Sun balm "NIESKE" VASTRÉE 100 JAAR 9aWo4ó. Waalwijkse en Langstraatse Courant DRUNEN EN ELSHOUT IN HET TEKEN VAN DE CARITAS In één nacht Uw handen 1 gaaf en zacht i Heel Kaatsheuvel gaat dit eeuwfeest meevieren VRIJDAG 13 MAART 1959 82e JAARGANG No. 21 Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 De liefde een week lang in het middelpunt Intensieve campagne voor het hoogste gebod De aankondiging dat in de ge meente Drunen de Liefde een week lang in het middelpunt van de be langstelling zal staan, zou het ver moeden kunnen wekken dat wij er ten opzichte van de Drunenaren min der vleiende gedachten op na hou den. Men zou er immers uit kunnen opmaken dat ze in Drunen van plan zijn om gedurende één week in saam horigheid en genegenheid tot elkaar te leven, maar het daarna wel weer geloven en elkaar als kat en hond te lijf gaan. Zo is het natuurlijk niet, integen deel, want wat ze in Drunen van 14 - 21 maart gaan doen, zou elk jaar in iedere gemeente van ons land en van de wereld moeten plaats hebben: een diepe en ernstige bezinning op de caritas, de Liefde (met een grote L), waarin we allen zozeer te kort schieten. Het is immers het gebrek aan Liefde dat de volkeren in haat en vijandschap met elkaar doet leven, dat ook de mensen in de kleinere ge meenschappen van gezin, dorp en stad van elkaar vervreemdt en tegen elkaar opzet en dat ten slotte de mens doet grijpen naar het vreselijkste wa pen dat denkbaar is de oorlog. ALLEEN DE LIEFDE. Alleen de liefde kan de wereld redden. Dat is geen verzinsel van geëxalteerde monniken of een stel vrome halzen, die niet weten wat ze met het leven aan moeten, maar een onloochenbaar feit en een rotsvaste zekerheid die nog verder boven wa ter staat dan de zo bekende paal. Christus zelf heeft ons met die waar heid geconfronteerd, want Hij heeft de wereld gered LOUTER EN AL LEEN DOOR LIEFDE. Op een an dere manier zou Hij het niet klaar gespeeld hebben, nog met geen tien miljoen engelen. Met deze Liefde heeft Hij ons verlost uit een macht die duizend keer erger en dodelijker was dan die van het communisme of welk ander anti-God stelsel dan ook. Hij heeft Zijn leven gegeven voor ons eeuwig leven en daarmee Zijn onmetelijke Liefde gedemonstreerd, maar tevens heeft Hij ons daarmee duidelijk gemaakt dat er één macht is die altijd nog sterker is dan het meest duistere kwaad en de meest infer nale boosheid de Liefde. Welk een grote troost is dat eigen lijk, dat we altijd sterker bewapend zijn dan welke tegenstander ook en dat we daardoor altijd zeker kunnen zijn van de overwinning, hoe zwaar we lichamelijk ook worden verplet terd of geestelijk worden geslagen door alles en allen die de Liefde mis kennen of totaal verloochenen. NIET AANGEWAAID. Die Liefde, die caritas Christi, komt ons niet aangewaaid en wel om de doodeenvoudige reden dat caritas juist het tegenovergestelde is van het boven alles geliefde „ik", n.l.: niet ik maar jij! Het „ik" in „de ander" willen zien, dat is de caritas; voor de ander doen wat je eigenlijk zo graag voor je zelf zou willen doen; de ander (over)winnen niet door hém te verslaan, want daarmee wordt al leen maar rancune of erger gekweekt, maar door je zelf te overwinnen. Caritas is ook de door het leven verslagenen opbeuren, niet echter met het air van de sterkere en supe rieure mens, maar met de deemoed om het besef dat ieder van ons dit kan overkomen, en met de Liefde die de kinderen van één Vader elkaar verschuldigd zijn. Deze Liefde dag in dag uit be oefenen, ons deze caritas eigen ma ken, is een bovenmenselijke taak, die we niet zonder falen tot een goed einde kunnen brengen en waaraan we in de jacht, de zorgen en de ge weldige problemen van het leven van alle dag misschien niets eens toeko men. U