czAntoon <*Uerl\ulót JpoJit "iSV Liefde in de storm IN MEMORIAM PIET ELSHOUT vaderdag 21 juni 1959 i BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F Voorlichtingsavond t.b.c.- bestrijding te Drunen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 JUNI 1959 veld Beek om vandaar naar Maas tricht te rijden. -Voor de aankomst op het vrijt hof in Maastricht zal de koning een krans leggen bij het Belgisch monument te Heer. Ook de Ko ningin en de Prins zullen 'n krans leggen. In Maastricht zullen de vórsten als gasten van de com missaris der Koningin het noen maal gebruiken. In de middag wordt teruggekeerd naar 't vlieg veld Beek, waar de koning af scheid" zal nemen van de Konin gin en de Prins. GEMASKERDE MAN SCHIET OP GARAGE-WACHT. De Utrechtse recherche zoekt al een etmaal lang naar een blon de man, die donderdagavond kort voor middernacht 4 pistoolscho ten heeft gelost op een Utrechtse garagewaent. Het slachtoffer van de gewapende overval, die door een'gemaskerde bandiet gepleegd werd, wiens motieven nog niet bekend zijn. is de vijfenvijftigja: rige Utrechter J. Nederhof. Hij ligt in het Sint Antoniuszieken- huis te Utrecht. Zijn zeven buik wonden zijn zo ernstig, dat de po- I litie hem niet kan verhoren. Uit de Provincie DESTRUCTOR TE SON 25 JAAR. De destructor in Son bestaat 25 jaar. Aanstaande maandag en dinsdag zal dit zilveren bestaan gevierd worden, i De destructor te Son is ook een moderne chemische fabriek, of schoon ze als grondstof slechts kadavers verwerkt. Bijna tachtig duizend dode dieren, ruim der tien miljoen kilo slachtafvallen en meer dan vijf miljoen kilo do de vis en visafval zijn in het laatste jaar op deze „destructie"- fabriek verwerkt. Elke week op nieuw draait dat destructie-pro- j ces door; van de prille maandag- j ochtend om zes uur tot de late J zaterdagavond om tien uur. On afgebroken is het destructiebe drijf in dienst van de gezondheid der mensen en de bestrijding van ziekten. te DRUNEN. In de nacht van donderdag op vrijdag overleed alhier na een kortstondige ziekte in de leeftijd van 78 jaar de heer P. F. Elshout, oprichter en president-commissa ris van de N.V. Rex Schoenfa brieken en van de N.V. van Dru- nen's Schoenfabriek te Drunen. Met hem is uit Drunen heen gegaan een bekende en populaire persoonlijkheid. Bekend en po pulair niet alleen echter, maar evenzeer een man, die met een warm voelend hart en gezond in zicht velen tot steun en raads man is geweest. In de schoenenbranche was de heer Elshout een bekende en ge ziene figuur. Reeds als twaalfjarige jongen kwam hij in het vak, eerst aan de werkstoel bij de handwerkers van die tijd en later werd de heer Els hout ook een bekend leesten- en schoenenontwerper. Zijn gedegen vakkennis was hem later, toen hij schoenverkoper werd, 'n goe de steun. Omstreeks 1910 stichtte de heer Elshout tezamen met de heer Vestcrs een schoenfabriek, een van de eerste in Drunen. De eerste wereldoorlog en de econo mische ontwrichting noopten hen dit bedrijf op te geven. De grote vakkennis en koop manschap van de heer Elshout werd vijfentwintig jaar geleden de j grondslag voor de Rex Schoenfa- nrieken. Vakmanschap, ontem bare werklust en een onfeilbaar zakeninstinct deden hein de Rex fabrieken stichten, wier naam thans in heel Nederland en ver daar buiten bekendheid geniet. Krachtdadig en welbewust, ge steund door zijn vijf zoons (inde beginperiode ook door z'n doch ters) heeft hij 't fabrikaat van Rex dermate in korte jaren we ten op te voeren, dat voortduren de uitbreiding nodig was, dat dit werk z'n wereldnaam kreeg en H. M. de Koningin deed