BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langstraatse Courant Ruilverkavelingsplan Oost - Langstraat dit jaar in stemming Enorme brand verwoestte Smidseind te Raamsdonksveer Onze toekomst ligt in het water! Personeelstekort schoenindustrie in langstraatse 8900 ha krijgen nieuw gezicht 8 Augustus 1909 24 woningen in de as gelegd 30 gezinnen dakloos Bruidstoiletten Cocktail- en Avondkleding Ernstige aangelegenheid die bijzondere aandacht verdient Het Bureau voor Water-toerisme tracht nieuwe re creatieoorden te ontsluiten MAANDAG 10 AUGUSTUS 1959 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HEI ZUID! 82e JAARGANG No. 61 Abonnement: zz cent per ween per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tariel Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES ..ECHO" Voor de agrarische bevolking van de Oost-Langstraat zal 1959 een uiterst belangrijk jaar wor- dei\, want verwacht mag worden dat in het komende najaar nog de stemming zal plaats hebben over het ruilverkavelingsplan Oost- Langstraat, dat in de loop van deze maand ter visie zal worden gelegd. TE VEEL EN TE VER Het Oost-Langstraatse gebied, waar deze grootste ruilverkave ling in Europa zich gaat afspelen omvat 8900 ha. Het is een gebied waar de agrarische toestanden zonder meer slecht genoemd mo gen worden, voornamelijk ten ge volge van een grote versnippe ring van percelen, een zeer on doelmatige ontsluiting en een slechte waterbeheersing en wa tervoorziening. Zo bedraagt het aantal kavels per bedrijl 8 a 9 en maar liefst 55 procent van de ka vels is op meer dan twee kilome ter afstand van de bedrijven gele gen. Een doelmatige en economi sche bedrijfsvoering is hierdoor vrijwel niet mogelijk. Een andere zeer ongewenste omstandigheid is, dat slechts een derde van de bedrijven aan verharde wegen is gelegen. ONTSLUITING. In de ontsluiting van dit ge bied gaat de nieuwe Langstraat- weg een belangrijke rol spelen. Het gedeelte van deze nieuwe verkeersader oost-west tussen Vlijmen en Drunen zal in 'n goed samenspel met de ruilverkave ling worden aangelegd. anal Vlijmen zal deze verbinding langs de noordzijde van de spoorlijn lo pen. Ook zullen er een aantal nieu we noord-zuid verbindingen wor den aangelegd, o.a. een aftakking van de nieuwe provinciale weg naar Heusden even ten westen van El shout, welke verbinding zal aansluiten op de nieuwe pro vinciale weg, welke in het kader van 't ruilverkavelingsplan Land van Heusden en Altena zal wor den aangelegd vanaf de Hcusden- se brug naar de nieuwe brug over de Merwede bij Gorcum. Verder zal er in samenwerking met de provincie een nieuwe verbinding komen vanaf de Cromvoirtse brug over het afwateringskanaal I)rongelen-I)en Bosch via Nicuw- kuijk naar Haarsteeg. Rechtge trokken zal worden de bestaande verbinding lussen Vlijmen en En gelen, terwijl er ook een directe aansluiting is geprojecteerd van uit de kom Engelen naar de wes telijke stadsuitbreiding van Den Bosch. Belangrijk is ook de nieu we weg welke tussen Haarsteeg en Elshout zal worden aangelegd. Bij de ruilverkaveling zal ook reken in'? worden gehouden met de nieuwe weg tussen Drunen en Waalwijk-Zuid. Het nieuwe wegenplan omvat 115 kin. nieuwe weg en 80 km. ge reconstrueerde weg. iMomenteel omvat het ruilverkavelingsgebied 125 km. verharde en 181 km. on verharde weg. De ontsluiting van het land bouwgebied zal voornamelijk ge schieden door de aanleg van pa rallelwegen. De dientc van de nieuwe kavels zal variëren van 250 tot 400 me ter. WATERBEHEERSING. Even belangrijk als het wegen net zijn de waterbeheersing en watervoorziening, die tot nu toe veel te wensen overlieten. Om zo wel in het een als het ander ver betering te brengen, zullen vier nieuwe gemalen gebouwd wor den, twee aan de noordzijde van het gebied voor de wateruitlaat en twee aan de zuidzijde voor de waterinlaat. De twee eerste zijn geprojecteerd tegenover 't