UW MENING van nieuwe leerlingen AANMELDING leerling verpleegsters TILBURG 150 JAAR STAD Rouw-drukwerk I I I I I Uw elegance rust op deze onmisbare modellen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 APRIL 1959 v.MAAREN BRILLEN >er en ïeter dan waar ook! KAAL?? Pluimvee Land- en tuinbouw Voor direct gevraagd: HORPANTA Bijverdienste Tilburg kinderwagen kinderledikant box t I Avondlyceum I Wij zoeken een hulp in de huishouding IN HET ALGEMEEN BURGER GASTHUIS TE BERGEN OP ZOOM 3* paald tussen de 4.en 6. Ernstige bezwaren ontmoette 't voorstel tot verkoop van grond aan de zuidzijde van de Pastorie straat aan de fa. H. Jansen Zn. en H. Sterk voor de bouw van resp. 5 woningen en 1 woonhuis. Deze grond was door de gemeen te aangekocht van de heer C. A. Peijnenhorgh. De heer Broere verklaarde zich sterk tegen het voorstel, want het ging z.i.' niet aan dat de gemeente dit bouwterrein aan een aanne mer in de hand speelt, terwijl toch een aantal particulieren al veel eerder aanvragen hadden ge daan om hier te mogen bouwen, n.l. de heer J. Go vers, de Zaad- handel van Engelen (voor 2 wo: ningen) en de heer de Kroon. Hij voelde er niets voor om op dit terrein enkele wat hij noemde „C. A.rwoningen" neer te zet ten en meende, dat particulieren ook de kans moesten krijgen om op dit aardige bouwterrein te bouwen. Spr. verklaarde nadrukkelijk niets te hebben tegen de fa. Jan sen of welke andere aannemer ook, maar alleen maar bezwaar te hebben tegen het feit dat hier bouwgrond aan een aannemer in de hand gespeeld was, waarop particulieren oudere rechten kon den doen gelden. De voorzitter wees er in zijn antwoord op, dat de gemeente tot deze verkoop was overgegaan, omdat er dan nog dit jaar G wo ningen aan de woningvoorraad zullen kunnen worden toege voegd. Particuliere houwers had den' verklaard niet voor I960 al daar te willen gaan houwen. Het gemeentebestuur heeft 't stand punt ingenomen dat woningbouw die in 1959 zou geschieden, de voorrang moest hebben. Boven dien is net bouwterrein van die omvang, dat het zich niet leent voor de bouw van 6 afzonderlijke uiteenlopende woningtypen. De heer v. d. Meerendonk was het ten dele eens met de heer Een opzienbarende afbraak en doorbraak in de binnenstad, geven de stad een ander aanzien en schep, pen ruimte voor zakenpanden en kantoorflats. De spoorweg die dwars door de stad loopt, wordt opgehoogd en krijgt enkele grote doorgangen voor het wegverkeer. Hele stadswij ken rijzen uit de grond. Binnen 2 jaar zal Tilburg beschikken over 'n nieuwe schouwburg. De gebouwen van de grote onderwijsinstellingen zullen geheel worden vernieuwd, met name het gebouw van de Ka tholieke Economische Hogeschool, waarvan het grondwerk bijna ge reed is. Een groot industrieterrein is ont staan ten noordoosten van de stad en binnenkort wordt begonnen met de aanleg van een nieuwe industrie haven aan het Wilhlminakanaal. Om voor het nieuwe industrieterrein on dernemers te interesseren, is verle den jaar een N.V. opgericht. De projecten die de gemeente aan de vernieuwing van Tilburg ook op maatschappelijk en cultureel terrein in de komende zes jaar denkt uit te voeren, vragen een extra in vestering van 80 miljeen. Het is nu al zo goed als zeker, dat deze fond sen geheel ter beschikking zullen komen. Om de dynamische ontwikkeling die Tilburg de laatste jaren door maakt aan de buitenwereld te to nen, heeft een stichting dit 150-jarig bestaansfeest aangegrepen om een expositie te houden, die de naam „Hart van Brabant" kreeg en van 24 juli tot 16 augustus duurt. Op deze tentoonstelling zal onder meer een beeld worden gegeven van leven en werken in stad en omgeving gedu rende de afgelopen 150 jaar en de ontwikkeling van heidorp tot 't be langrijkste industrie-, onderwijs- en verzojgingscentrum voor een kwart miljoen inwoners van midden-Bra bant. (Volkskr.) VUGHTERSTR. 