KAATSHEUVEL m DE AVONTUREN VAN BIM EN BAM r,m Liefde in de storm m '0 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 12 JUNI 1959 14 VERGADERING SCHOENFABRIKANTEN Loon op Zand DRUKKERIJ VAN BOXTEL Pluimvee j Kom kijken bij: W A A L W IJ K 'A< BIM EN BAM EN DE GEKREUKELDE JUMBO. Feuilleton V. De algemene kampioen FRANS DINGEMANS v. d. Sportdag der Levensschool te Kaatsheuvel, j.I. zondag gehouden. Maandagavond was er in Euphonia een spoedeisende ledenvergadering van de bond van r.k. schoenfabri kanten, teneinde de mening der le den te horen over een eventuele in dividuele dan wel collectieve deel neming aan de tentoonstelling „Hart van Brabant" te Tilburg. De voorzitter der Federatie, dhr. Mannaerts, was verhinderd deze vergadering bij te wonen. Namens het tentoonstellingsbe- stuur waren aanwezig de heren Drs. van Arendonk en M. Janssen, bei den uit Tilburg, die een uitvoerige uiteenzetting gaven over de opzet van de gehele tentoonstelling, als mede speciaal over de schoenindus trie-hal. Het blijkt, dat hier nog een gedeelte beschikbaar is om, hetzij een vitrine in te richten, hetzij een collectieve stand op te bouwen. Uit gebreid' werd ingegaan op de kos tenfactor en de mogelijkheden van inrichting. De aanwezigen hadden in principe wel interesse voor col lectieve deelname. Wijl niet vol doende fabrikanten aanwezig wa- ren, kon evenwel nog geen beslis sing worden genomen. In verband met de beperkte tijd, zal in elk ge val uiterlijk a.s. zaterdag worden beslist omtrent al of niet deelne ming. APOLLO OP CONCOURS. Zondag 21 juni a.s. zal de kon. erk. harmonie Apollo naar Waalre trekken, om daar deel te nemen aan het Federatief muziekconcours. Na haar laatste successen in de ere-afdeling, zal Apollo thans voor het eerst uitkomen in de Vaandel afdeling A. Voor deze afdeling heeft men als verplicht werk voorgeschre ven de bekende London Suite van Erich Coates, terwijl als eigen geko zen nummer in studie is genomen de ouverture uit de opera „Der Waffenschmied von Worms" van Lortzing, in een arrangement van Stahlmeijer. Wij weten hoe Apollo zich op een concours kan voorbereiden en hoe succesvol de resultaten van deze zware inspanningen waren. Ook thans is dirigent Molenschot blijk baar niet van plan om ook maar- iets aan te toeval over te laten. Hij heeft namelijk naast de gebruike lijke repetitie op maandag, reeds geruime tijd ook op andere dagen, zoals zondagmiddag, z'n manschap pen terdege onder handen genomen, wel wetende, dat voor deze hoogste afdeling de geleverde prestaties door de jury zeer nauwlettend on der de loupe worden genomen en beoordeeld. Maar vooral de laatste week zal hij z'n mannen niet sparen en wordt van de muzikanten een extra zwaar offer gevraagd. Uitge zonderd dinsdag, zal er namelijk ie. dere avond moeten worden gerepe- teerd, o.a. ook buiten op de kiosk, welke daartoe op het terrein achter het gebouw van gemeentewerken is opgesteld, waarna dan op zaterdag de generale repetitie plaats vindt. Maar de Apollo-mannen kennende, zijn wij er van overtuigd dat zij dit offer gaarne zullen brengen, belust als zij zijn om haar eerste optreden in de vaandelafdeling direct maar met een eerste prijs bekroond te zien. Laten we hopen dat al deze opofferingen ook thans weer het zo vurig gewenste resultaat mogen hebben. Toestand slachtoffers. Naar wij vernemen is in de toestand van mevr. B. en