besluiten de ze schoentjes voor Haar kinderen aan te schaffen en dat ook op alle exposities met ere werd be kroond. Grote voldoening moet deze self-made man in z n levensavond gehad hebben, als hij de resulta ten van z'n arbeid van onderaf opgebouwd, mocht aanschouwen, resultaten die hij met zoveel ver trouwen aan z'n opvolgers kon overlaten. Naast zijn bekendheid in en met de schoenenbranche was de heer Elshout, dank zij zijn veel zijdige belangstelling, ook een echte gemeenschapsmens. De belangstelling van de over ledene voor alle facetten van het openbare en maatschappelijke leven was zo groot, dat hij in Drunen de oprichter, de stuwer en de raadsman geweest is van vele verenigingen en instellingen op sociaal en cultureel gebied. Door zijn veelzijdige belangstel ling, helder inzicht en warm voe lend hart werd de heer Elshout, neter bekend als Ome Piet, een populaire persoonlijkheid in de beste zin des woords. Hij ruste in vrede, t Wie zich niet laat doorlichten, pleegt verraad aan de gemeenschap. Dit zei burgemeester Snels 1.1. donderdagavond in de Hoge Bra ken, waar Dr. v. d. Wouw en Dr. v. Wijk voor heel veel belang stellenden 'n voorlichtingsavond gaven over de tbc-bestrijding. Burgemeester Snels wees ook op de kosten die de gemeente maakt om deze algemene door lichting, die van 17 tot 28 juli zal geschieden, maakt. En al deze kosten zullen voor een groot ge deelte voor niets ziin als een ge deelte van de bevolking zich aan de doorlichting zou onttrekken. Dr. v. d. Wouw had eerder op de avond gewezen op het grote nut van de doorlichting voor ie dereen persoonlijk en de morele verplichting die op iedereen rust om zich niet aan de doorlichting te onttrekken. De voorlichtingsavond was ge organiseerd in verband met en kele infecties onder de school kinderen, die bij het laatste alge mene onderzoek plotseling wer den geconstateerd. Ongeveer een 30-tal kinderen vertoonden plot seling de pirquet-reactie, kinde ren die voorheen nooit reageer den. Bij een doorlichting op het consultatiebureau te Waalwijk bleken een aantal van deze kin deren reeds te zijn geïnfecteerd met de tbc-bacil. Dit had tot ge volg dat de heren doktoren, de dokter van het consultatiebureau en de schoolarts door dit plotse ling oplaaien van de tbc-infectie, zij het dan nog in geringe mate, onder de kinderen, zich ernstig gingen beraden over wat er ge daan moest worden om de uit breiding van deze ziekte een halt toe te roepen. Het eerste wat gedaan is, is de kinderen die een infectie bleken te hebben opgelopen, rust voor te schrijven en middels medica menten te genezen. Verder is de onmiddellijke omgeving van deze kinderen direct onderzocht, of een van deze mogelijk de besmet ting kon hebben veroorzaakt. Hier werd echter niets gevon den. Zaak is echter wel dat de haard van de besmetting, die er gens moet zijn, wordt gevonden en zowel Dr. v. d. Wouw als Dr. v. Wijk waren er van overtuigd dat deze ook werkelijk zal wor den gevonden. De tweede maatregel die nu zal worden toegepast, is het pirquet- teren van alle kinderen van tot 7 jaar, om op te sporen of zich ook hierbij nog geïnfecteerde kinderen zouden bevinden. En tot slot zal half juli een al gemene doorlichting plaats vin den. Een doorlichting waaraan niemand in het belang van zich zelf en in het belang van anderen zich zal mogen onttrekken. Van gemeentewege wordt alles in het werk gesteld om deze doorlich- j ting absoluut algemeen te doen zijn. Ouden van dagen b.v. zul len op verzoek worden gehaald en weer thuis gebracht. Op zeer duidelijke wijze wist Dr. v. d. Wouw deze avond ook de aanwezigen een