FILMJOURNAAL Musis Sacrum JpoM m. Liefde in de storm Luxor WELK VAK kiest II BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF a a a a a a a a a msm mw a DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 12 JUNI 1959 MANOEUVRES IN FRANKRIJK De oefenineen van de dertig duizend Nederlandse parate mili tairen in Frankrijk zullen onge veer vijf millioen gulden gaan kosten. Dat is minder dan voor het duitse kamp Sennelager werd uitgegeven. De gewone soldaten kri'gen tijdens hun verblijf in Frankrijk per dag een gulden ex tra soldij Dit deelde luitenant- generaal P. Gips, de commandant van het eerste legercorps giste ren in Apeldoorn mede. De gevechtsgroepen van de eer ste en vierde divisie zullen in de periode van 1 Juli tot 31 October in Auvergne bij la Courtine ma noeuvres houden zoals die in Ne derland ondenkbaar zijn- Het grote voordeel, is dat er ook buiten het officiële terrein, dat 6200 hectare meet, geoefend kan worden. 4 infanterie-bataljons, een tankbataljon, een afdeling artillerie en een verkenningsba taljon zullen gelijktijdig over een afstand van 50 kilometer kunnen oprukken. De benzine wordt door Fran se legereenheden aangevoerd en is goedkoper dan in Nederland wordt betaald. Iedere militair kriigt vóór ziin vertrek uit Ne derland het boekje „Le Tour de France" met allerlei wetens waardigheden over het gebied waar hij gaat oefenen en een korte woordenlijst Nederlands- Frans. Aan de ontspanning van de onderdelen, die drie weken in La Courtine blijven, zal veel aan dacht worden besteed. Op het programma staan excursies en bergtochten, film- en toneelvoor stellingen. Uit Nederland komen per vliegtuig gezelschappen, die in een kermistent uitvoeringen zullen geven. Op 12 juli wordt in La Courtine een „verbroede ringsfeest" gehouden, iwaaraanj zowel Fransen als Nederlanders zullen deelnemen. KATH. SCHOENMAKERS PATROONS CONGRESSEERDEN TE TILBURG. Maandag j.L hield de Ned. Kath. Bond van Schoenmakerspatroons zijn jaarlijks congres in hotel De Lindeboom te Tilburg, 's Morgens werden de congressisten door het gemeentebestuur op 't Paleis-Raad huis ontvangen. Wethouder Hoogers heette het gezelschap hartelijk wel kom en sprak zijn beste wensen uit voor het welslagen van het congres. Nadat de Tilburgse afdelingsvoor zitter, de heer C. Schilders, het ge zelschap, w.o. zich mede bevonden de heer J. Douma, secretaris van 't Bedrijfsschap voor de schoenmake rij, afgevaardigden van de Ned. R.K. Middenstandsbond en enkele zus terorganisaties had begroet, waarbij hij zich verheugde over de drukke opkomst als teken van de innerlijke kracht der organisatie, hield dë Bondspraeses P. J. de Jong, de ope ningsrede. Vervolgens komende tot het ei genlijke bondswerk, gaf spr. een overzicht van de werkzaamheden, welke in prima samenwerking ge schiedt. Intussen maakte spr. zich bezorgd over d'e onrechtmatige ves tigingen, waaraan het Bedrijfsschap weliswaar zijn aandacht wijdt, maar niet steeds met gunstig resultaat. De algemene economische situatie der bedrijfsgenoten noemde spr. in het algemeen goed. De uitspraak van de Federatie terzake prijsverhogingen in de schoenherstellerij, is door gaans met voldoening in den lande begroet. Tenslotte beschouwde spr. 't tech nisch centrum als een waardevol in stituut, dat veel kan bijdragen tot veredeling van het vak, en beval hij de vakwedstrijden in aller mede werking aan, omdat deze kunnen bijdragen tot verhoging van de be kwaamheid en tot het meer renda bel maken van het bedrijf. Ook het sociaal Slagheoke-fonds ten bate van onvermogende leden, betrok spr. nog even in zijn beschouwingen. Een ledenwinst van 100 in het af gelopen jaar zodat het nu geko men is tot 1400 stemt zeer be moedigend, zo besloot spr., en hij hoopte dat deze vooruitgang ook zou bijdragen tot versterking van de Onderlinge Schoenmakerspatroons- Verzekering (O.S.P.V.). Na deze toespraak kreeg pater A. Merks O.P. gelegenheid om 'n kern achtige inleiding te houden over de verhouding van de mens tot God". Er werd besloten om een collec tieve invaliditeitsverzekering te sluiten, waarvoor de premie door de O.S.P.V.