KAATSHEUVEL DIPLOMA UITREIKING 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 JULI 1959 14 overgedragen. Daardoor zal dan Uw gezag in de betrokken afde ling toenemen, een gezonde vorm van gezag, omdat deze niet al leen op Uw toevallige positie, maar op Uw kennis berust." Daarna reikte ir. Roelofs Hcyrmans aan de volgende leer lingen het diploma uit: Afd. Lederbereiding: J. E. Coppens Gilze H. G. J. M. Duyvelaar, Waalwijk A. Th. C. Klijsen, Tilburg G. H. de Kwaasteniet, Den Haag G. F. R. M. de Wit, Vlijmen Afd. Machinale Schoenfabricage: A. M. Bergmans, Waalwijk P. M. Brok, Drunen A. H. Brouwers, Den Bosch M. F. C. Dumoulin, Waalwijk H. J. M. de Haas, Tilburg J. P. F. A. v. Helvoirt, Waalwijk S. Hengst, Bolsward W. E. Hoevenaars, Dongen H. G. J. Jansen, Wehl S. W. v. d. Laan, Groesbeek A. H. C. M. v. Mierlo, Tilburg P. J. L. Puts, Oisterwijk R. L. J. M. v. Roozendaal, Oister- Siii Ing Kie, Semarang wijk ig J. P. M. Valk, Kaatsheuvel. Bij deze diploma-uitreiking maakte ir. Roelofs-Heyrmans nog melding van de grote mede werking welke de school telken- jare weer ondervindt van de schoen- en lederfabrieken en van de toeleveringsbedrijven in de vorm van aangeboden excursies, materialen e.d. Zo was dit jaar door de Siwa te Bazel een prijs beschikbaar gesteld in de vorm van een 14-daags werkbezoek voor de leerling die in de afd. Le derbereiding de beste puntenlijst zou behalen. Deze prijs viel ten deel aan de heer J. E. Coppens uit Gilze. Na de prijsuitreiking werd nog het woord gevoerd door de voor zitter van 't schoolbestuur, bur gemeester Teijssen, die in het bij zonder zijn grote waardering uitsprak voor de management- cursus, die dit jaar vooral dank zij de persoonlijke inspanning van de directeur weer zal wor den gerealiseerd. Hieruit blijkt wel, aldus de voorzitter, dat de school alles in het werk stelt om haar taak een bredere grondslag te geven. Spr. onderstreepte de grote betekenis van deze cursus, want met 't diploma is nog niet alles bereikt en de studie niet af gesloten. Verder wees de voorzit ter op de wisselwerking welke er bestaat tussen de school en het bedrijfsleven e'n hij zag hierin 'n bewijs dat de school niet in een isolement verkeert maar in nauw contact staat met de steeds evo luerende praktijk. Ten slotte wenste de voorzit ter de geslaagden geluk met het behaalde diploma, dat, naar hij hoopte, een sleutel op een goede toekomst zou mogen zijn. Direc teur en leraren bracht de heer Teijssen dank voor de zorg en de toewijding welke zij ook dit jaar weer voor de school en leerlingen aan de dag hebben gelegd. Ook de heer F. Mannaerts wenste de geslaagden geluk en sprak zijn waardering uit voor 't werk van directeur en leraren. Namens alle geslaagden werd ten slotte een dankwoord gespro ken door de heer P. Puts, die hoopte dat de band tussen oud leerlingen en school in de toe komst bestendigd zou mogen blijven. Hierop inhakend zei ir. Roelofs-Hevrmans, dat de school te allen tijd gereed staat om de oud-leerlingen in hun eventuele moeilijkheden te helpen. Na het officiële gedeelte van deze bijeenkomst maakten de aanwezigen een rondgang langs de interessante expositie van werkstukken der leerlingen, die vandaag en morgen nog geopend zal zijn van 912 uur en van 25 uur. Mater Amabilisschool en Jongeren-cursus Dinsdagavond had in de grote zaal van hotel Smit in tegenwoordigheid van bestuur, docenten, leerlingen met verloofden