WAALWIJK Waalwijkse en Langstraatse Courant Viering priesterjubileum HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS R.K. HUISHOUD- en INDUSTRIESCHOOL TE WAALWIJK 't Geschenkenhuis VRIJDAG 12 JUNI 1959. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 82e JAARGANG No. 47 Abonnement: 22 cent per week; per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Gironummer 50798 Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" afdeling Waalwijk Het zal velen onzer lezers reeds be kend zijn dat er sinds geruime tijd moeilijkheden zijn gerezen tussen het bestuur van de plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis en ver schillende leden van de helpers-co lonne. Deze moeilijkheden hebben ten slotte geleid tot de ontslagname van 21 helpers en helpsters van het Roo de Kruis. In een huis-aan-huis ver spreide circulaire heeft deze afge scheiden groep mededeling gedaan van hun ontslag en van hun aanslui ting bij de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. Naast de bestaande R.K. E.H.B.O. hebben zij thans een afdeling van de K.N.E.H.B.O. gesticht. Begrijpelijkerwijs heeft deze be treurenswaardige gang van zaken bij het publiek in het algemeen en bij de leden van het Ned. Roode Kruis in het bijzonder allerlei vragen en gis singen opgeworpen. Het plaatselijk bestuur van het Ned. Roode Kruis is van mening dat het in strijd met de waardigheid en de be langen van deze organisatie is, over deze kwestie, waarin persoonlijke an- tipathiën of prestige-kwesties een be langrijke rol schijnen te spelen, in po lemiek te treden en in het openbaar dergelijke persoonlijke aangelegenhe den uit te spinnen. Daarom heeft het bestuur zich met een rondschrijven tot haar leden ge wend, waarin het een beknopte uit eenzetting van de feiten en van haar standpunt geeft en aanbiedt aan alle serieuse belangstellenden volledige opening van zaken te geven. Wegens de grote algemene belan gen die hier op het spel staan (we behoeven maar te herinneren aan het prachtige werk van het Roode Kruis in en na de oorlogstijd, bij epidemiën, overstromingen en andere rampen, aan de bloedtransfusiedienst en an dere aktiviteiten) laten wij hieronder de tekst van deze circulaire volgen. Wij zullen ons van verder com mentaar onthouden, daar het bestuur van het Roode Kruis een openbare polemiek over deze persoonlijke me ningsgeschillen niet gewenst acht. Wij moeten het alleen, zoals wel licht velen met ons, ten zeerste be treuren, dat persoonlijke of prestige kwesties onder de colonne moeten worden uitgevochten op de rug van een organisatie als het Ned. Roode Kruis. Dat grote algemene belangen voor de bevolking moeten wijken voor persoonlijke belangen en zulks in een organisatie waar discipline en leiding van het allergrootste belang geacht moeten worden. Het komt ons tevens voor dat een colonne die voornamelijk uit katho lieken bestaat en zijn taak verricht in een overwegend katholieke streek, in de bestaande plaatselijke R.K. E.H.B.O. thuis hoort en niet daar naast een plaatselijke afdeling van de (neutrale) K.N. E.H.B.O. behoort te stichten, dat opnieuw verdeeldheid kan stichten. Hier volgt dan het rondschrijven van het Ned. Roode Kruis afdeling Waalwijk HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Aan de leden van het Nederlandsche Roode Kruis, afdeling Waalwijk. Naar aanleiding van een door en kele oud-leden van de colonne van het Nederlandsche Roode Kruis ver spreide circulaire, kwamen van de zijde van de Waalwijkse bevolking enkele reacties. Van een lid van 't Nederlandsche Roode Kruis ontving het bestuur o.a. een brief, waarin de volgende vra gen werden gesteld: Was deze gang van zaken on vermijdelijk? Is al het mogelijke gedaan om de moeilijkheden tot een op lossing te brengen? Zijn hogere instanties van het Roode Kruis ingeschakeld? Hebt u voldoende beleid en takt aan de dag gelegd om de belangen van het Roode Kruis in Waalwijk te dienen, door de gestelde daad van de helpers te voorkomen? Aangezien de hier geciteerde vra gen juist de kern van de zaak ra ken, wil het bestuur gaarne hierop antwoorden, door zich in de onder- werpelijke circulaire tot alle leden te richten. Er waren reeds geruime tijd be paalde moeilijkheden