A. L. v. Wijlen Zn. DAAR WORDT IETS GROOTS VERRICHT SCHOLEN ADVERTEREN IN DIT BLAD NOODZAKELIJK VOLDOENDE Philips bandrecorder bewaart uw herinneringen 398.- Rouw-drukwerk GROTE AFSLAG TOMATEN Voor de Langstraat en omgeving is 15 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 12 JUNI 1959 15 Deltaplan: voor een kwart-eeuw werk. i. Op 1 februari 1953 werd een groot deel van Nederland door de zee overstroomd. Drie weken later reeds commissie ingesteld om nodig om herhaling van Het Delta-plan, gevolg van in het beginstadium van de plannen gaat, zal het voltooid. werd door de regering de Delta- de maatregelen te bestuderen, zulk een ramp te voorkomen, deze studie, is thans nog slechts zijn uitvoering. Als alles volgens toch nog 1978 worden vóór het is Toen prof. ir. Ph. J. Jansen, hooffd van de Delta-dienst, zijn inaugurele rede hield als hoog leraar in Delft, noemde hij de af sluiting van de zeegaten in het Delta-gebied een werk „aan de grens van ons kunnen". Het is dan ook alleen mogelijk een dergelijk werk uit te voeren, wanneer men de beschikking heeft over de wetenschappelijke en technische vorderingen, die sinds dat andere reuzenwerk, de afsluiting van de Zuiderzee, zijn gemaakt. Altijd in beweging. Wanneer men de kaart van land bekijkt, ziet men dat Zuid- West-Nederland één reusachtige Delta is, niet van één, maar van drie rivieren, de Rijn, de Schelde en de Maas. Via allerlei vertak kingen spuien die hun water (en soms hun üs) naar zee en in die Delta-wateren heerst ook weer de regelmatige beweging van eb en vloed, zodat ontzaglijke wa termassa's hier voortdurend in beweging zijn. Deze stromingen veranderen ook steeds de situatie op de bo dem, nieuwe geulen uitslijpend, nieuwe zandbanken opwerpend. Hel is dan ook niet zo, dat men thans reeds precies weet hoe men het tot 1978 zal gaan doen, dat 't programma nu al gereed ligt. Al doende leert men. De ervaringen die thans met de aanvangswer- ken, de afsluiting van Haring vliet en Veerse Gat, worden op gedaan, zullen bepalen hoe men het laatste, grootste en aller moeilijkste werk, de afsluiting van de Oosterschelde, zal aan pakken. Dat neemt niet weg, dat thans reeds zo veel mogelijk wordt „uitgeprobeerd", o.a. in het wa terloopkundig laboratorium in de Noordoostpolder, en dat men de meest moderne methoden toe past om zijn vijand, het water, te leren kennen, o.a. door luchtop namen van het golfslagbeeld en door een uitgebreide meteorolo gische apparatuur. Gigantenwerk. Het is een geweldige opgave waarvoor de Delta-dienst staat. Hoewel dat deel van de wer ken, dat thans gereed of in uit voering is, op zichzelf reeds in drukwekkend genoemd mag wor den, is het nog maar... een begin. Indrukwekkend is de stroom- vloedkering in de Hollandse IJssel bij Kapelle, de drempel die het water tegenhoudt, dat mogelijk de Hollandse laagvlak te zou kunnen binnenstromen, zoals het trouwens in 1953 deed. Indrukwekkend is het sluis- eiland, midden in het Haring vliet gebouwd, waar thans een batterij zware heimachines bezig is damwandplanken te slaan voor de wanden van de sluizen. Dit sluizencomplex wordt onge veer een kilometer breed en hier door zal bij ieder getij 350 mil joen kubieke water worden ge spuid. Maar toch is dit sluisei- land nog maar een bescheiden begin. Zwaar en stoer ligt daar de brede afsluitdijk door het Veerse Gat. Maar ook die dijk vormt slechts een begin. De werkelijke problemen liggen in het werk der afsluiting en daarover doet men driemaal zo lang als over het leggen van het bestaande dijkgedeelte! De ervaringen, die men bij deze afsluitingswerk zaamheden opdoet, zullen wor den benul bij volgende taken. En dat zijn er nog heel wat! Het plan. Wat houdt eigenlijk het Del ta-plan in? Hier volgt het indrukwekken de lijstje van de werkzaamheden die, naar men hoopt, in het jaar 1978 voleindigd zullen zijn. 1. Waterkering Hollandse IJssel (gereed). 