De Vluchteling WAALWIJK Partij van de Arbeid zonder Voetbaltoto STASSAR is SERVICE BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF van Cayenne 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 23 FEBRUARI 1959 2 drang van de legerleiding en deels in verhand met de door voering van president Soekar- no's geleide democratie. Volgens de grondwet van 1945 wordt het land bestuurd door presidentiële decreten. De Indonesische legerleiding heeft onlangs op een besloten bijeenkomst in Tjipajoeng hij Bandoeng drie belangrijke beslis singen genomen 1 wederinvoering van de grond wet van 1945; 2. terugtrekking van de strijd krachten uit de verkiezingsstrijd ter voorkoming van politieke in filtratie in het leger; 3. steun aan president Soekarno in de strijd met de politieke parij tijen voor geleide democratie, zelfs als dat een botsing zou be tekenen met de partijen, in het bijzonder met de communistische die zich verzet beeft tegen deel neming door militairen in het parlement. Een hoge legerleider verklaar de in dit verband tegenover Reu ter „Ik hoop dat de communis ten met schieten beginnen, om dat wc er dan snel een eind aan kunnen maken. Maar als ze sta kingen of dergelijke dingen ge bruiken zal liet moeilijker zijn." PAUS KONDIGT OFFICIEEL SYNODE VAN ROME AAN. Commissie van voorbereiding benoemd. In een brief gericht aan de ge lovigen van Rome heeft de Paus officieel zijn plan aangekondigd om een synode voor het diocees Rome te beleggen. De Paus zet in de brief de motieven voor bet bijeenroepen van deze synode uiteen en de onderwerpen die aan de orde zullen worden ge steld. Bovendien zijn de namen be kend gemaakt van de leden der commissie van voorbereiding. Voorzitter is mgr. Traglia, aarts bisschop van Asarea en viccgc- rens van Rome. Voorts hebben zitting in de commissie mgr. v. Lierde, vicaris-generaal van Va ticaanstad, de abt van St. Pan lus buiten de Muren, enkele kanun nikken van de grote basilieken, vertegenwoordigers van de Jezu ïeten, de Dominicanen en de Franciscanen. Secretaris is mgr. Macari, secretaris van het vicari aat Rome. PRINS BERNHARD IN BRAZILIË. Prins Bernhard beeft samen met president Kubitschek van Brazilië per vliegtuig een bezoek gebracht aan Brasilia, de stad, die op bet Centraal Plateau ge bouwd wordt en eens de hoofd stad des lands zal worden. (Men gebruikte bet noenmaal in het paleis van de president, waarna men de in aanbouw zijnde ge bouwen van de stad bezichtigde. In de paleistuin heeft de prins 'n boom geplant en hij bezichtigde de nlck waar de Nederlandse am bassade zal komen. Het was al donker toen het ge zelschap in Rio de Janeiro terug keerde. zodat de prins nauwelijks tijd bad om zich te verkleden voor liet diner, dat hij in het Pa lace-hotel in Copacabana, waar hij gedurende de dagen van zijn bezoek aan de stad verblijft, aan de minister van buitenlandse za ken Negrao de Lima, aanbood. ONGERUSTHEID OVER DREI GEND ONTSLAG BIJ SABENA. De laatste tijd gaan er geruch ten, dat de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena ongeveer 450 personeelsleden zou ontslaan in verband niet bezuinigings maatregelen en een verdergaan de rationalisatie in liet bedrijf. De Belgische minister voor liet verkeerswezen, de heer Segers, heeft een delegatie van de vak- liimden ontvangen, waarbij de vertegenwoordigers van de werk nemersbonden de minister op de hoogte brachten van de onge rustheid. welke er in de kringen van het Sabena-personcel heerst. Wederom werden U en