GROTE PRIJSVRAAG JAARVERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL 1958 VOOR ONZE LEZERS BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PR0F Liefde in de storm im DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 WERK VOOR 4000 MAN. De eerste fase van de voorge nomen bouw van een groot hoog oven- en staalbedrijf op 't eiland Rozenburg in de Europoort zal 350 miljoen gulden kosten en ar beid geven aan 4000 personen. Het bedrag zal uit Nederlandse bronnen .unnen worden opge bracht, waarbij wordt gerekend op medewerking van de staat. Aldus mr. dr. K. P. van der Mandele, voorzitter van bet cura torium van de Staalstudie-Stich- ting, die de plannen voor het staalconcern op Rozenburg uit werkt, in een schriftelijke verkla ring. De Krupp-stichting in Essen beeft alleen de plannen ontwor pen, toen samenwerking met de Hoogovens in IJmuiden mislukte. NEW YORK JUICHT OM BEATRIX. „Een van de meest ontroerende en indrukwekkende ervaringen van mijn leven", zo noemde prinses Beatrix zelf de ontvangst die New York haar heeft gegeven. De traditionele „ticker--tape", de confetti-parade die de stad reserveert voor zeer voorname gasten, was ze ker de meest uitbundige gebeurtenis van de dag. Maar ook de begroeting in de haven en op de „battery", het uiterste punt van Manhatten-eiland, was groots. Saluutschoten daverden, schepen lieten hun fluiten gillen, wa- terfontijnen spoten omhoog van de brandweerboten en over dat alles heen ronkte een luchtescorte van straal jagers en helicopters. Zo ontvangt New York een vorstelijke gast. BURGEMEESTER VAN HALL TE LAAT IN NEW YORK. Burgemeester G. van Hall van Am sterdam is donderdagavond niet vol gens zijn plan met een Boeing 707 van de Pan American World Air ways in New York aangekomen. Het vliegtuig, dat 's avonds om zes uur van het vliegveld Le Bourget bij Pa rijs vertrok met bestemming New- York, kreeg onderweg een defect aan een der motoren. De gezagvoerder besloot toen naar het vliegveld Santa Maria op de Azoren uit te wijken. Burgemeester van Hall kon daardoor vrijdag de aankomst van prinses Bea trix in New York niet bijwonen, i. i *i B.-U-^ü-LukLUfei fflÉÉBMI ROTTERDAMSE MOORDZAAK. Deze veroordeelde ieder van hen tot een voorwaardelijke hechtenis van 12 dagen met een proeftijd van twee jaar. IN- EN UITVOER FORS GEDAALD. Vergeleken met de maand juli is in augustus zowel de Nederlandse invoer als de uitvoer sterk gedaald. De import liep met 190 miljoen gul den terug tot een waarde van 1110 miljoen; de export verminderde met 180 miljoen tot 878 miljoen gulden. Van de invoer werd 79 percent (juli 81) door uitvoer gedekt. Het totale invoer-overschot over de eerste acht maanden van dit jaar be draagt nu 1261 miljoen gulden. Dat is ruim 90 miljoen méér, dan eind augustus vorig jaar, toen het import saldo f 1170 miljoen beliep. Het per centage waarvoor de invoer door uit voer wordt gedekt, lag in de eerste helft van dit jaar vrij regelmatig ho ger dan in 1958. Thans is het voor beide jaren aan elkaar gelijk. De ge middelde dekking voor elk van de negen verstreken maanden in beide jaren bedraagt 87 percent. „Een moment van scherpzinnig heid en doorzettingsvermogen". s v. Daarmee karakteriseerde de Rot terdamse officier van justitie, jhr. mr. F. A. Groeninx van Zielen, vrij dag het bewijsmateriaal, dat tegen de 38-jarige M. A. P. en haar vroegere vriend, de 30-jarige chauffeur A. A. vier jaar na de moord op de echt genote van de vrouw nog is verza meld. Op dit „moment" baseerde hij zijn eisen tegen beide verdachten voor de vrouw zeven jaar gevangenis straf met aftrek en voor de man vijf jaar, maar daarna terbeschikkingstel ling van de regering. De terbeschik kingstelling vroeg hij, omdat een psy chiater in zijn rapport de man ver minderd toerekensvatbaar noemt. VOORWAARDELIJKE STRAFFEN VOOR „NOZEMS". De Rotterdamse politie heeft 39 jongelui die meenden hun Amster damse leeftijdsgenoten te moeten na doen en die, bij gebrek aan een Dam, de Karei Doornmanstraat onveilig maakten, mee naar het bureau geno men. Negen van hen zijn daar des nachts gehouden om 's morgens voor de kantonrechter te worden geleid. Provinciaal Nieuws POUR VOUS MADAME Nu de zomer in aftocht is en de herfst zich reeds laat zien, gaan in Tilburg de deuren open van de grote najaarsshow van de gecombineerde winkeliers in „L'Heure des Dames". In de grote zaal van de Nieuwe Koninklijke Harmonie in de Sta tionsstraat zal een grote show worden gehouden op allerlei ge bied. Veel zal er gebracht worden in charmante creaties uit binnen- en buitenland. In 't kort laten we even de deelnemers de revue pas seren. Modehuis Teulings brengt mo dellen uit de Franse Haute Cou ture, waarbij vooral de creaties van Hubert Givenchy, Madeleine de Rauch en Nina Ricci opvallen door originaliteit en prachtige stoffen. Een exclusieve collectie avond- en cocktailtoiletten zal zij daar lonen, met als hoogtepunt het bruidstoilet van Nina Ricci. Op regenkledinggebied brengt fa. Gimbrère een aparte sortering regenmantels en parapluies van binnen- en buitenlandse huizen. Als nouveauté toont zij poplin- en wollen regenmantels met bontkragen en bontvoering. De parapluies zijn met exclusieve haken en pastelkleurige stof weer iets bijzonders. De firma Hamers van Hooff toont haar tassen, sportklcding en lederwaren in de allernieuwste creaties. Zij weet voor de komen de winter weer de juiste loon te treffen en zal ongetwijfeld de strijd met Koning Winter kunnen aanbinden, wat sporttruien en -broeken betreft. Het juiste seizoen voor de fa. Dora v. d. Ven gaat beginnen, want een prachtsortering bont mantels in de nieuwste kleur bei ge, bruin en zwart met veel nertz- garnering weet zij op deze show voor te schotelen. Als nieuwig heid toont zij de lange bontman tel welke echter over elkaar sluit. Verder een mooie collectie in su- ède in de nieuwe nasturtium kleur met kostelijke garneringen. Het schoentje van Mesco Ex quis is rank en slank. Zeer inte ressant is 't spitse hakje van 3V& cm., de „Kitty Corner" en de nieuwe kastanjebruine leder- kleur. De hoeden en shawls zijn weer van Libelle volgens de Italiaanse en Parijse inspiraties. Baretten zijn prachtig gegarneerd, zodat deze ongetwijfeld met de hieiwoor genoemde zaken het geheel voor de dames completeren. Om een geheel te krijgen, zal de make-up van het zwakke ge slacht getoond worden van Hele na Rubinstein, die vertegenwoor digd zal zijn door fa. van Eqsden. De mannequins dezer show zijn hiermede verzorgd. Elke bezoek ster zal ter introductie een tube badzout in crème-vorm ontvan gen. Als laatste in de rij zal de fa. Wassing de bezoeksters inlichten omtrent binnen- en buitenlandse winter- of najaarsreizen. Dit bu reau heeft een goede reputatie op dit terrein en weet iedere passage tot volle tevredenheid uit te voe ren. Enfin, dames, wilt u wat zien op modegebied, stel dan dinsdag lo september vast voor een be zoek aan deze goed verzorgde show. Het is 't uur voor u, profi teer