FILMJOURNAAL Waalwijkse en Langstraatse Courant Lips N.V. transporteerde grootste cunial-scheepsschroef ter wereld Musis Sacrum Luxor VERSTOTEN LEEUWENWELPEN IN DE PISTE RAKONA KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 Verbouwereerd paard dook de sloot in Waagstuk van dompteur De nieuwe NOVAK Provinciaal Nieuws GROENE KRUIS DAG IN DEN BOSCH. VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week EO™ HET ZUIDEN 82e JAARGANG No. 69 Abonnement: 22 cent per week: per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES „ECHO" Het was precies half twaalf dinsdagmorgen toen schroeven- fabriek en scheepswerf elkaar ontmoetten. Want het was op dat ogenblik dat 's werelds grootste cunial-scheepsschroef met een gewicht van 39 ton, onder no. 12523 vervaardigd bij Lips N.V. te Drunen, op de Verolme Scheepswerf te Heusden door een machtige kraan met 40 ton hefvermogen van een indrukwekken de 16-wielige oplegger werd getild en vervolgens, veilig rustend in polsdikke staalkabels, werd getransporteerd naar een aan de kade van de werf gemeerd liggende dekschuit, die deze kostbare lading verder zou transporteren naar de Rotterdamse Waalhaven. Verslaggevers en persfotografen, radioverslaggever Dick de Vree en cameramensen van film en televisie volgden met het blote oog, lenzen en telelenzen geboeid het sluitstuk van deze eerste fase van een in Nederland uniek en spectaculair transport. En er ging werkelijk een zucht van verlichting op toen dit enorme en als goud glanzende brok cunial (een legering van koper, nik kel en aluminium) zo voorzichtig als een baby werd neergelegd op het dek van de schuit, die gewillig wat dieper ging liggen onder het gewicht van deze voortreffelijke Lips-nieuweling. En alle Lips-vreugde was te beluisteren in dat ene korte zinnetje van een der leidende Lips-mensen: „Hij leit!" Een zucht van verlichting, maar ook van gerechtvaardigde vol doening na deze dubbele krachtprestatie van Lips: het vervaar digen van deze enorme schroef met een diameter van 7,50 meter, die een eminent bewijs is van kunde en vakmanschap, en het transport van dit imposante brok metaal op de onlangs nieuw aangeschafte 16-wielige oplegger (inclusief trekker 26 wielen). FEILLOOS TRANSPORT Zonder deze oplegger zou dit trans port niet mogelijk zijn geweest, want plat liggend op een oplegger zou de 7,50 meter diameter van de schroef op de 6,50 meter brede we gen van Drunen naar Heusden on oplosbare problemen hebben opge worpen. Dank zij deze nieuwe op legger, die is voorzien van een ver nuftige kantelinstallatie waardoor de schroef tot een hoek van 75 gr. in verticale stand kan worden ge draaid, kon dit transport feilloos en zonder de geringste moeilenkheden verlopen. Deze oplegger werd ont worpen en vervaardigd door de fa briek van Wegtransporten A. Noo- teboom te Utrecht. Nadat de schroef dinsdagmorgen in de slijperij van het enorme Lips- bedrijf door machtige staalkabels op de oplegger was getild, reed Lips' eerste en beste chauffeur, Ted Fro- dyma, tegen kwart voor elf met zijn kostbare lading de poort uit, omspeeld door de vrolijke en fees telijke klanken van het Lips-caril- lon. En daarbuiten was half Drunen vooral de jeugd present om „hun" schroef uitgeleide te doen. Toen de lange stoet van wagens van pers-, radio-, film- en televisie mensen geformeerd was, nam de Rijkspolitie, die bij deze bijzondere gelegenheid onder de persoonlijke leiding stond van de commandant van het district Tilburg, overste M. C. Ruigrok, de kop en ging het in een vlot tempo in de richting Heus den. Aan weerszijden werd' de kara vaan geflankeerd door