BINNEN- EN BUITENLAND SPECIALE AANBIEDING RAKONA Waalwijkse en Langstraatse Courant Heeft RUIMTEVAART nu zoveel nut STERK VERLAAGDE PRIJZEN! Door nu te kopen verdient U honderden guldens <1 BREDA WAALWIJK Uit de Provincie KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 Enkele reis naar Sirius duurt 220.000 jaar Dinsdagmorgen is in Den Haag de kabinets-formateur prof. Dr. E. J. de Quay door de Minister- Pres. ontvangen. Foto: Prof. deQuay werd bij het verlaten van het Ministerie van Algemene Za ken direct door een aantal journalisten bestormd. In samenwerking met Philips zijn wij in staat U een aantal gloednieuwe Radio-apparaten en Radio-grammofoons Serie 1958/59 aan te bieden tegen: Deze apparaten, zo juist overjarig verklaard, worden U geleverd: in originele fabrieksverpaklcing onder volledige garantie met de bekende Rakona-service HAAST U.. DE VOORRAAD IS BEPERKT I Lange Brugstraat 14, tel. 35227 Ginnekenstraat 61, tel. 38685 Grotestraat 281, tel. 3062 VRIJDAG 3 APRIL 1959 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO Wl HEI ZUIDEN 82e JAARGANG No. 27 22 cent per week, 3.10 franco p.p. per wa *taal 1 2.85 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent et m.tn. Abonnement: Conti act-advertenties: speciaaJ var, ?f Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO' ONBEGRIJPELIJKE SNELHEDEN (door Professor Jongbloed - rector mag nificus van de Utrechtse Universi teit - heeft in de Domkerk op gees tige wijze gewaarschuwd tegen overdreven verwachtingen over de uitgestrektheid van de afstanden die de mens bij de komende ruimte vaart zou kunnen afleggen. Aangezien weinigen zich een voor stelling kunnen maken van de on metelijkheid van de wereldruimte, goochelt men met bezoeken aan na burige Melkwegstelsels, als waren het forensenplaatsen van onze rand stad Holland. Om tot een zekere nederigheid te komen, is 't wel eens goed om even te vertellen dat de helderste ster aan de avondhemel, die links bene den het sterrebeeld Orion te zien is, op een paar na, de dichtst bij de aarde staande ster is. Natuurlijk behoort zij tot ons ei gen melkwegstelsel. We zien Sirius niet zo als hij nu is, maar zoals zij acht jaar geleden was. Want het licht van Sirius heeft acht jaar gereisd om ons oog te tref fen. Een reis van 220.000 jaar! Aangezien het licht een afstand van 300.000 km. per seconde aflegt, staat Sirius dus 8 maal 365 maal 24 maal 3600 km. of rond 75 biljoen ki lometer weg. Zouden we de reis er heen kun nen maken met een raketkop, die bij het vrijkomen van de invloed van de aardse zwaartekracht zijn vereiste snelheid van 40.000 km. per uur behield, dan zouden we Sirius dus kunnen bereiken na 1,9 miljard uur, dat is na 220.000 jaar Deze getallen bewijzen voldoende dat wij ons niets moeten verbeelden en dat de mensen maar beter doen om ruimtevaart te vereenzelvigen met uitstapjes in ons eigen zonne stelsel, klein stofwolkje als het is in de Melkweg waartoe wij behoren. In dat stofwolkje moeten we ook maar afzien van trips naar planeten verder van de zon gelegen dan Ju piter. De maan al ver genoeg. Wie dat niet wil aannemen, moet dan maar kennis nemen van de vol gende afstandstabel: Aarde maan 370.000 km; reistijd (bij 40.000 km. per uur) 9 uur. Aarde Mercurius 92 miljoen km.; (reistijd bij idem) 96 dagen. Aarde Venus 43 miljoen km.; (reistijd bij idem) 43 dagen. Aarde Mars 74 miljoen km.; (reistijd bij idem) 77 dagen. Aarde Jupiter 623 miljoen km. (reistijd bij idem) 623 dagen. Dit zijn nog maar de .rechte lijn" trajecten tussen stilstaande begin- en eindstations. De werkelijkheid is gecompliceerder en langer. Als we er rekening mee houden dat