VLIJMEN WAALWIJK Sprang-Capelle Uit tie Langstraat Ledenvergadering Goöp. Boerenleenbank 6 DE ECHO VAN HET Z¥IDEN VAN MAANDAG 27 APRIL 1959 6 toch 10, toen hij een aangege ven bal keurig in het net plaat ste. De bezoekers, die het wind- nadeel hadden, slaagden er niet in om gevaarlijk te worden. Nog voor het verstrijken van de eer ste helft wist mid voor Thcunis- sen de stand op 20 te brengen. Na de hervatting ongeveer het zelfde spelbeeld. Wel kwamen de gasten, nu gesteund door de vrij sterke wind, nu en dan gevaar- liik voor doel, maar hun voor hoede was niet bij machte om de aanvallen af te ronden. De thuis club deed het heel wat beter en na ongeveer een half uur bracht midvoor Theunissen dc stand op 30 en stelde daarmede de over winning veilig. Vlijmen Haarsteeg Sprang-Capelle Sprang Capelle JULIANA-FONTEIN. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van IJ. en W. om de fontein in net Hertog Janpark, die bij gelegenheid van het 50- jarig bestaan van Waalwijks Be lang door de gemeentenarpn en het gemeentebestuur aan deze vereniging werd aangeboden bin nenkort officieel in gebruik te stellen. Dit zal geschieden ver- moedcl:;k 9 mei a.s. met een con cert daar ter plaatse, terwijl de overdracht in de pauze zal plaats hebben. B. en W. stellen voor de fon tein de naam te geven van „Juli- rfna-fontein", mede ter herinne ring aan de 50ste verjaardag van H. M. de Koningin. TONEELAVOND RKC-JEUGD. Donderdag 23 april hield de RKC-jeugd haar jaarlijkse toneel avond in De Gecroonde Leersse. Het was een genoeglijk spel, wat inhoud betreft weinig omvattend, maar een spel waarbij de jeugd wel plezier heeft gehad. „De we reldreis van Bulletje en Bone- staak" werd, met de nodige on volkomenheden jeugdtoneel ei gen, goed gebracht. Iedere speler heeft zijn rol zo goed mogelijk getracht te brengen, de een met meer, de ander met minder suc ces. Vooral Ouwe Hein met zijn sterk verhaal was goed opdreef. Bulletje en Bonestaak werden er nog al eens tussen genomen, maar lieten zich toch .ook niet onbetuigd. In het 3e bedrijf had Neptunus met enige vertraging te kampen op zijn reis van de bo dem der zee naar de oppervlakte, zodat de op het toneel aanwezige spelers zich onledig moesten hou den met het rondwandelen op 't scheepsdek en het verzinnen van niet in het tekstboekje aanwezige samenspraken. Toen Zijne Ma jesteit tenslotte was gearriveerd, werd de zaak verder vlot afge werkt. zodat om ruim 10 uur het in behoorlijke getale opgekomen publiek zich na een gezellige avond huiswaarts kon keren. Met deze uitvoering is 'n punt gezet achter de winteractiviteiten van de RKC-jeugd. Wij zien nu vooruit naar 't Pastoor Ras wis- selbekertournooi en... de kamp- week in Zundert. SOLISTEN IN MOZART'S „REQUIEM". In het Requiem van Mozart, dat op 4 mei na de dodenherden king zal worden uitgevoerd door het Waalwijks Orkest en de Lie dertafel Oefening en Vermaak, zullen als solisten optreden: Nel Dupont sopraan, Antoinet te Blom alt, M. Hesselberth tenor en H. Vesters, bas. MATER AMABILISSCHOOL. Woensdag 13 mei zal in de zaal van De Gecroonde Leersse de sluiting plaats hebben van het cursusjaar der Mater Amabilis- school. Burgemeester Teijssen zal als voorzitter van het schoolbe stuur de diploma's uitreiken, waarna de leerlingen voor het voetlicht komen met hun show: „Hoera, Vakantie." BEDRIJFSJUBILEUM. Dc heer W. Hoogendoorn, pro curatiehouder hij de fa. J. Wilde man Co. alhier, zal op vrijdag 1 mei a.s. zijn zilveren dienstju- bileum bij dit bedrijf herdenken. AUTO TEGEN BUS. Op het Laageinde had donder dag j.l. een aanrijding plaats tus sen een personenauto, bestuurd door de heer A. M. alhier en een autobus van de fa. Mulders-Sars, bestuurd door A. H. uit Dongen. De heer M., die van oostelijke in westelijke richting reed, wilde voorrang verlenen aan de uit de tegenovergestelde richting nade rende autobus. Zijn wagen begon daarbij echter te slippen en sloeg met een harde klap tegen de bus op. