VLIJMEN Wie DE MAGNEET Gemeenteraad WAALWIJK c/UcötèeTt- BADPAK J.C.vanDUN 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 MEI 1959 10 Aanvullingsagenda voor de open bare vergadering van de raad der ge meente Waalwijk, gehouden 28 mei 1959. 28. Voorstel tot aankoop van grond ten noorden van het Richtpad te Besoijen. 29. Voorstel tot voorlopige goed keuring van een plan tot onteigening van grond ten zuiden van de Elzen- weg. Pre-adviezen Onteigening in het belang van de vólkshuisvesting. De kadastrale percelen Besoijen sectie C nrs. 773, 774 en 296, gele gen ten zuiden van de Elzenweg en eigendom van P. M. Klerkx, zijn in gevolge het uitbreidingsplan in hoofd zaken, vastgesteld in de vergadering van 31 januari 1957 en goedge keurd door gedeputeerde staten van Noord-Brabant bij besluit van 7 au gustus 1957, G. nr. 70880, bestemd voor de aanleg van industrieterrein. Onderhandelingen met betrokkene KRMPEERGEREI SPOPTHUIS over de aankoop van deze grond door de gemeente hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. In overleg met de gemeentelijke taxatiecommissie is aan de heer Klerkx een prijs gebo den; hij is echter niet bereid om de grond tegen deze maximale prijs aan de gemeente te verkopen. In verband met de te verwachten aanvragen om toewijzing van indu strieterrein ter plaatse dient de ge meente zo spoedig mogelijk de be schikking te verkrijgen over deze percelen. Omdat het niet te ver wachten is, dat op genoemde basis alsnog met betrokkene overeenstem ming kan worden bereikt, zal tot ont eigening moeten worden overgegaan. B. en W. stellen daarom voor om het plan tot onteigening in het be lang van de volkshuisvesting voor lopig goed te keuren. Medewerking ex artikel 72 lager onderwijswet 1920. Het bestuur van de Christelijke School, Grotestraat 45, alhier, wendt zich bij schrijven van 6 maart 1959 tot de raad, met het verzoek, om, overeenkomstig de bepalingen van artikel 72 der lager onderwijswet '20, medewerking te willen verlenen voor het treffen van een aantal voorzie ningen aan en in het schoolgebouw, t.w. a. het verbeteren van de vloeren in de voorste vier lokalen; b. het moderniseren van de ver lichting in deze lokalen; c. het slopen van de schoor steenkanalen met bijkomende werken; d. het maken van legkasten; e. het verbeteren van de muren in de gang; fde aankoop en verbetering van meubilair; g. de aankoop en plaatsing van een rijwielberging; h. het vernieuwen van de schoor stenen buitendaks. Het college is van oordeel, dat de beoogde voorzieningen noodzakelijk en volledig verantwoord zijn. Ook de inspecteur van het lager onderwijs is blijkens zijn adviezen van 17 april 1959, nr. UG 187 en van 26 mei '59, nr. UG 250, deze mening toegedaan, echter met dien verstande, dat de ge raamde kosten voor het maken van legkasten, de aankoop van meubilair en van een rijwielbrging, te hoog zijn, trwijl de opgenomen post „onvoor zien" geheel moet vervallen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor, de gevraagde medewerking te verlenen en het ter zake benodigde krediet, zoals dit is opgenomen in het besluit tot 61e wij ziging der gemeentebegroting voor 't dienstjaar 1959, beschikbaar te stel len. Er zijn in de afgelopen maanden veel woorden van kritiek en ontstem ming gevallen over onze r.k. bejaar denzorg, die in het middelpunt van de algemene belangstelling kwam te staan toen de in het St. Theresiage- sticht gehuisveste ouden van dagen plotseling hun biezen moesten pak ken en in bejaardencentra in andere gemeenten werden ondergebracht. Men toonde zich terecht nogal ge schokt over het feit, dat in een op ve lerlei terrein zo vooruitstrevende en dynamische gemeente als Waalwijk, de zorg voor de bejaarden is blijven staan op een punt, dat zeer vele an dere en kleinere gemeenten reeds lang zijn gepasseerd. En het is ook inder daad beschamend, dat het onderwijs centrum Waalwijk, met een stadsuit leg die er zijn mag en met recreatie voorzieningen die getuigen van een energieke aanpak van de problemen welke door de toenemende industria