BINNEN- EN BUITENLAND WAALWIJK Gemeenteraad Drunen r Waalwijkse en Langstraatse Courant Conferenties zonder ngen Nieuwe nood-sportvelden PRISMA v.MAAREN BRILLEN goedkoper Beter dan wc en waar ook VRIJDAG 8 MEI 1959 Uitgever Waalwiikse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HEI ZUIDEN 82e JAARGANG No. 37 22 cent per week; 3.10 franco p.p. per Vwa -taal 2.89 Gironummer 50798 Advertentieprijs: 10 cent nei m.m. Abonnement: Conti act-advertenties: speciaal far. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" Terwijl in Nederland heel voor zichtig gemanoevreerd moet worden om een nieuwe regering tot stand te kunnen brengen, wordt intussen de aandacht getrokken naar het inter- nationale schaakbord, waarop ko mende week te Genève de afgebro ken partij zal worden voortgezet door de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Rusland, Enge land en Frankrijk. Het gaat in eerste instantie om de Berlijnse kwestie, die door Rusland in het leven is geroepen. Moskou hoopte hierdoor te bereiken, dat het westen zou moeten komen tot een zekere erkenning van de Oostduitse volksrepubliek, waarmede de ver deling van Duitsland dan een defi nitiever en officiëler karakter zou krijgen, terwijl het bovendien hoop te er de westelijke beschermings troepen mee uit Berlijn weg te krij gen. Natuurlijk gaan de westelijke ge allieerden hier tegenover eisen stel len, zowel ten aanzien van 'n even tuele hereniging van Duitsland als ten opzichte van controle op ontwa pening, aan welke eisen de Russen echter weer moeilijk kunnen vol doen. Zo zal dat dus in Genève wel weer een schaakpartij worden, waarin wel enkele zetten worden gedaan, die elkaar echter volkomen neutra liseren, waarna de partij weer wordt afgebroken en we nog even ver van huis zijn als thans. Maar de Russen vertrouwen er op dat uit deze ministersconferentie 'n topconferentie van de regerings hoofden der „grote vier" geboren wordt. President Eisenhower heeft zich daar wel lang tegen verzet zo lang niet vaststond dat er mogelijk heden voor overeenstemming waren, maar tenslotte heeft hij toch toege geven en zal deze topconferentie vermoedelijk over enkele maanden in San Francisco plaats vinden. Dan zal Chroesjtsjow eindelijk de zo door hem verlangde reis naar de Verenigde Staten kunnen maken. Hij hoopt daar misschien een beetje persoonlijke sympathie te verwer ven, zoals vorig jaar Malenkow dat inderdaad bereikte. En door zich persoonlijk wat populair te maken bij de Amerikanen,» verwacht hij wellicht de Amerikaanse regering tot een soepeler houding te kunnen bewegen. Wat verwacht Moskou dan eigen lijk van dit scheppen van kwesties, van dit dringen tot besprekingen? Het is zelf tot geen enkele concessie bereid. Het verwacht echter toch in het democratische westen voldoen de krachten te kunnen oproepen, die zullen aandringen op tegemoetko ming aan Russische verlangens. Zoals iedere dictatuur, verwacht ook de Russische dat de voortduren de herhaling van Rusland's verlan gen naar ontspanning, van het pro pageren van zijn vredeswil, tenslot te bij steeds meer mensen geloof zullen gaan vinden en de democra tische regeringen daardoor gedwon gen zullen worden om aan Russi sche verlangens tegemoet te komen. Dan zal het zijn positie zonder oor log voeren toch versterkt hebben, zowel ten opzichte van de wereld als vooral ook tegenover de onder zijn invloed staande landen. Moskou kan zich geen concessies tegenover westerse verlangens ver oorloven, want die verlangens ko men alleen neer op verbreding van de democratische vrijheidsbasis. Zo gauw Rusland enige concessies ten opzichte van b.v. oost-Duitsland zou doen, dan moet het daar en tegelijk in andere satelietlanden beducht zijn op het tot uiting komen van de steeds sluimerende verlangens naar vrijheid en democratie. 