ik, ge achte lezer, verrast met een bro chure van de PvdA. Als het waar is, dat verandering progressie- viteit betekent, dan is deze par tij zeker progressief. Immers in Óen jaar tijds worden „De Wek ker", zijn opvolger en „Samen op Mars" verdrongen door een naamloos blaadje, dat geheel in stijl met veel rode druk ver sierd is. Bovendien kunnen we in dit foldertje kennis nemen van de veranderde mening van de vroegere socialistische ministers, die hiervoor nog minder tijd voor nodig blijken te hebben dan prof. Oud. Ik geloof, dat deze veranderin gen veel minder op vooruitstre vendheid duiden, dan op de pa niekstemming. die zich in de Pv dA gelederen duidelijk manifes teert. Heeft niet stad en land kunnen lezen van de welhaast slaande ruzie op het laatste congres van deze partij, dat de verkiezings- punten op moest stellen? Het voor ons liggende folder tje is een bewijs temeer van een krampachtig pogen om te red den, wat er te redden valt. U treft-er in aan een foto van dr. Drees met de mededeling, dat deze man van sociale zekerheid door Romme naar huis gestuurd is. Een ieder echter, die de radio- uilzendingen van 11 en 15 dec. heeft gehoord, heeft voor zich zelf vast kunnen stellen, hoe zeer mr. Burger zich heeft moe ten draaien en wenden om zijn houding en die van zijn Partij aannemelijk te maken en hoe hij daarin jammerlijk faalde. Ver der wordt de lezer aangeboden om zijn verontwaardiging lucht te geven. Waarover? Over twaalf jaar socialistische bemoeizucht? Of over het vele goeds, dat de samenwerkende Partijen na de oorlog bereikte? Of over de koers links-af, die de oude SDAP kern de PvdA dicteerde? In ieder geval toch niet over de knappe bestuurlijke presta ties van Beel en de zijnen. Toch niet over het slagvaardige beleid van minister Struycken, die van de voetbalpool maakte, wat er van gemaakt kon worden na de uitspraak van de Hoge Raad. Zou het toeval zijn, geachte le zer, dat dr. Drees, waarvan alle fractie-voorzitters de verdiensten voor ons land ruiterlijk erkenden (iets wat voor socialisten tegen over tegenstanders wel zeer moeilijk schijnt te zijn), zich na de kabinetcrisis, die volgde op de linksaf- fakkeldragersdag, zich niet meer beschikbaar stel de voor de PvdA-lijst? Ik voor mij neem aan, dat dr. Drees niet verder links-af wilde. Op de laatste pagina van het foldertje, dat nog steeds voor me ligt, wordt de doorbraak nog 'ns aangeprezen. Gelukkig hoeft het katholieke volksdeel, op een en kele verlichte intellectueel na, hierop geen antwoord meer te geven. Dat werd reeds gedaan in de hele rij verkiezingen die we sinds de laatste oorlog gehad hebben. Meer stof levert de rechtse middenpagina van het blaadje, dat de programmapunten van de Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Door Ottwell Binns. 50) De volgende dag was Langdon zover opgeknapt, dat hij af en toe een poosje een pagaai ter hand kon nemen, waardoor de snelheid aanmerkelijk verhoogd werd. Toen de derde dag geëindigd was zonder enig teken van ver dere achtervolgers, meende San dy opgewekt: „We zijn er zeker in geslaagd, die kerels van de wijs te brengen. Ik denk dat zij nog steeds een eind terug aan het zoeken zijn, daar kunnen ze gelukkig alleen maar apen en tapirs vinden om met hun hinderlijke attentie's lastig te vallen". Langdon deelde zijn optimis me, maar over Mimi's gelaat gleed een uitdrukking van twij fel. „Maar Sandy, je kent die Phi- libert nog niet. Hij is erger dan een tijger. Hij zal nooit vergeten wat