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Het mag een wonder heten, dat persoonlijke ongelukken uitbleven. Wanneer zal deze weg eens verbeterd wor den? Districtssöel van de verkenners der Kath. Jeugdbeweging. Wie gisteren, zondag 26 april jl., de regen had durven trotse ren om eens een kijkje te gaan nemen bij de Achterste Hoeven, had daar ondanks het slechte weer een kleurig schouwspel kunnen zien. Uit de Provincie KONINGINNEDAG. Ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van H.M. de Koningin zal ook dit jaar het jeugdcomité met medewerking van het on derwijzend personeel een optocht organise ren. Nu Hare Majesteit 50 jaar wordt, moet er zeker iets bijzonders van gemaakt wor den, wat wel is te verwachten, want vele buurten zijn druk in de weer. Dank zij een subsidie van de gemeente, kan de deelname deze keer geheel gratis zijn. Dus dit wordt donderdag wederom de grote strijd om de prachtige wisselbeker, welke groep zal die nu in ontvangst nemen. Aanmelden van groepen is wederom bij dhr. Brocren, Plein 21. Alle kinderen kun nen meedoen aan de optocht, dus ook de kleintjes van de kleuterschool. De optocht wordt samengesteld om half twee op het plein. Na afloop verzamelen de deelnemers van de groepen zich op de speel plaats van de oude meisjesschool. De an dere meisjes en jongens die aan de optocht hebben meegedaan, komen op de speel plaats van de St. Aloysiusschool. Hierna worden de kinderen getrakteerd. De groe pen krijgen een extra versnapering. KORFBALWEDSTRIJDEN. Never Down A - Concordia A afgelast. Avanti A - Never Down B 2-1 Avanti B-Never Down C 0-10 De Vlijmense junioren Never Down C grepen haar kans voor de bovenste plaats en wonnen maar liefst met 18-0 van Avanti B Schijndel. WIELRENNEN. Ronde van den Dongen. B. v. d. Ven uit Vlijmen won de ronde van den Dongen, een wedstrijd over 100 km., in 2 uur 6 min. en 48 sec, wat bewijst dat er in een hoog tempo is gereden. Vanaf de eerste ronde was er volop strijd. Van de Ven sprong uit de groep weg en 6 renners gingen mee. Dit zevental is meteen door gegaan en liep een ronde uit.Het peloton dat het gevaar inzag, kwam sterk opzetten, verschillende renners probeerden de kop lopers te achtervolgen, maar niets lukte, het zevental hield ondanks verwoede pogingen van het peloton vol en behield haar voor sprong. Van de Ven! die deze middag zeer sterk reed, bezorgde het publiek weer en kele spannende rondes; hij sprong uit de kopgroep weg, enkele renners gingen mee, en nu was de strijd het spannendst; nu ging het tussen de uitlopers, de achtervolgers en het peloton, maar hoe deze zich ook in spanden, niets mocht baten en de laatste ronde kwam met dezelfde stand, van de Ven bleef oppermachtig en won de ronde van Dongen; het aantal premies was bijzonder groot. Door dit mooie succes zal de belangstel ling zeker nog groter zijn voor wat van de Ven in de grote strijd Berlijn-Warschau- Praag zal presteren. A.s. dinsdag vertretkt hij en wij wensen hem en zijn ploegmakkers veel succes. De successen van de leden van de Wie lerclub de Zwaluw waren zondag wel bij zonder groot, want Tiny v. d. Lee uit Dru- ncn won de ronde van Veldhoven. Zondag 3 mei zal in Vlijmen de grote wielerronde worden gehouden voor onaf- hankelijken, amateurs en nieuwelingen. Een uitvoerige beschouwing in het volgend num mer. VERGADERING. Voor het houden van de gebruikelijke voorjaarsvergadering kwamen de leden van de Onderlinge Paardenverzekering vrijdag avond in café J. van Oijen bijeen. De op komst was echter niet groot toen te ca. half 9 de voorzitter met een woord van welkom de vergadering opende. Het afgelopen half jaar is voor de ver zekering een gunstig tijdperk geweest, want slechts één paard behoefde te wor den overgenomen. Vervolgens werden door de secretaris de presentielijst en de notulen van de vorige vergadering voorgelezen, wel ke laatste onveranderd werden goedgekeurd; ook het financieel verslag gaf een gunstig beeld te zien en de kas sloot met een flink batig saldo. Als schattingsdag