Gemeenteraad WAALWIJK Waalwijkse,en Langsiraaise Courant Sprang-Capelle Plechtige ingebruikneming nieuwe Groene Kruis gebouw 82e JAARGANG No 32 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2G21 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 Agenda en pre-adviezen ;.iurar ;j. ul. Aanbieding van veie cadeaux Capelle MAANDAG 20 APRIL 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijn 2 x per week. DE ECHO VNH HEI ZUIDEN Abonnement 22 cent per weck; f 3.10 franco p. post, per kwartaal f 2.85. Advertenties10 cent per m.m. Gironummer 5798. OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHl Agenda en pre-adviezen voor de openbare vergadering van de ge meenteraad. te houden op donder dag 23 april 1959 om half 8 ten ge meentehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden 1 april 1959. 2. Ingekomen stukken: a. Van de Minister van Binnen landse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie: Koninkl. goedgekeurd raads besluit van 30 december 1958 tot wijziging der verordening op de heffing van een riool belasting; b. Van de Gedeputeerde Staten: c. Van de regionale Brandweer commissie Midden-Brabant: Mededeling vaststelling reke ning over 1957; d. Controleverslagen rekenplich- tigen. 3. Voorstel tot wijziging der veror dening op de heffing van slacht huisrechten, keurlonen, enz. 4. Voorstel tot het toekennen van een premie op de voet van de premieregeling woningverbete ring en -splitsing 1953. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor het oprich ten van een televisiemast ten behoeve van de gemeentewonin gen (continubouw) in Baard wijk. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor straataan- leg ten zuiden van de Eerste Zeine. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van hoofdleidingen voor gas, wa ter en elektriciteit in het straten- complex ten zuiden van de Eer ste Zeine. 8. Voorstel tot verkoop van bouw terrein ten zuiden van de Eerste Zeine. 9. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor aanleg rio lering in het industrieterrein aan de Zomerdijkweg. 10. Voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig art. 72 der lager onderwijswet 1920 voor de bouw van een chris telijke school voor b.l.o. in Be- soijen. 11. Voorstel tot in-bruikleen-geving van twee nood-schoollokalen aan de r.k. kleuterschool in de S't. Antoniusparochie en tot be schikbaarstelling van een kre diet voor het aanbrengen van enkele voorzieningen aan die lo kalen. 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van een speeltuin ten westen van de Besoijensestraat. 13. Voorstel tot aankoop van een gedeelte van de Winterdijk. 14. Voorstel tot aankoop van grond ten oosten van de Kloosterweg. 15. Voorstel tot vaststelling van een voorlopig plan tot onteigening van gronden ten oosten van de Kloosterweg. 16. Voorstel tot ruiling van grond aan de Kloosterweg. 17. Voorstel tot ruiling van grond aan het Laageinde. 18. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Mgr. Prinsenstr. 19. Voorstel tot verkoop van indus trieterrein aan de haven. 20. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een industriehal. 21. Voorstel tot uitgifte in huur koop van een industriehal. 22. Voorstel tot verkoop van indus trieterrein aan de Zomerdijk- weg. 23. Voorstel tot het aangaan van geldleningen. 24. Voorstel tot het nemen van een algemeen kasgeldbesluit voor de maanden mei en juni 1959. 25. Wijziging begroting. Centraal radio- en televisie ontvangstsysteem 108 woningen continubouw. In betrekkelijk korte tijd heeft de televisie en de F.M.