en vele ouders, de diplo ma-uitreiking plaats aan de deel neemsters van de Mater Amabilis school, die de 3-jarige cursus, hetzij van de dag-, dan wel van de avond school, met goed gevolg hadden doorlopen. De leidster der Mater Amabilis school, mej. Goorkate, opende deze avond met een welkom aan alle aan wezigen, waarna zij het woord ver leende aan de heer J. Reijnen, die na mens het bestuur de diploma's zou uitreiken. Deze memoreerde, dat de DE ZORG AAN UW OGEN BESTEED, IS GOED BESTEED. Een goede BRIL is een weldaad, een goede zonnebril een genot. Geef P. v. Rooij Gasthuisstr. 44, Kaatsheuvel uw vertrouwen, en gij zijt tevreden. Tel. 2187 Mater Amabilisschool in 1954 was begonnen met ruim 40 deelneemsters, welk getal thans tot ruim 110 leer lingen is uitgegroeid. Deze snelle ontwikkeling vormt meteen een be wijs, hoe men algemeen het nut van deze doelmatige instelling, waar een keur van docenten de meisjes op het volle leven voorbereiden, is gaan in zien. Hij prees de opkomst van de meisjes, waaruit kan worden opge maakt, dat de lessen voor hen zeer attractief waren. Sinds 1957 nemen ook uit Loon- op-Zand een aantal meisjes aan de lessen deel, welk getal thans tot 30 is toegenomen. Het volgend jaar hoopt men aan de eerste groep van hen het diploma te kunnen uitreiken. Verder wees spreker nog op de belangrijke aanwinst van de school, het eigen clubhuis aan 't Dr. Ariëns- plein, dat in maart van dit jaar werd geopend. Hij bracht vervolgens hulde en dank aan de directrice van de R.K. Huishoudschool, mej. Gedden, die steeds buitengewoon heeft meege werkt om het programma zo goed mogelijk te laten verlopen. Ook aan de docenten werd dank gebracht voor alle lessen, welke zij met zoveel zorg en toewijding hadden gegeven. Hij hoopte, dat de meisjes, die nu de school gaan verlaten, niet in hun verwachtingen zijn teleurgesteld. Het feit, dat zij al die jaren de lessen zo trouw en enthousiast hebben gevolgd, spreekt echter voor zichzelf en duidt allerminst op teleurstellingen. Het geen niet wegneemt, dat dit 'n mooie prestatie is en een felicitatie waard. Aan het slot van zijn toespraak merkte de heer Reijnen nog op, dat aan enkele meisjes geen getuig schrift kon worden uitgereikt wegens teveel verzuim van de lessen. Hij hoopte, dat hen het volgend jaar wel het diploma kon worden overhan digd. Hierna ging hij over tot uitreiking der diploma's aan de volgende deel neemsters. Van de dagschool: Jo Donders, Willy de Bont, Ria v. Riel, Doortje Laros, Adri Dinge- mans, Stina Laros, Franka Zee- bregts, Leny Sulsters. Van de avondschool: Nel Aquina, Anny Couwenberg, Jo de Jong, Iet Peters, Lily Damen, G. van Riel, Gerry Robben, J. Staps-v. d. Velden, Anny Verhoeven, Ria de Vries, Wil ly v. d. Weerdt, Jo de Vries en Joke Klijsen. Verder werden uitgereikt aan de le jaars van Kaatsheuvel: 12 getuig schriften, de 2e jaars van Kaatsheu vel: 15 getuigschriften. Aan de le jaars van Loon op Zand 13 getuig schriften en de 2e jaars van Loon op- Zand 12 getuigschriften. Tot besluit zorgden de gediplo meerden voor 'n aardige verrassing, door op de wijze van een bekende melodie gezamenlijk hun dank te brengen aan de verschillende docen ten, waarbij het aan rake opmerkin gen niet ontbrak, terwijl aan het slot mej. Gedden en mej. Goorkate danig in de bloemen werden gezet. Hierna nam het ontspanningsge deelte een aanvang, waarvoor men 'n beroep had gedaan op de