werd vast gesteld heden maandag 27 april en wel in de voormiddag te Herpt en Hedikhuizen, uit welke plaatsen de houders van paarden bij de verzekering alhier zijn aangesloten, en na de middag in eigen plaats. De op te ruimen paarden werden bij in schrijving verkocht voor 56 pet. van de ge schatte waarde voor paarden en 31 pet. voor pony's. Na de rondvraag, waarvan verschillen de leden gebruik maakten, dankte de voor zitter van de Rijvereniging Juliana, die on langs haar 25-jarig bestaan herdacht, het bestuur en de leden van de verzekering voor de ruime bijdrage aan het feestge schenk. HERBENOEMING BURGEMEESTER. De edelachtbare heer A. Smit, is bij Kon. besluit van 15 april 1959 no. 6 met j ingang van 1 mei a.s. opnieuw benoemd tot burgemeester van Sprang-Capelle. GEREF. KERK Ter verkiezing van ambtsdragers bij de Geref. Kerk alhier wegens periodieke af treding van een ouderling en een diaken, werden door de kerkeraad de volgende dub beltallen gesteld: voor ouderling M. van Beek en W. Mersie; voor diaken J. Kooy en Ph. Verbeek. PROGRAMMA KINDERFEESTEN OP 30 APRIL 1959, ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van H. M. Koningin Juliana. 's Morgens 8.30 uur opstelling van die kinderen die met versierde wagens, mand jes, kussens, fietsen of wat ook, deelne men aan de kinderoptocht, op het plein voor de Chr. school alhier, waarna beoordeling door de jury bestaande uit de eerw. heren Ds. Bos en Ds. v. d. Meulen, gemeente secretaris van Prooijen en de heer Mout- haan.. 9 uur Opstelling van de kinderoptocht en afmars naar het gemeentehuis, via Bern- hardstraat, Wilhelminastraat Bcatrix- straat. 10 uur: Aubade voor het gemeentehuis, door de 3 lagere scholen van Sprang-Capelle en de twee scholen van de Loonsedijk. Na de aubade kleine traktatie. Daarna trekt dc optocht door Sprang Raadhuisstraat, v. d. Duinstraat, Dijkstraat, Kerkstraat, Oosteinde, daar keren, Tilb.- weg, Jan de Rooijstraat, Oudestraat, Mo lenplein, Molenstraat, terug naar de school. Bij aankomst aldaar worden de prijzen bekend gemaakt en volgt de traktatie der kinderen in de verschillende lokalen van de school. In de optocht gaan de kleuters van de kleuterschool en de leerlingen van de le klas der lagere school mee op wagens. De Harmonie Marijke en de Drumband met pijpers zullen de optocht met muziek be geleiden. De Oranjevereniging Juliana heeft voor de kinderen van de leden voor de namiddag een filmvoorstelling georganiseerd. Filmvoorstellingen voor de Jeugd. Om half drie zal in de zaal van de Chr. Volksbond een aantrekkeijlk kinderprogram ma worden gedraaid voor de kinderen van de leden woonachtig in de Kerkstraat, Oost einde, Tilburgseweg en Jan de Rooijstraat, terwijl hetzelfde programma om 4 uur zal worden vertoond voor de kinderen van de leden woonachtig in het overige deel van Sprang. De kinderen van de leden dei Oranjevereniging hebben vrije toegang; kin deren van niet-leden hebben voor zover er plaats is, toegang tegen betaling van 50 ct. VERJAARSGESCHENK H.M. DE KONINGIN. De door de Burgemeester ontvangen bij dragen voor het geschenk voor H. M. de Koningin bedragen in totaal de som van f 1009.80, gesplitst als volgt: van bedrijven f 400, van verenigingen f 315.50 en van de ingezetenen f 294.30. De Coöp. Boerenleenbank 's Grevelduin- Capelle, hield jl. vrijdagavond in de zaal van mevr. Cové-v. d. Haart, aan de Nieu- wevaart alhier, haar algemene ledenverga dering. Te ongeveer 7.45 uur opende de voorzitter de heer G. v. d. Hoeven, deze vergadering en sprak een kort welkomst woord tot de leden, waarna hij als secreta ris aanwees de heer L. v. d. Made. De no tulen der algemene ledenvergadering van 18 april 1958 werden vervolgens gelezen en onveranderd vastgesteld en ondertekend, onder dankzegging aan de secretaris voor het werk besteed aan het opmaken dezer notulen. De voorzitter gaf vervolgens een verslag van de toestand der bank over 1958. Uit dit verslag geven wij enkele gegevens. De voorzitter merkt op, dat dc Iiquiditeits- grenzen A en B, zoals die door de Centrale Bank zijn vastgesteld ultimo december 1957 op de A-grens een tekort van f 187.000.