FILMJOURNAAL Musis Sacrum Liefde in de storm Luxor Hart van Brabant BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF m. WAALWIJKS BELANG ORGANISEERT EXPOSITIE VAN „DE KEERKRING" Feuilleton V Is feest in Tilburg 2 2 de overstroomde gebieden zijn nog steeds niet hersteld. President Tsjang Kai Sick en premier Tsjeng Tsjeng hebben de bevolking via de radio opgeroe pen zoveel mogelijk hulp te bie den. Ook de Amerikaanse Zeven de Vloot, die in de Straat van Formosa ligt, neemt aan het red dingswerk deel. I)e bevolking van de overstroomde gebieden wordt door hongersnood bedreigd. EUROPA DANSTE OP TILBURGS HART. Zaterdagavond is het interna tionaal folkloristisch festival dat ter gelegenheid van de expositie „Hart van Brabant" te Tilburg wordt gehouden, geopend. Tien Europese landen hadden afgevaardigden naar dit festijn gezonden en duizenden bezoekers werden in de ban gebracht door de oude folkloristische zang, dans en kostumering. Een ontvangst op het paleis- raadnuis door B. en W. van Til burg en een défilé voor de autori teiten ging aan de eerste uitvoe ring in het Leypark vopraf. De dansgroepen kwamen uit België, Denemarken, West-Duitsland, Frankrijk, Ierland, Italië, Schot land, Zweden, Zwitserland en Ne derland. Er werd gedanst aan de oevers van de Ley op 't drijvend podium in de Leyvyver legen een achtergrond van verlichte treur wilgen. Amper twee seconden nadat 't festival was gesloten, barstte een onweer los boven het Leypark, een onweer dat nochtans geen af breuk kon doen aan de prachtige indruk, die de folkloristen geza menlijk bij de toeschouwers ge vestigd hadden. Zondagavond werd het schouwspel herhaald en maandagavond troffen de afge vaardigden van alle landen en de Tilburgse bevolking elkaar op nieuw op het tentoonstellingster rein tiidens 't „Bal des Nations". IN WAALWIJKS RAADHUIS VAN 1-13 SEPTEMBER De kop boven dit artikel zal u waarschijnlijk weinig of niets zeggen, omdat u niet weet wie of wat De Keerkring is. „De Keerkring" is een vereniging van beeldende kunstenaars, die op 27 mei 1950 te Amsterdam werd opge richt, maar tot vandaag tast iedereen in het duister omtrent de motieven welke tot deze naamgeving hebben geleid. Het is wellicht ook niet zo belangrijk. De leden ervan zijn allen Amsterdamse kunstenaars. In het voorwoord van de catalogus voor hun eerste tentoonstelling schreef de criticus Jo Elsendoorn „Is het bij verscheidene, na de oorlog ontstane groepen een zeker dogma, dat de leden bijeenbracht, bij „De Keerkring" kunnen we veeleer spre ken van een tot elkaar gegroeid zijn van een aantal schilders, die geen ge lijkluidend of zelfs enig dogma van elkander eisen, maar een vrije uiting van de opvattingen van elk van de le den een onmisbaar element achten voor een objectieve waardering van de kaleidoscopische, veelzijdige as pecten van het hedendaagse schilde ren. De vereniging Waalwijks Belang is erin geslaagd om, met medewerking van de Sectie Beeldende Kunst van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Nrd.- Brabant, de 45 doeken (van 13 schil ders), omvattende expositie, die mo menteel een tournee door Brabant maakt, ook in Waalwijk te krijgen en wel, dank zij de bereidwilligheid van het gemeentebestuur, in het raadhuis van 1-13 sept. a.s. Voor allen die de schilderkunst een warme belangstelling toedragen is de ze expositie weer een waardevolle gelegenheid om hun inzicht in de moderne schilderkunst te verdiepen en te verbreden, want op deze expo sitie overweegt het werk van de mo dern-figuratieven, waarover uiteraard zeer uiteenlopend wordt geoordeeld. Maar hoe dan ook, het werk van de Keerkringleden is een nauwlettende aandacht en beschouwing alleszins waard en op de vele exposities welke deze vereniging sinds haar oprichting in Amsterdam en daarbuiten heeft ge houden, heeft dit werk inderdaad ook meer dan gewone aandacht getrok ken. Hopelijk zullen velen uit Waal wijk en omgeving in die twee eerste