-radio-ontvangst ook in onze gemeente een grote op gang gemaakt, terwijl verwacht mag worden dat de naaste toekomst een verdere stijging in dit opzicht te zien zal geven. Tengevolge hiervan neemt 't aan tal en ook de omvang van de ont vangstantennes steeds toe. Het be hoeft geen betoog, dat uit estetische zowel als uit bouwtechnische over wegingen gegronde bedenkingen te gen deze bouwsels aan te voeren zijn. Bij de bouw van flatwoningen is het technisch mogelijk om een gemeenschappelijke F.M.- en T.V.- antenne te plaatsen, welke deze be zwaren geheel ondervangt. Een dergelijke voorziening is in deze ge meente reeds met succes toegepast in de 18 en de 30 flatwoningen in 't Hertog Janpark. B. en W. zijn van oordeel dat ook voor de continubouw te Baardwijk de plaatsing van een aantal centrale antennes de voorkeur verdient. Een apparatuur om de ontvangst van de zenders Lopik, Brussel (Vlaams en Frans) en Langenberg op dezelfde kabel mogelijk te ma ken, is momenteel in ontwikkeling. De kosten van aanleg inclusief 'n post voor onvoorziene uitgaven be dragen 10.498.te verhogen met de kosten van de aanschaffing van de aansluitsnoeren ad 5.184. Beschikbaarstelling noodlokalen voor het kleuteronderwijs. Het bestuur der r.k. kleuterschool, St. Crispijnstraat 81, verzoekt de houten noodschool aan de Hugo Ver- rieststraat ter beschikking te willen stellen van het kleuteronderwijs. Het betreft hier één van de drie houten noodscholen, welke bij raads besluit van 24 mei 1956 in bruikleen werden gegeven aan het kerkbe stuur van de parochie van de H. An- tonius van Padua, alhier. In genoemde noodschool waren tot nu toe klasse 1 en 3 van de Pas toor Kuypersschool gevestigd. Door de ingebruikneming van de nieuwe Pastoor Kuypersschool voor lager onderwijs per 9 april jl. komt bedoelde houten noodschool thans vrij. Door het sterk toegenomen aantal kleuters in de St. Antoniusparochie is uitbreiding met 2 noodlokalen noodzakelijk. Het is thans niet te verwachten dat de bestaande olannen tot stich ting van een nieuwe r.k. kleuter school in deze parochie op korte termijn kunnen worden verwezen lijkt. Alvorens genoemde houten nood school door de kleuters wordt be trokken, zullen enkele voorzienin gen hierin moeten worden aange bracht, ten bedrage van 2420. Aanleg speeltuin Besoijen-west. Nu het grootste gedeelte van het complex woningen in Tuindorp Be- soijen, ten westen van de Besoijen sestraat, door gezinnen is betrokken, hebben B. en W. zich beraden om trent de voorziening in de recreatie behoefte in dit gedeelte der gemeen te. Vooral door de sterke toename van het aantal woningen in de laatste jaren in vm. Besoijen, met daar naast de vanouds dichtbebouwde Besoijensestraat, is in dit deel der gemeente een nijpend tekort aan speelruimte ontstaan. In genoemde recreatie-behoefte kan het beste worden voorzien door ter plaatse enige speelgarnitu- ren aan te brengen, bestaande uit een klimrek, zandbak, e.d. Gezien het totaal ontbreken van enige andere vorm van ontspan ningsgelegenheid voor kinderen ter plaatse, achten B. en W. de onder- werpelijke voorziening alleszins ver antwoord. De kosten van een en ander wor den geraamd op 4.800. Onteigening in het belang van de volkshuisvesting. Het gemeentebestuur is voorne mens om binnen afzienbare tijd te beginnen met de uitvoering van het partieel uitbreidingsplan in onder delen „Kloosterweg", daaronder be grepen het scheppen van de moge lijkheid voor de bouw van een r.k. bejaardencentrum en met de aanleg van de in het uitbreidingsplan in hoofdzaak opgenomen algemene be graafplaats. Daartoe zijn met de ei genaars van de in beide plannen ge legen gronden onderhandelingen ge voerd over de aankoop van deze gronden. Slechts enkele eigenaars hebben zich met de geboden prijs akkoord verklaard. In het voorstel van B. en W. om nu zonder meer tot onteigening van de door de gemeente benodigde gronden over te gaan, mag men een wijziging zien van het bestuursbe leid van het college ten aanzien van de verkrijging van in het