-penningmeester zal worden betaald uit de gelden van het reser vefonds. Het volgende congres zal te Ol- denzaal worden gehouden. DE WESTELIJKEN ZIJN HET WEER NIET EENS. Het geallieerde opperbevel in Eu ropa heeft besloten 200 Amerikaan se atoombommenwerpers, die in Frankrijk zijn gestationeerd, naar West-Duitsland over te brengen. Generaal Norstad heeft het besluit genomen, omdat Frankrijk nog steeds niets moet weten van de aan leg van Amerikaanse atoomladin- gendepöts op zijn gebied, omdat De Gaulle medezeggenschap wil heb ben in het gebruik van atoomladin gen, evengoed als Amerika en En geland. VERKEER EIST WEER DODEN. Diverse ernstige ongelukken op de weg hebben aan vier personen 't leven gekost. Op de grote verkeers weg tussen Emmen en Coevorden werd de heer H. Kromkamp uit Pijnacker op slag gedood, toen hij met zijn personenauto op een tank van de personenauto werd zeer ern- wagen reed., Een mede-inzittende stig gewond. De tankwagen wilde naar links afslaan en verleende de heer K. geen voorrang. Hoewel de laatste blijkens de remsporen nog uit alle macht heeft geremd, kwam zijn auto toch met een klap tegen de tankwagen terecht. De heer K. laat vrouw en drie kinderen achter. Een tweede dodelijk ongeval vond plaats op de Oosterweg in Schermer, waar de 25-jarige motorrijder J. v. Tol uit Volendam met twee duopas sagiers op een tegemoetkomende personenwagen inreed'. De heer v. T. overleed na aankomst in het St. Liduinaziekenhuis in Purmerend. De duopassagiers werden gewond. „VIER DESPERADO'S. De zeer aantrekkelijke actie film en een opwindend verhaal uit een avontuurlijke tijd zal in deze film vele wildwest-liefheb bers interesseren. Een bank zal beroofd moeten worden, welk plan uit twee delen bestaat. Het eerste is de bankroof zelf en het andere is de afleidingsmanoeuvre om de bevolking uit de buurt van de bank te houden. Zowel 't ene als het andere brengt nogal wat teweeg. Voor bet echter zo ver is brengt een hevig onweer een ver warring onder de aanvallers en als Lolly (Colleen Miller) de paarden buiten gaat kalmeren, gebeuren er dingen die het hele plan doen wijzigen, want daarbij komen liefdesverwikkelingen. Enfin, toch gaat de aanval door en een hevige vechtpartij maakt het mogelijk dat de buit verdwijnt. Kortom, door vele vechtpartijen verdwijnen in deze film aiverse personen van het to neel en... de sheriff roept later de verantwoordelijke personen ter verantwoording, wat tot ge volg heeft, dat Cully zich „met een schone lei" weer bij Lolly kan melden met het bekende ge volg. Het is een boeiend verhaal van de laatste misdaad van Cul ly's bende. Vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „DE TERUGKEER VAN DE ONZICHTBARE MAN". Een fantastische sensatie is de ze film, die geïnspireerd is op de roman van H. G. Wells. De on zichtbaar gemaakte man keert te rug en een hele stad krimpt ineen van angst. Overal sluipt hij rond, loerend op wraak en... beschul digd van moord op zijn broer. Onzichtbaarheid en geheimzin nigheid vormen de hoofdschotel van deze legendarische geschie denis. Geoffrey (Vincent Price) de onzichtbare, wordt ontdekt door een blaffende hond, doch wordt ondanks samenstelling van te gengift en dergelijke niet van z'n geheimzinnigheid genezen. Het geheel sneelt zich af op een mijn, waar vele intriges zich door el kaar weven, door verraad en zwijgzaamheid. Een heel politie corps wordt ingezet om de zaak in het reine te brengen maar zon der resultaat. Als er tenslotte on gelukken voorkomen, waarbij de geneeskunde ingeschakeld moet worden, komt er enig licht in de ze mysterieuze zaak. Door toe passing van een bloedtransfusie verdwijnen de schadelijke stoffen in het lichaam van de onzichtba re man. Zij hoorden hem, voelden hem, maar konden hem niet zien. Dit is het waar alles om draait. Maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. „HET