gerezen tus sen de colonne en het plaatselijk bestuur, welke moeilijkheden echter niet van die aard waren, dat hier door een scheiding zou moeten ont staan. De gang van zaken behoefde dan ook bepaald niet onvermijdelijk te zijn. Met recht mag getuigd worden, dat door het plaatselijk bestuur al les in het werk is gesteld om de kloof te overbruggen. Daarbij heeft het veelvuldig overleg gepleegd met hoge functionarissen van 't hoofd bestuur. Deze heren hebben zich de moeite getroost persoonlijk naar Waawlijk te komen voor overleg, zowel met de colonne als met het bestuur. Er was tenslotte een naar de me ning van het bestuur redelijke op lossing gevonden en er was in on derling overleg een bijeenkomst be legd, waarop de zaak definitief zou worden geregeld en zulks in aan wezigheid van Overste Meulman van het hoofdbestuur. Een kwartier vóór deze bijeen komst lieten de bewuste leden ech ter schriftelijk weten, dat zij niet zouden komen. Het bestuur betreurt het uitermate, dat de gevonden op lossing ter elfder ure niet werd aan vaard. Voor deze gang van zaken treft noch het hoofdbestuur, noch 't plaatselijk bestuur enige blaam. Inmiddels wordt ernstig gezocht naar mogelijkheden om de nog steeds bestaande colonne zodanig aan te vullen, dat zij weer op een normale sterkte komt. Het plaatselijk bestuur acht het in strijd met de waardigheid en de be langen van het Nederlandsche Roo de Kruis over de kwestie in een polemiek te treden en meent der halve met deze summiere mede delingen te mogen volstaan. Niettemin blijft het bestuur te al len tijde bereid, aan hen, die de be langen van het Roode Kruis werke lijk voorstaan, volledig opening van zaken te doen. Hoogachtend, Bestuur van het Nedei-landsche Roode Kruis, afd. Waalwijk. •ioouimiiiin De resultaten van het veelzijdige onderricht aan deze model-school werden met veel suc ces gedemonstreerd. De jaarlijkse openbare lessen aan de R.K. Huishoud- en Indus trieschool, niet de traditionele show van door de leerlingen ver vaardigde kleding, hebben weer enorme belangstelling getrokken. Natuurlijk in hoofdzaak van de dames, van de moeders en huis genoten van de leerlingen De bezoekers (sters) krijgen bij deze gelegenheden een goed in zicht in de veelzijdigheid en doel matigheid van het onderricht dat hier gegeven wordt, van de be reikte resultaten en niet 't minst van de unieke inrichting van het ruime, moderne en hygiënische gebouwencomplex, waarin deze school gehuisvest is. Waalwijk mag trots zijn op de ze prachtige inrichting. De vele belangstellenden wer den in ploegen rondgeleid door de verschillende afdelingen, waar de leerlingen druk bezig waren met de bereiding van groenten, met braden* koken, tafeldekken, poetsen, wassen, strijken, knip pen, naaien en schoenstikken. De meisjes krijgen hier niet al leen huishoudelijk onderricht in al zijn schakeringen, doch ook aan de lichamelijke ontwikke ling, de ontspanning en smaak- ontwikkeling van de leerlingen wordt alle aandacht gewijd. Van dit laatste getuigden de veie voor beelden van tekenwerk, boetseer werk, scheur- en knipwerk, pa- pier-maché figuren en modeteke ningen, die tentoongesteld waren. De clou van deze openbare les sen vormde als altijd de grote kïedingshow, die in de ruime gymnastiek- en toneelzaal werd gegeven. Hier werden de talrijke aanwezigen verwelkomd door de directrice, mei. v. Slobbe, die nog eens wees op de noodzakelijke samenwerking tussen ouders en school. Dit onderwijs wil 'n hulp zijn bij de opvoeding van de meis jes in een zeer moeilijke leeftijd. Toont ook thuis belangstelling voor hetgeen ze op school geleerd of gemaakt hebben. Laat ze niet licht de les verzuimen en stuurt de meisjes zo enigszins mogelijk minstens 2 jaar naar de huis houdschool om het volle profijt van dit onderricht te trekken. Daarna kunnen zij nog verder als costuumnaaister en coupeuse op to geleid worden of op andere vrou welijke beroepen woriïcn voor bereid. Door mej. v. Turnhout werd hierna een korte inleiding en ver dere toelichting op de show ge geven. Een uur lang paradeerden daarop in ononderbroken vlot tempo de jeugdige „mannequins" over de verhoging, die, als bij el ke heuse modeshow, door het midden van de zaal was aange