uitbrei dingsplan gelegen grond. Zoals be kend is, werd voorheen slechts in ui terste noodzaak na het voeren van eindeloze onderhandelingen besloten om bepaalde gronden te onteigenen. Deze gang van zaken komt B. en W. meer en meer onge wenst voor. Het- gevaar is n.l. niet denkbeeldig gelukkig is het in 't verleden slechts zelden voorgeko men dat enkele eigenaars de uit voering van een geheel plan kunnen stagneren. Wanneer uiteindelijk in zo'n geval toch tot onteigening zou moeten worden overgegaan, is door de vruchteloze onderhandelingen veel kostbare tijd verloren gegaan. Om dit te voorkomen, zijn B. en W. voornemens om in het vervolg wanneer betrokkenen na een rede lijke bedenktijd niet wensen in te gaan op een redelijk aanbod van de gemeente de onteigeningsproce dure zo spoedig mogelijk te doen aanvangen. B. en W. wijzen er nog op, dat het tijdens de onteigenings procedure te allen tijde mogelijk blijft om de grond bij minnelijke overeenkomst te verkrijgen. Het onteigeningsvoorstel heeft be trekking op 58 percelen van in to taal 21 eigenaars. Sinds zaterdag jl. kan de Groene Kruis vereniging van Sprang-Capelle bogen op het bezit van een uitstekend geoutilleerd gezondheidscentrum. Het was een plechtig en feestelijk moment, toen Dr. Heijermans als inspecteur van de volksgezondheid in Noordbrabant voor de ingang van het gloednieuwe gebouw de Groene Kruis-vlag naar de top van de mast hees. Hij hoopte dat ze fier zou mogen wapperen als sym bool van de gezondheidszorg. Vooraf echter had in de knusse raadzaal van het gemeentehuis een ontvangst plaats van ruim honderd genodigden. Het was hier allereerst burgemeester Smit, die, als voorzitter van het Groene Kruis, het woord voerde. Burgemeester Smit sprak de aanwezi gen als volgt toe Dames en Heren, Ontvangt van ons bestuur, als wiens tolk ik het genoegen heb op te treden, onze wel komstgroet op deze voor onze zo vreugde volle dag. Dat gij in zo grote getale ge volg hebt gegeven aan onze uitnodiging om deze, voor ons bestuur toch al zo vreugde volle dag, nog groter luister bij te zetten door Uwe tegenwoordigheid, heeft ons die pe erkentelijkheid jegens U. Alllereerst ons excuus, dat wij U moeten ontvangen in zulk een, weliswaar waardige, doch ook kleine ruimte, waarbij met elke vierkante centemeter moest worden gewoe kerd. Het heeft echter ook een goede zijde en wel deze, dat ook hierdoor weer geaccen tueerd wordt hoe dringend een dorpshuis, waarvoor de plannen reeds gereed liggen, op verwezenlijking wacht. Helaas moet U zich door bestedingsbeperking de beperking dezer kleine ruimte getroosten. Het ligt niet in mijn bedoeling U te vermoeien met cij fers van kosten of data van genomen be sluiten. Ik volsta dus met te constateren, dat na veel en moeizaam werk en met bij zonder gewaardeerde hulp van diverse in stanties en personen, dit werk, dat gij straks zult zien, tot stand is gekomen. Dat juist U, Dokter Heijermans, als ge neeskundig inspecteur van de Volksge zondheid van Noordbrabant, zich bereid hebt verklaard ons nieuw gebouw officieel te openen, heeft ons bijzonder verheugd. En dat niet alleen omdat U quialitate qua deze opening wilt verrichten, maar evenzeer omdat U, die zolang voorzitter zijt geweest van de Provinciale Noordbrabantse vereni ging derhalve geen onbekende voor ons zijt en wij weten, dat onze belangen veilig zijn in Uw handen. Daarom onze bijzondere dank voor Uw bereidwilligheid en aanwe zigheid. De banden die U aan onze vereniging bonden zijn al oud en Uwe bemoeiingen met onze vereniging eveneens. Ik herinner me tenminste, toen gevreesd werd voor een binnen-revolutie in ons bestuur, U spoedig als voorzitter van de Provinciale vereniging aanwezig waart om deze in de kiem te smoren. Au bon entendeur demi mot suffit. Het is dan ook meer om het