lisatie worden geschapen, in accomo- datie een bejaardenzorg presenteert die dateert van enkele deccennia te rug. Nu gaat het er bij deze constate ring natuurlijk helemaal niet om vast te stellen wie „schuld" heeft aan deze achterop geraakte bejaardenzorg. Zo er al van schuld sprake kan zijn, moet die niet gezocht worden bij bepaalde personen, maar veeleer in het totale sociale en maatschappelijke bewust zijn. Te betreuren is in elk geval, dat de Waalwijkse gemeenschap in het verleden geen instituut heeft opgele verd dat zich te rechter tijd en vol doende de urgentie van een geheel veranderde 'en eigentijdse bejaarden zorg heeft gerealiseerd. Veel belangrijker is dat de Stich ting r.k. Bejaardenzorg „St. Anto- niushof" alles in het werk stelt om aan de huidige onprettige situatie zo spoedig mogelijk een einde te maken. In het uitbreidingsplan Kloosterweg is, naar men weet, een nieuw en mo dern bejaardencentrum geprojecteerd en als ik wel ben ingelicht zal dit een centrum van bijzondere allure wor den, waarin meer dan 150 bejaarden een comfortabele huisvesting en uit stekende verzorging zullen kunnen vinden. Omdat met de realisering van tegen de mens beschermd moet wor den, je zou het eerder andersom ver wachten) beloond zal worden met de bouw van een dierenasyl. Dank zij de medewerking van het gemeentebe stuur zijn de plannen zover gevor derd, dat de dakloze dieren dit jaar wellicht nog een droog hok en een bak eten zullen kunnen vinden. Ook de dieren, die wegens uitstedigheid van de baas enige tijd uitbesteed moe ten worden, zullen hier een vriende lijk en goed onthaal kunnen vinden. Hoe men ook tegenover het werk van de dierenbescherming staat, iedereen zal moeten toegeven dat met de bouw van dit dierenasyl een voor ziening getroffen wordt die in een beschaafde gemeenschap niet mag ontbreken. Op de mens rust inder daad de plicht van de zorg voor het dier en wanneer wij het in onze men selijke gemeenschap binnengehaalde dier (het dier heeft daar echt niet om gevraagd) verwaarlozen en aan zijn lot overlaten, dan geven we daarmee blijk van een mentaliteit die lijnrecht in strijd is met de positie welke God ons in zijn schepping heeft gegeven. Dierenbescherming of beter mis schien dierenzorg, is een deel van het bestuursleden de heren J. van Oosterhout rs een dergelijk groots project uiteraard geruime tijd gemoeid zal zijn, heeft genoemde stichting - om de be staande toestand zo snel mogelijk op te heffen - een tweede en eveneens permanente voorziening op het oog. Het is n.l. vrijwel zeker, dat het St. Antoniusgesticht te Baardwijk, na het vertrek der Zusters in begin augus tus, in eigendom en exploitatie zal overgaan aan deze stichting, die het gebouw daarna middels een verbou wing geschikt zal maken voor de huis vesting van een 50-tal bejaarden. Verder ligt het in de bedoeling om, wanneer Baardwijk de beschikking zal hebben over een nieuwe kleuter school, de twee lokalen en de gyrti- nastiekzaal van de huidige school ook bij het bejaardencentrum te trekken, waardoor de capaciteit zal worden opgevoerd tot 65 bewoners. Men hoopt de verbouwing van Antonius- gesticht tot „St. Clemenshof" nog dit jaar te kunnen realiseren. Dit alles geeft de burger en in het bijzonder de bejaarde burger weer moed, want de bejaarden die inmid dels Waalwijk hebben moeten verla ten, zullen dan weer in de gelegen heid gesteld worden terug te keren, als zij dit tenminste willen (waaraan nauwelijks getwijfeld hoeft te wor den). In ieder geval blijkt uit dit alles duidelijk, dat het bij ons echt wel kan. Het is alleen maar jammer dat niet eerder de nodige voorzieningen zijn getroffen, dan zou een aantal mensen veel verdriet bespaard gebleven zijn. Wel vraag ik me af of straks, wan neer het nieuwe bejaardencentrum gereed zal zijn, de exploitatie van de „St. Clemenshof" wel zo vlot zal lo pen. Als alles meezit krijgen we dit jaar nog een tweede centrum, zij het dan ook van geheel andere aard dan het bovengenoemde, maar waaraan ove rigens ook grote behoefte bestaat een dierenasyl. Het