twyLï aylceb geen brood gebakken of bezorgd schoenfabriek annex woonhuis I !8 A llKail®:: Meer plezier in hel leven met,,SHELL BUTAGAS' in de keuken! 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 APRIL 1959 3 VERDACHTE VAN MOORD TE AXEL BEKENT. m HARRY v. cl. MEE en MATHILDE v. d. MEE- v. HOUTEN Te huur in Waalwijk B B B I I fl fl fl B 5 BUTAGAS penningmeester voor de vereniging heeft gedaan, is niet in enkele regels samen te vatten. Deze Juliana-man in hart en nieren heeft thans nog als penningmeester zitting in het be stuur en voor Juliana is hem werke lijk niets te veel. Hij voert een zui nig en kundig beheer over de finan ciën, maar bij dit jubileum zal hij toch wel flink in de geldbuidel moe ten tasten, hetgeen hij overigens graag zal doen, want niemand is er meer van overtuigd dat Juliana een groots jubileum verdiend heeft dan Chris v. Her wijnen. Het eerste grote lustrum, het 20- jarig bestaan, werd gevierd onder 't volgende bestuur: P. Klerx, voorzit ter. J. Wilhelm, 2e voorzitter, Chr. v. Herwijnen, secretaris, A. Leijtens, penningmeester, en de heren A. Krol, G.-Krol,-H-. Lombarts, M Leij tens en M. Slaats, commissarissen. Twee jaar tevoren, in 1937, was onder het voorzitterschap van J. Verhoeven het clubhuis gebouwd en werd ook de supportersclub Juliana opgericht, waarvan L. Holleman de eerste voorzitter was. Het 2e klasserschap, dat voor de geel-zwarten helaas zo kort heeft ge duurd, werd bereikt onder het vol gende bestuur: A. Scheerman, voor zitter, Chr. v. Herwijnen, secretaris, P. Ketelaars, penningmeester. H. Maas, wedstrijdleider, en M. Slaats, C. v. Herpt, A. Braspenning, André v. Hilst en Jac. v. Hilst. En dan is er ten slotte nog het bestuur, dat op dit ogenblik de teu gels in handen heeft en dat op 2 mei a.s. de gelukwensen van de sportverenigingen uit Waalwijk en ver daarbuiten in ontvangst hoopt te nemen: B. Pullens, voorzitter, J. Leijtens, secretaris, Chr. v. Her wij nen, penningmeester, C. v. Gelder, 2e voorzitter. Chr. Thijssen, 2e pen ningmeester, M. v. Mierlo, 2e secre taris, en de heren M. Slaats, A. van Tuyl en H. Verhoeven, leden. Als bijzonderheid mogen we hierbij aan tekenen dat de secretaris. Jan Leij tens, de enige mede-oprichter van de vereniging is, die op dit ogen blik lid is. Wel is het lidmaatschap van de heer Leijtens enige jaren on derbroken geweest, daar hij toen elders woonachtig was. Behalve een feestvierende is Ju liana ook nog een gezonde vereni ging, die "momenteel ca. 350 leden telt en met 5 senioren- en 3 junio ren-elftallen in de competitie uit komt. Een goed en prettig verschijn sel is het daarbij, dat het ledental vooral de laatste tijd een sterk stij gende lijn vertoont, waaruit dan nog weer eens ten overvloede mag blij ken dat Juliana ook een bijzonder prettige vereniging is, die zich in de sympathie en de belangstelling van de jeugd mag verheugen; een be langstelling, die met de uitbouw van Baardwijk middels de continubouw in de toekomst ongetwijfeld nog in belangrijke mate zal toenemen. De verenigingsband wordt prettig en sterk gehouden door middel van het clubblad A.B.C., een bescheiden wekelijks verschijnen'd geschrift, waarin naast wedstrijdaankondigin gen en -verslagen ook mededelingen zijn opgenomen, die voor het con tact tussen de leden onderling van betekenis zijn. Het ligt overigens in de bedoeling om in de naaste toe komst aan A B.C. een wat uitgebrei der en voornamer karakter te geven. En hiermee is dan uw verslagge ver gekomen aan het einde van deze „verzamelde herinneringen" uit 40 bewogen, maar ook prettige voetbal- jaren, waarin Juliana zich een voet balclub heeft getoond met een groot zwak voor promotie-competities (ge tuige de 6 kampioenstitels). Dat zij daarin slechts eenmaal succes mocht boeken, ligt voetbaltechnisch en nuchter gesprok-en natuurlijk op de eerste plaats aan het feit, dat de te genpartij altijd iets vaker het ronde ding in de touwen wist te krijgen, maar ook - laten we eerlijk zijn - voor een belangrijk deel aan juf frouw Fortuin, die tegenover Julia na altijd een gezicht als een oor wurm heeft