feit, dat U als oud-voorzitter komt, dat wij ons ver heugen, als om het feit, dat U nu juist als geneeskundig inspecteur hier gekomen zijt. Ik voel dat ik dit nader moet verklaren. Een voorbeeld make mijn woorden duide lijk. Bij een mijner collega's werd tegen Pasen een mand eieren thuisbezorgd. De burgemeester deed toevallig zelf de deur open en zei, zoals dat gewoonlijk gezegd wordt: „Dat hadde gullie toch niet moeten doen", waarop het meisje, dat de eieren bracht, antwoordde, „ja burgemeester, dat zei ons moeder ook al, maar ons vader zei: breng ze nou maar, ge weet nooit hoe ge die vent nog eens nodig hebt". Ik beklemtoon met dit voorbeeld, dat deze uitnodiging belangeloos aan U gericht werd, wat weer niet wegneemt, dat we ons steeds in Uw welwillendheid blijven aanbe velen. Buitengewone erkentelijkheid zijn wij verschuldigd aan de Stichting Herstel-Zuid- West Nederland, welker secretaris, de heer Geleedst uit 's-Gravenhage, blijkens een zojuist ontvangen telegram helaas door ziekte verhinderd is deze plechtigheid bij te wonen. Zonder de grote bijdrage welke wij door bemiddeling van deze Stichting ont vingen uit het Fonds van de vrije giften welke ter gelegenheid van de watersnood ramp van 1953, toen ook onze gemeente voor meer dan de helft onder water stond, uit het buitenland zijn geschonken, zou het ons niet mogelijk geweest zijn te verwe zenlijken wat gij straks zult zien. Voor zijn persoonlijke medewerking een woord van hartelijke dank zij het bij zijn afwezigheid. Helaas was de voorzitter van de Alge mene Nederlandse Vereniging Het Groene Kruis verhinderd persoonlijk aanwezig te zijn, doch Dr. Verster vertegenwoordigt dit hoofdbestuur en is eveneens met nog en kele andere leden van de Provinciale afde ling hier aanwezig om van zijn belangstel ling blijk te geven. Vriendelijk dank, leden van het Provin ciaal Bestuur voor Uwe aanwezigheid, dank voor Uw medeleven, waaraan ik nog een bijzonder woord van dank voeg voor de heer de Goede, administrateur der vereniging, voor zijn vele hulp, zijn bemiddeling en vele goede adviezen. Aan het Gemeentebestuur van Sprang- Capelle hebben wij evenzeer veel te dan ken. Toch sta ik hier voor een grote moei lijkheid. Waar ik immers zelf als voorzitter van Het Groene Kruis fungeer en mijn lo co-burgemeester, de heer Waverijn, secre taris is van het Het Groene Kruis, kan ik toch moeilijk mezelf of onszelf toe gaan spreken, nog minder ons zelf een pluim op de hoed steken. Daarom doet het me een genoegen, dat wethouder Timmermans en de leden van de gemeenteraad hier aanwe zig zijn, die ik nu kan danken voor de altijd ondervonden medewerking, de jaarlijkse subsidie enz. Ik moet U zelfs een bekentenis doen, mijne heren, want er viel, naast de subsidie nog wel eens iets te doen, zoals zand aan rijden, het behulpzaam zijn van gemeente werklieden en dergelijke, maar ik ben er van overtuigd, dat deze verkapte subsidie, waarvoor geen gemeenteraadsbesluit was, gezien het goede doel toch Uw sanctie ver werft. Dat het Gemeentebestuur van Loonopzand niet vertegenwoordigd is, spijt ons zeer. Vele ingezetenen van Loonopzand zijn lid van het Groene Kruis in onze gemeente en wij ontvingen eveneens steeds subsidie van deze gemeente, waarvoor we erkentelijk zijn. Enals dit Gemeentebestuur nu binnenkort een verzoek onzerzijds ontvan gen heeft om deze subsidie te verhogen, zal ik niet zeggen: „dat had U niet moeten doen" en mag dit gemeentebestuur niet zeg gen „we zijn uitgenodigd omdat men denkt: je weet nooit of we ze nog eens nodig heb ben". We hebben gaarne het bazar-comité van Het Groene Kruis in zijn geheel uitgeno digd. Onder leiding van zijn voorzitter, de heer van Prooijen, heeft dit comité zich op zó voortreffelijke wijze gekweten van zijn vrijwillig op zich genomen taak en een