Burgemeester Smit benoemd tot ere-burger WAALWIJK Nog witter...' stralend wit... GERO cassettes Stassar Waalwijk DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 Jl LI 19o9 Sprang-Capelle lyyyy^jyi NATIONALE POLITIEHONDEN WEDSTRIJD. De nationale politiehonlenwed- strijd, welke gisteren ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van de Waahvijkse Dresseervercen. Hondensport op haar terrein aan dc Galgenwiel werd gehouden, heeft de volgende resultaten op geleverd. Dressuur: 1. de Wit, Eindhoven, 313 pnt.; 2. Fransen, Tegelen, 311 pnt.; 3. Tholen, Aalst, 295 pnt.; 4. Sentjes, Budel, 292V2 pnt.; 5. Genesse, Breda, 286V2 pnt.; 6. v. Veldhoven, Helmond, 27(5V2 pnt.; 7. Verineer, Breda. 254y2 pnt.; 8. Alberda, Nijmegen, 243 pnt. Kynologen show: beste reu Duit se herder: Iv. v. d. Pol, Waalwijk; beste teef St. Bernard: P. Smeul- ders, Kaatsheuvel; St. Bernard: reu: 1. P. Smeul- ders, Kaatsheuvel; Duitse herder: reu: 1. v. d. Pol, Waalwijk; 2. v. d. Broek, teef1. Klerkx. Airdale terrier: reu: de Gr^af; teef: Konings. Duitse dog: teef: v. Mosselveld. Collie: reu: J. Mombers, Waal wijk. Boxer: reu: Damen. Whippet: reu: de Bruin. Mechelaars: teef: Vermeer. Dc raad der gemeente Sprang-Capelle kwam jl. zaterdagmiddag in een buitenge wone openbare vergadering bijeen, in wel ke vergadering burgemeester Smit afscheid nam van dc raad en de gemeente Sprang- Capelle. Deze buitengewone raadsvergadering werd bijgewoond door talrijke genodigden, waar bij wij o.m. opmerkten, de burgemeesters van Drunen, Gecrtruidenbcrg en Waspik, alsmede burgemeester de Bruijne uit Wer kendam, als vertegenwoordiger van de Schoolartsendienst. Voorts zagen wij afge. vaardigden van diverse zang-, muziek- en oranjeverenigingen, alsmede 't gehele amb tenarenkorps en de leden van de technische dienst van Sprang-Capelle. Ook de school- besturen en de plaatselijke predikanten der Herv. Kerken van Capclle en Sprang en van de Geref. Kerk uit Sprang waren aan wezig. Eveneens merkten wij op het colle ge van burgemeester en wethouders der ge meente Hazerswoude, de nieuwe standplaats van burgemeester Smit. Nadat de familie van burgemeester Smit plaats had genomen verzocht wethouder Waverijn de heren Dekkers en de Bie de burgemeester met zijn echtgenote de raad zaal binnen te leiden. Hierna opende burgemeester Smit op de gebruikelijke wijze deze buitengewone raadszitting, waarna hij de secretaris ver zocht het enige ingekomen stuk voor te le zen, hetgeen behelsde de benoeming van burgemeester Smit tot burgemeester der ge meente Hazerswoude, met ingang van 1 aug. 1959, onder gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Sprang-Capelle. Burgemeester Smit richtte zich vervol gens tot de raad en zei o.m.: Burgemeester Smit zei o.m. „Het zal U duidelijk zijn, dat dezer da gen en zeker op dit moment, mijn gedach ten zich vermenigvuldigen en teruggaan naar de maand November van het jaar 1954, toen ik in deze zelfde, zij het thans wat meer verfraaide raadzaal werd ge ïnstalleerd. Van de toen aanwezige raadsleden is geen enkele meer in functie. Met uitzon dering van de heren Kerst en Kraak, bei den in deze zaal als gast aanwezig, zijn allen de weg van alle vlees gegaan. Van de ambtenaren, die ik toen aantrof, zijn alleen onze trouwe, beste bode, de heer van der Schans en de grondlegger van de dienst van Gemeentewerken, de heer van Willigcnburg nog in functie." Terugziende op de voorbije jaren zei de burgemeester „Er valt toch wel een grote verandering in mentaliteit ten aanzien van de drang om het verzorgingspeil der gemeente op te voeren te constateren tussen de periode vóór en na de oorlog. Ik herinner mij nog levendig hoe in mijn begin-jaren soms over een bedrag van twee gulden vijftig cents geruime tijd van ge dachten werd gewisseld en hoe voorstellen mijnerzijds tot verbeteringen of minimale verfraaiing