WA AL WIJK [wyL& FILMJOURNAAL (Tennis Waalwijkse en Langsiraaise Courani MOEDERDAG Musis Sacrum Luxor Spit, Spierpijn DE HELFT van Uw GELD TERUG! denk aan STASSAR BALLEN, ENZ: SPOPTHUIS Provinciaal Nieuws Ui- VRIJDAG 8 MEI 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijn 2 x per week. DE ECHO \fil HEI ZUIDEN 82e JAARGANG No. 37 Abonnement 22 cent per weck; f .3.10 franco p. poet, per kwartaal f 2.83. Advertenties10 cent per m.m. Gironummer 5798. Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHl ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 9 en zondag 10 mei. Arts: Dr. Lenglet. Apotheek: Nijman. KERKDIENSTEN N.H. KERK, WAALWIJK. Zondag 3 mei: 10.00 uur: Ds. L. Schellevis. Bediening H. Doop. N.H. KERK, BESOIJEN. 10.00 uur v.in. en G.30 n.m.: Ds. J. Vink. N.H. KERK, BAARDWIJK. 11.00 uur v.m. Ds. C. B. Schuurman. DODENHERDENKING. Maandagavond hield ook Waal wijk weer zijn jaarlijkse herden king van de in de oorlogsjaren gevallenen. Om ca. twintig voor acht vertrok de stille stoet vanaf 't Raadhuisplein. Men trok langs de fusiuadeplaats achter het ge meentehuis en vervolgens naar het oorlogsmonument aan de Burg. Moonenlaan. Nadat leden van de harmonie St. Crispijn de Last Post hadden geblazen, de clameerde de heer Peter v. d. Griendt op sobere wijze een ge dicht van Martinus Nijhof, waar na hij het dodenappèl hield. On der de ontroerende stilte die om 8 uur over het hele land viel, schetterde in Waalwijk nog er gens een reclamewagen zijn amu sementsmuziek door de straten. Na de plechtigheid hij het oor logsmonument werd in de Ge croonde Leersse een uitvoering gegeven van het Requiem van Mozart door de Liedertafel Oefe ning en Vermaak en het Waal wij ks Orkest. Als solisten traden timmeren 87voor de afd. schoenmaken 47; voor de aid. electrotechniek 48; voor dc afd. schilderen 20 en voor de afd. metselen 18 leerlingen. Totaal 325 leerlingen. Afkomstig uit Waalwijk 87 leer lingen; uit Kaatsheuvel 68; uit Drunen 39; uit Sprang-Ca- pclle 34; uit Waspik 18; uit Heusden 14; uit Wijk en Aal- _-i.^w»WIi_*i Wanneer U ons, bij aankoop van Uw baby-uitzet, de juiste geboortedatum van de te verwachten baby opgeeft, ontvangt U van ons DE HELFT VAN HET BE STEDE BEDRAG TERUG. Iedereen heeft nu evenveel kans. staf en de chefs van de onder- werkafdeling. Dc heer Klijberg, directeur, fe liciteerde de heer Braspenning met dit langdurig dienstverband, schetste in korte woorden de loopbaan van de jubilaris, waar bij uit de snel opeenvolgende promoties wel bleeK dat tie di rectie van Tiintur steeds zeer te vreden was geweest over de pres- (Jc heer Braspenning, ijberg bracht hartelijk dank voor de toewijding en sprak de iioop uit dat de heer Braspen ning op dezelfde wijze zal blij ven werken en eens nog zijn gou den jubileum zal mogen vieren. Als blijk van waardering werd aan de jubilaris het gouden hor loge aangeboden, alsmede een cadeau onder couvert en aan me vrouw Braspenning een fraai boeket anjers. ST.ANTONLUSSTR. 4 WAALWJK burg 13; uit Nieuwkuik 11; uit Genderen 9; uit Loon op Zand 8; uit Elshout 7; uit Vlijmen 4; uit Meeuwen 4; uit Tilburg 2; uit Dussen 1; uit Herpt 1; uit Babi- leniënbroek 1; uit Drongclen 1; uit St. Joachimsmoer 1; uit Raamsdonksveer 1; uit 's-Gra- venmoer 1. Totaal 325 nieuwe leerlingen. hierbij op: Nel Dupont, sopraan, Antoinette Blom, alt, M. Hessel- berth, tenor, en H. Vesters, bas. Het was een- goede stijlvolle uit voering met echter een wat te zwak mannenkoor. Het geheel stond onder leiding van de heer Louis Sars. IMPRESSIE Welke verheven en indruk wekkende momenten beleeft men, als men op de avond van 4 mei geschaard staat rondom de unieke schepping van John Raedeker, omzoomd door het prille groen van ons onvolpre zen park, wanneer de Last Post klinkt, het doden-appèl onzer meer dan 100 doden weer klinkt, het Beati Mortuï wordt ingezet, en dit alles besloten met het aloude Wilhelmus en de bloemenhulde voor onze dierbare gevallenen in de laat ste wereld-oorlog. Indrukwekkend van het be gin