je hem aangedaan hebt. En Adèle is nog veel erger dan hij". „Ze is een furieuze kat, dat kan ik je verzekeren", lachte Sandy zorgeloos. „Maar hier in het oerwoud zijn we heus geen gemakkelijk te vinden muisjes voor haar bekjeAls we een boot gevonden hebben, die jou mee terug wil nemen naar Ca yenne, zullen Dudley en ik, sa men, ons mannetje wel staan. Maak je over die Philibert en Adèle maar niet benauwd, daar zullen we het heus wel mee klaar spelen Het meisje gaf geen antwoord, maar bleef enige ogenblikken zwijgend voor zich uitstaren, een verstrooide uitdrukking in haar ogen, die de Schot zeer goed op merkte. Toen Langdon een paar minu ten later even de hut verliet, in formeerde hij „Waar zit je over te praki- zeren, juffie? Toch zeker niet over Philibert?" „Neen", antwoordde Mimi langzaam. „Maar... maar ik wil niet terug gestuurd worden naar Cayenne... niet alleen". PvdA aangeeft. Laat me deze punten even -een voor een na gaan. In het eerste punt wordt ge sproken van verhoging van lo nen en salarissen. Een ieder, die de rede van de socialist Hofstra bij het aanbieden van de miljoe nen-nota heeft gehoord of gele zen, weet nog wel, dat hij het was die verklaarde, dat er in 1959 voor verhoging van lonen geen ruimte was. Over aanpassing van de soci ale uitkeringen heeft Lucas van de KVP reeds vele malen ver geefs bii de socialistische be windslieden Hofstra en Suur- hof aangeklopt. Nu Hofstra en Suurhof uit de regering zijn getreden, op aan drang van de onder SDAP-in- vloed komende partij, kan dit al lemaal plotseling wel. De socia listische propaganda onderschat toch wel erg het oordeelvermo gen van de gemiddelde kiezer. Ook deze heeft.wel door, dat de ze en dergelijke leuzen pure pro paganda zijn. Over woningbouw behoeft weinig te worden gezegd. De KVP „krullenjongen" (zo drukt mr. Burger het uit), minis ter Witte presteert altijd nog meer dan 't dpbbele van zijn so cialistische voorganger In 't Veld. De werktijd-verkorting staat al enkele jaren op het lijst je van verschillende partijen ook op dat van de KVP. In de twaalf jaar Rooms-Rode samen werking was Sociale Zaken in handen van de socialist Suurhof. Heeft die geen tijd gehad om eens met goede ideeën voor de dag te komen? Maar die had dan ook meer dan 5 jaar nodig om de Noodwet-Weduwen en Wezen voorziening, die de KVP voor stelde, op de lange baan te schui ven. Stakingsrecht wettelijk re gelen? Kom, vrienden socialis ten. dat is ook bij de KVP in goe de handen. Zo ook de werkgelegenheid. De KVP kan er toch werkelijk niets aan doen dat Suurhof tij dens de inzinking van de werk gelegenheid op het einde van 1956 sprak van een toelaatbaar percentage werklozen van 3 pet. on de totale beroepsbevolking. Integendeel, juist de KVP wees op de onmenselijkheid van dit standpunt, omdat deze werklozen levende mensen zijn, wellicht vaders van grote gezin nen. Het idee van belastingver laging voor ongehuwden is ook niet uit de PvdA-koker gespro ten. Het zijn juist de socialistische ministers van financiën geweest, die dit overblijfsel uit de natio- naal-socialistische tijd, zo zorg vuldig gecultiveerd hebben. Maar in KVP-kring heeft men al Speciaal voor UW BRIL enkele jaren terug dit punt aan de orde gesteld. Nee, ik ben eer- tier geneigd de inotie-Peschar van november 1958 of was het oktober? een staaltje van po litieke roofbouw te noemen. De meeste regels worden in de onderhavige folder besteed aan 't landbouwbeleid. Maar we we ten nu eenmaal dat de agrarische