de terugreis voorlopig onver mijdelijk is, moet dus voor de dub bele tijd leef- en ademtocht worden meegenomen door de passagiers. Het meevoeren van deze last vereist ex tra energie, waarvoor een bron aan wezig moet zijn. Het komt er dus op neer, dat, wan neer we het woord ruimtevaart in de mond nemen, we er voorlopig goed aan doen, niet verder te willen reiken dan de maan. Kosmisch ge sproken: om de hoek van onze straat. Toch optimist. Volgens de „koppen", die bepaal de bladen plaatsten boven hun ver slagen van de professorale rede, schilderden zij hem af als een ruim tevaartscepticus, die waarschuwde tegen overdrijving. Maar in werkelijkheid was profes sor Jongbloed een optimist. Hij hield zelfs rekening met de mogelijkheid dat de mens in de toekomst toch buiten het zonnestelsel zou kunnen treden, zij het dat hij dan heel wat sneller zou moeten kunnen reizen dan zijn voddige 40.000 km. per uur van nu hem veroorloven. EN TIJDEN IN DE RUIMTEVAART W. Vogt) In theorie is dat mogelijk en hoewel er nog heel wat werk zal moeten worden verzet vóór het zo ver is mag men bij zijn bespie gelingen zelfs rekening houden met reissnelheden die de lichtsnelheid naderen. In acht minuten zouden we dan bij de zon kunnen zijn, die een slor dige 150 miljoen km. van ons ver wijderd is. Maar bij zulke snelheden gebeuren er gekke dingen, die het bereiken er van tot een twijfelach tige overwinning maken. En op die gekke dingen heeft prof. Jongbloed gewezen. Reiziger leeft langzamer. Om te beginnen is er de schijn bare grap die het begrip „tijd" met ons uithaalt. Wanneer twee mensen elkaar twee maal ontmoeten, dan moeten zij tus sen de twee ontmoetingen in dezelf de tijd geleefd hebben. Oók wan neer één van hen met grote snelheid een kolossale reis heen en terug heeft gemaakt, diep de Melkweg in. Maar wat is nu „geleefde tijd?" Uit onze kennis van de atomische en van andere natuurkundige pro cessen in een lichaam in rust en van dat in uiterst snelle beweging, kun nen wij met zekerheid afleiden dat de lichamelijke processen bij een met grote snelheid reizende, langza mer verlopen dan bij de man in rust. De massa of de inertie van de stof neemt immers met de snelheid toe. De vertraging in de afwikkeling der levensprocessen is het natuurlijke gevolg van de groter inertie. Wat de lichamelijke processen betreft, leeft de snelle reiziger dus trager. 70 jaren in een jaar. Zijn spijsvertering, de mate waar in hij vermoeid wordt, het reageren van zijn spieren op impulsen en prikkels, de ontwikkeling van zijn lichaam van jeugd naar grijsheid, de stoffelijke processen in zijn brein, die min of meer in de pas lopen met het verwerken van gedachten of het beleven van gevoelens, het horloge dat in zijn vestzak tikt alles verlangzaamt in dezelfde mate. Als de reissnelheid vergelijkbaar wordt met de snelheid van 't licht, is het best mogelijk dat degene die thuis is gebleven 70 jaar ouder is geworden en de reiziger maar één jaar. De laatste immers heeft alleen eetlust genoeg gehad voor 365 ont bijten, lunches enz.; zijn intellect, beheerst door een traag werkend brein, heeft slechts de hoeveelheid denkarbeid verricht, die hij op aar de in één jaar afdeed. Zijn horloge bevestigt dit trou wens. Zijn gevoel voor „geleefde tijd" zegt hem, dat er één jaar voorbij is. Stel u dus de verbazing van de we reldreiziger voor, wanneer hij zijn vriendje van tien jaar terugvindt als een gebogen tachtiger, terwijl hij toch zelf het uiterlijk en het gevoel heeft van een knaap van elf jaar, die zijn vriendje één jaar geleden verlaten heeft. Als een conservenblikje Natuurlijk vindt hij de wereld on herkenbaar veranderd. Hij