weken van september de weg naar het Waalwijkse raadhuis weten te vinden om kennis te nemen van nieuwe en ernstige en vaak ook talentvolle on derzoekingen in de schilderkunst, die niet allen zullen aanspreken, maar waarvan het aanschouwen en trach ten te begrijpen in het culturele leven van plaats en streek toch de onmis kenbare betekenis heeft van een waardevolle ervaring. „DE GELE TOMAHAWK". De voornaamste ingrediënten van de goede Western zijn nog altijd actie en avontuur. En wat dat betreft krijgt de toeschouwer bij „De Gele Tomahawk" 't volle pond. Het is weer een verhaal uit de dagen toen het Amerikaanse westen nogal eens werd opge schrikt door geschillen met Indi aanse stammen. Het verhaal van deze film houdt zich bezig met het verbreken van 'n vredesverdrag tussen de Chey- ennes en de blanken. Oorzaak van alle narigheid is een zekere majoor Ives, die een bloedbad on der de Cheyenne-krijgers heeft aangericht. Het opperhoofd der Cheyennes, Fireknife, overhan digt zijn blanke vriend Adam Reed (Rory Calhoun), een ver- van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door ELEANOR ELLIOT CARROLL j Vertaling: Herman Antonsen 1 29) „O, maar ik ben vlug ter been." Zo- 1 dra ik de grond voelde wegzakken, i nam ik een sprong en greep me aan een tak beet. Ik trok me eruit. Ik ge- loof, dat mijn natte voeten oorzaak van mijn ziekte zijn." „Je voeten?" vroeg Gwynne, het dek van zijn voeten wegtrekkend. „En ik noem me nogal een gediplomeerd verpleegster! Ik ben gewoonweg een sufferd!" En onder het praten begon ze haastig Robin's doorweekte avond schoenen uit te trekken. Hij ging rechtop zitten. „Schei uit!" beval hij. „Dat kan ik beter zelf doen en.^„Mondje dicht en blijven liggen", viel ze hem in de rede, zijn vochtige sokken af stropend. „Ik ben de baas in de zie- j kenkamer en ik zal een van die borst rokken warmen en om je voeten wik kelen. Zorg jij, dat hij er om blijft zitten." kenner, een gele tomahawk voor majoor Ives, 't teken van oorlog tussen Indianen en blanken. Als de majoor zijn kamp in de vallei niet wil verlaten, vallen de Chey ennes aan en brengen daar ieder een om hals behalve de majoor, die de dans ontsprongen is, en Adam Reed, die door zijn vriend Fireknife is gespaard. Er komt ook nog een knappe juffrouw in het spel, Katherine Bohlen (Peg gy Castle) wier rol overigens niet helemaal duidelijk is. Aan het slot weten Reed en Ives zich toch nog een weg te ba nen door het gebied der Cheyen nes, waarbij Reed Fireknife moet doden, en bereiken heelhuids het fort Allis. Toegang 14 jaar. Vrijdag om 8 en zaterdag om 0 en 8.30 uur. „GUERILLA IN DE JUNGLE". Sabotage en spionage in Ha waii, even voor de Japanse over- Toen dit gebeurd was, boog ze zich bezorgd over hem heen. „Zo be ter? Is het warm genoeg?" „Ja, kleine tiran". „Dat ben je zelf!" schold ze terug, maar er kwam een flauw glimlachje om haar mond, toen ze haar eigen legerstede weer opzocht. Een grauwe morgen brak aan, met dreigende wolken in het Oosten. De bomen dropen. De stortregen was veranderd in een dichte motregen en het bulderen van de branding ver grootte de trieste stemming. Robin lag doodstil en ademde re gelmatig. Gwynne legde haar hand op zijn hoofd en loosde een zucht van verlichting, toen ze voelde, dat het koel geworden was. De koorts was gezakt. Ze scharrelde rond in de nauwe hut, rakelde het vuur op, bracht water voor hem en zichzelf aan de kook en gebruikte een zakdoek als washand je. Enig toilet maken vond ze toch nodig. Robin had nu niet meer zoveel dek nodig. Het was drukkend warm ge worden in de hut. Ze nam een linnen pak van hem weg en sloop ermee naar buiten, zonder hem te wekken. Haar keurige witte rok was tot een uod vod verfomfaaid. Ze verwisselde hem voor een wit linnen wijde broek. „Ik ben benieuwd, hoe ik er in dit val op Pearl Harbour, vormen 't opwindende thema van deze film, waarin Lex Barker en Mari Blan- hard de hoofdrollen vertolken. Het