WAALWIJK FILMJOURNAAL Musis Sacrum Luxor Waalwijkse en Langstraatse Courant Optimistische klanken TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTRAAT 8 De troonrede, waarmede H. M. de Koningin dinsdag de nieuwe zitting der Staten-Generaal heeft geopend en die men elders in dit blad in zijn ge heel vindt, bracht ten aanzien van het te verwachten regeringsbeleid weinig nieuwe gezichtspunten. De lijn, die de nieuwe regering ten aanzien van de voornaamste punten wil volgen, had zij immers reeds in een nota aan de Tweede Kamer tot uitdrukking gebracht. De troonrede werd daar nu slechts een globale bevestiging van, al werden enkele voor het komende zittingsjaar te verwachten punten na der aangeduid. In de eerste plaats treft in de troonrede het optimistisch vertrou wen in een goede gang van zaken voor ons land. De economische ont wikkeling wordt gunstig genoemd, de samenwerking met de overige delen van het Koninkrijk stemt tot voldoe ning en de Europese Economische Gemeenschap leidde reeds tot een toeneming van de handel tussen de zes aangesloten landen. Zoals ver wacht mocht worden zal de regering streven naar een bredere samenwer king tussen de in voorbereiding zijn de vrijhandelszone van de zeven en de E.E.G. Het politieke belang van de Benelux in dit verband wordt nog- eens onderstreept en de regering zal al het mogelijke doen om deze band nog te versterken, hetgeen inderdaad dringend geboden is. Zelfs ten opzichte van de interna tionale politieke situatie blijkt de re gering niet pessimistisch te zijn, mits het militaire evenwcht kan worden be waard en de sociaal-economische kracht der westelijke landen kan wor den versterkt door innerlijke kracht der leden en solidariteit onderling. Aan de Kamers zal een nota worden aangeboden betreffende onze defen sie-inspanning, waarbij ongetwijfeld ook een inzicht zal worden gegeven over de mogelijkheid tot diensttijd verkorting. - o - De troonrede getuigt sterk van het streven dezer regering om op econo misch gebied tot een meer natuurlij ke gang van zaken te komen, door verwijdering van kunstmatige elemen ten, voor zover dat mogelijk is. Dat houdt dus in, dat men zoveel mogelijk van het dure subsidiebeleid wil afko men, al zal dit op agrarisch gebied niet helemaal mogelijk zijn, afhan kelijk als dit is van de internationale marktverhoudingen Liever dan de overheid zelf maar steeds woningen te laten bouwen in de goedkopere prijsklasse, overweegt de regering maatregelen om de par ticuliere ondernemers meer tot de bouw van zulke woningen te laten komen. Dat kan dus duiden op een regeringstoeslag op de huren, waar door de exploitatie voor particuliere bouwers toch rendabel zou kunnen worden. Verheugend is zeker de aandacht, die de regering wijdt aan de nood zaak om in de noordelijke provincies te komen tot vestiging en uitbreiding van industre, zowel van belang voor de werkgelegenheid in dit gebied als voor een ontlasting van de bevol kingsdichtheid in het westen van het land. Reeds vele jaren is over deze voor het noorden zo ernstige proble men gedacht en geschreven zonder dat er iets gebeurde. Deze regering geeft nu blijk er iets aan te gaan doen en is er zich van bewust, dat bij de industriële ontwikkeling ook beho ren maatschappelijke en culturele ac tiviteiten om tot een harmonisch ge heel te kunnen komen. o De persoonlijke bezitsvorming, het stokpaardje van de K.V.P., hoopt de ze regering ook een stap verder te brengen. Op korte termijn zelfs zal zij de Kamer een nota aanbieden over het daartoe te treffen beleid en de fi nanciële en fiscale maatregelen die ervoor nodig geacht worden. Verheugend is zeker ook dat, in tegenstelling tot vorige regeringen, verdere centralisatie van het bestuurs apparaat zal