-' geven en op de B-grens een overschot van f 1000.-. Als we nu de stand hiervan per 31 december 1958 onder de loupe nemen, dan zien we op de A-grens nog een tekort van f 31.000 en op de B-grens een over schot van f 194.000. Dit wil dus zeggen, dat de liquiditeit op de A-grens gunstiger is komen te liggen met f 156.000 en op de B-grens met f 193.000.-. U zult zich echter afvragen, aldus de voorziter, wat verstaan we dan hier onder, liquiditeitsgrenzen. A. Het is een Bank, lid van de Centrale Banw, niet geoorloofd voor schotten op lange termijn te verstrekken, zodra het totaalbedrag aan uitstaande voorschotten, leningen, deelnemingen in le ningen en hypotheken (op korte en lange termijn), vermeerderd met het totaalbedrag aan door de Bank geopende kredieten, meer bedraagt dan 70 van het bedrag der spaargelden en deposito's in lopende reke ning en van de reserve. Onder „voorschot ten op lange termijn" worden verstaan voor schotten, leningen of andere beleggingen (uitgezonderd effecten), die krachtens hun bestemming een langere looptijd of duur hebben dan gemiddeld 5 jaar. B. Het is een Bank, lid van de Centrale Bank, niet ge oorloofd voorschotten en kredieten te ver strekken of beleggingen (inclusief belegging in effecten) of uitzettingen in welke vorm ook, te doen zodra en zolang het saldo te goed bij de Centrale Bank minder bedraagt dan 25 van het totaalbedrag aan spaar gelden en disposito's in lopende rekening, vermeerderd met 25 van het bedrag van de ruimte op de lopende kredieten. Onder deze ruimte wordt verstaan het totaalbedrag van de debetsaldi. De verbetering, die we zo juist hebben gezien, is waarschijnlijk mede toe te schrij ven aan de hogere spaargeldrente van 3M pet. De uitzettingen bleven mede door de verscherpte dispensatieregeling bij de be sparingen ten achter, waardoor de beschik bare middelen belangrijk stegen. Het saldo voorschotten bedroeg per 31 december 1957 f 305.737.73; in 1958 is aan nieuwe voor schotten verstrekt f 55.450. -terwijl in het dienstjaar is afgelost f 58.824.75, zo dat er op 31 december 1958 een saldo rest van f 302.362.98. Het tegoed aan spaargelden bedroeg per 31 december 1957 f847.147.68 en ultimo 1958 f988.751.11. Dit was dus 'n vooruitgang van f 141.603.43 In 1958 zijn we gestart met schoolsparen bij de Koningin Julianaschool te Capelle en op nieuw begonnen bij de Prinses Wilhelmina- school aan de Loonsedijk. In 1957 waren we op deze school in de eerste klas begon nen met zegelsparen; de overige klassen van deze school waren reeds bij de Rijks postspaarbank. Aangezien het zegelsparen minder resultaat opleverde en er minder animo bestond voor dit systeem dan voor het spaarkistensysteem hebben we het spaar- kistensysteem ingevoerd. In de toekomst laat het zich aanzien dat hiervan gunstige resul- toten zijn te verwachten. Het saldo hiervan beliep per 31 december 1958 f 6.205.90. In oktober 1958 werd ook gestart met de uitvoering van de jeugdspaarwet, die ten doel heeft het sparen van personen van 15 tot 21 jaar te bevorderen door middel van een /door het Rijk toe te kennen premie van 10 Ondanks de propaganda, die hiervoor is gevoerd is het resultaat be droevend weinig. Het gezamenlijk bedrag was per 31 december 1958 f 572.13. We zullen maar hopen, dat het hiermede gaat zoals het met zoveel dingen is gegaan. Als er één schaap over de dam is volgen er meer. De gang van zaken in de landbouw is over het algemeen nogal meegevallen. Aanvankelijk liet de toestand in de zuivel- sektor zich somber aanzien, doch aan het einde van het jaar aan de boter- en kaas consumptie in het binnenland toe. Mogelijk zal zich dit herstel ook dit jaar voortzetten. In de tuinbouw waren de resultaten zeer verschillend. Degenen, die nog koude grond of platglascultuur beoefenen, zullen t.z.t. genoodzaakt zijn zich om te schakelen op warenhuizen, aangezien