25 DEN BOSCH MARKT 32 - TILBURG Nwe GINNEKENSTR. 23 BREDA Broere, maar toonde anderzijds begrip voor het standpunt van t gemeentebestuur en vond het be grijpelijk, dat het gemeentebe stuur de kans voor woningbouw in 1959 heeft aangegrepen De ge meente heeft de morele verplich ting zich aan de gemaakte over eenkomst te houden, meende hij. De -heer Wijkmans schaarde zich geheel aan de zijde van de heer Broere en meende dat de in woners van Vlijmen voorrang moesten hebben. De hierna gehouden stemming leverde de kleinst mogelijke over winning voor het voorstel van b. en w. op, namelijk 7 tegen 6, waarbij wethouder Vorstenbosch zich tegen het gedane voorstel keerde. Hij verklaarde zijn stand punt met er op te wijzen, dat hij ook in de vergaderingen van b. en w. tegenstander van 't voor stel was geweest. Er kwam nog een extra voor stel ter tafel, namelijk de aan koop van een tweedehands vuil niswagen, welke de gemeente door een particulier was aange boden voor de prijs van 23 500.- De voorzitter zette uiteen, dat de wagen ca. twee jaar oud is en nog in zeer goede staat verkeert. Hij was van menin dat, hoewel de gemeente in liet algemeen niet moet overgaan tot de aankoop van tweedehands goederen, deze aankoop toch wel verantwoord mocht heten, temeer omdat er grote behoefte is aan een goed uitgeruste vuilnisauto. De aan koop van een nieuwe wagen zal de gemeene een 15 tot 18 duizend zuiden duurder komen. Roven- dien, zal er over de aan te kopen wagen een deskundig rapport uit gebracht worden. De voorzitter vroeg of de raad zich in principe met deze aankoop kon verenigen. Hoewel ook de raad van me ning was, dat slechts in buiten gewone gevallen tot aankoop van tweedehands goederen moet wor den overgegaan, wilde hij b. en w. toch wel tegemoet komen en verleende machtiging tot deze aankoop, mits de wagen nog 90% van de gebruikswaarde heeft Bo vendien vond de raad deze wagen met 20.000.goed betaald. Op 18 april 1809 tekende Lode- wijk Napoleon een decreet, waarin hij aan Tilburg stadsrechten toeken de. De snel groeiende industrie van deze stad maakte bij een bezoek aan Tilburg in 1809 zulk een indruk op de Franse heerser, dat het 't 10.000 inwoners tellende dorp een der meest vooruitstrevende van 't land vond. Tilburg zaterdag j.l. dus 150 jaar stad telt thans 135.000 inwoners en is hiermee de achtste stad van het land. De industrie heeft zich in de loop der jaren voortdurend uitgebreid, waarbij de textiel de boventoon voert. Omdat het gemeentebestuur en andere leidende organen in Til burg dit overwicht van de textiel sector ongewenst vinden met het oog op de grote conjunctuurgevoe ligheid van deze bedrijfstak, streeft men er de laatste jaren naar de in dustriële basis van Tilburg te ver breden. De projecten daartoe, die thans in uitvoering zijn, zijn zeer grootscheeps. Wij hebben nieuwe mon sterboeken voor rouw- artikelen als bidprentjes, rouwbrieven, rouwkaarten, enz. samengesteld en zen den deze eventueel gaarne ter inzage. Wij maken van deze gele genheid gebruik er op te wijzen, dat degenen, die hun rouwdrukwerk door onze drukkerij vervaardigd en geleverd willen zien, deze rechtstreeks bij ons gelieventebestellen en niet bij tussenpersonen, of wel deze laatsten uitdrukkelijk opdracht te geven ze bij onze drukkerij te doen vervaardigen. Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen GROTESTRAAT 205 Op dinsdag 28 april a.s. hopen onze geliefde ouders A. DE NEGRO en A. DE NEGRO-v. d. LEE hun Zilveren Huwelijksfeest te vieren. De H. Mis uit dankbaar heid zal worden opgedragen om uur in de parochiekerk van St. Jan Baptist te Waalwijk. Hun dankbare kinderen Ria en verloofde j Annie en verloofde Rosa Ad Gonnie en Tonnle j Receptie 1 - 2 uur in Café van Berkel, Grotestraat 332. j Waalwijk, april 1 959 Putstraat 45 DE KUIKENPERIODE. Alleen door een oordeelkundige opvoe ding wordt van de kuikens voordeel ver kregen, zowel voor de opvoeder als voor de hoenderteelt, terwijl dien tengevolge ook het peil van de hoenderstapel wordt ver hoogd. Een van de noodzakelijke eisen van een oordeelkundige opvoeding is het voortdu rend opmerkzaam gadeslaan van de kui kens. Nu moet men niet denken, dat daarmede een reuzentaak op de schouders van de op voeders wordt gelegd, die hem veel werk geeft en veel tijd kost; verre van dien, want hoe dikwijls komt hij dagelijks niet in aan raking met de kuikens om ze voedsel en drinken te geven, de kunstmoeder te rei nigen, de verwarming daarvan te verzor gen, enz.; als hij dan maar zijn ogen goed de kost geeft, dan kan hij reeds veel op merken; met andere woorden gaat het vrij wel in een moeite door. Bij de opvoeding van een partij kuikens kan men ze reeds na korte tijd in groepjes verdelen en wel de zeer vlugge, de nor maal vlugge en de minder vlugge of ach terlijke kuikens. -Wanneer.de oorzaakj.'an ds .minder vlug-, heid (achterlijkheid) van die kuikens niet te wijten is aan ongedierte (b.v. kopluizen), dan is er reden om aan té nemen dat de kwaal inwendig zit en dat zij om een of andere reden minder levenskracht bezitten (althans tot uiting brengen), dan de overige kuikens. Het is zeer verkeerd die kuikens verder bij elkaar op te voeden, zowel in het belang van de achterlijken als in dat van de meer vluggen en vlugsten. De achterlijke kuikens hebben voorlopig nog veel meer rust nodig en zullen dus door de bewegelijkheid van de anderen steeds gestoord worden. Maar ook de vlugsten kunnen er onder gaan lijden, want even goed als de oudere dieren moe ten de kuikens van den beginne af graag op het voer worden gehouden en na elke maaltijd nog enige honger overhouden om naar hard voer te zoeken. Aangezien zij nu in de gelegenheid zijn bij elke maaltijd - dat zijn er verscheidene in het begin - zich ten koste van de ach terlijken, niet alleen geheel te verzadigen, maar zelfs veel te veel te eten, zullen spijs verteringsstoornissen niet uitblijven, waar door dan die vlugste kuikens op hun beurt minder vlug en achterlijk worden. Op die wijze zou dan van die partij kuikens wei nig terecht komen. Men dient derhalve, door steeds opmerkzaam te zijn, die kuikens bijtijds te scheiden en afzonderlijk te plaatsen. Verder dienen zo spoedig mogelijk, de haantjes afzonderlijk te worden geplaatst. Van even oude kuikens zijn de haantjes doorgaans vechtlustiger, baziger en hebbi- ger en daardoor van de hennetjes te onder scheiden. Aangezien zij de hennetjes pla gen, lastig vallen en van hen de beste hap jes wegsnappen, is het noodzakelijk, dat zij afzonderlijk worden opgevoed. Haantjes - zonder hennetjes - jong bij elkaar geplaatst en opgevoed, wennen spoe dig aan elkaar. Er zullen natuurlijk wel eens vechtpartijtjes plaats vinden, maar bepaalde vijandschap, is er, in de regel niet. Moch ten er evenwel één of meer ruziemakers bij zijn, dan moeten die dadelijk verwijderd worden. Het beste is hen voor de slacht te bestemmen is een goedige haan voor de fokkerij minder geschikt, een nijdas nog minder. Door het bijtijds verwijderen van de haan tjes komt weer meer plaats in de kunstmoe der. Te veel is er niet spoedig, wel te wei nig, wat zeer nadelig werkt. Volgende keer meer hierover. KIPPENVRIEND. EMELTENBESTRIJDING. BEJAARDENZORG. Geachte redactie, Met belangstelling en volkomen instemming las ik in uw vorig num mer het artikeltje over de haven werken, de woningbouw, de ver zorging onzer gemeente, enz. enz. Nogmaals, dat ben ik en zeker 't gros der ingezetenen volkomen met u eens. Jammer dat tegenover al dit moois en goeds zulk een lelijke dissonant staat, n.l. het gebrek aan bejaardenzorg in onze gemeente. Ik weet het, u en anderen heb ben daar al