zal zich erg ongelukkig voelen, want wan neer 'hij voor de (kleuren) televisie gesleept wordt om van zijn ervarin gen te vertellen, weet hij niet zo heel veel te zeggen. Hij is niet meer dan een openge maakt conservenblik. Geen wonder dat prof. Jongbloed van een „schijndode" spreekt en wanneer de werkelijke ruimtevaart diep het heelal in, reizen met licht snelheid vereist, doch deze reizen in een toestand van bijna bewusteloos heid moeten worden volbracht, dan heeft men het recht sceptisch ge stemd te zijn ten aanzien van het wezenlijke nut van dit soort uit stapjes. Laat ons dus maar eerst proberen de maan onder de voeten te krijgen. Daarna zien we verder! TIBET. In Tibet voltrekt zich weer een ge beurtenis, waarvan de communisten het monopolie schijnen te hebben, 't Gaat met Tibet, juist als in Hon garije. De Tibetanen willen hun zelf standigheid en godsdienst bewaren, maar het communistische China wil het geheel overmeesteren en tot sa tellietstaat maken of geheel bezetten. Duizenden zijn reeds gesneuveld en 400.000 chinese soldaten zijn op dit arme volk afgestuurd. De Dalai Lama, het geestelijk en wereldlijk opperhoofd is op de vlucht naar India. Vijftigduizend man communistisch- Chinese troepen, die de steun hebben van vliegtuigen en parachutisten, trachten momenteel in het barre Ti betaanse hooggebergte de 23-jarige Dalai Lama en zijn getrouwen een vlucht naar India te beletten. 1 De geestelijke leider van Tibet zou J de grens van India al dicht genaderd zijn. De hoofdwegen zijn echter door soldaten van Peking geblokkeerd. India en Amerika hebben hun me deleven betuigd, maar daar houdt het mee op en de communisten gaan voort en dringen steeds verder op, door volkeren onder de knoet te brengen en dat spreekt dan nog van imperia listen van 't Westen. WERELDBEVOLKING IN 1957 2,8 MILJARD. In 1957 waren er bijna 2,8 miljard mensen op de wereld; in 1950 bijna 2»/2 miljard, aldus het statistische jaarbericht van de Verenigde Naties. In 1930 bedroeg de wereldbevol king iets meer dan 2 miljard zielen en in 1920 1,8 miljard. Van de wereldbevolking woont 56 pet. in Azië, de Sowjet-Unie niet in begrepen. Het geboortecijfer van Eu ropa, dat het dichtst bevolkt is, is het laagste. De kindersterfte is vergeleken met 1956 in verscheidene landen minder geworden, met name in Chili, Roe menië, Guatemala, Polen en op het eiland Mauritius. In andere landen is de kindersterfte echter gestegen en wel in Tsjecho Slowakije, Italië, Lu xemburg, Spanje en Zuid-Slavië. Nederland komt in 1957 wat kin dersterfte betreft het gunstigste uit de bus. Daarna volgen Zweden en Australië. LADY CHURCHILL VOOR EEN TON BESTOLEN. Terwijl Sir Winston Churchill in het zonnige Rivièrastadje Roque- brune Cap Martin vertoefde en zijn echtgenote de Paasdagen doorbracht bij familie in Kent, hebben enkele Londense inbrekers zich maandag nacht toegang verschaft tot het huis van de Engelse staatsman-in-ruste on Hyde Park en een keuze gemaakt.uit de bezittingen van lady Cchurchill. De buit, die dit opzienbarend kraakje hun opleverde was groot de totale waarde van het ontvreemde be droeg ruim 100.000 gulden. Tot de vermiste voorwerpen beho ren o.m. een Russische mantel van echte sabelbont, gemaakt uit 18 hui den met een waarde van 53.000 gul den, een Russische hermelijnen man- te Iter waarde van 14.500 gulden, nog een hermelijnen mantel ter waar de van 5300 gulden, een grijze mink cape ter waarde van 5300 gulden, n robijnen en 'n diamanten broche, waarde 5300 gulden, een antieke dia manten aigrette, een broche van 8300 gulden en de met juwelen bezette medailje van Grand Da me van het Britse Rijk, een konin