Sublieme circuskunst in Krone-festival Waal\ Afrika groeit, maar broeit ook SPOKEN op de autoweg Waalwijkse en Langstraatse Courant Hoogfeest voor paardenliefhebber Fabelachtige acrobatie Imponerende dressuur - exotische show Potverteren Paarden van vorstelijke allure Oververmoeidheid is, naast al coholmisbruik,, een van de groot ste vijanden van het wegverkeer. Elke autobestuurder behoort vóór alles goed uitgerust achter het stuur van zijn wagen plaats te nemen en zich ook onderweg de nodige rust te gunnen. In de praktijk echter komt er van dit alles vaak bitter weinig terecht, vooral in de vakantiemaanden, wanneer tal van automobilisten geforceerde dagtrajecten afleggen ïm zo gauw mogelijk de eindbe stemming te bereiken. Verlamd geheugen. Hoe hinderlijk en hoe gevaar lijk ook het kan zijn, wanneer men achter het stuur tegen plot seling opkomende slaap vechten moet, is reeds voldoende bekend. Er is echter nog een vermoeid heidsverschijnsel, dat zeker niet minder gevaarlijk is en dat voor al de laatste maanden in Ameri ka onderwerp van uitgebreide studies is geweest. Wij bedoelen hier de zoals men ze in Ameri ka noemt „autoweg-spoken", die men soms plotseling voor de wagen kan zien opdoemen, doch die er hij nadere beschouwing he lemaal niet "Blijken te zijn. Deze hallucinaties betekenen 'n groot gevaar en een ernstige waarschu wing. Psychologen en zenuwartsen in Amerika hebben getracht een verklaring te vinden voor dit vreemde verschijnsel en stelden vast, dat het hier het gevolg be treft van een soort „verlamming van het geheugen" als gevolg van een gebrek aan afleiding. Vooral op lange, rechte en donkere weg gedeelten immers doet het ver schijnsel zich het meest voor en het streven van de wegenbouwers moet er dan ook in de eerste plaats op zijn gericht tenmin ste in die landen waar men wer kelijk honderden kilometers ach tereen over de highways rijdt elke «34 km. een bocht in de weg te leggen. Merkwaardig is n.l. dat men er op bochtige weggedeelten absoluut nooit van hoort. Welke „spoken"? Professor Alfred L. Mosley van de Harvard universiteit, die zich al meer heeft onderscheiden door de verschillende onderzoekingen op verkeersgebied, heeft vele dui zenden autobestuurders onder vraagd en getest, waarbij ver schillende merkwaardige conclu sies naar voren gekomen zijn. Zo bleek b.v. dat de „spoken", die voor het oog van de bestuurder opdoemen, nooit in mensenge daante verschijnen, wel echter ziet men dieren en niet levende obstakels als grote gehouwen e.d. Mosley verklaart dit door vast te Drie uur en een kwartier duurt het programma, waarmee Circus Krone onder het licht van 16 schijnwerpers in de piste en op het toneel de glans en de grootheid van het echte, oude circus weer doet herleven. Maar wan neer alle medewerkers in een kleur rijke finale het hooggeëerd publiek nog eenmaal danken voor het ap plaus, dan is het de toeschouwer te moede alsof hij slechts een enkel uur in de ban is geweest van een sublie me circuskunst, die als een machtige en feestelijke lawine over hem is ge stellen, dat de automobilist in z'n onderbewustzijn verlangt naar 'n onderbreking van de saaie tocht en uit ervaring weet, dat perso nen, die voor de wagen op de weg verschijnen, zichzelf tijdig in vei ligheid brengen. Hoe kan men nu aan deze „hypnose van de weg" ontko men? In de eerste plaats natuur lijk is dit een kwestie van vol doende uitgerust zijn, maar er zijn nog meer punten die in dit verband van belang zijn. 