haar baby, die de vorige week donder- dag als gevolg van een aanrij ding door een auto zeer ernstig gewond in bet St. Nicolaas-zie- 1 kenhuis te Waalwijk moesten worden opgenomen, enige verbe- j tering ingetreden. Het zal echter nog verscheidene weken duren, j vooraleer zij uit deze inrichting onslagen zullen worden. Show- en dansavond door orkest Klaas van Beeck. Volgens de organisatoren van bovengenoemd evenement, het welk gegeven zal worden ten ba te van de stichting van 't jeugd huis in de parochie St. Jozef en plaats vindt in de grote boven zaal van het restaurant in ,,De Efteling", zijn alleen nog op het secretariaat van het natuurpark, gelegen aan het parkeerterrein, toegangskaarten hiervoor ver krijgbaar. De voorverkoop heeft bewezen dat voor deze unieke muzikale avond een ongewone belangstel ling bestaat. Vooral uit omlig gende gemeenten is de interesse bijzonder groot. Aangezien maar een bepaald aantal kaarten verkocht zullen gemaakt dat gevaarlijk terrein aangegeven zal worden door de plaatsing van rode vlaggen. Dit terrein bevindt zich 11.1. ten wes ten van de weg naar de ijsbaan. Agenda. Apollo-theater. Zaterdag 13 juni 8 uur en zon dag 14 juni 8.30 uur: „Dracula", toegang 18 jaar. Zondag 14 juni 6 uur: „Paniek in fort Worth", toegang 14 jaar. Woensdag 17 juni 8 uur: „Met de dood op de hielen", toegang 18 jaar. De Efteling. Zaterdag 13 juni 8 uur: Show en dansavond door orkest Klaas van Beeck. Doktersdienst. Op zondag 14 juni zal de prak tijk van de doktoren P. Wij ten- burg en A. de Vries worden waar genomen door dr. R. Raaijmaa- kers, Hoofdstraat 68a, Kaatsheu vel, tel. 04167-2050. Zaterdag 13 en zondag 14 juni wordt de praktijk van dr. K. van Tuijn waargenomen door dokter H. Winkelman, Kerkstraat 90 te Sprang, tel. 04167-2350. DRUMBAND VAN DE KON. HARM. SOPHIA'S VERENIGING. De drumband van bovengenoemde har monie zal a.s. zaterdag 13 juni deelnemen aan het drumband-concours van de Inter nationale, Federatie van Muziekconcoursen te Nijmegen. Zij zal uitkomen in de eerste afdeling. Wij wensen haar veel succes. AGENDA. Doktersdienst Zondag 14 juni Dr. Raaymaakers te Kaatsheuvel. Tel. K 4167 - 2050. Op Oranjeplein Zondag 14 juli Défilé voor Z.E. heer Pastoor Mommers. Bijeenkomst verenigin gen 13.30 uur. Zie programma. 19.30 uur Taptoe voor pastorie. Zaal Parochiehuis Zondag 14 juni: Leesbibliotheek 11-30- 12.30 u., boeken inleveren vóór de sluiting. Maandag 15 juni huldiging Pastoor door de schooljeugd. Dinsdag en vrijdag 16 en 19 juni Ont spanning voor Bejaarden. Zaal Vermeulen Zondag 14 juni Bal o.l.v. het ABC-or- kest. Zaal Echo der Duinen Zondag 14 juni Bal o.l.v. The Lucky Stars. KAATSHEUVEL - TEL. K 4167-2121. worden, adviseren wij eventuele liefhebbers dan ook met klem zich alsnog ten spoedigste tot ge noemd secretariaat te wenden, waardoor men de zekerheid heeft van deze bijzondere show- en dansavond getuige te kunnen zijn. Gilde St. Jan organiseert nationaal schietconcours. Zondag 14 juni a.s. organiseert het gilde St. Jan een groot natio naal schietconcours, hetwelk ge houden zal worden op 't schiet- terrein tegenover café „De Steen bakker" aan de Horst alhier. Daar het gilde St. Jan dit sei zoen reeds aan vele concoursen heeft deelgenomen, ligt het voor de hand, dat de verenigingen, die deze wedstrijden organiseerden, hun gildebroeders in Kaatsheu vel met een tegenbezoek