FILMJOURNAAL V 1 1919 40-Jarig bestaan 1959 Gymnastiekvereniging „Kunst en Kracht'' l/UaalwuC de Zuid-Amerikaanse drank voor dorstige kelen in Nederland! DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 13 FEBRUARI 1959 Musis Sacrum VIAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Luxor Handbal KAATSHEUVEL. HANDBALVERENIGING DESK. Biljarten Overal verkrijgbaar. fabrieken Gebotteld Provinciaal Nieuws de oorzaken die de welvaartsbelem meringen vormen voor de boeren- en tuindersstand. Er is eveneens een eenheid van opvatting over de middelen die moe- ten worden aangewend om tot weg neming van deze obstakels te gera ken. En wat de medewerking van de hiervoor genoemde instanties en diensten betreft, deze verdient zeker alle lof. Gedurende 40 jaren zorgde zij voor een sportieve ontspan ning en daarmee tevens voor een gezonde lichamelijke ontwikkeling van de Baardwijkse jeugd. De algemene opinie en het stand punt van de overheid ten aanzien van de sportbeoefening zijn in 40 jaren tijds wel grondig gewijzigd. bbw;u* i* Van het grote nut, of beter gezegd van de noodzakelijkheid van sport beoefening voor een gezonde licha melijke en geestelijke ontwikkeling van de jeugd was men voordien nog niet algemeen doordrongen en er be stond daarvoor dan ook weinig ge legenheid. Maar onder de jongelui, vooral on der de mannelijke jeugd, begon men toen hoe langer hoe meer behoefte te gevoelen aan sportbeoefening. Zij waren zich niet zozeer bewust van de noodzakelijkheid hiervan voor hun lichaamsconditie, maar het gaf hen gelegenheid zich in clubverband met elkaar te meten, zich uit te leven en te ontspannen met oefeningen waar kracht en lenigheid, lichaamsbeheer- sing en concentratie bij te pas kwa men. Het was deze behoefte die een aantal Baardwijkse jongelui het ini- vy-tiatief deed nemen om tot oprichting van een gymnastiekvereniging te ge raken. Op 4 februari 19^9 werd de op richtingsvergadering gehouden in het voormalige Bondsgebouw, zijnde het hoekhuis Laageinde-Veldsteeg, thans bewoond door de heer C. v. Dongen. Slechts één van de oprichters van destijds is al die 40 jaren „Kunst en Kracht" trouw gebleven, n.l. de heer Jac. van Mierlo, die vanaf de oprich ting 5 jaar secretaris was en daarna 35 jaar als voorzitter de vereniging heeft geleid. De geschiedenis van „Kunst en Kracht" geeft hetzelfde beeld als die van de meeste clubs zij kende tijden van op- en neergang, van klinkende successen en ernstige tegenslagen, van grote animo en (veel vaker) van gebrek aan ambitie. Grote moeilijk heden hebben vaak haar bestaan be dreigd, maar een hechte kern van trouwe clubvrienden wist steeds uit komst te vinden en zich aan de om standigheden aan te passen. Speciaal de huisvesting van de club, het oefenlokaal, vormde vaak een groot probleem. Men oefende achtereenvolgens in het voormalige Bondsgebouw, in café P. v. Eeuwijk, in het voormalige Patronaatsgebouw, in een zaaltje bij de eerw. zusters en tenslotte in het gymnastieklokaal van de St. Clemensschool, waar zij de laatste paar jaar over een voortref felijke accomodatie beschikt. Maar er waren ook lange perio den dat men in 't geheel geen oefen lokaal had. Men hield dan zoveel mogelijk oefeningen in de openlucht, waardoor men onwillekeurig meer ..an athletiek en voetbal ging doen dan aan gymnastiek. Als we de talrijke prijzen door de vereniging of haar individuele leden behaald eens nader bekijken, consta teren we dan ook dat verscheidene overwinningen in athletiek-wedstrij- den werden behaald. Bestond