werden afgestemd met de op merking ,,'t heeft als zestig jaar zo gele gen en 't ligt mij nog wel zestig jaar goed zo". Na de oorlog is daarin een gunstige ver andering gekomen en mocht ik samenwer ken met een gemeenteraad en met wethou ders, die een ruime blik en een open oog hadden voor de eisen, welke de moderne samenleving stelt. Het feit dat de eerste gemeentebegroting bij zijn komst voor de gewone dienst een eindcijfer gaf van f 160.248.37 en die van 1959 een eindcijfer van f 1.463.552.31 il lustreert en accentueert wel zeer duidelijk wat ik zoeven opmerkte." Over de bezettingsjaren merkte spr. op „Het mag een wonder genoemd worden dat in onze gemeente, waarin zoveel vet- zetswerk werd verricht en zoveel geallieer-. de piloten werden verborgen, nimmer men sen zijn gefusileerd en niemand door re- pressaille maatregelen van de vijand is om gekomen. Graag herdenk ik dan ook alle verzets- vrienden uit die tijd, zowel in als buiten de gemeente, in het bijzonder de held van de Langstraat, Jan de Rooij, die tijdens zijn spionnagewerk aan de overzijde van de Maas werd gegrepen en te Amsterdam werd doodgeschoten. Niet lang na dit gemeenschappelijk ge dragen leed kwam echter de bekende Ne derlandse verdeeldheid met een geest van onderlinge argwaan, na-ijver en wantrou wen boven, die het werken niet altijd pret tig maakte." Zich richtend tot de raadsleden zei spr.: „Als ik mij nu, mijne heren leden van de gemeenteraad tot U wend, ga ik in het openbaar uitspreken, wat ik dikwijls achter Uw rug in besloten kring over gezegd heb. Ik had in U, wat men onder collegae weieens aldus uidrukt „een goede raad". Gij hebt het mij nooit moeilijk gemaakt, zodat het presideren van Uw raadsverga deringen altijd een van de prettigste bezig heden was, welke voor mij aan het ambt van burgemeester verbonden waren. Gij ontvingt uitvoerige prae-adviezen en als deze U duidelijk waren, vervielt gij nooit in onnodige discussies en gaaft gij zakelijk, meestal zonder hoofdelijke stem ming Uw fiat aan de voorstellen van Bur gemeester en Wethouders. De goede toon en de prettige sfeer wist gij immer te handhaven, ook al waren er eens punten, waarop gij lijnrecht tegenover elkander stond, en een vriendschappelijke handdruk besloot altijd onze vergaderingen. Het is mij dan ook een behoefte en geen holle frase als ik U wel zeer hartelijk dank voor de prettige samenwerking, die wij al tijd hadden en voor de wijze waarop gij het mij een genot hebt gemaakt Uw vergade ringen te ledien. Het zou te ver voeren als ik alle raads leden bij name noemde. U zult het mij echter niet kwalijk nemen als ik een uit-, zondering maak voor de thans nog zitting hebbende heren Vos en Genuit, die ik lan ge tijd heb meegemaakt. De heer Vos heeft jaren zitting en wij hebben bijzondere her inneringen uit de bezettingstijd, toen hij, na de verdwijning van het bevolkingsregis ter enkele dagen in de cel terecht kwam, zulks op bevel van de Sicherheitsdienst. Gelukkig mocht ik het genoegen hebben hem er spoedig uit te verlossen. De heer Genuit, die ook nog een periode mijn nauwere medewerker was als wethou der, gedenk ik nog altijd om de bijzonder hartelijke brief, die ik nog steeds heb be waard en die ik ontving direct na mijn onderduikperiode, toen ik na de bevrijding weer in functie trad. Mijne Heren leden van de Raad, met Uw gezinnen wens ik U voor de toekomst alle goeds toe en beveel U aan in Godes hoede." En tot de Wethouders „Gij, als uitverkorenen van de gemeen teraad met mij het dagelijks bestuur der gemeente vormend, hadt uiteraard een veel nauwer contact met mij door onze we kelijkse vergaderingen. Met U, wethouder Waverijn, heb ik ge ruime tijd als wethouder samengewerkt en ik moet zeggen dat deze samenwerking niet alleen prettig, maar ook vruchtbaar is ge weest. Door Uw gedegen juridische adviezen en kennis van zaken