De Echo van het Zuiden DRUNEN V LIJMEN WASPIK Sprang-Capelle fëieuwkuijk Franse Wintermantels KVSantei-costuums HAUTE COUTURE modellen MODEHUIS Markt 17 Telef. 7213 's-Hertogenbosch Elshout Capelle Sprang Er zal wel heel verschillend geoor deeld zijn over het blijspel waarmee het Rotterdams Toneel vrijdagavond in Musis Sacrum het nieuwe seizoen van de Waalwijkse Kunstkring open de. Niet gering, dunkt mij zo, zal het aantal mensen zijn geweest dat de hartgrondige ontboezeming heeft los gelaten: als dat 100% culturele wol is, dan zou ik wel eens katoen willen zien! En inderdaad, een zuiver wollen culturele jas was het niet, die wij vrijdagavond hebben aangeboden ge kregen. Er zat nogal wat katoen doorheen, waarmee ik uiteraard niets kwalijks wil beweren van katoen, dat vele voortreffelijke eigenschappen bezit, vooral in deze tropische zomer dagen, maar als men met wol adver teert, moet men geen katoen verko pen, ook niet al is het nog zo warm. Het ging er in dit „blijspel" van Jeremy Kingston bijzonder openhar tig aan toe en de schrijver heeft zich bepaald niet beijverd zekere gevoe lens bij het publiek te ontzien. Het brokje hedendaagse jeugd in het Lon- dense sousterrain liet er werkelijk geen twijfel over bestaan, dat het overhoop lag met elkaar, met zichzelf en met de moraliteit in het vekeer tussen man en vrouw. Van preutsheid had deze verzameling halfwas-artis- ten echt geen last. Ik twijfel er geen ogenblik aan of de heer Kingston heeft ons in dit stuk een waarheidsgetrouw tijds beeld voorgezet en ook hier zou men kunnen zeggen, dat de werkelijkheid nog veel schokkender is dan de wildste fantasie. Helaas. „Niets mee te maken" was verre van een truc foto en nergens ook was het beeld gere toucheerd of overtekend. Het geeft de alom bekende harde en naakte realiteit, die nu eenmaal zo is 'en waaraan men niet met rose verf moet gaan schilderen, wil men tenminste de zozeer geliefde maar weinig in praktijk gebrachte waarheid dienen. Een andere vraag is: bestaat er behoefte aan om coram publico der gelijke maatschappelijke en morele excessen te ensceneren? Is een dergelijk toneelspel, dat ons confronteert met een schokkend en soms zelfs dégoutant negativisme, nog wel onder te brengen onder het bordje „culturele rijkdom"? Om op deze vragen antwoord te geven zou den we ons moeten gaan verdiepen in een culturele waardebepaling, waarvoor ik echter dit dagboekblad niet de aangewezen plaats vindt en dat mij bovendien veel te ver zou voeren. Wel zou ik willen stellen, dat niet alleen dagene ivd¥ bekoortbehaagt en streelt de cultuur én de kunst uit maakt. Ook in het bovenmate schok kende, het zeer sterk geëmotioneerde en het cruë zelfs kunnen een moge cultuur en 'n grote kunst op sublieme wijze gestalte krijgen. Helaas menen veel (pseudo)-kunstenaars aan deze opvatting, die alleszins gezond en verantwoord is, een soort vrijbrief te mogen ontleenen tot het cultiveren van een artistiek nihilisme, waarbij zij zich nauwelijks of niet bewust zijn van de onverenigbaarheid der woor den „kunst" en „nihilisme". En een groot aantal critici blijkbaar ook niet, want wat ons vandaag de dag als kunst en cultuur wordt voorgescho teld, kan lang niet altijd de toets der artisticiteit, die altijd positief is of dit althans moet zijn, kan doorstaan. Maar goed, we hebben dit in we zen eigenlijk trieste blijspel „Niets mee te maken" voorgezet gekregen in het kader van een culturele manifes tatie. Ik ben er niet van onderstebo ven geweest, want het stuk had geen „poids". Het gaf ons een flard uit de nogal onevenwichtige handel en wan del van een brok moderne jeugd en was als zodanig ergens wel interes sant, maar de allure van een diepe en aangrijpende artistieke