0— Een dictatoriale staatsinstelling kan zich nooit een „terug" veroor loven. Zij kan alleen blijven bestaan bij een voortdurend vooruitgaan, bij een zich altijd „sterk" tonen. Ster ker, slimmer en ook onmeedogender dan welke tegenstander ook. De naaste geschiedenis heeft daar reeds vele voorbeelden van getoond. Alleen een keiharde zakelijkheid kan daar tegenover gesteld worden, wil men dat vooruit gaan stuiten. Dat is de Amerikaanse regering zich gelukkig zeer wel bewust. Dulles heeft daar nooit enige twijfel over laten bestaan en het is op een top conferentie ook van Eisenhower niet anders te verwachten. Daarom moeten we van al het dit jaar plaats vindende geconfereer maar niet veel verwachten, noch in Genève, noch in San Francisco. De Russen hopen er althans enig propagandistisch voordeel uit te be halen, hetgeen Chroesjtsjow mis schien voor zijn eigen positie ook weer hard nodig heeft. Welnu, er is weinig bezwaar om hem dat per soonlijk succes te gunnen, want het maakt weinig uit hoe de naam van de dictator luidt, als het systeem toch hetzelfde blijft. Het Russisch imperialisme dateert trouwens niet van de laatste veertig jaar, het is al veel ouder en de wereld zal er zich in de toekomst nog vaak tegen te weer moeten stellen. DE KABINETSFORMATIE. Namens prof. Beel werd vrijdag middag het volgende medegedeeld: In de namiddag zou prof. Beel een onderhoud hebben met het lid der Tweede Kamer, de heer Korthals, (lib.). Daarna verwachtte hij nog voor een bespreking de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra (AR.). Zaterdagavond zou professor Beel een ontmoeting hebben gehad met minister Cals (R.K.). Naar verluidt, heeft prof. Beel bij alle voorzitters van de vijf grootste fracties in de Tweede Kamer be reidheid gevonden mede-verant woordelijkheid voor het deelnemen aan een regering te dragen. Echter is hem zowel uit gesprekken, als mede uit de antwoorden welke hij ontving op zijn schrijven van 4 de zer, gebleken dat de voorwaarden voor een herstel van de zogenaamde brede basis niet aanwezig zün te achten. VUGHTERSTR. 25 DEN BOSCH MARKT 32 - TILBURG Nwe GINNEKENSTR. 23 BREDA NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. Naar wij vernemen, zal in de bin nenkort te houden jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhou ders in de Nederlandsche Handel- Maatschappij N.V. worden voorzien in de vacatures, ontstaan door het bedanken als commissaris van de heren S. van West en mr. W. A. J. Lucas. Als nr. 1 zijn op de desbetreffen de voordrachten geplaatst respec tievelijk de heren C. J. A. van Daa- len, directeur van de N.V. Dok en Werf-Maatschappij Wilton-Fije- noord, en drs. E. H. v. d. Beugel, benoemd directeur van de Koninkl. Luchtvaart Maatschappij N.V. Ir. F. PHILIPS SPRAK MET SOEKARNO. De vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, ir. F. Philips, heeft donderdagmorgen in Kopen hagen een kort onderhoud gehad met president Soekarno van Indo nesië. Over het gesprek, waarin en kele zakelijke onderwerpen aan de orde kwamen, wenst ir. Philips geen details te verstrekken. Vermoed wordt echter dat ir. Philips in dit privé-onderhoud verschillende be langen van Philips in Indonesië, de