op velerlei gebied, waart U mij een zeer waardevol medewerker, waarvoor ik U hartelijk dank zeg. Met U, wethouder Timmermans, was de samenwerking als wethouder heel kort, —orc waartegenover staat dat wij elkaar veel lan- orcjenjng van de Raad der gemeente daar- gcr kennen als raadslid en in andere func- vQor js vastgesteld. ties. O.a. denk ik aan de vruchtbare sa- ger van de gemeente Sprang-Capelle. Na al hetgeen tot nu toe is gezegd( ge loof ik niet, dat het voorstel nog enige na dere toelichting behoeft. Wenst iemand van U naar aanleiding van het voorstel nog het woord te voeren?... Is er iemand onder U die nog stemming verlangd? Zo neen, dan is het voorstel met alge mene stemmen aangenomen. Mijnheer de Voorzitter, tijdens Uw kort stondige veronderstelde afwezigheid, heeft de Raad der gemeente Sprang-Capelle, een besluit genomen, waarvan U, als zijn Voor zitter, niet wist dat het in behandeling zou komen. Het is mij een zeer aangename taak U van dat besluit in kennis te stellen. Vanwege de gewichtigheid ervan is het besluit van de Raad met de hand eens kun stenaars (die van de heer Gerard Gerrits te Sprang-Capelle) neergeschreven op deze oorkonde, waarvan ik U voorlezing zal doen Dc gemeente doet deze oorkonde verge zeld gaan van de legpenning welke bij ver- menwerking met U als president-kerk voogd en mij als voorzitter van de Restau ratie-commissie der Ned. Herv. Kerk te Sprang, welke haar bekroning vond in een schitterend gerestaureerd kerkgebouw dat een sieraad is voor het ook en het land schap tot een der mooiste van Brabant maakt. Nog op vele andere terreinen, zoals die van muziek en zang, waarop gij U zo ver-, dienstelijk hebt gemaakt voor het voorma lig Sprang, kwamen wij met elkaar in aan raking. Ik breng U dan ook gaarne dank voor de wijze waarop gij mij altijd behulp zaam waart." Woorden van dank ook tot gemeente-se cretaris van Prooijen „Hartelijk dank voor de steun en mede werking, welke ik altijd van U ondervond en de welgefundeerde adviezen, waardoor U mijn werk vergemakkelijkte. In het bijzon der denk ik hierbij aan de piëteitvolle en kieze wij>e, waarop U tijdens mijn ziekte de zaken behartigde in mijn geest en denk wijze. Naast een aangename ambtelijke verhou ding groeide een onderlinge vriendschap, die zeker het gemeentebelang diende en mij persoonlijk het samenwerken bijzonder aangenaam maakte." Hierna richtte de burgemeester woorden van dank tot alle leden van het gemeente- personeel en zei: „Geen enkele magistraat kan met vrucht werken als hij niet beschikt over deskundig en bekwaam personeel en daarom wil ik, als ik overzie wat in deze jaren bereikt is, de erkentelijkheid daarvoor overbrengen op al degenen, die mij terzijde stonden van hoofd ambtenaren tot gemeente-arbeiders toe." Over zijn eigen werk zei burgemeester Smit „Veel heb ik gedaan, wat ik niet had moeten doen en veel heb ik niet gedaan wat ik had moeten doen. Daarentegen is dat, wat ik aan goeds ge daan mocht hebben niet mijn verdienste, maar een gunst die mij van God geschon ken is." Burgemeester Smit besloot als volgt „Ik ga U nu verlaten en als ik ooit de waarheid van de worden „partir c'est mourir un peu", d.w.z. vertrekken is een beetje sterven, gevoel, dan is het nu. Voor alle vriendschap en medeleven ge durende de periode, welke wij hier door brachten, uit de gemeente ondervonden, zowel in blijde als droeve dagen, danken mijn vrouw en kinderen allen, die daarvan blijken gaven. Met de bede dat Gods zegen op U en de gemeente Sprang-Capelle moge rusten mo-> ge ik dit afscheidswoord besluiten." Na de toespraak van de burgemeester werd het woord verleend aan wethouder, te vens loco-burgemeester, Waverijn. Wethouder Waverijn ging uitvoerig in op de vele kwaliteiten van burgemeester Smit en zei o.m. „De overlevering aan mij gedaan en de eigen opgedane ervaring wettigt de conclu