en ander te vertellen over de aard van de tbc, speciaal long-tbc en wat er eigenlijk in Drunen aan de hand is. Dr. v. Wijk, hoofd van het consultatiebureau in Waalwijk, specialist op het gebied van long- tbc, vertelde deze avond op uit voerige wijze over het verloop van (ie ziekte, de behandeling en de genezing, die dank zij de voor uitgang in de medische weten schap de laatste 10 jaren in prac- tisch de meeste gevallen zo goed als zeker is. Uitdrukkelijk stelde Dr. v. Wijk van hoe groot belang het is dat de infectie tijdig en in het eerste stadium ontdekt wordt. Ook al vraagt ook dan de genezing veel tijd, feit is dat de genezing dan ook zo goed als zeker is. Over wat in Drunen thans ge beurd is, is aldus de heren dok toren nog geen reden om alarm te slaan, maar wel is grote waak zaamheid geboden om deze ge vreesde ziekte een halt toe te roe pen. De medewerking van ieder een is daarvoor absoluut nodig. Middels films werd een en an der nog verduidelijkt en op de talrijke' vragen, die daarna nog gesteld werden, wist Dr. v. d. Wouw in alle gevallen het ant woord te geven. als de lente voorbij is en de zomer begint en wij niet meer bleek, maar door zon en door wind gebronsd en gesterkt, ons voelen als vorsten, dan beleven wij, vaders, voor éénmaal de dag, die alles vergoedt, waarop alles mag. de dag, die met grote en kleine geschenken, ons aan de liefde en 't goede van 't leven doet denken, de dag vol van zakdoeken, dassen en sokken, de dag van waardering, van kelen vol brokken. Herenmodes Grotestraat 228 Waalwijk TELEFOON 2791 MILJOENENDANS IN TOUR DE FRANCE. Ook dit jaar zal, evenals in 1958, het dagploegenklassement worden opgemaakt naar de tij- i den van de drie hoogst geplaatste renners van elke équipe in de i etappe, ongeacht hun positie in j het algemeen individueel klasse ment, zo heeft de directeur-gene raal van de organisatie van de Ronde van Frankrijk, de heer Jacques Goddet, op een perscon ferentie bekend gemaakt. In tegenstelling daarmee zal het algemeen ploegenklassement worden opgemaakt naar de plaatsen van de drie best geklas- seerden in de individuele alge mene rangschikking. Voor het dagklassement is 250.000 francs aan prijzengeld beschikbaar. De eerste plaats in het algemeen ploegenklassement levert voorts een dagelijkse rente van 100.000 francs op. Dit waren enkele van de bij zonderheden, die de heer Goddet donderdag aan de openbaarheid prijs gaf over de Tour de France 1959, 'waarvan de formule overi gens gelijk is aan die van het vo rige jaar. De ploeg die als win naar uit de Tour komt, krijgt als prijs drie miljoen francs (24.000 gulden), voor de tweede plaats is anderhalf miljoen francs (12.000 gulden) de beloning en voor de derde 500000 francs (4000 gul den). De hoogst geplaatste Fran se regionale equipe mits deze niet tot de drie hoogst geplaatste groepen behoort, ontvangt een bedrag van eveneens 500.000 frs. Ook nu weer is er dagelijks een premie van 100.000 francs (800 gulden) voor de strijdlus- tigste renner en hij, die zich over de gehele Ronde van Frankrijk gerekend het meest strijdlustig heeft getoond, wacht in Parijs een premie van 500.000 francs. -Ui'jtege» - 3, Ü1Ö Ar UI Toen brigadier Piet ook op de terugweg was naar de stad, kwel de hem een vraag en dat was de vraag: Hoe komt die ijskar op een boerenerf aan het Mestpad terechtDat was geen ge makkelijke vraag, maar Piet was niet voor niets bekend om zijn weergaloze slimheid. Het ver baast ons dan ook helemaal niet, dat hij op een gegeven moment krachtig remde en gierend tot stilstand kwam voor het inrijhek van de opslagplaats van de fir