Waal- w;:kse gemaal en aan het Iledik- huizense Sas, terwijl de twee zui delijke gemaaltjes zullen worden gebouwd langs het Drongelense kanaal. De hele watervoorziening van het gebied zal op peil worden gebracht via een nieuw waterlo- j pensysteem, waarin een aantal stuwen is opgenomen teneinde te j komen tot een zo groot mogelijk nuttig effect t.b.v. de landbouw. Door het laagste deel van het ge bied zal de hoofdwaterloop wor den getrokken naar het nieuwe gemaal aan de Bergse Maas. AANTREKKELIJK LANDSCHAP. In het kader van deze ruilver kaveling zal ook alle aandacht worden geschonken aan t land schap. Zo zullen bestaande wie len en cendekooien behouden bliiven en ook het bosgebied zal niet worden aangetast. Wel zal 't landschap door de aanleg en re constructie van wegen en door beplanting een zeker niet minder aantrekkelijk aanzicht krijgen dan het thans bezit. Om de bewoners van het ruil verkavelingsgebied een indruk te geven van wat er in de nabije toe komst allemaal gaat gebeuren, zal de Cultuur Technische Dienst in alle betrokken gemeenten in formatieve bijeenkomsten orga niseren. De schade werd geschat op meer dan 400.000. VEEL HULP. Onmiddellijk werd onder lei ding van burgemeester jhr. Rid der de van der Schueren alles in hei werk gestel 1 om de nood der slachtoffers zoveel mogelijk te le nigen. Overal werd gecollecteerd en er werd met gulle hand gege- De achtste augustus van het jaar negentienhonderd negen vormt een trieste bladzijde in de geschiedenis van de ge meente Raamsdong, want het was in de avonduren van die dag dat zich in Raamsdonksveer in korte tijd n ramp voltrok waarbij 24 woningen in de as werden gelegd en 80 gezinnen dakloos werden. 200 METER VUURZEE. Het onweer had al de hele dag in de lucht gehangen op die zwoe le en drukkende augustuszondag, maar pas in de avonduren kwa men de geel-grauwe donderkop pen vanachter de horizon om hoog gekropen en schoven als dreigende, grimmige monsters voorwaarts langs de Maasoever, loerend naar een doel in het stille avondlijke land, dat met ingehou den adem wachtte op de ver kwikking van de regen. Tegen 10 uur brak het nood weer'los in een adembenemende, maar ook beangstigende explosie van wind. regen en blauw en groen vuur. Met een tomeloos ge- Weid ontlaadde zich de atmos feer boven Raamsdonk. Het eer- ste hemelvuur sloeg met een da- j verende slag in de schuur van de landbouwer A. de Bruijn aan het Smiidseind te Raamsdonksveer. j Binnen enkele ogenblikken ston den ook de woning van de heer de Bruijn en van de er vlak naast wonende M. Konings in lichte laaie. In korte tijd was zowel de plaatselijke als de militaire brandspuit ter plaatse, maar het leek wel of het vuur van een on gekende razernij was bezeten. Het sprong van huis tot huis, op gejaagd door de harde wind, en overal vond het gretig voedsel, zodat binnen het kwartier het gehele Smidseind over 'n afstand van 200 meter een laaiende vuur zee was, waartegen de dappere, zwoegende spuitgasten machte loos stonden. Terwijl men op een plaats stond te blussen, schoten de vlammen tientallen meters verder plotseling loeiend omhoog. Er heerste een onbeschrijfelij ke paniek, want de bewoners van de getroffen woningen sleepten hun schaarse geredde misraad van huis tot huis, maar telkens werden zij opnieuw door 't vuur verjaagd. VERKOOLDE STRAAT. Toen het vuur uitgewoed was en liet noodweer zich grommend had teruggetrokken, was het Smidseind niet meer dan 290 me ter verkoolde straat, één grote en nameloos trieste ruïne van wat eens 24 woningen waren geweest. Een stille en. vredige straat was in enkele ogenblikken veranderd in een rokende chaos van gebla kerde muurresten en verkoold hout en huisraad. Ongeveer 80 ge zinnen hadden zo goed als alles verloren wat zij bezaten en lang niet allen waren verzekerd. Zij werden tijdelijk ondergebracht in het r.k. Liefdegesticht ,.St. The- resia". Behalve