worden tegen gegaan en het streven juist gericht zal zijn op decentralisatie, hetgeen de democra tische gedachte slechts ten goede kan komen. Aangekondigd werd nu ook, dat de grote wetsontwerpen tot rege ling van het voortgezet en het weten schappelijk onderwijs dit jaar in be handeling zullen komen. De verzuch ting „eindelijk" is hier zeker wel op z'n plaats, al zullen deze ontwerpen de regering zeker voor moeilijke si tuaties plaatsen. Wat over televisie, sport en jeugd- vorming wordt opgemerkt blijft wel zeer vaag; enkele mooie zinnen wor den er aan gewijd, die echter geen doelbewuste lijn ontwikkelen. Vermelding verdient zeker nog wel de mededeling in de aan Nieuw- Guinea gewijde alinea, dat een her vorming van het daar geldende pu blieke recht ter hand zal worden ge nomen. Dat wordt dan zeker hoog tijd, want voor het grootste gedeelte dateert dit nog van vóór de oorlog en de verhoudingen zijn er dus langza merhand wel wat anders komen te liggen. Deze eerste troonrede die onder de nieuwe regering wordt afgelegd, ge tuigt van het nieuwe, minder gebon den, beleid dat dit kabinet wil vol gen. Of het daarin zal slagen is voor al afhankelijk van de kracht waarme de het zijn maatregelen zal weten ts verdedigen en de eensgezindheid in eigen boezem. H. van W (Nadruk verboden). ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur; uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 19 en zondag 20 sept. Arts Dr. v. Heesbeen. Apotheek Nijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 20 september 1959. 10 uur: Ds. L. Schellevis. Viering H. Avondmaal. 18.30 uur: Ds. L. Schellevis. Viering en dankzegging Heilig Avondmaal. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 20 september 1959. 10 uur v.m. en 6.30 uur n.m.: Ds. J. Vink. In beide diensten extra collecte voor de Kerkvoogdij. N. H. KERK BAARDWIJK. Zondag 20 september 1959. 9 uur v.m.: Ds. S. W. Verploeg van Waspik. OP NAAR DE DUIZEND GULDEN In de week van 20 tot en met 26 september a.s. wordt in onze gemeente in het kader van de ac tie „Nationale Reclasseringsdag" weer een jaarlijkse inzameling gehouden ten behoeve van de Re el assscringsinstellingen. De ingezamelde gelden worden zoals bekend, besteed voor hulp aan gevangenen en ex-gevangen nen om hen de helpende hand te bieden hij het herkrijgen van hun verloren plaats in de maatschap pij, of hen te steunen die te be nouden. Vele dames en heren vrijwilli gers (slers) besteden jaar in jaar uit veel van hun vrije tijd aan de ze hulp en offeren zich hiervoor gratis op. Van al degenen die dit niet kunnen doen, wordt slechts éénmaal per jaar een bijdrage voor dit moeilijke maar belang rijke werk gevraagd, want hier voor is veel geld nodig. Waalwijk heeft in de vorige jaren geen slecht figuur geslagen met deze actie, integendeel. Van daar ook dat het plaatselijk co mité, dat deze actie leidt, met vol vertrouwen van start is gegaan met de actie 1959. U vindt in de komende week weer een envelopje in Uw brie venbus, door een medewerkster bezorgd. Vult dit met uw gave en doe het meteen. Het wordt nog dezelfde dag of een paar dagen la ter afgehaald. In 1956 was de jaarlijkse op brengst van deze collecte 550.73 en ze steeg lol 978.73 in 1958. Het is aan u om al de medewer kers aan deze actie te helpen hun wens in vervulling te doen gaan. De wens die luidt in 1959op naar de duizend gulden. Opening van de Staten-Gcncraal. Na de terugkeer op Paleis Lange Voorhout verschenen Koningin Juliana, Prinses Irene en Prins Bernhard op het balcon. „ALLEEN OP I)E WERELD". Hoevelc oudere miensen van vandaag zullen in hun jeugd niet dag, uur en maand vergeten heb ben bij het leven van Hector Ma- lot's onvergetelijke boek „Alleen op de wereld". Het was een boek