sie, dat U een uitstekend voorzitter bent geweest, die ook in moeilijke situaties op zakelijke en toch innemende wijze de be sprekingen een goed verloop deed hebben, en iemand, die waar nodig met Uw raadge vende stem een déraillement voorkwam of te warm aangelopen gemoederen wist te kalmeren. Voor deze leiding zij U bijzonder dank gebracht. Aangaande de vergaderingen van het College van Burgemeester en Wethouders, en van dit College met andere personen of instanties, kan worden gezegd, dat ook deze vergaderingen en bijeenkomsten zich ken merkten door een vlot verloop, en mocht er al eens verschil van inzicht zijn geweest aan gaande ter behandeling voorliggende on derwerpen, dan kon ook hier vrijwel steeds een eenparige conclusie worden getrokken.'" ERE-BURGER. Hierna ging de heer Waverijn uitvoerig in op het vele dat burgemeester Smit voor de gemeente heeft gedaan en concludeerde „Al het goede, dat de gemeente als zo danig heeft weten te verwerven, dank zij U en door U, zal de gemeentenaren met er kentelijkheid jegens U vervullen." De heer Waverijn besloot „Bijna 25 jaar is Burgemeester Smit in ons midden geweest en als gemeente zijn wij hem veel verschuldigd, en daarom moe ten we iets doen. Op onze gemeentebegroting komt geen post voor, waaruit we cadeaus kunnen be talen. Een wijziging van de gemeentebegroting, om de nodige middelen te vinden, zou te veel tijd vergen om op tijd klaar te zijn. De beide wethouders zijn er van op de hoogte dat bij U het verlangen leeft om uitdrukking te geven aan de dank en de erkentelijkheid van de gemeente Sprang- Capelle aan Burgemeester Smit. Daarom stelt het College voor de Edel achtbare Heer Adrianus Smit, wonende te Sprang-Capelle, voornemens zich te vesti gen te Hazerswoude, met ingang van zijn vestiging aldaar, te benoemen tot ere-bur- Zij het zo, mijnheer de Voorzitter van de Raad en tot nu toe Burgemeester der gemeente Sprang-Capelle, dat in dit be sluit van de Raad der gemeente Sprang- Capelle en in de woorden door mij, als loco-burgemeester namens de gemeente Sprang-Capelle tot U gesproken, in ruime mate is uitgedrukt de dank, welke de ge meente Sprang-Capelle aan U verschuldigd is voor de werkzaamheden als burgemees ter dier gemeente verricht. Mijn betoog tot U gericht bij Uw heen gaan uit deze gemeente als haar burge meester in verband met dc aanvaarding van het burgemeestersambt in een andere gemeente van Nederland, met welk heen gaan samenhangt het aanstaand vertrek van het gezin A. Smit, wonende Julianalaan 6 te Sprang-Capelle, naar de geme-nte Ha zerswoude, beëindig ik, door tot U, mijn heer de Voorzitter, en tot Uw echtgenote, alleen nog maar deze bekende eenvoudige woorden te zeggen „U zecg'ne God. Hij stel U tot een zegen. Hij zegene Uw uitgang en Uw ingang". Het voorstel van de heer Waverijn om burgemeester Smit te benoemen tot Ere burger van Sprang-Capelle, werd door alle fracties goedgekeurd. Namens dc C.H.-frac tie door heer Kuijsten; voor dc A.R. le den door de heer Genuit; de P.v.d. A. door de heer de heer de Raat; de S.G.P. door de heer H. A. Rijkers; de K.V.P.-fractie door de heer de Graaf en de Boerenpartij door de heer de Bie. Hierna werd het woord gevoerd door verschillende raadsleden. De heer Min- naard sprekend namens de fractie van de C.H.U. feliciteerde de burgemeester met zijn benoeming te Hazerswoude. Hij ge waagde van het vele werk, dat de heer Smit voor de gemeente had gedaan en noemde enkele dingen die onder leiding van burge meester Smit tot stand waren gekomen of waarvan de verwezenlijking, dank zij zijn medewerking, aanstaande was. De heer Minnaard dankte de burgemeester voor het goede werk, dat hij had gedaan in de jaren 1940-1945, en hij sprak tevens de hoop uit, dat het hem en zijn vrouw gegeven mocht zijn nog vele jaren in goede gezond heid door te brengen in Hazerswoude. De heer Vos, als vertegenwoordiger van de A.R., zei o.m. dat Sprang-Capelle door de stimulerende werkkracht en het doorzet tingsvermogen van de burgemeester tot bloei is gekomen en een gemeente is gewor den die gezien mag worden in de Lang straat. U hebt zich altijd boven de partijen weten te plaatsen en de samenwerking tus sen U en de raad was steeds, ook bij ver schil van mening, bijzonder prettig, aldus de heer Vos. Ook de P.v.d.A.