WAALWIJK pinksteR vakantie veawiel's leöGRWARenlruis DRUNEN Waalwijkse en Langsiraaise Courani^__ M.A.-SCH00L SLOOT SCHOOLJAAR MET VLOTTE EN PLEZIERIGE SHOW J. TAUSCH 82e JAARGANG No. 39 Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHC Opnieuw heeft de Mater Amabi- lisschool haar schooljaar op feeste lijke en bijzonder plezierige wijze af gesloten. Ditmaal ging de sluiting gepaard met de opvoering van een zonnige en vlotte show, die onder de naam „Hoera... vacantie!" vele be langstellenden een prettige avond heeft bezorgd. Een belangrijk onderdeel van dit sluitingsfeest was uiteraard de prijs uitreiking, die werd verricht door de voorzitter van het schoolbestuur, burgemeester Teijssen. Bij de opvoe ring van woensdagavond werden de einddiploma's uitgereikt aan de 3e jaarscursisten en bij die van donder dagavond de getuigschriften aan de le en 2e jaarscursisten. De heer Teijssen gaf woensdag avond uiting aan zijn voldoening over de grote belangstelling voor de ze sluitingsshow. Hij heette de 3e jaarscursisten en hun ouders harte lijk welkom, alsmede het schoolbe stuur, de leidster en de docenten, de diocesaan leidster, mej. v. d. Besse- laar, de vertegenwoordigers van de bedrijven, de vertegenwoordigers van K.A.B. en K.A.V. en allen die op enigerlei wijze hadden meegewerkt aan het totstandkomen van deze show, in het bijzonder de Eerw. Broe ders. Spr. wees er op, dat dit spel van zang, dans, declamatie, ritmische gymnastiek, ballet en toneel, geen en kele pretentie had en enkel en alleen was bedoeld voor het scheppen van een steviger band tussen de cursisten en oud-cursisten. Overigens wilde deze show toch ook wel aantonen, dat er ook op dit gebied toch wel een en ander wordt gepresteerd op de M.A.- school. De heer Teijssen deelde voorts me de, dat er in het afgelopen cursus jaar nogal eens verzuim heeft plaats gevonden. Dit is niet te wijten aan een geringe belangstelling, aldus spr., maar aan omstandigheden die er toe hebben geleid, dat de cursisten moes- Ingezonden mededeling WAALWIJK MODESTAD VAN BRABANT De jarenlange gevestigde naam, die Waalwijk heeft voor 1ste klas schoenwerk, met export naar vele landen, krijgt binnenkort een nieu we klank. Eerstdaags wordt in Waalwijk een nieuwe en moderne corsetterie en bonneterie speciaalzaak geopend, met import van de fraaiste collecties uit Frankrijk, Italië en Zwitserland. Waalwijk gaat de mode aangeven.... ten voeten uit. Parijs - Rome - Waal wijk een begrip voor de goed ge klede vrouw. ten verzuimen. Zo moest door een 4- tal meisjes meer dan twintig maal worden verzuimd, op grond waarvan het schoolbestuur helaas moest be sluiten aan deze meisjes geen eind diploma uit te reiken. Hiertegenover stond evenwel het prettige geluid, dat eveneens een 4-tal meisjes (Nelly v. Loon, Jannie van Nooy, Ineke Trim- bach en Annie van Velthoven) geen enkele maal hadden verzuimd, waar voor hun door het schoolbestuur een extra beloning was toegekend in de vorm van een boek. De kroon spande echter Ria de Rooy, die zowel dit jaar als het vorig jaar geen enkele maal verzuimde en daarmee tot kam pioene werd uitgeroepen, hetgeen ook haar een extra beloning oplever de. Tenslotte wees de voorzitter op de goede geest welke dit jaar op de school heeft geheerst en die op de eerste plaats door de meisjes zelf is geschapen en vermeerderd, maar waarin toch de leidster en docenten een belangrijk aandeel hebben gehad. In dit verband bracht spr. dan ook bijzondere dank aan mej. M. Hoff- mans, die ook in het afgelopen cur susjaar weer zo enorm veel voor de school heeft gedaan. Ook de ouders der leerlingen dankte spr. voor hun belangstelling en steun voor de M.A.