GEBEURDE OP KLAARLICHTE DAG". Wie kent Heinz Rühmann niet? Welnu in deze film kan men hem leren kennen als een voortreffe lijk acteur, als hoofdinspecteur Matthaï, terwijl Michel Simon (Jacqier de marskramer) een rol van allure vervult in deze film, waarin een actueel stuk gemeen schapsbedreiging tegelijk ernstig en attractief is verwerkt. Het is een politiefilm met een sterretje. Een morele strekking in de spannende film vormt de hoofdzaak. Het is een discrete film, waarin het hachelijke on derwerp van het zedenmisdrijf onder üe loupe wordt genomen. Men zou wensen dat deze film, waarin een onrustbarende vorm van zedenmisdrijf sober, maar niet minder suggestief onder de aandacht van vele bioscoopbe zoekers wordt gebracht door een voortreffelijke, op menselijke waarneming berustende vormge ving, door alle ouders met aan dacht kon worden bekeken. Vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „DE BLAUWE TIRANA". Onder deze titel wordt 'n sen sationeel verhaal van misdaad en achtervolging gebracht, waarin we vinden Nigel Patrick als Sam Carter en Bonar Colleano. Het is een verhaal van diefstal in New York, moord in Lissabon, mishandeling in Madrid; een speurdersfilm die de bezoekers de halve wereld rondbrengt. Het ge heel draait om de kostbare dia mant, waaromheen een wilde jacht van bezeten mensen is ge sponnen om dit schitterend klein ood te kunnen bezitten. De ene moest kiezen tussen het meisje en zijn plicht, die hem was op gelegd en de andere tussen het meisje en de kostbare schat. Hier doet een man alles voor een vrouw, maar daartegenover staat dat een vrouw heel wat teweeg kan brengen voor een juweel. Kortom, allen jagen in deze film naar de Blauwe Tirana. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. K.N.V.B. Afdeling Noordbrabant. Uitslagen van zondag 7 juni 1959. le klas 103. VOVWhite Boys 11 le klas 106. TAC 2Baardwijk 2 32 2e klas 205. Madese Boys 2Siveo 90 Vitrtus 2—Veerse Boys 3 51 3e klas 313. o Nieuwkuik 2Heusden 3 37 Zaterdagmiddagcompetitie. Uitslagen van zaterdag 6 juni. 2e klas. SSC 2—WHS 54 3e klas B. Good Luck 3Sprang 3 05 HNC 3PTT 2 2—4 Om de Toon Schröderbeker. (Tussenronde). SCW—Divo 2—1 JeaaBreda 2 31 SAB—UW 6—1 RaamsdonkWaspik 00 DVVC—Oisterwijk 26 SDOReusel Sport 2 16 Programma zondag 14 juni 1959. le klas 104. Sportver. '32—Haarsteeg Dit jaar hebben wij weer ge legenheid tot plaatsing van twee leerlingen in ons bedrijf, om te worden opgeleid tot zetter of drukker De jongelui kunnen na de vakantie in dienst treden, en beginnen dan 1 januari a.s. de school te volgen. Ouders van jongelui, die dit mooie en goed geregelde vak ambiëren, gelieven eens te komen praten of schriftelijk te solliciteren. WAALWIJKSE STOOMDRUKKERIJ Antoon Tielen Grotestraat 205 - Waalwijk. 1 l fl B I fi fl 5 i i i Q ii i 3e klas 313. Heusden 3—RKC 4 33e klas 314. RKC 5—W1SG 6 3e klas 318. Longa 7—Uno Ammo 4 Junioren hoofdklasse. EindhovenBVV BrabantiaWilhelmina Promotiewedstrijden. Promotie naar le klasse. WSC 3—Sar to 3 Promotie naar 2e klasse. Be Ready 2Kampioen 206 Vlijm. Boys 3—Kampioen 314 Programma zaterdag 13 juni. Zaterdagmiddagcompetitie. 2e klas. Sprang 2BWR 3e klas B. Good Luck 4HNC 3 U KUNT NIET ALLES WETEN Naai aan weerskanten van uw pouffe een gordijnring, men kan dit voorwerp dan veel ge makkelijker verplaatsen. Penselen, gebruikt voor cellulo- severf, maakt men schoon met aceton. Nikkelen voorwerpen kan men schoonmaken (foor deze eerst in izeepsop te wassen en daar na op te wrijven met fijn krijt, aangemengd met spiritus. Met uiensap kan men papier op metaal plakken. Eveneens kan men met dit sap dof geworden gouden voorwerpen weer glan zend maken. De fijnheid van een nylonkous wordt beoordeeld naar de „gauge". Een grof weefsel is b.v. 30 gauge, een fijn heeft 51 gauge en een zeer fijne nylon kous heeft 6066 gauge. Lichte sisal-cocosmatten maakt men schooon met sterke lauwe pekel, met water en zachte zeep. Ook kunt u hiervoor ge