tot het einde, een jaarlijks terugkerend festijn van inge togen imposant herdenken. Hoe is t mogelijk dat de stille stoet telkenjare kleiner wordt inplaats van groeit; hoe is 't mogelijk dat men de moed niet kan opbrengen deze stille gang mee te gaan; hoe is 't mo gelijk dat zelfs langs de weg die de stille stoet gaat, slechts enkelen de moeite er voor over hebben de nationale driekleur halfstok te ontplooien, als een sumire hulde aan de nage dachtenis van hen, die het hoogste offer van hun leven brachten voor ons. Jammer en bescha mend I NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. Hieronder volgt een specifica tie naar vakrichting en plaats van herkomst van de leerlingen, die zich voor de nieuwe cursus 1959-1960 lieten inschrijven. Voor de afdeling metaalbewer king 105 leerlingen; voor de afd. taties van De heer Ivlij Na het serveren van de erewijn op de gezondheid van de jubilaris sprak de heer F. Kelder namens de collega's chefs en deed zijn ge lukwensen vergezeld gaan van 'n radiotafel, alsmede een lamp. Na enige tijd in geanimeerde stemming bijeen te zijn geweest dankte de heer Braspenning voor de waardering en cadeau's, speci aal de heer Klijberg voor zijn vriendelijke woorden, alsook zijn collega's voor de aangeboden ge schenken, terwijl hij de hoop uit sprak nog vele jaren in de beste gezondheid voor Timtur te mo gen blijven werken en de verze kering gaf dat hij hierbij zijn beste krachten aan het bedrijf zou geven. Hiermede werd deze huldigings bijeenkomst besloten en het feest verder in huiselijke kring voort gezet. WILLEM VAN ORANJE COLLEGE. Woensdagavond 13 mei 1959 om 8 uur des avonds hoopt in het schoolgebouw te spreken dr. J. Karsemeyer, rector van het Chr. Lyceum te Dordrecht, over de waarde en de betekenis van het onderwijs aan de middelbare school voor meisjes. Alle belangstellenden worden uitgenodigd deze causerie te ko men beluisteren. Er wordt gele genheid gegeven tot het stellen van vragen en wij vertrouwen, dat alle ouders van meisjes, die voortgezet onderwijs volgen of willen gaan volgen of wel van meisjes, die een ulo-diploma ho pen te behalen van deze gelegen heid gebruik zullen maken om zich te laten voorlichten. 40-jarig bestaan van de R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Jo seph, afd. Waalwijk. j Op 17 mei a.s. viert de afd. St. .Joseph van de R.K. Bouwvak- arbeiuersbond haar 40-jarig be staan. Des morgens wordt een H. Mis opgedragen in de paro chiekerk van St. Jan. Van 12 tot 130 uur houdt het bestuur re ceptie in de Gecroonde Leersse en des avonds treedt voor het voetlicht het Haarlems Radio- en Televisiecabaret met het pro gramma „Hallo het is weer feest". Dc heer G. Braspenning 35 jaar in dienst bij Timtur. Op 4 mei j.l. herdacht de heer G. Braspenning, chef van de •stanzcrij. het feit dat hij voor 35 jaar in dienst trad bij Timtur. Vergezeld van zijn echtgenote en na aan zijn woning te zijn af gehaald, werd de heer Braspen ning in de cantine ontvangen door personeel van stanzerij en bijtuigerij, waar hem bij monde van de heer Sleenhof, lof en hul: de werd gebracht en een fraai cadeau werd aangeboden, terwijl mevrouw Braspenning in de fe licitatie werd betrokken door 'n fraai bloemboeket. Na het gebruikelijke kopje koffie dankte de heer Braspen ning het personeel voor de goede verstandhouding, het aangebo den cadeau en de vriendelijke woorden door de heer Sleenhof lot hem gesproken. Vervolgens werden de heer en mevrouw Braspenning ontvan gen door directie bedrijfsleiding, „SCAMPOLO" Hier is ze dan weer, ons aller Ro my Schneider, ditmaal zonder Ma Schneider, hetgeen ook moeilijk an ders kan, want in dit filmverhaal wordt zij verondersteld een meisje te zijn dat niemand meer op de we reld heeft; een soort overschotje dus, waarvoor de Italianen 't grap pige woord „scampolo" hebben. De film is gemaakt naar het gelijkna mige blijspel van Dario Niccodemi. Het is een zonnig, vrolijk en levens blij verhaal, dat zich afspeelt op 't verrukkelijk Italiaanse eiland Ischia, een verhaal dat ver blijft van psy chische knopen en warwinkels bij juffrouwen die net de verkeerde man getrouwd hebben en andersom, een verhaal met veel ongedwongen vrolijkheid, humor en natuurlijk de vermaledijde romantiek, die onze technische tijd maar niet uit wil, hoezeer we daarvoor in de kunst ook ons best doen. Een film voor mensen, die eens een prettig en zonnig uitje willen hebben. Het verhaal verklappen wij u niet. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „DE ROVERS VAN DE SIERRAS" Heel wat milder gaat het toe in dit verhaal, dat zich afspeelt in het Californië van ruim een eeuw ge- j leden, dat toen werd overspoeld door goudzoekers. Men kijkt de goe de gewoonte getrouw echt niet op een lijk in deze film, al vraagt men zich wel eens af of dat cowboy-arse naal van Amerika nu nooit uitgeput raakt. De grote schurk in dit ver haal is een burgemeester, die de ge meentelijke zaken niet op de ouder wetse manier aanpakt met wethou ders en raadsleden en zo, maar met de revolver en een paar bijzonder ruige knapen. Een ontvanger is er ook niet bij, want hij zelf is de ge il op voorwaarde echter dat hij gedu rende vier weken dagelijks drie flessen champagne moet drinken. Zelfs voor de minnaars van 't goede glas schijnt dit van het goede iets te veel, hoeveel te meer dan voor ie mand die de drank met afschuw be ziet. Er zijn omwille van het geld echter wel gekkere dingen gebeurd en zo zien we dan ook dat deze man de voorwaarde accepteert. Er ge beuren daarna natuurlijk hele vreemde dingen, die wij u liever niet willen verklappen. Gaat u zelf dit vrolijke en humo ristische geval maar eens bekijken, want er zit behalve champagne ook nog veel leuke muziek in. In de hoofdrollen Hans Moser, Paul Dahl- ke, Rudolf Platte en Paul Henckels. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „MACARAIBO" In Macaraibo staan de boortorens bijna even dicht op elkaar als bij ons de bomen. Iedereen leeft daar van de olie en een brand in een olie bron is dan ook niet minder dan een ramp voor de streek. Middelpunt /an dit verhaal is zo'n brand van een oliebron en er zijn maar weinig mensen die weten hoe ze zo'n brand moeten aanpakken. Vic Scott (Cor nel Wilde) is zo'n expert en hij :s dan ook direct bereid om dit levens gevaarlijke karwei op zich te ne men. Tegen deze achtergrond speelt zich het liefdesverhaal af van deze Vic Scott en de gevierde roman schrijfster Laura Kingsley (Jean Wallace). Een spannend verhaal met een romantisch tintje. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. M TEL2817 MRPKT Z WRflLWLJK meentekas. De burgerij is niet be paald ingenomen met deze magis traat, maar dank zij de revolver van de man wordt zijn ambtsperiode van dag tot dag verlengd. Dit gaat allemaal best, totdat de handlangers van de burgervader de vrouw van Jan Morrell overhoop schieten en er bovendien met zijn geld en goud van doorgaan. Jan rolt z'n hemds mouwen op, gorst zich de schiet ijzers om en trekt er op uit. Het wordt een nogal ruw karwei, dat echter enigszins verzacht wordt door twee joffers, die Jan voor en na ontmoet Enfin, gaat u zelfs eens kijken hoe vroeger een gemeente werd be stuurd en u zult beslist meer enthou siasme kunnen opbrengen voor het optreden van onze eigen burgerva der. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „HEUTE BLAU UND MORGEN BLAU" Wat gebeurt er als een vurig drank bestrijder plotseling een riante er fenis in de schoot geworpen krijgt, HET LAATSTE NIEUWS VAN DE WERKTUIGENDAG. De komende Werktuigendag te Liempde (14 mei) wordt een dag van verrassingen. Er heerst eni ge geheimzinnigheid rond de nieuwigheden, die op die dag voor het eerst aan het publiek getoond zullen worden. Heel wat inzenders hebben een terrein ge reserveerd voor iets nieuws maar willen onder geen voorwaarde hekend maken waaruit dat „nieuws" bestaat. Nieuws dat wel bekend ge maakt mag worden, is o.a. het volgende: De Snow-cat, het fantastische sneeuwvoertuig op rupshanden, hekend geworden door de Zuid