R.K. To neelgroep „Aktie" uit Tilburg, die gen' opvoering gaf van het toneelspel in drie bedrijven „Bomen sterven staande", een spel van illusies, illu sies van de tot geluk gegroeide liefde, van de bijna tot waarheid geworden droom. De grootmoeder, hoofdpersoon in dit stuk, wordt bij voortduring zo omsponnen met een door anderen uit zuivere liefde en toewijding ingege ven illusie, dat zij hierdoor een wel haast volkomen geluk bereikt. Dan echter grijpt, op het hoogtepunt van dit geluk, onverwacht en hard het le ven zelf in. Zonder medeweten van haar huisgenoten, komt zij plotseling tot de ontstellende ervaring, dat heel haar geluk enkel berustte op een door hen met ontzaggelijke liefde moei zaam in stand gehouden illusie. Deze slag treft haar tot in het merg, maar het inzicht hoeveel liefde deze men sen moeten hebben opgebracht om haar geluk te zien, brengt er haar dan toe hen, ondanks de bijna dodelijke waarheid in het hart, toch de illusie te doen behouden van het voortbe staan van haar geluk. Zo vindt zij, verstild door de pijn en innerlijk als dood, slechts puttend uit de diepste rijkdom van haar wederliefde, de kracht om zich geestelijk en lichame lijk overeind te houden, want ook... „bomen sterven staande Dit stuk heeft een diepe indruk Wij vragen een ACTIEVE colporteur voor de bezorging van ons blad in Kaatsheuvel-west. Aanmelden: Bureau Jan Tuerlings, Kaatsheuvel achtergelaten bij de aanwezigen. Over de opvoering zullen wij niet in de tails treden, maar volstaan met te vermelden, dat „Aktie' de toehoor ders gedurende drie uren heeft doen genieten van goed toneelspel. De di verse rollen werden goed beleefd en er zat voldoende vaart in het spel. Aan de decors was veel aandacht be steed en deze waren in alle opzich ten keurig verzorgd. „Aktie" heeft een goede indruk achtergelaten. Woensdagmiddag verzamelden zich de meisjes van de Jongeren-cursus in de kleine zaal van hotel Smit, waar aan de 2e jaars de diptomas zouden worden uitgereikt. De leidster, mej. Goorkate opende deze bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen, speciaal de voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. Wennekes en mej. Gedden. Alvorens tot de uitreiking der diploma's over te gaan, zei de heer Wennekes, dat het dit jaar de eerste keer is, dat de ze gebeurtenis bij de Jongeren-cursus plaats vond. Het verheugde hem, dat er thans twee groepen waren gefor meerd, hetwelk een bewijs vormde, dat ook deze cursus, welke zo belang rijk is voor de vorming van de meis jes en een gezonde basis vormde van de cursus aan de Mater Amabilis school, aan het uitgroeien is. Hij fe liciteerde de meisjes van de 2e jaars en sprak woorden van dank aan mej. Goorkate en de docenten voor alles wat zij gedaan hadden. Hierna ging hij over tot het over handigen der diploma's aan de vol gende 2e jaars Tonny Damen, Jo Dingemans, Sjaan Muskens, Nelly van Wanrooij, Ria Voogd, Ria van Gurp, Anny Siekman, Ria de Man, Sjaan van Wanrooij, Anny Nieuw- dorp, Jeanne Vastré en Diny Akker mans. Aan 9 le jaars werden getuig schriften uitgereikt. Ook hier brachten de gediplomeer den in een gezamenlijk lied dank aan Bureau Jan Tuerlings docenten en leidster, Mej. Goorkate, waarbij aan deze laatste een fraai boe ket bloemen werd overhandigd. Met toneel, zang enz. van de leer lingen werd deze middag onderling gezellig doorgebracht. Ter informatie delen wij nog me de, dat de jongeren-cursus