2. Afsluiting Veerse Gat en Zandkreek (wordt aan ge werkt h 3. Afsluiting Grevelingen. 4. Afsluiting Volkerak. 5. Afsluiting Haringvliet met sluizencomplex (reeds aange vangen). li. Dichting Brouwershavense Gat. 7. Afsluiting Oosterschelde. En wat dat kosten gaat? Enkele cijfers om een indruk te geven van dit miljoenenproject. Alleen reeds de aanleg van een werkhaven in Hellevoetsluis Haringvliet-project) kost 4 mil joen gulden, de kosten van het maken van de bouwput midden in 't Haringvliet 20 miljoen gul den. De afsluiting van het Brou wershavense Gat wordt begroot op 200 miljoen gulden, die van de Oosterschelde op 400 miljoen. De totale kosten begroot men op 20 miljard gulden. Er is geen sprake van, dat dit werk kan worden gestopt. Niet tengevolge van bestedingsbeper king, of door welke andere oor zaak ook, want al deze werken hangen met elkaar samen en be reiken pas hun doel wanneer het laatste gat is gedicht. „Een werk aan de grens van ons kunnen". Toch wordt het aangepakt en er is eigenlijk nie mand die het mogelijk acht, dat het niet zou lukken (Nadruk verboden) VOOR DE DETAILHANDEL EINDELIJK SERIEUSE OPLEIDING VOOR DE MIDDENSTANDERS. (van onze econ. medewerker) Telkenjare in de maanden juni en juli worden ouders en belang stellenden geconfronteerd met de doolhof van opleidingsmoge lijkheden, die in de loop der tijd voor onze jeugd is aangelegd. Door die doolhof wandelende moet de komende generatie de uit gang zien te vinden naar de maatschappij. Vindt onze jeugd die uitgang op de goede plaats en tijd, dan zal zij zeker erin slagen de komende wereld voor zich te winnen. Faalt zij echter, dan wordt de maatschappelijke levensgang meer dan eens een weerga ve van twaaf ambachten, dertien ongelukken. Voor bijna elk beroep vinden wij tegenwoordig een passende op leiding. Het aantal inkomensbronnen, waarvoor geen oefening of voorbereiding gevraagd wordt, krimpt dagelijks in en dat is geen wonder, wanneer men zich rekenschap geeft van de voortschrijden de specialisatie in de maatschappij. Tot voor enkele jaren viel het erg moeilijk om een passende vorming te vinden voor hen, die de kleinhandel als eindstation wilden kiezen. Helaas heeft de winkelstand te lang gediend als een soort reservegroep in onze maatschappij, waar al diegenen een toevlucht moesten zoeken, die op an- .der terrein niet meer konden slagen. Hoe dikwijls hebben wij de uitroep gehoord, dat een kind alleen maar geschikt was „voor de handel", waar mee dan bedoeld werd, dat zo'n jon* gen of meisje maar in een winkelbe drijf moest worden opgenomen. In de leemte, die in de opleiding voor winkeliers en daarmee verwante functies bestond, moet voor een deel de oorzaak worden gezocht van het gebrek aan opvolgers, waarmee men in vele branches van de kleinhandel te kampen heeft. Ook de talrijke mis lukkingen in de middenstand kunnen aan onvoldoende inzicht en vorming worden geweten. Deze gevolgtrekking werd ook ge maakt door de commissie midden standsopleiding, ingesteld krachtens de middenstandsnota 1954. Deze commissie kwam met het nuttige ad vies om ook voor de detaillisten een speciale