nationalisatie van Nederlandse on dernemingen en bepaalde werkne- mersbelangen bij de Indonesische president heeft willen bepleiten. Voor deze ontmoeting schijnt het ministerie van buitenlandse zaken van Denemarken zijn bemiddeling te hebben verleend. Ir. Philips is woensdag met zijn privé-vliegtuig naar Kopenhagen gevlogen. Het on derhoud had donderdagmorgen plaats in de suite van president Soekarno in hotel D'Angleterre. Volgens A.P. ontving president Soekarno in Kopenhagen ook de Nederlandse journalist W. Oltmans. (Volkskr.) ARBEIDSMARKT VERBETERT. Dat de werkloosheid van eind maart tot eind april met ruim 17 duizend daalde, is vooral het gevolg van sei zoensfactoren en van enige wezen lijke verdere vei'betering op de ar beidsmarkt. Aldus een toelichting van het ministerie van Sociale Za ken. Vooral in de bouwnijverheid ging het beter. Plaatselijk is reeds weer sprake van een tekort aan goede vakmensen. SUCCES VOOR NEDERLANDSE DOCUMENTAIRE. De Nederlandse documentaire film „Tussenspel bij kaarslicht" werd vrijdagavond met grote bijval be loond na vertoning in het Palais des Festivals. De kansen van Charles Huguenot van der Linden op een onderscheiding, liggen hoog geno teerd. Een jurylid verklaarde in geen dagen zó'n goed gemaakte do cumentaire te hebben gezien. ANTON GEESINK WEER EUROPEES KAMPIOEN. De Nederlandse judoka's hebben in Wenen gejuicht om de overwin ning van Anton Geesink, het judo fenomeen uit Utrecht, die er in slaagde achtereenvolgens de Pool Zieniawa, de Luxemburger Rue- brecht (in de voorronden) en de Fransman Pariset na een houdgreep in de halve finales uit te schakelen, en vervolgens in de finale tegen de Italiaan Tempesta, eveneens met 'n houdgreep, na 1 min. 40 sec. zijn ti tel van Europees kampioen aller ca tegorieën te verlengen. BOOTRAMP OP NIJL EIST 140 DODEN. Gevreesd wordt, dat vrijdag 140 mensen om het leven zijn gekomen tengevolge van een ontploffing aan boord van een rivierboot op de Nijl, 25 kilometer van Cairo. Het schip, de Danderah, had circa 250 passa giers aan boord, hoewel het maxi maal 80 passagiers mocht vervoeren. Door een ketelontploffing brak er brand uit. Een deel van de slachtof fers kwam in de vlammen om, een ander deel verdronk. Toch konden nog velen worden gered en in een naburig ziekenhuis worden onder gebracht. Een andere plezierboot met deel nemers aan een Arabische conferen tie onder wie vele artsen die zich vlak bij de Danderah bevond, schoot te hulp. Tegen de avond wa ren van de dertig zwaargewonden er elf in het ziekenhuis te Kalioeb overleden en waren 35 lijken gebor gen. Onder de doden bevonden zich verscheidene vooraanstaande land bouwkundigen. President Nasser, die dicht bij de Deltasluizen woont waar de ramp geschiedde, heeft ter plaatse richtlijnen voor de hulpver lening uitgevaardigd. Met man en macht tracht men thans de boot. waarin zich nog talrijke slachtoffers moeten bevinden, te lichten. ZILVEREN JUBILEUM T.N.O. Dezer dagen vierde de Nijverheids- organisatie Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek haar 25-jarig jubileum. De herdenking van dit be- staansfeest kreeg een bijzonder ac cent door de aanwezigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, die in een toespraaK wees op de grote beteke nis voor ons land van het research- werk. In het kac ?r van deze feestviering ontwikkelden zich ook interessante vraaggesprekken met betrekking tot de onderzoekingen door de diverse T.N.O.