zullen vereren, zodat de verwachting is gerechtvaardigd, dat vele schut ters aan dit nationaal concours zullen deelnemen. Bewoners worden er op attent UITGESCHOUWDE EIEREN. Bij het schouwen der eieren, die reeds enige dagen bebroed zijn, vallen er in de regel enige uit, die onbevrucht bleken te zijn. Men heeft dan wel eens de gewoonte deze eieren hard te koken en aan de kui kens te voeren. Dat mag dan al zuinig schij nen, toch zijn er wel enige bedenkingen tegen. Een uitgeschouwd ei is in elk geval niet normaal. Het niet ontwikkelen van het embryo kan een gevolg zijn van ziektekie men in het ei aanwezig. Nu zijn vooral de pas geboren kuikens zeer gevoelig en hoogst vatbaar voor infektie, zodat de nadenkende fokker de bewuste eieren, als ze dan persé gebruikt zullen worden, liever aan zijn vol wassen hoenders of eenden zal geven, ver mengd met wat zachtvoer. Zodra zich een minder aangename lucht aan een uitgeschouwd ei merkbaar maakt, gooien wij het dadelijk in de asbak, den kende aan de onomstotelijke waarheid, dat alles wat wij aan onze kuikens en onze vol wassen dieren voorzetten, onbedorven en daarentegen van prima kwaliteit moet zijn. Daarom eerste-klas voer. Prima groenvoer. EEN KIP IS EEN KIP? De mening - een kip is een kip - heeft nu langzamerhand wel afgedaan, dank zij de legwedstrijden, die ten duidelijkste aan tonen, dat er wel degelijk een reuzenver- schil kan bestaan tussen de ene kip en de andere. Niettegenstaande dat telt onze hoenderstapel intussen nog een groot aan tal minderwaardige hoenders - vooral kruisingen - maar langzamerhand worden de hoenderhouders toch wijzer en tonen dat door de aanschaffing van rashoenders, welke wellicht iets meer kosten dan de kruisingen, maar dan ook meer „rugge- graat" hebben. Wanneer zij dan die ras dieren betrekken van inrichtingen, alwaar jaren lang reeds op hogere leg werd ge fokt, dan is dat een groote vooruitgang. De mening dat een hoen - hetzij haan of hen - voor allerlei doeleinden geschikt is en daarvoor gebruikt kan worden, is ev- wel diep geworteld en zal niet spoedig veranderen. Men ziet b.v. hanen als „fokdieren" ge bruiken, welke bij wijze van spreken „am per voor de soep deugen", terwijl van elke hen verlangd wordt, dat zij vroeg aan de leg gaat, gedurende de eerste leg een groot aantal eieren legt, een korte rustperiode heeft, spoedig weer de leg hervat en steeds goede Sroedeieren geeft. Dat er onder de vele hennen enkele sterke exemplaren zijn, die niettegenstaande zij „afgejakkerd" worden, gedurende de broedperiode eieren geven waaruit kuikens komen, komt natuurlijk voor, maar de kui kens zullen zeer zeker veel minder levens kracht bezitten dan de ouders. Het gros van bovenbedoelde hennen, zal evenwel eieren geven, van, voor de broe- derij, ondeugdelijke samenstelling. Via „Nieuwsblad De Noord-Ooster", Wildcrvank, bereikt mij een vraag van de heer F. S. te Gasselte. Tot mijn spijt mag en durf ik de vraag niet te beantwoorden. Er kunen vele oorzaken zijn, waardoor ver lamming ontstaat. Ik raad U sterk aan een dierenarts te raadplegen. Dr. L. Geurden schrijft hierover het volgende „Vaak hebben de aangetaste dieren darmparasieten; daarom heeft men ge tracht een verband te leggen tussen de ver lammingsverschijnselen en de darmpara sieten. Niet onmogelijk is, dat verbetering optreedt na de wormafdrijving. Nog eens: raadpleeg U een