bewogen heid had het zeker niet. De schrijver heeft dit leven met één oog dicht be keken, met het gevolg dat hij een plaatje zag zonder diepte, zonder perspectief. Het was de jeugd ge fotografeerd in een geestelijke bikini. Wat we wel gezien hebben is voortreffelijk toneelspel van mensen, die niet alleen het vak verstaan, maar die aan hun bekwaamheid ook nog dat weten te geven, wat boeit en ontroert en wat hen derhalve tot kunstenaars bestem pelt. En zo gezien hebben we toch wel van kunst kunnen genieten én mogen we zeggen dat we ons vrijdagavond op het culturele vlak hebben bewo- Overigens moeten we ons over dit stuk echt niet te veel opwinden, want tenslotte worden we dagelijks met dergelijke cultureleproducten ge confronteerd. Films als „Les 7 ri- cheurs" en „Zij die van de zonde le ven" en de tientallen andere cellu- loidverhalen uit de rode schmier lampen-buurt van Parijs, Place Pi- galle, zijn au fond nog veel dégou- tanter en zij worden afgedaan, zelfs door de Kath. Film Centrale, met toegang 18 jaar. So what? De amusementssector rommelt nu eenmaal graag in de z.g. pikante kant van het leven en dat zij dat met enorm succes kan blijven doen, ligt alleen maar aan het „hooggeacht pu bliek" dat in comfortabele stoelen en een zak frites in het knuistje hoog lijk geniet van dit vaak smakeloze gedoe. Wat ik het bestuur van de Kunst kring wel in hoge mate kwalijk neem is, dat het dit stuk ,J4iets mee te ma ken", zonder enige leeftijdsbeperking heeft geprogrameerd. Een kunst kring is geen patronaat, maar het gaat toch niet aan dat men een stuk als dat van vrijdagavond doorgemoede- reerd voorzet aan jongens en meisjes van 14, 15 en 16 jaar, laten we nu even wel wezen. Er had toch min stens op de programma's vermeld moeten staan dat dit stuk voorbehou den was voor volwassenen. Dat dit niet gebeurd is, kan twee oorzaken hebben: 1onze kunst-scouts hebben het stuk niet vooraf gezien, waarbij ik dan zou willen opmerken, dat het toch wel aanbeveling verdient dat men zich van tevoren op de hoogte stelt van de merites van een stukb) men is dit stuk wel van tevoren gaan zien, maar men heeft het daarna niet no dig geoordeeld om een leeftijdsgrens te stellen. Dit laatste zou nog erger zijn dan het eerste. Geertruidenberg S.J. MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 82e JAARGANG No. 7J GYMNASTIEKZAAL WORDT UITGEBREID. Naar wij vernemen zijn de plan nen voor uitbreiding en verbetering van de gymnastiekzaal alhier, in een vergevorderd stadium. De zaal zal naar alle waarschijn lijkheid de nodige uitbreidingen on dergaan, moderner worden inge richt, terwijl ook de aankoop van nieuwe werktuigen wordt overwo gen. S.H.J. 50 JAAR. Volgend jaar zal de gymnastiek- en atletiekvereniging SHJ haar 50- jarig bestaansfeest vieren. Er be staan plannen om deze viering groots op. te zetten. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN S.H.J. De wedstrijden voor de jaarlijkse clubkampioenschappen van SHJ zullen dit jaar plaats vinden op 28 september voor de senioren en op 29 september voor de jongens en meisjes van 14 tot 17 jaar. S.H.J.-NIEUWS. Ook een afdeling gymnastiek voor gehuwde en ongehuwde dames bo ven de 25 jaar. Drunen's grootste sportvereniging SHJ zal in oktober weer worden uitgebreid met een nieuwe afde ling n.l. de afdeling gehuwde dames en dames boven de 25 jaar. Er blijkt voor deze afdeling welke ook door de Bond wordt geacti veerd een goede belangstelling te bestaan. Uit de vele verzoeken die de laatste tijd bij SHJ zijn binnen gekomen zal het in Drunen zelfs zo zijn, dat het in een behoefte voorziet. Men heeft voor deze afde ling al een prima leidster aange zocht en op 13 oktober zal met de oefenavonden worden gestart. De