is een verhaal vol actie en spanning, waarmee de liefheb bers van dit genre film zich en kele uren best zullen amuseren. Toegang 14 jaar. Zondag om en 8.30 uur. „DE VOS VAN PARIJS". Deze boeiende spionagefilm speelt in het Parijs van 1944 toen de Duitse nederlaag zich steeds duidelijker begon af te tekenen en iedere dag de grote aanval der geallieerden verwacht kon wor se genera Parijs verzet zich wanhopig te- geaii den. De Duitse generale staf in gen de plannen van de legerlei ding om in geval van een invasie de verdediging op de kuststrook te concentreren. Men ziet daar namelijk het nuttejoze van een verdere oorlogvoering in. Maar de Führer beveelt nog altijd in Duitsland en daarom zullen nog tienduizenden ten offer vallen aan een krankzinnige oorlog. Om zijn divisies van een nutteloze dood te redden, is generaal Qua- de bereid tot het hoogste offer verraad. Hij wil de verdedigings plannen in hanen van de gealli eerden spelen om daarmee de Führer te dwingen zijn plannen te wijzigen. Hij vindt zijn neef, kapitein Fürstenwerth, die in contact is gekomen met Yvonne, een jonge Francaise uit het ver zet, bereid enkele papieren in handen te spelen. Fürstenwerth denkt dat het valse plannen zijn, maar de generaal weet wel beter. Spoedig is men in Engeland op de hoogte van de Duitse plannen, maar ook de contra-spionage krijgt de lucht van een en ander en licht het Duitse hoofdkwartier in. Van dat ogenblik af zitten Fürstenwerth en Yvonne, die el kaar hebben Ieren waarderen, tussen twee onzichtbare fronten en ten slotte vallen zij beide ten offer aan de vertwijfelde poging van de generaal om veel nutte loos bloedvergieten te voorko men, een poging die geen enkel nut heeft afgeworpen. Deze uiterst boeiende en knap gespeelde film werd vervaardigd haar authentieke documenten. In de hoofdrollen de Duitse ac teurs Martin Held, Hardy Kriiger, Marianne Koch, Peter Mosbacher en de Fransen Michel Auclair, Jean Paul Roussillon en Jean Vinci. Toegang 18 jaar. Maandag en woensdag. „RIVALEN DER MANEGE". Hartstocht, haat en jalouzie in de circuswereld is het thema waarop dit boeiende en spectaculaire filmver haal is gebaseerd. Hoofdpersoon is de beroemde circusartiest Bimbo (Claus Holm), die met zijn vrouw Marianne elke avond voor het sen sationele slotnummer aan de trapeze zorgt. Op zekere avond vangt hij Ma rianne echter verkeerd op en zij stort dood neer. Dit ongeval grijpt Bimbo zo aan, dat hij steeds verder afzakt, zich aan drank te buiten gaat en ten slotte ontslagen wordt. Zijn schoon zuster brengt hem dan de laatste slag toe door hem te laten ontzetten uit de ouderlijke macht over zijn doch tertje Monika. Daar is echter ook de leeuwentemster Ivonne (Elma Karlo- wa), die van Bimbo is gaan houden en zich bereid verklaart met hem het trapezenummer in te studeren. Op de avond van de première heeft Bimbo een hevige twist met zijn halfbroer Kovacz, die ook een oogje op Yvon ne had. Bij het handgemeen dat ten slotte ontstaat, wordt een electrische kabel losgerukt, waarna door kort sluiting brand ontstaat in een stal die vol stro is. Kovacz weet Monica met gevaar voor eigen leven te redden en wordt ernstig gewond naar het zie kenhuis overgebracht. Hier bekent Kovacz (Hemut Schmid), dat hij in dertijd aan de apparatuur geknoeid heeft, waardoor Marianne is veron gelukt. Ook nu heeft hij weer aan de apparatuur geknoeid, maar gelukkig kan juist voor het optreden van Bim bo en Yvonne de afwijking worden hersteld. Een film vol vaart en spanning uit de bonte wereld van het circus. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „DE GENADELOZE WREKER". Een gespierd verhaal uit de dagen van de Amerikaanse burgeroorlog met Steve Cochran als kapitein West- cott in de hoofdrol. Westcott heeft opdracht om in de zuidelijke stad contact op te nemen met de bende leider Quantrill, die de Noordelijken helpt. Nog enkele dagen (t/m zondag 16 augustus) TENTOONSTELLING Het grootste toeristische evenement van deze zomer. 