vakopleiding te scheppen op de scholen voor de detailhandeldie in een vierjarige dagopleiding de winkelstand van morgen op een hoger niveau moet brengen. Van self-made man Dit voor enkele jaren genomen ini tiatief moet zeer worden toegejuicht. Tot op dat ogenblik immers bestond er voor winkeliers weinig anders dan he self-made" recept, waaraan geen andere scholing verbonden was dan het behalen van het diploma algeme ne handelskennis en een daarbij be horend vakdiploma in de branche van hun keuze. Vanzelfsprekend zijn die z.g. mid denstandsdiploma's er ook nu geble ven. De minimale vorming is echter uit de nood der tijden in 1937 krach tens de vestigingswet geboren. Nadat men hier thans ruim 20 jaar ervaring mee heef opgedaan, is men in vele kringen tot de conclusie gekomen, dat zij niet meer aan de eisen van onze tijd voldoet. Dit is niet zo'n wonder wanneer we bedenken, dat men de thans gel dende vestigingsvereisten reeds in '37 zag als een minimum. Voegen we er nog aan toe, dat de opleiding voor het middenstandsexamen in een aan tal gevallen is verworden tot een klaarstomen voor het examen met een hoeveelheid parate kennis, die noch theoretisch noch praktisch is gefundeerd, dan zal ieder de spraak verwarring verstaan, die zich thans rondom het probleem van de vesti ging der middenstanders heeft ont wikkeld. tot serieus student. Wij gaan nu kennismaken met een vierjarige opleiding. Het voorlopige leerplan daarvoor omvat allereerst 't onderwijs voor een flinke dosis alge mene vorming. Wij vinden vakken te rug als aardrijkskunde en economi sche geschiedenis, die ook elders in het leerplan zijn opgenomen. Voorts wordt er maatschappijleer gegeven en esthetica, vakken die on misbaar zijn voor mensen, die zich in allerlei kringen moeten bewegen en als middenstander toch gesierd wil len gaan met de onderscheiding der algemene ontwikkeling. In de esthe tica vinden wij iets terug van de kunstgeschiedenis. Zelfs de muziek eist een beschei den plaats op. Is de kennis daarvan nu nodig voor een handelaar? Zij is onontbeerlijk wanneer men om zich heen ziende beseft welke plaats de muziek inneem in het culturele le ven. Vele kunstuitingen vormen de basis voor de moderne reclameleer, waaraan op deze nieuwe scholen veel aandacht wordt besteed. Hoeveel winkeliers voelen zich enigszins ge schoold in het reclamewezen? In ve le kleine, ja zelfs middelgrote plaat sen kunnen wij ze tellen op de vin gers van één hand. Economisch begrip. Aan de economische vorming van de winkeliers der toekomst wordt de meeste tijd besteed. We vinden de vakken terug van het middenstands examen, maar de bezoekers van de dagscholen zullen er heel wat meer van moeten weten en vooral begrij pen dan hun voorgangers met een nevenopleiding in de avonduren. De bedrijfseenheden van het win kelbedrijf worden steeds groter, het in- en verkooprisico is toegenomen met het vermogen dat in een modern bedrijf, ook de eenmanszaak, moet worden geïnvesteerd. Komen de win keliers in de toekomst niet met meer economische kennis gewapend in hun bedrijf, dan zullen zij de steeds zwaarder wordende concurrentie be slist niet kunnen volhouden. En nog steeds behoort de distribuerende han del tot de onmisbare schakels in het economische leven. Ook aan verkoopleer en demon stratietechnieken wordt op de scho len voor winkeliers een theoretische basis gegeven. Lang is de mening ver- kodnigd, dat men voor de verkoop enkel aanleg en feeling nodig zou hebben. Dit is ten dele juist. Een ze kere aanleg is