<On LOON OP ZAND De Vluchteling Sprang-Capelle BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Wm Feuilleton DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 4 MEI 1959 telaars, bas-bariton, Frans v. Grins-- ven en Bert van 't Hof, tenoren, Jan Timp, bas, een aantal pianisten en de organist Albert de Klerk. Het concert te Eindhoven zal wor den gehouden op zondag 31 mei in de hal van het St. Catharina Lyceum met begeleiding van Het Brabants Orkest. INKOOPCOMBINATIE SCHOENHERSTELLERS. Vragen aan minister. Het tweede-kamerlid Peschar heeft aan de minister van economische za ken de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het juist, dat in de schoen- herstellersbranche recentelijk een lan delijke inkoopcombinatie tot stand is gekomen? 2. Is het eveneens juist, dat in deze combinatie opgenomen grossiers door hun leveranciers zijn uitgeslo ten? 3. Is het voorts juist, dat van de zijde van het ministerie van economi sche zaken pogingen zijn gedaan om voor de gerezen moeilijkheden een oplossing te vinden? 4. Is het de minister bekend, dat de in vraag 1 bedoelde inkoopcombi natie inmiddels werd opgeheven? 5. Staat de minister nog steeds op het standpunt, dat de economische samenwerking in het midden- en kleinbedrijf een waardevol middel kan zijn om de positie van dit bedrijf te versterken? 6. Is de minister bereid om de wenselijkheid en de mogelijkheden van economische samenwerking in het schoenherstellersbedrijf nader te doen onderzoeken? 7. Is de minister bereid om, na 't in vraag 6 bedoelde onderzoek, de maatregelen te nemen, welke zullen verhinderen dat gezonde vormen van economische samenwerking op een voor het algemeen belang moeilijk te aanvaarden wijze worden tegenge gaan? v.MAAREN BRILLEN r en Beter dan waar ook! WAPENDIEFSTAL UIT LANDMACHTKAZERNE. Voor de tweede maal in drie we ken tijd hebben inbrekers uit een op slagplaats van de Koninklijke Land macht wapens gestolen. Vrijdagoch tend werd ontdekt dat uit de opslag plaats van de Munitie Depot Com pagnie, een onderdeel van het basis commando, in de Oranje Nassau- j kazerne aan de Sarphatistraat 110 te Amsterdam-Oost vijf pistolen, vier revolvers en 2000 patronen waren verdwenen. EERSTE DAG BOETES OP STRAAT Een fietser doet er goed aan des ochtends voor hij of zij weggaat, een rijksdaalder bij zich te steken. Dit is de conclusie van de politie te Zwolle en Kampen, op de eerste dag van t geven van boetes op straat voor lich te overtredingen. In verscheidene in aanmerking komende gevallen bleken de slachtoffers onvoldoende geld bij zich te hebben, hoewel zij wel gene gen waren direct schoon schip te ma ken. In Zwolle werden elf boetes ge- incasseerd, verdeeld over drie tarie ven: 2.50 gulden, 5.- en 7.50. In Kampen werden in zeven gevallen boetes opgelegd, en direct voldaan. Het publiek reageerde op de nieuwe regeling over het algemeen zeer gun stig. De verkeersgroep Zwolle van de rijkspolitie en de rijkspolitie Steen- wijkerwold hebben de nieuwe regeling nog niet in praktijk gebracht. In Rotterdam zullen de „bonne tjes" a contant pas volgende week in circulatie komen. In verband met de vele extra-diensten voor Koninginne dag konden alle 1300 politiemannen niet meer tijdig worden bevoorraad met de benodigde bescheiden. Ook in Breda en Zevenbergen start de con tant-actie later. SCHIP VERGING IN STORM OP IJSELMEER. Het schippersechtpaar C. Bouman, beiden 27 jaar, heeft vanaf de nacht van donderdag op vrijdag tot vrij dagmiddag na 12 uur, ruim 10 uur lang in een metershoog opgolvend IJselmeer gestaan op een ondiepe plek. Naar men moet aannemen zich aanvankelijk vastklemmend