er van. BRUG BIJ GORCUM KOMT AAN „DRAADJES" TE HANGEN Bij de aanleg van de vaste oever verbinding over de Merwede zal de zelfde constructie worden toegepast als bij de brug te Schellingwoude. Het le paal werd eind april op de pijlers geplaatst. Later hangt men de rij dekken op aan de overspan ningen met staaldraden van 74 mm. diameter. Deze constructie bestaat uit het spannen van verticale staaldraden tussen de stalen rij dekken en de twee brugbogen. Deze bogen komen 25 m. boven het wegdek. Om de tien meter wordt een draad aange bracht. Daar de beide opritten van de 24 mtr. brede Merwedebrug bij na 800 m. lang zijn, zullen er onge veer 80 staaldraden nodig zijn. Uit de verte lijkt het precies of de pa- raboolvormig verlopende bogen, die van een lichte constructie zijn geheel los in de ruimte staan. Eind 1960 wil men de brug ge reed hebben. De boogoverspannin- gen worden elk 170 meter lang. De hoeveelheid staal die bij deze con structie nodig is bedraagt 3400 ton. Dit is bijna de helft van het staal, dat tot nu toe bij de traditionele bouwwijze werd gebruikt. De brug met de hierop aanslui tende rijkswegen betekent 'n voor name verbetering voor de verbin ding van midden- en zuid-Neder land. De bouw zal een totaal be drag vergen van ruim f 20 miljoen. Het steeds zeer belangrijke jaar verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken is wederom verschenen en wij zullen daaraan traditiegetrouw verschillende hoofdstukken ontlenen, om onze lezers een blik te geven, over de vele werkzaamheden van dit in stituut op verschillend terrein en op de industriële en handelsverrichtin gen in dit rayon over 1958. De Schoenindustrie. De vrij scherpe teruggang in de be drijvigheid in deze bedrijfstak tegen het einde van 1957, duurde ook in de eerste maanden van 1958 voort. In mei zette het herstel langzaam in. Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, daalde de productie van schoeisel in 1958 ten opzichte van 1957 met 422.000 pa ren, is 1,6 De produktie van le deren schoeisel daalde met 1,1 De grootste productieverminderin gen kunnen worden geconstateerd bij lederen herenschoenen 8,4 en le deren sandalen eveneens 8,4 De produktie van lederen meisjesschoe nen daarentegen steeg met 8 tot 1.903.000 paren. Een opmerkelijk verschijnsel is het sterk verminderde gebruik van lede ren zolen bij kinderschoenen (23,1% minder dan in 1957) en bij werk schoenen e.d. (23,6 minder dan in 1957) en het gestegen gebruik van deze zolen bij lederen damesschoe nen (10 meer dan in 1957) en sandalen (22,1 meer dan in 1957). De waarde van de invoer van schoeisel in 1958 daalde ten opzichte van 1957 met ca. f 3.300.000.- tot f 21.155.000.-. Merkwaardig hierbij is dat het aantal ingevoerde paren toch nog enigszins (n.l. met ca. 86.000) is ge stegen. Hieruit blijkt, dat bij het in gevoerde schoeisel een belangrijke verschuiving naar het goedkopere genre heeft plaatsgevonden. Zo daalde - naar uit gegevens van het C.B.S. blijkt - de gemiddelde prijs van de ingevoerde lederen da messchoenen van f 16.40 in 1957 tot f 15.40 in 1958; bij de lederen herenschoenen was deze daling zelfs In de maand november zullen wij in ons blad enkele weken achtereen een prijsvraag publiceren, die niet alleen voor onze le zers, maar ook voor onze adverteerders bijzonder aantrekkelijk is. Deze prijsvraag zal bestaan in een z.g. foto-puzzelwedstrijd, die aan iedereen gelijke en evenveel kansen biedt. Het aantrekkelij ke van deze puzzelwedstrijd is, dat