der gelijk succes geboekt, dat het voor wat de opbrengst betreft alle rekords op dit gebied volledig heeft gebroken. Nu gij straks het gebouw zult zien, dat door gemeenschappelijke krachtsinspanning en samenwerking tot stand is gekomen, zult Gij ook met trots de stenen zien, ook door U aangedragen. Onze hartelijke dank voor al Uw werk en van Uw overige mede werkers en medewerksters. Met de Woningbouwstichting dezer ge meente, eveneens onder voorzitterschap van de heer van Prooijen, hebben wij bijzonder prettig samengewerkt om de combinatie zusterwoningen - wijkgebouw mogelijk te maken. De woningbouwstichting heeft de premie-woningen gebouwd, waarvoor veel besprekingen moesten worden gehouden en overleg moest worden gepleegd. Alles is op keurige wijze tot stand gekomen en ik dank alle leden der woningbouwstichting, hier aanwezig voor hun medewerking. De architect van ons wijkgebouw, de heer Toen, die ons het aan alle eisen der aesthe- tica beantwoordende gebouw heeft ontwor pen en onder wiens bekwame leiding de bouw is uitgevoerd, onze wel zeer gewaar deerde dank voor al zijn moeite en be moeienissen in deze. Dat U dit belangeloos en zonder enige vergoeding hebt willen doen mag wel als een bijzonder geschenk voor ons liefdadig werk door ons worden aanvaard. We zouden U gaarne een stoffe lijk blijk van deze waardering willen aan bieden en stellen ons voor U op onze eerst volgende bestuursvergadering daartoe uit te nodigen. Onze grote dank voor al het werk dat U met de heer Kramer, die de tekeningen verzorgde, en de heer van Willigenburg alsmede het gemeentepersoneel, hebt ver richt. Onze wijkzusters Knook en van Thiel fe liciteer ik met hun nieuwe woning, die een zo mooi uitzicht biedt als nergens elders in de gemeente wordt gevonden. Ik hoop, dat zij door het doelmatig en gerieflijk inge richt gebouw gestimuleerd zullen worden hun werk met opgewektheid te doen. De aannemer, de heer Hoefnagel, moet met bijzondere nadruk dank worden ge bracht voor het uitstekend werk, dat hij heeft afgeleverd. Met overtuiging zeg ik hierbij, dat wij meer dan gewone lof heb ben voor wat hij heeft gemaakt en een woord van zeer hartelijke dank breng ik hem hierbij gaarne toe. Als straks het ge bouw bezichtigd wordt zal ieder Uwer con stateren dat ik niet overdrijf. Ik geef U de verzekering, mijnheer Hoef nagel, dat wij het ten zeerste betreuren, dat U een grote boete zult moeten betalen omdat U er niet aan heeft willen meedoen onze vereniging het Groene Kruis voor f 2500 te benadelen. Ik begrijp niet hoe dit in Nederland mogelijk is en ik begrijp nog minder, dat er personen waren, die voor een bouwwerk van een vereniging als de onze, die belangeloos in het algemeen be lang werkt, die met kwartjes en dubbeltjes van de ingezetenen geld bijeen moest bren gen, bij de aanbesteding f 2500 durfden opzetten. Ik vind het jammer, dat deze schaduw moet hangen over de voldoening die U mijnheer Hoefnagel moet gevoelen dit werk zo goed te hebben afgeleverd. Ook de schilder, de heer Rietveld, breng ik graag lof voor het geleverde verfwerk, waarvan de aanblik het oog verheugt, ter wijl ik het Installatiebureau A. L. van Wij len en Zoon evenzeer dank voor de prima afwerking en installatie enniet in het minst voor de korting die U voor deze in het algemeen belang werkende vereniging hebt gegeven. Dat de plaatselijke predikanten als ver tegenwoordigers van diverse kerkeraden aanwezig zijn en belangstelling tonen voor dit liefdadig werk, doet ons veel genoegen, terwijl ik van deze gelegenheid gebruik maak dank te brengen voor de steun die wij jaarlijks van Uw diaconieën ontvingen. Dames en Heren, U zult begrijpen dat het niet mogelijk is, zonder mijn rede tot middernacht uit te strekken, alle genodig den ten getale van ongeveer 150, afzonder lijk toe