aan de mast van hun schip en later tot aan hun middel in het water staande, dat bovendien door de storm onophou delijk in metershoge golven over hun hoofden is heengezwiept. Vrijdagmiddag heeft een boot van de rijkspolitie te water uit Enkhuizen, die eigenlijk op zoek was naar andere vermisten, dit tweetal enkele kilome ters uit de Huizer haven opgepikt. Zowel de heer als mevrouw Bouman waren verstijfd van de koude, totaal verkleumd en volkomen op van de doorstane ellende. Niet gevonden zijn twee andere slachtoffers van de stormnacht van donderdag op vrijdag in het IJsel meer. De 31-jarige gehuwde schip per P. C. de Jonge, vader van twee kinderen en zijn 19-jarige ongehuw de hulp, J. van Ekelenburg, beiden uit Rotterdam, waren de opvarenden vart het vrachtschip „Centina Wil- helmina", waarvan zoveel wrakstuk ken in de omgevng van Marken zijn gevonden, dat de rijkspoltie moet aan nemen dat deze schipper en zijn knecht in het IJselmeer zijn omgeko men. ZOMERPOSTZEGELS 1959 VOOR ZIEKEN EN HULP BEHOEVENDEN. Duizenden spastische kinderen in ons land wachten nog op de hulp, die hen tot mensen kan maken, die hun plaats in de maatschappij ten volle waard zijn. Rheumapatiënten, over 't gehele land verspreid, ontberen nog steeds de steun, die hun lijden aan zienlijk kan verlichten. Asthmapa- tiëntjes, die het vaak heel moeilijk hebben, kunnen leren, ondanks hun ziekte, een vrijwel normaal leven te leiden. Het werk voor gebrekkige ver kenners, gidsen en padvindsters, dreigt vast te lopen door 't wegval len van een overheidssubsidie als ge volg van de bestedingsbeperking. Voor dit alles is echter een oplossing en de Zomerpostzegelactie 1959 draagt haar deel hiertoe bij. Ieder jaar weer komen talrijke instellingen op het gebied van de volksgezond heid, het maatschappelijk werk en de culturele zorg, ongeacht hun levens beschouwelijke richting, in aanmer king voor een deel van de opbrengst van de Zomerpostzegels. Vorig jaar kon een bedrag van ruim tweehonderdduizend gulden on der al die instellingen worden ver deeld. 11 mei is de eerste dag van uit gifte van de Zomerzegels 1959. De bekende Amsterdamse kunstenaar Lex Hom ontwierp deze zegels, even als de bijbehorende prentbriefkaar ten. Het nationaal karakter van de actie wordt dit jaar extra geaccentu eerd doordat de zegels en kaarten in beeld brengen, wat in Nederland door volharding en eendrachtige inspan ning werd en wordt bereikt: het Del taplan en andere grote waterwerken. De postzegels, die tot en met 27 juni verkrijgbaar zullen zijn bij de postkantoren en plaatselijke comité's voor de Zomerpostzegels, die tevens de prentbriefkaarten en verkoop zul len aanbieden, blijven geldig tot 31 december 1960. Zij worden uitgege ven in de waarden van 4, 6, 8, 12 en 30 cent, met toeslagen resp. van 4, 4, 4, 9 en 9 cent. Voor de philatelisten komen er eerstedagenveloppen met een kaart van de Deltawerken, waarop een ge hele serie zegels kan worden geplakt. Deze enveloppen moeten worden voorzien van naam en adres van de belanghebbende uiterlijk op de dag van afgifte aan het loket van een postkantoor worden afgegeven. Zij worden dan van een speciaal post stempel yoorzien. De postzegelhandel verleent hierbij graag bemiddeling. Een groot aantal instellingen zal een aandeel krijgen uit de opbrengst van deze actie 1959. Verder wordt een kwart van de opbrengst aan de provincies uitgekeerd, waaruit locale of regionale instellingen een aandeel kunnen krijgen. De serie prentbriefkaarten, bestaan de uit vijf fraaie houtskooltekeningen van de Deltawerken, kost 75 cent. Uiteraard komt ook de opbrengst van deze kaarten ten goede aan de ver schillende instellingen. Sprang Met het oog op Hemelvaartsdag zal het volgend nummer van ons blad a.s. VRIJDAGMIDDAG verschijnen. Berichten en advertenties worden ingewacht tot WOENSDAGMID DAG 12 UUR. Wij attenderen er op dat Vrijdag ochtend geen advertenties of berich ten meer kunnen worden aangeno men, daar wij 's voormiddags moeten afdrukken. Administratie. 