poolexpeditie van Sir Vivian Fuchs en z'n mannen, komt naar Liempde. Het zal geplaatst wor den in de stand van de British Ptrol, beter bekend als B.P. De Post-master, een eenvoudi ge heimachine voor het inslaan van heiningpalen e.d. wordt ge demonstreerd door N.V. Siebcrg. Het werktuig wordt bevestigd op de hcfinrichting van een trekker en door de aftakas aangedreven. Ongepunte palen van maximum 17.5 cm. in het vierkant en 2.50 m. lang, verdwijnen in enkele mi nuten in de grond, zonder enige moeite. De Mac-Connel krachlarm, ge demonstreerd door dezelfde iir- ma, is feitelijk een miniatuur laadmast, waaraan u een maai- balk, heggeschaar, bomenzaag, cirkelmaaier, laadplatform enz. kunt monteren, en vervolgens in alle standen links en rechts van de trekker en op verschillende hoogten kunt werken. Interes sant en doelmatig. De Hakorecord is een nieuwe universeel bruikbare tuinbouw- machine, gedemonstreerd door Saturnus Haarlem. Met 6 pk. I. L.O. motor en automatische vari- omatic aandrijving als tweewie lige trekker bruikbaar voor snel heden van 0-5—20 km. per uur. Zonder wielen als inotorhak met maximum werkbreedte van 2.10 m. met 1 gewone en 1 onaf hankelijk draaiende aftakas. Tussen mijn (niet geringe) fanmail bevond zich dezer dagen een vrijmoe dig schrijven van een lezeres, die mij met de hand op het (haar) hart vroeg of ik nu in ernst geen voorstander meer was van een fusie tussen de Waalwijkse voetbalclubs. „Wat moeten we in hemelsnaam met vier van die (ik citeer letterlijk) klungels, die het geen van alle ooit verder zullen brengen dan de 2e klas. Mijn verloofde sleurtme zondags nogal eens mee naar een wedstrijd, maar de enige die ik om kwart over vier dankbaar ben is de scheidsrech ter, voor dat laatste fluitje. Waarom gooien ze het hele spul niet in één grote pot? De door een fusie vrij ko mende velden zullen heus wel weer een bestemming krijgen." Ik wil aan dit onverbloemde plei dooi voor meer eenheid in de Waal wijkse voetbalsport niet zonder meer voorbijgaan, hoewel er zijn al zoveel vergeefse woorden aan gewijd c.q. verspild. Tot mijn spijt kan ik het met de briefschrijfster niet helemaal eens zijn. Het ongelijk dat ze krijgt geldt namelijk het nogal potige predicaat „klungels". Ons voetbal mag zich dan bewegen op een niveau, waar voor nien nauwelijks nog de handen op elkaar krijgt, voor de 3e klas is het vertoonde spel toch altijd nog goed genoeg, getuige het feit dat er clubs in die afdeling zijn die er min der van terecht brengen. We moeten van de 3e klas clubs nu echt geen tweede of eerste klas voetbal willen zien en een beetje bij de realiteit blij ven. Een andere vraag is of we in Waawlijk geen beter voetbal zouden kunnen zien en daarmee kom ik dan aan de huismoederlijke term „alles in één pot gooienU weet het, geachte briefschrijfster mijn idee! Maar hoe krijg je het hele spul in één pot, het zijn geen aardappelen! Wel wil ik u met de hand op het (mijn) hart zeggen, dat ik echt niet begrijp waarom het allemaal zo stroef gaat. Als je bij de receptie van een jubilerende Waalwijkse voetbalclub zit en de andere zusterverenigingen komen hun gelukwensen aanbieden, dan hoor je over niets anders spre ken dan over de „goede verstand houding". Ik geloof graag dat die aanwezig is en ik verheug me er op recht over, maar wat ik dan toch niet helemaal begrijp is, dat die laatste „zusterlijke omhelzing"het bij el kaar komen in één grote voetbalfami lie, nog altijd onmogelijk blijft. Met een echte eenheid zouden we hier van voortreffelijk voetbal kun nen genieten. Zie Volendam, dat in inwonertal onder Waalwijk blijft! Niet alleen ten aanzien van de voetballerij zijn we onderontwikkeld hetzelfde geldt - en dat is wellicht erger - ten aanzien van onze cul turele accomodatie. Burgemeester Teijssen heeft dat in de begrotings vergadering van de Waalwijkse raad met zoveel woorden gezegd en ik ge loof wel dat we het daar allemaal van harte mee eens kunnen zijn want voor tal van culturele evene menten, die in een