de club aanvankelijk alleen uit jongens boven 16 jaar, later vormde men ook een aspiranten-af deling voor jongens beneden deze leeftijd, terwijl na de oorlog ook da mes- en meisjes-afdelingen werden opgericht. Het aantal leden, dat bij de op richting 15 bedroeg, was enkele ja ren geleden gestegen tot bijna 300 leden en aspiranten. Deze geweldige groei was vooral te danken aan de grote animo die door de dames en meisjes aanvankelijk voor de tum- sport aan de dag werd gelegd. Jam mer genoeg bleek deze animo bij ve len betrekkelijk gauw te verflauwen, vooral bij hen die in de turnsport wei nig konden presteren of voor wie an dere sporten, als handbal, hockey, zwemmen, e.d. favoriet bleken te zijn. Bij de jongens bleek de meer spec taculaire en populaire voetbalsport, of de athletiek, de verkennerij, de zwemsport e.a. grote aantrekkings kracht te bezitten. Nog te weinig zijn vele jongens en meisjes er van doordrongen dat de turnsport er niet alleen is voor de uit blinkers die op wedstrijden of de monstraties uitzonderlijke prestaties kunnen leveren. Ook deze laatste kunnen tenslotte slechts een enkele keer per jaar in het openbaar hun kunnen laten zien. Neen, de turn-oefeningen zijn er op de eerste plaats op gericht een har monische lichaamsontwikkeling te bewaren, om U gezond, fit en lenig te houden, niet alleen in Uw jeugd- maar ook in de daaropvolgende ja ren. We kunnen het dan ook niet an ders dan betreuren dat door boven genoemde oorzaken het aantal jon gens en meisjes van Kunst en Kracht, dat van deze mooie, gezonde sport profiteert, de laatste jaren tot bijna de helft is geslonken, n.l. tot ca. 150. Maar als in deze jongens en meis jes de ware turngeest vaardig blijft en hun ouders ook van het grote nut van deze sport voor hun kinderen overtuigd blijven, dan is dit aantal groot genoeg om niet alleen het voortbestaan van „Kunst en Kracht" te waarborgen, maar zeker ook om een nieuwe bloeiperiode van de ju bilerende club in te luiden. De viering van het 40-jarig be staan, die zondag 22 febr. a.s. in het Gemeenschapshuis zal plaats hebben en waarover nog nadere bijzonderhe den volgen, moge daarvoor het sein geven. Vele honderden Baardwijkse jon gens en meisjes hebben in die 40 jaar bij „Kunst en Kracht" een mooie, gezonde ontspanning genoten; mo gen nog veel grotere aantallen in de toekomst van deze heilzame sport gaan profiteren. (SOA), C. Mommers (Were Di); voor: H. Roppen (Rapid), Gerards (SOA), J. v. Beumen (Aktief); Wissel: R. de Leeuw (Rapid), J. Wiersma (Be Fair), E. Martin (We re Di). Dames junioren: Doel: W. Kuypers (Tachos), wissel: S. Kleyn (Desk); achter: E. Tinne broek (Were Di) J. Smolders (KSB) Gr. Kuypers (Tachos); voor: R. v. Laarhoven (Desk), I. van Mierlo (Tachos), v. Hagen (Were Di); wissel: R. Moonen (Tachos), C. Stol- werk (Be Fair). Heren senioren: Doel: v. Poppel (SOA); wissel: H. v. Mierlo (Tachos); achter: S. Braun (EBHV), E. Dokter (EBHV), D. Jas (SOA); voor: Simons (SOA), J. v. d. Bom SOA), M. Levie (EBHV); wis sel: R. Baremans (Rapid), H. van Mourik (SOA), J. v. d Zanden (EBHV). Heren junioren: Doel: Phlippeau. (EBHV) wissel: H. v. Mierlo (Tachos); achter: A. de Graaf (EBHV), A. v. Wezel (Desk) C. v. Eethen (WSC) voor: F. Uyten- daal Be Fair), G. v. Delft, W. de Kanter (SOA); wissel: J. Ligtvoet (Desk), Beisser (Rapid), J. de Mey (Be Fair) „THE BRAVADOS". Vier misdadigers, die op het punt staan gehangen te worden, weten te ontsnappen en nemen op hun vlucht een jong meisje als gijzelaarster met