FILMJOURNAAL De Vluchteling Uit de Provincie BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F Musis Sacrum Luxor Feuilleton van Cayenne 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 20 FEBRUARI 1959 6 HEIN WITLOX DOOR BELGISCHE KONING ONDERSCHEIDEN. Het heeft Zijne Majesteit Ko ning Boude wijn van België be haagd de oud-direkteur van van Vollenhoven Smulders N.V., de heer H. C. J. Witlox te Tilburg te benoemen tot ridder in de Bel gische Kroonorde. De belangrijke toename van handelstransakties tussen België en Nederland, me de door zijn toedoen, gedurende zijn bijna 36-jarig direkteur- schap van genoemde N.V., was hiertoe aanleiding. De versierse len, behorende bij deze onder scheiding zijn hem door de Am bassadeur van België te Den Haag, Zijne Excellentie Baron van der Straten-Waillet, uitge reikt. BIESBOSCH RAPPORT KOMT SPOEDIG. Staatssecretaris Höppener (On derwijs, Kunsten en Weten schappen) hoopt dat de complex en, die het Rijk in de Brabantse Biesbosch heeft aangekocht blij vend tot natuurreservaat kun nen worden bestemd. Over de uiteindelijke bestemming van de complexen kan pas een beslis sing worden genomen als het parlemen 't „Biesboschrapport" neeft gekregen en daar zijn oor deel over heeft gegeven. Staatssecretaris Höppener vindt het niet raadzaam verdere aan kopen op te schorten, met name niet in die gevallen, waarin voor komen kan worden dat complex en, die voor de natuurbescher ming belangrijk zijn door verde re aantasting deze betekenis dreigen te verliezen. Het Bies- boscn-rapport is thans spoedig te verwachten. Dit wordt mede gedeeld op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van Meel (KVP). BEZOLDIGING VAN WETHOUDERS. Gedeputeerde Staten van Nrd.- Brabant, hebben besloten het Be zoldigingsbesluit wethouders '49 te wijzigen. De bezoldiging van de wethouders in gemeenten lot en met 100.0U0 inwoners wordt gesteld op de hierna voor elke klasse aangegeven bedragen. Klasse inwoners per jaar la 1— 1.000 f 720.- lb 1.001— 2.000 f 858.- 2 2.001— 3.000 f 1.008.- 3 3.001— 4.000 f 1.170.- 4 4.001— 5.000 f 1.352.- 5 5.001— 6.000 f 1.548.- 6 6.001— 8.000 f 1.876.- 7 8.001— 10.000 f 2.258- 8 10.001— 12.000 f 2.696.- 9 12.001— 14.000 f 3.174.- 10 14.001— 18.000 f 3.808.- 11 18.001— 24.000 f 4.788.- 12 24.001— 30.000 f 5.964.- 13 30.001— 40.000 f 7.248.- 14 40.001— 60.000 f 9.600.- 15 60.001— 80.000 f 12.168.- 16 80.001—100.000 f 12.996.- De bezoldiging van de wethou ders in de gemeenten Breda, Til burg en Eindhoven bedraagt res pectievelijk f 13.932, f 14.868 en f 15.804. VIER LEKEVERPLEEGSTERS NAAR DE MISSIE IN CEN TRAAL AFRIKA. Toen de Afrikaanse bisschop mgr. Ktunga zijn bezoek in Til burg aankondigde, vormde zich onmiddellijk een comité onder leiding van burgemeester mr. C. J. G. Becht en deken F. L. v. Oort ten einde middelen bijeen te brengen tot steun van het mis- gebied Kisumu en Kenya. Er kwamen flinke geldsommen bij een en het plan rees om de uit zending van leken te bevorderen, die de bisschop tot hulp zouden zijn bij de verdere opbouw van zijn uitgebreid werkterrein. Met medewerking van de abt der Trappisten dom Willibrord van Dijk vertrok reeds 'n paar maan den geleden een groot bouwvak- arbeidersgezin naar het zwarte werelddeel en daarna verklaarde een viertal Tilburgse lekever- pleegsters, werkzaam in het St. Elisabeth ziekenhuis, zich bereid gedurende 3 jaren werkzaam te zijn in de volksgezondheidszorg. Zo was dan zondag het grote ogenblik aangebroken, dat zij uit handen van mgr." Bekkers, bis schop-coadjutor van 's-Herto- genbosch, het missiekruis in ont vangst mochten nemen. Mgr. Bekkers hield een tref fende toespraak, waarin hij wees op de gevaren van het commu nisme, waartegen ook de zusters hebben te vechten met als wa pens haar verpleegstersfunctie, haar geloof en haar liefde. Na afloop bood het gemeente bestuur in het paleis-raadhuis 'n koffiemaaltijd aan en wees bur gemeester Becht op de offer- en gemeenschapszin