-fractie, bij monde van de heer van Peer, was zeer voldaan over het beleid van burgemeester Smit. De heer van Peer hoopte, dat de heer Smit ook in Ha zerswoude met evenveel genoegen zou kun nen werken als in Sprang-Capelle. De heer de Graaf zei, dat hij als verte genwoordiger van de K.V.P. nog maar kort zitting had in de raad, maar dat hij in die korte tijd wel had ervaren, dat de onder linge verhouding uitstekend was en dat ook de samenwerking met de burgemeester niets te wensen had overgelaten. De heer Genuit sprak een persoonlijk dankwoord tot de burgemeester, waarin hij dankte voor de prettige samenwerking en de ontvangen vriendschap en tot slot bur gemeester en mevrouw Smit Gods onmisba re zegen toewenste voor de toekomst. De heer Ros, sprekend als oudste raads lid en als vertegenwoordiger van de S.G.P., roemde de vriendschappelijke samenwer king die er altijd met de burgemeester was geweest; hij bood hem uit naam van al dc raadsleden een prachtige smeedijzeren sche merlamp aan. Als laatste spreker in deze openbare ver gadering voerde de gemeente-secretaris de heer M. van Prooijen het woord. Ook gemeente-secretaris van Prooijen ging uitvoerig in op de vele verdiensten van de scheidende burgemeester „U hebt getoond de kunst te verstaan de ambtenaar te laten voelen dat U hem zag, niet als Uw ondergeschikte, maar als Uw medewerker, aan wie U verantwoordelijk heid hebt gelaten en aan wie U het gevoel schonk dat hij in staat was het opgedragen werk goed te verrichten; U wist hem te stimuleren, omdat U het verstond op het juiste ogenblik en op de goede manier Uw tevredenheid tot uitdrukking te brengen. En door dit vertrouwen hebt U arbeids vreugde geschapen, waarvoor wij U allen dankbaar zijn. In de jaren, dat U leiding gaf aan het bestuur dezer gemeente wist U wat U wil de. U hebt vertrouwen in Uw eigen beslis singen, die aan steeds wisselende omstan digheden moesten worden aangepast. En daardoor had het personeel vertrouwen in U. Daarbij komt dat U zich wist te ver plaatsen in de mens, met wie U te doen had en dat U wist met hem mee te leven in zijn persoonlijke aangelegenheden, zonder zich in zijn particuliere leven te mengen. Dit alle6 hebben wij zeer gewaardeerd. Wanneer ik dan nog eens Uw verhouding tot het personeel overzie, dan treft mij bo venal de hartelijke, prettige omgang zowel met het personeel van gemeentewerken, van de secretarie als ook met het onderwijzend personeel, al concentreerde de omgang met laatstgenoemde groep zich uiteraard veelal in het contact met het hoofd der openbare school Maar ook de sociale positie van de amb tenaar had Uw volle belangstelling. Steeds hebt U voor onze belangen op de bres ge staan of het nu ging om de verbetering van de financiële positie dan wel om an(Jere arbeidsvoorwaarden. Daarvoor zijn wij U allen grote dank verschuldigd" U hebt ons zojuist bedankt voor de wijze waarop het personeel U de afgelopen jaren terzijde heeft gestaan Maar ik geef U de verzekering dat alle ambtenaren, van hoog tot laag gaarne die medewerking hebben verleend en dat zij U node zien heengaan naar Hazerswoude. Over zijn persoonlijke verhouding met burgemeester Smit zei de heer v. Prooijen: Burgemeester, vanaf de dag, dat U mij 7 jaar geleden voor het eerst op de secre tarie van Wisch bezocht, is de verhouding tussen ons uitstekend geweest. En sedert dien is er nooit' een wanklank in onze ver houding geweest, terwijl de aanvankelijke