ziet er namelijk naar uit dat het onvermoeide streven van de Waalwijkse afdeling van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren (typisch eigenlijk dat het dier Vlijmen Haarsteeg M. W. v. Rijswijk F. G. v. Rijswijk- Stam Schilderen met POLYDOR is niet moeilijk Met POLYDOR bent U ver zekerd van een pracht resul taat. Met POLYDOR krijgt U geen „blaren" op uw vingers, zo gemakkelijk verwerkt POLYDOR. Bijverdiensten aangeboden. Brieven aan: RAVAKO, Oirschot. TRICOTBEST HEINZELMANN DELANA JULIA 14.95 Met een baadt U in weelde! Speciale aanbieding HEREN RIB-TRICOT ONDERGOED. Bij aankoop van SINGLET slipje voor halve prijs vanaf maat 4 1.65 Grotestraat 313 - WAALWIJK (i f TEL 2817 MQPKT Z WRQLWUK .U 1 J J J J en Ant. Pulles, die zich weer herkiesbaar leven van de goede en de reele mens. hadden gesteld, werd overgegaan tot de Het is alleen maar jammer, dat door huldiging van twee bestuursleden die dit het toedoen van dweepzieke en gees- jaar 40 jaar onafgebroken zitting hadden telijk scheefgegroeide mensen de die- in het bestuur n.l. de heren L. v. d. Heij- v J6 6 den en C. de Vaan. Beide jubilarissen wer- renbescherming bij velen een senti- ^en je voorzjtter hartelijke toegespro- mentele en ongezonde klank heeft ge kregen. Hun zij nogmaals gezegd, dat een hond met een deken over of een jas aan en de maag vol gebak, koek en drop, geen, maar dan ook helemaal geen bewijs is van dieren bescherming, maar wel van dieren- verpesting. Ik hoop van harte dat het dieren asyl zich zal mogen verheugen in een blijvende steun en belangstelling. Gun een hond z'n hondeleven! WEDVLUCHT DE ZWALUW. Woensdag had de inkorving plaats van de eerste fondvlucht en tevens nationale vlucht Angoulime Frankrijk, afstand 767,5 km. De duiven worden gelost zaterdagmor gen om 5 uur. 18 Duiven werden nationaal, en in totaal zijn 58 duiven op de eerste fondvlucht gezet. Wie zal de gelukkige win naar worden van de luxe auto. Zondag wedvlucht vanuit Bruley België, afstand 190 km; inkorven vrijdagavond van 7 tot 8.15 uur. Dus allen op tijd. WIELRENNEN. Olympia-tour; de Zwaluw Vlijmen won Ploegenprijs. Op de eerste dag bezette Zilverenberg van de Zwaluw de 2e plaats in het algem. klassement. De eerste dag is voor de Zwa luw succesvol geworden; na ongeveer 15 km ondernamen drie renners van de Zwa luw een uitlooppoging; er gingen nog 6 renners mee; het waren v. d. Ven, Walra- vens en Ad v. d. Sluis van de Zwaluw, en Willemse, Frits Knoop, Enthoven, Buis, Hamelink en Malipaard. Met nog 200 km voor de boeg gingen deze 9 renners aan de haal; na 50 km hadden deze renners ruim 2Y> min. voorsprong. Op de afsluitdijk, met zware kopwind, volgde een verwoede strijd tussen de uitlopers, die intussen tot 6 ren ners was geslonken, want 3 renners waren op het peloton teruggevallen. De 3 Zwaluw mannen, met v. d. Ven uit Vlijmen die het zware werk deed, waren nog bij de kop lopers en hadden weinig steun van de me de-uitlopers, omdat de Zwaluw met 3 ren ners zo zegevierend het ploegenklassement met grote voorsprong op haar naam zou krijgen. Daarom vlotte het niet goed en 7 km voor de finish werd de kopgroep inge haald en meteen ging Balvert alleen door, maar Zilverling ging mee; de renners hiel den stand en in de sprint won Balvert over- zijn haar met Vi-Shine wast heeft beslist van roos geen last. Vl-Shine is een geheel nieuwe shampoo, die méér. veel meer doet dan U eigenlijk van een haarwasmiddel zou verwachten. Prijs per tube voor vele wacsingen 1 l.ou. JAARVERGADERING WIT GELE KRUIS. De jaarvergadering die het Wit-Gele Kruis zaterdagavond j.l. in café M. Achten hield was slecht bezocht, maar is er echter niet minder geanimeerd om verlo pen. De voorzitter de heer A. van Beurden gaf een overzicht van de voornaamste ge beurtenissen in 1958. Dank ontvingen aller eerst de wijkverpleegster, mej. van Heijst en de bode de heer J. Beaard. Spr. gaf ook een uiteenzetting over de samenwerking met Vlijmen en Nieuwkuijk, vooral nu van ge meentewege zoveel inëntingen tegen ver schillende ziekten in groter