COMMUNIE GESCHENKEN FILMJOURNAAL WAALWIJK luxor Waalwijkse en Langstraaise Courani Burgemeester Prinssen 12V2 jaar een waar burgervader voor iedereen Vormingscursus voor de werknemende middenstand Het volgen van Nijverheids-onderwijs niet meer gebonden aan leeftijdsgrens Musis Sacrum Stassar Waalwijk GERO cassettes Stassar Waalwijk ftiu STATIONSSTRAAT 88 v DE HELFT van Uw GELD TERUG! VRIJDAG 24 APRIL 1959 Uitgever s Waalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tieten HoofdredacteurJAN TIELEN Dit blad verschijn 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZD 82e JAARGANG No. 33 Abonnement 22 cent per week; f 3.10 franco p. post, per kwartaal f 2.S5. Advertenties10 cent per m.m. Gironummer 5798. Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHl Zorg voor gemeentenaren en gemeente ten koste van eigen gezondheid Gemeente kreeg nieuwe toekomst ,,Ik wil een waar burgervader zijn voor iedereen." Uit waren de woorden welke bur gemeester J. H. M. Prinssen sprak bij zijn plechtige installatie tot burge meester der gemeente Raamsdonk op 9 november 1946. Het was de enthousiaste bereidver klaring van een jong magistraat om zich in persoon en werk geheel in te zetten voor het welzijn van de ge meente en haar inwoners. Het was de belofte bij de aanvaarding van een prachtig, maar zwaar en verantwoor delijk ambt, een belofte, waarvan ech ter niemand op dat ogenblik kan vermoeden dat zij op zo eminente en grootse wijze gestand zou worden ge daan. Want toen op die catastrofale eer ste februari van het jaar 1953 het water voor de zoveelste maal ons lage land besprong en zó fel en begerig tegen de Langstraatse dijken opjoeg, dat in Raamsdonk de noodtoestand moest worden afgekondigd, toen was het burgemeester Prinssen die werke lijk dag en nacht in touw was en aan het hoofd van zijn gemeentenaren vocht tegen onze oudste erfvijand. Burgemeester Prinssen was in die moeilijke dagen werkelijk de „vader der burgers", die door zijn hulp en zijn voorbeeld een grote steun was voor allen die in nood of kommervol le omstandigheden verkeerden. Dat hij dit alles deed ten koste van zijn eigen gezondheid stempelt hem te meer tot een burgervader die zich in derdaad met hart en ziel heeft ge wijd aan zijn besturende en zorgende taak. NIEUWE TOEKOMST Dit illustere voorbeeld in dagen van zorg en vrees is echter maar een klein, zij het dan ook zeer sprekend aspect geweest in de totaliteit van het vele dat burgemeester Prinssen in de 12 V2 jaar van zijn bestuur voor de gemeente Raamsdonk en haar inwo ners heeft gedaan. Al het overige zou men kunnen samenvatten in de woorden, welke 't oudste raadslid, de heer v. Woerden sr., bij de herdenking van het 10-ja- rig ambtsjubileum van burgemeester Prinssen in 1956 sprak en waarin hij ervan gewaagde dat de gemeente on der de leiding van burgemeester Prinssen weer een nieuwe toekomst gekregen had. Het zou in het bestek van dit arti kel ongetwijfeld te ver voeren om al les op te sommen wat er in Raams donk onder het bestuur van burge meester Prinssen tot stand is geko men, mede dank zij de vooruitstre vendheid van de beide wethouders, de heren Nollen en Langerwerf, en van de raad, die aan de ontwikke lingsplannen van 't gemeentebestuur steeds alle medewerking heeft ver leend. Stedebouwkundig is er in de ge meente Raamsdonk onder het bestuur van burgemeester Prinssen heel wat veranderd. Er zijn vele doorbraken in het enge bouwpatroon tot stand ge komen en in de nieuwe wijken kan men heel duidelijk constateren dat Raamsdonks burgervader een groot voorstander is van ruimte en licht in de bebouwing; een voorliefde, die hij ook met succes tot gelding heeft la ten komen bij de sanering der oude gemeentedelen. Er zijn onder het 12-jarig bestuur van de jubilerende burgemeester heel wat uitbreidingen tot stand gekomen. Daar is allereerst de fraaie Schilders wijk in de Boterpolder en verder nog de Prinsessenwijk. waarin door de bouw van een 12-tal bejaardenwonin gen ook aan de ouden van dagen is gedacht. Het vorig jaar kwam de fraaie