van de Tilburg se bevolking. Dinsdagmorgen vertrokken zij naar de plaats van bestemming. PROVINCIALE PRIJS VOOR SCHONE KUNSTEN 1959. Op grond van het besliüt van de Staten van Noord-Brabant van 22 juli 1952 kan voor het jaar 1958 de provinciale prijs voor schone kunsten worden toe gekend op het gebied van de mu ziek. Voor de toekenning van de prijs kunnen in aanmerking ko men Personen, die zich in de jaren 1956, 1957 en 1958 bijzonder on derscheiden hebben door het ma ken van een kunstwerk of door kunstprestaties. waardoor zij zich verdienstelijk hebben ge maakt voor 't culturele leven in de provincie Noord-Brabant. Voorts wordt als voorwaarden gesteld, dat de maker van het kunstwerk of het onderwerp, of de inhoud daarvan nauw verbonden moet zijn met de pro vincie Noord-Brabant. De provinciale prijs bestaat uit a. een bedrag van f 1000.- voor beroepskunstenaars en b. een bedrag van f 300.- voor hen, die de kunst uit liefhebberij beoefenen. De toekenning van de prijs ge schiedt door Gedeputeerde Sta len. Indien naar het oordeel van geno«md college geen prestaties geleverd zijn, die voor beloning in aanmerking komen, wordt geen prijs toegekend. Ook de toe kenning van een prijs tot een ge deelte van de genoemde bedragen is mogelijk. Componisten, die in aanmer king menen te komen voor deze prijs, wordt de gelegenheid gebo den enkele werkstukken uit de jaren 1956, 1957 en 1958 ter be oordeling in te zenden. De inzending dient te geschie den vóór 1 april 1959 aan Gede puteerde Staten van Noord-Bra bant, Waterstraat 16, Den Bosch. HET BRABANTS ORKEST VOOR DE K.R.O. Op dinsdag 24 febr. a.s. van 22.20-23.00 uur zal door de KRO worden uitgezonden de symph. No. 41 in C. gr. t. (Jupiter Sym phonic) van Mozart, uitgevoerd door Het Brabants Orkest onder leiding van de gastdirigent Franz Paul Decker, dirigent van het Stedelijk Orkest van Bochum en opgenomen door de KRO op za terdag 10 januari 1959 te Eind hoven. „ZONDER JOU KAN IK NIET LEVEN". Tegen het prachtige natuurdecor van het Bodenmeer is een verhaal gesitueerd dat op plaatsen wat al te opzettelijk in elkaar is gepast, maar dat daardoor toch niet zijn grote ro mantische bekoring verliest en dat vele filmliefhebbers dan ook recht uit het hart gegrepen zal zijn. Hans Bruckberger heeft zijn hart verloren aan de knappe maar ook koppige Maria Gassi, maar zijn moeder, de tyrannieke Stefanie, wil niets van een dergelijke verbintenis horen, want Maria is arm en heeft bovendien niet eens haar vader ge kend. Ook papa Bruckberger zit bij Stefanie onder de duim. Eveneens niets te zeggen heeft zijn vriend An ton Schweizer, die bij zijn twee knappe dochters Anny en Fanny on der de plak zit. Het wordt de beide mannen dan ook verboden om hun verknochtheid aan de alcohol te pro longeren, maar wie niet sterk is moet slim zijn en zo slagen de beide vrien den er toch in hun maandelijks uit stapje voort te zetten. Dit gaat door totdat Bruckberger er ineens genoeg van krijgt en zijn vrouw op een goe de dag te verstaan geeft dat het nu uit is met haar getyranniseer. Zo krijgt Hans dan zijn Maria, die ove rigens ook een dochter van Schwei zer blijkt te zijn. Een vrolijk en romantisch film verhaal met hier en daar wat vreem de wendingen, die de leeftijdsgrens hebben gebracht op 18 jaar. In de hoofdrollen Marianne Hold, Gerhard Riedmann, Annie Rosar, Joe Stöckel en Isa en Jutta Günther. Van vrijdag tot en met zondag. ,.DE DUIVELS VAN DE RODE CIRKEL". Na vijftien jaar opsluiting weet gevangene 39013 te ontsnappen. Hij zint op wraak op zijn vroegere mede werker Granville, die hem terecht in de gevangenis heeft gebracht. Hij sluit Granville op in een kelder, ver momt zich en weet zich met succes voor Granville uit te geven. Dan gaat hij aan het werk om de zaak van Granville en diens familie te gronde te richten. Hij doodt bij een van zijn misdadige activiteiten echter een jongetje en haalt zich daarbij de vij andschap op de hals van een drietal