verband plaats hebben is samenwerking tussen de drie kruisverenigingen onontbeerlijk. De secretaris de heer van der Plas las een keurig verzorgd jaarverslag voor. Daar in werd allereerst uiting gegeven van dank en waardering voor de samenwerking die er tot stand is gekomen met de overige in de gemeente bestaande verenigingen. Ver der gaf het jaarverslag een duidelijk over zicht van de werkzaamheden door de di verse wijkverpleegsters verricht. Hieraan ontlenen wij het volgende: verpleegstersbe- zoeken 2296, aantal handelingen 2354, behandelingen op spreekuur in kliniek 318 *CTi adviezen op spreekuur 71, huisbezoek kleuterzorg 126, afgelegde bezoeken t.b.c.- patiënten 88, bezoeken hulp en voorlich ting 394. Er hadden verder 22 zittingen van het kleuterbureau plaats, waarbij 89 kleuters werden ingeschreven, verder wer- i den 46 zuigelingen ingeschreven tijdens 44 zittingen. Verder werd nog maandelijks as sistentie verleend bij in;;; .JJ4 en andere ziekten, assistentie werd eveneens verleend bij bezoek van de schoolarts. Het financieel verslag gaf een vrij gun stig beeld te zien en in tegenstelling met andere jaren staat de instelling er financieel niet ongunstig voor. De leden van de kas- commissie, de heren M. Beekmans en F. v. d. Brandt, verklaarden boeken en be scheiden keurig in orde te hebben bevonden en dankten de secretaris voor het gevoerde beleid. Na de herverkiezing van de aftredende ken; hij dankte hen voor het vele werk in de afgelopen 40 jaar voor het Wit-Gele Kruis verricht en sprak de hoop uit dat het hun gegeven zou mogen zijn om ook het gouden bestaansfeest in 1969 nog mee te kunnen vieren. Onder luid applaus spelde de voorzitter hierna de beide jubilarissen het bondsinsigne op de borst. Viering 40-jarig bestaan. Als belangrijkste punt stond op de agen da de viering van het 40-jarig bestaan. Al hoewel de doelstelling van de vereniging geen wijdse feestelijkheden toelaat, was het bestuur toch de mening toegedaan dat dit feit niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Ook de leden waren het hiermee eens en er werd besloten om in het najaar een feest dag te organiseren, waarvoor door het be stuur het programma nog nader zal worden vastgesteld. Totstandkoming wijkgebouw. Tot slot kwam nog de gebrekkige behui zing ter sprake; de huidige kliniek en het magazijn zijn al lang niet meer toereikend om een behoorlijke behandeling toe te kun nen passen en om alle artikelen goed te kunnen bewaren. Daarom zal getracht wor den over te gaan tot het bouwen van een behoorlijk wijkgebouw, annex woning, wat ongetwijfeld in een grote behoefte zal voor zien. Besloten werd om bij de bevoegde instanties daarvoor de nodige medewerking te verkrijgen. CONCOURS HIPPIQUE. Op zondag 31 mei a.s. geeft de R.K. Rijvercniging Juliana, bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, op het terrein achter café M. Reuser, een groot landelijk con cours hippique met sprongconcours. In het programmaboekje schrijft de Her der van de parochie, de Z.E. heer Pastoor Serrarens, een belangrijk artikel over 't edele paard en zijn berijder, waarin Z.E. o.m. zegt: Zij stellen bewust het dier in de edele verschijning waarover zij in Haar steeg beschikken telkens weer ten toon aan de*gemechaniseerde samenleving onzer da gen, om de mensen een intense schoon heidsontroering te doen beleven. En hier om lijkt het mij dan ook dat de rijvercni ging een verheven cultureel doel na wil streven. Rijvereniging Juliana, wees trots op Uw taak. Mogen velen blijven toetreden als lid, ook amazones. Te circa 12 uur zal in de diverse ringen worden begonnen met de individuele dres suur en de dressuurwedstrijden voor 4- en 8-tallen in de diverse klassen. Om 2 uur zal dan het concours officieel worden geopend door de Edelachtb. heer Mr. Hoefnagel, burgemeester van Groot-Vlijmen, waarna parade der deelnemende 8- en 4-tallen. Verder een springconcours voor lande lijke ruiters, verder springen voor geno digden en equipespringen. Verder nog di verse attracties. Ter opluistering zal de gymnastiekclub