30. „Met wie heb ik eigenlijk het genoegen?" vroeg commissaris Kaas nagel droogjes. Verwonderd keek Ysbrand Ysinga hem aan en hij zei: „Wel pofferdikkeme! Alle kleine kinders van Bonckelkoov'n kennen de ieskarretjes van Ysinga en de po litie kent ze niet. Man, ik ben de on gekroonde ieskoning van Bonckelk oov'n! Ik ben Ysinga, Ysbrand Ysin ga! Ik ben een van de 941 million - nairs die ons land riek is. Heb je dat pas geleden niet in de krant gele zen?" - „Het spijt me wel, heer Ysbrand", antwoordde commissaris Kaasnagel. „Maar wij van de politie hebben niet veel kennissen onder de millionnairs. Ons salaris is wel een ietsje minder, begrijp je?" - „Och, dat geeft niet, kerel", zei Ysbrand goeiig. „Als ik je soms 'es van dienst kan weez'n met een tientje, of zo. Je vraagt het maar. Ysbrand is er goed veur! Haha! Ysbrand heeft geld zat! Maar noe wat anders. Ik kom aangifte doen van het steel'n van een ieskarretje en een wit jassie. Boov'n- dien van het moedwillig en opzette lijk bederv'n van een liter of tien best ies! Twee Italianen benn'n de daders. Als je ze vangt, commissa ris, noudan hebben je kinders hun hele leev'n vrij ies eet'n an de karretjes van TOBEVACONI!" Ysbrand meende dat hij hiermede ruimschoots had voldaan aan zijn burgerplichten en wandelde zielsver- noegd het politiebureau weer uit. En intussen keek de hele stad Bon- ckelhoven uit naar het ijskarretje met menselijke inhoud Maar wie schonk er aandacht aan de auto van de firma Sjouwerman en Vrachtjes? Niemand natuurlijk. Zo kon het gebeuren, dat deze vracht auto ongehinderd de overweg kon passeren om vervolgens rechts af te draaien naar het opslagterrein van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" van Cayenne Door i Ottwell Binns. 70) „Hij moet een vreselijke doodstrijd gehad hebben". i „Kan best zijn, maar ik denk aan die dode vrouw bij ons in de hut, en aan het meisje. Hij heeft niet meer dan zijn verdiende loon". „In ieder geval zijn we er nu ze ker van dat we van hem geen ge- vaar meer te duchten hebben, en dat is heel wat. Kom, laten we te- ruggaan". Ze zochten hun weg terug naar 't kamp, waar het nieuws van de dood van André zwijgend aangehoord werd. Na gegeten te hebben, groe ven ze een graf voor de vrouw, en toen de kleine begrafenisplechtig heid voorbij was, werd André be graven. Daarna beraadslaagden de vier mannen over hetgeen verder te doen stond. „Ik hen er voor, hier te blij ven", meende Sandy. „En die twee kerels daarginds een poosje te laten werken. Wat stevig graafwerk zal Le Coq goed doen." „Dwangarbeid?" merkte Har- borough op. „Als je het zo noemen wilt. Als we hen loslaten en ze bereiken Cayenne, zoals Dudley vannacht zei, dan raken we allemaal in de put. Le Coq zal wel liever niet veel met de overheid te maken willen hebben, denk ik, maar hij heeft maar een paar woorden op een vodje papier te schrijven en we hebben dc poppen aan t dan sen. We hebben slechts de keuze tussen twee dingen: hen laten werken of voortdurend gebonden houden tot we hier klaar zijn, om ze dan op deze plek los te laten. Als ik het voor het zeggen had, liet ik ze heel hard werken, tot we genoeg diamanten naar onze zin bij elkaar hebben. Met hun vrijwillige hulp kunnen we de hele plek in een maand tijd uit