voor de toekomst een sterkere concurrentie kan worden ver wacht. Dat een en ander bij omschakeling met grote onkosten gepaard gaat, behoeft geen betoog. Wij hopen dan ook, dat de Boerenleenbank waar nodig haar financiële hulp zal kunnen blijven verlenen. Thans, aldus de voorzitter, laten we nog enkele gegevens volgen. De kreditsadli in rekening courant bedroegen einde 1958 f213.529.45 tegenover in '57 f 176.149.10. De reserve bedroeg in 1958 f 74.381.62, exclusief de winst ad f 3.125.73; in '57 be droeg de reserve f 70.732.16. De omzet be droeg over 1958 f 8.677.717.59, tegenover in 1957 f 6.682.048.29, een stijging dus van f 1.995.669.30. Het aantal voorschotten beliep 72; het aantal rekening-couranthou ders 90; het aantal spaarrekeningen 828 en het ledental 317. Teneinde onze taak te kun nen blijven vervullen, te weten financiering van land- en tuinbouw op korte en middel bare termijn blijft het nog steeds van groot belang, dat de beschikbare middelen aan Uw eigen bank worden toevertrouwd. Over het afgelopen jaar mogen wij, de plaatselij ke omstandigheden in aanmerking genomen, niet ontevreden zijn. Tot zover het verslag van de voorzitter. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer L. v. d. Made, in de plaats van de heer C. Vos, die zich niet meer herkiesbaar stel de. Tot lid van de Raad van Toezicht werd gekozen de heer J. van Tilborgh. In verband met het zich terugtrekken uit het bestuur der Boerenleenbank door dhr. C. Vos sprak de voorzitter enkele woorden van dank tot het scheidende lid. De voor zitter zei o.m.: Thans zijn we dan genaderd tot het ogenblik, dat U, mijnheer Vos, als bestuurslid en als secretaris van het bestuur onzer Coöp. Boerenleenbank, ons gaat ver laten. Het is een zeer treffend ogenblik voor ons, zowel als voor U, die na een zittings periode van bijna 36 jaar als bestuurslid van ons afscheid gaat nemen. Immers van af 22 mei 1923 waart gij lid van ons be stuur en vanaf 9 januari 1930 tot heden secretaris van ons college. Veel, ja heel veel hebt gij voor onze Bank gedaan, nooit was U iets teveel, trouw hebt ge de verga deringen der Bank bezocht en de bloei van onze Bank is mede aan Uw werkkracht te danken. Wij leden van het bestuur en de Raad van Toezicht, alsmede onze kassier zeggen U dank voor de prettige samenwer king die we van U mochten ondervinden en ik ben er van overtuigd, namens alle leden te spreken, alsmede namens de Centrale Bank, wanneer ik U dank voor alles wat ge voor de Bank hebt gedaan. Wij spreken de wens uit en we hopen, dat gij de tijd, die U in dit leven nog wordt geschonken in een goede gezondheid en onder gunstige om standigheden moogt doorbrengen en genie ten van een welverdiende rust en dat gij met dankbaarheid zult mogen terugzien op de jaren, die achter U liggen. Verder hopen we, dat gij in het bijzonder met dankbaar heid zult mogen terugblikken, op de pe riode waarin gij Uw krachten hebt gewijd aan de belangen onzer Bank. Als aandenken en blijk van waardering bied ik U, namens onze Bank, dit kistje sigaren aan. Ook de Centrale Bank te Utrecht geeft blijk van haar grote waardering, waarbij ik U, na mens haar deze oorkonde mag aanbieden. De heer Vos dankt de voorzitter voor zijn woorden tot hem gericht alsmede voor de aangeboden geschenken. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het bestuur het v.m. Groene Kruis ge bouwtje heeft aangekocht, om hierin, nadat de nodige verbeteringen zijn aangebracht, de Bank te vestigen. De voorzitter liet een schets-tekening rondgaan van het ontworpen plan van Ir. de Wilde uit Breda. Een der leden meende, dat de aan te brengen veranderingen toch wel een groot bedrag zouden vergen en vroeg zich af of het inderdaad nodig was, dat de kassier in het gebouw woonde. De voorzitter deelde mede, dat de Centrale Bank gaarne ziet dat de kassier in het gebouw woont. Aangezien geen der leden nog iets voor de rondvraag had, sloot de voorzitter te on geveer half 10 de algemene