zoals er geen tweede was, want bet bevatte alles wat het jeugdige hart tot ademloze spanning en de dienste vertedering kon brengen. Ach ja, er zijn vele steelse tranen weggepinkt bij bet beleven van de avonturen van Remi en de zwer vende toneelspeler Yitalis met zijn gedresseerde hondjes Capi, Dolce en Zcrbino en 't verstandi ge aapje Joli-Coeur. Er zijn klei ne vuisten gebald bij de schur kenstreken van mijnheer Dris- coll en er zijn miljoenen zucRten van verlichting geslaakt wan neer Reini aan het eind van het boek de liefderijke armen van z'n eigen moeder om zich heen voelt. Het was een onvergetelijk boek. Men heeft er zich in de loop dei- jaren dan eigenlijk ook over mo gen verwonderen dat de film-in dustrie, die doorgaans zo actief is ten aanzien van meesterwerken uit de literatuur, geen aandacht scheen te hebben voor „Alleen op de wereld". Misschien moet de oorzaak daarvan gezocht worden in het feit dat men nooit de idea le film-Remi heeft kunnen vin den. Maar eindelijk is het er dan toch van gekomen. De jonge Franse regisseur André Michel heeft de verfilming van „Alleen op de wereld" aangedurfd. Als Remi koos hij de kleine Joel Pla teau en met deze keus heeft hij midden in de roos geschoten. De ze film-Remi is de Remi zoals wij hem vroeger voor ons gezien heb ben, een kleine, gevoelige en een zame jongen. Michel heeft met deze film een ideale verbeelding van een klassiek bock geschapen. Natuurlijk doen de romantiek en het sentiment, waardoor we in onze jeugd overrompeld werden, ons nu anders aan, maar dit neemt niet weg. dat dit verhaal opnieuw voor ons openbloeit en kostelijke jeugdherinneringen op roept. „Alleen op de wereld" is een prachtige film geworden, die op veel plaatsen een grote ontroe ring bij de toeschouwer teweeg brengt. Er blijft inderdaad geen oog droog wanneer Remi ontdekt dat het kleine aapje Joli-Coeur dood is. Naast Joel Flateau als Remi zien we Gino Cervi als Vital is, Pierre Brasseur als de louche Driscoll en Bernard Blier als de „muziekleraar" Garofoli. Een film voor 8- en 80-jarigen. Van vrijdag tot en met zondag. Jammer dat de directie van Mu sis Sacrum geen jcugdmatinée heeft ingelast. ,ySENECHAL, I)E GEWELDIGE" Als er een rol is, die de grote Franse komische acteur Fernun- del op het Uil geschreven is, dan is het wel die van Sénéchal, de geweldige. Fernandel krijgt hier i!c gelegenheid de vele facetten van zijn groot talent te laten flonkeren en hij doet dat op kos- telijke wyze. Sénéchal is acteur, maar hij heeft alleen maar in de provincie gespeeld en dan nog maar bij groepen van het tweede plan en over het algemeen met heel wei nig succes. Op een avond, wan neer hij de rol van kapitein van het vreemdelingenlegioen zal ver tolken. wordt de voorstelling we gens gebrek aan bezoek afgelast. Zijn collega-acteurs vertrekken allemaal zo snel mogelijk en ne men Sénéchal's koffer mee. Séné chal mist de trein en blijft der halve achter in een vreemd stad je in het uniform van een legion- natr. Mij raakt verzeild in een ge zelschap, waar men zeer hoog op ziet tegen de dappere kapitein. Als dit avontuur ten slotte min der' goed afloopt, keert hij terug naar Parijs, waar hij besluit om van zijn leven een toneelstuk te maken, omdat er van het echt to neelspelen toch nooit iets terecht komt. En zo zien we dan Sénéchal in talloze avonturen verzeild ra ken en gekleed in een grote ver scheidenheid van costuums alle mogelijke personages uitbeelden. Ten slotte krijgt hij zijn lieve- lingsrol van advocaat. Het is een zeer realistische rol, want hij moet zichzelf verdedigen tegen 'n aanklacht wegens oplichting Een kostelijke film met Fer nandel op z'n best. In de vrouwe lijke hoofdrol Nadia Gray. Toegang 18 jaar. Maandag en woensdag. „DE