er geen geleerdheid, woorden boeken of encyclopediën aan te pas komen. Geduld en een scherp oog zijn hier beslissend, zodat al onze abonnees van 8 tot 80 met succes aan deze prijsvraag kunnen deelnemen. Deze foto-puzzelwedstrijd bestaat uit twee delen. De ene helft bestaat uit foto's van zaken en bedrijven (in- of exterieur) in ons verspreidingsgebied en de andere helft uit advertenties van deze zelfde zaken en bedrijven. Het gaat er nu om uit te kienen welke foto bij welke advertentie hoort. Om u een klein handje te hel pen wordt elke foto voorzien van een kleine aanduiding in de vorm van een onderschrift, dat bestaat uit een of meerdere woor den of ook wel alleen maar uit een getal. Deze woorden of dit getal komen echter ook voor in de advertentie van de betreffende firma zodat elke deelnemer met geduld en goed lezen de juiste combinaties za? kunnen vinden. Onze fotograaf is vandaag begonnen met het maken van foto's in Waalwijk en van hieruit zal hij de andere gemeenten gaan be zoeken, zodat we in november kunnen gaan starten met een hele stapel foto's, die we dan in gedeelten zullen publiceren. Belangrijk voor u is natuurlijk de vraag: Wat is ermee te winnen? Bij een prijsvraag gaat het immers altijd om de knikkers en daar om hebben wij dan ook gemeend voor deze bijzondere wedstrijd een aantal aantrekkelijke prijzen beschikbaar te moeten stellen: prijzen van f 50.—, f 25.—, f 15.—, f 10.— en f 2.50 met daarnaast nog prijzen in de vorm van boeken. Voor we gaan starten in november komen we nog uitvoerig op een en ander terug. zeer aanmerkelijk, n.l. van f 21.60 in 1957 tot f 17.35 in 1958. Het ontbreken van volledige en concrete gegevens omtrent lonen en andere kostprijsbepalende factoren in de naar Nederland exporterende landen - m.n. Italië - maakt het moeilijk om te beoordelen in hoeverre hier van dumping sprake is, doch het is op vallend, dat de buitenlandse schoen industrie ondanks de invoerrechten in Nederland (bij lederen dames- en herenschoenen b.v. 24 of naar keuze van de importeur f 5.75 per paar) in staat is met de Nederlandse op zodanige wijze te concurreren. Bij de uitvoer steeg zowel het aan tal paren (met ca. 230.000 paren) als de waarde (met ruim f 1.400.000.-). Ten gevolge van de daling van de productie en de stijging van de uit voer bij vrijwel gelijkblijvende in voer (naar het aantal paren), kwa men uiteraard minder paren beschik baar voor binnenlands verbruik, dat ten opzichte van voorafgaande jaren toch nog enigszins toenam. Hierdoor konden de vrij grote voorraden, die aan het eind van 1957 nog bij indu strie en handel aanwezig waren, be langrijk worden ingekrompen. De vooruitzichten voor 1959 zijn dan 68). Natuurlijk zag brigadier Piet wel, dat er iets misliep, doch hij stond daarin niet alleen. Niemand minder dan de kundige kapitein von Ivöpenick had de zaken even eens volkomen door. „Het gaat niet volgens plan", grpmde de ka pitein. „Mij lijken enige maatre gelen hier wel op zijn plaats." Toen zette hij een geweldige keel op en brulde: „Stormaanval met het geweer over het perron! Ge richt spervuur op elevatie zeven, drie organieke streken vóór de locomotief!" Deze taal moge abacadabra lijken voor de niet- deskundigen, maar voor de sol daten van het Slavonische leger was het begrijpelijk genoeg. On versaagd stortten de dappere ke rels zich naar voren om onder krijgshaftig gebrul een knette rend vuurwerkje af te geven uit hun antieke ganzeroertjes. De be doeling was in elk