Omschoorwijk gereed. De nieuwe uitbreidingen van de gemeen te zullen zich gaan voltrekken in de Niewe Polder, tussen Julianalaan en Wilhelminalaan. In het streven van burgemeester Prinssen om de ge meente een rianter en moderner aspect te geven, mogen niet onver meld blijven de aanleg van fleurige groenstroken tussen de bebouwing en de realisering van het zeer fraaie ge meenteplantsoen. Alle aandacht heeft burgemeester Prinssen ook besteed aan het schep pen van meer werkgelegenheid in de eigen gemeente. Want hoewel Raams- donksveer een behoorlijk aantal in dustrieën telt, is het toch nog niet zo dat deze aan de beroepsbevolking uit eigen plaats werk kan bieden. Er is altijd nog een te groot aantal pende laars naar de mening van burge meester Prinssen, die dan ook alles in het werk heeft gesteld om moge lijkheden te scheppen tot een grotere industriële uitbouw der gemeente. Deze mogelijkheden zijn er ook gekomen in de vorm van het 8 ha. grote industrieterrein in de Boter polder, vlak tegen de haven aan. Met deze haven en met de ideale positie, welke Raamsdonk in de toekomst in het nieuwe Brabantse wegennet zal gaan innemen, moeten vestigingen in Raamsdonksveer voor de industrie wel bijzonder aantrekkelijk zijn. Ook in de onderwijssector hebben er in die 12 Vè jaar vele verbeterin gen, vernieuwingen en uitbreidingen plaats gehad. De oude scholen wer den geheel gemoderniseerd en het aantal nieuwe scholen dat kon wor den gerealiseerd is een bewijs temeer met welk een voortvarendheid en in zicht burgemeester Prinssen en het gemeentebestuur de zaken hebben aangepakt. Nieuw gebouwd werden een landbouwschool, een katholieke meisjesschool, een jongens ulo streekschool, een christelijke ulo school en een christelijke l.o.-school. Ook kreeg de gemeente in 1955 de beschikking over een prachtig nieuw Wit-Gele Kruisgebouw. Dit zijn slechts enkele grepen uit dc resultaten van de enorme werk zaamheid en het bekwame bestuurs beleid van een man, die zijn belofte, gedaan bij zijn installatie, met al zijn kracht en capaciteiten heeft trachten te vervullen. Hoezeer hij daarin ge slaagd is, daarover spreken de feiten een duidelijke taal. Het bestuursbeleid van burge meester Prinssen heeft zich geken merkt door een grote daadkracht, maar misschien meer nog door de persoonlijke bezorgdheid van de bur gemeester voor het welzijn van elk van zijn gemeentenaren. Er is in Raamsdonk een sterk persoonlijke en warm-menselijke band tussen bur gervader en burgers, een band die inniger is geworden en duurzaam is gesmeed tijdens die februaridagen van 1953, toen burgemeester Prins sen metterdaad een vader voor zijn gemeentenaren was. En daarom mag Raamsdonk op zaterdag 2 mei a.s. met vreugde en dankbaarheid feestvieren bij 't 12 Vè - jarig jubileum van zijn burgemeester, die het welzijn van allen gesteld heeft boven de eigen gezondheid. In de plechtige raadszitting welke op die dag om 2.30 uur ten gemeen tehuize zal worden gehouden, zal on getwijfeld van die vreugde en dank worden getuigd. III. In de twee vorige artikeltjes is getracht het doel en daarmee 't gro te nut, om niet te zeggen de nood zaak voor velen, van de vormings cursus van het St. Gerlach-instituut naar voren te brengen. De te behandelen leerstof werd zodanig uiteengezet, dat ieder voor zich kon uitmaken hoe belangrijk het voor hem of haar wel is zijn kennis in de genoemde leervakken weer eens op te frissen en te ver diepen, om zich daardoor meer „vol waardig mens" te kunnen voelen. In dit slotartikel rest mij nu nog de meer technische kant van deze cursus te belichten. De volledige cursus is gepland voor de duur van drie jaar. In het eerste jaar worden, zoals u in het vorig artikeltje heeft kunnen lezen, gedoceerd: Christelijk Humanisme Cultuur Geschiedenis Sociologie Sociale Aardrijkskunde Leiding geven en spreken in het openbaar. De volgende jaren wordt dieper op bepaalde onderwerpen ingegaan en wordt het studieprogramma met nieuwe studievakken uitgebreid, zo als: sociale wetgeving, staatsphilo- sophie, staatsinrichting, psychologie, verenigingstechniek, enz. De