totaal 2 jaar duurt en een levensvorming wil zijn voor jonge meisjes van 14 tot 17 jaar. ZWEMWEDSTRIJDEN VOOR DE SCHOOLJEUGD. Woensdag 15 juli stonden om half negen de meisjes- en jongens-deelne mers aangetreden om deel te nemen aan de zwemwedstrijden tussen de leerlingen van de lagere scholen in de gemeente Loon op Zand, die plaats vonden in het zwembad van de Efteling. Na het uitdelen van de stopwat ches werd door de heer Consulent voor Lichamelijke Opvoeding het startsein gegeven voor de aanvang van de wedstrijden. Aangemoedigd door vrienden en klasgenoten werd er verwoed gestre den om de eerste plaats. De uitslagen waren 25 M. schoolslag voor meisjes 1 Joke van Dun 21 sec., St. There- siaschool; 2 Annemieke Broeders 22,5 sec., 3 G. van Noije 22,9 sec., beiden St. Gerl.school. 25 M. schoolslag voor jongens: 1 Frans Damen 21,6 sec.; 2 Stefan Laros 22,5 sec.; 3 Kees Bastianen 22,9 sec., allen St. Bernardusschool. 25 M. vrije slag voor meisjes: 1 Joke van Dun 20 sec., St. The- resiaschool; 2 Annemieke Dankers 20,6 sec. St. Gerl.school; 3 Mia Schoenmakers 21,5 sec., St. Gerl. school. 25 M. vrije slag voor jongens 1 Stefan Laros 18,6 sec.; 2 Kees Bastianen 20 sec., beiden St. Ber nardusschool; 3 René Dekkers 20,3 sec., St. Emiliusschool. Hierna werden de estafettewed strijden gehouden, waarbij telkens 4 leerlingen van iedere school 25 M. vrije slag te zwemmen hadden. Estafette meisjes: 1 St. Gerlachuschool L.o.Z., 1 m. 30 sec. Estafette jongens: 1 St. Jansschool K'heuvel 1 m. 28 s. Aan de scholen, die in totaal het hoogst aantal punten hadden behaald, werd een wisselbeker uitgereikt. De ze bekers gingen, voor de meisjes naar de St. Gerlachusschool en voor de jongens naar de St. Bernardus school, welke resp. 1345 en 1383 punten vergaarden. De prijzen, welke bestonden uit baduitrusting, werden uitgereikt door de heer Diender, directeur van de Ef teling. Ten slotte dankte de heer Ver- woert, die de wedstrijdleiding had, allen die hadden meegewerkt aan 't vlotte verloop van deze wedstrijden en nodigde de jongens en meisjes uit volgend jaar weer deel te nemen aan de schoolzwemwedstrijden. GESLAAGD. Aan de St. Dionysiushuishoud- 6chool, Oude Dijk te Tilburg, slaag den onze dorpsgenoten Ted.. Hor vers en José Vesters voor het examen assistente-beroepsoriëntatie. De ge slaagden proficiat. Voor het Mulo-diploma A en het Middenstandsdiploma slaagden de jonge dames Annemarie v. d. Broek en Ronnie Frederiks. Zij genoten hun opleiding bij de Zusters Franciscanessen te Oister wijk. CONCERT VAN APOLLO IN DE EFTELING. Na Concordia uit Loon op Zand is het zondag a.s. de beurt aan Apol lo om, onder leiding van directeur A. Molenschot, in het restaurant van de Efteling een concert te verzorgen. Naast de concoursnummers, waarmee Apollo kortgeleden in Waalre in de Vaandelafdeling debuteerde, bevat het programma voor het overige po pulaire muziek. Uitgevoerd worden: 1 Naar de Efteling, mars, P. Bisselink 2 Ouverture „Des Waffenschmied", A. Lortzing, arr. P. Stalmeier 3 In t Sprookjesbos (Fantasie) P. Bisselink 4 Op de Sibajak (concertwals) P. Bisselink 5 Lynwood, mars, J. Ord Hume 6 London Suite, Eric Coates I Covent Garden II Westminster (Meditation) III In Town to-night. 