een aantal arbeiders woningen werden door deze brand aan het Smidseinde ver woest het grote tramstation café restaurant van A. de Rcijer, zes grote boerderijen, in enkele waar van ca. 90.000" kg. hooi geborgen was, en een aantal winkelhuizen. Gelukkig waren ei geen per soonlijke ongelukken te betreu ren. Wel kwamen een veulen en twee kalveren in de vlammen om. ven, zowel door H. M. de Konin gin en de Bisschop van 's-Bosch als door de bevolking van Raams donk en omstreken. Op 14 aug. d.a.v. toonde Z. K. H. Prins Hendrik zijn medeleven met de zwaar getroffen bewoners van het Smidseind door persoon lijk een bezoek te brengen aan tie plaats van de ramp en door gel den beschikbaar te stellen voor hufp aan de slachtoffers. CONFERENTIE KOSTTE 25 MILJOEN GULDEN. De afgesloten conferentie van Genève is in menig opzicht een record geweest. Zij was met 25 miljoen gulden aan onkosten duurder dan alle voorgaande con ferenties van de Grote vier. Zij was met haar 05 zittingsdagen ook langer dan de Aziatische con- fetentie van 1954, die in totaal maar 58 zittingen kende. De lang ste redevoering komt op naam van Gromyko met 03 minuten. De langste zitting was de laatste met een tijdsduur van 4 uur en 23 minuten. PASSIESPELEN TEGELEN IN GEVAAR Het voortbestaan van de Tegel- se Passiespelen is sinds donder dagavond zeer onzeker geworden tengevolge van een beslising die de Tegclse gemeenteraad donder dagavond genomen heeft. Aan de orde was het voorstel van B. en W. om goedkeuring te hechten aan het zogenaamde Drinkhaan- dertplan. In dit plan is 'n nieuwe verkeersweg geprojecteerd vanaf de Duits-Nederlandse grens onder Tegelen, pal langs het Passiespel- theater. Tegen diT plan heeft het Pas siespel-bestuur bezwaren inge licht, omdat tengevolge van het verkeer repetities en ook de op voeringen in het theater onmoge lijk worden geacht. Enkele uren voor het begin der raadsvergade ring heeft het Passiespel-bestuur door middel van een persoonlijk schriiven aan elk der raadsleden zijn standpunt nog eens uiteen gezet en met evenveel woorden doen weten dat de Tegelse Pas siespelen zouden ophouden voort te bestaan als het plan in deze vorm gerealiseerd zou worden. Desondanks heeft de Tegelse gemeenteraad met negen stem men voor en zeven tegen zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. gehecht. BEZOEK KROESJE F IN HOFFELIJKE SFEER. De oproep die vice-president Nixon tot het Amerikaanse volk richtte om Kroesjef met dezelfde hoffelijkheid te ontvangen als waarmee de Russen hem begroet hebben, begint reeds resultaten af te werpen. Nixon deed zijn ver zoek in een korte rede op't vlieg veld van Washington, onmiddel lijk nadat hij uit het vliegtuig ge stapt was, dat hem terugbracht van z'n veertiendaags bezoek aan Oost-Europa. Direct daarna bracht de vice- president zijn eerste verslag uit aan president Eisenhower op het Witte huis. Donderdag werd dui delijk dat de hoge Amerikaanse regeringsautoriteiten het verzoek van Nixon in hun oren hadden geknoopt en besloten hebben tot een politiek, waarbij alle barse verklaringen over premier Kroes jef worden vermeden. Wij hebben voorradig de mooiste japonnen die het buitenland biedt. MODEHUIS Markt 17 Telef. 7213 's-Hertogenbosch HAUTE COUTURE IN DAMESKLEDING AANVAL VAN EISENHOWER OP VAKBOND-GANGSTERS. President Eisenhower heeft publiekelijk van het Congres een doelmatige wet gevraagd „om l Amerikaanse volk te beschermen legen gangsters, bandieten en an der corrupte elementen, die zich binnen hebben gedrongen in de leiding van de vakbondsbewegin gen". De president zei dit in een rede die donderdagavond door de radio- en televisiestations over 't gehele land werd uitgezonden. „Hervorming van de arbeidswet geving is dringend noodzakelijk en moet boven alle partij-politie ke overwegingen uitgaan", aldus Eisenhower. „Ik wens slechts doelmatige bescherming tegen gangsters en misdadigers