WAALWIJK Moedeï IwyL* Waalwijkse en Langsiraaise Courant Vormingscursus voor de werknemende middenstand Er komt al aardig tekening in de Waalwijkse haven OUMOULIN's DEMONSTRATIE Spit, Spierpijn DAM PO ★TABYDERMpo« KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP 82e JAARGANG No. 31 Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 De noodzakelijke straatbrekerij van de gemeente Waalwijk mag dan allesbehalve gemakkelijk zijn voor het verkeer en omwonenden en niet bijster sierend voor het straatbeeld, van de andere kant moet gezegd wor den dat er ook dit jaar aan de verzorging van 't normale straat beeld weer op voortreffelijke wij ze aandacht wordt besteed. Alle plantsoenen en groenstroken zien er met hun kleurige bloementooi hartveroverend uit en van het stadspark is 't moeilijk afscheid nemen als men er zich eenmaal heeft neergezet in de heerlijk sto vende voorjaarszon. Toch zouden wij de wandelaars en zij die zoeken naar een pretti ge en nuttige vrijetijdsbesteding willen aanraden om de neus eens wat verder buiten de deur te ste ken en eens te gaan kijken wat zich aan de rand van Waalwijk zoal afspeelt. Het is echt wel een beetje om trots en blij mee te zijn. Daar zijn op de eerste plaats de havenwerken, waarvan men zich in de afgelopen winter maar beter verre kon houden, omdat 't daar in de polder een blubberbrij was van jewelste. Een tochtje in die richting was in die dagen een schoenenmoordende onder neming. Dezer dagen, in de milde voorjaarszon, was het echter een prettige wandeling en bovendien alleszins de moeite waard, want men kan zich zo zoetjesaan al 'n volledig beeld vormen van de toe komstige Waalwijkse haven De trapeziumvormige zwaai- kom met de betonnen damwand, waar de openbare loswallen zul len komen, is thans geheel ge reed. Ten zuiden van deze zwaai- kom zijn draglines druk in de weer om de aarden dam tussen 't oude en nieuwe havendeel weg te vreten. Daardoor zal de oude bin nenhaven van 20 m. worden ver breed lot 40 m-, zodat, wanneer aan beide oevers schepen liggen gemeerd, twee schepen elkaar nog ruimschoots kunnen passe ren. Verder is men zowel op de westelijke als oostelijke oever be zig met het aanleggen van de ta luds. De havendiepte zal in het midden 3.50 m en aan de oevers 3.00 m. bedragen. In dezelfde omgeving vinden ook de werkzaamheden aan de nieuwe provinciale weg gestadig voortgang. Men is nog wel niet toe aan het dempen van de ha- venkop, maar zowel ten oosten als ten westen daarvan krijgt het grootse object toch steeds meer gestalte. Druk wordt er gewerkt aan het viaduct aan de Emmik- hovensestraat en praktisch ge reed gekomen is de tijdelijke ver binding tussen de nieuwe pro vinciale weg en de doorbraak bij de Hertog Janstraat. Deze ver binding zal later worden afgebo gen tot een verbinding met de evenwijdig aan de nieuwe prov. weg lopende Taxandriaweg. Ver der krijgen me bij de Hertog Jan straat een onderdoorgang onder dr provinciale weg. De werk zaamheden hieraan zijn ook al in volle gang. De woningbouw in het ooste lijke deel der gemeente blijft zich in een snel tempo ontwikkelen. De eerste fase van het bouwplan Continubouw Brabant II in Baardwijk, dat 108 woningen om vat, mag als voltooid worden be schouwd. Een aantal eenge zinswoningen is reeds bewoond en binnenkort zullen ook de 78 prachtige flats worden betrok- tweede fase van lOOvbgqkjakog