te spreken en te noemen. Daarom, kinderartsen, plaatselijke doktoren, verte genwoordigers van de zuster-verenigingen en voorts gij allen in welke functie hier ook aanwezig, weest U er allen van overtuigd, dat wij Uw aanwezigheid zeer op prijs stel len en sta mij toe, dat ik U allen in één adem noem en dank breng voor Uw aan wezigheid en belangstelling. Eén uitzondering wil ik maken en wel voor de schoonmaakster van het gebouw en wel speciaal voor mej. Uijthoven, die hoe wel men van dames geen leeftijd mag noe men in het algemeen, ondanks haar 79 jaren het gebouw mee heeft schoongemaakt en zich ook deze middag nog verdienstelijk maakt. Helaas hadden zich niet zovele vrijwil lige schoonmaaksters aangemeld, als bij andere gelegenheden, naar mij is medege deeld, wel eens gebeurt en daarom stellen wij de hulp van mej. van Uijthoven des te meer op prijs. Ik meen mij hiermede voorlopig van mijn taak gekweten te hebben en dank U zeer voor Uw aandacht. Hierna werd het woord gevoerd door Dr. B ijermans, geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid in Noordbrabant. Dr. Beijermans vergeleek op treffende wijze de groei en ontwikkeling van de ge zondheidszorg in Nederland met een rivier, die hoog in dt bergen zijn oorsprong vindt. Druppelsgewijs zwelt zij aan tot een nietig stroompje. Het wordt een beekje, om ten slotte in de benedenloop uit te groeien tot een machtige brede stroom. Zo is het hele gebeuren met de gezond heidszorg. De bron is druppelsgewijze be- bonnen in de harten van de Nederlanders, zo zei spr., die tenslotte dit prachtige nieu we gebouw zag als een grote stap vooruit in Sprang-Capelle. Dr. Beijermans kon dan ook niet nalaten er het bestuur van de ver eniging, alsmede de gehele bevolking, van harte mee te complimenteren. Vervolgens werd het woord gevoerd door de loco-burgemeester van Sprang-Capelle, de heer Waverijn. De heer Waverijn sprak als volgt Hetgeen al enige tijd te vrezen was, is vanmiddag werkelijkheid geworden en dat gene, waar wc zo lange tijd op hebben ge hoopt, staat vanmiddag in vervulling te gaan. Het gemeentebestuur van Sprang- Capelle is er altijd al bang voor geweest, dat wanneer het wijkgebouw van het Groe ne Kruis eenmaal gereed zou zijn, de bur gemeester van de gemeente als zodanig ont breken zou op het feest van Uw vereniging en van Uw bestuur. Als loco-burgemeester moet ik dus constateren, dat de burgemees ter afwezig is, hoe hij afwezig is, is moei lijk onder woorden te brengen (en misschien zegt U wel... ik zie, ik zie - wat gij niet ziet). Desondanks kan ik U verzekeren, mijn heer de voorzitter, dat het dagelijks bestuur en de raad der gemeente, met meer dan gewone belangstelling heeft gevolgd de plannen, die Uw bestuur had, om te ge raken tot de stichting van een nieuw wijk gebouw. Het is volkomen verklaarbaar dat het gemeentebestuur grote interesse had bij hetgeen U ging ondernemen. Want er is een belangrijk punt van overeenstemming tussen het bestuur ener gemeente en een plaatselijke kruisvereniging. Beiden staan dicht bij en zijn nauw verbonden met de bevolking, waardoor zij met haar belangen en haar noden vertrouwd zijn. Een goede gezondheidszorg is een groot volksbelang. En mede om die reden heeft het gemeentebestuur van Sprang-Capelle in het verleden niet het standpunt ingeno- 1 men, dat men moest bezuinigen op de ge zondheidszorg, maar met gezondheidszorg, i Een geestelijk en lichamelijk gezond volk is jn staat goede prestaties te verrichten. In j de na-oorlogsc jaren hebben de vereende krachten van overheid en particulier initia- I tief in korte tijd terug gewonnen, hetgeen op het gebied van de gezondheidstoestand in de oorlogsjaren was verloren gegaan.. Het gemeentebestuur is er in feite trots op, dat het particulier initiatief, dat zich demonstreet