- school, die zoveel voortreffelijk werk doet in het belang van hun dochters. Hierna reikte de voorzitter de di ploma's uit. De show zelf begon met een woord van dank aan leidster en docenten, dat namens alle 3e jaars door een der cursisten werd uitgesproken. Ook WAALWIJK toneel minstens zoveel plezier had als in de zaal, en tenslotte een kleu rige en fleurige Holland-finale. De voorzitter toonde zich in zijn slotwoord bijzonder enthousiast over deze show, waarmee ook de zaal zich uitstekend heeft geamuseerd. Spr. dankte allen die aan het welslagen van deze show hadden meegewerkt, waarbij-op de eerste plaats terecht de regisseur Tiny v. d. Heijden, ge- noeiftd werd. Verder dank aan de Eerw. Broeders, de heer Jo Verhoe ven, de heer Jan de Nijs en de jon gens van de Levensschool, die onder aanvoering van hun leider, de heer Brok een belangrijke steen hebben bijgedragen. De keurig verzorgde costuums wa ren van Het Brabants Costuumhuis in Den Bosch; grime: Charles v. d. Heuvel, Dongen; geluid: Egbert v. d. Hammen (de dans voor de Sardar kwam er overigens niet helemaal vlekkeloos uit); muziek: Jo Verhoe ven, die ook enkele composities ver zorgde en daarvoor van de voorzitter een bijzonder compliment ontving; ritmische gymnastiek: T. Smelt-v. d. Pennen, en ballet: Marianne Keser. De samenstelling en regie was van Tini v. d. Heijden. met luxe reistassen fraaie koffers mode-handschoenen elegante damestassen moderne parapluies van Grotestraat 264, Waalwijk Alles op het gebied van lederwaren en reisartikelen. hun dank ging in het bijzonder uit naar mej. Hoffmans, die als blijk van waardering een 3-tal foto's en een fraaie shawl ontving. Daarna werd het programma in een vlot tempo afgewerkt en met deze show „Hoeravacantie!" heb ben de meisjes van de M.A.-school weer opnieuw laten zien, dat er op deze school ook op het terrein van de ontspanning en het amusement uitstekende dingen worden gepres teerd. De gehele show was bijzonder smaak- en stijlvol en er waren zelfs hoogtepunten die een bijzondere ver melding verdienen. Rini v. d. Nieu- wenhuyzen bracht op pakkende en boeiende wijze de declamatie „Ze zijn overal", een kreet om begrip, maar ook een verwijt van de moder ne jeugd aan de ouderen. Prachtig van sfeer was de entourage bij deze declamatie, vooral de belichting was uiterst suggestief. Even suggestief en boeiend in ritmiek en muziek was het ballet „Automation". Alle bal letjes waren trouwens zeer goed ver zorgd en verrieden de zo bekwame en fijnzinnige hand van Marianne Keser. Verder waren er aantrekke lijke ritmische gymnastiekoefeningen, aardige liedjes, twee goede declama ties van Toosje Timmermans, een grappige een-acter „De taart van tante Charlotte", waarbij men op het ZONDAGSDIENST. Vanaf zaterdagmiddag 3 uur tot maandagmorgen 8 uur, uitslui tend voor spoedgevallen. Dienst: Dr. v. d. Wouw. TENNISSPORT. De tennisclub „De Klinkaert" speelde zondag de derde ronde in de competitie. Het eerste team dat in de vierde klas uit komt won van de