getrokken. Waarom, mag Joost weten, want de Juliana- mensen zijn bij ons weten toch echt geen vrouwenhaters. Enfin, Juliana-men&en ,ge hebt in die veertig jaar getoond een goede, prettige en sportieve vereniging te zijn, die het sportleven in Waalwijk c.q. Baardwijk en de jeugd vele diensten heeft bewezen; ge hebt ook getoond over een groot incasserings vermogen te beschikken, door on danks vele tegenslagen steeds weer opnieuw de schouders er onder te zetten en daarom zijn we er van overtuigd dat het kampioenschap van 1955 niet het laatste is geweest en dat het tweede klasserschap echt nog wel ergens om de hoek van de toekomst ligt. De nieuwe terreinen, waarop in het komende seizoen zal worden gestart, zijn in ieder geval een goed begin, hetgeen tevens het halve werk is. Die andere helft knappen jullie zelf even op. En wat dat feest betreft, dat zal best lukken. Ook hier er flink te genaan, want voetbal is geen dames spelletje, al heb je er wel één dame bij nodigdie ene, die meestal bij de tegenstander op schoot zit. Onze gelukwensen en onze beste wensen! Santé! Geen gemeenteraadslid zijnde en derhalve een voortreffelijke leek in gemeentelijke zaken, zij het mij toch vergund om met de driemanschap van de begrotingscommissie van me ning te verschillen waar zij een ver hoging van de vergoeding voor het gebruik van sportterreinen beargu menteert. De betere outillage, waarover de voetbalverenigingen in het nieuwe sportpark de beschikking zullen krij gen, zal er ook toe bijdragen dat het spelpeil verbeterd wordt en dat (der halve) de ontvangsten groter zullen worden, zo zegt de commissie en zij ziet daarin aanleiding om van de voetbalverenigingen een extra bijdra ge van 20 pet. der recette te vragen. Eerlijk gezegd geloof ik niet zo hard in die verbetering van het spel peil, althans niet in die mate dat die jongens zonder pijn 20 gulden van elke 100 zullen kunnen misen. In derdaad, het spelen op een goed ter rein is van invloed op de kwaliteit van het spel en ergo op de uitslag, al was het alleen maar dat de keeper niet meer zo gemakkelijk naar de linker hoek duikt, terwijl de bal via een molshoop in de rechter naar bin nen suist, maar om nu te verwach ten dat het publiek voor poorten van het Waalwijkse stadion zal staan te dringen om een 3e klasser te zien spelen, nee, dan koestert de begro tingscommissie toch wel al te grote illusies ten aanzien van de grond waarop wij leven en spelen. Een 3e klasser blijft zolang hij niet promoveert een 3e klasser en daar bedoel ik niets onvriendelijks mee. Zet 'n import welke twee 3e klassers in het Olympisch stadion en men zal dan, alle accomodatie en outillage ten spijt, echt geen 2e klassers zien voetballen. (Als er iemand komt kij ken). De verbetering van het spelpeil wordt in de allereerste plaats bepaald door 't spelersmateriaal, de kundig heid van 'n trainer en tenslotte door de sfeer in 'n ploeg. Het terrein is een belangrijke maar desalniettemin bijkomstige aangelegenheid, het zijn de juiste mensen die een wedstrijd maken (en winnen). Het vroeger min of meer betreurenswaardige noodlot wil nu dat we in Waalwijk ge noeg van deze juiste mensen hebben, maar de narigheid is alleen dat ze te veel verspreid zitten. Ik gebruik met opzet het woordje „vroeger", want de hemel moge ons bewaren voor de catastrofe dat deze verspreide men sen het plotseling eens gaan worden over fusies of iets van dien aard. In hemelsnaam', jongens, doe dat niet, want dan is het financiële leed voor de gemeente niet te overzien! Waar moeten we dan met onze vier sport parken naar toe! Geen fusies dus, alstublieft niet! Nu niet meer! Maar goed, we gaan dus ondanks betere velden gewoon door in de 3e klas. Waar de commissie zegt, dat de belangstelling groter zal worden, ben ik dat in zoverre met haar eens, dat ik daarbij nog graag het woordje „tijdelijk" aan zou willen toevoegen. In het begin zal het er echt wel druk zijn, maar niet omdat het spelpeil zo veel beter is geworden, maar omdat iedereen ivel eens het nieuwe sport park in gebruik wil zien en graag een keer op die nieuwe bankjes wil zitten. Als de