oefenavonden zijn van half oktober tot half april iedere dinsdag van half negen tot tien uur. De contri butie is vastgesteld op vijf gulden per maand. De aanmelding kan ge schieden bij het bestuur, waar ook alle verdere inlichtingen zijn te bekomen. De adressen der bestuur- deren zijn de volgende: W. Roozen, Grotestraat 217; W. v. Stokkum, Burg. v. d. Heyden. straat 57; Mej. Dini v. d. Heyden, Stations straat 28; W. Vissers, Torenstraat 47; H. Portier, Wilhelminastraat 17; Fr, Pijnenburg, Torenstraat. NATIONALE BOSLOP. De 15e Nationale Bosloop welke in Drunen dit jaar weer wordt ge houden om de Grote Prijs van de Langstraat is bepaald op 27 sep tember. De Bosloop wordt gehou den in de fraaie omgeving van het kampeercentrum De Klinkaert. RENNERSNIEUWS. In de Ronde van Vlijmen werd Tini v. d. Lee gisteren no. 7. V. d. Lee heeft geruime tijd met v. Denen aan kop gelegen. In de voorlaatste ronde werden zij door een groep van 8 ingehaald en bij de eindsprint werd v. d. Lee als 7e geklasseerd, ^WVVVWVVVWW^^/VVVVV») men dank gebracht voor zijn begeleidend orgelspel en zijn benijdenswaardige wijze waarop hij steeds een passend geestelijk lied in aansluiting op de preek laat horen. Moge het hem gegeven zijn nog vele ja ren in goede gezondheid zijn werk als or ganist te kunnen verrichten, ter ere van Hem wiens werk en lief en dierbaar is. K. V. P. A.s. dinsdagavond zal om 8 uur in café G. van Oyen voor de leden van de K.V.P. een algemene vergadering gehouden wor den. De aftredende bestuursleden stellen zich weer beschikbaar. Afgevaardigden voor de Statenkringvergaderingen zullen worden gekozen. Het zittende bestuur doet vooral een beroep op de jongere leden, te meer daar in verband met komende acties de werkgroepen belangrijk dienen te worden uitgebreid. STATIEDAG. Door de O.L.Vr. Schuts werd op gebrui kelijke wijze de statiedag gehouden. Om 8 uur werd door de Gildehecr de Z.E. Heer Pastoor, aan het Maria-altaar een H. Mis opgedragen. Na de H. Mis gezamenlijk ontbijt möt een korte vergadering. In de voormiddag hebben de gildebroeders el kaar bekampt om de fraaie prijzen. Tegen de avond kwamen de vrouwen en verloof den en bleef men tot laat gezellig bijeen. STRAATVERLICHTING. Na maanden werk is de straatverlichting, die ondergrondse leiding heeft gekregen, klaar gekomen. Behalve dat de verlichting veel intensiever is geworden, is het dorps- aanzien tegelijk heel wat verfraaid. Sierlijke iichtmasten staan aan weerszijden van de weg ter yervanging van de houten gevallen met laag hangende draden. DE RONDE VAN VLIJMEN. Gisteren werd in Vlijmen de tweede Ronde van Vlijmen verreden voor Ama teurs en Nieuwelingen. De ronde was ten bate van de Ouden van Dagen te Vlijmen. Het comité van Ouden en Dagen werkte spontaan mede om de contanten van deze wedstrijd te innen. De belangstelling was ondanks het feit dat de voetbal rolde nog vrij groot. Om 1 uur vicj het startschot voor ongeveer 90 Nieuwelingen. Spoedig kwam er volop strijd, maar telkens slaagde ltci pe loton erin de uitlopers in te halen. Na ia ronden zagen we enkele uitlopers waaronder Hairwasser uit Den Dungen. de favoriet van Vlijmen, maar van Dongen uit Made en Libregts uit Made gingen mee en het duurde niet lang of het peloton kwam weer gesloten door. In de laatste ronden kwam er meer leven in de strijd en ten slotte werd de uitslag als volgt: 1 Stam; 2 v Dongen; 3 Hairwasser; 4 Basten; 5 Geloof; 6 Libregts: 7 v Boxtel; 8 Tiegelen; 9 Verbaast; 10 Stolk 11 Cooiv.