ken. Daarna zal de N.V. Interna tionale Bouwcompagnie v.h. fa. H. v. Heeswijk uit Best in één ruk de tweede fase van 100 wo ningen voltooien. Ten oosten van de Burg. Smee- lelaan wordt door de fa. Kramer v. d. Merwe met grote voorva- rendheid gewerkt aan de eerste 200 woningen van 't nieuwe uit breidingsplan Bloemenoord, dat in totaal 600 woningen zal gaan omvatten. Aan de Burg Smeele- laan zelf zijn de 13 preniiewonin- gen van deze bouwcombinatie gereed en aan de v. Asscndelft- straat 12 woningen van hetzelfde type. Bijzonder prettig is het ook clat de gemeente momenteel de verbetering van de Burg. Smeele- laan vanat de Tweede Zeine tot aan de Galgenwiel onder handen heeft, want dit weggedeelte was al heel lang een beproeving voor de velen, die per fiets of auto de bossen opzochten. En dan vinden we iets meer naar het oosten de vrij onopval lende werkzaamheden aan het sportparkplan. De vier tennisba nen langs de Olympiaweg zijn onlangs gereed gekomen en wor den al druk bespeeld. De gravel is nog wat rul, maar met regel matig walsen zullen de banen wel spoedig de vereiste hardheid krij gen. Langs de Akkerlaan zijn de drie voetbalvelden voor RKG en Juliana gereed gekomen en zul len met de aanvang van 't nieuwe voetbalseizoen in gebruik geno men kunnen worden Al met al mag dus wel worden gezegd, dat er met grote voort varendheid en kundigheid wordt gewerkt aan een grote toekomst van Waalwijk als werk-, woon- en leefgemeente. Velen is het reeds bekend dat in Waalwijk pogingen worden ondernomen ook hier een vor mingscursus van het St. Gerlach- Instituut tot stand te brengen. Het initiatief daartoe is uitge gaan van de standsorganisatie van de Werknemende Midden stand. Voor deelname aan deze cur sus wordt vooral gedacht aan de bestuursleden der verschillende r.k. vak- of standsorganisaties. Men behoeft echter volstrekt geen bestuurder of zelfs maar lid van de een of andere organi satie te zijn om de beoogde vor mingscursus te kunnen volgen Iedere katholiek tussen de 2l en de 70 jaar, die er behoefte aan voelt zijn of haar enigszins ver vaagde algemene ontwikkeling weer wat op peil te brengen, kan aan zo'n cursus deelnemen. Een en ander hoop ik u in het hierna volgende duidelijk te kun nen maken. dienaangaande van de standsor ganisatie der W. M. heeft de juistheid hiervan voldoende aan getoond. Het verwerven van een meer vooraanstaande of meer verant woordelijke positie is veelal ge paard gegaan met hard werken, veel studeren, en de opoffering van veel persoonlijke genoegens. De ver doorgevoerde spcialisa- tie in hun beroep eiste vaak zo zeer de „gehele persoon" op, dat hun gemeenschaps-, hun maat schappelijk leven er bij te kort kwam. Hun beroepsontwikkeling is vaak ten koste van hun maat schappelijke ontwikkeling ver worven. Bijna ieder kent toch wel men sen die in hun vak als een genie beschouwd mogen worden, maar die ondanks hun grote kennis nauwelüks in staat zijn een be hoorlijk gesprek te voeren. Toch kan, en behoort er ook, van de leidinggevende personen Aan de vakbekwaamheid van de middenstanders, die in dienst zijn van een zaak, bedrijf of on derneming, behoeft in het alge meen heus niet te worden ge twijfeld. Verreweg de meesten van hen zijn zeer bekwame boekhouders, tehnici, tekenaars, verkopers of bedrijfsleiders. Maar wel mankeert het bij zeer velen van hen aan èen behoorlij