'n Ame rikaans research laboratorium voor het wegverkeer heeft on langs een aantal punten gepubli ceerd om het euvel van de „auto weg-spoken" doeltreffend te be strijden. I)e bestrijding. Zo stelde men vast, dat het noodzakelijk is tijdens langduri ge autoritten op regelmatige tijd stippen eens uit te stappen, een klein eindje te lopen en iets te drinken ot een sigaret te roken. Ook is het nodig, "dat tijdens de rit voldoende frisse lucht kan binnenstromen. Het gebruik van kauwgom (deze richtlijnen wor den in Amerika opgesteld) zuur tjes ed. kan eveneens heilzaam zijn, evenals het regelmatig b.v. om het kwajtier iets wij zigen van de rijsnelheid. komen en die tot in elk onderdeel zoveel grootse en kostelijke dingen bevat, dat men het in één keer eigen lijk niet allemaal kan verwerken. Het is zo enorm veel, wat de circuslief hebber - en bij dit Circus Krone moet iedereen dat wel zijn - krijgt voorgezet, dat men dit programma eigenlijk nog een tweede of derde maal zou moeten zien, omdat die eer ste kennismaking zo overweldigend is, dat men veel dingen verzuimt op te merken. kende bekwaamheid is aaneengere gen. In deze 5 scènes maakt de toe schouwer een reis om de wereld Amerika, India, Wenen, Afrika en Cuba; een reis, die oog en hart be koort en die doorflonkert is van staaltjes van sublieme circuskunst. Werkelijk vorstelijk zijn de paar den welke Krone in dit programma presenteert, volbloed dieren, in prach tige conditie, uitstekend verzorgd en voorgebracht in een eminente dres suur. Daar is het lievelingspaard „Star of Hannover", waarmee de 22-jarige Christel Sembach volmaakt hogeschool rijden ten beste geeft, en Veel eten vóór en tijdens de reis is funest, vooral wanneer het om de warme maaltijden gaat. Eet goed en voldoende, maar vooral niet te veel want dat werkt slaap verwekkend. Voorts is het even eens van groot belang, dat men als bestuurder gemakkelijk zit. De voorstoelen van de meeste moderne auto's zijn geheel ver stelbaar en het is zeer belangrijk deze zodanig te plaatsen, dat men een ongedwongen houding kan aannemen, terwijl de rug vooral goed dient te zijn gesteund. Afwisseling noodzakelijk. Het beste is het natuurlijk, in dien op langere trajecten twee bestuurders elkaar afwisselen. Om de beurt één of twee uur rij den en vervolgens gedurende een zelfde periode rusten houdt over vermoeidheid urenlang huiten de wagen. Verder wordt in deze Amerikaanse publicatie nog ge wezen op het nut van een aange naam gesprek met de passagiirs, terwijl men tevens aanbeveelt al le borden langs de weg bewust te lezen en... van tijd tol tijd eens de schoenen uit te trekken Dit laatste achten wij eerder een ge vaar dan een middel om gevaar te bestrijden, doch de overige punten zijn zeker waard eens in de praktijk te worden getoetst. de bruine Lipizzaner-hengst, die aan de lange teugel prachtige hogeschool Iaat zien. Daar zijn de acht Indiaanse moor- hengsten, glanzend als ebbenhout en koninklijk en trots van voorkomen, de 24 Arabische schimmelhengsten, waarmee Carl Sembach alle paarden liefhebbers in verrukking brengt en de 12 ponnyhengsten, die vooral de jeugd aanspreken, de vier schimmel- hengsten, waarmee een verrukkelijke hogeschool-quadrille voorgebracht wordt. I Maar er is meer nog dan de paar- den. Men wordt stil van de prach tige koningstijgers, waarmee domp- teur Tarzan Gilbert Houcke een j adembenemend spel bedrijft. In een dierentuin zal men tevergeefs naar zulke fraaie roofdieren zoeken. Daar is de kudde olifanten, zwaar, log, traag en goedmoedig en die aan directrice Frieda Krone-Sembach ge hoorzamen als waren het hondjes. Zes jonge olifanten uit deze kud de bouwen op haar bevel een kolos sale pyramide, die men wel een uniek stuk dressuur mag noemen. Daar zijn de acht gedresseerde dromedarissen, het nijlpaard Poppaa, dat in een sneltreinvaart de piste verlaat zodra het een paar kroppen sla in een holle kies gestopt heeft, en Abonnement: z2 cent per week: per kwartaal ƒ2.85 3.10 fraiico p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tariel Gironummer 50798 TEL.