dierenarts. Ik wens U succes. I11 een zeer oud tijdschrift vond ik een artikel dat m.i. interessant is voor kippenvrienden en daar om neem ik 't onveranderd over. De schrijver is van Weeren geti teld. Bruin of wit. Een paar weken geleden vroeg iemand mij in een brief of het waar kon zijn dat een hen, die eerst zuiver witte eieren legde, later bruine legt. Deze vraag wil ik in dit artikeltje behandelen. De wilde hoendersoorten leg gen bruingetinte gestippelde eie ren. De niet-witschalige eieren treffen we in de natuur dan ook aan bij de op de grond broedende vogelsoorten, b.v. patrijs, fazant, kievit, kalkoen, kwartel enz., ter wijl de zuiver witte gelegd wor den door zulke vogels, die in hol le bomen, rotsholen en geheel overdekte nesten broeden. Daar toch zijn de eieren reeds goed verborgen en behoeven niet de beschermende kleur. Uit dit feit zou men de gevolgtrekking kun nen maken, dat de witte eikleur hij onze hoenders als abnormaal kan beschouwd worden, meer als gevolg van voortgezette domesti catie. In vroeger jaren zag men in eieren, een bruinachtig ei was 'n zeldzaamheid in de etalages. Pas na de invoering der cochins en brahmas begonnen ze meer voor te komen. De schaalkleuren van de eie ren van onze tegenwoordige hoen derrassen lopen van schitterend wit tot donkerbruin met alle mo gelijke tinten daartussen. Andere kleuren kennen wij niet. In weer wil van berichten over blauwe hoendereieren ergens in Zuid Amerika geloven wij daar niet aan, wegens de onbetrouwbaar heid van deze mededelingen. De zuiver witte schaal komt voor bij lichtere rassen, die weinig broeds zijn, waartoe behoren de leghorns, de Spaanse rassen, de Hamburgers, de Kraaikoppen enz., die enige jaren terug de in ons land voorkomende hoenders waren. Middelzware rassen, zoals Wyandottes, Rocks, Reds, Langs- hans Barnevelders en Welsuin- mers, die allen min of meer Co chin- of Brahmabloed voeren, leggen bruine eieren in allerlei tinten. Individueel komen er in een zelfde raszuivere toom nog vrij grote verschillen voor. Met de veerkleur der hoenders houdt de kleur der eieren even min verband als met de been- kleur. Zo leggen de geelbenige en zelfs geclvelligc leghorns zuiver witte en de witgevederde en wit- benige orpingtons bruine eieren. Met het ras is er daarentegen wel een bepaald verband, waarom b.v. leghorns die enigermate geel- getinte eieren leggen, daarmee verraden, dat ze in hun voorge slacht met een ras gekruist wer den, dat bruingetinte eieren leg de. Zo is dan ook een hen die een wit ei legt, geen Barnevelder, al had ze na het uiterlijk daar alle aanspraak op, omdat als eerste kenmerk van dit ras geldt het hruinschalige ei. Zoals hiervoor reeds gezegd is, hangt de kleur van het ei ook af van het individu. Denken we ons een toom van tien hennen van één ras, dan zullen we in hun leg- nest eieren van verschillende tint aantreffen. En dat niet alleen: bij een en dezelfde hen is gedurende haar gehele legperiode ook nog verschil op te merken, verband houdende met haar conditie. Er komt een tijd, dat na het leggen van een flink aantal eieren de kleurstofklieren enigszins uitge put raken en minder sterk hun functie kunnen vervullen. Daar aan is het toe te schrijven, dat bij het einde van de leg de eierschaal al lichter wordt en merkwaardig ons land bijna uitsluitend witte genoeg is ook de beenkleur van de hen lichter, bleker