bracht. Achtereenvolgens werden de werkstukken van de le en 2e jaars huishoudschool, van de le cn 2e jaars huisnaaisters en van de costuumklas geshowd. Van de eenvoudige schortjes, blousen, rokjes en jurken, tot keurige mantels, mantelcostuums, jon genspakjes, comm.uniekleedjes, tleurige badjasjes, zonnejurken, peignoirs, kortom een verschei denheid van kleding, te groot om hier verder op te sommen. Natuurlijk gaven de getoonde werkstukken, ook van hetzelfde leerjaar, duidelijke verschillen te zien, die de meerdere of mindere aanleg, handigheid of smaak van de maaksters verrieden, doch het geheel was een geslaagde demon stratie van het veelzijdige en ge degen onderricht dat de meisjes aan deze school genieten. MMQD VOOR UW LtVEN SOLA is toch beslist 't ALLERBESTE ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 13 en zondag 14 juni. Arts: Dr. Langemeijer. Apotheek: Nijman. KERKDIENSTEN. N.H. KERK, WAALWIJK. Zondag 14 juni: 10 uur v.m. Ds. W. C. van Bur- teler van Kruiningen (Z.) ixtra kollekte Geestelijke Be langen. N.H. KERK, BESOIJEN. 10 uur v.m.: Ds. J. Vink. Bediening H. Doop. 2.30 uur n.m. Ds. J. Vink. Extra kollekte voor de Chr. B.L.O.- school. N.H. KERK, BAARDWIJK. 11 uur v.m. Ds. C. B. Schuurman. GEREF. KERK In de N.H. Kerk aan de haven. 3 uur n.m.: Ds. W. B. v. d. Meu- len. BENOEMD. Zoals bekend, heeft de heer F. van Helsland per 1 mei 1959 een werk kring aanvaard bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Maastricht. In zijn functie is thans benoemd de heer C. J. v. d. Stap, die de werkzaamheden van de heer F. van Helsland heeft overgenomen, t.w. de arbeidsbemiddeling in de bouwvak ken, metaalnijverheid en overige beroepen. TURNWEDSTRIJD BAARDWIJK-ELSHOUT. De gvmnastiekver. „Kunst en Krachtalhier ontvangt a.s. zon dag haar zustervereniging uit Elshout. De dames- en incisjesafdelin- gen van beide gymnastiekvereni gingen zullen dan lnm krachten met elkaar meten in verschillen de onderdelen van de turnsport als brug, ringen en rythmische oefeningen. In elke leeftijdsgroep nemen 12 leden van elke vereniging deel aan deze wedstrijden, die door 'n onpartijdige jury zullen worden beoordeeld. Beide ploegen hebben zich ter dege voorbereid op deze ontmoe ting, die zondag te 11 uur in het gymlokaal in de Baardwijksestr. zal aanvangen. Zij zijn geheel on bekende tegenstanders voor el kaar, zodat omtrent de uitslagen niets te voorspellen valt. ST. ANTONIUS-PAROCHIE. Tot dusver strekte de St. Vincen- tius-vereniging van de parochie St. Jan, waarin ook bestuursleden uit de St. Antonius-parochie zitting hebben, haar werkzaamheden over deze parochie uit. Daarin zal nu, zo als pastoor Lam 1.1. zondag van de kansel meedeelde, verandering ko men, doordat in deze parochie een proef zal worden genomen met een zgn. Caritas-groep. Deze gróep zal zich ook speciaal richten op boven- materiële en geestelijke hulpverle ning, waardoor ook de onaangename klank, die hulpverlening tot dusver re dikwijls omgaf, mogelijk zal kun nen verdwijnen. Ook zal in deze parochie de jeugd beweging op nieuwe en moderne wijze worden georganiseerd, zoals dat voor diocesaan jeugdwerk is voorgeschreven, en o.a. al toepassing vindt in de parochie van St. Jan. BESTRATING VAN DE LANGSTRAAT. Door de Provinciale Waterstaat van Noordbrabant werden aanbe steed de bestratingswerken voor '59 voor de wegen Drunen-Waalwijk en Capelle-Waspik-Raamsdonk. Inge schreven werd als volgt: Fa. H. v. Bunschoten Zn., Den Bosch 22.190; J. v. d. Donk en A. Heymans, Rosmalen 31.555; C. Lommers, Vught f 32.350; Fa. P. v. Rosmalen, Rosmalen 33.670; J. Schellekens, Heusden ƒ34.850; Fa. Kanters en Zn., Oosterhout 35.499 en Fa. J. Clement en Zn., Rosmalen 35.900. Bij de aanbesteding van riole- rings- en bestratingswerken voor de gemeente Dussen, was de N.V. Els- hout en De Bont te Raamsdonk de laagste inschrijfster met 148.000. „VISSCHERSLUST". Na-oogst. Na de feestelijke herdenking van het 40-jarig jubileum ontvin gen we nog een felicitatie van weth. Smolders, van de Edelacht bare heer burgemeester van onze gemeente, die scbrecf dat hij tot zijn spijt, in verband met het af scheid van de Commissaris dei- Koningin, niet in de gelegenheid was tijdens de receptie zijn