- mans; 12 van Wijk; 13 Buuts, 14 Aarts; 15 Hagemans; 16 Pennings; 1. Poppel. Om 3 uur viel de start voor de Amateurs. Alvorens de wedstrijd begon sprak Bui ge- meester Hoefnagel een welkomstwoord tot de renners en hoopte op een sportieve stiijd. Het publiek dankte hij voor de opkomst bij deze ronde ten bate van de Ouden van Da-, gen. Daarna vertrokken ruim 30 renners, waaronder de favorieten voor eigen plaats L v d Ven, v d Griendt, v d Lee, W aal raven en de Vries. De eerste ronde ging reeds in een hoog tempo en het duurde niet lang of er vormde zich een kopgroep waaronder alle bovengenoemde favorieten. Na 13 ronden ging Aanraad aileen weg en wist 20 ronden een voorsprong van 400 m te houden. '1 oen kwamen enkele renner naar yoren en van der Lee wist zich bij de koplopers te voegen. Het duurde niet lang of v d Lee ging alleen weg en met nog 33 ronden te rijden groeide steeds zijn voor' sprong. Maar toen de kopstukken \an de ronde inzaken dat het gevaarlijk werd, ging Mesters op v d Lee af en het duurde nog enkele ronden of v d Lee werd ingehaald en met z'n tweeën gingen zij verder. Met nog 30 ronden steeg de spanning in top; 5 renners sprongen uit het peloton weg, Balvert, Bruure, Swaneveld, Verslraten en de Vries. Het was een moedige achter-, volging die succes had, wan na enkeie ronden werden de vluchtelingen opgepikt en met nog 5 ronden probeerde v d Ven met man en macht bij de koplopers te ko men, maar moest steeds het kopwerk doen, zodat zijn pogen faalde. Met nog 2 ronden voor de boeg sprong Breure alleen weg en pakte nog een goede premie, maar in de laatste ronde was Swanenveld hem iets te vlug af en werd winnaar. De uitslag 1 Swa nenveld; 2 Breure; 3 Sythof; 4 Dcenen; 5 Coehorst; 6 Balvert; 7 v d Lee; 8 Ver straten; 9 v d Klooster; 10 Aanraad; 11 Vespen; 12 Mesters; 13 de Rooij; 14 Schu- ling; 15 Peters; 16 Veldhoven; 17 Mcul- wijk; 18 v d Sande; 19 Heertum; 20 We- terings; 21 Walravens. Na afloop werd dank gebracht aan renners en publiek voor de op komst in Vlijmen en Burgemeester Hoef nagel voor zijn medewerking en verder aan Politie, EHBO enz. HERWONNEN LEVENSKRACHT. De speldjesdag te Vlijmen voor Herwon nen Levenskracht, bracht een mooi bedrag op n.l. f 133.10. AGENDA. Maandag 14 sept.: 4.30 uur: Drunense Balletschool. Hoge Braken. 7.30 uur: Trainen TTVD, Grotestr. 8 8 uur: Clubavond Steeds Hoger, v. d. Geit Dinsdag 15 sept.: 7 uur: Trainen DVC-junioren. 7 uur: Dansles, Hoge Braken. 8 uur: Clubavond O.O.G., café v. d. Geit. 9 uur: Dansles, Hoge Braken. Woensdag 16 sept.: 7 uur: Trainen DVC-senioren. 7 uur: Trainen Volleybalclub 8 uur: „De Vikings", 14 jaar, Hoge Braken. 8 uur: Clubavond DVP, café Klerks 8 uur: Clubavond OOO, café Els- hout. 8 uur: Clubavond Nooitgedacht, café v. d. Geit. 8 uur: Clubavond Prins Bernhard, Hotel Royal. Donderdag 17 sept.: 7 uur: Trainen DVC-junioren. 7.30 uur. Trainen TTVD, Grotestr. 8 8 uur: Repetitie Cantabile. DANSLES. Evenals andere jaren geeft de Dansschool Leenders uit Den Bosch in Drunen weer een danscursus. De cursus begint heden maandag 14 september. Als cursusavond is vast gesteld maandagavond. 12VS jaar organist n.h. kerk. Het is dezer dagen 12V£ jaar geleden dat de heer H. C. v. d. Hammen te Waal wijk als organist werd benoemd van de Ned. Herv. Kerk alhier. Dit feit werd 1.1. zondag door Ds. Schuurman met een kort woord gememoreerd, en namens kerkeraad en kerkvoogdij werd de heer v. d. Ham- GESTADIGE GROEI VAN „MARIËN- KROON". Samenwerking met abdij Bornhem. De stilte, die reeds zovele jaren rond de abdij „Mariënkroon" te Nieuwkuijk hangt, is wreed gestoord. Maar de paters en broe ders zijn verrukt over het tikken met de troffels en het kloppen van de hamers. Want eindelijk zullen zij in het bezit gaan komen van een nieuwe vleugel, door de gestadige groei van de communiteit zo noodzakelijk geworden. 