ke algemeen menselijke ontwik keling. Dit lijkt wellicht een wat kras se bewering, doch het onderzoek in handel en industrie een ver heffende invloed uit te gaan, die de gehele mensheid, waarvan zij zelf toch ook deel uitmaken, ten goede komt. Van een christen in een lei ding gevende positie mag worden verwacht, dat hij ook een chris telijke persoonlijkheid is, die op elk terrein van het volwaardig menselijk leven behoorlijk is ge vormd. Van christelijk-maat- schappelijk standpunt bekeken is deze vorming allereerst een ver rijking van liet eigen wezen, en zij zal het bevrijdend besef bij brengen van een „eigen leven" in een steeds meer gemechaniseerde maatschappij, die ons steeds meer tot een massa-mens dreigt 1 te maken. Vreemd genoeg zullen j allerlei maatregelen van sociali satie, die toch bedoeld zijn om ons te beschermen, ons tot een nummer maken en onze „per soonlijkheid" bedreigen. De moderne mens zal daarom, zij het vaak onbewust, trachten zijn menselijke persoonlijkheid te verdedigen en veilig te stellen. Niets kan hem zozeer het be sef van een eigen machtige per soonlijkheid" geven als de „be wustwording" van zijn mens-zijn en de menselijkheid van zijn me demensen. Het feit dat men in deze tijd zo veelvuldig met het woord „men selijke verhoudingen" schermt, wijst er wel op dat elk mens naar deze bewustwording verlangt. Deze inleiding was noodzake lijk om te trachten u de bedoe ling, het diepere wezen van het St. Gerlach Instituut duidelijk te maken. In een volgend artikeltje hoop ik u wat meer te kunnen vertellen over de opzet, het pro gramma en verschillende leer vakken, die er zullen worden ge doceerd. Werknemende middenstanders er staan zeer grote belangen op het spel. Over het algemeen ligt het peil der sociale vorming bij de anders gerichte organisaties belangrijk hoger dan bij ons. Wij mogen niet de kans lopen op de duur door andersdenken den als minder volwaardigen te worden beschouwd en door hen te worden teruggedrongen Om dat te voorkomen zullen ook wij onze persoonlijkheid meer be wust moeten worden en ons „geestelijk" beter moeten bewa penen. Het is vooral het doel van het St. Gerlach Instituut u daarbij de weg te wijzen en terzijde te staan J. H. v. G. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 18 en zondag 19 april. Arts: E. van Rooij. Apotheek: Nijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 18 april 1959. 10 uur: Ds. L. Schellevis. Bidstond voor de arbeid. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 19 april 1959. 10 uur v.m.: Ds. J. Vink. Viering H. Avondmaal. 6 30 uur n.m: Ds. J. Vink Nabetrachting H. Avondmaal. N. H. KERK BAARDWIJK. Zondag 19 april 1959. 11 uur v.m.: Ds. A. Baas van Leersum. GEREF. KERK in de Ned. Herv. kerk a.d. haven 5 uur n.m. Ds. W. B. v. d. Meulen WAALWIJKS BELANG Algemene voorjaarsvergadering op dinsdag 5 mei a.s. des avonds 8 uur in Hotel Verwiel. Aan de orde 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag secretaris. 3. Jaarverslag penningmeester 4. Periodieke aftreding van 3 bestuursleden, n.l. de heren Jan Tielen, Norbert v. Loon en A. Meijs. (De heren Tielen en v. Loon wensen zich niet meer her kiesbaar te stellen. 5. Bespreking openbare carna valsviering. 6. Mededelingen van het be stuur. 