voor het volk van Amerika voor de mannen en vrouwen die werken met hun handen, hun geest en hun energie om van Amerika een beter land te nmken voor zichzelf en hun kinderen". Eisenhower draaide er geen doekjes om. Andere pun ten van binnenlands beleid heeft hij in het verleden in openbare toespraken vaak met wijze voor zichtigheid aangepakt, ditmaal gebruikte hij 'n taal clie niemand kon misverstaan. Recht op de man af slingerde hij zijn beschul digingen de ether in, rondborstig liet hij uitkomen dat het Congres tot nu toe schandelijk heeft ge faald bij 't opstellen van een wet die het Amerikaanse volk werke lijk bescherming tegen corrupte uitzuigers biedt. De schoen- en lederindustrie in de Langstraat en omgeving heeft momentcel te kampen met een steeds groeiend tekort aan ar beidskrachten. Vooral gedurende de laatste maanden heeft bij een oplopende conjunctuur de vraag naar arbeidskrachten in deze tak van industrie een belangrijke stij ging te zien gegeven, waartegen over een slechts gering aanbod staat. Met de van vak- en nijver heidsscholen vrij komende jeugd kan dit toenemende personeelste kort wel enigermate, maar toch lang niet voldoende worden ge dekt en in de kringen der arbeids bemiddeling ziet men de verdere ontwikkeling dan ook met enige bezorgdheid tegemoet. Het frappante verschil tussen vraag en aanbod in dit centrum der Nederlandse schoen- en le derindustrie komt wel heel dui delijk tol uiting in de geregis treerde vraag- en aanbodcijfers van 't gewestelijk arbeidsbureau te Waalwijk over de maand juli ten aanzien van de mannelijke beroepsbevolking. Per ultimo juli bedroeg de geregistreerde manne lijke arbeidsreserve in de schoen en lederindustrie van het gehele gewest 14, waartgenover 'n vraag stond van 459. In 't rayon Waal wijk werd een vraag genoteerd van 339 en in het rayon Dongen van 115. Om deze vraag te dekken heelt de Nijverheidsschool te Waalwijk drie en twintig gediplomeerde len nog niet lukt, zodat zij toch weer terugvallen in de schoenin dustrie. Wat het snel groeiende perso neelstekort in de schoen- en le derindustrie betreft, vertelde ons de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Waalwijk, de heer van Hest: „Dit is een aange legenheid die zeer grote aandacht verdient. Men zal zich ernstig moeten bezinnen op een intensie ve propaganda en voorlichting op de scholen, want bij een voortdu ren van de huidige ontwikkeling in de werkgelegenheid gaat het voor de schoen- en lederindustrie de verkeerde kant or." De vraag naar vrouwelijke ar beidskrachten voor de schoen-en lederindustrie bedroeg einde juli in het gewest Waalwijk 298. Per einde juli bedroegen de werkloosheidscijfers uitgedrukt in pro mille: Nederland 21, Nrd.- Brabant 21, gewest Waalwijk 11, rayon Waalwijk 10, rayon Alm- kerk 18 en rayon ongen 0. Met 't gewest Tilburg heeft het gewest Waalwijk het laagste werkloos heidscijfer in de provincie. Daar na volgen Eindhoven met 15, Guyk met 20, Bergenopzoom met 25 en Helmond met 29, terwijl Den Bosch en Breda met 31 er 't minst gunstig voorstaan. jeugdige schoenmakers afgele verd, de Vakschool in Drunen 14 en de Vakschool in Dongen 15, terwijl er in het gehele gewest ge west ai leen al ten aanzien van jeugdige arbeidskrachten voor deze industrie een vraag bestaat van 187. Als oorzaak van deze wat zorg wekkende ontwikkeling moet ge noemd worden de geringe animo welke er bij de mannelijke jeugd bestaat voor de schoen- en leder industrie. Er voltrekt zich duide lijk een kentering in de beroeps- belangstel ling bij de jeugd, niet omdat er direct een antipathie tegen deze sterk overheersende industrie zou bestaan maar dood eenvoudig omdat men wel eens iets anders wil dan liet beroep van broer, vader, oom en huis vrienden. Dit verlangen naar een ander beroep manifesteert zich o.m. duidelijk bij de 158 gediplo meerde leerlingen, welke onlangs de Waalwijkse Nijverheidsschool (400 leerlingen) verlieten. Hier onder bevonden zich slechts 23 schoenmakers, maar 80 metaal arbeiders. 