niet, wij niet en niemand. De caritas die we zo door het jaar beoefenen, kan in een luciferdoosje, de allerbesten onder ons zullen mis schien een sigarenkistje nodig heb ben, maar te weinig geven we alle maal. Dat staat elke dag weer in de krant, niet met zoveel woorden, maar toch niet mis te verstaan moord, doodslag, roof, plundering, inbraak, valse rechtspraak, politiek verraad, etc., etc. En wat heeft de wereld de laatste vijftien jaar anders gedaan dan gebalanceerd op de rand van oorlog? We schreeuwen om oplossin gen, want een derde wereldoorlog zal het einde van deze wereld zijn. De ene conferentie na de andere prakki- zeert er zich suf over en elk uur van de dag zijn er belangrijke regerings bazen in de lucht, op weg om het vuur nog onder de as te houden. Er wor den tientallen voorstellen op papier gezet, maar nergens kom je die ene simpele regel tegen „Als we nu eens wat meer van elkaar gingen houden." Zo'n zin klinkt natuurlijk stom tus sen alle diplomatieke geheimtaal met drie tongen. De jnan die dit voorstel zou lanceren, zou zich voorgoed on mogelijk maken en vandaar dat er van Christus ook gezegd of minstens gedacht wordt „Och, Hij meent 't goed, maar Hij snapt er niets van." HET ENIGE MIDDEL. Hoeveel Christus er van snapte hebben Goede Vrijdag en Pasen be wezen! En iedere dag wil Hij het ons opnieuw bewijzen. Daarom is het zo goed dat we in alle haast en in de chaos van een verwrongen wereld eens even stil staan en ons gaan bezinnen op dat enige redmiddel waarin we allemaal geloven de caritas. En daarvoor keren we dan weer terug naar Drunen en Elshout, waar men deze bezinning massaal en in grote opzet gaat aanpakken. Het ini tiatief voor deze caritasweek is uit gegaan van het Interparochieel Soci aal Caritatief Centrum, waarin de volgende verenigingen vertegenwoor digd zijn r.k. Gezinszorg, r.k. Ge zinshulp, A.V.A. (Alles voor Allen), Huisvestingscomité, Wit-Gele Kruis, St. Elisabethsver., r.k. Meisjesbe scherming, N.C.B., r.k. Boerinnen- bond, K.A.B., K.A.V., r.k. Midden standsver., Werkende Middenstand, Vrouwengilde en Kath. Actie. Het Centrum werd in 1956 opge richt met als doel bundeling en sti mulering van alle verenigingen en or ganisaties, werkzaam op sociaal-ca ritatief terrein, en dank zij talrijke activiteiten heeft het al' veel belang rijk werk tot stand kunnen brengen. Het I.S.C.C. heeft geen uitvoeren de taak, maar is op de eerste plaats een gesprekscentrum, waar de ver schillende verenigingen met elkaar in contact komen, ervaringen uitwisse len, taken verdelen en problemen van algemene aard oplossen. Het eigen lijke werk moet zoveel mogelijk door de verenigingen zelf worden gedaan, ieder op eigen terrein. Het Centrum heeft verder tot taak de deskundigheid van de aangesloten verenigingen te bevorderen en het heeft daartoe een maatschappelijk werkster in dienst. Ook de organisatie van deze Ca ritasweek is van het Centrum uitge gaan. De aanpak is stevig en spon taan geweest. Veertig mannen, vrou wen, jongens en meisjes, verdeeld over 10 verschillende groepen, zijn aan de slag gegaan om deze campag ne voor het hoogste gebod zo goed mogelijk te doen slagen. UITGEBREID PROGRAMMA. Drunen en Elshout zullen vanaf morgen geheel in het teken van de caritas staan en in deze Liefde-bele ving zullen zowel de jeugd als de ouden van dagen worden betrokken. Door middel van film, exposities, aanplakbiljetten, spandoeken en muurkranten zal de aandacht op de caritas worden gevestigd. Als predi kanten zullen optreden rector Son- daal uit Oegstgeest en pater Bruins O.P. uit Nijmegen en verder zullen discussieavonden worden gehouden, die zullen worden geleid door de wel- eerw. heer A. J. Blocks, aalmoeze nier, mr. Holle uit Vught en door pater Vosskühler S.J. uit