7 Jalousie-Habanero, tango, Jul. Gade 8 Show Boat, Selectie uit de gelijknamige operette Jerome Kern, arr. C. Mellema 9 Flying Eagle, mars H. Blankenburg Aanvang van het concert: 12 uur. BRAND-ALARM. Dinsdagavond circa 10 uur werd de brandweer geallarmeerd. Enkele minuten na het alarm-signaal reeds stormde de brandweerwagen naar de opgegeven „plaats der onheils", waar zich reeds 'n enorme mensen massa had samengetrokken, die zich de halzen in alle bochten wrong om 'n blik op de vlammen te kunnen wer pen, maar daarin desondanks niet kon slagen, omdater geen vlam men waren. De bewoners van het pand, die zich rustig vermaakten met 'n spelletje kaart, waren ten hoogste verbaasd, toen zich 'n aantal krijgs haftig uitgedoste brandweerlieden voor hun woning aandienden. Het bleek nu, dat verderop in de bewuste straat 'n begin van brand was ge weest die inmiddels eigenmachtig was geblust, waarvoor het alarm was ge geven, en waarbij de melder zich niet juist of onvolledig heeft uitgedrukt, met bovenstaand gevolg. Aangezien dit euvel zich reeds meer heeft voorgedaan, verzoekt de brandwere ons er op te wijzen, dat ieder die melding maakt van brand, zich daarbij duidelijk uitdrukt wat betreft de naam van de bewoner van het getroffen pand, straat en zo mo- n m Dinsdag wordt in Veenendaal de jaarlijkse bjjenmarkt gehouden. Een der konwordt hjj handslag verhandeld, terwijl een imker de korf vasthoudt. gelijk huisnummer, waardoor veel na- j righeid, tijdverlies en schade voor komen kan worden. PROPAGANDA-TOURNEE VERBOND VOOR VEILIG VERKEER. Door het Verbond voor Veilig Verkeer wordt in verband met het ontstellend aantal verkeersongevallen een grote landelijke actie gehouden ter bevordering van de verkeersvei ligheid, waarbij provinciegewijs een propagandatournee wordt georgani seerd. In het kader daarvan zal op maan dag 20 juli a.s. Kaatsheuvel worden bezocht, dat op deze dag geheel in het teken van Veilig Verkeer zal ko men te staan. Daartoe zullen enige dagen tevoren de nodige spandoeken en affiches worden opgehangen. Met een propagandawagen zal een rond gang worden gemaakt, afgewisseld door muziek en verkeerswenken. Ook is aan de tournee een propaganda- standwagen toegevoegd, waarin ver schillend Verbondsmateriaal aanwe zig is. Voor de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klas der lagere scholen zullen in het Apollo-theater filmvoorstel lingen worden gehouden, n.l. 's mor gens om kwart voor elf voor de meis jes en 's middags om 2 uur voor de jongens, s Avonds om 8 uur is er een filmpropaganda-avond voor de volwassenen. Holle Bolle Gijs contra Bosvarken in de Efteling. Als overal, waar op zonnige dagen veel mensen bijeen zijn, maakte ook in „De Efteling" het bosvarken veel rommel. Papier en bananenschillen, kroonkurken en andere pick-nick-restanten worden nu echter nog maar spo radisch in dit ontspanningsoord aangetroffen. Alles wat 't prach tig verzorgde park zou kunnen ontsieren," wordt nu verzwolgen door Holle Bolle Gijs, die sinds enkele maanden op „De Efteling'' zijn intrek heeft genomen. Op het dak van zijn huisje zit een kabouter, die met sonore stem de passanten aanspoort om „papierr hierr" te deponeren. In alle hoeken en gaten zoeken de kinderen naar proppen panier, om die voor de onverzadigbare mond van Holle Bolle Gijs te hou den. Het resultaat hiervan is; dat do papierprikkers 's avonds in 'n ommezien met hun werk klaar ziin. Holle Bolle Gijs verslindt all les wat hem wordt aangeboden en verzuimt nooit om voor iedere hap hartelijk te bedanken. AGENDA. Apollotheater Zaterdag 18 juli 8 uur en Zondag 19 