sympathie is uitgegroeid tot een hechte vriendschap. Vele malen hebben wij samen binnenskamers de problemen van Sprang- Capelle besproken en daarbij zijn wij naar elkaar toegegroeid, is er een sfeer van ver trouwen ontstaan en hebben wij elkaar le ren waarderen. In de afgelopen jaren heb ik van U veel steun en hartelijkheid mogen ondervinden. Dat heb ik bijzohder op prijs gesteld en daarvoor zeg ik U hartelijk dank. Ook voor de woorden die U zojuist tot mij hebt ge sproken ben ik U zeer erkentelijk. Het was mij steeds een genoegen met U samen te werken en voor de zeer prettige wijze waar op dit steeds gebeurde zeg ik U hartelijk dank. Burgemeester, wij hebben U graag een herinnering aan dc ambtenaren van Sprang- Capelle naar Hazerswoude mee willen ge ven. Het was wel even moeilijk om te be denken waarin die herinnering zou moeten bestaan. Maar toen dachten we aan Uw hobby voor fotograferen, in het bijzonder voor kleurenfoto's en daarbij schoot ons te binnen, dat U weliswaar een viewer hebt, doch geen projectie-apparaat Daarom bied ik U namens het onderwijzend personeel, de werklieden, de gemeente-architect en het technisch personeel van gemeentewerken, de gemeente-ontvanger, het secretarie-per soneel, de bode en mijzelf dit projectie apparaat aan. Wij hopen dat het in Uw smaak zal val len en dat U nog vele jaren in goede ge zondheid Uw dia's met dit apparaat zult mogen bezichtigen. Namens het personeel wens ik U burge meester en U, Mevrouw Smit, Gods zegen toe in Hazerswoude en veel genoegen in Uw nieuwe werkkring. Burgemeester Smit dankte hierna op hartelijke wijze alle sprekers voor de zeer waarderende woorden en dc fraaie ca daux. Hierna werd de officiële vergadering met dankgebed gesloten. Na de officiële raadszitting voerden nog verschillende sprekers het woord. Allereerst nam burgemeester Snels het woord en sprak namens de burgeemeesters van de kring De Langstraat. Burgemeester de Bruijne van Werkendam sprak namens de 'schoolartsendienst enkele zeer waarde rende woorden tot burgemeester Smit. Luitenant-kolonel sprak als gewestelijk commandant der Rijkspolitie. Spr. roemde de prettige wijze waarop hij steeds heeft mogen samenwerken met de burgemeester en al was men het op alle punten wel eens niet eens, dit heeft nimmer aanleiding gegeven tot misverstan den. Ds. Trouwborst sprak namens de Ned Herv. Kerken van Sprang en Capclle. Spr bracht nog speciaal de dank over van de kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente van Sprang voor het zeer vele werk, dat burgemeester Smit had gedaan voor de restauratie der Ned. Herv. kerk te sprang Wethouder Timmermans sprak hierna ook waarderende woorden tot burgemees ter Smit en dankte hem voor alles wat hi. had gedaan in het belang der verenigingen ter plaatse. Ds. van der Meulen sprak namens de kerkeraad der Geref. Kerk van Sprang Veel bemoeienis hebben wij niet gehad met elkaar, omdat wij te maken hebben met nog twee andere burgemeesters. Onze leden komen nl. uit verschillende gemeenten. Toch doet het mij een genoegen, aldus spr., dat U nog hebt gedaan gekregen, dat t.z.t. rond ons kerkgebouw enkele verfraaiingen zullen komen. De heer Vos sprak woorden van dank namens de advies-commissie woonruimte- wet 1947 en namens de A.R. partij van Capelle. Namens de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk werk voerde de heer Kuijs ten het woord. De heer Toen sprak namens de vrijwil lige brandweer. De brandweer, aldus de heer Toen, heeft steeds Uw bijzondere be langstelling gehad. U leefde met ons mee. Steeds was U present bij onze wedstrijden en wij hebben dat zeer weten te waarderen. Adjudant Benschop sprak namens de groep Sprang-Capelle der Rijkspolitie. Naast grote kennis van zaken en snel be grip, aldus spr., hebben mij vier eigenschap pen steeds in U getroffen, waarvan de be ginletters merkwaardig