vergadering. PLATTELANDSVROUWEN. J.I. dinsdagavond hield de afd. Sprang- Capelle van de Bond van Plattelandsvrou wen een vergadering in het gebouw van de Chr. Landbouwhuishoudschool, onder lei ding van haar presidente Mej. P. J. Rijken. Na opening der vergadering waarbij een bijzonder woord van welkom werd toege roepen aan enkele dames en heren van de PNEM, welke hedenavond een demonstra tie komen geven, werd het bondslied ge zongen. Vervolgens verkreeg een der dames van de PNEM het woord. Het is voor ons een waar genoegen deze avond te mogen verzorgen en alle apparaten te kunnen ver tonen, alsmede het gebruik dezer apparaten na te gaan, aldus spr. Men kookte melk, bakte een cake en veel zin kregen de dames in een mooie mixer. Men zal, geloven we, op het verlanglijstje met de verjaardag, wel een mixer zien staan. Zo waren de dames weg van dit apparaat. Een der heren van de PNEM vertelde over het gebruik van een boiler, terwijl een andere vertegenwoordiger de dames wegwijs maakte in de tarieven. Voorts werd een film vertoond. Na de pauze werd een bestuursverkie zing gehouden, aangezien mevr. v. Prooijen 6 jaar een bestuursfunctie heeft vervuld en reglementair moet aftreden. Mej. Rijken dankte mevr. van Prooijen voor haar uit muntend financieel beleid over haar 6-jari- ge periode en overhandigde haar een aar dig geschenk als aandenken. Tot lid van 't bestuur werd gekozen mevr. Rempt. Na een dankwoord aan de vertegenwoordigers van de PNEM, sloot mej. Rijken deze goed ge slaagde vergadering. Op 21 april j.l. hebben een groot aantal leden van de afd. Sprang-Capelle, de pro vinciale vergadering bijegwoond te Lage- Zwaluwe. Deze prov. vergadering werd door ongeveer 200 leden bijgewoond. Deze ver gadering werd gehouden in het gebouw Ons Belang. Bij aankomst werd de dames een kopje koffie met cake aangeboden. Dc presidente van de ontvangende afd. heette de aanwezigen hartelijk welkom te Lage-Zwaluwe. Veel moois hebben wij U niet te bieden, aldus deze presidente. Wij hebben geen raadhuis, kerk, bioscoop of mo len, alleen kunnen wij onze diepvrieskluis laten zien, naar het caroussel-model. Hier na werd het woord gevoerd door de Prov. presidente. Spr. heette hartelijk welkom burgemeester Gottschalk, de afgevaardig den van de afd. Zeeland, alsmede de heer Kortweg van de Mij. van Landbouw. Spr. wenste mevr. Pop, lid van het prov. bestuur spoedig beterschap toe. Onze bond, aldus spr., huldigt het devies, door de leden, voor de leden, maar Brabants kracht is maar klein, 12 afdelingen met 692 leden. Plaatst men daar tegenover de afd. Drente met 10.000 leden of Zuid-Holland met 6000 le den, dan moet ons devies zijn, steeds meer Plattelandsvrouwen lid van de Bond van Plattelandsvrouwen. Hierna las de secretaresse haar jaarver slag en kreeg men nog eens duidelijk te ho ren wat er over het afgelopen ...jaar zoal gepresenteerd was. Het bleek, dat talrijke kookcursussen waren gegeven en handwerk- middagen. Daarvan getuigden ook de ten toongestelde handwerken. De penningmees teressen deelde mede, dat het ledental ver groot diende te worden wilde men geen fi nancieel verlies lijden. Mevr. Molegraaf, lid van het hoofdbestuur, sprak over het ideaal van de Bond, om eindelijk eens een eigen huis te kunnen betrekken. Dit zou kunnen als elk lid f2.- extra hiervoor gaf. Mevr. Hoyting sprak over de jongeren or ganisatie en het nut van de Volks Hoge school en hun cursussen. Bakkeveen, Havel- te en Rockanje, aldus spr., zijn bekend door hun Volkshogescholen. De klokkestoel is het symbool - ik wek de slapenden en roep de levenden. Burgemeester Gottschalk wenste de vergadering een prettige dag toe. Mevr. Meijering van het woning-advies bureau vertelde iets over de diverse moei lijkheden bij haar afdeling. Hierna werden de diploma's voor handwerken uitgereikt aan de dames v. d. Heide, de Jong-Min- naard, voor de Poorte, Vos en van Vuuren- Kerst. Hun handwerkstuk gaat nu naar Utrecht. Na de pauze kregen dc dames een film te zien van de KLM. Er werd