zich mee. De mannen, die terstond de achtervolging inzetten, staan on der leiding van Jim Douglas, wiens vrouw enige maanden geleden door vier mannen is aangerand en daarna vermoord. Jim is ervan overtuigd dat de moordenaars de vier voortvluch tige misdadigers zijn. Terwijl Jim de vluchtelingen achtervolgt, wordt zijn dochtertje verzorgd door Josefa, een oude jeugdliefde van hem. Drie van de vluchtelingen worden door Jim neergeschoten ofschoon elk van hen bezweert de vrouw van Jim nooit ge zien te hebben. Van de vierde vluchteling verneemt Jim pas dat hij inderdaad de verkeerde mannen heeft gedood. Jim voelt zijn geweten be- zwaard door de drie moorden welke hij heeft gepleegd, maar de pastoor geeft hem de verzekering dat God hem zal vergeven. Samen met Josefa begint Jim dan een nieuw leven. Gregory Peck is er in geslaagd om de hoofdrol in dit boeiende verhaal op sterke wijze uit te beelden. De vrouwelijke hoofdrol wordt vertolkt door loan Collins. Vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „VIER DOLLE DAGEN". Een verlengstukje van de carnaval met niemand minder in de hoofdrol dan de welgeschapen Jane Mansfield, die dit feit niet onder stoelen of banken steekt. Het mannelijk schoon krijgt gestalte in de persoon van Cary Grant. Overigens is het niet Jane die uiteindelijk met Carry schoot gaat, maar Suzy Parker. Het verhaal behandelt het verlof van drie gevechtsvliegers van de Amerikaanse Marine. Ze amuseren zich op de geijkte wijze met cock tails en meisjes die in de pereferie van een dergelijke ontspanning te vin den zijn, waarbij Alice (Jane Mans field) alle mogelijke moeite doet om Crewson (Cary Grant) aan de haak te slaan, maar deze voelt toch meer voor Gwenneth (Suzy Parker), zodat Alice haar geluk maar bij een van de anderen beproeft. De oorlogs - grootindustriëlen trachten munt te slaan uit het ver lof van het drietal door hen over te halen propagandatoespraken te hou den, aan welk verzoek de knapen ge volg geven, omdat ze menen daarmee hun verlof te kunnen rekken. Wan neer ze echter horen dat hun vlieg tuigmoederschip door de Jappen tot zinken is gebracht, keren ze onver wijld naar hun gevechtsbasis terug. Crewson Iaat een treurende Gwen neth achter. Vier dagen van deze pret zijn een afdoende remedie tegen de opdrin gerigheid en het domme exhibitionis me van een juffrouw Mansfield. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „STOOTTROEPEN IN DE AANVAL". Deze spannende en uiteraard spec taculaire oorlogsfilm verhaalt ons de „DE VLOEK VAN FRANKENSTEIN". Elke griezelfilm mag dan vanuit filmisch oogpunt een kleine of grote draak zijn, een feit is dat elke grie zelfilm honderden „griezelaars" naar de bioscoop trekt, waaruit men dan zou mogen concluderen, dat elke mens een zwak heeft voor griezelen. Er zijn al heel wat griezelfilms op het witte doek verschenen en onder nemen de „Frankenstein-films" een heel bijzondere plaats in, waarbij ve len nog wel de voortreffelijke crea ties van Boris Karloff voor ogen zul len staan. Van „De vloek van Frankenstein" willen wij u niet veel vertellen, om niet alle griezelspanning weg te ne men. Wel mag u weten dat het hier gaat om een gruwelijk „wezen" dat Frankenstein hier heeft geschapen en dat u de koude rillingen over de rug zal doen lopen Gaat dat zien, want er gebeuren barre en boze dingen. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. NEDERL. HANDBAL VERBOND. rrjT*i i h i i Afd. West-Noord-Brabant. Zondag a.s. 15 febr., zullen de kampioenen van de zaalhandbal competitie van afd. West.