44 timmerlieden en 20 metselaars. Heeft men dus enerzijds 't pro bleem van het personeelstekort in de schoen, en lederindustrie, van de andere kant ziet men ook geen kans om in Waalwijk bijv. 80 jeugdige metaalarbeiders te plaatsen, met het gevolg dat deze jongens elders werk moeten zien te krijgen, hetgeen in vele geval- „Er is in ons land nog recrea tiegebied genoeg. Dat zal u wel eigenaardig in de oren klinken, maar het is de waarheid in weer wil van alle klachten op dit ge bied". Dit vertelt ons de heer B. J. F. St::"er, plaatsvervangend hoofd van het Bureau voor Wa tertoerisme van de ANWB, de Kon. Verbonden Ned. Water sportverenigingen en de Ned. Ka no Bond, welk bureau gevestigd is in het gebouw van de ANWB aan het Museumplein. „De beoefenaren van de water sport en 't watertoerisme nemen steeds in aantal toe en dit is ook begrijpelijk, aangezien Nederland op en in het water nog voldoende recreatie kan bieden. Onze stran den, bossen en heidevelden en dan in liet bijzonder de mooie, bekende plekjes en streken zijn verzadigd en er komen vrijwel geen nieuwe gebieden bij. Met het water is dat anders. Zeker, er zijn ook verschillende watersportcen tra die vol zijn, maar er is nog zoveel over, en er komt in de toe komst nog veel bij. We behoeven hierbij maar te denken aan ver schillende plassen en plassenge- bieden die no" niet ontdekt zijn door de watersportiefhebbers en aan de waterruimten die wij in de toekomst krijgen, zoals b.v. de randmeren langs de Zuiderzee polders en de wateren die be schikbaar komen na voltooiing van de Deltawerken. Nederlands toekomstige recreatie ligt in èn op liet water, dat staat wel vast." En de heer Stijger toont ons aan de hand van grote kaarten, waar de mogelijkheden liggen. Wij moeten toegeven, dat er nog veel gebieden op ontsluiting wachten. Wat doet het Hel Bureau voor Watertoeris me mag zich verheugen m 'n pret tige samenwerking met diverse overheidsinstanties waardoor het bureau in staat was veel goed werk voor de ontwikkeling van de watersport en met watertoe risme te doen. Zo ondervindt men veel medewerking van het depar tement van O. K. en W., van het Staatsöosbehcer en van de Rijks waterstaat. Het zou te ver voeren om alle bemoeienissen stuk voor stuk te noemen, maar door hel bureau wordt de stoot gegeven voor de stichting van jaentnavens, centra voor zomerhuisjes en zwemba den. Oeverstroken worden voor zien van meerpalen en geschikt gemaakt voor de recreatie, hin derlijke ondiepten worden ver wijderd, verdwijnende einlanden in de plassen worden hersteld en wat al niet meer. De bemoeienissen van het bu reau strekken zich echter nog veel verder uit. Dat bemerken we al heel spoedig, wanneer we een poosje achter de balie staan om eens iets te horen varf de vele vra gen, die de bezoekers stellen. Wat biedt het Een heer en dame wensen een watertocht te maken van Loos- d recht, waar zij hun boot hebben liggen, naar de Brielse Maas. Zij worden verzocht even plaats té nemen en de employé duikt even in de verschillende kasten. Bin nen vijf minuten presenteert hij iicl echtpaar een keurig mapje, waarin het alles kan vinden. Op de omslag staat een water- kaart van Nederland afgedrukt en daarin is in rood al de te vol gen route aangegeven. In 't map je vindt men verder een aantal detail kaartjes, waarop men zich beter kan oriënteren en een be schrijving van de route, in tele gramstijl gesteld, doch overzich- tel ij k en alle belangrijke zaken bevattend, zoals afstanden, slui- zen, bruggen met hun openings lijden, algemene bijzonderheden, i ais mogelijkheden om te zeilen op bepaalde delen van het traject, aanlegplaatsen en havens, bijzon- dere voorschriften op bepaalde i wateren, iets over de getijstro- I m'ingen enz. Het doet er niet toe wat voor route u in het