-ADRES „BCHO" Daar waar supra-nationale or ganen in het leven worden geroe pen, schijnt men van mening te zijn, dat geld geen rol speelt. In derdaad is dat een feit want wan neer het er om gaat tot samen werking on hoog niveau te ko men en daartoe een hoge autori teit wordt ingesteld, is dat voor alle deelnemende landen van hij zonder belang en komen de kos ten er niet op aan. Dat wil zeggen wanneer het gaat om verwerving van uiterst belanrijkc zaken. Het mag echter geen potverteren worden, zo in de zin van: het kan toch niet op, halen wat er te ha len is Uit 't accountantsrapport van de Europe gemeenschap voor ko len en staal blijkt echter,"dat men daar leeft van de grote boom. We willen nog niet spreken over de absurd hoge salarissen die er be taald worden (topfiguren gemid deld 50.000.per jaar, alle ove rige ambtenaren gemiddeld een bedrag van 20.000.— per jaarR maar wel over de dwaze geldsmij terij, die meer dan ten hemel schreiend is. Het zijn in wezen maar kleinig heden, maar zij typeren de men taliteit die er in de kringen van de K.S.G .heerst. De 150 leden van het K.S.G. parlement kregen eik een vergulde medaille, kosten: 7600.Kartonnen bordjes met richtingaanwijzingen in het Itali aanse parlement ten behoeve van de zitting van het K.S.G.-parle- inent: niet minder dan... 5800.-. Huur van vier houten borden met verplaatsbaar lettermateriaal 1400.en zou zouden we door kunnen gaan. Aan omstreeks 80 ambtenaren werd in de loop van één jaar niet minder dan 224.000 gulden aan woninginrichtings vergoeding betaald, dat is gemid deld bijna drie duizend gulden per man. Dit zijn slechts enkele voor heelden, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten én wie het accountantsrapport leest dui zelt het en lopen de rillingen over de rug. Hier wordt op meer dan onver antwoordelijke wijze met geld ge smeten en het is hoog tijd dat de K.S.G.-uitgavenpost wordt gede cimeerd. Dat zou èn onze porte monnee èn de samenwerking wel eens ten goede kunnen komen I. de 5 beren, die als vrolijke jongens een kinderkamer uitbeelden en zelfs gehoorzaam in bed gaan liggen. Even indrukwekkend als de die ren zijn de artiesten, die Krone in dit programma naar voren brengt. De Hansels Ruitergroep laat op ongeza delde paarden formidabele acroba tiek zien en wat de Acht Mohameds op de dubbele springplank laten zien is al van even grote klasse. Humo ristische „nep' brengt de grote fakir Rabindranat Yogo en hoog in de nok van het circus spelen Pierre Alizé, Jacques en Marlies hun adembene mend spel aan de vliegende trapeze, waar millimeters beslissen over wel slagen of mislukken.. Kostelijke clownerie brengen Les French en Peter Bento en wat de jongleur Edoardo Raspini laat zien is volgens ons wel het allerhoogste wat op dit gebied te bereiken valt. Dit zijn slechts enkele grepen uit dit boeiende programma, dat verder een charmante, zwierige en romanti sche toon krijgt door de balletmeis jes van het Ballet Gérard. Zij verte genwoordigen op verantwoorde en zeer beschaafde wijze het showele ment. Bijzondere lof verdienen ook alle in dit programma gedragen costuums, die niet alleen fraai van afwerking zijn, maar daarnaast ook getuigen van een grote zorg en fijnzinnige smaak. Onze conclusie kan dan ook niet anders zijn dan deze: wie nog eens circus van grote cn imponerende al lure wil zien, moet niet verzuimen om een dezer dagen een bezoek te bren gen aan Circus Krune in de Bossche Vliert. Hedenavond om 8 uur heeft de gala-voorstelling plaats. Verder zijn er iedere dage voorstellingen om 3 en 8 uur, terwijl elke dag vanaf half 10 's morgens de stallen ter bezichti ging open zijn. Als bijzonderheid mo gen we nog vermelden, dat Gilbert Houcke zondagmorgen om 11 uur met zijn 12 koningstijgers zal repete ren in de piste. Iedereen die zich op dat ogenblik in Krone-stad bevindt, kan deze repetitie, die nog boeiender is dan het programma-optreden, gra tis bijwonen. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 Drie machten strijden om de overmacht Afrika is een rijk werelddeel. Het bezit een overvloed aan die grondstoffen, die op het ogenblik overal ter wereld gevraagd wor den. Olie, uranium, goud en ijzer erts liggen in grote hoeveelheden in de bodem van het continent verscholen en men schat dat de tot nu toe geëxploiteerde wioge- bieden van o.a. olie en het sleed* belangrijker wordende uranium nog in het niet vallen bij de nog niet ontdekte, maar in ieder ge val aanwezige velden. Afrika kan daarom een bege renswaardige prijs zijn, een rijke inzet voor een strijd tussen de beide wereldmachten: het Wes ten en Rusland. Die strijd is al enige jaren ge leden ontbrand. Afrika is één van de fronten geworden waarop het communisme en Westerse demo cratie elkaar bestrijden, niet met atoomwapens, kanonnen en met tanks, maar met de middelen van de koude oorlog: propaganda, economische hulpverlening en in timidatie. Zoals overal elders is ook hier het Westen in de verde diging. Afrika bevindt zich in een ont wikkelingsperiode. Dank zij de vele technische hulp en de steeds stijgende ontwikkeling van het eigen volk groeien vele landen naar de steeds krachtiger wor dende économische en politieke onafhankelijkheid. In gebieden, waar vroeger slechts wildernis was, verrijzen steden en industri ële vestigingen; in staten, waar vroeger alle macht werd uitgeoe fend" door feodale leiders, die steunden op dwang en bijgeloof, beginnen politieke groeperingen te ontstaan, die het Europese be- stuursstelsel overnemen. Het ontwikkelingsproces van Afrika is de laatste tijd storm achtig verlopen. In feite kan men zeggen dat het de West-Europea nen uit de hand is gelopen, voor namelijk door het toedoen van 't even onverwachte als snelle ont staan van een nieuwe stroming: het nationalisme. Oude banden. West-Europa heeft al sinds eeuwen betrekkingen met Afrika. Engeland, Frankrijk, Duitsland en België bouwden in centraal Noord-Afrika hun „kolonies", terwijl Nederland nauw verbon den was met het tegenwoordige Zuid-Afrika. Het is vooral die kolonisatieperiodc van ver voor de tweede wereldoorlog, waar de Russische propaganda voortdu rend op blijft hameren, wijzend op de overheersing van het ma terialistische en egoïstische Eu ropa, dat zogenaamd niet anders deed dan het uitbuiten van de werkkracht van de zwarte bevol king. Wat in feite die „kolonialise rende" mogendheden hebben ge daan, wordt tegenwoordig steeds duidelijker zichtbaar voor de Europeanen en de hoogste intel- ligentia van Afrika. De economi sche ontwikekling werd en wordt mét alle middelen bevorderd \ooral sinds de gebieden in Azië kort na de tweede wereldoorlog voor de Europese landen steeds minder interessant en voortdu rend gevaarlijker werden en men zich meer en meer op Afrika ging richten en nieuwe staatkundi ge ideeën werden ingevoerd. Zij moesten de hechte basis vormen waarop de rijkdommen van de Afrikaanse bodem konden wor den ontgonnen. Juist toen begon het nationalisme de kop op te steken. Eigenlijk is dit niet zo verwonderlijk. De Afrikaanse be volking begon de waarde van de hulpbronnen te zien en het ver langen werd kenbaar deze rijk dommen zelf te beheren, ook al werd herhaaldelijk duidelijk ge maakt, dat de Alrikaanse landen hiertoe nog bij lange na niet in staat waren. Geheime organisaties. De bevolking van Afrika hecht zich veel meer dan de nuchtere Europeaan aan zijn groepsver band. De culturen van liet zwarte werelddeel hadden altijd haar fundament in de nauwe stam- of dorpsbinding die de verschillen de