een steeds groeiende file jeugdige wielrijders, die dit spectaculaire stukje trans port tot het einde toe wilden vol gen. Er waren geen moeilijkheden. Ted Frodyma schoof zijn tonnenlast be hoedzaam over de weg. De zon sloeg duizenden lichtvonken uit de „gou den" schroefbladen, die van liever lee werden getooid met het groen van deze zomer, dat van de bomen werd geplukt door het hoogst rei kende schroefblad. Toch was er één wezen, dat 't niet allemaal kon verwerken. En dat was een fors Elshouts boerenpaard. Toen het glanzende gouden reuzen rad passeerde, moet het dier gedacht hebben dat de zon op hem afkwam en het deed daarom wat in zo'n warme situatie het meest voor de hand ligt: het dook in de verfris sende koelte van een sloot en sloeg vandaar uit het passeren van het zonnemonster verder gade. Maar in deze wel frisse, maar toch ook wat moeilijke ogenblikken leerde het dier een geheel andere zijde van Lips kennen. Ted Frodyma bracht zijn wagen tot stilstand en daarna werd alle aandacht gewijd aan het benarde paard, waarbij een Elshout- se jongen zich zo ijverig toonde, dat hij bij het paard in de sloot beland de. Nadat het paard weer vaste bo dem onder de hoeven had gekregen, schoof d'e karavaan zonder verder oponthoud naar de Verolme Scheepswerf in Heusden. Ook daar verliep alles vlot en zonder fouten. De grootste kraan van deze fors uitgegroeide werf greep de schroef in haar stalen ten takels en schoof daarmee behoed zaam terug naar de kade, waar 39 ton Drunens en Nederlands vak manschap met even groot vakman schap werden neergelegd op 't dek van de gereed liggende schuit. Deze schuit zorgde voor het ver dere transport naar de Rotterdamse Waalhaven, waar Lips no. 12523 woensdag werd overgeladen op de s.s. „Drossel", die de derde en laat ste fase van dit transport de vaart naar Duinkerken voor zijn rekening zal nemen. Daar zal de schroef worden gemonteerd op d'e grootste in aanbouw zijnde Ameri kaanse supertanker van 72.600 ton van de Tidewater Oil Co. Tot slot van deze belangrijke dag in de Lips-geschiedenis bood de di rectie van dit bedrijf aan de vele genodigden een lunch aan in Hotel „Ter Hunen", waarbij dr. Eduard Lips woorden van dank richtte tot de pers voor de grote belangstelling welke zij altijd aan de dag legt voor de Lips-activiteiten en tot overste Ruigrok voor de voortreffelijke en bekwame zorg, welke de Rijkspoli tie telkenmale weer betoont bij gro te en belangrijke Lips-transporten. „NATHALIE" Bijzonder boeiend gemaakt is deze film door de Franse regisseur Chris tian- Jacque met de charmante Mar- tine Carol in de hoofdrol als manne quin-detective. Het opwindende van deze film be gint pas, wanneer een knappe vrouw op de dag nadat van haar tijdens een modeshow een broche is gestolen, onder vreemde omstandigheden wordt vermoord. Nathalie, die overal haar neusje insteekt, wordt door een gangsterbende ontvoerd en opgeslo ten in een kelder van een sinister huis, waar zij tijdens een ontsnap pingspoging een nieuwe moord ont dekt en vervolgens met de dood be dreigd wordt wanneer zij niet deel neemt aan een vreemde samenzwe ring. Na deze stevige avonturen geeft Nathalie de moed niet op. Ge wapend met veel lef en nog meer charmes duikt ze in de poel der mis daad en brengt zowel de politie als de gangsters tot wanhoop, zodat ze èn door de politie èn door de gang sters wordt achtervolgd. Maar het is tenslotte deze koelbloedige en knap pe vrouw die winnares wordt over alle fronten. „Nathalie" is geen keiharde de tective. De voornaamste kenmerken van deze bekoorlijke film zijn humor en vrolijke zwier, die door Christian- Jacque, de echtgenoot van Martine Carol, uitstekend zijn gerealiseerd. Het is een amusante thriller, waar mee men zich kostelijk kan amuseren. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 14 jaar. „GEEF ME EEN KANS" Met deze kans doelt deze film op het grote verlangen, dat alom bij de jeugd leeft om ook nog eens ooit een groot filmster te worden. En deze film vertelt dan ook het verhaal zo als het zich in werkelijkheid heeft afgespeeld in een klein Frans stadje, waar een jong meisje, Nicole Noblet (Michèle Mercier) zich heeft weten te plaatsen in de finale van een schoonheidswedstrijd, wat een proef- opname voor de Mega-Milmmaat- schappij tot resultaat heeft. Nicole besluit naar Parijs te vertrekken on danks de bezwaren van haar verloof de Georges (Francois Guerin). Ook de smeekbeden en dreigementen van haar vader kunnen haar niet tegen houden. Nicole krijgt de begeerde filmrol niet, maar de perschef Gil bert (Ivan Desny) ziet wel iets in het onervaren meisje, waarbij zijn be doelingen echter verre van nobel zijn. Hij laat haar wat toneellessen nemen en bezorgt haar wat onbetekenende rolletjes, die natuurlijk te weinig geld voor levensonderhoud opbrengen. Zij wordt tenslotte de geliefde van Gil bert, die daarmee zijn doel bereikt heeft en meteen weer uitgaat op nieuwe veroveringen. Zo belandt Ni cole bij een fotograaf van minder decente foto's en vandaar op het po litiebureau. Tenslotte zien we haar versuft en radeloos door Parijs dwa len. Zij komt onder een auto en wordt zwaar gewond naar het zieken huis gebracht. Het is tenslotte Georges, haar vroegere verloofde, die haar het geloof in het leven en de liefde teruggeeft. Een waarschuwing voor alle jeug digen, die menen dat in de filmwe reld het geluk voor het opscheppen ligt. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. „SPAANSE DRIFTEN" Er is over de Franse joffer Brigitte Bardot al zoveel geschreven, dat wij er eigenlijk niet meer aan behoeven toe te voegen dat deze zeer matige actrice het constante bewijs is van hoe smakeloos een vrouw zich op de grens van het gekleed en ontkleed kleed zijn kan bewegen. Dat haar initialen B.B. als zodanig een begrip geworden zijn, pleit noch voor het niveau der Franse filmindustrie noch voor de geestelijke en culturele stan- dinge van de gemiddelde bioscoop bezoeker. Het filmverhaal „Spaanse drif ten" confronteert ons met een Spaanse graaf voor wie geen vrouw veilig is. Als een meisje in het dorp zich om hem van het leven berooft, keert haar broer, Lamberto, zich te gen de graaf, maar hij wordt dank zij de hulp van een bediende van de graaf, buiten gevecht gesteld en zwaar gewond. Ursula Desfontaines (Brigitte Bardot) en haar tante Flo rentine (Alida Valli), bij wie Ursula logeert, verplegen Lamberto en wor den beiden op slag verliefd op de Spanjaard. Als Lamberto hersteld is, keert hij zich opnieuw tegen de graaf en weet deze in een gevecht een do delijke messteek toe te brengen. Lamberto dringt 's nachts door in de kamer van Florentine, maar niet, zoals zij meent, omdat de liefde hem drijft, doch alleen om van haar 'n ge tuigenis los te krijgen dat hij bij haar was toen de moord plaats vond. Zij laat hem zonder meer arresteren. Het is echter Ursula, die hem weer helpt ontsnappen en met hem vlucht. De politie zet de achtervolging in als het tenslotte tot schieten komt, wordt niet Lamberto maar Ursula dodelijk getroffen. De ex-echtgenoot van Bardot, Ro ger Vadim, heeft dit verhaal op plaat sen goed geregisseerd, vooral het rui ge Spaanse landschap heeft hij uit stekend getroffen. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang boven 18 jaar. „OVERVAL IN DE DUIVELSPAS" Dan toch maar liever een frisse western, waarin men precies weet wat men aan elkaar heeft, zoals deze uitstekend gemaakte film van Fred Sears. Het is ook in deze film het beproefde recht-op-en-neer-recept, maar de ontknoping van dit verhaal vol vaart is bijzonder goed gevonden. De anders in westerns lijdzaam toe ziende vrouwen spreken er een har tig woordje in mee. Hoofdpersonen in dit spannende verhaal zijn Brady Sutton (Phil Carey), die een nieuw leven wil beginnen, nadat hij een ge vangenisstraf heeft ondergaan, omdat hij zich heeft ingelaten met de bende van Cassidy; Nancy Warren (Mar tha Hyer), de verloofde van Brady; Charlie Veer (Dough Kennedy), die Brady aanneemt als compagnon in zijn smederij, maar die in werkelijk heid een detective is, en ten slotte Cassidy (Gene Evans), de schurk, die aanvankelijk aan het langste eind trekt, maar ten slotte op verrassende wijze het onderspit delft. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. DUITSE HERDER ZOOGDE TWEE JONGE LEEUWTJES. De geboorte van 4 leeuwenwel pen heeft de 30-jarige Duitse dompteur Albert Althoff van het circus Boltini, dat in de afgelo pen week in Amsterdam te zien was, tijdens het afgelopen week einde talloze moeilijke uren be zorgd. Niet alleen moest hij zater dagavond in de getraliede piste zijn nummer afwerken zonder de leeuwin Gitta, hetgeen aan het rytme van het programma af breuk doet en de andere 3 leeu wen nerveus maakt, maar boven dien bleek Gitta, die 's ochtends haar vier jongen het levenslicht geschonken had, bijzonder prik kelbaar en humeurig in haar af gesloten kooi. Tot Allhoff's grote vreugde liet ze de vier welpen zaterdagoch tend drinKen, maar toen hij des middags weer eens door een kier keek, zag hij dat ze woedend heen en weer liep langs het luik, dat haar scheidde van de kooi, waar in de andere leeuwen, onder wie haar echtgenoot Romeo, verblijf houden. Dit betekent volgens de dompteur, dat ze haar babies af stoot en dat een lastige tijd volgt: het nog maar zeer jonge leven het goede anker-horloge I (lel op hel rode'V driehoekje) van de welpen hangt dan aan een zijden draadje. Hoewel de moe der zich niets van hen aantrekt, vregt ze ze liever met huid en haarop of dood ze door verstik king door bovenop ze te gaan liggen, dan ze aan wie ook af te staan. Kennelijk zijn verschillen de instincten van het roofdier op die momenten met elkaar in con flict. De angstige vermoedens van de dompteur werden bewaarheid: laat in de middag bleek hem, dat Gitta reeds twee van haar jongen had verslonden. Het eigen voed sel, dat in verband met de blijde gebeurtenis zo lekker mogelijk was toebereid, liet ze staan. „Wel had ik de twee overgebleven wel pen toen weg kunnen halen, al is dat riskant, omdat Gitta dan mis schien haar woede zou kunnen luchten op de andere leeuwen, maar wat zou ik met twee jonge welpen moeten doen? Die zouden dan zeker dood gaan, want ze moeten de eerste drie dagen ge zoogd worden. Daarna kunnen ze pas aan de fles", aldus de domp teur. Duitse herder. Intussen was de Amsterdamse politie de hele avond in de weer om te trachten een min voor de twee welpen te vinden. Dank zij een oproep over de radio meldde zich zaterdagavond laat de heer J. J. Bierma, beheerder van het Stichts Asyl voor dieren, Utrecht. Hij beschikte in zijn asyl over 'n Duitse herder, die daags tevoren moeder van 4 gezonde hondjes was geworden. Twee uur lang heeft mevrouw Bierma 's nachts met veel geduld de Duitse herder op haar gemak pogen te stellen omdat ze de leeu- wenwelpjes, die veel groter