ma Sjouwerman en Vrachtjes. „Natuurlijk!" riep hij uit, ter wijl hij uit de jeep sprong. „Lieve hemel, nu begrijp ik het! Dat ik daar niet eerder aan heb ge dacht! Hier ligt de oplossing van het vraagstuk! Er stond gisteren een grote vrachtwagen van deze firma in de buurt van het sta tion. De chauffeur van die auto zei, dat hij geen Italianen en geen ijskarretje had gezien, maar dat is nogal wiedes, want het ijskar retje, de Italianen en Ivarel Kleuntjes zaten natuurlijk in de laadbak van de auto! Wat stom van me, dat ik niet even in die laadbak heb gekeken. Maar wat nu?" Jawat nu? Nerveus liep Piet het opslagterrein op. In zijn hart hoopte hij, dat de ont voerders en de ontvoerde nog er gens verborgen zouden zitten. Maar die hoop moest hij al gauw laten varen, want er stonden al leen maar loodsen, auto's en al die zaken meer. Het was er dood stil en niets wees er op, dat er ergens twee Italianen en een voetballer verborgen zaten. Het enige wat je hoorde, was het ge- tjoeketjoek van de in de buurt rangerende treinen. O jaen dan was er toch nog enig leven. Tussen twee loodsen door kwam een manspersoon aanlopen Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: Herman Antonsen 9) „Onzin!"' sneed Robin haar het woord af, „Inez heeft net zo min een verpleegster nodig als ik. Nu ja... als u er beslist op staat, dan zullen we moeten omkeren en te ruggaan." Hij gaf de chauffeur zijn or ders en leunde achterover in de kussens. Op het zien van de ang stige uitdrukking op het gelaat van het meisje, voelde hij een he vig verlangen haar in zijn armen te nemen en met vurige kussen al haar ongerustheid te verdrij ven. Ze was te jong en te lief om door zo'n stel grillige en lastige vrouwen gecommandeerd te wor den. Haar fijnbesneden gezichtje en haar onschuldige ogen vervul den hem met een nieuw en tot dan toe ongekend verlangen. Haar gratievolle voornaamheid verhief haar hemelhoog boven degenen, die ze zo geduldig ver zorgde, vond hij. „Ik moet haar vanavond alleen te spreken krijgen", nam hij zich zelf voor, „om haar te vertellen hoeveel zij voor mij betekent. En als zij dan ook om mij geeft, dan zullen we korte nietten maken met die verplegerij. Maar ze moet van me houden. Ik zal haar dat wel leren." Ze reden juist de Avenida Cen- tral rond, toen ze tegelijkertijd beiden de inzittenden van een an- dere auto herkenden, die regel- recht naar hen toegereden kwam. j Gwynne hield van schrik haar i adem in toen ze Inez en mevrouw Maitland op de achterbank zagen I zitten. Dokter Faust en neef Ambrose zaten tegenover de beide dames en zagen de twee schuldigen niet, totdat op een vinnig bevel van zijn dochter hun auto plotseling tot stilstand kwam en de andere wagen de weg zo goed als ver sperde. Robin beval zijn chauf feur naast de andere wagen op te rijden. Mevrouw Maitland nam het woord en riep: „Maar Robin, roe keloze jongen, wat is dat voor 'n belachelijk uitstapje van jullie! Je doet me verbluft staan! We zijn de hele morgen al naar je aan het zoeken. Ambrose en ik hebben ons toch zo ongerust over je gemaakt." Inez staarde Gwynne boosaar dig aan en deze voelde zich heel klein onder de blik uit die dro merige ogen, die groen glinster den als die van een tijger. Robin bleef zich volkomen op zijn ge mak voelen. „Jullie op zoek naar ons, hè We zijn jullie langslapers lekker een heel stuk voor geweest, is 't zo niet? Waarom bent u bezorgd geweest, tante Meg? U wist toch wel dat ik in staat was goed ge noeg op juffrouw Cameron te passen?" De blik van mevrouw Maitland zei, duidelijker dan woorden het hadden kunnen doen, dat ze zich over