geworden, hetgeen duidelijk opvalt bij de geelbeniee rassen. Tot zuiver wit komt het echter nooit. De gele beenkleur komt later weer terug. KIPPENVRIEND. Kersebloesem kuntu mét of zonder schouderband jes dragen, net zo u wilt. Moderne kant, ragfijne garens. Ideaal ondergoed. Vanaf maat 36. In maat 40 4.90 per stelletje, kl. st. p. maat. Copyrighl P. I. B. Box 6 Copenhagen d'Arme Jumbo is verdrietig; ja, hij kijkt zijn ogen uit. Jumbo vindt zichzelf zo lelijk; vol van rimpels is zijn huid. En liii vraagt de beide beertjes: „Is daar nu niets aan te doen?" „Jumbo," zegt Bim, ,,'t komt in orde. Ik breng jou weer in fatsoen!" Eerst wordt Jumbo goed ge wassen, daarna droogt hij aan de lijn. dan gaat Bim de plooien strijken tot ze gans verdwenen zijn. Na een uur van zwetend werken zegt Bim: „Zo, het is gedaan!" Keurig opgeperst kan Jumbo nu weer naar zijn vrouwtje gaan. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: Herman Antonsen 9) „Best. Of kwart voor zes ver- wacht ik uHet volgende ogen- blik was hij verdwenen. Gwynne sloot zachtjes haar deur en bleef j in donker met de handen tegen haar bonzend hart gedrukt staan. Alle teleurstelling over de bedor- 1 ven avond was op slag verdwe- I nen door die ene aanraking van zijn hand en zijn verzekering, dat ook hij hun gewone wandeling j gemist had. Zelfs al was Inez bij hem geweest in haar Parijse ja pon en schitterende juwelen, zou Robin de voorkeur hebben gege ven aan haar gezelschap.! „Omdat hij u en mij van vier heerlijke uren beroofd heeft!" dat had hij gezegd. En Gwynne beefde bij de herinnering van zijn stem en zijn blik. Ze draaide het licht aan, ging voor de kast- spiegel staan en bekeek zichzelf van het hoofd tot aan haar klei ne, satijnen schoentjes. Voor het eerst in negentien jaar lette ze op elk onderdeeltje van haar ui terlijk. Dat plekje zomersproeten boven op haar neus ergerde haar. Zon, wind en water hadden ze erger dan anders gemaakt. Men zei dat citroensap goed was om ze weg te krijgen. Ze was er be nieuwd naar, of ze in een enkele nacht zouden wegtrekken. Het volgende half uur was ze druk bezig met 't vruchtensap in haar huid te wrijven. Daarna borstel de ze haar haren tot haar armen doodvermoeid waren. Hoeveel uren nog voordat het zes uur was? Het was één uur. Stilletjes aan land gaan met Robin! Een geheimpje tussen hen beiden hun eerste! Hij wilde graag met haar al leen zijn en dat bewees dat hij van haar hield. Ze zouden door de stille straten dwalen in de vroege morgen. Het leven was weer een glorieuze heerlijkheid geworden Heel haar leven lang zou Gwynne zich die heerlijke sep tembermorgen herinneren. Als een grote vuurbal rees de zon boven de horizon, die in alle kleuren van de regenboog praal de, toen zij en Robin als stoute kinderen het jacht verlieten, ter wijl iedereen nog sliep. Ze had den beiden evenveel pret over hun escapade. Robin huurde aan de haven een auto. Gwynne was meer dan opgetogen. Ze droeg een groen linnen japon met een witte vil ten hoed en witte schoenen. In Robin's ogen was ze het mooiste schilderijtje, nog ooit door hem gezien. Hij zou wel met haar zon der einde uit rijden willen gaan. Het was zijn tweede bezoek aan Panama en hij bleek een betere gids te zijn dan hun zwarte chauffeur, die met veel omhaal op elk voornaam huis of rege ringsgebouw wees, wat ze voor bijreden, maar telkens dadelijk weer in