juli, 6 en 8.30 uur: „Slag om de VI", Leeftijd 14 j. Woensdag 22 juli, 8 uur: „Basooka's en whisky". Leeftijd 14 jaar. Efteling Zondag 19 juli, 12 uur: Concert Harmonie Apollo. Zondag 19 juli 15 uur: The dansant. DOKTERSDIENST. Op zondag 19 juli zal de praktlijk van de doktoren R. Raaijmaakers en P. Wijtenburg worden waargenomen door dr. A. de Vries, van Rijckevor- selstraat 6, Loon op Zand, tel. 04166 -250. Zaterdag en zondag, 18- 19 juli, wordt de praktijk van H. Winkelman te Sprang waargenomen door dr. K. van Tuyn, Rozenstr. 48, Kaatsheu vel, tel. 04167 - 2006. Loon op Zand Ih Voor advertenties en abonne menten blijft ons adres te KAATSHEUVEL Dr. v. Beurdenstr. 8, Tel. 2002 KAATSHEUVEL Ook voor alle andere bladen worden advertenties tegen de geldende tarieven opgenomen. KONINGSCHIETEN ST. AMBROSIUS- GILDE. Het behoort tot de oude gebruiken bij onze plaatselijke gilden dat om de zes jaar wordt overgegaan tot het schieten van een nieuwe koning. Bij de gilde St. Ambrosius is zulks reeds vastgelegd in een resolutie van 24 jan. 1787 en zo had dan bij onze oudste gilde deze plechtigheid plaats op 1.1. zondagmiddag te 3 uur. De oude koning, die thans in Tilburg woont, dhr. Bertus Moonen, werd van de gildekamer afgehaald, gelijk ook de Hoofd man van het gilde. Gezamenlijk trok men nu met vliegend vaandel en slaande trom naar de schutsboom bij het kasteel.. Hier werden de door de Staten van Holland bij resolutie van 24 jan. 1787 vastgestelde 3 schoten gelost door de heer der heerlijk heid, i.e. Dr. C. ten Horn-Verheijen, met declaratie na de derde scheut, dat hij in naam van de Hoogm. Staten der Verenigde, Nederlanden, als Hertog van Brabant de schutsboom „vrijdt". De 25 schutters die aanwezig waren stre den fel om de titel; actief werd er ge schoten, want men wist wat het koning schap voor een gilde betekende. Na 3 uur hevige strijd viel de vogel tenslotte en 't was de heer Jos. Donkers-van Veldhoven die dhr. Moonen als koning opvolgde. Het is de derde periode dat deze de konings titel draagt, jammer genoeg niet in suc cessie. Hartelijk werd hij gefeliciteerd, ter wijl Dr. Ten Horn, als Hoofdman, hem het koningszilver om hing. Den „Koning rein", welke eerst zijn handen waste om daarna over het vaandel te lopen (dat alléén de koning mag betre den), werd de vendelhulde gebracht om hiermede het mooie oude gildegebruik te handhaven. De strijd werd voortgezet om het horloge, geschonken door de hoofdman, dat gewon nen werd door dhr. M. Dankers. De wek ker, geschonken door 't gilde, werd gescho ten door dhr. J. Toorians. Het gilde St. Ambrosius gaat nu weer een nieuwe periode in. Moge 'het met de ze koning goed gaan in stijgende lijn, op dat het gilde haar plaats in de Loonse samenleving zal blijven behouden. SCHUTTERSGILDE ST. HUBERTUS. Op het j.I. zondag gehouden Bondscon- cours bij St. Sebastiaan te Udenhout, waar aan door 45 schutters werd deelgenomen, behaalden le prijs P. v. d. Wouw; 3e C. Ebbing 4e M. van Dielen; 12e E. v. Noije; 13e H. Verduin; 14e P. v. Laarhoven; 15e A. Aerts. BURGERLIJKE STAND LOON OP ZAND. Geboren Karei C C zv A Trommelen- Brekelmans - Johannes P M zv P Klijn- Boons - Gerarda M W dv G Broeders- Pols - Aaltje dv T Meijer-Pathuis - Hen- ricus zv G. Vastré-Schreiber - Josephus C zv C Robben-Beekmans - Gerardus A zv J Leemans-v d Leest - Johanna C M dv J Laros-Smans.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 14