bruiken glycerine en amoniak. Draai, wanneer u vlees door een vleesmolen gedraaid hebt, even een stukje brood door deze mo len, het verwijdert achtergeble ven vleesrestjes en de brood stukjes kunnen gemakkelijker uit de molen verwijderd wor den. Indien gelei niet dik wil worden, druppel er dan het sap in van een geraspte peen. r^wsssss^ 41.) „Zo zo...", zei brigadier Piet peinzend. „Daar vinden we in derdaad het gezochte ijskarretje terug op het erf van boer Ivnol- leneus. Jonge, jonge, jonge, dat was me een geschiedenis van die ontvoering, hè?" „Zeg dat wel, brigges", zei Hendrik-Jan. „Foj, foj, de griezels leupen mien over de rugge a'k er an denke, dat ze mien ook wel 's met de kop in dat kolde ies konden stoppen! Brrr..., ik mot d'r niet an den ken „Dat doen ze met jou niet, Hendrik Jan", lachte boer Knol- leneus. „Dan mot je eerst goed kunnen voetjehallen. Trouwens eh... misschien zit die manskerel van Kleuntjes er nog wel in. Kiek maor 'es, Hendrik-Jan." De brave knecht dacht, dat er mis schien nog wel enige waarheid kon steken in de snaakse op merking van zijn baas. Dienover eenkomstig nam hij het nikkelen deksel van de kar en keek. Edoch, al zijn speuren was tever geefs. De kar was leeg. Maar ja, niemand kon weten, dat Karei op dat moment al mijlen ver de grens over was... Brigadier Piet maakte intus sen proces-verbaal op van de zaak en vervulde de nodige for maliteiten. Toen zei hij„Hen drik-Jan, ik heb je hulp nodig. Ik neem dit karretje, alsmede het witte jasje in beslag. Jij moet het gevalletje voor mij naar het hoofdbureau van politie rijden, want ik kan het moeilijk in de jeep meenemen". Hendrik-Jan stefde zich gaarne beschikbaar en ging onmiddellijk met het karretje op weg naar de stad, gloeiend van trots, dat de politie net niet zonder zijn hulp kon stellen. Hendrik-Jan en zijn kar retje waren toen de oorzaak van eeii grote hoeveelheid dolle pret bij de Bonckelhovense straat jeugd, want die lieverdjes hadden nog nooit zon vreemde ijsman gezien Feu i I leton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: Herman Antonsen 8) Ze stak haar hand door Ro bin's arm en nam hem mee naar het dek. Het ging heel gemakke lijk. Er zat voor Gwynne wel niets anders op, dan met me vrouw Maitland en de heren naar de salon te gaan, waar de kaart tafel al klaar stond. Gwynne had nooit van kaarten gehouden en nu had ze er meer dan ooit een hekel aan. Het viel haar moeilijk, haar teleurstelling te verbergen. Ze waagde dan ook tegen te pruttelen„Heus, ik ken er niets van. Ik heb vroeger een heel klein beetje auction-bridge gespeeld, maar dat is al zó lang geleden, dat ik..." De blonde vrouw met haar ijzig koele ogen viel haar in de rede. „We zijn geen van allen bij zonder goede spelers, lieve kind. We zullen je niet bevitten, als je fouten maakt. Jij moet maar met mijn man spelen tegen dokter Faust en mij. Ik weet zeker, dat Ambrose het heel prettig vindt, jou tot partner te hebben, want hij is erg op je gesteld". Er zat iets kwaadaardigs in die opmerking, waarvan Gwynne rilde. Stilletjes zette ze zich neer op de stoel tegenover haar neef en schikte de kaarten, die ze kreeg. Er scheen geen einde aan de avond te komen. Gwynne speelde op goed geluk af en wist zelf niet goed, hoe ze speelde. Haar ge dachten waren niet bij de kaar ten, maar buiten in de koele, flu welen duisternis, waar ze zo naar verlangde. Ze stikte bijna in de rokerige salon. Ze moest er verscheidene ma len aan herinnerd worden, wat troef was. De beide heren deden dat gemoedelijk, maar mevrouw Maitland, wier blik het meisje tot op haar ziel scheen te door gronden, deed het vinnig en ha telijk. Nu en dan drong de hel dere, parelende lach van Inez, door die van Robin beantwoord, tot hen d*or. Telkens voelde Gwynne een stekende pijn in haar hart. Was deze saaie avond het begin van een hele reeks? Waren de gelukkige uren met Robin Lee... Robin Adair voor haar... voor altijd afgelopen? Eindelijk wierp Ambrose Mait land