nieuwigheid er af is, is het met de belangstelling ook weer het oude liedje. En dan die jongens toch die 20 pet. van de recette laten be talen, nee, laten we dat nou niet doen! Een andere vraag is of de gemeen schap de niet geringe jaarlijkse bij drage voor de voetbalsport moet le veren. Ik kan me voorstellen dat die gemeenschap, en speciaal de mensen wie het voetballen kan gestolen wor den, daar bitter weinig voor voelt. Ik, geen raadslid zijnde 'enz., zou b. w. een oplossing aan de hand willen deen die de bcgrotingscom missie kennelijk over het hoofd ge zien heeft. De gemeente beschikt als ik me niet vergis over een algemene reserve van f 2.007.050. - Als we het daar nou eens van de den totdat .nou ja, totdat we ook op een slecht veld volle tribunes trekken. Xavier de B. uit Blaasveld, de Belg, die in het begin van vorige week op verdenking van moord le Axel werd gearresteerd, heeft hekend dat hij op G april zijn vrouw om liet leven gebracht heeft. Vrijdagavond laat ging hij door de knieën, nadat hij tot dan toe steeds geweigerd had in te gaan op vragen die op de moord betrekking hadden. De bewijzen stapelden zich tenslotte zo snel oj), dat hij zijn stilzwijgen moest opgeven. Een der belangrijkste getuigenissen tegen de B. kwam van arbeiders van het stikstof- bind irigsbedrijf te Sluiskil, die zelden op maandag G april hulp verleend te hebben aan een Bel gische automobilist die opvallen de gelijkenis vertoonde met de foto van de gearresteerde echtge noot van de in Axel gevonden vermoorde vrouw. De eigenaar van 't autobedrijf le Axel, dat het vervoer der ar beiders verzorgt, de heer P. Es- scl brugge ondervroeg donderdag morgen de chauffeur van de au tobus, die in de avond van G april op het vernieuwde gedeelte van de weg tussen Zaamslag en Stop peldijk door een* automobilist was aangehouden. De chauffeur was van mening, dat het niet on mogelijk was, dat de man op de foto die hem getoond werd, de- zeilde was als de automobilist die hij met de arbeiders had ge holpen. Dhr. EsselbrUgge waar schuwde direct de Axelse politie. Deze vond in de berm nog ban densporen. Foto's en gipsafdruk ken werden gemaakt en alle ar beiders, die de busreis hadden meegemaakt, ondervraagd. Men heelt toen kunnen vaststellen dat de auto, die uit de berm was ge haald, een Belgische was, maar welk merk kon niemand zeggen, ook niet hoe hij er uit zag. PASSEN-CONTROLE VERDWIJNT. De paspoortcontrole aan de grenzen langs Nederland, België en Luxemburg zal tegen 19G0 óp- geheven worden. De passen-con- trole aan de grenzen tussen, de Beneluxlanden en Frankrijk en Duitsland blijft gehandhaafd. Een en ander is bekend ge maakt door de raad van minis ters van Benelux. De bagage-con trole aan de Benelux-grenzen wordt niet opgeheven. ONTSLAG SOEPRAPTO. De voormalige Indonesische procureur-generaal Soeprapto is opslagen, omdat hij zijn persoon lijke invloed heeft aangewend om hel Schmidt mogelijk te maken Indonesië te verlaten. Dit ver klaarde premier Djocanda in een antwoord op vragen die in 't par lement waren gesteld naar aan leiding van deze affaire. JEUGDMISDAAD IN ONS LAND GROEIT STERK. In Amsterdam valt een onrustba rende stijging van de jeugdcriminali teit te constateren. Waren in 1952 slechts negen procent van het aantal misdadigers beneden de 18, thans loopt het percentage tegen de 23. Dit is dus een verdubbeling van de mis daad onder de jeugd. De cijfers zijn te meer verontrus tend, omdat deze cijfers nog niet eens het juiste beeld geven. In 1949 be schikte de Amsterdamse politie nl. over bijna 2000 politie-ambtenaren, die met de opsporing der misdaden waren belast en in 1958 over 1600, dus 400 minder. Relatief gezien wor den er dus minder misdadigers op gespoord. In werkelijkheid is de stij ging waarschijnlijk dus nog groter. Tot op het ogenblik liggen de jeugdmisdaden op het gebied van het joy-rijden en dat van het stelen van fietsen. Er is echter een tendens in de richting van inbraak en overval len. De jeugd steelt thans in winkels al meer dan de andere misdadigers. De verwachting heerst, dat ook in ons land, dat in dit opzicht nog