geval best, al zat er dan niet veel leven meer in het kruit, wat misschien wel ge weten moet worden aan sabota ge. Toch was de hele geschiedenis angstaanjagend genoeg, want zel den zullen er soldaten zijn gezien, die nóg grimmiger keken en nóg vaster hun mannelijke kaken op elkaar klemden. Natuurlijk be merkte de machinist van de trein ook wel, dat er iets bijzonders aan het handje was op het anders zo rustige stationnetje van Otto- burg. „Mot je zien, Kees", lachte de brave borst tot zijn stoker. „Operatie Kukeleku! Het leger van Slavonië is bezig met zijn herfstmaniuvers!" Ja, nu had den ze nog lol genoeg, die stoker en die machinist. Ze zouden ech ter vast niet zo gelachen hebben, als ze geweten hadden wat de ka nonnier der tweede klasse van het korps artillerie in zijn schild voerde... Feuilleton van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: Herman Antonsen 38) Dit was niet de onstuimige liefdes verklaring van een jonge man. Het was veeleer die van een ernstige be schaafde man van de wereld. Het was hard hem voor het hoofd te moeten stoten, doch Gwynne begreep, dat 't nu tijd was om een eind te maken aan verwachtingen waarover hij gespro* ken had. Wat hij van haar vroeg was iets onmogelijks. Dat moest ze hem zeggen. Ze hief het hoofd op en keek hem aan. En nog voordat ze een woord gezegd had, wist Julian, dat zijn droom voorgoed ten einde was. „Ik geloof, dat je de beste vriend bent, die ik op de wereld bezit, dok ter Faust", zei ze heel rustig. „Ik zal dat blijven geloven. Maar wat je daar vraagt, is onmogelijk. Toe, doe je best, dat te begrijpen." Ze keken elkaar zwijgend diep in de ogen. Heel lang. Uit de hare sprak een lijden, dat niet aan een meisje van negentien jaar paste en het trof de man met geweldige kracht. Hij liet haar handen plotseling los en nam zachtjes haar kin in zijn hand. „Ik begrijp het", zei hij ernstig. „En dat hoofdstuk van mijn leven is dus afgesloten. Ik zal er nooit meer over spreken.... Waar zullen we het dan nu over hebben? Op dit plekje moeten we wel aan het praten blijven. Breng jij dus het balletje eens aan het rollen, dan doe ik dadelijk mee." Ze maakte zich met een rukje los I en trachtte door haar tranen heen te glimlachen. Toch kon ze die niet j langer bedwingen. „Dat is... een... j een moeilijk karweitje", stamelde ze. I „Ik lijk wel alles, waarover ik vroe- ger te praten wist, vergeten te zijn, dokter Faust." „Nou, dan zullen we het daar over eens samen hebben", zei hij met geforceerde grappigheid. „van nu af aan moet het weer gewoon Julian zijn, als ik je bes te vriend moet wezen. Verban me om mijn grijze haren liever niet naar de grootvadersklasse! Ik ben erg gevoelig op dat punt!" Hij streek met een grappig lachje langs zijn grauwe slapen. Gwynne was nu in staat, dat lachje met minder verlegenheid en natuurlijker te beantwoorden. „Grootvader, zeg dat wel!" zei ze smalend. „Ik geef graag toe, dat je een uur geleden er nog als een wilde uitzag, maar nu zou ie- dereen je voor een recruut aan zien in dat pakje. Jonge matro zen noemen ze recruten, weet je, Julian?" „Ik geloof, dat je de term ver keerd gebruikt. Recruten horen thuis in het leger, niet bij de ma rine, onwetend schaap, dat je j bent." Ze hielden zich in de gegeven omstandigheden allebei goed en toen Robin uit de liut van Inez terugkwam en zich bij hen voeg de, hadden zc 't blijkbaar samen heel druk over iets grappigs, zo even door Gwynne gezegd. Maar toen zc zijn voetstappen in 't zand