De Echo van het Zuiden KAATSHEUVEL NIESKE VASTREE IETS MOOIS? SPECIALE AANBIEDING STERK VERLAAGDE PRIJZEN RAKONA Kaatsheuvel vierde 100e verjaardag van Onze vrijdagaanbieding 't Geschenkenhuis t Piet van Rooij Door nu te kopen verdient U honderden guldens "DE EFTELING sprookjesrit" 't Gesckenkenhuis BREDA WAALWIJK VRIJDAG 20 MAART 1959 82e JAARGANG No. 23 Prachtig geslaagde feestdag. Het zal velen in Kaatsheuvel nog vers in het geheugen liggen, dat op 2 juli 1931 Jan de Jong, voor zover ons bekend, als eerste in de geschie denis van Kaatsheuvel de honderd jaar vol maakte. Thans, op woensdag 18 maart, be leefde Kaatsheuvel wederom de bij zondere gebeurtenis, dat een harer inwoners, n.l. Dionisius Vastrée, zijn 100e verjaardag vierde. Dat dit, nog altijd unieke en zeld zaam voorkomende evenement, 'n feest waardig is, waarbij niet alleen de familie, maar de hele dorpsge meenschap betrokken moest worden, lag voor de hand. Daarom werd reeds maanden tevoren in de straat van de jubilaris, de Jan de Rooij- straat, een comité geformeerd onder voorzitterschap van de heer E. van Gestel en verder bestaande uit de he ren M. van Dongen, J. van Es, G. der krasse figuur ruim 'n maand ge leden zo druk besproken werd, om dat magere Hein gedreigd had bij hem aan te kloppen en de plannen van de feestviering tijdelijk stop wer den gezet. Niets was daarvan thans echter nog te bespeuren. Met 'n glim lach op z'n gezicht en verheugd rond ziende ogen, reed hij ter kerke, om daar God te danken voor de bijzon dere gunst, welke hem vandaag was ten deel gevallen. De door de stoet te volgen route Jan de Rooijstraat - Hoofdstraat - Peperstraat - Gasthuisstraat - Dr. v. Beurdenstraat en Hoofdstraat, was door buurtverenigingen en gemeen tewerken op bijzonder smaakvolle wijze versierd. Op de hoek Hoofd straat - Peperstraat en de Markt was bovendien een door fotograaf Kort hout te Kaatsheuvel gemaakte en door gemeentewerken versierde foto formidabele afmetingen velse bevolking is heden een feit ge worden. Een gebeurtenis, die niet zo maar ieder jaar voorkomt. Wij prij zen ons gelukkig U vandaag met dit zeldzame gebeuren van harte te feli citeren. Het verheugt ons ten zeerste, dat U weer in goede gezondheid ver keert, hetgeen op deze feestdag de vreugde zal verhogen. Namens de Jan de Rooijstraat «vensen wij U nog vele jaren in goo de gezondheid te midden van uw fa milie en de gehele Kaatsheuvelse be volking." Hierna overhandigde hij de jubi laris een couvert, bevattende een be drag van f 100. - alsmede een ge denkboek, bevattende o.a. de geboor teakte van Nieske, hetwelk later door de familie bij opvolging zal worden bewaard. Een kleinzoon dankte voor deze hulde. Wanneer men weet, dat hiernaast ook de kosten van de Mis en de mu ziek in de zaal door de Jan de Rooij straat werden gefinancierd, mogen we zeggen, dat deze wijk zich wel bij- van van n Nieske aangebracht. Verder was heel Kaatsheuvel in vlaggentooi gestoken. In de kerk was het een drukte en geroezemoes van je welste, toen de feesteling, geflankeerd door twee zoons, z'n intrede deed, waaraan pas een einde kwam, toen pastoor van de Spijker, geassisteerd door de kape laans Verheijen en Pas met de plech- 1 2 taartvorkjes Kemmeren, G. Ligtvoet en A. van Ravesteijn, dat in samenwerking met het bestuur der plaatselijke V.V.V., de plannen beraamde en uitwerkte om in verband met deze gebeurtenis een grandioos feest te organiseren, waarbij heel Kaatsheuvel zou worden betrokken. En het moet tot hun eer worden gezegd, dat zij daarin schitte rend zijn geslaagd. Vooral de beide voorzitters, voor V.V.V. de