klijke onderscheiding, die lady Chur chill enkele jaren geleden ontving. De inbrekers namen ook enkele van Sir Winstons beroemde sigaren mee. PHILIPS GAAT WETENSCHAP PELIJK CENTRUM BOUWEN IN WAALRE. Op een terrein ter grootte van honderd hectaren, grenzend aan de stad Eindhoven en gelegen aan de Dommel, binnen de gemeente Waal- re, zal op maandag 6 april a.s. de eerste paal worden geheid voor een nieuw wetenschappelijk onderzoe kingscentrum van Philips. De bouw van dit complex, waarin het funda menteel onderzoekingswerk zal wor den geconcentreerd dat thans plaats vindt in het Natuurkundig Laborato rium aan de Kastanjelaan te Eindho ven, zal zich over vele jaren uitstrek ken. De eerste paal die in de grond gaat, is bestemd voor de fundering van een technologisch laboratorium, dat men in het midden van 1960 hoopt te kunnen betrekken. Toen in 1921 werd begonnen met het bouwen van een laboratorium aan de Kastanjelaan, was een voor die tijd royaal terrein van vier hectaren j beschikbaar. Sindsdien heeft die on- derneming een periode van grote ex pansie doorgemaakt. Ook het gebied waarover Philips activiteiten ten 1 toon spreidt werd aanmerkelijk ver ruimd en bij dit alles ging het we tenschappelijk onderzoek een steeds belangrijker rol spelen. Thans be schikt het Natuurkundig Laborato rium over circa 1400 personeelsleden, waarvan ongeveer 300 academici. In 1955 werd de bouwaktiviteit op het complex Strijp beëindigd met de in gebruikneming van een nieuwe vleu gel, welke op 2 juli van dat jaar door minister Cals werd geopend. KAMPEN VOOR MEISJES. Om verantwoord tegemoet te ko men aan de belangstelling van de jeugd voor vacantiemogelijkheden, organiseert het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk een serie zomerkampen voor meisjes vanaf 11 jaar. Op het zomerprogramma van het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk staan een vacantieweek in Schevenin- gen van 10-15 augustus voor meis jes van 11 tot en met 14 jaar en van 3-8 augustus voor meisjes van 13 - 15 jaar. Meisjes van 14-16 jaar kunnen van 27 juli - 1 augustus terecht in Epse (Overijssel) waar huize „Vrij land" voor hen is gereserveerd; de genen van deze leeftijdsgroep die meer voor watersport voelen, kunnen naar Giethoorn gaan van 17-21 augustus. Voor 13- 15 jarigen wordt er in Venlo een kamp gehouden in een blokhut van 3-8 augustus. Naast een fietskamp van 10-15 augustus in Sassenheim voor meis jes van 14- 16 jaar organiseert het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk ook een reis naar het buitenland voor meisjes van 14 tot en met 16 jaar van 1-8 augustus naar Altenberg bij Keulen. Wie een week lang meisjes uit al le delen van de wereld wil ontmoe ten, kan nadere inlichtingen vragen over het internationale kamp, dat on der auspiciën van de Wereld Fede ratie van Katholieke Vrouwelijke Jeugd dit jaar in Glasenbach (bij Salzburg) wordt georganiseerd van 13 19 augustus. Al deze zomerkampen staan onder leiding van deskundige leidsters. Meisjes die gaarne nadere inlich tingen wensen, kunnen zich wenden tot het Katholiek Vrouwelijk Jeugd werk, Springweg 8 - Utrecht. TENTOONSTELLING „HART VAN BRABANT". Nadat Prov. Staten van Noord-Brabant in hun Voorjaarsziiting 1959 f 50.000.