Amsterdam. Voor de ouden van dagen is er op zaterdag 21 maart een speciaal pro gramma gepland, waarin o.m. de pa rochiefilm zal worden vertoond. Er is door het I.S.C.C. ter gele genheid van deze caritasweek een speciale krant uitgegeven, waarin de caritas in artikelen en in korte over wegingen op velerlei wijze wordt be licht. Deken Rooyackers en pastoor Versteeg schreven beiden een stimu lerend voorwoord in deze keurig ver zorgde krant. Ook zal de bevolking ruimschoots in de gelegenheid zijn tot daadwerkelijke caritasbeoefening door het schenken van goederen, die dan door de diverse organisaties daar zullen worden gebracht waar de be hoefte het grootst is. Uiteraard zijn ook financiële bijdragen hartelijk welkom. Moge het resultaat van de caritas week zijn de vervulling van de bede zoals die is neergelegd in het caritas- gebed dat speciaal voor deze week werd vervaardigd: „Heer, maak ons een instrument van Uw Liefde." goed beviel dat hij er rustig mee door gegaan is en er de volgende week in alle gezondheid z'n 100ste verjaar dag mee hoopt te vieren. Dat eeuwfeest hoopt Nieske te vieren temidden van zijn kinderen, want zijn echtgenote is hem al 49 jaar geleden voorgegaan naar het eeuwige feest. Acht kinderen heeft Nieske die nog allemaal in leven zijn en van wie de oudste 71 en de jongste 56 is. Drie wonen er in Til- Alle modieuze vrouwen komen naar Markt 103 van Den Bosch! 3 Een schoenmaker die tot z'n 80ste jaar bij zijn leest bleef j Hoewel de gemiddelde levensduur van de mens in de wereldge bieden met een hoog ontwikkelingspeil dank zij de enorme voor uitgang van wetenschap en techniek steeds langer wordt, zijn we toch nog lang niet zover dat we, als gold het de gewoonste zaak van de wereld, zeggen „Jansen wordt morgen ook 100." En nog veel verder ligt de tijd weg, waarin we geeuwend achter de hand zullen opmerken „Oh, zij is nog maar pas 100." Nee, een mensenleeftijd met drie cijfertjes is nog altijd een zeld zaamheid en honderd jaar nog steeds de leeftijd der heel sterken; een ouderdom die met ontzag wordt benaderd en met een heel bij zondere feestviering wordt omkranst. Een eeuwfeest van menselijk leven is nog altijd iets waarvoor we eens heel speciaal gaan zitten. Daar nemen we een dag voor, met de harmonie, de burgemeester, de pastoor, met een feestcomité in de overtreffende trap, kortom met de hele gemeenschap. Aan Kaatsheuvel valt de volgende week het grote genoegen te beurt een dergelijk feest te mogen vieren, en wel op woensdag 18 maart a.s. wan neer Dyonisius - in de wandeling „Nieske" - Vastrée zijn honderdste verjaardag hoopt te vieren. En Kaatsheuvel zal Kaatsheuvel niet zijn indien dat geen feest ging worden waarover nog lang zal wor den gesproken. Geen luidruchtig feest, maar een stijlvolle, waardige en vreugdevolle viering van een uniek en blij gebeuren in de plaatselijke- ge meenschap; een feest waarbij de ge hele bevolking blijk zal geven van haar medeleven en haar sympathie voor de oudste inwoner van Kaats heuvel Maar voordat we over dit feest gaan praten, eerst iets over Nieske zelf, want ten slotte is het zijn feest, zijn verjaardag met drie cijfertjes. LIJVIG BOEKWERK. Er zou over het leven van Nieske Vastrée een lijvig boekwerk te schrij ven zijn, want met een eeuw achter de rug heb je zo wel het een en an der meegemaakt. Over plaats en streek kan Nieske verhalen vertellen die niemand van de huidige genera tie heeft meegemaakt en waarvan de meesten nooit gehoord hebben. Er is ook niemand die de streek rond Kaatsheuvel beter kent dan hij, want hij is altijd een hartstochtelijk wan delaar geweest, die zijn tochten uit strekte tot ver in de omtrek. En wie denkt dat hij dat toch al wel veel ja ren niet meer zal doen, die vergist zich, want