eens over geschreven, maar er kan niet genoeg op geha merd worden, als men ziet dat de laatste maanden alle bejaarden van het St. Theresiagesticht, man nen en vrouwen, zijn moeten ver huizen naar elders, vaak ver van de plaats, waar zij hebben gewoond en gewerkt en die hen dierbaar was; en waar zij hun laatste levens jaren dus niet kunnen slijten. Ik vind dat heel erg. Het is niet mijn bedoeling hier de schuldvraag op te werpen, ik con stateer alleen de naakte feiten; want met mokken bereiken we niets en ook niet met de vraag te. stellen welke instanties hier tijdig maatregelen hadden moeten nemen,! de kerkelijke of burgerlijke. Neen, met aller inspanning en steun moet getracht worden om zo spoedig mogelijk uit deze impasse te geraken, zowel voor Katholieke als protestantse ingezéterièri, dat is vooral nodig en noodzakelijk, en daarom verheugt het mij te verne men dat de betreffende comité's zeer diligent zijn om ten spoedig ste in deze nood te voorzien en hiervoor zullen ze aller hulde en dank oogsten. EEN BEJAARDE. een N.V.L. ELECTR. LASSER een CONSTRUCTIE-LASSER een ALLROUND CONSTRUCTIE-BANKWERKER Brieven onder nr. 1043 aan het bureau van dit blad. i sa Bil De curator In het faillissement van de N V. Moolenschot schoen fabriek, gevestigd en kantoorhou- dende te Loon op Zand aan de Kasteellaan nr.3 brengt ter ken nis, dat bij zijn beschikking van 12 april 1959 de edelachtbare Heer Mr. H. G. M. J. Seelen, Rechter - Commissaris In voor- werkers (sters) voor het huis- aan-huis bezorgen van recla- HAARUITVAL ROOS? Na een kuur met 's werelds nieuwste oestrogene haargroei middel bezit ook de heer B. Ruts, v. Alphenstraat 91, Voorburg (Den Haag) weer een gezon de haardos (zie foto). Proefflacons verkrijgbaar a 2.35, 4.60 en 7.50 bij drog., kappers, apoth. en parf. zaken. Voor de handel: Alver mij., Leeuwarden, Tel. 27533. Reclamebureau vraagt mede- noemd faillissement bepaalt 1dat de schuldvorderingen uiterlijk 30 mei 1959 ten kantore van de Curator moe ten zijn ingediend; 2. dat de verificatievergadering Is bepaald op 1 9 juni 1959 des namiddags te 15.45 uur in het gerechtsgebouw te Breda De Curator, Mr. P. M. Wassenberg Nieuwlandstraat 6, TILBURG me-folders, in uw woonplaats en omgeving. Brieven aan Jonker's Reclame- afd., Mariottestraat 76-78. Den Haag. AANGEBODEN: z.g.a n. met verhoogde bodem Laageinde 36a, Waalwijk. Voor aanmelding van nieuwe leerlingen, houdt de Rector van het Avondlyceum zitting: iedere woensdagavond van half acht tot negen uur in het St. Odulphuslyceum, Lange Schijfstraat 99a, Tilburg. Vereiste vóóropleiding: voor H.B.S. A: ulo of 5-jarige handelsavondschool; voor H.B.S. B: ulo mèt wiskunde of daarmee gelijk te stellen vooropleiding. Gegadigden voor de afdeling gymnasium kunnen zich eveneens opgeven, mits zij aan dezelfde eisen voldoen als 9 voor h.b.s. B. Deze afdeling kan slechts beginnen bij vol- doende deelname. I Duur der opleiding: h.b.s. drie jaren; gymnasium vier g jaren. Schoolgeldregeling: 100.voor het eerste leerjaar; 50.voor het tweede leerjaar; 25.voor het derde leerjaar. De Rector voor ons gezin van 2 personen. BOEKHANDEL „DE BIEB" Markt 11 Waalwijk (bediend door Zusters Franciscanessen) kunnen direct geplaatst worden in de vooropleiding, voor de cursus welke 1 oktober a.s. aanvangt ter opleiding voor het Staatsdiploma Ziekenverple ging A. Salaris volgens rijksregeling. Eerste aanschaf dienstkleding vrij. Uitvoerige sollicitaties met opgave van referenties, te richten aan de Geneesheer-Directeur. Bij evt. oproep vergoeding van reiskosten. £>U nfje Omdat wij genoemde „naakte feiten" al eens eerder hadden ge constateerd, vonden wij het niet nodig om daarop in bedoeld artikel nog weer eens terug te komen. RED. in zich de wel fijne, doch altijd harde poederdeeltjes bevinden, net zo goed opnemen. Bovendien