gegraven hebben. Na enig heen en weer gepraat kreeg de Schot zijn zin en een uur later waren I j* Coq en Pedro reeds aan het werk, terwijl San dy met het geweer in de aanslag de wacht hield. „Denk er aan, geen grapjes proberen uit te halen", dreigde hij. „Volgens recht en billijkheid hoorden jullie op het ogenblik thuis bij de kettinggangers in Cayenne, en als je zo goed wilt zijn, 't beetje verbeeldingskracht dat je bezit, te laten werken, kun je je gemakkelijk voorstellen, dat jullie daar ook werkelijk zijn en dat ik een officiële bewaker ben. En ik zal precies op dezelfde ma nier handelen als zij, in geval jullie proberen te ontvluchten. Ik zal schieten, en wel schieten om te doden. Eerlijk gezegd zal het mij niet spijten als ik die kans krijg. Pas dus maar op en zorg dat we tevreden kunnen zijn over jullie werk." Daar de hulp der Indianen nu niet langer nodig was, werden zij ontslagen en keerden met de ka no terug. De twee gevangenen, waar schijnlijk blij er het leven niet bij in te schieten, aanvaardden de toestand met filosofische kalmte en gedurende bijna drie weken werkten ze rustig door zonder dat er iets buitengewoons voor viel. De diamanten-oogst viel buiten verwachting mee. Toen gebeurde er op een namiddag iets dat een eind maakte aan de gang van zaken. Langdon was in het kamp met behulp van Mimi bezig 't avond maal te bereiden, toen er plotse ling een kreet klonk vanuit dc richting van het diamantveld, on middellijk gevolgd door een ge weerschot. Haastig sprong Lang don op. „Er gebeurt daar iets wat niet in de haak is." Opnieuw klonken schoten en kreten, en Langdon rende naar een der hutten om een geweer tc grijpen, om op alle mogelijkhe den voorbereid te zijn. „Ga je hut binnen, Mimi. Snel!" Het meisje gehoorzaamde hemi terstond en hij stelde zich op een open plek op die het hele kamp beheerste, achter een der bomen waaraan de motorboot vast lag. Een paar minuten verstreken. Dan hoorde hij het geluid van haastige voetstappen. Even later hielden ze weer op; blijkbaar hield de nieuwgekomene stil om het kamp te overzien. Nog 'n mi nuut later verscheen Le Coq, hij gend van het harde lopen. Na een snelle onderzoekende blik in het rond te hebben geworpen, rende hij zo snel z'n benen hem konden dragen de open ruimte over in de richting van de boot. Langdon begreep zijn bedoe ling; hij wilde met de boot ont snappen. Toen de vluchteling nog slechts een tiental meters van z'n doel verwijderd was, trad Lang don van achter zijn boot te voor schijn. „Sta stil, Le Coq, of ik schiet." Een onderdeel van een seconde hield Le Coq inderdaad zijn vaart j in en keek rond om te ontdekken waar zijn vijand zich bevond. „Ga plat op de grond liggen", commandeerde Langdon. Le Coq gaf zich echter niet zo gauw gewonnen. Daar hij zich de weg naar de rivier versperd zag, wendde hij zich naar het woud. Blijkbaar verkoos hij de kans een kogel te krijgen boven de zeker heid opnieuw in het diamantveld te moeten werken. Langdon werd een ogenblik verrast door zijn plotselinge wending, terwijl hij bovendien aarzelde om in koelen bloede een ongewapend man neer te schieten. Zo kwam het dat hij tenslotte, echter een seconde te laat, op de benen van de vluchte ling mikte. De kogel miste zijn doel en met een triomfantelijke kreet verdween Le Coq achter dc eerste bomen van 't woud. Zich zelf verwensend om z'n aarzeling begon Langdon dc achtervolging. Maar de kleine voorsprong die de vluchteling had, was voldoende om hem in het dichte geboomte de kans te geven zich schuil te houden voor de speurende ogen van Dudley. Tweemaal kregen ze elkaar in het oog, maar telkens slaagde