leerling die de volledige cur sus van drie jaar gevolgd heeft, zal zich zeer zeker werkelijk verrijkt voelen op het terrein van algemeen menselijke ontwikkeling. Om met vrucht de cursus te kun nen volgen, is geen speciale voor opleiding vereist. Een gezond stel hersenen en de wens het gedoceerde zelf te ver werken, is voldoende. Een en ander wordt vergemak kelijkt door een kort gestencild overzicht dat na iedere les, de leer ling wordt ter hand gesteld. Intel lectueel werk mag zeker niet wor den onderschat, de verrichte arbeid dient behoorlijk te worden gehono reerd. Dat houdt dus in, dat een ge zonde financiering onontbeerlijk is. De daarvoor benodigde middelen kunnen worden verkregen: a. uit de lesgelden; b. uit bijdragen van stands- of vak organisaties; c. uit gemeentelijke subsidie. Dat de eerstgenoemde bron wel de voornaamste moet zijn, spreekt vanzelf; men heeft nu eenmaal „niets voor niets". Zeker mag men niet zijn toevlucht zoeken tot onderbetaalde leerkrach ten of trachten zich van de mede werking te verzekeren van Geeste lijken of Religieusen, die het voor een heel klein beetje of voor niets willen doen. Van die goedkope krachten mag men geen le klas prestaties verwachten. In opzet is 't St. Gerlach-instituut beslist geen liefdadigheids-instelling. De docenten behoren prima werk te leveren en de leerlingen hebben de plicht dat werk behoorlijk te ho noreren. Men boeke de docenten dan ook onder de academisch gevorm- den. Hun opleiding kan een alge meen menselijke visie op het te do ceren vak waarborgen. Tot nu toe is een vormingscursus van het St. Gerlach-instituut voor Waalwijk nog pas in het stadium van voorbereiding. Uit een aantal bestuursleden van verschillende vak- en standsorganisaties is een voorlopig comité gevormd. Het stre ven is, reeds dit najaar met een cursus te kunnen starten. Er is daar voor nog ontzaglijk veel werk te verzetten, maar in het volle ver trouwen de medewerking van vele academici en middenstanders uit Waalwijk en de naaste omgeving te kunnen verkrijgen, zal het comité er met enthousiasme naar streven dit mooie doel te verwezenlijken. J. H. v. Ga. Nieuwe Nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken start dit jaar met in totaal 22 klassen. Nu de nieuwe Nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken aan 't Vredesplein met rasse schreden haar voltooiing nadert, is het voor belanghebbenden ongetwijfeld dien stig om een en ander te vertellen over de nieuwe klasse-vorming op deze school, waartoe men in afwach ting van de nieuwe onderwijswet heeft besloten. Zoals bekend, zal door 't gereed komen van 't nieuwe schoolgebouw de mogelijkheid tot het aannemen van leerlingen in hoge mate worden verruimd, zodanig zelfs, dat er geen leerlingen meer behoeven te worden afgewezen, mits aan bepaalde voor waarden kan worden voldaan. Zo zal door het gemeentebestuur van Waalwijk een urgentieverkla- ring moeten worden afgegeven in zake het uitbreiden van de school met een aantal klassen. Verder zullen de ouders van de leerlingen hun instemming moeten betuigen met de omzetting van een 2-jarige cursus in een 3-jarige. Het doel hiervan is, om in afwachting van de nieuwe onderwijswet, nu reeds de leerlingen, die 6 klassen van de lagere school hebben door lopen, in de gelegenheid te stellen nijverheidsonderwijs te volgen on geacht hun leeftijd. Tot op heden geldt nog steeds de eis, dat de leer lingen 12 jaar en 8 maanden oud moeten zijn. De ouders zullen dus moeten in stemmen met de voornoemde om zetting van de cursusduur, welke uiteraard geleidelijk aan zal ge schieden, want zou men in 1959 al leen le klassen aannemen, dan zou dat betekenen dat in 1962 geen leer lingen met diploma de school zou den kunnen verlaten, hetgeen voor de industrie en de bedrijven grote bezwaren met zich zou brengen. Ook zouden de jongens, die in het afgelopen jaar om leeftijdsredenen werden afgewezen, nog een jaar la ter in het bedrijf komen of verdere studie moeten missen. Om dit alles te