Nieske laat zich niet op een stoel bij de kachel zetten. Ja, waar is het, dat het er onlangs naar uitzag of Nieske met zijn eeuwfeest in zicht zou gaan hemelen. Die ne genennegentig begonnen plotseling zwaar te wegen en opeens wilde het niet meer zo best. Nieske moest de kooi in en daar heeft het zo'n dag of vijf flink gespannen, tussen de dood en Nieske. „Ge komt een an dere keer maar eens terug, want het komt nou bar ongelegen", heeft Nieske toen gezegd. En dat was dat dan. De oudste inwoner zit nu weer rustig bij de kachel met z'n pijpje en tegen een borreltje zegt ie geen nee. Wel heeft Nieske er een stevige doofheid van overgehouden, maar wat wil je, als je bijna honderd jaar lang van alles hebt moeten aanhoren, goeie en kwaaie dingen, leuke en me- rakel trieste geschiedenissen, schone en pikzwarte woorden, dan moet je ten slotte wel doof worden. Leuk is natuurlijk anders, maar wat valt er te mopperen als je een eeuw in Gods wereld hebt mogen rondwandelen? Door die doofheid gaat Nieske natuurlijk niet meer zo veel en zo ver alleen de straat op als voor die tijd, toen hij dagelijks door Kaatsheuvel stapte en een praatje ging maken in de Gildenbond met de jongelui van 70 of 80 jaar. Nieske heeft ook nog trouw elk jaar het uitstapje van de ouden van dagen meegemaakt en dan moest niemand vragen: „Gaat het wel, meneer Vastrée?", want dan kreeg hij wat te horen. SCHOENMAKER. Natuurlijk heeft Nieske ook ge werkt, want een boom met geld heeft ie nooit gehad. En hij heeft zelfs lan ger gewerkt dan de gemiddelde mens oud wordt. Naar zijn vak hoef je in het land van de schoenen niet te vra gen schoenmaker. Eerst op de fa briek van een fabrikant uit Dort mund - de eerste schoenfabriek in Kaatsheuvel - maar daarna altijd voor zich zelf. En hij was de 80 al gepasseerd toen ze hem ervan kon den overtuigen dat het mooi geweest was. Een mens leeft ook nog wel voor iets anders dan voor werken alleen. En daarna ging Nieske het rustig aan doen, hetgeen hem blijkbaar zo Jb JL. alle modieuze vrouwen in en rondom onze stad welkom in ons nieuwe mo dehuis! De „mode van de wereld", fris, jong en jeug dig, ontdekt u op alle af delingen! alle modieuze vrouwen uit de Langstraatwel kom in ons nieuwe mode huis! Goed slagen in 1959 betekent ga maar kijken bij Gebrs. Voss in Den Bosch alle modieuze vrouwen uit onze moderne buiten wijken... welkom in ons nieuwe modehuis. Winke len in de stad wordt nu nog plezieriger met de nieuwe mode zo goed verte genwoordigd aan de Markt alle modieuze vrouwen uit het land van Heusden en Altenau weet alles over mode, u ziet alles van de mode bij Gebrs. Voss alle modieuze vrouwen uit de Meierij... welkom in ons nieuwe modehuis! Ook voor u zal de nieuwe mode een openbaring zijn! alle modieuze vrouwen uit de Bommelerwaard welkom in ons nieuwe mode huis. Kom een keertje extra naar de hoofdstad van de provincie. Dè mode is bij Gebrs. Voss bouwt mee aan het nieuwe, moderne hai van de Hertogstad. straks Markt 103 uitsluitend gevestigd te 's Hertogenbosch en Nijmegen. burg en de rest in Kaatsheuvel Nieske zelf woont nu al 18 jaar in bij een dochter in de Jan de Rooij- straat 30, waar hij het best naar z'n zin heeft en waar hij met alle zorgen wordt omringt welke hij zich maar kan wensen. GRANDIOZE FEESTVIERING. Die viering van de 100ste verjaar dag van Nieske wordt niet alleen maar een buurtfeest, maar een groots opgezet feest van de hele Kaatsheu- velse gemeenschap. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de plaatse lijke VVV, waarbij men echter elk gemeentedeel heeft vrij gelaten om naar eigen inzicht de plannen uit te werken. Door het VVV is ook een collecte georganiseerd, waaraan door heel Kaatsheuvel op spontane wijze is bijgedragen. Er was op het ogen blik dat wij dit schrijven al ruim f 1200.