waalwijk - Gorcum. Havencomplexen vragen industrie terreinen en deze vragen weer een goed ontsloten achterland. Het agrarisch welvaartsstreven zal zich wel sterk richten op de streek zelf. Daarbij zullen uiteraard enige belangrijke aspecten aan de orde ko men die niet enkel voor de agrariërs maar voor de gehele bevolking van bijzonder belang zijn. Het in voorbereiding zijnde plan tot het uitvoeren van een modeme ruilverkavering zal voorzien in een geheel nieuw wegennet. Het is evi dent dat o.a. de handeldrijvende mid denstanders en de pendelaars hiervan grote voordelen kunen verwachten. De zuivering van het huishoudelijk en industrieel afvalwater is van zeer grote betekenis voor de gehele be volking, vooral in een gebied waar in zich de industriële ontwikkeling en de bevolkingstoename nog steeds in stijgende lijn bewegen. Ook de waterbeheersing zal in zijn gevolgen belangrijke nevenverschijnselen op roepen die voor de welvaart van de gehele bevolking een gunstige in vloed zullen uitoefenen, waarbij o.a. uitbreiding van openbare nutsvoor zieningen kan worden verwacht. Het zal duidelijk zijn, dat het agra risch welvaartsleven in het licht van het bovenstaande, enerzijds beangrijk aan betekenis wint, anderzijds de problemen die er mee gepaard gaan, niet vergemakkelijken. Dit spreekt te meer, daar ook de zuivere agrarische aspecten al niet zo eenvoudig zijn. Het bedrijfstype vertoont nogal een innige verweven heid van akkerbouw, veehouderij en Hostel Glenelg, 1 febr. 1959 Meneer de Redacteur, Hartelijk dank voor Uw medewer king om mijn brief af te drukken. Van verschillende Waalwijkers ont vingen wij daarop antwoord en post is altijd welkom. Misschien willen Uw lezers nog iets meer weten over Australië en speciaal over het kamp leven. Wij wonen hier al ruim 1 Yi maand. Dat lijkt heel wat, maar velen, ook Nederlanders, zitten al jaren hier. Wij mogen dus niet mopperen, maar doen het wel en grondig en verlangen erg naar een eigen huis. Rond de grote eetzaal liggen de barakken, waar wij emigranten wo nen en nog enkele andere gebouwen, als cantine, kantoor, recreatiezaal en woningen voor manager en staf. Iedere barak heeft 18 kamers, 9 aan elke kant, terwijl elke kamer een eigen buitendeur heeft. Dit voorkomt veel ruzie onder de dames. Als je pech hebt, kun je je buur man duidelijk horen snurken en je staat machteloos, tenzij je bij wijze van repressaille je radio keihard aan zet. Als je geluk hebt wordt de buur man wakker en begint in het Pools of Duits te mopperen. Zie dan gauw in slaap te komen, voordat hij weer be gint. Onze flat telt 5 kamers voor 9 per sonen. In een kamer staat een divan- bed en daar zitten wij als het kleine grut naar bed is. Wij beleven momen teel onze tweede hittegolf en ieder een zit dan tot diep in de nacht in badpak buiten. Je hoort dan de 5 ra diozenders van Adelaide tegelijk, maar de Hollander iets verderop, in het gelukkige bezit van een Tape recorder, ziet nog kans om Johnn Jordaan en Dorus er bovenuit te la ten komen. Als het weer normaal is, zit je graag binnen en slaap je onder 3 dekens. 's Morgens begint het kamp al vroeg te leven. De mannen beginnen om half zes al te wassen, scheren, en een enkele stoere neemt een douche, dan vlug ontbijten en naar het werk. De meeste hebben hun auto voor de deur staan en de minder fortuinlijken gaan per bus of per lift. Het is al vroeg druk op de weg en een lift is betrekkelijk gemakkelijk te krijgen. Overdag zijn er alleen de vrouwen en kinderen in het kamp. Na 4 uur komen de mannen terug. Vanaf dat moment zijn de douche cellen permanent in gebruik. Je hoort alle mogelijke talen in het kamp. Als je iemand ontmoet, begin je maar in het Engels en meestal wordt het dan wel een hutspot van Engels - Duits. Een Poolse emigrant bezocht mij in gezelschap van een Joegoslavische makelaar in huizen en met Engels, doorspekt met Duits, liep het vlot. Onze jongste kent nog geen 100 woorden Engels, is altijd druk met postzegels te ruilen met een Noorse jongen. Ze verstaan elkaar best in 't Engels maar de onvermijdelijke ruzies worden gevoerd in het Noors en Hol lands. De oudste 3 jongens zijn al aan het werk, voorlopig tenminste, en zij kijken uit naar andere en betere ba nen. Zelf ben ik een paar dagen aan de slag geweest, maar het overigens respectabele vak