voorkomen, gaat men dit jaar als volgt te werk. Leerlingen, die zich aanmelden en 12 jaar en 8 maanden oud zijn, doen een toelatingsexamen. Slagen zij hiervoor, dan worden zij in de 2de klas geplaatst. De overigen, diegenen dus die nog geen 12 jaar en 8 mnd. oud zijn en zij die niet slaagden, komen in het le leerjaar. In 1960 gaan deze leerlingen allen over naar de 2de klas. tenzij gedrag en vorderingen van dien aard zijn dat er geen prijs op hun aanwezig heid wordt gesteld. In dat geval zullen zij de school moeten verlaten. Dit om te voorkomen dat zij te wei nig ambitie aan de dag zullen leg gen. Op deze wijze verwacht men dat in 1959 vier 1ste, negen 2de en ne gen 3de klassen het onderwijs aan de school zullen gaan volgen. In 1960 geschiedt de selectie op dezelfde wijze. Ook dan weer een examen voor degenen die 12 jaar en 8 maanden oud zijn, voor plaatsing in de 2de klas. Dit examen, dat ver gelijkend is, zal uiteraard zwaarder zijn, daar er dan maar vijf 2de klas sen worden aangenomen, die teza men met de vier 1ste van dit jaar negen 2de klassen zullen vormen. Zo wordt doorgegaan totdat over 3 a 4 jaar de school volledig bezet zal zijn. In aansluiting hierbij mogen wij er nog op wijzen dat financiële of andere overwegingen voor geen en kele ouder een bezwaar behoeven te zijn hun zoon naar de nijverheids school te zenden. Er bestaan name lijk ruime mogelijkheden om voor 't volgen van dit onderwijs een stu diebeurs te pntvangen. Deze studie beurs voorziet in een tegemoetko ming in de reiskosten, afhankelijk van de afstand van de woonplaats tot de school, en in een tegemoet koming in de aanschaffingskosten van leerboeken. Tot en met woensdag 29 april a.s. bestaat er nog gelegenheid tot aan melding als leerling voor het nieu we cursusjaar. Het nieuwe schoolgebouw van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en omstreken is wel een heel indruk wekkend bewijs van het vele wat door de rijks- en gemeentelijke overheid wordt gedaan voor de op leiding en de vorming van dat deel der jeugd, dat aanleg en ambitie toont voor de technische beroepen. Dit schoolgebouw onderstreept te vens de uitermate belangrijke posi tie welke de goede vakman in de industriële ontwikkeling van ons land inneemt. „CASINO DE PARIS". De titel van deze film verraadt 11 al wat u in dit schouwspel in kleuren te zien zult krijgen: mooie vrouwen, vorstelijke cos tumes, hartvcroverende muziek en een overdaad aan luxe. En middelpunt van dit alles is de grote vedette van deze tijd: Cate- rina Valente, die in de hoofdrol len naast zich vindt de bekende Franse chansonnier Gilbert Bé- caud en de charmante Italiaanse humorist Vittoria de Sica. En voor wie er belang in stelt mogen wij nog vermelden, dat ook de* fa meuze Blue Bell Gidls hun mede werking aan dit wervelende avontuur vol humor en roman tiek verlenen Het verhaal willen wij u niet verklappen, niet om dat het veel om het lijf heeft, maar omdat het leuker is het zelf te gaan zien. Van vrijdag tot en met zondag. Toegan® alle leeftijden „OVER MOORD WORDT NIET GESPROKEN." Deze film houdt zich bezig met het probleem: gaat het welzijn van velen boven liet geluk van anderen? Aanleiding tot de pro bleemstelling is de president van een Zuid-Amerikaanse staat, die zijn vakantie aan de Franse Rivi- èra plotseling moet onderbreken, ornaat er in zijn land een revolu tie is uitgebroken. Twee tegen standers van de president hebben de opdracht 0111 in het vliegtuig waarmee de president reist, een tijdbom te plaatsen. Omdat dit ter elfder ure een gewoon lijntoe- stel wordt, betekent dit dat er met de president nog vijftig an dere mensen de dood in zullen gaan. Dan ontstaat het conflict tussen de beide aanslagplcgers. De ene meent, dat er geen vijftig onschuldigen opgeofferd mogen worden, maar de ander stelt, dat er in het verre vaderland veel meer dan vijftig doden zullen val len, indien de president in leven blijft De ontknoping van dit goed ge maakte en spannend verfilmde verhaal houden wij omwille van de spanning liever achter de hand In de