-Noord- Brabant, uitkomen tegen de kam pioenen van afd. Zeeland. Dit zijn van Brabant de dames van EBHV en de Volt Heren. De winnaars hier van zullen district zuid B vertegen woordigen op de Nederlandse Zaal handbal kampioenschappen in Rot terdam op 21 en 22 februari. Deze dag zal tevens gecombineerd worden het dames-, heren- en jeugdwedstrijden tussen de afde lingen West Noord-Brabant en Zee land. Voor de Brabantse teams wer den de volgende speelsters en spe lers door de ATC geselecteerd en opgesteld. Dames senioren: doel: J. v. Dongen (Volt); wissel: W. Kuypers (Tachos); achter: H. Andriesse (Longa), M. v. d. Berg Het wedstrijd programma die dag is als volgt: voor geschiedenis van de roemruchte stoottroepen de „Rangers", die in tal van gevechten in Noord-Afrika en op het Italiaanse vasteland de dode lijke spits hebben afgebeten. Van de ze gevechten geeft deze film een boeiend beeld en omdat de boog niet altijd gespannen kan zijn, krijgen we zo tussendoor ook het nodige te zien van de amoureuze escapades van een aantal Rangers. De liefhebbers van het realistische oorlogsverhaal komen in deze goed gemaakte en goed gespeelde rollen volledig aan hun trekken. Men krijgt een uitstekend beeld van de grote rol welke de Rangers in de laatste we reldoorlog hebben gespeeld. Het realistische element bracht de leeftijdsgrens voor deze film op 18 jaar. Van vrijdag tot en met zondag. 12 uur: ADJ W.N.BrabantZeeland 12.50 u. AHJ W.N.BrabantZeeland 13.40 u. DD EBHV 1—Zeeland 1 14.15 u. DH Volt 1Zeeland 1 15. u. AD W.N.BrabantZeeland 15.50 u. AH W.N BrabantZeeland 17.u. DD Zeeland 1—EBHV 1 17.35 u. DH Zeeland 1Volt 1 Met AD wordt verstaan afdeling da mes; AH afdeling heren; J. Junio ren; DD district dames; DH district heren. Vier van onze junioren krijgen zondag a.s. te Breda de kans Bra bant te verdedigen tegen Zeeland, tijdens de zaalhandbalwedstrijden die in de veilinghallen gehouden worden tussen de afdelingen Bra bant en Zeeland, tevens worden op die dag wedstrijden gespeeld om 't kampioenschap van district Zuid B. Bij de dames is het wederom Ri- ky van Laarhoven die voor de 2e maal uitkomt in het Brabants juni orenteam. Jeanne Kleyn is in het zelfde team wisselkeepster, dit is voor haar wel de grootste voldoe ning na het goede keeperswerk dat zij presteerde in de afgelopen zaal handbalcompetitie. Ad van Wezel en Jan Ligtvoet hebben eveneens 't genoegen om in het Brabant heren- juniorenteam uit te komen. Het is voor de handbalver. Desk weer een hele eer hun jeugd te zien uitge nodigd, uit te komen in de Bra bantse teams. De wedstrijden voor de dames en heren junioren worden gespeeld als volgt: 12 uur Dames junioren W.N.Bra- Zeeland 12.50 uur: Heren junioren W.N.Bra bantZeeland. De verdere middag worden de wedstrijden gespeeld vermeld on der het nieuws van het Nederlands Handbal Verbond. HAARSTEEG Voor de competitie van de KNBB speel de de in café W. v. d. Loo gevestigde bil» jartclub D.E.S. een competitiewedstrijd te gen het sterke D.V.S. uit Den Bosch. Deze met zoveel spanning tegemoet geziene wed strijd werd door DES met 8-0 gewonnen. Dit mag zeker een unieke prestatie wor den genoemd, te meer nog omdat dit team bestond uit de bekende spelers J. Verhagen en P. Emans, onze oud-dorpsgenoot B. v. d. Heijden en J. Klunder. In de eerste partij die ging tussen v. d. Heijden en A. Treuren, wist laatstgenoem de al vrij spoedig een grote voorsprong te nemen; wel wist v. d. Heijden nog terug te komen, maar Treuren wist de voorsprong