heer J. Tuerlings, zonder aan het werk van de anderen iets te kort te willen doen, hebben zo het een en ander verzet om alles tot in de puntjes te regelen en niets aan het toeval over te laten. Met recht zullen zij na afloop een zucht van verlichting, maar ook van voldoening, hebben geslaakt, want de organisatie was prima en had een vlot verloop. De feestdag werd 's morgens om 6.45 uur ingezet door herauten te paard, die door Kaatsheuvel trokken en op verschillende punten na bazuin geschal een oorkonde voorlazen, waarin o.a. ook was opgenomen de geboorteakte van Dionisius Vastrée van 8 maart 1859. Om kwart voor negen formeerde zich in de Jan de Rooijstraat een stoet, welke geopend werd door herauten te paard, daama de jeugd drumband van „de Tirolers van St. Bernard", een groep bruidjes, enkele bruidjes met een prachtig bloemwerk, waarin verwerkt de cijfers „100", daarachter een stoet van pl.m. 100 familieleden en 'n 8-tal Mercedes- wagens met kinderen en echtgenoten van de 100-jarige en vervolgens ons aller „Nieske", tot grote hilariteit der van de kou kleumende massa be langstellenden, prinsheerlijk gezeten in een met bloemen versierde en blinkend opgepoetste open Ford.van het jaar... 1904. Het gonsde in de straat van de verbaasde opmerkingen, hoe het be stond, dat men het had aangedurfd om 'n 100-jarige in zo'n open vehi kel naar de kerk te rijden. Het spe cifieke Kaatsheuvelse „ochèrme" was niet van de lucht. Maar wie het minste medelijden met de feesteling had, was deze zelf. Volgens z'n zeg gen had ie het liefst te voet naar de kerk gegaan, maar als het zo moest, vond hij het ook goed, want hij had er blijkbaar „goeie zin" in. Smakelijk trekkend aan zijn feestsigaar en vro lijk zwaaiend naar de juichende massa op de trottoirs reed daar Nies ke. En dan te weten, dat deze bijzon- tige H. Mis van dankbaarheid al eni ge tijd was begonnen en het zang koor met de 3-stemmige Mis „St. Ma- thildis" van H. Cuypers bezig was. En daar zagen we dan het unieke gebeuren, dat Nieske plaats nam in het priesterkoor, aan beide zijden ge flankeerd door 'n zoon, kleinzoon en achterkleinzoon. Zorgzaam had men bij de bidstoel ook 'n zitstoel voor de 100-jarige geplaatst, maar deze maakte daarvan slechts gebruik, toen de priesters zich, volgens gebruik, tijdens het Credo nederzette, voor de rest volgde hij de H. Mis op z'n knieën. Na afloop daarvan werd weer de zelfde stoet gevormd en zo trok men via Hoofdstraat - Peperstraat en Markt naar de feestzaal bij de heer P. van Dun, waar 'n welverzorgde ontbijttafel gereed stond. Half twaalf was dan het tijdstip, waarop het feestcomité van de Jan de Rooijstraat z'n opwachting kwam maken voor het aanbieden van het feestgeschenk dezer straat. Voorzit ter E. van Gestel sprak hierbij on geveer als volgt „Geachte jubilaris en familiele den, De grote dag voor U en uw fa milie en voor de gehele Kaatsheu- PAASTIJD - VERLOVINGSTIJD De juwelier in de Gasthuisstraat KAATSHEUVEL In samenwerking met Philips zijn wij in staat U een aantal gloednieuwe Radio-apparaten en Radio-grammofoons Serie 1958/59 aan te bieden tegen: Deze apparaten, zo juist overjarig verklaard, worden U. geleverd: in originele fabrielcsverpakking onder volledige garantie met de bekende Rakona-service HAAST U DE VOORRAAD IS BEPERKT! Lange Brugstraat 14, tel. 35227 Ginnekenstraat 61. tel. 38685 Grotestraat 281, tel. 3062 zonder kranig heeft gedragen. Laten we hieraan meteen toevoegen, dat de heer van Gastel door toeval op het spoor was gekomen van het histori sche vervoermiddel en dat dit spon taan en pro deo door de Haarlemse