-instituten. Zo viel er ten aanzien van een der onderzoekingen door het Leder instituut T.N.O. te Waalwijk de snelle bepaling van de slijtage van zooileder het volgende gesprek te beluisteren tussen de heer Hoeve- naars, directeur van 'n lederfabriek te Gilze, en de heer ir. P. J. van Vlimmeren van het Lederinstituut: dhr. H. Mijnheer v. Vlimmeren, hebt u al verdere resultaten in 't onderzoek naar het effect van dat impregneerprocédé weet u wel ir. V. Ja mijnheer Hoe venaars, dat voor zooileder bedoelt u, daar hebben we 't op de vergadering nog over gehad. H. Zeker, u wist toen al dat de slijtweerstand een stuk beter was geworden, maar weet u ook iets van een paar andere eigen schappen, ik bedoel vooral de waterdampdoorlaatbaarheid, de wateropneming en de water dichtheid? V. Daar kijken we natuurlijk ook naar, want die eigenschappen zijn zeker even belangrijk. H. Ja, en hoe is het daarmee? V. Voor de waterdichtheid heb ik nog geen getal, maar daar hoe ven we niet bang voor te zijn, die kan door die impregnering alleen maar beter worden. Maar voor de zekerheid zijn we hem aan het bepalen. De twee ande re eigenschappen hebben we be paald, ze gaan wel iets achter uit, maar blijven nog ruim bo ven de daarvoor geldende nor men. H. Mooi zo, en nou nog even die slijtweerstand. Hebt u die uit loopproeven of uit een of ander slij tapparaat? V. Nog niet uit loopproeven, die zijn nogal langdurig en kost baar, dus dat doen we alleen als eindcontrole. Maar ook niet uit een of ander slij tapparaat, want meestal geven die resultaten welke helemaal niet overeen stemmen met de praktijk. Maar ons apparaat, dat door onze heer Gerssen is ontwikkeld, geeft wel goede resultaten. H. Hoe bedoelt U? V. Ik bedoel, dat als bij een proef met twee verschillende mon sters, volgens ons apparaat het ene meer. slijt dan het andere, het resultaat met loopproeven altijd net zo is. H. En dat is met andere apparaten niet zo? V. Welnee, vaak is dan volgens de machine monster A het beste en volgens loopproeven monster B. H. Nou, dan heb je geenhele maal niets aan zo'n apparaat. V. Soms wel, als je ze met veel overleg en verstand gebruikt. H. O, en uw apparaat is zo goed, dat je daar geen verstand bij nodig hebt? V. Nouehoch, zo zou je 't kunnen zeggen ja. H. Da's toch prachtig, kun je je verstand voor iets anders ge bruiken. Maar goedeh U neemt dus nog loopproeven.... V. Ja, natuurlijk, ik heb al gezegd: als eindcontrole. H. Nou. ik ben toch al erg blij met dit gunstige resultaat. Dank u wel en tot ziens. V. Tot ziens, mijnheer Hoevenaars. PASTOOR WASSENBERG JUBILEERT. De ZeerEerw. Heer A. Wassen- berg, pastoor van de parochie H. Martinus te Velddriel (oud-kape- laan van St. Jan) zal op 31 mei a.s. ziin zilveren priesterfeest vie ren. WERKGELEGENHEID BLIJFT CONSTANT. Conjuncturele verbetering in rayon Almkerk. Blijkens de cijfers van het Gew. Arbeidsbureau te Waalwijk heeft de ontwikkeling van de werkgelegen heid over de maand april geen ver schuivingen van betekenis te zien gegeven. In de rayons Waalwijk en Dongen bleef de situatie, zoals die per einde maart was, vrijwel con stant, alleen in het rayon Almkerk viel een conjuncturele verbetering te bespeuren, voornamelijk ten ge volge van een belangrijke daling in het aanbod in de bouwnijverheid (van 106 naar 53) en in de sector „overige beroepen" (van 69 naar 1). In het rayon Waalwijk nam de tota le geregistreerde arbeidsreserve (in clusief dus degenen werkzaam op A.W.) in de bouwnijverheid zelfs ietwat toe (van 6 einde maart tot 16 einde april). In de schoenindustrie