7. Rondvraag en sluiting. GOUDEN BRUILOFT. Op dinsdag 22 april a.s. zal het echtpaar A. J. v. d. Broek-Kleij- berg in de Bernhardstraat zijn gouden bruiloft vieren. Op ver zoek van het gouden paar zal aan de viering van deze heuglijke dag slechts een bescheiden karakter gegeven worden De feestdag, die de buurt in het kader hiervan het echtpaar zal aanbieden, zal wor den ingezet met een H. Mis om' 9.30 uur in de parochiekerk van St. Jan. Het echtpaar zal met een auto en enkele bruidjes naar de kerk worden gebracht. Na de H. Mis zal in zaal Thalia worden ontbeten en in dezelfde zaal zal van 12.3014.00 uur een receptie worden gehouden, waarbij door het buurtcomité gelukwensen en een geschenk zullen worden aan geboden. Deze feestdag zal wor den besloten met een diner, even eens in zaal Thalia. De heer v. d. Broek is 77 jaar en is ruim 40 jaar werkzaam ge weest bij de firma Gragtmans Wiesman. Zijn echtgenote is 72 jaar. De beide jubilarissen mo gen zich nog verheugen in een goede gezondheid. HEEMKUNDE KRING WAALWIJK EO. In verband met het uitblijven van medewerking van de zijde van de leden, met als gevolg dat geen onderwerpen binnenkwa men voor een lezing of spreek beurt, is de maand maart stil verlopen. Wij kunnen thans een causerie aankondigen met als on derwerp: „Een en ander over ge nealogie", die gehouden zal wor den door de heer J. Vugs, Waal wijk, op maandag 20 april 1959 om 8 uur in de kleine zaal van Hotel Verwiel te Waalwijk. Op de medewerking der leden wordt gerekend om een onder werp te behandelen voor de kring. Zij worden verzocht hun Voor het here Baby-huidje plan of onderwerp zo spoedig mogelijk aan het secretariaat in te zenden, opdat het werk op de voorgestelde wijze kan worden voortgezet. Zo wordt de zelf werkzaamheid der leden bevor derd en kan zo de heemkunde op een populaire manier beoefend worden. De leden worden eveneens ver zocht de avonden trouw te be zoeken; het is prettig voor dege ne, die het onderwerp bespreekt en... tenslotte kunnen zij er alle maal hun heemkundige liefheb berij mede verrijken! Geïnteresseerden voor het heemkundig werk wil het be stuur gaarne alle inlichtingen verschaffen. Ook zij zijn van harte welkom op deze avond der lezing. Ned. Bond van Oudstrijders en Dragers v. h. Mob. Kruis. Afd. Waalwijk. De derde en laatste kring- schietwedstrijd voor de afdelin gen R'veer, Drunen en Waalwijk werd jl. zaterdag georganiseerd door de afd. Raamsdonksveer Na opening om half vier door de voorzitter van de afd. R'veer, de heer Weda, werd direct begon nen met de wedstrijden om de korps- en personele prijzen. De afd. Waalwijk behaalde 'n fraai resultaat, want de korpsuitsla gen bleken na telling als volgt te zijn: Klasse A: 1. Waalwijk 285 punten 2. Raamsdonksveer 279 punten 3. Drunen 262 punten Klasse B: 1. Waalwijk 275 punten 2. Raamsdonksveer 262 punten 3. Drunen 245 punten Klasse C: 1. Drunen 255 punten 2. Waalwijk 230 punten Met deze uitslagen wist de afd. Waalwijk beslag te leggen op de eerste plaatsen in de klasse A en B, gerekend over de totale uitsla gen van de 3 kringschietwedstrij den en kwam daardoor in het be zit van 2 fraaie bekers. De totaaluitslag van de korps- wedstrijden is als volgt: Klasse A: 1. Waalwijk 826 punten 2. Raamsdonksveer 809 punten 3. Drunen 808 punten Klasse B: 1. Waalwijk 801 punten 2. Drunen 767 punten 3. Raamsdonksveer 736 punten Klasse C: 1. Drunen 492 punten 2. Waalwijk 472 punten Deze eerste plaatsen zijn voor namelijk te danken aan