te handhaven en won verdiend. De tweede partij was eveneens zeer span nend. J. Klunder en A. de Groot waren goed aan elkaar gewaagd, maar in de slot fase wist de Groot dank zij enkele mooie series zijn tegenstander te verslaan. De meeste lof verdient echter Jo van Bokhoven, die moest aantreden tegen Emans, al spoedig stond onze dorpsgenoot in verloren positie, want Emans wist enkele knappe series op tafel te deponeren; het pleit echter voor het moreel van van Bok hoven dat hij zich niet geslagen wi9t. Lang zaam maar zeker wist hij zijn achterstand in te lopen en op het laatst werd het zelfs een kleine voorsprong en tevens de over winning. De grote strijd van de avond tus sen K. v. d. Loo en de bekende speler J. Verhagen besliste eerstgenoemde, dank zij een serie americane van maar liefst 228 car. al vrij spoedig in zijn voordeel; onbe dreigd won ook hij zijn partij en met deze overwinning heeft DES haar positie op de ranglijst aanmerkelijk weten te verbeteren. De einduitslag was als volgt DES -DVS K. v. d. Loo (280) - J. Verhagen (400) 280- 87 J. v. Bokhoven (170) - P. Emans (280) 170-256 A. Treuren (150) - B. v. d. Heijden (130) .150- 96 A. de Groot (95) - J. Klunder (95) 95- 71 Onderlinge biljartcompetitie. Avantie werd kampioen. De onderlinge biljartcompetitie die voor al deze winter zo'n spannend verloop heeft gehad is ten einde. Er waren nog twee gegadigden voor de titel n.l. Avantie en 't Hoekje; deze wed strijd die de beslissing moest brengen werd Hoeveel plezier de vastenavond viering ok gebracht mag hebben, nie mand zal willen beweren dat het bij ons echt carnaval is geweest. We ge ven die weidse naam er telken jar e wel aan, maar in feite is het wat men in textielkringen „pet", in de brandstof - fensector „brandhout"in de horecaf- sectie „prut"in televisiekringen „hommeles"in de kinderkamer „hui len" en in de sector beeldende kunst waterverfnoemten de voetbal fans onder u zulen het Waalwijkse carnaval afdoende vonnissen met „ge- dar op de vierkant meter". En inderdaad, het Waalwijkse car naval is een feest zonder enige allure, zonder een greintje inspiratie, zonder ook maar een sprankje van de bete kenisvolle en prachtige dwaasheid, waarop het Zuiden in zijn carnavals viering zo prat gaat. Het alles-ver- broederende feest van de zotskap en de caricaturale leut is in het Waal wijkse Brabant een benauwde verto ning, waarbij alles blijft zoals het was en wellicht altijd blijven zallekker ieder „op z'n eigen". Verenigings- of buurtsgewijs duiken we in café of restaurant, doen daar in de beslotenheid en onder invloed van zekere percentages alcohol min of meer gek, waarbij een enkeling zich zelfs verstout tot een feestneus, een masker of een costuum en dat is dan in het meest gunstige geval het W aalwijkse carnaval. Allesbehalve dus een gemeenschapsfeest waarvan jong en oud vreugde en plezier kun nen beleven. Toch zou het merendeel der Waal- wijkers veel liever zien dat we nu ein delijk eens tot een gemeenschappelijk carnaval zouden komen, maar nie mand gelooft dat het nog ooit zover zal komen, omdat samenwerking nu eenmaal niet onze sterkste kant is. Het persoonlijk of groepsinitiatief ziet zich bijna altijd de weg versperd door 'n opvallende lauwheid of zelfs een houding van „mij niet gezien". Deze mij-niet-gezieners zijn dan veelal de mensen die het eerst en het hardst kritiek leveren. Gaan we nu eens na wat er jaar lijks bij ons door een gemeenschap- 1 pelijke samenwerking van de gehele burgerij tot stand komt, dan is ht