zijn dan haar eigen hondjes, aanvan kelijk erg griezelig vond en ten slotte boekte ze succes. De welp- jes dronken warme moedermelk en Vera accepteerde de verstoten welpjes. Zondagavond zagen ze er welvarend uit en dronken sma kelijk, terwijl hun moeder Gitta overigens toch onrustig en hu meurig weer met de drie an dere leeuwen in de piste optrad. Uitkijken geboden In de afgelopen 5 jaar zijn in heel Europa 127 dompteurs dooi hun gedresseerde roofdieren ge dood, zegt Althoff. „Zestig van hen door tijgers, de rest door leeuwen, panters en beren en bij na altijd in de bronstijd of vlak na de geboorte van de jongen. Ik Ik moet in deze dagen dus goed uitkijken". Hij treedt op met een groep van 1 leeuwen eB vier bruine beren, die hij alle tezamen in de piste brengt, een unicum in de circus wereld, zo meent hij. Zondagmid dag verscheen Gitta na afwezig heid van een dag weer in de voor stelling. Ze was moeilijk handel baar, maar aan niets was te zien, dat ze daags tevoren een vierling het leven had geschonken. Met de twee jonge welpen, die nu in leven zijn gebleven, is Alt hoff bijzonder in zijn sas. „Om dat Gitta en Romeo beide uit de Afrikaanse wildernis zijn geko men, is hier van inteelt geen en kele sprake. Daarom zullen deze welpen voor dressuur zeer ge schikt zijn, ook al zijn ze in ge- vangenschao geboren. Welpen die aan inteelt lijden, kan men ook wel dresseren, doch men kan ze weinig leren." Voorlopig heeft hij voldoende materiaal voor de dressuur, want 5 weken geleden schonk het an dere leeuwenpaar hem 3 welpen die in leven zijn gebleven. Het circus beschikt thans dus over 4 volwassen en 5 jonge leeuwen. Waagstuk Maandagavond stond een waag stuk van dompteur Althoff op 't programma. Het circus stond in Amstelveen. „Ook deskundigen menen, dat gedresseerde roofdie ren in de biste niet op hun plaats blijven zitten, wanneer er iets on gewoons gebeurt.". Althoff deed maandagavond in Amstelveen 'n poging te bewijzen, dat dat niet waar is. Dat bewijs wilde hij leveren door ongewapend en zelfs zonder zweep, waarvoor hij op dat mo ment geen hand vrij had, de piste in te wandelen (terwijl de 4 beren en de 4 leeuwen op hun plaatsen zitten) met de twee welpjes in zijn armen. Angstig succes. Terwijl een duizendkoppig pu bliek, onder wie burgemeester D. Rijnders van Nieuwer-Amstel, wakend toekeek, hebben de leeu- wewelpjes, dompteur Albert Alt hoff, vier leeuwen en vier beren het grote gebeuren overleefd. In het circus Boltfni speelde Althoff maandagavond namelijk uit wat zijn grootste troef moest zijn: hij bracht de twee zaterdag geboren leeuwewelpen in de kooi tijdens de voorstelling. Hoewel de dieren door de moe der waren verstoten en deze hen volgens de berichten het liefst zou verslinden, bleef zij, de Abes- sijnse leeuwin Gitta, likkebaar dend op haar postament zitten. Ook de andere dieren hielden zich onder het flitslicht van de omtrent twintig fotografen be trekkelijk kalm. Tweemaal volvoerde Althoff zijn stunt, omdat er journalisten waren, die dachten, dat Gitta de eerste maal niet in de kooi aan wezig was. De tweede keer waren de dieren inderdaad onrustiger dan eerst, toen de dompteur met een groot (alarm)-pistool althans de bezoekers veel ontzag inboe zemde. Fanfares. De muziek speelde fanfares het publiek juichte de welpjes streken lief met hun kopjes langs de arm van hun bescher mer en voorbij was het al. Toch heeft het geheel tot vijf mi nuten voor de voorstelling op losse schroeven gestaan. Er wa ren namelijk enige protesttele grammen binnengekomenéén anoniem en een van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Met