de goede prestaties in R'veer, waar indi vidueel voor Waalwijk de vol gende resultaten werden be haald Klasse A: (maximum 60 pnt.) C. Broos 60 pnt. N van Loon Jr A. de Graaff A. Rijken A. v. d. Wiel Totaal 59 pnt. 57 pnt. 55 pnt. 54 pnt. 285 pnt. Dr. Eduard Alexander van Beinum is ons ontvallen. Es ruhen die Gei gen Midden onder zijn werk en temid den van hen, met wie zijn muzikale adel triomfen vierde en rijkdom, vreugde 'en geluk bracht tot ver bui ten onze grenzen, heeft de Grote Di rigent hem de dirigeerstok uit de hand genomen. Hij is verteerd in de vlam van de muziek, zoals prof. dr. Bernard Kemper het zo prachtig uit drukte. Op het moment dat hij aftik te om zijn orkestleden in dit vuur te laten delen, tikte ook de dood af, on verbiddelijk, maar toch met een eer biedig mededogen, want van Beinum mocht heengaan op het voor hem meest genadige ogenblik, midden onder zijn werk en omspeeld door de geluiden van dit leven die hem het dierbaarst waren: de muziek. Eduard van Beinum was geen Waal- wijker in de zin zoals men die ge meenlijk hanteert op grond van plaats van geboorte, maar hij was 't wel in de universaliteit van zijn geni aal kunstenaarstchap; evengoed als hij in die zin Amsterdammer, Parij- zenaar en New Yorker was. Hij was voor ons allen de pure mens die door zijn hoge begaafdheid en totale over gave aan de muziek de wereld heeft verrijkt met de glans en de diepte van zijn begenadigd talent. Ook ons, Waalwijkers, heeft hij on meetbare rijkdom en vreugde ge schonken met zijn muziek, waarin hij alles gaf wat hij te geven had en waarin ten slotte zijn broze hart, dat niet rusten kon, is verteerd. En daar om past het ook ons dat wij hem van daag, op de dag van zijn stille teraar debestelling, in geschrift en gedach ten met dankbaarheid en eerbied her denken als een groot mens onder de mensen, als een man die met boven menselijke toewijding ons op zo su blieme en weergaloze wijze de schoon heid en de grootsheid van een enkel facet van Gods schepping heeft ge toond, als een groot Nederlander en een kunstenaar van universele bete kenis. De levende mens van Beinum zal niet meer voor het orkest staan in Amsterdam, Londen of Los Angeles, de handen scheppend geheven boven Bruckner, Brahms, Mahler, Ravel of Bartok, maar datgene waarmee hij ons heeft geboeid en verrijkt, zal dank zij het technisch vermogen van onze tijd als een vuur in ons midden blijven branden. Dat is bij alle verslagenheid een grote troost. Hij ruste in de vrede die hij zozeer heeft verdiend. houdt U iedere dag fris en monter Klasse B: P. de Hoop C. v d. Broek A. Korthout J. Broos Verhagen 57 pnt. 55 pnt. 55 pnt. 54 pnt. 54 pnt. Totaal 275 pnt. De uitslagen om de personele prijzen waren als volgt: Heren klasse A: 1 J. v. Iersel, R'veer 178-175 p. 2.' M. Oome, R'veer, 172-171 p. 3. Brok, Drunen, 17T-170 p. 4. G. Oome, R'veer, 172-167 p. 5. A. d. Graaff, W'wijk 171-170 p. 6. C. Broos, W'wijk, 171-166 p. Klasse B: 1. J. Verhagen, Waalwijk, 169-165 p. 2. N. v. Loon Jr., Waalwijk, 167-166 p. 3. v. Ballegoyen, Drunen, 167-161 p. 4 C. v. d. Broek, Waalwijk, 166-165 p. 5. P. v. d Leur, Drunen 165-165 p. 6. J. Broos, W'wijk, 164-164 p. Heren klasse C: 1. H. Zijlmans, R'veer, 166-157 pt. 2. C. Pelders, Drunen, 163-163 p. 3. Aarts, Drunen, 159-156 p. 4. J. Vissers, Drunen, 157-152 p. 5. J. Seyens, W'wijk, 156-155 p. 6. G. de