een ocaan van rust was, de roofoverval len schering en inslag zullen worden, want de overval is de volgende stap, •waartoe de jeugd zal komen en als het dan niet de jeugd tot 18 jaar is, dan waarschijnlijk de jongens, die in het klein zijn begonnen voor ze 18 waren en die net strafrechterlijk meerderjarig" zijn geworden. LUCHTVERBINDING TUSSEN ROTTERDAM-DUSSELDORP. Het Rotterdamse vliegveld Zes tienhoven kriigt zijn eerste recht streekse verbinding met Duits land en wel met Dusseldorp. De BKS, die deze week twee nieuwe lijnen vanaf Leeds en Newcastle op Rotterdam heeft geopend en de lijn uit Leeds naar Dusseldorp heeft doorgetrokken, heeft vrij dagmorgen van de Engelse auto riteiten verlof gekregen ook pas sagiers en vracht op het traject Rotterdam-Dusseldorp vice versa te vervoeren. In verband met tra ge Duitse onderhandelingen zou op deze dienst naar Dusseldorp geen Rotterdams verkeer mogelijk zijn geweest: deze Duitse bezwa ren bleken thans te zijn verval len. Hiertegenover staat, dat een rechtstreekse verbinding Rotter dam-Bazel geen doorgang zal vinden, daar de Zwitserse autori teiten geen toestemming willen geven. Foto's M. C. Meyboom Uitgave: De Bezige Bij/Prinses Beatrix-Poliofonds H.M. DE KONINGIN 50 JAAR Met instemming van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix (Beschermvrouwe nationaal fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming) geeft het Prinses Beatrix-Poliofonds bijzonder fraaie kleu- renreprodukties uit ter gelegenheid van de 50e ver jaardag van onze Vorstin. De kleurenfoto van onze Landsvrouwe is speciaal ter gelegenheid van Haar 50e verjaardag gemaakt en is dus van historische waarde. De Actie Koninginnefoto Prinses Beatrix-Poliofonds heeft de mogelijkheid geschapen deze kleurenrepro- dukties als één geheel, op natuurkarton en op een royaal formaat (pl m. 33 x 47 cm) verkrijgbaar te stellen tegen de opmerkelijk lage prijs van 2,50, waarvan een gulden ten goede komt aan het Prinses Beatrix-Poliofonds. Het Actie-adres is: Actie Koninginnefoto Prinses Beatrix-Poliofonds Postbus 7101 Amsterdam Z II Postgiro 23 telefoon (020) 79.09.49 2,50 giro 23 U helpt toch ook mee deze actie te doen slagen? De Heer en Mevrouw Hoffmans-van Baal geven met grote vreugde ken nis van de geboorte van hun dochter MARGRIET Waalwijk, 24 april 1959 Nieuw adres: Grotestraat 320 Tijdelijk: St. Nicolaas-ziekenhuis. Op 2 mei a.s. hopen onze ou ders en grootouders hun 40-jarig huwelijksfeest te vieren. Hun kinderen en kleinkinderen. Gelegenheid tot feliciteren: van 1.30 tot 2.30 uur in café ,,'t Vosje", Laageinde 52. In verband met bovenstaande zullen de zaken Grotestr. 350 en Oranjeplein 8 op 2 mei a.s. GESLOTEN zijn. Dankbetuiging Hiermede betuigen wij onze oprechte dank voor de vele blijken van deelneming, on dervonden bij het overlijden van onze dierbare moeder, be huwd- en grootmoeder Elisabeth Lammers echtgenote van Wilhelmus Pennings Speciaal danken wij de H.H. Doktoren, H.H. Geestelijken, Zusters van het St. Nicolaas- ziekenhuis, familie, buurtbe woners en kennissen. Uit aller naam W. Pennings Waalwijk, april 1959 St. Crispijnstraat 64. (DE ROOY) Door rijksinkoopburcau erkend Laageinde 89/91 Telefoon 3118 WAALWIJK STENCIL WERK LICHTDRUKKEN FOTOCOP1EËN In verband met Koninginnedag wordt a.s. DONDERDAG 30 APRIL Bakkersvereniging „Eendracht maakt Macht" Waalwijk. i i i I I l i B met overname van machines en verdere fabrieks-inventaris. Direct te aanvaarden. Brieven onder nr. 1059 aan het bureau van dit blad. 'Mm Een croquante macaronischotel maken, of een heerlijke appeltaart? Met „SHELL BUI AGAS kunt u bereiden wat u wiltHeel snelHeel gemakkelijkZonder stof, roet ol as Koken, bakken en braden op „SHELL BUTAGAS" is ideaal èn...voordelig bovendien! Met een fles (inhoud 13 kg!) doet u weken! Maar let goed op: alleen SHELL levert het échte BUTAGAS in de blauwe fles. alleen SHELL heeft meer dan 25 jaar ervaring met flessen gas. Vraag de depothouder inlichtingen over het zuinige en handige SHELL BUT AG AS" voor modern comfort! SHELL

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 3