25 paviljoens, gewijd aan leven en werken in Brabant Internationaal uitgaanscentrum Elke dag echt-zuidelijke festiviteiten, optreden van orkesten en bekende artisten Het programma voor de laatste 3 dagen bevat o.a.c Quantrill moet het arsenaal van Lawrence verwoesten, maar Westcott verbiedt hem nadrukkelijk de stad daarna te brandschatten, waarvoor de bendeleider niets voelt. Als bekend wordt, dat de wapens uit het arsenaal zullen worden overgebracht naar Fort Scott, geeft Westcott de bendeleider bevel om het convooi buiten de stad aan te vallen, maar Quantrill heeft 't op de stad voorzien. Hij Iaat West cott gevangen nemen en trekt er op uit. Maar dan is daar ook nog Quan- trill's vriendin, een schone joffer, die altijd slecht door de schurk is behan deld en nu wraak neemt door West cott te helpen vluchten, die Quantrill achterna zit. In een gevecht te Law rence wordt de bendeleider dan ge dood, waarna de rust weerkeert. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. 59). Het kleine vorstendommetje Slavonic, dat diep verscholen lag in het rotsachtige hergmassief van de Dolopathen, had maar 'n klein hoofdstadje. Dat stadje Ot- tohurg mocht dan al klein zijn, het was welvarend, daar ging niets van af. Er reed zelfs 'n elec- trisch trammetje, al hadden ze slechts één wagentje op één lijn tje. Een echt heen en weertje dus. Dat vooruitstrevende trammetje had de aartshertog Ferdinand van Saxen-Weihach doen aanleg gen, want deze hertog was erf prins van Slavonië en koesterde het vaste voornemen om van dit kleine vorstendommetje een wel varend en schatrijk landje te ma ken. Dat lukte hem aardig, want er kwamen al heel wat Amerika nen hun vacantie doorbrengen. En wat slaat men in deze wereld nu nog hoger aan dan Ameri kaanse dollars? Hoogstens be- roepsvoetbalO zoDoch ter zake. Op dit late uur van de stik donkere nacht tingelde het Otto- burgse trammetje slaperig voor bij de gehele politiemacht, be staande uit de opperwachtmees ter Zwiebelmann. Zwiebelmann's commandant, de inspecteur van Donnerwetter, zat op dat ogen blik te dutten. Er gebeurde im mers toch nooit wat te Ottoburg! Doch oei... die nacht gebeurde er wèl wat! Plotseling begon de te lefoon namelijk te ratelen. De in- snecteur schrok wakker van dat ongewone geluid en greep onmid dellijk de hoorn van de haak. „Ja... hier politie van Ottoburg... inspecteur von Donnerwetter aan de lijn!" riep hij. „Wat zegt u? Bonckeldinges? Wie is dat? O... Bonckelhoven... hoofdstad van eh... ja ja! Wat zegt u me nou? Hebben ze een beroemde seini- prof bij jullie ontvoerd? Wegge sleept door twee Italianen? Wel hier en gunter! Dat is een schan daal Ja, ja, u kunt op me reke nen hoor! Vliegt u maar zo gauw mogelijk hier naar toe. Ik zal ze, die Italianen!"... pak uitzie", mompelde ze met 'n vreugdeloos lachje. Toen Robin een poosje later wak ker werd, staarde hij verbluft naar de slanke gedaante in mannenkleren, die de hut in en uit liep. Een ogen blik verbeeldde hij zich, dat het een vreemde was, maar toen Gwynne haar gelaat naar hem toewendde, riep hii jongensachtig vrolijk: „Hallo, ouwe jongen! Als je andere haren had, kon je best voor een matroosje doorgaan. Ik dacht het eerste ogenblik, dat we gezelschap hadden gekregen." Ze stak haar handen in de broek zakken en nam een braniehouding aan. „Ik ben Billen van de veerboot", antwoordde ze grappig. „Vergeet dat voortaan niet meer!" „Dan heet ik Rob", zei Robin, blij dat er blijkbaar wapenstilstand tussen hen gesloten was. „Hoe is het weer buiten, maat?" „Meer dan rottig, schipper!" ant woordde ze spottend, tegen haar slaap tikkend bij wijze van saluut." De wind komt aan stuurboord en het regent aan één stuk Ze zweeg plotseling en werd met een weer de bezorgde verpleegster. „Hoe maak je het vanmorgen; zijn de koude rillingen helemaal verdwe nen?" „Volkomen... dank jouw zorgen. Als het buiten niet te nat