een prach tige kleurenfilm vertoond, vooraf gaf men eerst een uiteenzetting hoe het KLM be- "drijf gegroeid is in de laatste 50 jaar. Voorts werd een tweetal prachtige kleurenfilms vertoond over intercontinentale vluchten en Carabische Rhapsodie. Na een dankwoord aan de vertegenwoordigers van dc KLM en het zingen van het Wilhelmus, werd deze provinciale vergadering gesloten. P.V. DE LUCHTVAART. De P.V. De Luchtvaart alhier hield j.l. zondag een wedvlucht vanuit St. Chislain, over een afstand van 130 km. De uitslag luidt als volgt: G Treffers 1, 6, 15, 18, 27; P v Raamsdonk 2, 3, 9, 17, 24; B Pols 4, 19, 23; A Klootwijk 5, 32, 34, 45, 47; C de Cloe 7, 13, 35; P Bakkeren 8, 44, 48 J le Sage 10; S v Peer 11, 22, 29, 37; H Dal- maijer 12, 16; M v Peer 14, 26, 31, 42; P Nieuwenhuizen 20, 21, 36, 46; E Ha- verhals 25, 43; D v Helden 30; A Tactor 33; A v Oosterhout 38; H v Campen 39, 40, 41, 44; C Blok 49. A.s. zondag wordt een wedvlucht gehou den vanuit Bruly, over een afstand van 174 km. Inkorven a.s. zaterdagmiddag in het clublokaal. Voorts zal op 2 mei a.s. des nam. 8.30 uur een ledenvergadering worden gehouden in het clublokaal, zulks i.v.m. de verkiezing van een nieuw lid van het bestuur. LEDENVERGADERING. De Prinses Wilhelminaschool aan de Loonsedijk hoop a.s. dinsdagavond 8 uur in de school een algemene ledenvergadering te houden. De agenda vermeld o.m.: Opening, notulen; jaarverslag secretaris; verslag kas controlecommissie; financieel verslag van de penningmeester, vaststelling statuten en huish. reglement; rondvraag en sluiting. ZANGAVOND. De Gem. zangver. 't Rozeknopje heeft in samenwerking met het Helvoirts Gem. koor en de Oisterwijkse Gem. Zangver. Zang en Vriendschap, j.l. zaterdagavond 'n zangavond verzorgd in het verenigingsge bouw te Helvoirt. De koren stonden onder leiding van de heer J. van Gestel uit Til burg. De piano-begeleiding was in handen van een zoon van de dirigent, nl. de heer Constant van Gestel. Het programma werd geopend met Do- mine salvam fac, van A. Giessen. Hierna werden o.m. uitgevoerd Locus Iste, van A. Brückner; Sancta Maria van W. Mozart; Lentenacht van P. Zanen; een drietal Duit se volksliederen, o.m. Der Lindenbaum en Die Lorelei. Tot slot werd uitgevoerd de bekende wals van Joh. Strauss: Duizend en één nacht. De toneelgroep van de Rozeknop voerde hierna op het blijspel in drie bedrijven „Betsy weet 't beter". De opvoering van dti stuk werd met grote belangstelling beluis terd en de naam van de Rozeknop heeft in Helvoirt een goede klank gekregen. Na af loop dankte de oud-burgemeester van Hel voirt de drie koren voor hun mooie vertol king der liederen. Dok bracht spr. dank aan de leden van de toneelgroep voor de mooie toneelopvoering. Ook de dirigent en diens zoon werden in de dankwoorden van de oud-burgemeester betrokken. Na de pauze van het le en 2e en 2e en 3e bedrijf zong mej. Corry Versteden enkele leuke liederen o.a. van Catharine Valente. Zij werd op de piano begeleid door de heer J. v. Gestel. BEDRIJFSSCHAP OVER DE STIJGING VAN PRIJZEN IN SCHOENINDUSTRIE. Recente, en mogelijk toekomstige, prijsstijgingen hebben in de verga dering van het bestuur van het be- drijfsschap voor de schoenindustrie, die vrijdag te Tilburg is gehouden, n punt van bespreking uitgemaakt. Aansluitend op hetgeen namens de Nederlandse federatie van schoen fabrikanten onlangs door haar voor zitter, de heer A. H. C. Mannaerts, bekend werd gemaakt, onderstreep te het bestuurslid de heer P. F. Scheerens dat de voortdurende stij gingen in prijs van de huiden en vellen op de wereldmarkt voorna melijk een gevolg zijn van de slacht- beperkingen in Argentinië. Na de rigoureuze afslachtingen in voor gaande jaren, van de geringe nei ging tot afslachten in Noord-Ame- rika als gevolg van de lage veevoe der-prijzen en daartegenover de enorme aankopen van de landen achter het IJzeren Gordijn, die zo wel de Argentijnse als de Europese markten zijn gaan beheersen. Hoelang deze ontwikkeling zal