van ziekenverpleger lag mij noch niet. Je moet in het be gin alles aanpakken snel zien te wen nen aan het Australisch, uitzien naar 'n niet te duur huis, en 'n al even on misbare auto en je maakt maar plannen voor het definitieve doel. Eenvoudig is 't wel niet allemaal, maar wel interessant. Mijn vrouw en ik voelen ons net al-lang-verloof- den gauw gaan trouwen en daarom alle winkels afsjouwen. Onze kisten met spullen staan nog in Melbourne op de kade, maar je weet niet precies meer wat erin zit. Ontspanning en amusement is er niet veel voor ons. Er zijn genoeg mogelijkheden, maar dan moet je een vervoermiddel hebben. Het strand is wel de attractie. Adelaide heeft kilometers lang een prachtige beach en er is meestal voldoende plaats, ook al is er 100.000 man. Nu met de hittegolf slapen er duizenden aan het strand. Een kennis schreef mij over de zware buil met centen, die de Deken van Waalwijk aan de parochie toon de tijdens een sermoen. De Pastoors boffen hier, omdat alleen de kinde ren de pennies offeren en die zijn nog altijd meer waard dan de Hol landse cent. Het zijn meestal 2-shil- lingstukken in de collectebuil. Ook in dit opzicht moeten wij omschake len. Toch heeft de Pastoor hier te kampen met dingen waarvan Deken v. d. Hurk geen last heeft. Alle jon ge moeders nemen hun baby's mee naar de kerk en die zijn beslist niet stil. Als er een niet wil ophouden met huilen en de Moeder maakt aan stalten om de kerk te verlaten, dan onderbreekt de Pastoor zijn preek even en zegt „Blijft U maar zitten, zo'n groot zondaar is 't ook weer niet." Mocht U dit pennevruchtje in Uw blad willen plaatsen, heel graag. Het zal wel geen Waalwijkers naar hier lokken, zo ja, van harte welkom en het zal niet tegenvallen. Maar wel licht krijgen we weer eens post uit Waalwijk en hiernaar verlangen wij altijd. VAN LOON. tuinbouw. Het is een verschijnings vorm, die men maar zelden in Neder land ontmoet. Hiermee houdt ook verband het feit dat het kleinere, be drijf in belangrijke mate overweegt. Ruim 80 van de bedrijven over schrijdt de 10 ha niet. De perceels grootte, de vorm en de ligging daar van is lang niet ideaal. Het vraagstuk der waterbeheer sing maakt oplossingen noodzakelijk, zowel voor waterkering, waterlozing en waterzuivering. Bodemkundig vormt het een zeer apart gebied in zoverre, dat zowel 't lichtste zand als de zwaarste klei er in voorkomen. In de overgangen daartussen kan men nog ten minste een 14-tal vari aties onderscheiden waardoor er in feite van 16 grondsoorten gesproken zou kunnen worden. Voor zover het onderzoek naar de natuurkundige en scheikundige vruchtbaarheid van de grond tot nu toe heeft plaats gehad is er geen reden tot juichen. Het zijn vrijwel alle omstandig heden waartegenover elke onderne mer individueel machteloos staat. Al leen door een gezamenlijke aanpak van alle belanghebbenden, gesteund door hun organisaties, de bestuurlij ke instanties van Rijk, Provincies en Gemeenten met hun technische dien sten, zullen de gewenste verbeterin gen tot stand kunnen komen. Met betrekking tot de kalktoestand zijn de verwachtingen al heel miniem. Om de zuiveringsgraad van de grond overal op het gewenste niveau te brengen, zijn uit ruwe schattingen wel eens hoeveelheden van 40.000 ton kalk naar boven gekomen. En dan die wegen I I Er is gebrek aan wegen, gebrek aan verharde wegen en het wegen stelsel als geheel is niet aangepast aan de eisen van deze tijd. Daar door is het transport buitensporig duur. Zowel overlast van water als wa tergebrek, vergroten de bedrijfsrisi co's en beïnvloeden de opbrengsten in ongunstige zin. Aantal, grootte, vorm en ligging der percelen maken een rationele be drijfsvoering welhaast onmogelijk. Al deze uitermate ongunstige pro ductie-omstandigheden torst onze boeren- en tuindersstand met zich mee, sinds vele eeuwen. n pijn weg- wrijven met Om echter in zo'n uitgestrekt ge bied met zoveel verschil in geaard heid, in opvattingen en idealen, in gewoonten en werkwijze tot één in zicht, tot één visie te geraken, in zo'n ingewikkeld complex van problemen, is een reusachtige opgave. Toch kan reeds nu worden gesteld dat er een eenheid van opvatting bestaat over DE ECHO m HET ZUIDEN a -j; 4 rib WAMCi.r ruw O* ichrool HAMFA.r.CLEII'.t,.vs<d

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5