Autocentrale was beschikbaar gesteld, terwijl de costuums voor de herauten waren beschikbaar gesteld door het gilde te Besoijen. Aangezien de receptie om 1 uur zou beginnen, nam Nieske het vrije uurtje, dat nu volgde, te baat om een bezoek te brengen aan z'n zieke dochter in Tilburg, die niet op deze bijzondere dag aanwezig kon zijn. Van 1 tot half drie volgde daarop een druk bezochte receptie. Als een der eersten zagen we een afvaardi ging der paters van de H. Familie, en vlak daarop het kerkbestuur der parochie St. Jan met aan het hoofd pastoor van de Spijker. Na zijn fe licitatie bood deze aan Nieske een oorkonde met foto en apostolische zegen van Z.H. de Paus, alsmede 'n schilderij in verband met zijn 85-ja- rig lidmaatschap van de H. Familie, aan. Dan was er het bestuur van de plaatselijke Kath. Bond van bejaar den en gepensionneerden, hetwelk bij monde van voorzitter C. Dingemans in een uitvoerige rede de jubilaris zijn gelukwensen deed toekomen en mededeling deed van zijn benoeming tot ere-lid. Dit alles ging vergezeld van de nodige cadeaus in de vorm van een pijp, 'n grote kwantum tabak, sierlijke kisten sigaren en 'n fles heerlijke snaps. Het diocesaan be stuur van genoemde bond sloot zich bij monde van de heer Sparidaens in een kernachtige toespraak onmiddel lijk aan, eveneens vergezeld van de nodige kisten sigaren. Hierna was het de beurt aan de plaatselijke V.V.V. Voorzitter J. Tuerlings beschouwde het als een grote eer de jarige namens geheel Kaatsheuvel te mogen feliciteren. Geheel Kaatsheuvel wilde dit feest meevieren en van haar sympathie voor Nieske doen blijken, hetwelk men heeft getoond door een bijdrage voor het feestgeschenk. Hij wees op de feestviering voor de schoolkinderen in de vorm van ballonwedstrijden, film- en poppenkastvoorstellingen. Op de rijke vlaggentooi en straatver sieringen om ook de vreemdeling een indruk van de feestsfeer te ge ven, alsmede op het grote défilé dat 's avonds nog zou volgen. Na hem nog een lang leven te hebben toegewenst, overhandigde hij Nieske een couvert met inhoud, be vattende de door de Kaatsheuvelse bevolking geschonken bijdrage en besloot met een: lang leve onze hon derdjarige en een driewerf hoera. Het geschenk onder couvert werd nog gevolgd door enkele genotmid delen, welke op buitengewoon origi nele wijze werden gebracht in een speelgoedwagentje, getrokken door een elfje en een kabouter, die in een geestige toespraak de jubilaris huldigden, waarna de goede en sier lijk verpakte goede gaven naar voren kwamen in de vorm van pijp, tabak, sigaren en een fles geestrijk vocht. Het voltallig gemeentebestuur fe liciteerde bij monde van burgemeester Mr. R. J. Th. van der Heijden en bood eveneens een geschenk onder couvert aan. Talrijk waren de felicitaties en ge schenken, welke tijdens deze receptie werden aangeboden. Om 7 uur 's avonds volgde dan 't grote défilé, waarvoor de stoet werd opgesteld op het terrein der brand weerkazerne. Het zou ons te ver voe ren alles op te sommen wat hier aan deelnam. Alle plaatselijke muziek-, zang- en sportverenigingen, deputa ties van stands-, vak- en jeugdorga nisaties en natuurlijk ook ere- en feestcomité en bestuur V.V.V., alles zoveel mogelijk voorzien van vaandel of drapeau. Zo trok men tussen een duizendkoppige menigte door de straten en defileerde Kaatsheuvel voor zijn honderd-jarige, Nieske Vastré, die zich tussen zijn familie voor de feestzaal op de rand van het trottoir had opgesteld en daar zwaai end en meedeinend op de maat der muziek de ter ere van hem voorbij trekkende stoet gade sloeg. Na afloop van het défilé maakten