Pettelaar uit Den Bosch met 7—1. Het tweede team dat in de vijfde klas speelt won met 5—3 van Waranda uit Oosterhout. Het derde team ver loor met 51 van Smash uit Boxtel. WEDVLUCHT PONT ST. MAC. Deelname 1818 duiven. Eerste duif 11.26.81, laatste duif 12.05.31. w C. van Boxtel 1; W. Peynen- hangen. Het eerste schot voor dit eerste koningsctueten werd ge lost door ue beschermheer de heer Max Lips. Tevoren had de heer Lips in de voet van de schiethoorn een oorkonde inge metseld van de volgende inhoud: Op den 22 december in het jaar ouzes Heren 19u8 werd herop gericht in de gemeente Drunen het St. Hubertusgilde, dat be staat uit ereleden en leden, üildeheer Deken Kooijackers. beschermheer Max Lips. Eerste hoofdman Ir. Th. J. M. v. Lammeren. Tweede hoofdman J. van Helvoirt. Eerste deken P. Elshout. Tweede deken P. de Leur. Eerste provisor A. O. Aerts.' Tweede provisor L. van Oosterhout. Adviserend lid L. v. Huiten. Houd Gilde, het vaandel hoog. Zwaai het vaandel voor Ood, koningin en Vaderland onder bescherming van de patroon heilige. Deze oorkonde is ingemetseld in de voet van de scnutshoom op het perceel genaamd „De Zacht", door de beschermheer, re WelEdelgehoren Heer M. Lips. Op ue dag van het ko- ningschieten kermisdinsdag 12 mei. Was getekend door: Deken Rooy ackers, Gildeheer. M. Lips, beschermheer. Ir. v. Lammeren, eerste hoofdman. Na afloop van het koningschie- ten trok men nog gezamenlijk naar het Oildehuis, waar de ver dere avond in gezelligheid werd doorgebracht. Volgens jaar, als voor de twee de maal koningschieten zal moe ten plaats hebben, wil men hier aan voor liet gilde een hele feest dag wijden. AGENDA. Vrydag 15 mei. 7 uur inkorven St. Denis, café v. d. Geld. 8 uur EHBO-cursus. Zaterdag 16 mei. 8 uur film „De Mijnen van ko ning Salomo". Zondag 17 mei. 11.3U uur R.K. Bibliotheek Ho ge Braken. 5 uur film „De Mijnen van ko ning Salomo". 8 uur film „lk was aan hem verslaafd". Maandag 18 mei. 5 uur film „Commando des doods". 8 uur film „Ik was aan liem verslaafd". burg 2; A. Dekkers 3 13; M. Pel- ders 4 16; H. Brok 5 14; A. van Halder 6; M. van Huiten 7; M. v. Sluisveld 8 21; A. v. d. Hoven 9; J. Koevoets 10 20; O. v. d. Sanden 11; G. van Tuijl 12; L. v. Raven- stijn 15 24; Vorstenbosch 1/; A. Lcijtens 18; G. van Huiten 19; Gebr. v. Kuik 22; P. Scherpen- burg 23. KONINGSCHIETEN. Het St. Hubertusgilde hield dit jaar sinds haar «heroprichting in 'December 1958 voor de eerste maal koningschieten. Dit gebeur de op kermisdinsdag op het ter rein in de Overlaat. Geschoten werd op de vogel en met het 139e schot werd de tweede deken Jan v. Helvoirt koning. De dames van de gildebroeders hadden tevoren voor de toekomstige koning een krans gevlochten, welke daarna met enige ceremonie werd omge- KERMIS DRUNEN. De eerste drie kermisdagen in Drunen zijn prettig verlopen. Dank zij ook het mooie weer had men over belangstelling nergens te klagen. Met de twee Pinkster dagen zal de kermis worden be sloten. ZWEMBAD GEOPEND. Op zaterdag 16 mei zal het ge- mentelijk zwembad „De Pleune Wiel" weer worden opengesteld. Het bad zal evenals andere jaren op verschillende tijden geopend zijn, apart voor dames en voor heren. De aanvangstijden zijn op een bord bij het zwembad aange geven. Het bad is voor het ko mende seizoen weer in goede staat gebracht. Het artikel Nederland en de