25 Jaar geleden wa ren er slechts drie priesters op Mariën kroon. Op dit ogenblik zijn er niet minder dan 56 priesters. Met de fraters en broe ders er bij omvat de communiteit 80 per sonen, aldus de prior, doctor Pascalis Ver meer. Niet het minst door de medewerking van de Stichting „Vrienden Mariënkroon", vet rijst er aan de Nieuwkuijkse abdij een nieuwe vleugel, waarin 42 slaapkamers, een refter en een keuken worden ondergebracht. Rond nieuwjaar zal de nieuwbouw worden voltooid. Priesters en broeders hebben dan een waardig onderdak. „Het is uiteraard niet altijd zo, dat de Communiteit op volle sterkte is", vertelde de prior. „Vier van on ze priesters verblijven gewoonlijk in Oos tenrijk, waar zij zijn ingeschakeld bij het werk van Oostpriesterhulp.. Drie van de paters verblijven aan de Curie in Rome. In de vacantietijd komen zij echter gewoon lijk naar Nieuwkuijk en dan moet er voor hen plaats zijn". De nieuwbouw bekijkende kon de prior één ding maar niet begrpen. Elke burger die een huis bouwt, zo zei hij, geniet een rijkssubsidie. Ook de paters hebben gepro beerd subsidie te krijgen, want wat doen ze anders dan een huis bouwen. Volkomen tevergeefs hebben zij echter bij verschillen de instanties aangeklopt. Dergelijk bouw-, werk scheen te vallen onder de afdeling „Kerkbouw", waarvoor de normale rijks subsidie niet wordt gegeven. "Een nieuwe periode is voor de abdij ook ingegaan in die zin, dat er nieuwe samen werking tot stand is gekomen met de Bel gische Bernardijner Abdij te Bornhem. Om het korps priesters zo efficiënt mogelijk te kunnen laten werken, wordt de filosofie (2 jaar) voortaan gedoceerd op de Abdij te Bornhem. De theologie (5 jaar) is geves tigd op Mariënkroon. „Het is een gelukkige samenwerking", stelde de prior vast. Waar er anders op elke abdij twee staven docen ten nodig zijn, kan nu worden volstaan met één. Konden de paters zich zelf bedrui pen, door de sterke groei van de Commu niteit: de Abdij van Bornhem is kleiner, maar door de samenwerking nu ook leven diger. de Rijvereniging „De Margrietruiters" jl.l zaterdagavond alhier haar jaarlijkse demon stratie met medewerking van de Giessen- ruiters. De liefhebbers van de edele paar densport hebben weer volop kunnen genie ten van de prachtige staaltjes van rijkunst die te zien gegeven werden. Het varierende programma werd keurig afgewerkt en een en ander was zeker weer een mooie propa ganda voor de ruitersport in het algemeen. OPBRENGST COLLECTE. De onlangs in de gemeente gehouden col lecte voor het Kon. Wilhelmina Fonds-Kan kerbestrijding heeft de som van f 466.25 opgebracht. DE PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN. Na de zomervacantie vergaderden de da mes der afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen wederom in een'lokaal der Landbouwhuishoudschool. De presidente mej. Rijken heette alle dames van harte welkom en sprak in het bijzonder ccn woord van welkom tot de spreker op deze vergadering, de heer van Broekhoven. Nadat men het bondslied had gezongen werd overgegaan tot behandeling van de huishoudelijke zaken, waarna de heer van Broekhoven, vertegenwoordiger van de Set- tcr-Set kousenfabriek het woord verkreeg. Spr. deelde mede, dat het hem een ge noegen was aan de vergadering iets te mo gen vertellen, waarmede zij allen te maken hadden, nl. de nylonkous. Reeds in 1927 waren geleerden bezig scheikundig een ve zel te produceren, die zij vezel 66 noem den en waarin verscheidene koolstof-atomen verwerkt waren. Het voornaamste product waaruit de nylons gemaakt worden is spot goedkoop in het land te bekomen nl. steen- koolteer. Dat de kousen nog zo duur zijn ligt aan de dure machines waarmede ze vervaardigd worden. Spr. liet een klos ny londraad zien. De naam nylon heeft niets te maken met bestanddelen waar het uit vervaardigd