de veiligheid van Gwynne niet in het minst bezorgd had ge maakt. Toch antwoordde ze op honingzoete toon: „Natuurlijk lieve jongen. Maar vind je zelf niet, dat jullie ons een van bei den toch wel op de hoogte had kunnen brengen van jullie plan nen? Nu hebben we een hele mor gen met wachten verknoeid. En I bovendien hadden we Gwynne, i zoals ze weten kon, nodig ge had..." „Rachel is ook helemaal van streek", zei Inez haastig. „Dok ter Faust heeft haar wat ingege ven om haar wat op te knappen, maar we zagen er erg tegen op, het arme schepsel, zo ziek als ze was, alleen achter te laten." „Och, dat meisje knapt wel weer op", zei Julian Faust. „Ik heb niets bijzonders bij haar ge vonden. Ze heeft me zelfs ver teld..." „Natuurlijk zal ze zeggen dat ze niets mankeert", viel Inez hem haastig in de rede, „Rachel is voor een kleurlinge bijzonder scherpzinnig en ook fijngevoelig. Maar er moest toch eigenlijk ie mand bij haar zijn." J Ze keek Gwynne recht in het gelaat en deze zei zenuwachtig: „Ik zal dadelijk terugkeren. Het spijt me dat we... dat we zo lang weg gebleven zijn." „Nou, dan zien we jullie later wel weer", zei Robin. Maar voor dat de motor aan de gang was en de chauffeur een teken was gege ven om door te rijden, boog Inez zich uit haar auto en zei beve lend „Robin je moet beslist met ons meegaan. Je bent de enige van 't gezelschap, die in Panama be kend is. Gwynne kan wel alleen naar het jacht teruggaan. Dat zal immers wel gaan, niet waar lie ve „Dat is allemaal onzin", wierp Ambrose Maitland haar tegen. „Waarom moet dat arme kind 'j haar dag laten bederven door een mulattin die vermoedelijk haar maag wat overladen heeft? We gaan met z'n allen verder en be ginnen met ergens gezellig te lun chen. Wijs ons de weg maar, Ro bin." Maar Gwynne voelde zich verstijven onder de koele blikken zowel van Inez als van mevrouw Maitland. De gehele atmosfeer was geladen. „Ik vind het hele maal niet erg, alleen terug te gaan", haastte Gwynne zich te zeggen. „We hebben immers al les reeds gezien. Zeg maar tegen de chauffeur, dat hij me naar de haven brengt", voegde ze er met een smekende blik op Robin aan toe, hem zachtjes toefluisterend: „Toe, zeg het maar." Ze begonnen allen door elkaar te praten maar de bevelende stem van mevrouw Maitland klonk toch boven alles uit. „Kom nou, Robin! Ambrose zal wel bij de chauffeur gaan zit ten en dan kom jij hier bij ons. Wel bedankt Gwynne, voor je be reidwilligheid. We zijn voor het diner aan boord terug. Doe je voor Rachel wat mogelijk is?" Robin stapte met weerzin uit. Er scheen geen andere weg op, wilde hij geen ruzie maken, en bovendien kon hij niet op tegen het smekende gebaar van Gwyn ne, die haar handje op zijn arm gelegd had. Haar auto reed ter stond weg. En terwijl ze de rich ting van Balboa opreed om naar het jacht terug te keren, keek ze zelfs niet eenmaal om. De mid dagzon bestraalde haar, doch de vreugde van de heerlijke morgen was verdwenen. Ze voelde zich als uit een paradijs verdreven, waarin ze vrolijk en blij ingetre den was, zonder enig vermoeden dat ze er eigenlijk niet welkom was. Nog voordat ze de hut van Inez bereikt had, hoorde ze Rachel 'n negerliedje met zachte, wellui dende stem zingen. Gwynne deed zachtjes de deur van de hut open. Het meisje zat ijverig een paar zijden kousen te verstellen. Ze keek verbaasd op. „Juffrouw Cameron, waarom u zo gauw terugkomt?" vroeg ze. „Juffrouw Inez gezegd, het wel avond zou worden, voordat u al lemaal weer op de boot terugko men." (Wordt vervolgd) ttJKJEB COPYRIGHT STUDO AVAN

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2