echter nodig voor elk beroep en voor ieder vak, maar die aanleg moet worden ontwikkeld. Nie mand zal een chirurg op zijn patiën ten los laten, zonder dat deze zich voor dit beroep langdurig en ernstig heeft voorbereid. In een ander vlak de lijn doortrekkend, zal men ook de verkoper der toekomst niet zonder theoretisch fundament op zijn klan ten mogen afsturen. Wij zijn van me ning, dat ook vele toekomstige ver tegenwoordiger op 't nieuwe school type een uitstekende basis-opleiding kunnen vinden. Praktische scholing. Bij het onderwijs voor detaillisten wil men vooral het contact met de praktijk bewaren. Die praktijk eist kennis van de etalagekunst, van re clameschrift en reclameleer. Die praktijk eist ook technische vaardig heid in het gebruik van vele gereed schappen en materialen, zodat even eens aan handenarbeid de nodige aandacht wordt besteed. Zelfs is er naar gestreefd het za kenleven naar de school te brengen, want vele ervaren zakenmensen hou den voordrachten op deze instituten. Daar brengen zij hun ervaringen uit het leven mee en zien zij de leerlin gen in de schoolwinkel werken. In het derde en vierde leerjaar gaan de leerlingen al een dag in het winkel bedrijf werken om hun theorie achter de toonbank toe te passen. De direc ties der scholen houden de bedrijven, die daaraan hun meewerking verle nen, onder controle. Bij alles is er naar gestreefd het onderwijs en het bedrijfsleven zó dicht mogelijk bij el kaar te brengen. De regering heeft de scholen voor lopig ingedeeld bij het uitgebreid la ger nijverheidsonderwijs. Mogelijk kennen wij spoedig speciaal midden- standsonderwijs. Duizenden guldens worden er door de overheid besteed aan dit nieuwe schooltype, dat men reeds in alle delen van het land aan treft. Wij noemen Groningen, Zwol le, Apeldoorn, Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Nijmegen, Middel burg, Den Bosch, Breda, Eindhoven en Maastricht, terwijl in enkele an dere steden de oprichting ervan ver gevorderd is. De komst van deze opleiding be tekent een nieuwe bijdrage voor de preventieve zorg, die aan onze mid denstand wordt besteed. drs. M. (Nadruk verboden). Past U eens bij WAALWIJK EERSTE SOORT CHAMPIGNONS f 1.- per 250 gram H. Kleijn- Tummers s'*"ion",r"'16 maar ook Het geluidje van de „eerste". De stemmen van opa en oma; dat prachtige concert over de radio. Interessante reportages enzovoort. Niet alleen hiervoor, maar ook voor talenstudie is de PHILIPS BANDRECORDER een onmis baar instrument. Kom eens luisteren in onze zaak naar de talloze interessante mogelijkheden die de PHILIPS band recorder voor u verwezenlijkt. EL 3517 Bandrecorder voorzien Van van microfoon, spoelen, 180 meter band en aansluitsnoeren. Speelklaar. Maak in onze zaak uw keuze uit de Philips bandrecorders. HEISTRAAT 211 - SPRANG-CAPELLE Telefoon K4167 - 2441 Wij hebben nieuwe mon sterboeken voor rouw- artikelen als bidprentjes, rouwbrieven, rouwkaarten, enz. samengesteld en zen den deze eventueel gaarne ter inzage. Wij maken van deze gele genheid gebruik er op te wijzen, dat degenen, die hun rouwdrukwerk door onze drukkerij vervaardigd en geleverd willen zien, deze rechtstreeks bij ons gelieventebestellen en niet bij tussenpersonen, of wel deze laatsten uitdrukkelijk opdracht te geven ze bij onze drukkerij te doen vervaardigen. Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen GROTESTRAAT 205 Extra tomaten 98 cent per kilo Prima tomaten 88 cent per kilo Alleen bij WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 15