zijn kaarten gebelgd neer. „Laten we maar uitscheiden", zei hij, „we hebben vanavond geen geluk, Gwynne. Die twee gehaaide spelers hebben ons er voortdurend tussen. Arm kind, het was toch eigenlijk "n schan daal, dat we je tot spelen hebben gedwongen, terwijl je er een he kel aan hebt. Ik beloof, dat ik niet meer zo zelfzuchtig zal zijn". „Och, ik weet zeker, dat Gwyn ne je graag een pleziertje doet", zei mevrouw Maitland met na druk en een vinnige blik op het meisje. „Als ze de volgende keren maar een klein beetje oplet, wat ze doet, leert ze het heus gauw genoeg". „Och, ze kan immers alles le ren", merkte dokter Faust glim lachend op, „als u wilt zal ik u graag een paar lessen in contract bridge geven, juffrouw Came ron". Gwynne was wel genoodzaakt te zeggen, dat ze het heel prettig zou vinden. Neef Ambrose was bezig een bediende opdracht te geven, het souper in de eetzaal op te dienen. Inez speelde een schitterende sonate van Chopin. „Luister nu toch eens", zei Margaret, haar hand op de arm van haar man leggend, „dat klinkt weer als vroeger, is het zo niet? Ik heb je wel gezegd, dat Robin haar al die zenuwen to taal zou doen vergeten. Laten we nog even wachten met het sou per, Ambrose. Je moet muziek nooit voor iets prozaisch als eten onderbreken". Ze begaven zich allen naar de salon, waar gespeeld werd en van die gelegenheid maakte Gwynne gebruik de gang naar haar hut in te lopen. Ze had de deur bijna bereikt, toen ze vlugge voetstappen ach ter zich hoorde en, zich ombe rend, Robin haastig naderbij zag komen. „Wacht eens even", riep hij. „Waar gaat u heen? U laat het fuifje toch niet schieten, wel?" Hij stond voor haar met sme kende blauwe ogen en uitgestrek te hand. Nog steeds drong de mu ziek van Inez tot in de gang door. „Ik moet wel", zei Gwynne. „Ik heb zo'n barstende hoofdpijn en ...het is al zo vreselijk laat". „Die hoofdpijn kan ik me voor stellen", zei hij medelijdend. „U hebt de hele avond in zo'n ver stikkende rook gezeten, dat het wel niet anders kan. Het was zo heerlijk aan dek en... ik miste onze wandeling zo". Haar ogen verhelderden. Hij had haar dus gemist. „Ik ook", gaf ze ronduit toe. „De rooksalon was zo benauwd en muf en... ik heb zo'n hekel aan kaarten". Robin nam haar hand in de zijne en drukte die hartelijk. „Dat geldt voor ons allebei", glimlachte hij. „Ik vind het zo'n verschrikkelijk tijdverlies. Laten we hopen, dat ze u niet nog eens zo'n afgrijselijke avond bezor gen". Gwynne giechelde. „Ik denk niet, dat ze het nog eens zullen doen... neef Ambrose zeker niet. U had zijn gezicht eens moeten zien toen ik op een slag, die toch al voor hem was, nog een troef gooide! Hij was wanhopig!" „Dat verdient hij ten volle om dat hij u en mij van vier heerlij ke uren beroofd heeft!" Robin speelde met haar vin gers. De muziek hield plotseling op, maar dat bemerkten ze geen van beiden. „In elk geval zullen we 't hem betaald zetten", zei Robin, zijn blonde hoofd steeds dichter naar haar toebuigend. „Morgenoch tend vroeg, zowat om half zes, zo zegt tenminste de kapitein, lopen we Balboaa binnen. En nu heb ik een plannetje, als u meedoet ten minste. We gaan dan samen stie- kum aan land, u en ik. Tegen dat de anderen wakker worden, kun nen we al weer lang en breed te rug zijn. Gaat u mee?" Gwynne voelde dat ze tot haar haarwortels toe begon te blozen. Haar ogen straalden. „Ik... ik zou het heerlijk vin den... maar..." „Maar... maar... Toe nou, geen „maaren", zei hij lachend. „Zegt u nu maar, dat u meegaat. Dan hebben we een paar heerlijke uren, die wat we verloren hebben weer goedmaken. U hebt er geen idee van hoe interessant Balbaao in de vroege morgen is en..." „Robin, waar zit je in vredes naam toch ergens?" riep mevr. Maitland. „We zitten op je te wachten, jongen!" „Gauw, zegt u maar dat 't goed is!" fluisterde hij. „Ik... ik ga mee", beloofde ze met bevende stem. (Wordt vervolgd). COPVRlGMT STUDIO AVAU "ft

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2