een beroep op de handhaving van de open bare orde verbood daarop de korpschef van de gemeentepolitie van Nieuwer-Amstel hoofdinspec teur J. P. A. J. van den Bosch, het optreden met de welpen. Maar directeur Tony Boltini en domp teur Althoff betoogden jegens burgemeester D. Rijnders om het wwwwwwwwwwww wordt het succes van dit seizoen! Het prachtige haarscherpe dieptebeeld, bediening aan de voorkant, de automatische lichtinstelling door het elektronisch oog en de fraaie kast, zullen de meest kritische kopers enthousiast doen zijn. Laat ons U eens een NOVAK- TV thuis demonstreren. Alleenverkoop WAALWIJK: Grotestraat 281 Tel. 3062 hardst: „Het is helemaal niet ge vaarlijk. Wij nemen niet 't min ste risico en denken er niet over in de positie te worden gebracht een oi meer van onze kostbare dieren te moeten doodschieten, omdat ze aanvallen. Wij willen alleen laten zien dat de macht van de dompteur heerst over de natuur". Op dit spannende ogenblik ont stond er kortsluiting, waardoor alle lichten in de tent uitgingen en ook het debat stokte. Even la ter was de storing opgeheven en terwijl de lichten weer aanfloep ten, knikte de burgemeester van zijn loge uit, dat de voorstelling mocht doorgaan. Na afloop van het hoogtepunt van de voorstelling wisten Alt hoff en spreekstalmeester Ego Huitema, die zich ook in de kooi bevond, zich het zweet van het gelaat.. „Een beetje link was het toch wel", spraken zij woordelijk. BESTUUR DER PROV. NOORDBR. V.V.V. E. A. M. A. Steger, vice-voor- zitter (namens de streek-VVV „Brabants Centrum'); J. v. Ben- them, secretaris (namens VVV 's-Bosch)Mr. Pli. I. E. v. Woen- sel, penningmeester (namens de VVV Breda)Mr. P. C. J. M. Kru- se, bestuurslid aangewezen door Gedeputeerde Staten. Bestuursleden in alfabetische volgorde: A. M. F. Freiiters (na mens de streek-VVV „West-Bra bant")H. E. v. Ginneken (na mens de VVV Bergenopzoom) Mr. P. Th. v. d. Heijden (namens de Provinciale Kamers van Koop handel en Fabrieken van Noord- Brabant)J. Majoie (namens de VVV Tilburg); Chr. J. Michels (namens de VVV Oisterwijk)A. M. Rouppe v. d. Voort (namens de streek-VVV „De Baronie van Breda")Drs. L. L. A. van Run (namens de VVV Eindhoven); Jhr. Mr. F. J. C. M. van Rijcke- vorsel (namens de Afd. Noord- Brabant van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten); P. Schats (namens het Bedrijfschap Horeca). Het A.N.V. Het Groene Kruis houdt zijn jaardag op 7 oktober in 's-Hertogenbosch. Om half elf worden de deelnemers ontvangen in de Casino-schouwburg. Óm kwart voor elf opent voorzitter prof. mr. A. Kleijn uit Meppel de jaardag. Prof. dr. G. J. Klooster man en dokter P. Staverman hou den daarna toespraken over „de kraamzorg". Na de lunch zijn er excursies, waarna men rond vijf uur Den Bosch weer verlaat. De excursies gaan naar Woudrichem (nieuw wijkgebouw en slot Loe- vestein), naar het Philips Ge zondheidscentrum te Eindhoven, het M.O.B. van het Groene Kruis te Breda en de Grote Kerk, de re- validatie-inrichting Charlotte- oord en het radio-therapeutisch instituut te Tilburg, de stichting Kleuterheil te Goirle en de ten toonstelling De Blijde Gebeurte nis te Arnhem. REGIONAAL BUREAU VAN HET KASKI NAAR TIBURG. Na overleg met de kerkelijke autoriteiten van de beide Bra bantse diocesen is besloten het regionale bureau van het katho liek sociaal-kerkelijk instituut, 't KASKI, te verplaatsen van Breda naar Tilburg, ingaande per 1 sep tember a.s. Met de leiding van het bureau is belast drs. G. J. M «Sonnemans. Hij wordt geassisteerd door de heer V. A. M. Verkerk.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5