ook het woord vier vormen. Eerst Uw vitaliteit, dan Uw im pulsiviteit, verder Uw energie en tenslotte Uw redelijkheid. U toonde ook begrip voor de snel uitgroeiende politic-taak, die met te weinig mensen moest worden uitgevoerd. Spr. bood namens dc rijkspolitie v. Sprang- Capelle de burgemeester een prachtig boek werk aan. Dr. Winkelman sprak eveneens nog zeer waarderende woorden tot de scheidende burgemeester. Gedurende mijn loco-bur gemeesterschap heb ik kunnen ervaren, welk een enorm werk aan het ambt van burgemeester verbonden is. Daarom waar deer ik het in U, dat U zoveel voor de gemeente hebt gedaan. Mej. P. J. Rijken, directrice der Chr. landbouwhuishoudschool, sprak een kort maar zeer waarderend woord namens het Groene Kruis en bood de burgemeester een prachtig Delftsblauw wandbord aan. Dc heer Korteweg, secretaris van de N.- Brab. Mij van Landbouw, voerde hierna het woord en bracht nog speciaal zijn dank over voor het vele werk, dat de burge meester had gedaan voor de nieuw te bou wen huishoudschool. Spr. nodigde de bur gemeester uit om t.z.t. de eerste steenleg ging te komen verrichten, hetgeen later uit de dankwoorden van dc burgemeester bleek hij zeer gaarne zal doen. Tenslotte sprak wethouder van Dam van Hazerswoude nog enkele woorden. Spr. maakte op, dat dc samenwerking tussen de burgemeester en de wethouders en de leden van de raad en het personeel der gemeente steeds goed is geweest en hoopte dat zulks ook zal zijn in de nieuwe gemeente van bur gemeester Smit, n.l. Hazerswoude. Burgemeester Smit dankte vervolgens de sprekers voor de waarderende woorden en goede wensen tot hem gericht en richtte eveneens woorden van dank tot de pers niet allen voor het verslaan der gemeenteraads- i vergaderingen, maar ook voor de artikelen j gewijd aan het belang der gemeente. Alle aanwezigen werd hierna een ver versing aangeboden. In de avonduren vond een groot défilé plaats van de Sprang-Capelse verenigingen, welk défilé door burgemeester Smit met zijn echtgenote vanaf hef bordes van het ge meentehuis werd afgenomen. Namens de bevolking werd hierna het woord gevoerd door de heer H. Kerst. Spr. bracht dank aan burgemeester Smit, voor al hetgeen deze voor de gemeente Sprang-Capelle had gedaan. Veel is onder Uw leiding tot stand gekomen en ik denk dan aan de woningbouw, wegenaanleg, de uitbreiding van de straatverlichting. De gemeente is veel dank aan U verschuldigd, aldus de heer Kerst. Namens de bevolking bood spr. hierna een schitterend televisie toestel aan de scheidende burgemeester aan. Wij willen hierbij nog opmerken, dat de fa. A. L. van Wijlen dit toestel aan het comité geheel voor inkoopsprijs had aange boden. Deze mooie geste werd door het comité op zeer hoge prijs gesteld. Burgemeester Smit dankte vervolgens de heer Kerst voor de zeer waarderende woor den hem toegesproken namens dc burgerij van Sprang-Capelle en eveneens voor het schitterende televisie-toestel. Wanneer ik eenmaal te Hazerswoude zal zijn, aldus de burgemeester, en dit toestel aanzet, zal ik nog vele malen aan Sprang-Capelle en zijn inwoners denken. Zo heeft Sprang-Capelle op indrukwek kende en waarlijk grootse wijze afscheid genomen van burgemeester Smit en zijn gezin. Vooral het défilé van tal van vereni gingen langs het bordes van het gemeen tehuis op deze stille en warme zomeravond vormde een onvergetelijk schouwspel. Het was een majestueus gebaar voor de schei dende burgervader, een gebaar waarin de dank en de hulde van de Sprang-Capellcna- ren besloten lag voor alles wat hij geduren de bijna 25 jaren voor de gemeenschap heeft gedaan. En het hoogtepunt van deze enigszins weemoedige, maar niettemin his torische dag vormde ongetwijfeld - na een uit het hart gegrepen toespraak van de heer Kerst - de aanbieding van een schitterend televisie-toestel namens de gehele bevol king. Uit dit