binnen land wenst te bevaren, binnen enkele minuten liggen alle details klaar. Dat zijn dan zo de reisinlich- tingen die men verstrekt, maar we horen ook andere vragen stel len aan de balie. Vragen over ver zekeringen, over boeken op het gebied van watersport en water toerisme, over grensdocumenten, over juridische aangelegenheden. Men vraagt naar speciale water kaarten, waarvan dit bureau er 'n groot aantal uitbrengt. De twee delige wateralmanak vliegt weg. want dit is voor elke watersport- beoefenaar de vraagbaak, waarin hij niet tevergeefs zal zoeken. Wat zegt het Maar dat is nog niet alles. In lichtingen over zeilschoien wor den ook gegeven, want t bureau heeft bemoeienissen met enkele gerenommeerde opleidingen in ons land. Uitgebreide inlichtingen wor den verstrekt aan een heer die voornemens is in een van Neer- lands watersportcentra 'n jacht haven te beginnen. Iemand vraagt huuradressen voor motorboten en zomerhuisjes aan het water. Een ander wenst advies over de aanschaffing van een kano. Specialisten staan klaar met raad en daad. Een neutrale expert taxeert een te kopen boot. Men geeft voorlichting over zelfbouw van zeilschepen. Natuurlijk willen wij wel eens weten of er in ons waterrijke landje nu nog veel mensen zijn die een tocht naar het buitenland maken met hun boot. Hun aantal valt ons mee, want het blijkt dat omstreeks 30 van de aange vraagde reisplannen bij 't bureau het buitenland betreft. Waarheen gaan zij Waar brengen de meeste water sportliefhebbers hun vakantie door?" vragen wc en ook hierop weet men dadelijk het antwoord. Aan de hand van een lijst is dat goed te zien. De Hollandse plas sen slokken de meesten op: onge veer een kwart van het totaal. Friesland en noordwest Ovcrijsel i doen hier slechts weinig voor on- der, dan volgt een groot aantal I dat over de grens trekt, groten deels naar België, een ander groot deel zwerft door geheel Neder land en slechts een klein groepje zoekt het echte ruige water op én wonderlijk genoeg nog 'n kleiner deel zwerft over de grote rivieren waar men toch meer liefhebbers zou verwachten. Het Bureau voor Watertoeris- me is een belangrijke vraagbaak i voor allen die op het water hun 1 recreatie zoeken. Maar niet alleen j een vraagbaak, want het bureau 1 is ook buitengewoon actief waar het er om gaat nieuwe recrcatie- gebieden te veroveren of te scheppen of voor de belangen van een dergelijk gebied op te ko- men, het natuurschoon te behoe- den of wat al niet meer. En het is j ook begrijpelijk dat men zich zo inspant hiervoor en dht geen moeite en kosten te veel zijn, want de lieer M. Ruytenschildt, hoofd van het Bureau voor Wa- i tertoerisme, stelt het volgende: er zijn vier pijlers waarop onze samenleving rusten dat zijn wer ken, wonen, verkeer en... recrea tie. De wetenschap dat we jstrij- den voor één van deze vier bè- langrijke pijlers, stimuleert de medewerkers van dit bureau, dat bovendien weet. dat gezien de j huidige recreatienood, de recrea- i tie te water een steeds grotere plaats zal gaan innemen. AMERIKANEN LANCEERDEN MET SUCCES VERKENNER VI. Een nieuw soort Amerikaanse kunstmaan een vol instrumen ten gestopt vliegend onderzoek station - raast sinds vrijdagmid dag hielf vier de ruimte in naar een hoogte van ongeveer 35.000 kilometer. Zaterdagt cgen de mid dag had zij dit hoogste punt be reikt. Terwijl de instrumenten aan boord hun bijzonder belang rijke waarnemingen registreren, valt de satelliet dan terug tot een afstand van ongeveer 250 kilome ter van de aarde. Naar verwach ting zal Explorer VI (Verkenner VI) een jaar lang deze baan blij ven beschrijven en elke dag nieu we gegevens omtrent aarde en heelal uitzenden. Vóór november hopen de Amerikanen reeds ge noeg aanwijzingen te hebben ge kregen om een poging te kunnen doen een kunstmaan naar Mars (afstand minimaal 57 miljoen ki-

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5