Le Coq er in tijdig weer weg te komen. Bevreesd dat de vluchteling van het onbewaakte ogenblik ge bruik zou maken om toch nog naar de boot te snellen en zich hiermee uit de voeten te maken, durfde Langdon zich niet ver van dc landingsplaats verwijderen en na een kwartier besloot hij de vervolging, die hier tussen de bo men toch geen kans van slagen had, op tc geven. Juist toen hij de open plek weer bereikte, kwa men Sandy en Harborough van de andere kant aangesneld. „Goddank, dat jou niets is overkomenriep de Schot uit. „Die vervloekte Fransman wierp onverwachts Jules een schop naar het hoofd en ging er toen als een haas vandoor". „Ik heb 't gemerkt. Hij kwam hierheen om de boot te bemach tigen, maar ik was op mijn hoe de en wist hem dat te beletten. Toen is hij de bossen inge vlucht'. (Wordt vervolgd). a VUGHTERSTR. 25 DEN BOSCH MARKT 32 - TILBURG Nwe GINNEKENSTR. 23 BREDA DE HEER SCHERMERS l2Vz JAAR IN SPRANG. Vrijdagmiddag kwam het Bestuur en Personeel van de Chr. School te Sprang met hun dames bijeen, om in intieme kring het feit te herdenken, dat de heer G. Scher mers 12 jaar als onderwijzer aan de school te Sprang verbonden was. Ook de familie van de heer Schermers was aan- wezig, toen de voorzitter, Ds. P. J. Bos, j in een hartelijke toespraak de jubilaris na- mens het schoolbestuur dankte voor alles wat hij voor de school en de kinderen had gedaan. Namens het schoolbestuur bood hij de jubilaris een prachtig geschenk aan. Het hoofd der school, de heer H. J. Overwcel, deelde mede, dat de opzet, om deze herdenking voor de jubilaris geheim te houden geheel was geslaagd. Natuurlijk had het personeel het feit niet onopge merkt voorbij willen laten gaan, maar de heer Schermers had totaal niets van de voorbereidingen gemerkt. Namens het per soneel werd hem een boekwerk overhan- diSd" j De heer Jac. Timmermans memoreerde nog, dat reeds bij de proefles de heer heer Schermers opviel door de kalmte en rust van zijn optreden. Na de toespraken en het dankwoord van de heer Schermers bleef het gezelschap nog enige tijd onder het genot van enige ver frissingen bijeen. Bij de vele felicitaties die de heer Scher mers van alle zijden mocht ontvangen, bie den wij gaarne ook de onze aan. ALGEMENE VERGADERING COöP. BOERENLEENBANK SPRANG. De Coöp. Boerenleenbank te Sprang hield j.l. dinsdagavond 28 april in de zaal van dhr. Willemsen haar algemene leden vergadering. Te ruim half acht opende de voorzitter, de heer W. Kuijsten deze vergadering en sprak een kort welkomstwoord tot de leden, waarna hij als secretaris voor deze verga dering aanwees de heer H. de Bie Dzn. De notulen der algemene ledenvergade ring van 15 april 1958 werden vervolgens gelezen en onveranderd vastgesteld en on dertekend. De kassier van de Bank, dc heer J. Ha- verhals Jr. gaf een verslag over 1958 waar aan wij het volgende ontlenen Het jaar 1958 is voor dc Bank gunstiger geweest dan het voorgaande jaar. Werd in 1957 een verlies geleden, het jaar 1958 geeft thans, ondanks de verhoogde rente der Spaarbank, een winst aan. De Spaarbank geeft de volgende cijfers aan: het saldo per 1 januari '58 bedroeg f 286.074.05, ingelgd werd f 144.627.04, totaal f 430.701.09; terugbetaald werd f 80.201.89; saldo per 31 december 1958 f 350.499.20; dus een stijging van f 64.425.15. Het saldo van de Centrale Bank bedroeg per 31 dec. '58 f 174.277.43 en per 1 jan. 1958 f 166.391.12; een vermeerdering van f 7.816.31. Aan voorschotten werd verstrekt een be drag van f 14.400. Afgelost werd f 6876, zodat het bedrag aan uitstaande voorschot ten f 54.380. - bedraagt. Het effectenbezit is gestegen met f 15.000 door aankoop van Spaarbriefkaarten, welke een rente geven van 6 pet. De bruto-winst bedroeg f 1.257.29. De rente reserve-fonds bedroeg f 644,17, Waarborgfonds B. en C. f 80, -afschrij ving meubilair f 54.