in de Groene Kruis-vereniging, de kracht heeft opgebracht, om bij 't kruis punt Raadhuisstraat - Heistraat - Loon- sestraat en Julianalaan, op deze viersprong van wegen, een gebouw neer te zetten, dat een sieraad is voor de gemeente. En door zijn plaatsing juist nabij deze viersprong uitdrukking kan geven aan de gedachten, dat in dit centrum voor gezondheidszorg, ieder en een iegelijk welkom is, of hij nu komt vanuit Sprang of vanuit Capelle, dan wel van de Loonsedijk of van de Winter dijk. Dat het bedoelt te zijn een plaats voor allenen dat het, in werkelijkheid zal moeten zijn een bolwerk, gesteund door allen. Van de steun van het gemeentebestuur, mijnheer de voorzitter, is Uw vereniging in het verleden in ruime mate het bewijs ge leverd. Met algemene stemmen besloot de raad de gevraagde grond aan Uw vereni ging te verkopen - en ik mag U gerust verklappen, dat het toenmalige College van B. en W., en ik vermoed ook de leden van de raad, het spijtig vonden, dat de grond niet beneden een zekere prijs aan Uw ver eniging mocht worden verkocht. Vanwege Uw goede bedoelingen en vanwege het grote nut van Uw vereniging, hadden wc die grond eigenlijk gaarne cadeau gedaan. Nu wij als gemeente niet op deze wijze hebben mogen helpen, was het ons een groot genoegen op andere wijze hand- en spandiensten te mogen verrichten. Wij zijn tevreden dat we het hebben mogen doen en het stemde mij en ongetwijfeld ook de hier aanwezige leden van de raad tot vol doening dat Uw bestuur over ons doen te vreden is. Naast de vreugde, welke het gemeente bestuur vervult, mijnheer de voorzitter, is er nog een traan in het hart van deze vroe de vaderen. Er is weemoed in de boezem van de gemeentebestuurders, omdat zij er wel zo goed als zeker van zijn, dat Uw vereniging als zodanig vandaag voor het laatst van het gemeentehuis zal gebruik ma ken voor het houden van vergaderingen. Het was een genoegen Uw vereniging ge durende vele jaren gelegenheid te bieden om ten gemeentehuize van Sprang-Capelle Uw bestuursvergaderingen te houden. Uw vergaderingen zult U voortaan ongetwijfeld houden in het wijkgebouw, en ik spreek de hoop uit, dat ook daar goede en wijze be sluiten zullen kunnen worden genomen. En als de climax in al dat vergaderen hebben wij heden met genoegen de gehele bovenverdieping van liet gemeentehuis aan U afgestaan. Wat de toekomst aangaat, mijnheer de voorzitter, het zittend college van B. en W. en de zittende raad is uw vereniging gene gen, en wij hebben goede hoop en vertrou wen, dat in de toekomst de bereidheid tot steun en samenwerking ook zal blijven be staan. En nu uw vereniging en in deze vereniging vrijwel de gehele bevolking van de gemeente, een wijkgebouw heeft gekre gen, dat in staat is de functies te vervullen, waartoe het gesticht werd, wenst het ge- meenebestuur U toe, dat uw vereniging nog vele jaren tot heil des volks, zal kunnen werkzaam zijn. Het wenst U geluk met deze dag, het is blij - met U - dat uw vrees of het ooit zou gelukken - werd beschaamd - en het hoopt, dat onder Uw leiding, mijnheer de voorzitter, de goede samenwer king zal worden bestendigd. Verder voerden nog het woord dokter Verster, namens het Hoofdbestuur ven het landelijk Groene Kruis en dokter Kuit, na mens het provinciaal bestuur, welke laatste 6prekcr zijn felicitaties deed vergezeld gaan door de aanbieding van een prachtige Groene Kruis-vlag. Dr. Kuit accentueerde de goede banden die er altijd geweest zijn tus sen het provinciaal bestuur en het bestuur van het Groene Kruis te SprangCapelle. Namens de zustervereniging uit Waal wijk sprak de heer van Bezooijen de ver eniging toe met de opening en ingebruik neming van dit nieuwe gebouw, terwijl de fe licitaties van de afdeling Waspik werden overgebracht door de heer Bouman. De Burgemeester zei