de muziekgezelschappen nog een muzikale rondwandeling in het voor hen besproken deel van de gemeente, teneinde zodoende de algemene feeststemming te verhogen, waar mee het laatste deel van het program ma was afgewerkt. De familie zette in de feestzaal het feest door, terwijl Kaatsheuvel, althans vooral de jeugd, z'n vreugde ging uitvieren in de di verse dansgelegenheden, waarvoor dit keer vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting was verleend. Tot half één gingen de benen van de vloer en om 1 uur was het feest voor Kaats heuvel afgelopen. Kaatsheuvel heeft hiermee zijn honderdjarige een feest bereid, zoals Kaatsheuvel dat kan, indien het nodig is, en laten we hopen ook Nieske zelf, nog lang zal heugen. DE MATER AMABILISSCHOOL OPENDE HAAR EIGEN INSTU1F- EN LESLOKAAL. Maandag 16 maart zal als een zeer belangrijke dag in de annalen der Mater Amabilisschool worden opge nomen. Immers, op deze dag vond de plechtige opening en inzegening plaats van het nieuw gebouwde in- stuiflokaal, nadat men zich vanaf de oprichting gedurende 4 jaren op provisorische wijze met de huisves ting had moeten behelpen. Naast het bestuur der Mater Ama bilisschool met de daaraan verbon den leerkrachten, alsmede verschil lende geestelijke en wereldlijke au toriteiten, waren bij deze opening aanwezig de weleerw. heer v. Hel den, aalmoezenier van het Mater Amabiliswerk in het diocees Den Bosch, alsmede de heer Drs. v. Riel, nationaal secretaris van het M.A.- werk te Utrecht. Voorzitter A. Wennekes opende de bijeenkomst met een woord van wel kom tot de aanwezigen, waarna hij er vervolgens op wees, hoe het be stuur der Mater Amabilisschool van af de oprichting overtuigd was van d.e noodzaak de beschikking te heb ben over een eigen home voor leer lingen en docenten. Daarbij werd naar diverse mogelijkheden omge zien, welke tot het gewenste doel waren om te vormen, echter zonder resultaat. Ook het gebrek aan finan ciën vormde een beletsel om tot een eigen inrichting te komen. Dank zij echter de medewerking van het ge meentebestuur, kreeg men uiteinde lijk de beschikking over een stuk grond, dat beantwoordde aan 't ge stelde doel, alsmede over de beno digde geldmiddelen voor de noodza kelijke kapitaalsuitgaven, waardoor men in staat werd gesteld dit wer kelijk riante gebouw op te trekken, terwijl daarnaast nog voldoende grond overbleef, welke voor ont- ontspanningsdoeleinden van de leer lingen kan worden ingericht. Hij heeft van dit alles de beste verwach tingen, mede vooral omdat nu 't on derlinge contact wordt vergemakke lijkt, terwijl tevens de mogelijkheid aanwezig is van vrije tijdsbesteding en ontspanning. Hij bracht tenslotte dank aan de gemeente, aan de voor malige leidster der Mater Amabilis school, mej. Brenninkmeijer, voor haar deel aan de totstandkoming, aan de directrice der Huishoud school, mej. Gedde, aan de aanne mersfirma Pepping voor het keurige werk dat zij hebben geleverd en verder aan allen die enigermate Het is thans definitief zover, dat officieel medegedeeld kan worden dat Kaatsheuvel de pri meur zal gaan beleven van een eigen auto-rally. Reeds geruime tijd beijverden een actie-comité zich om via de vele officiële in stanties toestemming en goed keuring te verkrijgen voor het houden van een Kaatsheuvelse auto-rally. En het is er thans in geslaagd om in samenwerking met het erkend orgaan „RAC- Zuid" een auto-rit te organiseren welke iedere Kaatsheuvelse auto bezitter zeker zal interesseren. Het comité waarvan het se cretariaat verzorgd wordt door de Efteling, heeft echter haar eerste rit niet het typische