is, o.a. benzol, steenkoolteer en andere chemische stoffen. Dupont en Ne mours in Amerika hadden een product ge leverd dat in vloeibare toestand gedrenkt met hars geen vocht opnamen en door de harslaag geen slijtage vertoonde. De spin- doppen zijn zeer kostbaar van platina. In 1938 kwamen er al nylon tandenborstels, vislijnen enz. op de markt. Men had zich toen niet kunnen voorstellen, dat er ook nog wel eens nylon kousen of zoals nu truitjes en onderjurken gemaakt zouden kunnen worden. In Duitsland heet hetzelfde product Perion en in ons land Enkalon. Het kan dikker of dunner zijn getwijnd of getwist. Men kijke dan maar naar de boord van een kous. Twisten is in elkaar draaien van draad; twijnen het in elkaar draaien van meerdere draden. Men heeft vlakbrci-ma- chines, 32 kousen tegelijk afleverend of rondbrei-machines, 1 kous. Zulk een ma chine kost f 200.000. Vandaar de duurte van de nylonkousen. Eveneens hoorde de vergadering over 48 gauge/30 denier en de merken betreffende wijdte en sterkte. Na de pauze, waarin thee werd gedronken hield de heer van Broekhoven een hersen- gymnastiekwedstrijd tussen 2x6 dames. Een ploeg won deze wedstrijd met 1 punt voorsprong. De beloning was voor elk der winnende dames een paar nylonkousen, af te halen bij de fa. Kieboom, die in samen werking met het bestuur der plattelands vrouwen deze avond had gearrangeerd. Mej. Rijken dankte de spr. hartelijk voor zijn heldere uiteenzetting. Vervolgens kan men voor de actie „Ons eigen huis" f2.- storten. Het is nl. de bedoeling dat het bondsbestuur een eigen tehuis krijgt in den Haag. Verder werd medegedeeld dat er a.s. dinsdag een cursus huishoudelijke voorlich ting zal aanvangen en wel van 7 tot 9.30 u. Hiervoor kunnen nog enkele dames zich op geven. Het cursusgeld bedraagt voor 6 les sen f 2.50. En dan is er, aldus de presiden-. te, één lid die van het begin der oprichting tot heden actief lid is geweest, altijd hielp, thee zette of bloemen schikte en steeds als er een beroep op haar gedaan werd, ja zei. Dit lid is nu voor de laatste maal in ons midden, n.l. mevr. v. d. Hoek. Wij danken haar voor alles wat zij voor ons gedaan heeft en wensen haar in haar nieuwe woon plaats het allerbeste toe en als blijk van onze waardering willen wij haar een tegel geven met ons bondsinsigne. Mevr. van den Hoek dankte voor de ondervonden vriend schap en hoopt dat zij het in Assen net zo gezellig zal vinden als in Capelle. Tot slot werd het Brabants volkslied gezongen en werd de vergadering met een kort dank woord door de presidente gesloten. Vermel den wij tenslote nog dat in de pauze de fo to's die gemaakt waren van de zomerreis werden bezichtigd en degene die er inte resse voor heeft kan ze bestellen bij mevr. Waverijn. DE LUCHTVAART. JAN DE ROOIJ-GROEP WINT OPNIEUW DISTRICT-SPORT- KAMPIOENSCHAP. Zaterdag 12 september vonden te Breda de Districts-sportwedstrijden plaats voor de padvindersgroepen in District West-Bra bant. die een machtige eindsprint inzette en met een grote voorsprong als eerste de eind streep passeerde, waar hij door zijn en- thousiase clubgenoten op de schouders werd genomen. Met grote spanning werd nu gewacht op de einduitslag en een luid gejuich barstte - j. los, toen Districts-Commissaris Versteeg kon De Jan de Rooy-groep alhier die het vo- mededelen dat dc woordcn van Hopman rige jaar kampioen werd en daardoor de wisselbeker in bezit kreeg, moest deze beker dus dit jaar verdedigen. De deelnemers waren in 3 groepen ver deeld: 11 en 12 jarigen, 13 en 14 jarigen en 15 jarigen en ouder. De wedstrijden om vatten 60 en 80 m hardlopen, kogelstoten, verspringen en 4 x 60 en 4 x 80 m estafette. Al spoedig bleek dat de strijd hoofdzake lijk zou gaan tussen de groepen Pels