hartelijk dank vuoi het aanbieden van de Groene Kruis vlag, maar hij zei erbij dat er toch nog een vlag was die hem dierbaarder is. De voorzitter bracht vervolgens dank aan alle sprekers en stelde voor om, voordat men het nieuwe gebouw ging bezichtigen, allereerst een verversing te gebruiken. Na het gebruik van een kopje koffie met gebak, gingen de genodigden naar het ge bouw, waar Dr. Beijermans de korte ope ningsplechtigheid verrichtte. Hierna konden de vele belangstellenden een blik slaan in het royaal opgezette ge bouw. De inrichting is zeer modern en ge riefelijk. We kunnen ons dan ook indenken, dat het voor de leden van de kruisvereni ging een trots bezit is. Nadat men het gebouw had bezichtigd, gaf de voorzitter gelegenheid aan de verte genwoordigers van de vele verenigingen om hun cadeaux aan te bieden. De heer van Prooijen, die als eerste spre ker optrad, wenste het bestuur der kruis vereniging geluk met de opening en inge bruikname van dit gebouw en overhandig de - symbolisch - een zeer fraaie bloem bak. Namens de Gem. Zangver. 't Roze- knopje, de Oranjever. Wilhelmina en het fanfarekorps Kunst na Arbeid, sprak de heer Poldervaart enkele woorden en bood het bestuur een 24-delig theeservies aan. De heer Jac. Vos, sprekende namens de ver enigingen Sirena, Hallelujah, Oranjever. Vrijhoeve, Toneelver. Gezelligheid, P.V. Nooit Gedacht en S.S.C. 1955, bood het bestuur een fraaie tafel aan voor de dok terskamer. De heer Hoefnagel, aannemer van het gebouw, bood het bestuur mede namens de onderaannemers een fraaie elec- trische klok aan, terwijl de heer Toen, na mens gemeentewerken een paar zeer fraai uitgevoerde banken voor de hal aanbood. De coöp. boerenleenbank overhandigde middels haar voorzitter de heer G. v. d. Hoeven, het bestuur een bureaustoel en 'n bricvenstandaard. Namens de Oranjever. Juliana te Sprang, de Chr. zangver. Excel sior en de rijvereniging De Margrietruitcrs werden enveloppen met inhoud aangeboden door resp. de heren van Willigenburg, Tim mermans en van Brughem. De afdeling Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen overhandigde middels mevrouw van Vuuren speludehangers aan in de vorm van een tiental poppetjes. Een theemuts werd aangeboden door mevr. Crum mede namens mevr. Benschop en tenslotte overhandigde Notaris Waverijn, namens de Mij. Utrecht en de heer van der Laan, een enveloppe met inhoud. Als laatste spreker voerde het woord, de 2e voorzitter der vereniging de heer Kerst. Spr. dankte de voorzitter voor al het werk dat hij voor de vereniging had ge daan. Wij zijn blij, dat U zo monter en fris, na Uw langdurige ziekte, deze dag moogt medemaken. Gaarna spreek ik de hoop uit, dat het U gegeven moge zijn nog vele jaren de functie van voorzitter te ver vullen van onze Groene Kruisvereniging. Tenslotte dankte de voorzitter allen zeer hartelijk voor de aangeboden geschenken. Rest ons nog te vermelden, dat ook zeer vele bloemstukken het nieuwe gebouw sier den, aangeboden door o.a. de P.V. De Luchtvaart, de Kraamverzorgsters, Ornaje- vereniging Vrijhoeve, Groene Kruis Waal wijk en van tal van particulieren uit de ge meente. Het nieuwe gebouw ies voor leden en andere belangstellenden ter bezichtiging opgesteld op zaterdag 25 april a.s. Wij mo gen U verwijzen naar de advertentie voor komende in dit blad. DE CHR. LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL IN DE ETHER. A.s. woensdag 22 april, van 10 uur tot 10.20 uur, zingt een klas van de Chr. Landbouwhuishoudschool alhier, voor de Nederlandse schoolradio in een uitzending van de V.P.R.O., golflengte Hilversum 2, 298 meter. EMMABLOEM-COLLECTE. Deze week zal in de gemeente een rond gang worden gemaakt voor de collecte van de Emmabloem. Geeft allen met royale

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5