voortgaan, is niet te overzien. Wel staat vast, dat de abnormale lage huidenprijzen niet zullen terugke ren en dat de markt zich op een hoger prij zenniveau definitief zal stabiliseren. Tot voor kort hebben de fabrikanten de prijsstijgingen kunnen opvangen, doch inmiddels hebben ze moeten besluiten tot een, volgens bestuursleden van werkge verszijde noodzakelijk verhoging van de prijzen der schoenen met ongeveer tien procent. Voor een algemene onrust is stel lig geen enkele aanleiding. De ui terst voorzichtige prijzenpolitiek van de Nederlandse looiers en schoenfabrikanten, zo werd gesteld, zullen nergens leiden tot schokken de gebeurtenissen. In felle bewoor dingen keerden verscheidene be stuursleden van het bedrijfsschap zich tegen recente publikaties, die zouden wijzen op een paniekstem ming. Oischoon het thema van efficiency en concentratie in de schoenindus trie stellig niet nieuw is, betoogden bestuursleden, dat, gezien de struc tuur in deze bedrijfstak, concentra tie gelijk zou staan met het prijs geven van de zelfstandigheid van vele kleine ondernemingen. Tevens vertoont de structuur van de schoenindustrie in de nabuurlanden eenzelfde aspect en enige sprekers twijfelden aan het effect van een dergelijk samengaan ten aanzien van het prijsniveau. Dat de Nederlandse schoenindus trie inzake vormgeving ten achter zou blijven bijvoorbeeld ten opzich te van Italië, werd nadrukkelijk be streden. Vergeten wordt, 'dat aan de schoenen in Italië, als gevolg onder meer van klimatologische omstan digheden aanmerkelijk andere eisen worden gesteld dan aan de Neder landse. Het jaarverslag van het bedrijfs schap over 1958 en de begroting voor 1959 werden zonder discussie goedgekeurd. De heer A. J. A. van Gerwen, tot dusver waarnemend se cretaris, werd benoemd tot secreta ris van het bedrijfsschap. Aan het slot van de vergadering gaf drs. C. de Wit. secretaris van de organisa tie van werkgevers in de metaal industrie een beschouwing over het probleem van de arbeidstijdverkor ting op grond van het jongste SER- rapport en de problematiek, welke hieraan verbonden is voor het be drijfsleven. De welpen, verkenners en voortrekkers van district Lang straat der Katholieke Jeugdbe weging speelden daar hun groot districtspel. De dag werd aange vangen met een H. (Mis, welke werd opgedragen door de dis trictsaalmoezenier. Het was een stemmige plechtigheid en het mooie landschap vormde rond 't altaar een prachtige kathedraal. De districtsaalmoezenier moedig de de jongens aan steeds goed te zijn voor iedereen, welke aan moediging hij ontleende uit de woorden van het H. Evangelie van die zondag. Na de H. Mis werd er ontbeten in het bos en gezien de enorme hoeveelheden boterhammen, welke waren mee gebracht, kon men er wel uit op maken, dat de jongens van plan waren om tijdens het spel aan te pakken. Om ongeveer half twaalf werd op de grote wei nabij een der Achterste Hoeven de dag of ficieel geopend met een vlaggen- parade, waarna uit deze boerde rij een tweetal herauten naar vo ren kwamen, welke de thans bui ten hun stad verblijvende bewo ners van Sidonië vertelde, dat de stad bedreigd werd door een ver vaarlijk monster en dat zij zich zelf en hun vee spoedig achter de stadsmuren moesten beveili gen. De tocht naar de stad was niet zo heel eenvoudig, want welpen en verkenners moesten een aantal behendigheidsposten passeren en kwamen na goed verloop hiervan pas aan de rand van de stad. Per patrouille en per nest moesten zij dan door 'n gevaarlijk gebied, hun vee (een luchtballon) veilig in de stad brengen. In dc gevaarlijke zone zaten 7 drakenkoppen, voortrek kers, die hun vee doodden. De meeste van de inwoners kwamen veilig aan. Op dc heuvel waar de stad was gevestigd, bevond zich de konin*?, die hun zijn wederva ren vertelde. Plotseling kwam uit de bossen, hoog te paard ge zeten ridder Joris en allen trok ken toen door naar een andere grote heuvel, waar de draak zich

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 6