rally- wedstrijdkarakter gegeven, maar er een gezellige en verrassende oriëntatierit van gemaakt, waar aan iedere deelnemer een genoeg lijke middag en enkele kostelijke belevenissen zal genieten. Het comité, dat grotendeels het ac tie-comité van het jeugdhuis St. Jozef is, is er in geslaagd om twee routiniers in het „vak", nl. de heren P. Vloemans jr. en W. Musters een rijschema te laten ontwerpen. Deze beide heren, die hierin reeds gedegen ervaring ge nieten, hebben voor een route gezorgd, welke karakteristiek kaatsheuvels is en in het teken zal staan van de diverse sprook jes van „De Efteling". Vandaar de uiteindelijk gekozen naam van.,De Efteling-Sprookjesrit". De rij-route gaat over onge veer 65 km. en uitsluitend over verharde wegen, tegen het zeer aantrekkeliike gemiddelde van 30 km. per uur. Als eerste bijzonderheid geldt dus, dat IEDERE auto-bezitter aan deze „Efteling-Sprookjesrit" kan deelnemen. De vooropgestel de bedoeling van het comité is dan ook, dat iedereen, en speci aal zij die nog nooit aan een ral ly of oriëntatierit hebben mee gedaan, deze Sprookjesrit met succes moesten kunnen uitrijden. De beide heren Vloemans en Musters zijn daarin volkomen geslaagd en hoewel we natuur lijk niet in details mogen treden of enkele kostelijke hoogtepun ten mogen vermelden, kunnen we niet anders dan deze rit bij iedere auto-bezitter warm aanbe velen. De deelncmersprijs is zo laag mogelijk gehouden, terwijl daartegenover een prachtige prij- zenschat staat, welke na afloop tijdens een te houden sluitings bal in 't restaurant „De Eteling" zal worden uitgereikt. De datum is vastgesteld op zaterdagmiddag 11 april a.s., terwijl deelnemers kaarten thans reeds verkrijgbaar zijn bij het secretariaat van „de Efteling", de garages van Mar- tens-Otten en Jozef Hamers te Kaatsheuvel en Joh. v. Roosma len te Loon op Zand. Ook hij het actie-comité bestaande uit de heren: P. Vloemans, W. Musters, W. Soeterboek, G. Pepping, C. Steenbergen en A. J. Diender, zijn deelnemerskaarten verkrijg baar, tenminste zolang de voor raad strekt. Voor deze rit is nl. door RAC- Zuid een maximum gesteld wat betreft het aantal deelnemers en daar reeds nu diverse enthousi asten zich hebben gemeld, wordt algemeen verwacht, dat bij deze eerste rit meer belangstelling zal bestaan dan er kaarten te ver koop zijn. Kaatsheuvel gaat dus een unie ke gebeurtenis beleven, door eigen mensen georganiseerd en waaraan dus geen enkele auto bezitter mag ontbreken. Voor nadere bijzonderheden komen wij in een van onze vol- genue uitgaven terug. hebben meegewerkt aan de totstand koming. Vervolgens verzocht hij de geestelijk adviseur, kapelaan Ver heijen, het gebouw te willen inzege- nen. Na afloop van de plechtige inze gening en nadat de ere-wijn was aangeboden, feliciteerde de loco-bur gemeester. de heer G. Grootswagers, het bestuur met hun nieuwe inrich ting, waarbij hij zich echter meteen afvroeg, gezien de snelle aanwas van het aantal leerlingen in de loop der jaren, hoe lang dit lokaal voor het gestelde doel dienstbaar zal kun nen zijn. Rector v. Helden sprak eveneens woorden van felicitatie en bracht te vens een compliment aan 't bestuur voor de wijze, waarop dit zelf de richtlijnen had weten uit te werken, en de deskundigheid waarmee zij hier een en ander zelf tot stand had gebracht. Hij gaf een overzicht van de ontwikkeling van 't Mater Ama biliswerk vanaf haar ontstaan en besloot met het citeren van een toe passelijk gedicht. Als laatste in de rij van sprekers hoopte pastoor van de Spijker ten slotte, dat het gebouw een zegen zou mogen zijn voor de meisjes in hun