hoofdrollen Pierre Fres- nay, Michel Auclair, Francoise Fabian, Tilda Thamar, Grégoire Aslain en Betty Schneider. Maandag en donderdag. Toegang 14 jaar. gaan. En niet helemaal ten on rechte, want Danny Kaye mag tot de meest geestige en spiritue le filmkomieken van deze tijd ge rekend worden. Ook in dit ver haal krijgt Danny weer alle gele genheid 0111 zijn talenten te ont plooien. Aanvankelijk is hij in dit komische verhaal voorbe stemd om zijn vader op te volgen als hoofd van de school Deze schone, maar saaie toekomst gaat echter in rook op, wanneer Danny in aanraking komt met 'n circus en zich direct aangetrok ken voelt tot Selena, de trapeze werkster. De rest kunt u wel raden, want Danny Kaye in een circus geeft natuurlijk aanleiding tot de meest komische situaties, waarin de kostelijke humor voor het op scheppen ligt. Een voortreffelijke film die we warm kunnen aanbevelen. In de vrouwelijke hoofdrol Pier Angeli. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „ROKENDE REVOLVERS". „Het arsenaal van Wild-West films is onuitputtelijk, ook al lijkt de ene film dan ook dikwijls als twee druppels water op de vo rige. Maar goed, het doet toch al tijd weer deugd de boosheid het onderspit te zien delven Zo ge beurt het naar goed gebruik ook in deze film, maar niet dan nadat er heel wat narigheid is aange richt. In de eens zo rustige Ivio- wa Vallei wordt het plotseling rumoerig als een jonge heethoofd Tony Sinclair na de verkoop van een kudde terugkeert met een kroegzangeresje en een splinter nieuwe revolver. Hij probeert het schiettuig op een beruchte vech tersbaas die Tony's broer, Steve, van kant wil maken. Het wordt nog erger als er een troep boeren verschijnt, die beweert recht te hebben op Steve's land. Tony schiet de leider van het troepje neer en keert zich dan ook nog te gen een zekere mr. Deneen, een oude veefokker, die het dal met vaste hand regeert. Tony ver wondt ook Deneen, maar wordt zelf ook aangeschoten. Hij weet echter nog de bergen in te vluch ten, waar hij echter door Steve wordt achterhaald Hij weigert zich echter over te geven en schiet zichzelf overhoop. Steve blijft dan zitten met het zangeresje. In de hoofdrollen Ro bert Taylor en Julie London. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „DE CIRCUSHELD". Danny Kaye. Deze naam is voor velen al voldoende om zon der meer naar de bioscoop te ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 25 en zondag 26 april. Arts: Dr. Heesbeen Anotheek Geers. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 26 april 1959. 10 uur: Ds. W. Anker uit Rot terdam 18.30 uur: Ds. L. Schellevis. Jeugddienst. Onderwerp: „Je zus Christus, vraag 01 ant woord?" N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 26 april 1959. 10 uur v m. en 6.30 uur nan.: Ds. J. Vink! In beide diensten extra collec te voor het H.G.O. fonds Kweek school te Ede. N. H KERK BAARDWIJK. Zondag 26 april 1959. 11 u. v.m.: Ds. C. B. Schuurman. GEMEENTERAAD WAALWIJK De gemeenteraad van Waal wijk zal op woensdag 29 april bijeenkomen, uitsluitend ter be handeling der begroting 1959. DE DODENHERDENKING. De vereniging „Waalwijks Be lang" zal als telken jare de do denherdenking organiseren op 4 mei a.s. Vanaf het Raadhuisplein zal de stille stoet defileren langs de Wanneer U ons, bij aankoop van Uw baby-uitzet, de juiste geboortedatum van de te verwachten baby opgeeft, ontvangt U van ons DE HELFT VAN HET BE STEDE BEDRAG TERUG. Iedereen heeft nu evenveel kans. ST. ANTON!USSTR. 4 WAALWJK Gedenkplaat van Burgemeester Moonen en Joop Hoffmans en daarna trekken door Stations straat, Julianastraat, Mr. van Coothstraat, Burg. Moonenlaan naar 't oorlogsmonument, waar de heer Peter v. d. Griendt het doden-appèl zal houden en de Last Post zal worden geblazen. Ook de Liedertafel „Oefening en Vermaak" zal als steeds haar medewerking verlenen. Na afloop zal de Liedertafel met het Waalwijks Orkest en de solisten het Requiem van Mozart uitvoeren in de zaal van de Ge croonde Leersse.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5