bevolking niet zo erg gelukkig was met Vondeling. Afschaffen van de vijfde ge- meenteklasse? Waren de socia listen enkele jaren terug maar zo vooruitstrevend geweest, de el lende van de geineenteklassifica- tie zou reeds voor een goed deel tot het verleden behoren. Dit is nu een van die weinige goede puntjes uit het foldertje, geachte lezer, en U ziet de socialisten zijn ook daartoe in stgat, als ze zich maar een beetje aanpassen aan de KVP-wensen. Over de krankzinnige houding van de PvdA t.a.v. de diensttijd en de militaire uitgaven heeft de redacteur van dit blad z'n woord je vorige week al gedaan. Stopzetting van de proeven met kernwapens onder internationa le controle is juist een van de wezenlijke politieke verlangens van de gehele NATO. Dus niet bijster origineel om dit als een PvdA-uitvindsel te propageren. Over Nieuw-Guinea moeten de socialisten eerst binnenskamehs maar tot een accoord komen, voordat zij hier mJet holle leuzen een verkiezingsstunt willen ma ken. Kortom, beste lezer, dit folder tje kenmerkt het partijtje pa niek-voetbal, dat de PvdA ten beste geeft. Geen wonder dan, dat men pardoes verzuimt in de ze folder over de voetbaltoto te spreken. Maar het is wel moeilijk voor de socialisten dit punt aan te roeren, waarover men het in eigen geledingen nog niet eens is en waarvan men weet dat de Katholieke Volkspartij de enige partij is die onverdeeld een wet telijke regeling voorstaat. Het spijt me, geachte lezer, dat ik dit stukje zo aanvallend heb moeten stellen, maar ik acht het mijn eerste taak een valse voor- Iiching te ontzenuwen. Een vol gende keer wil ik gaarne een toelichting geven op het KVP- program, welk U in de loop van deze week in Uw brievenbus zult vinden in de vorm van een ex tra-uitgave van ons ledenblad „De Opmars". P. J. M. van Engelen 121/2 JAAR moderator. Op 6 maart a.s. zal de zecr- eerw. heer P. Stevens de dag her denken dat hij voor 12% jaar door Z.H. Exc. Mgr. Mutsaers werd benoemd tot moderator van het bestuur van het Dr. Mol- lercollcgc en tot moderator-gods dienstleraar aan dit instituut. Dit jubileum zal feestelijk wor den herdacht en wel in deze geest dat de dag geopend wordt met een H. Mis, daarna zal de eerw. jubilaris de eerste-steen- lcgging verrichten van de in aan bouw zijnde kapel waarvoor Z. eerw. zozeer heeft geijverd. Vervolgens zal de jubilaris door bestuur en college-gemeen schap worden gehuldigd. H.H. WIJDINGEN. Z.D.H. Exc. Mgr. Mutsaers heeft 21 februari jl. de tonsuur toegediend aan de eerw. frater P. Minke van de orde der Domi nicanen; het diaconaat o.m. aan de eerw. heren V. v. d. Smissen en Cl. van Keulen van de Abdij Mariënkroon te Nieuwkuik. MISWEEK. In de week van 915 maart zal in de parochiekerk van St. Jan een Misweek worden gehou den, waarvan het programma na der zal worden bekend gemaakt. DR. VAN BEURDENSCHOOL R.K. Middelbare Handelsavond school Waalwijk. Geslaagd voor MBA: de heer P. J. van Peer te Sprang-Capelle. Geslaagd voor Praktijkdiploma Boekhouden: mej. L. Mahieu en de heren G. Meijers en F. Otten- hof. Geslaagd voor Machineschrijven de dames A. Couwenbergh en A. Dekkers en de heren C. v. Ber- kel, J. Bakkers, B. v. Hoof, H. v. d. Giessen, R Verdonk, G. Ver- heijen en R. Verhoeven EERVOLLE AFVAARDIGING. De Jongeren-Organisatie van de Waalse CVP (Jeunesse Soci- aux Crétien) zal op 28 febr. en 1 maart a.s. te Brussel t.g.v. haar I0-'arig bestaan een groot con gres houden, tijdens welk de vraagstukken betreffende de Congo en de