alles bleek welk een warme plaats burgemeester Smit in de harten van do Sprang-Capelse bevolking heeft ingenomen. En wij menen te mogen zeggen, dat dit te verklaren is uit het feit dat hij gedurende al die jaren in de eerste plaats mens is ge- weest ten opzichte van zijn medemensen. Want de heer Smit was niet alleen een voortreffelijk magistraat onder wiens lei ding vele dingen ten goede zijn veranderd, maar hij was ook iemand die, zoals de- meente-secretaris het in zijn speech op trefi fende wijze naar voren bracht, de gave be zat zich in de mens te verplaatsen met wie hij te doen had en met hem met wie hij mee wist te leven in zijn persoonlijke aan-, gelegenheden, zonder zich evenwel in diens particuliere leven te mengen. GESLAAGD. Jan Bergmans slaagde voor vier jarige Handelscursus en Mulo en te vens voor het examen Associatie Boekhouden. Geslaagde genoot zijn opleiding op St. Denis te Tilburg. ZUSTERS J.M.J. NAMEN AFSCHEID VAN BAARDWIJK. In het Gemeenschapshuis werd zondag van 121 uur een afscheids receptie gehouden, waar de paro chianen van St. Clemens in de ge legenheid werden gesteld persoon lijk de vertrekkende Zusters vaar wel te zeggen en hun dankbaarheid tegenover hen te uiten. Zij hebben van deze gelegenheid een zeer druk gebruik gemaakt, en daarmede nogmaals doen blijken van hun grote waardering en dankbaar heid voor het zegenrijke werk dat de Zusters van J.M.J. gedurende 70 jaren in Baardwijk verricht hebben en van hun spijt over dit heengaan. Pastoor v. d. Brekel maakte zich in welgekozen woorden tot de tolk van de talrijke aanwezigen, toen hij de Zusters dankte voor wat zij in die 70 jaar voor het onderwijs, voor de vorming van de kleuters en de ver zorging van de ouden van dagen hadden gedaan. Maar ook voor hun stichtend voorbeeld en hun gebed en arbeid voor het zielenheil der paro chianen. Hun vertrek werd dan ook door iedereen betreurd. Aan elk van de 13 Zusters bood hij als dank en aandenken een boekwerk naar haar keuze aan, waarvoor de parochianen een bedrag van f 275.bijeen had den gebracht. De eerw. overste Sr. Louisine sprak een keurig en hartelijk dankwoord. De medewerking van de geestelijk heid en van alle parochianen en hun waardering die bij dit afscheid wel bijzonder tot uiting kwam, zul len hen steeds in dankbare herinne ring blijven. Ook de Zusters gaan node uit Baardwijk weg, en zullen er, ook in hun gebed, nog zeer vaak aan terugdenken. De Zusters hadden hierna honder den handen te drukken toen een schier eindeloze stoet van belangstel lenden persoonlijk van hun dank baarheid wilden getuigen en him beste wensen voor de toekomst wil den meegeven. De geslaagde afscheidsavonden van de leerlingen met hun ouders op woensdag en donderdag j.L en de massale belangstelling op deze laat ste afscheidsbijeenkomst, zullen de vertrekkende Zusters zeker veel vol doening hebben geschonken. Hier mee werd immers overduidelijk ge demonstreerd hoezeer haar werk hier werd gewaardeerd en hoezeer hun vertrek door iedereen wordt be treurd. NIEUWE LEERKRACHTEN R.K. MEISJESSCHOOL EN KLEUTERSCHOOL WAALWIJK Door het vertrek van de eerwaar de Zusters van 't Gezelschap J.M.J., die het onderwijs aan deze scholen verzorgden, is de aanstelling van nieuwe leerkrachten noodzakelijk geworden. Tot hoofd van de r.k. meisjes school te Baardwijk is benoemd de heer Smeekens uit Gilze Rijen, die gedurende 18 jaar te Breda aan het onderwijs verbonden was. Tot nieuwe onderwijzeressen zijn aangesteld de dames Thea Wieringa en Toos v. Huiten, beiden alhier, terwijl de dames Adri v. Huiten al hier en Jo v. Drunen uit Drunen reeds als onderwijzeres aan deze school verbonden waren. Tot hoofd van de kleuterschool is benoemd mej. G. Dupont alhier, ter wijl mej. T. v. Huiten en mej. Quik alhier reeds aan deze school verbon den waren.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 6