Sport", dat onlangs in dit blad ver scheen, zal velen uit het hart gegre pen zijn. Op het gebied van de lichamelijke opvoeding is Nederland inderdaad nog onderontwikkeld vergeleken bij de aandacht welke men in het bui tenland hieraan besteedt. De kennis van jaartallen, waarvan de waarde in vele gevallen op z'n minst twijfel achtig genoemd mag worden, weegt bij ons nog altijd zwaarder dan een gezonde body. Men erkent nog te weinig de waarde en de noodzake lijkheid van een gelijktijdige harmo nische ontwikkeling van lichaam en geest en vandaar dan ook dat de bouw van gymnastieklokalen en de aanleg van zwembaden en sporthallen als laatste op het lijstje der urgente wer ken voorkomen. Dit kan ook moei lijk anders wanneer men bedenkt dat hierover mensen te beslissen hebben, wier jeugd even arm is geweest aan lichamelijke opvoeding als de woes tijn aan viswater. Voor zeer velen is sport louter iets voor de vrije tijd en dan nog alleen wanneer er niets be ters te doen valt. Niet alleen bij de overheid ont moet men nog die onderwaardering van het vak „lichamelijke opvoe ding", maar ook en vooral bij het on derwijzend personeel van de lagere scholen, dat een lesuur op dit ter rein maar al te gemakkelijk laat val len of er met de pet naar gooit, ook alweer omdat het gros der leerkrach ten bij zijn opleiding niet of nauwe lijks met dit VERPLICHTE vak heeft kennis gemaakt. Dat deze lacune zich tenslotte wreekt op de persoon lijkheidsvorming van de jeugd, rea liseert men zich nog veel te weinig. Hoe spaarzaam de lichamelijke op voeding in Nederland aan haar trek ken komt, kan men ook constateren in de totale sportbeoefening in ons and, waarin de laatste jaren wel wat meer differentiatie is gekomen, maar die bij de mannelijke jeugd toch nog voornamelijk voetbal en bij de vrou welijke in hoofdzaak korfbal en hockey te zien geeft. De atletiek, de sport bij uitstek voor een gezond all round lichamelijke ontwikkeling en dan vooral in de vijf- en tienkamp - ondervindt nog veel te weinig waardering. Bij een goed geleide en veelzijdige lichamelijke opvoeding, die is begonnen op de lagere school banken, zou dit ongetwijfeld anders zijn. bleven. Toen ik die vijftien jaar, die mij scheidden van een aanzoek, had afgelegd, zat ze al hoog en breed in de kinderen, ditmaal haar eigen kin deren. Maar goed, ze was dus een sieraad voor de school, maar zingen ho maar! Op een heiligedag kwam er wel eens een aarzelend „Moeder, er ligt een kip in 't water" en op een mooie zomerse dag „Ei, ei, 't is in de mei" en op 5 december „Oh, kom er eens kijken", maar daar was het dan ook wel mee op. En hoe ging dat zin gen dan nog? Het lieve meisje zong ieder regeltje net zo lang voor tot je het niet meer kon missen en dat was dan het muziekonderwijs. SPOPTHUIS Filmjournaal Een ander vak, dat op onze lagere scholen nauwelijks aan bod komt, is het zingen. En ook alweer omdat het onderwijzend personeel zelf daarin niet geschoold is. De tegenwoordige kweekschool-opleiding besteedt ge lukkig ook hieraan terdege aandacht, maar op de meeste lagere scholen is het toch nog zo dat er van zingen maar bitter weinig terecht komt. Uit m'n eigen lagere-schooljaren herinner ik me nog een ontzettend lieve juf frouw, die ik, als ik vijftien jaar ouder was geweest, ongetwijfeld een bloeiende serenade aan de voeten zou hebben