wordt het lokaas heter vergiftigd. Een voordeel is vloeibaar middel, langer werk zaam blijft. Ter bereiding van het lokaas worden 25 kg. zemelen bevoch tigd met 10 liter water, waarin tevoren G00 cc hexamelt-L geë mulgeerd is. Men verkrijgt dan een mulle, zeer goed uitstrooiba- re massa, voldoende voor de be handeling van 1 ha. Toepassing van dit lokaas kan zowel op bouwland als weiland geschieden. Het grote voordeel van 't pro- dukt is ook dat het weinig giftig is voor mensen en warmbloedige dieren. Het is voldoende bekend dat emelten in het voorjaar grote schade kunnen veroorzaken aan het jonge gras. Zodra de nacht- temperatuur gaat stijgen, begin nen deze insekten hun vernieti gend werk. Het is van groot belang wan neer schade wordt waargenomen, onmiddellijk met de bestrijding tc beginnen. Uit voortgezette proefnemin gen is gebleken dat, wil men in derdaad een superieure bestrij ding van emelten bereiken, uit gegaan moet worden van een vloeibaar middel op basis van lindaan De uitstekende werking van 't vloeibare lindaan-middel, waar- SAVO WERD OPGEHEVEN. De in 1958 opgerichte inkoop combinatie Savo (Samen Voor waarts") bestaat niet meer. Zo als wij destijds al berichtten werd de Savo opgericht door een drie tal grossiers in de leder- en four- niturenhandel en een aantal schoenherstel lerspatroons. Het doel van deze organisatie was een efficiëntere distributie van leder in het schoenherstellersainbacht en met name het goedkoper leve ren van leer voor de schoenma kers. Door haar houding en handel wijze heeft de Savo echter weer standen opgeroepen in de krin gen van looiers en lederfabrikan ten Er is echter geen sprake ge weest van een officiële boycot actie van de zijde van de leder handel, noch van die der looiers, zo heeft de Federatie van Neder landse Lederfabrikanten ver klaard. Ht is de Savo zelf geweest, die door haar streven naar een mo nopolistische positie de weer stand van de looiers en handel individueel heeft opgeroepen. Het mislukken van de Savo wordt in de kringen van de federatie mede geweten aan het feit, dat er bij deze organisatie geen handelaren van naam waren betrokken en dat de organisatie op een wel zeer ongunstig tijdstip in het leven is geroepen, n.l. toen de leerprijzen sterk gingen stijgen. 't> i .000 9U: Ook de beroemdste mannequins dragen een step-in en beha onder de creaties die zij tonen. Doe als zij en verschaf Uw figuur dat volmaakte, modieuze silhouet. Dan draagt U ook het eenvoudigste japonnetje met extra elegance! De collectie van V D is hierop ingesteld! 1 Beha, voor het jongemeisje, van mooie kwaliteit witte pope- line, met rondgestikte *^40 2 Jarretelgordel, van fijn wit broché, heerlijk luchtig bij warm weer. ^15 Chique nylon beha, met vormgevende, rondgestikte cups en korte maagband. In geel, turkoois en ^50 flamingo. Maten 2-5 Gekleurde step-in! Geheel van tweezijdig rekbaar fijn elastiek. Prima kwaliteit. Met 4 jarretelles. In geel, turkoois en r 95 flamingo Prima broché beha, met voorsluiting. Voorzien van grote cups en korte maag band. met elastiek. Gemol- tonneerde schouderbanden. Alleen in wit. 415 Alle maten DEN BOSCH - EINDHOVEN - TILBURG Maten 32-36 Alle maten Maten 38-42 Alle maten 3 Vormgevende Beha, van mooie kwaliteit witte satijn, met doorgestikte cups. Een jeugdig modelletje! ^7 5 Heupgordel, van zware kwali teit witte broché, met elas tieken zijpanden. 3^^ 8 Nylon beha, speciaal voor „ligne princesse". Chic mo del met rondgestikte cups en lange maagband. In geel, turkoois en flamingo. Q75 Alle maten 9 Gaine, van zware kwaliteit tule elastiek, tweezijdig rek baar. Voorzien van doorge stikt satijnen voorpand met baleinen. Zijsluiting met haken en ogen onder rits sluiting. 4 jarretelles. Alleen in wit.Diverse 14(95 maten i" HELMOND

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 3