hoorde, sprong ze vlug overeind. „Hoe gaat 't met Inez?" vroeg ze benieuwd. „Heeft ze me soms nodig?" „Ze schijnt 't heel goed te ma ken", was het stugge antwoord. Haar tweede vraag liet hij onbe antwoord. Hij keek haar ook niet aan. Hij richtte zich op dezelfde stugge wijze tot de dokter. „Ik zou zo denken, dat we eens aan eten moesten denken. Waar is jullie vuur? We moeten zorgen dat het vannacht niet uitgaat." „Ja, wijs het me even, Julian", zei Gwynne. „Ik ben een uitste kende kokkin, vraag het maar aan Robin. Ik kan een heerlijk maal van alles en nog wat klaar maken. Kom, laten we samen aan de gang gaan." Haar dappere poging om opge wekt te doen, werd een groot suc ces. Ze rakelde de gloeiende ko len in Julian's hut op, roosterde broodvruchten, snipperde met 't zakmes van Robin bananen, zette in een oude ketel een der eer ste vondsten van de dokter water op het vuur en gaf aanwij zingen over de bereiding van de voor Inez bestemde cocosmelk. Vervolgens moesten ze de kost bare kinine, die ze nog over had den, nazien en in porties verde- len. Dat was het werk van Julian. Hij strooide een beetje op een boomblad en verzocht Gwynne, dit aan Inez te brengen. Ze vond haar nicht in zittende houding met felrode kleurtjes op haar wangen en fonkelende, groenach tige ogen. Aan Inez Maitland was geen enkel spoor van terugge keerd geluk te bekennen. Ze maakte op Gwynne de indruk van een woedende tijgerin, op het punt haar sprong te wagen, toen deze met een halve cocosnoten- schaal in de ene en het blaadje met kinine in de andere hand, de hut binnen trad. „Ik heb iets voor je meegebracht tegen de koorts", zei ze vriende lijk. „En deze melk neemt de lelijke smaak er van helemaal weg. Het spijt me, dat ik je vragen moet het in te nemen, want ik weet dat het afschuwelijk bitter smaakt." „Wat is het dan?" vroeg Inez, het meisje woedend aanstarend. „Kinine lieve. Toe, mors er niet mee. Ieder korreltje is hier zijn gewicht in goud waard. „Waar heb je dat goedje van daan? Soms een drogist hier in de wildernis gevonden?" vroeg ze spottend. Gwynne hield zich of ze het niet merkte en herhaalde de ge schiedenis van de scheepskist. Inez luisterde toe met 'n nors gezicht. „Ik moet het niet hebben!" schreeuwde ze, 't blad met zijn kostbare inhoud over de grond gooiend. „En je melk net zo min, en jou helemaal niet! Ga met je huichelachtige, schijnheilige ge zicht uit mijn ogen, gemeen on dankbaar schepsel! Ga maar te rug naar de plek waar je met de man die mij toebehoort, al een week lang gewoond hebt. Denk je niet, dat ik begrijp dat je Robin van mij wilt..." „Houd je mond, Inez! Ik laat me zulke dingen niet door jou zeggen, zelfs niet, al ben je nog zo ziek! riep Gwynne veront waardigd uit. „Als je het waagt, dit nog eens te zeggen..." Inez wierp zich voorover in de bladeren, trok zich de haren uit het hoofd en kreeg een zenuw toeval. Gwynne zag het terstond aan haar gevlekte gezicht. Ogenblikkelijk snelde ze weg om de dokter te halen. JULIAN PRAAT MET INEZ. Die nacht was er veel te doen en Julian noch Gwynne konden zich een ogenblik rust gunnen. Inez had hevige koorts gekregen en met hun beiden konden ze haar nauwelijks op het geïmpro viseerde bed houden. Ze ijlde als een krankzinnige, zei dingen die het meisje een rilling bezorgden en haar een blos van verontwaar diging naar de wangen joegen. (Wordt vervolgd). t f I .1 .ji 11 t l L&J.1.40iiiLtóïlJUfi Ut>D AVAN =■=-BBC

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2