bevolkingsgroepen in kleine zelfstandige eenheden bij elkaar hielden. Mystiek en bijgeloof speelden een grote rol in de vroe gere samenleving en de enkeling kon eenvoudig niet buiten deze factoren die zijn leven bepaalden. Voor het nationalistische stre ven zijn deze eigenschappen van beslissende betekenis geweest. In geen ander werelddeel zou een nieuwe beweging zo snel zo veel kracht hebben gewonnen als juist in het Afrika van vlak na de tweede wereldoorlog, waar de tradities werden verdrongen dooi de Europese cultuur. De bevol king sloot zich maar al te graag aan bij de geheime genootschap pen, die dikwijls een semi-gods- dienstig karakter droegen, omdat zij daarin een vergoeding vond voor het' verloren gaan van de binding met het stamverband- Op een enige tijd geleden in Utrecht gehouden Afrikadag van het Nederlands Afrika Instituut heeft de directeur, de heer Aukes, duidelijk gewezen op de belang rijke invloed van deze anti-Wes terse groeperingen, waartoe o.a. de Mau-Mau en de al in 1945 naar buiten getreden „Zwarte Missie" behoorden. Nog altyd Europa. Inmiddels heeft de zelfstandig- licidsbeweging 'n succes geboekt. Sinds enige tijd is Ghana zelf standig en vanuit dit land wor den zonder onderbreking stimu lansen uitgezonden naar de nog onder Frans, Engels of Belgisch beheer staande gebieden. In deze sfeer van onrust en in nerlijke beweging plant 't com munisme zich voort. Toch heeft het nog lang niet die invloed, die het bijvoorbeeld in Azië heeft ge wonnen. Dat is enigszins te ver klaren uit de houding van Rus land, dat twijfelt over de richting in welke het zijn propaganda stu ren moet. Rusland is natuurlijk, zij het een voorzichtige voorstan der van het nationalisme. In een zelfstandig geworden Afrikaans land, dat de kans loopt in econo mische en politieke moeilijkhe den te geraken, heeft het commu nisme meer kans op een overwin ning dan in een door een Wester se mogendheid geleide en be stuurde staat. Niet alle nationalistische stro mingen behoeven echter uit te lo pen op een hang naar het com munisme. Dat bewijst Nasser, die in de Noordwest-hoek van Afrika streeft naar zijn groot en onaf hankelijk Arabisch Rijk en die van een beslissing tussen Wes terse democratie en Oosters com munisme weinig moet hebben. Moskou heeft zich in hem vergist en het is bang voor nieuwe fou ten, die in bet jonge en onbere kenbare Afrika maar al te ge makkelijk gemaakt kunnen wor den. Het Westen is gelukkig nog al tijd met stevige banden verbon den met de meeste Afrikaanse landen. Nederland bijvoorbeeld voert naar Afrika nog meer uit dan naar de Ver. Staten en onze export is alleen al groter dan de uitvoer van het gehele commu nistische blok naar dit zo om streden werelddeel. Vermoeidheid kan leiden tot hallucinaties Er zou over dit Krone-Festival, waarvan uw verslaggever dinsdag avond in Nijmegen bijzonder genoten heeft, een hele pagina te schrijven zijn indien men het 41 nummers om vattende programma in een beoorde ling recht zou willen doen wederva ren. Beperken we ons - en dat moeten we wel - tot een globale beoorde ling van het programma, dan mogen we eerst wijzen op de sprankelende vaart en de romantische bekoorlijk heid waarmee de 5 scènes waaruit het geheel bestaat, tot één glanzend fes tival van licht, kleur en indrukwek- DE ECHO VAN HET ZUIDEN tc TKT. 2fi21 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 82e JAARGANG No. 65 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 DE EC Gilbert Houcke, de grote dompteur met zijn twaalf Koningstijgers, brengt een circusnummer van bijzondere allure. Deze we reldvermaarde dompteur heeft zich onder de circusliefhebbers bijzonder bemind gemaakt door zijn bijzonder rustige dressuur.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5