resultaat nihil. Verenigingen trach ten wel eens wat leven in de brouwt rij te brengen, maar de belangstellen den zijn maar al te vaak voor eei groot deel lantaarnpalen of althan zo weinig mensen dat men zich a vraagt is dit nu een plaats van 17.000 inwoners? Als gemeenscha hebben we het nog nooit gepresteer om tijdens de vakantie iets voor onz jeugd te organiseren. In andere (klei nere) gemeenten komt men tot bij zonder aantrekkelijke vakantie-eve nementen voor de jeugd, zoals Olyn pische Dagen, en zelfs tot vakantie weken waarbij de gehele burgerij betrokken. Nu ben ik helemaal ge& voorstander van festivals of jaarlijk terugkerende feestweken, maar k feit dat bij ons bijna nooit iets AL GEMEEN feestelijks georganiseer kan worden, tekent toch wel de men taliteit. De pure menselijke belang stelling ontbreekt ons en wanneer er al eens is, dan wordt ze door zo veel kleinburgerlijke overweginge vertroebeld dat er van een „same iets doenvrijwel nooit iets komt. Slechts sporadisch zijn we tot ee geslaagde en algemene feestvierin\ gekomen (Slem, Stadsfeesten), maa over het algemeen laat men het orga niseren van festiviteiten en hijzonde re evenementen maar over aan de vei énigingen die er direct mee te make hebben en die dan maar moeten zie hoe ze de benodigde financiën elkaar krijgen. Ben ik wel ingelich dan hebben we vroeger op dit gebie heus betere tijden gekend. Pas wanneer we alle maatschappe lijke en sociale humbug over boon gooien en als gewone gelijke mensei de schouders onder iets zetten omwill van het pure plezier van het „samei doen"dan zullen ook wij dinge kunnen presteren die het hartverwar mend bewijs zijn van een royale ge meenschapszin. Dan zullen we oo kunnen komen tot een Waalwijkse Carnaval waarvan het welslagen niei zal liggen in een kostbare opzet en in het aantal geledigde flessen, maai in het feestvieren op een prettige stijlvolle en saamhorige wijze. HANNIBAL. donderdagavond in café J. van Oijen ge speeld. Er bestond vanzelfsprekend voor de ze ontmoeting grote belangstelling, aan spanning heeft het dan ook niet ontbroken en tenslotte legde Avantie beslag op het kampioenschap en werd tevens voor een jaar bezitter van de prachtige wisselbeker. Namens zijn club feliciteerde de voorzit ter van 't Hoekje de heer Jos Meesters Avantie met het behaalde kampioenschap, welke felicitatie door de voorzitter van Avantie, de heer J. van Oijen, werd be antwoord. Binnenkort zal er een huldigings wedstrijd worden gespeeld, waarna de prijs uitreiking zal plaats hebben. De uitslag hiervan .was Avantie - 't Hoekje H. v. d. Brandt - J. v. Asseldonk 67 - 60 J. van Oijen - M. Couwenberg 27 - 30 G. v. Bijnen - W. v. Bokhoven 82 - 46 M. v. Bijnen - J. de Gouw 69 - 67 F. v .Oijen - J. Meesters 58 - 47 Chr. Treuren - M. Achten 73 - 57 Eindstand Avantie. 10-2 in het voordeel van UITBREIDING HOOFDKANTOOR FIRMA F. VAN LANSCHOT. De Firma F. van Lanschot, Bankiers, heeft ter uitbreiding van haar hoofdzetel te 's-Hertogenbosch het bekende pand „de Brouwkuip" gelegen aan de Orthenstraat naast de bank, aangekocht. Gezien de uitbreiding van zaken was reeds een verbouwing van enkele andere in vroegere jaren aangekochte panden ge pland. Aangezien het fraaie pand „De Brouw kuip" ook architectonisch goed bij het bank gebouw past zullen na verbouwing daarin vooreerst een aantal diensten van de bank worden ondergebracht. Met het hoofdge bouw zal vermoedelijk een ondergrondse verbinding worden aangelegd.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 6