defensie aan een beschouwing zullen worden on derworpen. Namens de Nederlandse KVP- Jongeren werd als afgevaardigde naar dit congres aangewezen de heer P. J. van Engelen. MODESHOW FA. CUNEN. Voorboden van elke seizoen wisseling zijn steevast de mode shows die her en der worden ge houden en die elk vrouwenhart enige tempi sneller doen klop pen. Met het weer verandert ook de mode en met de mode de vrouw. Wat 't komende voorjaar weer aan fleurigs en charmants gaat brengen, zal o.a. de fa. Cu- nen tonen in haar show welke op donderdag 5 maart a.s. 's avonds om 8 uur in zaal Thalia zal wor den gehouden. FRANSE GRATIE NAAR WAALWIJK. De grote Boussac-show, welke de fa. van Loon-Schrauwers op 26 febr. a.s. in De Gecroonde Lcersse gaat houden, zal geheel worden gepresenteerd door een vijftal Franse mannequins, te weten: Yveline Ravey, Véroni- cjue Chiocchi, Christiane Henry, Paule Montillot en Claude Na varro. Een vleugje Parijs zal ons in derdaad goed doen. HEEMKUNDIG GENOOT SCHAP MIDDEN-LANG STRAAT e.o. O]) donderdag 26 febr. a.s. 0111 8 uur n.111. zal in de kleine zaal van Hotel Verwiel te Waal wijk een lezing worden gehou den door mej. dra. M. Th. Lange- meijer. Haar onderwerp zal zijn: Impressies over Rome. Zij zal haar indrukken van de Eeuwige Stad met lichtbeelden toelichten. Het onderwerp ligt op cultureel-historisch terrein en zal over vele historische monu menten handelen. Laten we ho pen dat deze keer de belangstel ling groter zal zijn dan die op de vori"e avonden van dit seizoen. Het is voor de spreker aange naam en het dient de belangen van de Kring cq. Brabants Heem. in 10. Brigadier Piet liep nu zo snel hij kon de heer K. Kleuntjes ach terna. Doch hoe hij ook keek, de ze was nergens meer te beken nen. „Sapperdekriekmompel de Piet. „Waar kan de simpele ziel zijn heengegaan? Nu is mij bekend, dat hij vanmiddag moest voetballen. Dat feest vindt plaats in het stadion. Daaruit leid ik af, dat hii naar het stadion is. Dan ik ook naar het stadion." Dat de kundige brigadier goed geredeneerd had moge nu wel blijken uit het feit, dat de ver dwenen Karei Kleuntjes op dit ogenblik juist een taxi nam. „Hela, koetsier," zei hij. „Breng mien is naar het stadion. E11 denk erom, hé, geen cent teveul rekenen voor dit malle ritje, want ik ben Kleuntjes. Vooruit, rijden maar!" Zo «ebeurde het, dat Karei Kleuntjes al lang in het grote stadion was, toen brigadier Piet daar eindelijk ook aankwam. Duizenden „voetbalkenners" stroomden door de grote deuren naar binnen en die hadden na tuurlijk praats voor tien. Temid den van al die „kenners" liep brigadier Piet en hij mompelde tevreden: „Zo..., dat noem ik 't nuttige met het aangename ver enigen. Ik zie een mooie voetbal wedstrijd en houd tegelijk een oogje op de brave Karei Kleun tjes. Het zou immers best eens kunnen gebeuren, dat er ernstige dingen plaats vonden... Sandy Muir floot tussen zijn tanden en meende: „Je begrijpt toch wel, dat Dud ley niet mee kan gaan!" „Ja, dat begrijp ik heel goed, maar Sandy ik kan met hem mee gaan „Dat is wel waar", antwoordde hij. „Maar ik ben nu niet zo heel erg geschikt als chaperonne..." „Hier in het woud, wat hin dert zoiets?" meende het meisje met een argeloosheid die hem verbaasde. „Ik heb gehoord wat jullie van plan zijn. Je bent op weg naar 'n riviertje waar Dud ley diamanten weet van een soort, zoals er nog zelden in Gu yana gevonden zijn... diamanten, zoals mijn vader gestolen heeft." „Weet je dan alles van die ge schiedenis