bleef de werkloosheid in het gehele gewest constant (aanbod einde maart: 25 tegen einde april 24). Het is in deze sector nog niet tot ver korting van werktijden gekomen. In de metaalindustrie daalde het aan bod van 23 naar 12, waartegenover echter ook een verhoging van de vraag stond, namelijk van 64 tot 90. In de landbouw gaat de werkgele genheid zich nu uiteraard gunstig ontwikkelen; de vraag steeg hier namelijk van 6 tot 66. Over het gehele gewest bedroeg de totale geregistreerde arbeidsre serve per einde april 331 tegen 409 per einde maart. Het gewest Waalwijk heeft ook over april het laagste werkloos heidscijfer der provincie, n.l. 14 per duizend der totale beroepsbevolking; voor de drie rayons Waalwijk, Don gen en Almkerk was dit cijfer resp. 11, 10 en 24. Het landelijke gemid delde was 28 en het provinciale 29. Na Waalwijk volgen de gewesten Tilburg en Eindhoven met elk 18. Het hoogste werkloosheidscijfer in de provincie ligt nog steeds in Ber gen op Zoom en Steenbergen, n.l. 59. MOEDERDAG-VIERING K.A.V. De Waalwijkse afdeling van de K.A.V. zal op dinsdag 12 mei a.s. moederdag vieren met een avondmis in de kapel van de Eer. Zusters aan de Grotestraat. Deze H. Mis, die om kwart voor acht zal aanvangen, zal worden opgedragen door de Zeer- eerwaarde heer van Kaathoven, tot intentie van de K.A.V. Na de H. Mis een koffietafel in de r.k. levensschool in de Stationsstr. Verder zal pater v. Kaathoven die avond spreken over „Maria, het mo del van de katholieke vrouw". Ook de heer Brok, leider van de levens school, zal het woord voeren en een praatje houden over het levens schoolwerk. De voorzitter maakte 'n schat ting van rond 20.000. De heer v. Lammeren vroeg of de bouw van deze noodlokalen de bouw van de definitieve niet zou tegenhouden. De voorzitter ant woordde dat dit niet het geval zou ziin. De neer Brok vroeg aandacht voor het onderwijs. Spr. meende te weten dat het onderwijs in de gemeente toch al niet op een te hoog plan staat. Van de kant van 't onderwijzend personeel wordt dan vooral gewezen op de over bezette klassen. Spr. vroeg of men door het houwen van klas lokalen en aantrekken van on derwijzend personeel niet spoedig kon komen tot splitsing van de klassen. De voorzitter merkte op dat 't niet een zaak is van de gemeente, maar van de onderwijsinspectie, die bepalen moet wat wel en niet moet gebeuren. Aan de orde was verder het voorstel om gunstig te beschik ken op een verzoek van de ker- keraad der Herv. Gemeente Dru nen om medewerking te verlenen In de raadsvergadering van 8 mei j.l. in Drunen werden tal van belangrijke beslui ten genomen. In principe werd medewerking toegezegd voor het stichten van een school voor de Ncd. Herv. Gemeente. Grond werd verkocht in het uitbreidingsplan oost. De grondprijs werd gewijzigd. Er komt een nieuw sportveld. Straten worden verbeterd en voor 1 december hebben Drunen en Elshout gas. De gemeenteraad van Drunen was vrijdagavond in openbare vergadering bijeen ten gemeente- huize onder voorzitterschap van burgemeester Snels. Na het on derzoek van de geloofsbrieven werd het nieuw benoemde raads lid, de heer J. G. J. Th. ten Voor de, beëdigd tot raadslid. Burge meester Snels sprak hierbij de hoop uit dat de heer ten Voorde met dezelfde toewijding en zorg het gemeentebelang zou dienen als zijn voorganger de heer van Sprang. Na de ingekomen stukken, die alle voor kennisgeving werden aangenomen, was aan tie orde het 'V het goede anker-horlog (lel op hel rode driehoekje) toekennen