Rijken (Breda), Frederik Hendrik (Tilburg) en Jan de Rooij (Sprang-Capelle). Vooral bij het hardlopen werd zware strijd geleverd. In de eerste groep veroverden Ko Rijken en Carel Jan Weber voor de Jan de Rooij-groep een 2e en 4e plaats. In groep II wist Martien Vugts een eervolle 5e plaats te behalen en in groep III zorgden Kees de Cloe en Gé Vink voor een eerste en een derde plaats in het eindklassement. In het verspringen waren het Ko Rijken en Kees de Cloe die de eerste plaats ver overden, Gé Vink wist hetzelfde te berei ken bij het kogelstoten en Ko Rijken zorgde voor een tweede plaats. De spannendste ogenblikken leverden zo als steeds de estafettes op. In de eerste groep waren het Ko Rijken, Jan Treffers, Carel Jan Weber en Ad Schuwer, die voor de Jan de Rooij-groep na een felle race be slag wisten te leggen op de 2e plaats. Als hoogtepunt van de middag en te vens als slot van de wedstrijden kwam de estafette van de Senioren. Hiervoor had de Jan de Rooij-groep zijn zwaarste geschut op gesteld. Gé Vink startte het eerst en wist prachtig de leiding te nemen; Driek Hart man nam goed over, behield en kop en na een prima wissel ging Tonnie de Jong er in geweldig tempo van door, gaf de stok over aan de laatste man, Kees de Cloe, de Vries „We hebben de beker meegeno men naar Breda om hem even te laten zien, want wc zijn vast van plan hem weer mee terug te nemen naar Sprang", waren uitge komen, en dat de Jan de Rooij-groep met 62 punten opnieuw Districts-kampioen was geworden, met 12 punten voorsprong op Pels Rijken uit Breda. TIJDREDE. D.V. donderdag 14 september a.s. des avonds 7.30 uur zal in het gebouw van de Geref. Gemeente, Julianalaan 8, door Ds. C. Smits, Chr. Geref. predikant te Slie- drecht, een tijdrede worden gehouden. CHR. BOUWARBEIDERS. De afdelingen Sprang, Capelle en Waal wijk van de Ned. Chr. Bond van Hout- en Bouwarbeiders, komen heden, maandag avond 8 uur in het gebouw van dc Chr. Volksbond alhier in gezamenlijke vergade ring bijeen ter bespreking van een nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf. De heer J. van Eibergen, bondsvoorzitter zal in deze samenkomst de besprekingen inleiden. OVERPLAATSING. De heer Van Barneveld, opperwachtmees ter der Rijkspolitie alhier, is in gelijke func tie overgeplaatst naar Werkendam. Men ziet alhier de heer van Barneveld, die zich in elk opzicht een zeer verdienste lijk politieman betoonde, slechts node ver trekken. RUITERDEMONSTRATIE. Voor een flink aantal belangstellenden gaf De P.V. De Luchtvaart alhier hield j.l. zondag een wedvlucht vanuit Neufvilles, over een afstand van 112 km. De uitslag luidt als volgt: Oude en vroege jonge dui ven: A v Oosterhout 1; C Blok 2, 6; H v Campen 3; H Verduijn 4; P Nieuwenhui- zen 5. Late jonge duiven: C de Cloe 1, 4; A v Oosterhout 2, 3; H v Campen 5, 6, 7; H v Campen jr 8. A.s. zondag wordt de laatste wedvlucht van het seizoen gehouden vanuit Ghislain. Dit is de z.g. uitten- en pannenvlucht. De leden die voor deze vlucht geen duiven inzetten komen niet voor een prijs in aanmerking. Ook moet voor deze laatste vlucht alles afgerekend zijn, waartoe ook behoort de contributie. FLORALIA-TENTOONSTELLING. De oudercommissie der Kon. Juliana- school alhier, heeft besloten de jaarlijkse floralia-tentoonstelling te houden op 26 sep tember a.s. Op deze tentoonstelling komen wij in een volgend nummer nog nader terug. M.A.C. MARIJKE. De heren Metzke en van Thielen, leden van de M.A.C. Marijke alhier, wisten op een te Dussen gehouden oriënteringsrit be slag te leggen op de 2e en 3e plaats, terwijl de heer Stein voor de te Berkel-Enschot gehouden oriënteringsrit de z.g. Lekpot-rit, beslag wist te leggen op een 5e plaats. Op de jl. zondag gehouden