geluk wensen aan te bieden, tevens de hoop uitsprekende dat „Vis- scherslust" voor de vrije tijdsbe steding nog veel voor de leden zal betekenen, waaraan „Vis- scherslust" gaarne de medewer- Leerlingen van de Arnhemse examen hebben gedaan, brachten visie fragmenten Jack Horn als John Walker; op als de Toneelschool, die dit jaar eind- woensdag voor de NCRV-tele- uit „John Walker". de achtergrond Lex Schoorel bewaker king van de heer burgemeester verbindt tot het bekomen van meer viswater in onze gemeente, waartoe hem eerstdaags een ver zoek zal bereiken. Van de secretaris van de Ant werpse Casting Club, de heer J. Cavens te Berchem, Antwerpen, die wegens een buitenlandse reis niet in de gelegenheid was per soonlijk zijn gelukwensen aan te bicden, waaraan hij verbond nog eens in de gelegenheid te worden gesteld lid van de vereniging te hi ogen worden om met z'n vriend de lieer Caspanni te Tilburg op het water van „Visscherslust" „Loze Vissertje" te Dussen te kunnen hengelen, waarop hij al jaren hoopt. Alle bovengenoemde heren har telijk dank voor hun felicitatie. Van deze gelegenheid maakt „Visscherslust" gaarne gebruik de pers vriendelijk dank te zeg gen voor de uitgebreide reporta ges die zij aan het 40-jarig jubi leum schonken, in bet bijzonder aan De Echo van het Zuiden te /aalwijk, alsmede voor het her haaldelijk plaatsen van een be- stuursfoto. Secretaris. Pastoor F. H. A. M. Mommers Loon op Zand PASTOOR F. H. A. M. MOMMERS LOON-OP-ZAND De Parochie St. Jans Onthoofding te Loonopzand maakt zich op voor de viering van het 40-jarig priester jubileum van haar Pastoor. Pastoor Mommers heeft zich in de nog slechts korte tijd dat hij in onze parochie vertoefd weten bemind te maken. Steeds joviaal en vriendelijk jegens eenieder won hij in de enkele jaren van zijn verblijf onder ons ieders sympathie, vooral van de jeugd. Onder meer schijnt hij zich vooral tot taak te hebben gesteld, de gelo vigen meer intens te doen medeleven met de H.H. Handelingen en hun persoonlijk actief te laten meedoen. Vooral het H. Lof werd door hem hervormd tot een echte oefening van aanbidding. Bij dit alles hebben de zieken en ouden van dagen zijn bijzondere be-> langstelling, wat bijzonder tot uiting kwam door het houden van zieken- triduums en ontspanningsmiddagen voor de ouden van dagen onzer pa rochie. Geen wonder dat ons dorp, dat vanouds een zeer hoge opvatting heeft van het H. Priesterschap, moeite nog offers heeft gespaard om deze dag voor z'n herder tot een on vergetelijke te maken. Met groot succes deed Kerkbe stuur en Centraal Buurtcomité de voorbereidende werkzaamheden. Een fraai verzorgd feestprogram ma zag dezer dagen het licht, waar aan wij het voglende ontlenen Zondagmorgen om 9.45 uur wordt de jubilerende pastoor en zijn familie aan de pastorie afgehaald door een stoet van bruidjes, die hem naar de kerk zullen leiden, alwaar om 10 uur de Plechtige Hoogmis wordt opge dragen door de jubilaris, geassisteerd door J. A. Barten, Kapelaan te Kerk- driel als Diaken en Kapelaan Adri- aanse van onze parochie, als Subdia ken. Kapelaan Barten houdt de feest predikatie. Koor en volk zullen onder deze H. Mis zingen de Volkszangmis „Messe Respensoriale" van Joseph Geliveau. Om 13.30 uur komen de vereni gingen bijeen in de van Rijckevorsel- straat, alwaar deze zich opstellen voor het défilé. Te 14 uur Huldiging op de mu- zieknis, alwaar onze Pastoor zal wor den toegesproken door de voorzitter van Loonopzand's Belang, waarna aanbieding van het cadeau der pa rochie. Hierna zal het woord worden gevoerd door de Hoogeerw. Heer Dr. B. v. d. Hurk, Deken van Waalwijk en door het Kerkbestuur. Na deze officiële toespraken zul len de afgevaardigden der defileren de verenigingen hun gelukwensen ko men aanbieden. Te ongeveer 15.30 uur wordt het défilé gehouden, waaronder de kerk klokken zullen luiden en de Harmo- niën en Drumbands spelen. Dadelijk na het défilé zal in de kerk een Danklof worden gehouden, gecelebreerd door de Jubilaris, met assistentie van de Zeereerw. Heer K. D. J. Jansens, Pastoor der Kerk van DE ECHO OTHEÏ ZUIDEN 0OOR EN DOOR O VLEKVRU MOOI EN DUURZAAM GROTESTR. 220 WAALWIJK i~ri y-PH

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5