gelegd. Ze was iemand die je allerminst op een lagere school ver wacht en ze is er dan ook niet ge- Ook vandaag de dag mankeert er nog wel het een en ander aan het zin gen, aan het leren zingen, op onze lagere scholen. Dat vertelde een ex pert, de heer Wim Ter Burg, die j.l. maandagavond kwam spreken over de muziekschool. Waarom zingen wij Nederlanders eigenlijk zo weinig, zo vroeg hij de vergadering. Omdat we te nuchter zouden zijn? Nee, maar omdat we het gek vinden! En waarom vinden we het gek? Omdat we het nooit geleerd hebben! We brallen wat mee met de schlagers die de radio dag in dag uit de huiskamer binnensmijt, maar het echte beleefde en vreugde volle zingen van het goede volkslied, nee, dat kunnen wij niet. Als men ons vraagt kom, zing nu eens mee, dan zitten we wat dom te grinniken en voelen ons vreselijk opgelaten. We moeten alleen maar genezen worden van die dwaze opvatting dat het gek is om te zingen. Wim 7 er Burg kreeg de vergadering maandagavond aan t zingen en het was deksels leuk ook nog. Om ook in Waalwijk te komen tot een bloeiende muziekschool hebben we vooral de medewerking van het onderwijzend personeel van de lagere scholen nodig, zoals we die ook nodig hebben voor de lichamelijke ontwik keling van onze jeugdeen medewer king, die ongetwijfeld graag zal wor den gegeven. Op de lagere school immers moet de vorming van het kind beginnen, niet alleen ten aanzien van het ver garen van kennis, maar ook en voor al met betrekking tot de totale vor ming tot een levensblij en naar ziel en lichaam gezond mens. Hoe eerder dus de gymnastiek- en sportzalen en de muziekschool er ko men, des te beter voor onze jeugd en onze gehele samenleving. Het is een enorme misvatting te menen, dat dergelijke accomodaties luxe zouden zijn, waaraan we voorals nog geen geld kunnen en mogen be steden. Die benepen erfenis van voorbije decennia moeten we echt wel kwijt. VRIJDAG 15 MEI 1959 Uitgever t Waalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Dit blad verschijn 2 x per week. DE ECHO \RB HET ZUIDEN Abonnement 22 cent per week; f 3.19 franco p poet, per kwartaal f 2.83. Advertentie»10 cent per m.m. Gironummer 5798. voor MODERNE MONTUREN GROTESTRAAT 231 Uw oog- en brilopticiën. c Eind-diploma's (3e jaarscursisten) Tonnie Appels, Paula Boom, Willy Brok, Antoinet v. d. Broek, Corrie Dekkers, Ria van Es, Fientje Evers, Dini v. Gelder, Ellie v. Gelder, Ria Goedhart, Joke v. d. Griendt, Dini de Haan, Lies v. Helvoirt, Dini van Hilst, Ria v. d. Hoven, Corrie Klerx, Els Kleyn, Corrie v. Kuik, Trees v. d. Lee, Nellie Leytens Rikie Leytens, Nellie van Loon, Fried de Louw, Annie de Negro, 1 on- nie v. Nooy, Jannie v. Nooy, Joke Pullens, Ria de Rooy, Dini v. d. Sanden, Ad Schel- lekens, Mien Stoop, Ineke Trimbach, Annie v. Velthoven, Bertha Verdijk, Ad Verhoe ven, Ans Vervloet. 2e jaars Getuigschriften Hannie Dekkers, Riet Demmers, Corrie Freyer, Dini Freyer, Toos de Haan, Truus Hamers, Tonnie v. Helvoirt, Lies v. Hoof, Tonnie v. d. Houdt, Gerrie van Huiten, Mien van Huiten, Riet Remmeren, Annie Kooien, Jo Krol, Tineke de Leeuw, Nellie van Lier, Corrie Leytens, Gerrie Leytens, Nellie van Loon, Francien Maas, Beppie Maas, Corrie Mommersteeg, Lenie v. Mui- lekom, Trees de Munnik, Annie Pennings, Tonnie Pennings, Jeannette Pulles, Cobie Schoelitsch, Corrie Thijssen, Tonnie