circus-acrobaten, want het jongetje was het broertje van een van hen. De acrobaten zetten de achtervolging in van de misdadiger, die ten slotte dan ook zijn gerechte straf niet ontgaat. Een spannend filmverhaal waarin de misdaad aan het kortste eind trekt. Toegang 14 jaar. „IK STIERF DUIZEND DODEN" Een goed gemaakte en voortreffe lijk gespeelde crime-story met een markante hoofdrol van Jack Palance als Roy Earle. Als deze Roy Earle na een gevan genisstraf van acht jaar wordt vrij gelaten, krijgt hij van een contactman van zijn bendechef, Big Mac, op dracht om zich naar Shaw's kamp te begeven en daar een overval op een groot hotel voor te bereiden. In het kamp ontmoet hij zijn twee hand langers, Red en Babe, en een jonge vrouw, Marie. Hij wil haar wegstu ren, maar op haar verzoek staat hij haar toe om voorlopig te blijven. Ook treft hij daar een Mexicaanse jongen aan met het hondje Pard, dat zich direct aan hem hecht en hem overal volgt, waar hij gaat. De overval lukt en Red en Babe nemen de geldbuit mee, terwijl Roy en Marie (Shelley Winters) zich over de juwelen ontfermen om die aan de chef af te leveren. Red en Babe ver ongelukken echter, maar Mendoza, de hotelklerk die ook in het complot zat, overleeft het ongeval. Hij wordt echter door de politie gegrepen. Als Roy en Marie op de plaats van be stemming arriveren, is Big Mac overleden. De contactman wil Roy dan de juwelen afhandig maken, maar wordt door Roy neergeschoten. Roy en Marie willen vluchten om el ders opnieuw te beginnen, maar in tussen heeft Mendoza „doorgesla gen" en de hele politiemacht zit Roy op de hielen. Hij vluchtte de bergen in, waar de trouw van het hondje hem tenslotte noodlottig wordt. Een boeiende film met een uitste kende rolbezetting. Toegang 18 jaar. Van vrijdag tot en met zondag. „EEN VROUW IN OPSPRAAK". Greer Garson (Mrs. Minniver), niet zo heel jong meer, maar nog steeds een actrice van formaat, speelt in deze Western de vrouwelijke arts, die naar het ruige Santé Fé trekt om daar haar beroep uit te oefenen. Ze neemt tijdelijk haar intrek bij haar broer David. De plaatselijke dokter Rork O'Brien is helemaal niet inge nomen met de komst van deze vrou welijke arts. Hij heeft een hekel aan vrouwen die een beroep uitoefenen. Zijn misnoegen wordt nog groter wanneer Julia Garth, zo heet de nieuwe dokter, met succes een moei lijke oogoperatie verricht. O'Brien (Dana Andrews) verwijt haar dan dat ze hem zijn praktijk afneemt. Toch groeit er een genegenheid tussen de ze twee mensen en tenslotte vraagt O'Brien haar ten huwelijk, maar Ju lia weigert. Dan wordt David gear resteerd wegens veediefstal. Hij vlucht met enkele kornuiten. Wan neer zij de bank trachten te beroven, worden zij verrast en alleen een over haaste vlucht kan hen redden. David valt echter toch onder de kogels van de woedende menigte. Uit wraak wil men ook David's zuster uit de stad verdrijven, maar O'Brien neemt het voor haar op, waaruit dan tenslotte een huwelijk resulteert. Toegang 14 jaar. Maandag en woensdag. U KUNT NIET ALLES WETEN 9.) Karei Kleuntjes had dus la ten zien, dat hij een plaatsje in 't voorlopig hondselftal best waard was, want wij geloven niet dat er veel van zulke goede schop pen worden uitgedeeld tegen wel gevulde Italiaanse hroeken. Maar toch was Karei nog niet tevreden met deze afstraffing. Daarom voegde hij aan deze klinkende geschiedenis nog iets toe. Hij raapte bliksemsnel het contract van de grond en scheurde het voor de ogen van de twee ronse laars iii (luizend stukken. „Ziezo!" riep hij toen voldaan uit. „Ik zal jullie toch een pinan- tie onder het end van je rug ver kopen, dat je de eerste zes weken verhinderd bent mee te spelen als gevolg van een zware blessu re!" En toen rende hij er van door, de twee Italianen achter la tende hij de schamele resten van wat eens een zak geld en een ge wichtig contract was geweest. „Wel vrienden," zei brigadier Piet, die nu een stapje naderbij kwam. „Ge blijkt niet veel geluk te hebben met onze landgenoot Karei Kleuntjes. Hij voelt er ken nelijk niets voor mee te gaan naar jullie heetbloedig land van spaghetti en parmesaanse kaas. Ik zou hem dus maar met rust laten" De twee Italianen Angelico en Diavolo, keken de brigadier vals aan en gromden: „Porco Carolo! Avanti la noce il esto nostro! Saldcramento salpetri!" Zo..., dacht Piet. Zal Karei voor de avond valt van jullie zijn... Dan zal ik maar eens een extra oogje in het zeil houden... van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door i Ottwell Binns. 