-, totaal f 778.17. De netto winst bedraagt alzo f 479.12, welk bedrag werd bijgeschreven op het reserve fonds. Over het afgelopen jaar mag de Bank, de plaatselijke omstandigheden in aanmer king genomen, niet ontevreden zijn. Tot lid van het bestuur in de vacature W. Kuijsten werd gekozen de heer J. Kuijs ten Wzn.; in de vacature ontstaan door het overlijden van dhr. Th. Rijken werd tot bestuurslid gekozen de heer H. dc Bic Dzn. Tot lid van de Raad van Toezicht werden herkozen de heren D. Vos en Jac. Timmer mans; in de vacature H. de Bie Dzn. werd gekozen tot lid van de Raad van Toezicht de heer W. de Bie Mzn. In verband met het zich terugtrekken uit het bestuur van de voorziter de heer W. Kuijsten, sprak de kassier de heer J. Ha- verhals woorden van dank tot de scheiden de voorzitter en stelde voor de heer W. Kuijsten tot ere-lid van de Bank te benoe men, hetwelk met algemene stemmen werd goedgekeurd. De heer W. N. Kuijsten heeft van 26 april 1923 tot 26 april 1928 in doe Raad van Toezicht de bank gediend en van 26 april 1923 tot 26 april 1928 in de Raad stuurslid van de Bank, waarvan 28 jaar voorzitter. De scheidende voorzitter dankte voor de waarderende woorden tot hem gericht. In de rondvraag kwam nog ter sprake de fusie met de Boerenleenbank t3 's-Gre- velduin-Capelle; nadat hierover van ge dachten was gewisseld, werd dcc ledenver gadering voor de laatste maal door de scheidende voorzitter de heer W. N. Kuijs ten gesloten. TOT PRESIDENT-COMMISSARIS GEKOZEN. Op de Aandeelhoudersvergadering van de N.V. „Wami" te Waalwijk, gehouden op maandag 27 april j.l., werd de heer B. H. Maijers alhier, voorzitter van de Coöp. Zui velfabriek De Toekomst te Vrijh.-Capelle, gekozen tot president-commissaris. UITSLAG TOEPCONCOURS. Op het zeer geslaagde toepconcours, ge houden in zaal Echo der Duinen, kwamen de volgende prijswinnaars uit de, bus: 1 G v Gestel 4 pt., 2 J Dielen 38 pt., 3 W van Gestel 35 pt., 4 H v d Velden 35 pt., 5 K v Besselaar 34 pt. KONINGINNEDAG 1959. Dit jaar is de viering van Koninginnedag weer vlot verlopen, 't Weer had iets beter mogen zijn, doch het is droog gebleven, zo dat het gehele programma stipt op tijd kon worden afgewerkt, 's Morgens trok een vro lijke en uit beslist aardige onderwerpen sa mengestelde kinderoptocht door 't dorp. Na een keuring op speelplaats trok het geheel onder leiding van de Fraters en de Zusters, voorafgegaan door de Kon. Harm. Sophia s Vereniging. Tegen 11 uur begon de wielerwedstrijd in de Willibrodusstraat. De strijd ging om 30 ronden, waarvan de uitslag was als volgt: 1 van Laarhoven, 2 Heesbeen, 3 Th Schoenmakers, 4 J v Loon, 5 C Krol, 6 P v d. Velden, 7 M v Iersel, 8 J Dankers, 9 Th Spapens, 10 R Hebing, 11 M v d Vel den, 12 H Spapens. De strijdlustigste ren ner was B. Hebing. De voorzitter van het Centraal Buurt-co- mité dhr. van Breugel, reikte aan de win naar de bloemen over, met toepasselijke woorden en schetste de goede verstandhou ding in dit programma van Koninginnedag. Jong en oud werkte samen om iets goeds te kunnen bieden. Hierna volgde één ronde voor steps. Het was een aardig moment waarop de 11 deel nemers startklaar stonden, gekleed in vol ornaat. Jammer dat 't zo kort duurde, doch het vormde de vrolijke noot van deze schit terende dag. De uitslag was: 1 Wartenberg, 2 T IJpelaar, 3 H v d Velden, 4 Jo Nieu- sibfj COPTfl OKI STUDIO A VAN I

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2