gemeenschap als de onze thuishoren, ontbreekt het on ze gemeente inderdaad aan een be hoorlijke accomodatie. Vandaar ook het plan om Waalwijk met een schouwburg te verrijken. In verband hiermede stelde een der raadsleden echter een zeer belang wekkende vraag, die hierop neer kwam zijn wij in Waalwijk wel zo cultureel ingesteld, dat we aan een schouwburg behoefte zouden hebben? Ja, een beetje pijnlijke vraag voor het onderwijscentrum van de Lang straat, waarop helaas een nog veel pijnlijker antwoord moet volgen, na melijk gemeten naar de belangstel ling voor culturele evenementen van allure (concerten, toneel, lezingen etc.) zijn we nog niet aan een schouw burg toe. Het kunstkringbezoek spreekt te dien aanzien een taal die niet mis te verstaan is toneeluitvoe ringen goed bezet, concerten met uit zondering van het jaarlijkse concert van Het Brabants Orkest, slecht be zet, lezingen slecht bezet, filmavon den slecht bezet, zodat we totaliter mogen stellen, dat we het met onze njna 17.000 inwoners niet klaar spelen om een zaal voor ca. 400 per sonen te vullen bij culturele evene menten die toch echt wel de moeite waard zijn. Daarbij komt dan nog, dat zich onder de mensen die wel ielangstelling hebben voor cultureel leven op een wat hoger niveau ook nog een niet onbelangrijk percentage niet-Waalwijkers bevindt. Ook voor de uitvoeringen van de eigen, plaat selijke amateurverenigingen is de be langstelling nog lang niet zo groot dat we het niet meer zonder schouw burg zouden kunnen stellen. Dit nogal opvallende gebrek aan belangstelling voor de culturele aspecten van onze samenleving wil uiteraard niet zeggen, dat een schouwburg of beter misschien een cultureel centrum niet op z'n plaats zou zijn. In een gemeenschap van bijna 17.000 zielen moet een derge lijke accomodatie ongetwijfeld on ontbeerlijk worden geacht. De groeiende industrialisatie en de daaruit voortvloeiende grotere be hoefte aan ontspanning en amuse ment, maken de aanwezigheid van een dergelijk gebouw steeds urgenter en het zou op een misverstaan van de eigen tijd en op een gebrek aan in zicht in de toekomst wijzen, indien we de stichting van een dergelijk centrum achterwege lieten alleen maar op grond van het feit, dat de belang stelling voor het culturele leven op dit ogenblik beneden peil is. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat een dergelijk gebouw ook voor het houden van congressen, jaarvergaderingen en ex posities onmisbaar is. Momenteel is het bijv. in Waalwijk - het centrum van de schoenindustrie - niet mo gelijk een congres van enige omvang te houden omdat ten enenmale de accomodatie ontbreekt. Het is dus allebei een beetje droe vig het gemis aan een cultureel centrum en het gebrek aan belang stelling voor het vele waardevolle dat in een dergelijk centrum kan worden geboden. en reumatische pyr.en wrijft U eveneens weg met Dc Giercombine van Fa. van den Bergh Zn. is een machine voor 't verspreiden van mest en gier. Ze bestaat uit een vacuumtank met va- cuumpomp, vochtafscheider en mestverspreider, en wordt aange dreven door de aftakas van 'n trek ker. Het geheel op een frame met lagedrukbanden. De Crawley 4-wielige trekker, ge demonstreerd door de Fa. Lozeman, is een Engels trekkertje met 7 pk. motor, dat in Winschoten wordt ge assembleerd. Handig voor lichte werkzaamheden en transport. De Allaeys spuitmachines van Bel gische makelij worden gedemon streerd door Kempkes en Biemans. Forse machines, o.a. snelspuit, ne venspuit en motorspuit voor veld gewassen met lagedrukpomp. Een zelfstrijdend model heeft hydrauli sche bediening van de spuitbomen. De D.D. Roti, verstekfrees van Deusings, komt met 'n pneumatisch bediende verstekinrichting. In feite dus een grondbewerkingsautomaat. Het bovenstaande is een kleine bloemlezing uit het nieuws dat is vrijgekomen. Meer nieuws zult u ontdekken bij uw bezoek aan Liempde op 14 mei a.s. Verzuim niet deze unieke werk tuigendemonstratie bij te wonen.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5