- in kas. Ook de gemeente heeft terstond alle medewerking toe gezegd, zodat a.s. woensdag werke lijk heel Kaatsheuvel feest zal gaan vieren. I Omtrent het programma mogen we natuurlijk nog niet al te veel ver klappen. j De inzet van deze feestdag ge schiedt met herauten te paard, die door de gemeente zullen trekken en op diverse plaatsen een manifest zul len voorlezen, waarin o.m. zal voor komen het uittreksel uit de geboorte akte van Nieske Vastrée van 18 maart 1859. Daarna zal de jarige in een prach tige stoet naar de kerk worden bege leid, waar om 9.30 uur een plechtige H. Mis zal worden gecelebreerd. Na de H. Mis en de koffietafel zal om ca. 11.30 uur in de zaal Piet van Dun - waar het feest zal worden gevierd - een geschenk worden aan geboden door het wijkcomité. Om 13 uur is er een receptie, waarbij het geschenk van de burgerij zal worden aangeboden. Om 7 uur zal er ter ere van de jarige een défilé worden gehouden, waaraan door alle standsorganisaties, sportverenigingen, muziekgezelschap pen en kunstgezelschappen zal wor den meegewerkt. Door de drie har monieën zullen geen serenades wor den gebracht, omdat dit te veel tijd in beslag zou nemen. Wel zullen de drie harmonieën zich na het défilé over de diverse gemeentedelen verspreiden i om daar de feestelijkheden met mu ziek op te luisteren. Ook voor de jeugd zal het die dag feest zijn. Voor de zes scholen en de drie kleuterscholen zullen speciale kindervoorstellingen worden gegeven in de Gidenbond en in het parochie huis te Berndijk. Voor de kinderen van de hogere klassen een filmvoor stelling en voor de lagere klassen en de kleuters een poppenkastvoorstel ling. Verder zal er een ballonwed strijd worden gehouden. Door de gemeente zullen het huis van de jubilaris, het feestlokaal Piet van Dun en een aantal straten fees telijk worden versierd. Ook zullen enkele levensgrote portretten van Nieske met bloemen omkranst op diverse punten in de gemeente wor den geplaatst om iedereen te tonen welk feest Kaatsheuvel die dag viert. En wat natuurlijk alle inwoners van Kaatsheuvel die dag zullen doen: j de vlaggen uit. 's Avonds zal er op diverse plaat sen gelegenheid zijn tot dansen. Zo maakt Kaatsheuvel zich op voor een werkelijk uniek en grandioos i verjaardagsfeest! U KUNT NIET ALLES WETEN Als nieuwe schoenen kraken, kunt u de zolen insmeren met wat lijn olie, dat is bovendien goed voor het leer en het kraken verdwijnt. Stalen meubels bewerkt men met een lapje, waarop enige druppels sla olie. Wolblank mag warm gebruikt wor- den, maar alleen nadat alle zeep j goed uitgespoeld is. Men spoelt na I in water en azijn en vervolgens in gewoon water. Een vetvlek in fluweel kan men ver- i wijderen met een flanellen lapje, waarop wat terpentijn. Kunstzijden shawls zijn in natte toe stand niet sterk en moeten dus I voorzichtig gewassen worden in een lauw sop van huishoudzeep of synthetische zeep. Na het spoelen de shawls goed uitknijpen in een badhanddoek en laten drogen. In droge toestand deze shawls aan de verkeerde kant glad strijken. Een wit vilten hoed moet gereinigd worden met een mengsel van meel of magnesia en een vetoplossend middel (benzine, tetra of vlekken water). Dit papje met een schone doek over de hoed wrijven. Zodra de hoed droog is, deze goed af borstelen met een schone borstel en daarna opstomen. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Dit blad verschijn 2 x per week. DE ECHO W HEI ZUIDEN Abonnement 22 cent per week; f 3.10 franco p. post, per kwartaal f 2.85. Advertenties10 cent per m.m. Gironummer 5798. OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHl 4ÉÉV let op onze volgende publicatie!

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5