49) Hij stond op en onderzocht het magazijn van zijn geweer om er zeker van te zijn dat het geladen was. Zijn manier van handelen liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Plotseling schoot hem evenwel iets anders te bin nen. „Daar denk ik juist aan de cano. Ze ligt in het volle zicht, boven op de oever. We moeten ze verbergen Hij verliet de hut, maar keerde een ogenblik later weer terug om de bijl te halen en na een poosje vernam Langdon het doffe ge luid van bijlslagen. Even later dook de Schot weer uit het woud op met een aantal groene takken in zijn armen, die hij vlak voor de cano in de zach te aarde stak, zodat deze vanaf de rivier onzichtbaar was. Dan meende hij „We moeten het licht uit doen, ondanks de vleermuizen". De stormlamp werd gedoofd, en in de diepe duisternis wacht ten de twee mannen luisterend af. terwijl het geluid van de schroef als het zwakke kloppen van een mensenhart tot hen kwam door de nacht. HOOFDSTUK XIV. Een uur verstreek. Nu eens klonk het geronk van de motor als van vlakbij, dan Veer scheen het mijlen ver verwijderd en een enkele keer scheen het geheel opgehouden te hebben. Fluiste rend legde Sandy de oorzaak van deze verandering in geluidssterk te uit. „Dit riviertje zit vol scherpe bochten". „Ja", antwoordde Langdon kort en weer viel de stilte van gespannen afwachten. Na nog een uur werd het ge luid plotseling zeer duidelijk en de Schot haalde diep adem. „Ze komt", meende hij. „Ge lukkig maar, ik was het luisteren al lang moe". Geruisloos bewoog hij zich voort in de duisternis en Lang don vernam een zacht geklik toen de ander het geweer in de aanslag bracht. „Als ze passeren, zul je toch niet schieten, Sandy?" „Neen. Als ze ons met rust la ten kunnen ze wat mij betreft zonder hulp naar de duivel va ren. En dat ze er niet zonder ongelukken af zullen komen, is zeker, want de rivier zit veel te vol met ondiepten en boomstron- ken voor zon tocht". Langdon hoorde hem naar de ingang van de hut bewegen en j kroop zelf naar de andere kant, waar hij met ingehouden adem j bleef staan luisteren naar de na- derende geluiden. „Ze varen verduiveld lang- zaam", fluisterde de Schot. „Ze kijken natuurlijk goed uit naar j zandbanken en meteen moeten ze de oevers in het oog houden, j Houd je doodstil, daar zijn ze". Nauwelijks waren de woorden over zijn lippen, toen de nacht plotseling helder verlicht werd door een felle lichtbundel, die tastend de beide oevers afzocht. Sandy gaf bijna een uitroep van verbazing. „Een zoeklicht! Verdorie, die boot moet goed uitgerust zijn". Vaag konden zij achter het licht de omtrekken van de boot onderscheiden, met twee mannen aan boord, een aan het roer en een op de voorplecht. „Liggen, kerel", siste de Schot Langdon in de oren. „Ogen en gelaat weerkaatsen dat licht". Ze kropen achter de verschan sing van takken die Sandy opge richt had. Langzaam kwam de lichtbundel hun kant uit en ge durende enkele minuten baadde de hut en omgeving in een ver blindende schijn. De Schot vloek te binnensmonds, maar ten laat ste zweefde de bundel toch ver der, het gestamp van de motor overstemde alle andere geluiden en de boot passeerde het kamp zonder het te ontdekken. Geluid loos richtten beide mannen zich op en staarden de verdwijnende vijand na. Het was een onmogelijkheid uit te maken wie zich aan boord bevonden. De twee vaag te on derscheiden gedaanten op het dek bevonden zich te