van premie ingevolge woningverbetering. Het betrof hier de panden Heusdenseweg 22 en Scheidingstraat 24, eigendom resp. van B. van Lier en J. A. Klerks. Per pand werd 466.67 toegekend. Onderwas. Aan de orde was verder het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van meubilair voor de r.k. meisjesschool. In verhand met het sterk groei ende aantal leerlingen aan meisjesschool is aanschaffing van meubilair voor een klaslo kaal noodzakelijk. De totale aan- schaffingskosten belopen het be drag van 5116.50. De raad ver leende hiervoor zijn goedkeuring. Aan de orde was verder voor stel tot het verlenen van mede werking voor de totstandkoming van 3 noodlokalen voor de r.k. jongensschool en meisjesschool te Drunen. Hierover zegt het pre-advies: Het kerkbestuur van de H. Lambertus te Drunen heeft ver zocht medewerking te verlenen voor het beschikbaar stellen van 3 noodlokalen, n.l. één voor de jongensschool en twee voor de meisjesschool. De noodlokalen zullen op 1 sent. a.s. gereed moeten zijn. Reeds eerder heeft genoemd bestuur verzocht om medewer king voor de bouw van 3 defini tieve lokalen. Aangezien deze 3 definitieve lokalen niet voor 1 september a.s. gereed zullen zijn en de toename van het aantal leerlingen groot is, zal moeten worden overgegaan tot de bouw van noodlokalen. Het ligt in de bedoeling, dat de noodlokalen eigendom blijven van de gemeente en dat, wanneer er een definitieve oplossing is ge groei de r.k. vonden, de noodlokalen eventu eel voor andere scholen of voor het inmiddels weer toegenomen aantal leerlingen kan worden ge bruikt. De voorzitter lichtte een en an der toe, speciaal in verband met het feit dat de definitieve lokalen niet voor 1 sept. gereed kunnen zijn en in verband met 't steeds groeiende leerlingental waardoor deze noodlokalen ook straks nog steeds gebruikt zullen kunnen worden, achtte de voorzitter het stichten van deze. noodlokalen verantwoord. Bij het eventueel bouwen van een nieuwe school kunen deze lokalen altijd nog el ders worden gebruikt voor ande re doeleinden. MODEL 510 MODEL 515 Uw Gero leverancier toont U graag de 10 couvert-modellen. Bij aankoop ineens van de com plets inhoud de cassette gratis. VlekvriJ door cn door, blijft mooi zon der dal U het behoeft te poetsen. Onbeperkt gegarandeerd door Gero, do grootste fabriek op dit gebied in Benelux. GERO Het Gero Spaarkrediet: ^^FTI Een fabrikaat voor Uw gehele llftM leven, op aantrekkelijke Pffl voorwaarden en toch de cassette gratis1 aan de totstandkoming van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs. Hiervan zegt het pre-advies: Door de kerkeraad der Herv. Gemeente te Drunen is een ver zoek ingediend om medewerking te vrlenen voor de houw van een school, bestaande uit twee loka len, in het uitbreidingsplan Dru nen Zuid. De raad is ingevolge de wet tot medewerking verplicht, indien overgelegd worden: 1. Een verklaring waaruit blijkt, dat de school bezocht zal wor den door tenminste 51 leerlin gen; 2. Een verklaring, dat 't school bestuur bereid is een waar borgsom, gelijk aan 15 der stichtingskosten, in de ge meentekas te storten; 3. Een verklaring, dat 't bestuur is aangesloten hij een com missie van beroep, als bedoeld in artikel 89 der Lager Onder wijswet 1920. De voorzitter weer er op dat 't nog wel enige tijd zou duren al vorens de school er zou komen, maar met de groei der gemeente zal dit straks zeker aan de orde komen en de voortvarendheid der

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 21