vorming tot degelijke huisvrouwen. Voorzitter Wennekes bracht ten slotte dank aan de diverse sprekers, waarmee het officieel gedeelte dezer bijeenkomst werd besloten. Het gebouw ziet er goed verzorgd uit en bevat alles wat voor het ge stelde doel noodzakelijk is. Na het betreden komt men in de hal, aan de rechterkant waarvan de directiekamer is ingericht. Via de hal komt men in het zeer ruime ontspanningslokaal, terwijl daarach ter naast elkaar zijn ingericht de garderobe, keuken en toilet. Wij geloven dat met de totstand koming van dit gebouw het Mater Amabiliswerk in Kaatsheuvel nog meer aan belangstelling zal winnen. HOCKEYSPORT. Dames 1 a.s. zondag kampioen? Als de voortekenen niet bedriegen, dan zal de hockeyclub a.s. zondag 'n kampioen kunnen huldigen. Nog 2 punten scheiden het eerste dames elftal van de titel en al zal het deze punten moeten veroveren op de eni ge concurrent, toch ziet men de uit slag van deze wedstrijd met groot vertrouwen tegemoet. Het dames-elftal heeft dit seizoen al meerdere malen bewezen in de moeilijkste wedstrijden sterk te spe len en hun spel wordt over het al gemeen hoger aangeslagen dan dat van de tegenstander van komende zondag: Tilburg 4. Dit elftal wist bv. jl. zondag slechts met moeite met 1-0 van Forward 3 te winnen, waar tegenover de Des-dames tegen het zelfde Forward een vlotte 31 plaatsten, welke uitslag met iets minder tegenslag aanmerkelijk ho ger zou zijn geweest. Van bestuurszijde vernemen wij nog, dat, als de ontbrekende puntjes inderdaad a.s. zondag worden bin nengehaald, en daarmee het kam pioenschap, voor belangstellenden 's avonds van 78 uur in de zaal van hotel Smit gelegenheid zal zijn tot feliciteren. ZONDAG-DOKTERSDIENST. Op zondag 22 maart a.s. zal de praktijk van de doktoren P. Wijten - burg te Kaatsheuvel en A. de Vries te Loon op Zand worden waargeno men door dr. R. Raaymakers, Hoofd straat 68 a te Kaatsheuvel, tel. 04167-2050. Sprang Voor 'n CADEAUTJE waarmee U echt voor de dag kunt ko men moet U beslist gaan kijken bij: In étui, vlekvrij 3.98 Jong zijn ze geen van beiden meer, Nieske Vastrée en de oude Ford, waarin de Kaatsheuvelse 100-jarige woensdag j.l. in een feestelijke stoet en onder gejuich door Kaatsheuvels straten werd gereden, maar de oudjes deden het nog heel best. Ove rigens mocht Nieske met recht tegen de Ford zeggen „Jongen, ge komt nog maar pas kijken!" Grotestraat 220, Waalwijk Verlovingsringen Trouwringen en da meest exclusieve geschenken vindt U bij Zaterdagmiddag en zondag a.s. wordt de praktijk van dokter Van Tuijn te Kaats heuvel voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Winkelman, Kerkstraat 99 te Sprang, tel. 04167-2350. DOKTERSDIENST. Zaterdagmiddag en zondag a.s. wordt de praktijk van dokter Van Tuijn te Kaats heuvel voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Winkelman, Kerkstraat 99 te Sprang, tel. 04167-2350. KERKDIENSTEN ZONDAG 22 MAART 1959. Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.30 en 3 uur Ds. W. B. v. d. Meulen. DEMONSTRATIE PRO PATRIA. De Chr. Gymnastiekvereniging Pro Patria hoopt heden vrijdag 20 en morgen zaterdag 21 maart een grote zaaldemonstratie te ge ven, in het gebouw van de Chr. Volksbond. Beide avonden vangen aan om 8 uur. He denavond, vrijdag 20 maart, is speciaal be stemd voor donateurs van Pro Patria en afgevaardigden van zusterverenigingen en zaterdagavond voor belangstellenden. Beide avonden wordt voor enige attractie gezorgd. Een bezoek aan een demonstratie van deze tak van sport, zal zeker iedereen bevredi gen.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 17