veel in het duister om hun gezichten te kun nen onderscheiden. Toen tenslot te de lichtstraal achter een bocht verdween, verbrak Langdon met opgeluchte stem de stilte. „Als ze ons zochten, zijn we er gelukkig afgekomen, Sandy". „Goddank welHet is duide lijk dat ze naar iemand op zoek zijn en het zou al heel toevallig zijn als er nog meer achtervolg den op deze onzalige stroom rondzwierven. We kunnen nu evenwel kalm gaan slapen, want er is geen gevaar, dat ze voorlo pig terug komen. Ze zullen de ri vier wel afvaren tot aan de hoofdstroom en ik geloof dat ze handen vol werk zullen hebben als ze aan de stroomversnellin gen komen'. „Als ze overdag terugkomen?" „Dat zullen we moeten riske ren. En als dat gebeurt en ze willen ons lastig vallen, dan zal ik veel lust hebben piraat te worden, dat was een verdraaid fijne boot." Hij lachte goed gehumeurd, stak de lantaarn weer aan en joeg een paar vleermuizen uit de hut, die van het onbewaakte ogenblik geprofiteerd hadden. Dan legde hij zichzelf rustig neer en ging slapen. Langdon wist niet beter te doen, dan zijn voorbeeld te volgen. Zonder verdere opwindende gebeurtenissen verliep de nacht. De morgen brak aan onder een stromende regenbui, die een ui terst sombere en moeizame dag voorspelde. Maar met het oog op de geheimzinnige motorboot, die hen in de nacht voorbij gevaren was en vooral wegens Pedro, die ongetwijfeld zijn makkers zo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld zou hebben van zijn we dervaren, oordeelden zij het ver standig het weer te trotseren en hun weg voort te zetten. Tot tegen de middag regende het ononderbroken door; de ri vier zwol zo hoog, dat het water over de oevers stroomde en een eventuele landing volslagen on mogelijk maakte. Daarna brak de zon echter weer door en veroor- 1 zaakte onmiddellijk een opge ruimder stemming. Sandy Muir deed zijn wonder schone stem weer langs de oe vers schallen, dat de wouddieren er verschrikt vandoor gingen. Zonder avonturen ging de dag voorbij. (Wordt vervolgd). Moet u kleine pofmouwtjes strijken, neem hiervoor dan een hete gloeilamp, het brede strijkvlak van een strijkijzer is hiervoor niet zo geschikt. Een natte zijden paraplu mag niet „gespan nen" gedroogd worden, in slappe toestand laten drogen is beter voor de stof. Palmen dienen iedere week met spons en zeem afgenomen te worden en tevens een morgen per week in een emmer met lauw water geplaatst te worden. Uw laatste stukje scheerzeep kunt u met kokend water op de nieuwe staaf plak ken. Wrijf de leren zolen van uw nieuwe schoe nen even met schuurpapier, het voor komt uitglijden. Smockwerk wordt lelijk als het aan de goe de kant gestreken wordt. Haal het over een bolder of met behulp van iemand, die uw strijkijzer vasthoudt, over de on derkant van dat strijkijzer. Verfkwasten moeten na het gebruik direct uitgewassen worden in petroleum, om ze zacht en soepel te maken.Daarna naspoe len in water en goed laten drogen. Gepolitoerde meubelen wrijven wij bij voor keur niet met was, maar met een scho ne wollen doek. Een eventuele waslaag op deze meubelen kunnen we verwijde ren met een zacht lapje met petroleum. Witkalkvlekken verwijderen wij met schoon koud water; nawrijven met een doekje gedrenkt in petroleum en tenslotte het ,,was"lapje er overheen. Tinnen theepotten moogt u niet op electri- sche of waxine theelichtjes plaatsen. Er bestaat kans op smelten. Hier is de thee muts op z'n plaats. Indien uw televisieantenne het hoogste punt in de omgeving is, verdient het aanbeve ling deze te aarden. Hiervoor neme men een aan de onderzijde van de metalen mast verbonden koperdraad van min stens 4 mm doorsnede. Deze draad moet zonder bochten of hoeken worden bevestigd aan een zich in het grondwater bevinden de pijp. Maak het de in bed liggende zieke gemak kelijker door hem of haar een gekleurde zakdoek te geven. De patiënt kan deze n.l. gemakkelijker terugvinden.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 6