van de RKJB enkele nummers presenteren en zullen de bekende Groningse en Gel derse dekhengsten Talisman, Tristan en Rivaal worden gedemonstreerd, eigenaar de gebr. van den Brand alhier. was van de aldaar gevestigde biljartclub D.V.S., bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Onze dorpsgenoot, voor wie dit de eerste grote krachtmeting was in zijn korte carrière, startte zeer slecht en zijn eerste partij werd een nederlaag; hij verloor ook in de avonduren zijn partij en waren de kam pioenskansen zo goed als verkeken. Het pleit echter voor zijn kracht dat hij terug wist te komen, onversaagd nam hij vrij dagmiddag de keu ter hand en won op overtuigende wijze van de sterke Amster dammer Tiemes. In de avonduren leverde hij een nog grotere prestatie door met een slotserie americane van 285 de partij uit te maken. Ook zaterdag was hij uitstekend op dreef en in zijn middagpartij werd Hendriks uit Helmond gedecideerd verslagen en in de avonduren ging ook Holthaus uit Am sterdam na een enerverende strijd ten on der. Zijn laatste partij zondagmiddag tegen Koomen eindigde weer in een overwinning en hij had zich daarmede hersteld op een wijze die ieders bewondering afdwong. Hij is dan ook de speler geweest die door zijn spel en vooral door zijn series americane het meeste bewondering heeft verwekt en wat nog meer zegt, als enige speler is hij er ni geslaagd het vereiste gemiddelde te behalen om naar de kaderklasse 38/2 te promoveren. In de eindrangschikking ein digde hij op de tweede plaats, vlak achter de winnaar, de Bosschenaar Emans. DANKBETUIGING. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan fa milie, vrienden, kennissen en de directie van De Amstel, voor de grote belangstelling, vele cadeaux, bloemen en feli citaties, die wij met ons 40- jarig huwelijksfeest mochten ontvangen. Poolsestraat 30, Waalwijk. BILJARTEN. Onze dorpsgenoot Kees van der Loo legde beslag op de tweede plaats in het tournooi om het kampioenschap van Ne derland extra klasse libre en promoveert als enige deelnemer naar de kaderklasse 38/2. Op donderdag 21 mei j.l. begon in café-restaurant Suisse te Den Bosch dit tournooi, waarvan de organisatie in handen LEO XIII STR.85 KAATSHEUVEL CRYSTAL-JELLY SHAMPOO Rownlree N.V. Amsterdam tuigend. 1 Balvert, 2 Zilverenberg. Het ploegenklassement was voor de Zwaluw Vlijmen. De 2e dag begon met een tijdrit. Hierin waren de mannen van de Zwaluw weer de sterksten; zij behielden het ploegenklasse ment en Zilverenberg nam de leiding in het ploegenklassement. De volgende etappe was voor de Zwaluw nog succesvoller, want Zilverenberg behield de leiding in het al gemeen klassement en de volgende plaatsen in het ploegenklassement, 1, 2, 3, 4 en 5, waren eveneens voor de Zwaluw, waarvan van de Ven 3e en v. d. Lee uit Drunen 4e. Het kan niet beter. GESLAAGD. Aan de R.K. Kweekschool voor onder wijzers te Den Bosch slaagde de heer A. G. van Engelen voor het examen onderwijzer. SCHUTTERSVER. JULIANA. De schuttersvereniging Juliana, geves tigd in café Jos Gevers, houdt zondag 31 mei een algemene vergadering. BILJARTEN. Dinsdag speelde de Biljartver. N.A.O., gevestigd in café A. Klerks een wedstrijd tegen Nooit Gedacht, met de volgende uit slag: NAO 310 pt., Nooit Gedacht 273 pt.. Uitslag 8-4. WEDVLUCHT DE ZWALUW. Zondag hield de Postduivenver. de Zwa luw een wedvlucht vanuit Ghislain. Los 9 uur, wind Noord-Oost; eerste duif 11-47- 45, laatste prijswinnende duif 12-9-8. Uit slag als volgtH Pelders 1; L de Laat 2, 3; Jos Kuijs 4, 31, 37, 45; P Vermeulen 5, 12, 16, 52; M Nicols 6; C v Helvoirt 7, 20, 41; W v Vught 8, 13, 14, 17, 27; M Libregts 9, 18, 47, 50; H Oosterwaal 10, 42, 46; B v Esdonk 11, 23, 24; H Mom- mersteeg 15; K Kiviets 19; H C de Laat 21; L v d Wiel 22, 26, 40; P v Gestel 25; J Kiviets 28, 29; J v d Dungen 30; v Esch- Parijs 32, 34; L Meesters 33; A v Heivoort 35; P v Dal 36; W v Ravensteijn 38; Fr v Uden 39; J Oosterwaal 43, 48 A d Vaan 44; J v Stokkum 49; J v d Broek 51.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 6