oriënterings rit, uitgeschreven door de Tilburgse motor club, behaalden de heren Th. van Beek met 2 strafpunten en dhr. J. Versteeg met 4 strafp. resp. een le en 2e prijs. Vooral voor dhr. Versteeg is dit een opmerkelijke pres tatie, aangezien hij nog slechts korten tijd lid is van een motorclub. Tevens wist dhr. Versteeg beslag te leggen op de damesprijs voor de beste kaartleester, nl. zijn dochter Sjaantje. Zaterdag a.s. wordt deelgenomen aan de jubileum oriënteringsrit, uitgeschre ven door de motorclub De Slipper uit Utrecht. Wij wensen de deelnemers van Ma rijke het beste succes toe in deze rit. WANDELCLUB De wandelclub „Er op uit" heeft j.l. za terdag deelgenomen aan de Airborne wan delmars te Oosterbeek en wist beslag te leggen op een le prijs. genJV. MUTATIE RIJKSPOLITIE. De wachtmeester le klasse der Rijkspo litie, de heer B. Bras, alhier, is in gelijke functie benoemd te Oisterwijk. Dhr. Bras die in deze gemeente bekend staat als een uitnemende politie-man, ziet men ongaarne vertrekken. HUIZE „DE PINKSTERBLOEM". Huize „De Pinksterbloem" zal haar nieu we jaarprogramma openen op 20 sept. a.s. met een inleiding van de weleerw. heer ds. N. Steenbeek over „Oecumenisch denken en leven in de opvoedingssituatie van gezin en jeugdorganisatie". Aanvang half drie. Verder zijn voor dit seizoen de volgende bijeenkomsten gepland: 26 okt. 7.30 uur: „Het algemene concilie, hare taak en betekenis en de eenheid onder de christenen" door prof. dr. P. Smulders 7 dec. 7.30 uur: „De niet-katholieke christenheid en het algemeen concilie", door de weleerw. heer ds. L. Schellevis uit Waal wijk. 11 jan. 7.30 uur: „Wordt de Kerk mo narchaal bestuurd?" door de zeerecrw. zeer- gcl. heer dr. B. Speekenbrink. 12 febr. 7.30 uur: „Anglicaanse spiritua liteit en mentaliteit, verklaard uit het Com mon Book of Prayer", in besprek. 6 maart 2.30 uur: f,Israel en hare heils verwachting", door Rabbijn J. Soetendorp uit Amsterdam. 25 april 7.30 uur: „Het christelijk oos ten en het aanstaande concilie" door prof. dr. Zacharias. 20 mei 7.30 uur: „De oud-christelijke communiogedachte en het oud-christelijk gemeenschapsbesef" door de hoogeerw. heer dr. J. van Laarhoven van het Klein Semi narie te St. Michielsgestel. GEMEENTERAAD DE GAST VAN HILVARENBEEK. De vroede vaderen onzer gemeente maak ten eind vorige week een uitstapje naar Hilvarenbeek, waar hen in de voormiddag een hartelijke ontvangst werd bereid op het gemeentehuis, 's Middags bracht het gezel schap o.m. een bezoek aan het landgoed „De Utrecht". UITSTAPJE VAN OUDEN VAN DAGEN EEN BUITENGEWOON PLEZIERIGE TOCHT. Het comité dat zich onder voorzitterschap van de heer J. Rombouts dit jaar weer had ingezet om de bejaarden van onze plaat3 een uitstapje te bereiden, is wel zeer bij zonder in haar opzet geslaagd. De 83 ouden van dagen die aan de tocht .'."elnamcn wa ren aan het einde van de dag buitengewoon voldaan. Da stemming en de sfaer -waar onder de dag verstreek bleken trouwens al eerder op de dag een juiste graadmeter voor het succes van deze toch'.. De reis ging dit jaar naar Rotterdam, waar het gezelschap om 19 uur arriveerde. In de loop van de dag maakte men met een on derbreking voor de lunch een rondrit door de stad, waarbij men de diverse beziens waardigheden als het groothandebgebouw, het stadhuis, de Coolsirrgel er, dive'se stand beelden en monumenten bezichtigde. 's-Middags stond er een rondvaart door de havens van Rotterdam op het program ma, waarbij het gezelschap tocvalligerijs getuige was van het vertrek van de Staten dam. Tegen de avond, toen de bejaarden zich rond de koffietafel schaarden steeg de stemming ten top, mede ook door de pit-

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5