- voteerden voor dc bouw van een provinci aal paviljoen op „Hart van Brabantwerd aan de architecten-tentoonstellings-bouwers W. Crouwel en J. Strijbosch opdracht ge geven tot het maken van ontwerptekenin gen. Het bestuur heeft een contract gesloten voor de bouw van een groot, zeer luxe in gericht ontvangst-paviljoen, tevens centrum restaurant. Dit wordt een rond gebouw met een diameter van 30 m, met 400 fauteuils en nog 300 zitplaatsen op de rondom ge legen overdekte terrassen. Een toren van 16 m vormt de bekroning. De bekende Tilburgse Jeugddrumband de Schotjes zal deelnemen aan het traditionele verjaardag-bloemendéfilé op paleis Soestdijk als vertegenwoordiger van „Hart van Bra bant". Zij zullen H. M. de Koningin een enorm bloemstuk in de vorm van het ten toonstellingsembleem aanbieden. Het dagprogram nadert voltooiing. Thans reeds genoteerde hoogtepunten zijn 24 juli openingsparades en groot vuur werk. 25 juli groot Vlaams Tyl Uilenspieghel- feest. 30 juli Bcneluxdag met bezoek van oa. beroemde Belgische vedettes en uitzending Belgische televisie. 2 aug. Landjuweel van ruim 80 oud- Brabantse gilden. 4 aug. Zuid-Ned. Jazzconcours. 8, 9 en 10 aug. Intern. Folkloristisch Festival met ca. 500 deelnemers uit 13 Eu ropese landen en Mexico. 10 aug. Bal des Nations. 11 aug. Bal Bonaparta, groot nach tuinfeest in Napoleontische stijl met sta- tiebezoek van telg uit geslacht Bonaparta. WERKTUIGDAG TE LIEMPDE UITVERKOCHT. Défilé in ere hersteld? Het bijna 30 ha. grote demonstratieter rein op het landgoed Velder te Liempde is tjokvol. Na 15 maart zijn geen inzendingen voor de demonstratie of voor de tentoon stelling meer aangenomen, omdat er ab soluut geen enkele plaats meer vrij is. De demonstratieterreinen zijn overbezet; vooral de aanmeldingen van de grote trek kerwerktuigen als: frezen, verstekfrezen, ploegen, cultivatoren, eggen, plantmachines e.d. hebben veel van de beschikbare ruimte gevraagd. Vierwielige trekkers komen er in een overstelpende verscheidenheid. Op het maaiterrein zullen naar schatting 15 tot 20 cirkelmaaiers( waaronder ma chines met een capaciteit van 1 ha/uur) getoond worden, tesamen met evenveel trek kers met maaibalken, messenkooimachines en tientallen motormaaiers. Elke machine zal slechts een klein perceel toegewezen krijgen. Dat is overigens niet zo erg, om dat het meer de bedoeling is om dc kwa liteit van het werk te beoordelen en niet de kwantiteit. Maar wel wordt het oppas sen met de tenen van de bezoekers De spuit- en nevelmachines kunnen ge lukkig alle in de boomgaard worden on dergebracht. Voor de diverse merken en. typen wordt dit jaar bijzonder veel be langstelling verwacht. Fruittelers kunnen hun hart ophalen hij de verstekfrezen, die in een (namaak) spil- lenboomgaard zullen werken. De fabrikan ten hebben deze winter niet stilgezeten en weer diverse verbeteringen aangebracht. Op het gebied van de bestuurbare verstekfre zen komt er in Liempde „groot nieuws" dat men echter nog niet wil verklappen. De tweewielige trekkers en hakfrezen krijgen op de Wcktuigendag een ernstige concurrentie van de motorhak. Deze lichte (en goedkope) machine heeft voor de opper vlakkige grondbewerking meer mogelijkhe den dan men denkt. Voor het werken tus sen gewassen is een terrein van 2 ha op geplant. De werktuigen van meer dan 20 firma's kunnen daar op hun gebruikswaar de worden vergeleken, in al hun variatie vanaf handgereedschap tot schoffelramen achter 4 wielige trekkers. De talrijke de monstraties zullen stellig de aandacht trek ken. De tentoonstelling is 30 groter dan vorig jaar. Onafzienbare rijen land- en tuin- bouwmachines, werktuigen en gereedschap pen, zal men op deze terreinen kunnen vin den. In vele stands zullen demonstraties ge geven worden, zeker nu men ook de be schikking krijgt over elektriciteit voor aan drijving van sorteermachines, slijpgereed- schap enz. De hoofd laan wordt voorzien van een klinkerbestrating, hetgeen de accomodatie op de terreinen bijzonder ten goede zal ko men.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 9