af?" „Ja. Mijn vader sprak er een keer over met een man, die hem er bij geholpen had". Sandy knikte begrijpend. „Denk er maar nooit meer over. We zijn inderdaad op zoek naar diamanten, zoals je zegt, hoewel Dudley het helemaal niet nodig schijnt te hebben, er ligt in Engeland een massa geld op hem te wachten. Maar wat wilde je dan voorstellen?" „Ik wil met hem mee gaan, Sandy. Als je me terugstuurt naar Cayenne zal ik hem mis schien nooit weerzien, en dat is het enige wat het leven nog de moeite waard maakt voor me...' De Schot floot weer een deun tje tussen zijn tanden. „Wees daar maar niet bang voor, meisje. Als ik Dudley goed ken, is het eerste wat hij zal doen zo gauw hij goed en wel op veilig gebied is, jou bericht te sturen. Of anders komt hij jezelf gewoon halen..." „Neen nooit!" fluisterde het meisje heftig. „Dat mag niet ge beuren. Als hij in Cayenne kwam zou hij in groot gevaar verkeren. En als hij mijn vader mocht ont moeten..." „Daar heb je gelijk in. Het zou een gevaarlijke ontmoeting wor den als die twee elkaar ooit weer zien..." „Hij komt terug", onderbrak Mimi haastig. „Vlug Sandy, be loof 111e, dat ik mee mag gaan." „Ik beloof je, dat ik je niet te rug zal sturen voor Dudley er iets over zegt", antwoordde hij bedachtzaam. „En als hij er nooit over spreekt... je bent na tuurlijk gelovig?" „Ja, wat bedoel je daarmee?" „Wel, er leven hier wel een paar zendelingen en missionaris sen bij de Indianen, begrijp je?" „Oh, maar dat..." Een donker rood trok over haar gezicht en er verscheen een zacht licht in haar ogen, maar voor ze nog iets kon zeggen, trad Langdon de hut weer binnen en werd het gesprek gestaakt. Twee uur later echter, toen zijn metge zellen sliepen, was Sandy nog klaar wakker en overdacht de nieuwe toestand. „Het zou dwaasheid zijn 0111 'haar zonder meer verder mee te nemen in de wildernis. En als die Philibert ons toch nog ach terna komt en haar te pakken krijgt... de hemel mag weten wat er dan van komt. Voor het overi ge is ze echter bij ons even veilig als waar anders ook... I11 elk ge val, we zullen zien hoe het af loopt.'2 De volgende dag, een uur voor de middag, bereikten ze weer 'n uitgestrekt moeras, van waaruit een bredere rivier een uitgang scheen te bieden uit het netwerk van smalle waterloopjes, dat tot nu toe gevolgd was. De stroom liep in de richting van de grote rivier. Na een korte bespreking besloten ze, deze te volgen. Twee uur later kregen ze werkelijk de grote rivier in zicht en toen ze de boebt omschoten, ontdekten ze meteen vlak tegenover hen 'n grote landingsplaats, waar boven de winkel een grote vlag wapper de. „Alle duivels," riep de Schot. „Dat treffen we! Dat is Baptist's Landing, of ik mag gehangen worden." „Je hebt gelijk Sandy," sprak Langdon. „Hier ben ik vier jaar geleden ook langs gekomen voor dat..." „En ik ben er pas drie weken geleden geweest!" lachte de an der. „Ik heb er- een patroondoos je vol diamanten verkocht en dank zij het feit, dat ik jou ont moette, heb ik de dollars nog in mijn bezit. We zullen ons een eerste klas uitrusting kunnen aanschaffen." Er verscheen een ongeruste blik in Langdon's ogen. „Is de oude Baptist daar nog altijd? Die bruine kleur van me begint er een beetje af te slijten. Hij kent 111e goed en hij is op 'n paar Franse kranten geabon neerd." (Wordt vervolgd) Stationsstraat 88, Waalwijk. Leverancier alle Ziekenfondsen. -.*w. n iT~~I S-J wiilaÜSJ COp*C'GmT STUDIO AVAN

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2