is, zou ik „Mogen vragen, dat ik een eindje ga wandelen, om jou gelegen heid te geven je ook als zeeman te verkleden?" voltooide zij zijn vraag. „Weet je wel heel zeker, dat je daar voor al sterk genoeg bent?" „Beslist! Ik heb me in mijn hele leven nog nooit zo sterk en gezond gevoeld. Ik voel me in staat een stad- 1 huis en een postkantoor helemaal eigenhandig te bouwen." „Mooi zo, maar vandaag dan toch niet", zei Gwynne, naar buiten kij kend. „Ik heb het mijn hele leven nog nooit zo zien regenen. Jij wel? Toe schiet op met aankleden, dan gaan we ontbijten." Een poosje later zaten ze aan de scheepskist tegenover elkaar met ge kruiste benen op de lemen vloer. Met behulp van een zware steen en zijn zakmesje was Robin erin ge slaagd de kokosnoot open te krijgen. Hij had de schaal in tweeën we ten te verdelen en daaruit dronken ze nu de eerlijk verdeelde melk. Die morgen was Gwynne 't meest aan het woord, want Robin was al gauw vervallen in een somber stil zwijgen. 1 Als hij, wat niet vaak gebeurde, het meisje aankeek, stonden zijn ogen strak, sloten zijn lippen zich vast op een en ging er een zenuwachtige trilling over zijn wangen. Gwynne zag dit alles en voelde vaag zijn spanning mee aan. En dan zag ze nog iets, wat haar met wroe ging vervulde. Toen hij de kokosno- tenschaal naar zijn mond bracht, zag ze onder zijn mouw de paarsblauwe plekken op zijn pols, waar zij haar tanden in had gezet. Dat herinnerde haar aan de voorstelling van de vorige dag en wekte in haar tegenstrijdige ge voelens. Ze schaamde zich, dat ze hem zo bezeerd had en 't volgend ogenblik vlamde haar woede weer tegen hem op. Het was wel vreemd, dat ze na zulk een hefti ge twist nu weer zo rustig bijeen zaten. Ze hadden wel een jaren lang getrouwd stel kunnen zijn, die uit kamperen waren, als ze zich niet in zulke vreemde omge ving hadden bevonden. Die ge dachte deed haar blozen. Robin keek toevallig op en vroeg zich verbaasd af, wat daarvan de re den wel kon zijn. Het volgend ogenblik was die blos echter al weer verdwenen en leek ze bleker dan ooit. En hij zag tranen in haar ogen. Hij dacht met bitterheid terug aan Faust, de beroemde dokter, die haar hoogachting, zo niet haar liefde had weten te winnen. Vrouwen waren nu eenmaal eerzuchtig en Faust was 'n man, naar wie veel vrouwen met be wondering en verlangen hadden opgekeken. Robin kon het ogen blik maar niet vergeten, dat hij Gwynne in de armen van de dokter gezien had. Geen wonder, dat ze niet in het minst verlangen koesterde naar een uitleg van z'n gedrag. Ze zou de werkelijkheid immers toch nooit geloven. Hij stond met een ruk op en liep naar de deuropening. Daar bleef hij geruime tijd zwijgend staan kijken naar de druipende bomen en de grauwe nevels, die alles verdoezelden. Vreselijke plaats toch dit eiland, dat hem eens een paradijs geschenen had. Vreselijke positie toch voor een verfijnd meisje, wier hart van zulk een bittere haat tegen haar enige metgezel vervuld was. Die dag en nacht zijn aanwezigheid moest dulden. Hij moest daar iets op verzinnen. Hij moest een andere hut bou wen. En daarna een brandstapel op het strand oprichten, om die aan te kunnen steken zodra er zich een schip aan de horizon vertoonde. (Wordt vervolgd). 14 aug. 20.00 24.00 uui Orkest .Tom Erich* met Eddy Christiani, Johnny Meyer etc. 15 aug. 14.00 uur Concours Hippique 20.00 - 24.00 uur Orkest .Tom Erich* met Eddy Christiani, Johnny Meyer etc. 16 aug. Revanchewedstrijden Nationale Zwem- kampioenschappen 20.00 - 24.00 uur Het grote Belgische orkest .Janot Morales* 22.00 - 23.00 uur Sluitingsvuurwerk en groots opgezette Taptoe. Hebt u het Hart van Brabant" nog niet gezien? Haast ui Er resten nog en kelt dagen (t/m zondag a.s.), waarin u een bezoek kunt brengen aan deze enorme tentoonstelling, de grootste ooit gehouden in Zuid-Nederland Geopend van 10.00 uur 's morgens tot 2.00 uur 's nachts.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2