Jongh, W'wijk, 147-147 p. Met al een zeer goed resultaat voor de afd. Waalwijk en een grote voldoening voor de leider van de sehuttersafdeling in Waalwijk, de heer A. Rijken. VRIJDAG 17 APRIL 1959 Uitgever s Waalwijloe Stoomdrukkerij Antoon Ticlen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijn 2 z per week. DE ECHO m HEI ZD Abonnement 22 cent per week; f 3.10 franco p. peet, per kwartaal f 2.15. Advertenties10 cent per a.m. Gironummer 3798. OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHC" ZIE ADVERTENTIE. en reumatische pünen wryft U eveneens weg met JAARVERGADERING ST. WILLIBRORDUS. De afd. Waalwijk van de R.K. Bond van Werknemers(sters) in Industriële bedrijven St. Willibrordus, hield haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord wees de voor zitter de heer van Seters nog eens op de uitslag van de verkiezingen en de grote winst die de V.V.D. heeft gemaakt. Verder vroeg hij aandacht voor de rede van de Bondsvoorzitter, onlangs gehouden voor de Bondsraad en vrijwel geheel weergegeven in het Bondsblad „Industria". De bonds voorzitter sprak daar o.m. over de conser vatieve concentratie die zich voltrekt, ge richt tegen een sociale vooruitgang, welke mentaliteitsverandering zich reeds eerder openbaarde, o.a. uit de „geheime" circu laire van het Centraal Sociaal Werkgevers verbond, waarin de werkgevers werd aan geraden bij slapte de arbeiders zo spoedig mogelijk te ontslaan en geen aanvulling op uitkeringen te geven. Dit alles geeft toch wel te denken, cei de spreker. Verder besprak spreker de nieuwe con tributieregeling welke 1 jan. 1959 van kracht werd. In feite betekent zij een ver laging. Daar echter aan de 2 regeling niet altijd is voldaan, zal toch in vele ge vallen verhoogd moeten worden en vanzelf sprekend wordt er zo hier en daar tegen stand geboden en zelfs het lidmaatschap opgezegd. Dit is zeer spijtig, zo zei de spreker, maar het is onze plicht de nieuwe regeling consequent toe te passen. Wij wil len niet breken, maar bouwen. Om aan to tonen dat onze contributie niet besteed wordt aan grote sigaren, zoals de ongeor ganiseerden nogal eens beweren, noemde spreker enige bedragen over 1958. Voor aanvragen met betrekking tot Herwonnen Levenskracht, opname in rust- of herstel lingsoorden, steun aan priesterstudenten, werd een bedrag uitgegeven van f 10.710.-. Aan ongevallenuitkeringen een totaal bedrag van f 7.343.34. Aan huwelijksuitkeringen f 3.4440. - en aan overlijdensuitkeringen f 11.505.-. Van belang achtte spreker ook de lande lijke bedrijfsgroepenvergaderingen die deze zomer gehouden zullen worden. Hierna werden de overleden leden her dacht. Tenslotte bracht spreker dank aan zijn medebestuurders, voor de bijstand die hij bij zijn moeilijke taak van hen ondervindt. Hierna kreeg de secretaris gelegenheid tot het voorlezen van de notulen en zijn jaarverslag. Hierin kon men zo hier en daar beluisteren, dat de leden niet altijd die aan dacht en activiteit aan de dag leggen, wel ke wenselijk is en dat teveel aan het afd.- bestuur wordt overgelaten. Vervolgens deed de penningmeester zijn financieel verslag en verslag betreffende de ledenstand en het ledenverloop. Het finan cieel verslag gaf een gunstig beeld te zien. Uit het verslag van de ledenstand blijkt dat deze constant blijft, er veel overschrijvingen

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5