een gekrenkt stilzwijgen verviel, als zij er geen aandacht aan schonken. Waarom zou hij zich verder om zo'n paar malle Amerikanen druk maken? Ze stelden immers in niets anders belang dan in elkaar? Hij haalde zijn schounders op, toen hij Ro bin over de grote Pedro Miguel Sluis hoorde praten als over de „Peter Mc Gil!". Gwynne had die bijnaam voor dat reusachtige wa terbouwwerk nimmer gehoord. Maar alles wat Robin zei was voor haar immers geestig en mooi en origineel, zoals zij voor hem het volmaaktste wezentje ter wereld was. Hij vond het kuiltje, dat telkens weer in haar wang verscheen, aanbiddelijk; de sproetjes boven haar neusje droegen naar zijn mening bij, om haar gezicht des te aantrekkelij ker te maken. Hij had zo graag eens langs haar goudblonde krul len gestreken, die in de zoele ochtendbries langs haar slapen wapperden. Natuurlijk vergaten ze hun tijd; vergaten het jacht met allen, die aan boord waren en die zich vermoedelijk ver baasd zouden afvragen, waar de twee jongste passagiers toch wel konden zijn. Ze bezichtigden Balbao aan dachtig en begaven zich daarop naar Panama met zijn nauwe straatjes, zijn rijen vreemdsoor tige huize met romantische bal- connetjes en zijn aardige Chinese winkels. Om de kathedraal te be kijken hadden ze een vol uur no dig. Het liep tegen twaalven, voordat ze een van beiden tot 't besef kwamen, dat de morgen ei genlijk voorbij was. Gwynne was de eerste, die zich afvroeg, hoe laat het eigenlijk was. Een blik op haar polshor loge ontlokte haar een kreet van ontzetting. „Tien voor twaalf!" riep ze uit. „Oh... we moeten terug naar het jacht. Wat zal Inez wel van me denken?" „Is het heus al zo laat?" vroeg Robin loom. „Wel, wat dan nog We hebben het paleis van de bis schop nog niet eens bekeken, noch het Loterijkantoor en bin nenkort zal het op de Malecon pas druk worden met uitgaand publiek, dat een luchtje komt scheppen. Maar misschien heb je trek en wil je graag een stukje eten". Hij herinnerde zich opeens hoe ze inderhaast in de kombuis van Wang wat brood en koffie gebruikt hadden, voordat ze die morgen vroeg op stap gingen. „Zullen we ergens wat gaan ge bruiken? Ik zal die kerel daar eens vragen, waar we ergens een behoorlijk „Neen, daarvoor hebben we geen tijd meer", viel Gwynne hem in de rede. Haar opgewektheid was plotseling gedempt. Ze be gon te beseffen, hoe de rest van het gezelschap over dit dwaze, ondoordachte uitstapje wel den ken moest. De uitnodiging van Robin had ze impulsief aangeno men, zonder er dieper over na te denken. Het ongewone had haar aangetrokken. Maar wat zou neef Ambrose nu wel van haar den ken? Wat zou zijn hooghartige vrouw van haar zeggen? „Laten we toch zo gauw moge lijk terug gaan", drong ze ge jaagd bij hem aan. „Ze zullen zich natuurlijk afvragen, waar ik ergens kan zijn en van alles en nog wat van me..." Neen, geen denken aan. Ik heb tegen Wang gezegd, dat hij het vertellen moest, als we laat voor de lunch kwamen. Laat dat maar aan mij over. Dat neem ik hele maal op me. Ik zou trouwens niet begrijpen, waarom iemand zich over ons druk zou maken. Een gast heeft nu eenmaal zeke re voorrechten, nietwaar?" „Maar... maar ik ben toch ei genlijk geen gast", zei Gwynne verlegen. „Ik ben alleen maar min of meer wegens mijn beroep aan boord. Ik ben gewoon, Inez te masseren als..." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 14