Thijs- sen, Nellie van Velthoven, Jo Verduin, Ria Veraa, Lies v. d. Wiel, Dini IJpelaar. le jaars Getuigschriften Annie Adriaansen, Willie van Baardwijk, Francis Bakkers, Fia Bakkers, Riet Berg mans, Truus Berkelmans, Marjan v Bracht, Riet Brok,, Betty Brokken, Bertha Bron- stein, Ria Dekkers, Anna v. Delft. Janne Dollekens, Gusta v. Engelen, Trees Hamers, Ineke v.d. Hammen, Thea v.d. Heijden, Rie- ki Hurkmans, Doortje Hurkmans, Willy Ke telaars, Johanna Knippels, Hennie v. d. Kolk, Tonnie v. Kuik, Francis Leenheers, Ida Leytens, Mia Maas, Riek v. Nooy, Hennie Rombouts, Riek v. Soelen, Martha van Son, Alie Timmermans, Willie Tim mermans, Corrie van Tuyl, Hennie Ver duin, Ria de Werd, Jo de Werd, Jo v. d. Wiel, Jo Wijkmans. Mi fc-» TE m TEL2817 MRBKT Z WORLWUK „DE MIJNEN VAN KONING SALOMO Het beroemde en romantische verhaal van H. Rider Haggard heeft in deze Ame rikaanse rolprent opnieuw een voortreffe lijke verfilming gekregen, ditmaal met De borah Kerr en Stewart Granger in de hoofdrollen. Het is een voor de film bij zonder dankbaar verhaal, want de donkere oerwouden van Afrika, de wilde dieren en de gebruiken van primitieve negerstam men bieden regisseur en cameramensen prachtige kansen. Het zou ons te ver voe ren het verhaal in z'n geheel hier weer te geven, voldoende zij daarom dat de bele venissen van de safari, die op zoek gaat naar de verdwenen Engelse geleerde Henry Cur tis bijzonder boeiend zijn uitgebeeld. Curtis is spoorloos verdwenen toen hij op zoek was naar de legendarische mijnen van ko ning Salomo. Een film die velen zal boeien en die dan ook kan worden aanbevolen. Zaterdag om 8 uur en zondag om o uur. Toegang alle leeftijden. „IK WAS AAN HEM VERSLAAFD". Deze film geeft de ware geschiedenis van de meedogenloze praktijken van een Duitse avonturier, die een rijke vrouw, die liefde voor hem had opgevat, door geraffineerde voorwendsels en bedrog van al haar geld en bezittingen wist te beroven. De film is een getrouwe weergave van de geschiedenis zo als die zich een aantal jaren geleden in Duitsland heeft afgespeeld. Zij laat zien hoe de vrouw Anette Klinger (Barbara Rütting) een willoos werktuig werd in de handen van een zekere Hans Steimmeier, wiens naam in de film werd veranderd in Nikoli Stein (Carlos Thompson). Zondag en maandag om 8 uur. Toegang 18 jaar. „COMMANDO DES DOODS". Een boeiende oorlogsfilm met de bekende acteur Ray Milland als parachutist in de hoofdrol. Maandag om 5 uur. Toegang 14 jaar. „STOOTTROEPEN IN DE AANVAL". Deze spannende en uiteraard spectaculai re oorlogsfilm verhaalt ons de geschiedenis van de roemruchte stoottroepen de „Ran gers", die in tal van gevechten in Noord- Afrika en op het Italiaanse vasteland de dodelijke spits hebben afgebeten. Van deze gevechten geeft deze film een boeiend beeld en omdat de boog niet altijd gespannen kan zijn, krijgen we zo tussendoor ook het no dige te zien van de amoureuze escapades van een aantal Rangers. De liefhebbers van het realistische oor logsverhaal komen in deze goed gemaakte en goed gespeelde rollen volledig aan hun trekken. Men krijgt een uitstekend beeld van de grote rol welke de Rangers in de laatste wereldoorlog hebben gespeeld. Het realistische element bracht de leef tijdsgrens voor deze film op 18 jaar. Woensdag om 8 uur.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 13