GEBROEDERS" KAR AM AZOV". Indrukwekkend en groots is de verfilming van „De Gebroeders Karamazov", naar Dostojefski's gelijknamige roman. De hoofd rollen worden vertolkt door Vul Brynner. Maria Schell, Claire Bloom, Lee Cobb en Richard Ba- sehart. Voor degenen, die deze roman niet kennen, laten wij in het kort de inhoud van de Tilm volgen. Dmitri Karamazov (Yul Bryn ner), wild en roekeloos, zijn in tellectuele broer Ivan (Richard Basehart) en de religieuze jong ste broer Alexej (William Shat- ner), zijn de zonen van een ver dorven en sensuele vader, F'edor Karamazov (Lee Cobb). Fedor's buitenechtelijke zoon Smerdja- kov (Albert Salmi) woont als bediende bij hem in. De mooie trotse Katja (Claire Bloom), die geld nodig heeft om haar vader van de schande te redden, biedt zichzelf Dmitri aan, hoewel zij hem veracht. Maar zij wordt hevig verliefd op hem wanneer Dmitri haar 't geld zon der meer schenkt. Zij verloven zich lot groot genoegen van de oude Fedor, die intussen de kin derlijke maar verleidelijke Groe- sjenka (Maria Schell) het hof maakt. Hij Iaat haar Dmitri's schuldbekentenissen opkopen om zodoende zijn zoon wegens schuld te laten gijzelen. Dan zal Katja wel bijspringen en zij zullen een grote winst maken. De woedende Dmitri zoekt Groesjcnka op maar raakt onder haar bekoring en be dreigt vol jalouzie zijn vader. Als Fedor op zekere dag ver moord wordt, valt de verdenking het eerst op Dmitri hoewel Smer- jakov en Ivan beter weten. Ten slotte slaagt Ivan er in het Hof van Dmitri's onschuld te over tuigen, maar dan komt Katja, wier liefde door jalouzie in haat is veranderd, en levert bezwaren de bewijzen, waardoor Dmitri tot 20 jaar wordt veroordeeld. Maar als de trein met de gevangenen vertrekt, ontbreekt Dmitri. Met behulp van Ivan en Alexej is hij met Groesjenka naar het buiten land vertrokken. De rollen ia deze film zijn uit stekend bezet en voor 18-jarigen kunnen wij deze film aanbevelen. VaiTvrijdag tot en met zondag. In verband met de lengte van de film begint de eerste voorstel ling op zondag om 5.30 uur en dus niet zoals gebruikelijk om 6 uur. „ONTSNAPPING UIT CORREGIDOR". Deze oorlogsfilm speelt zich af in de Filippijnse wateren en brengt de strijd in beeld van de Amerikaanse motortorpedoboten tegen de zwaardere Japanse krui sers. Het is het boeiende verhaal van dappere kerels, van uren vol gevaar, maar ook van momenten van tederheid, zodat het „elck wat wils" is in deze goed gemaak te film, waarin de hoofdrollen worden vertolkt door Robert Montgomery, John Wayne en Donna Reed. Toegang 14 jaar. Maandag en woensdag. VERVOERSTARIEVEN NIET OMHOOG BIJ HOGER LOON. De regering staat op het stand punt, dat loonsverhogingen in 't vervoerswezen niet mogen wor den doorberekend in de tarieven. Loonsverhogingen in die sector moeten koinen uit verhoging van de arbeidsproduktiviteit. De mi nisters Korthals (Verkeer en Wa terstaat), De Pous (Economische Zaken) en staatssecretaris Rool- vink (Sociale Zaken) hebben dit de werkgevers en werknemers in de vervoerssector en de directie van de Nederlandse Spoorwegen laten weten tijdens een gesprek over de loon. en prijspolitiek in het vervoerswezen, dat maandag middag in de Trèveszaal van het ministerie van Verkeer en Water staat is gehouden. Ook de voor zitter van het college van Rijks bemiddelaars, mr. Berger, en eni ge adviseurs, woonden de verga dering bij. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HEI ZUIDEN 82e JAARGANG No. 73 Abonnement: Z2 cent Der wee* per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties: speciaal tarief Gironummer 50798 Bureaux: GROTESTRAAT 205. WAALWIJK OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES ..ECHO' INSTUIF R.K. JONG WAALWIJK. Zaterdag 19 september vangt het derde seizoen van de Instuif R.K. Jong Waalwijk aan met een groot openingsbal in het ge meenschapshuis. Mocht de Instuif zich in het oprichtings jaar verheugen in een grote belangstelling van de jeugd, het afgelopen seizoen nam die belangstelling nog toe. Het bestuur heeft gemeend de program- ma-opzet ongewijzigd te laten; het zwaar tepunt zal ook in het komende seizoen val len op de dansavonden, daarnaast zal er iedere maand een bijzondere Instuifavond worden gehouden. De Instuiftoneelgroep is reeds geruime tijd bezig met de repetities voor een nieuw humoristisch spel. Gezien het succesvolle debuut, dat deze jonge groep het vorig seizoen maakte, staat de Instuifleden bin nenkort eert zeer amusante toneelavond te wachten. R.K. jongelui die 17 jaar zijn kunnen zich opgeven als lid van de Instuif op za terdag 19 september van 5-6 uur in het gemeenschapshuis. Het programma van de eerste weken is als volgt samengesteld: Zaterdag 19 september: Openingsbal. Muziek: „The All Stars". Zaterdag 26 september: Optreden van het Kaatsheuvels Revue Orkest. Zaterdag 3 oktober: Orkest: „The Wool- town Jasz Band". Zaal Gemeenschapshuis, aanvang 8 uur. JAARVERGADERING DISTRICT WAALWIJK K.N.B.B. Het District Waalwijk van de KNBB hield in café 't Vosje te Baardwijk een zeer druk bezochte jaarvergadering. Van alle aange sloten verenigingen waren afgevaardigden aanwezig toen de voorzitter de heer Tom Burmanje de vergadering opende, allen een hartelijk welkom toeriep en zeide verheugd te zijn, dat alle verenigingen acte de pre sence gaven. Hij verzocht de agendapunten zo beknopt mogelijk te behandelen en drukte zijn grote blijdschap uit over het verloop van het seizoen 1958/1959. Het moge dan waar zijn dat er enkele dingen zijn gebeurd die minder aangenaam waren en voor ver betering vatbaar zijn, over het algemeen kan het District Waalwijk op een succes vol seizoen terugzien, getuige het aantal Gewestelijke Kampioenen en zelfs twee landskampioenen n.l. de heren Ad v. Crom- voirt en G. van Veldhoven. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester resp. de heren A. Hamers en H. Niersman, waren keurig verzorgd en werden onder dank goedgekeurd. De voor zitter bracht beide functionarissen speciaal dank voor de wijze waarop beiden hun taak hebben verricht. Trots de grote kosten, die de Lands- en Gewestelijke Kampioenschap pen met zich brachten, sluit de kas met een batig saldo. Tot leden van de kascommissie werden gekozen de heren Elshout en Knuist. Eerstgenoemde die ook in het afgelopen seizoen in de kascommissie zitting had, ver klaarde mede namens zijn colleaga de heer van Veldhoven, boeken en bescheiden in orde te hebben bevonden. Het voornaamste punt van de agenda vormde de bestuursverkiezing. Aangezien de periodiek aftredende bestuursleden de heren A. Hamers en H. Niersman niet meer voor hun bestuursfunctie in aanmer king wensten te komen - en de heren v. d. Mee en Rombouts, de eerste door ver andering van woonplaats en Rombouts door drukke werkzaamheden, hun bestuursfunc tie moesten neerleggen. Vóór deze bestuurs verkiezing nam de voorzitter het woord, om de scheidende bestuursleden hartelijk dank te zeggen voor het zeer vele werk dat zij in het belang van het district hadden ver richt. Zij hebben allen hun plicht gedaan voor de volle 100 pet. Zij gaan niet weg omdat zij niet heel veel voelen voor het district en de mooie biljartsport, doch zij hebben voor hun heengaan gegronde re denen. Hoewel de voorzitter alles heeft ge probeerd om de heren op hun besluit te laten terugkomen, tenslotte heeft hij er zich bij moeten neerleggen. Persoonlijk dankte hij allen voor hun prettige samenwerking en vriendschap. Eén ding heeft de heer Bur manje kunnen bereiken, n.l. dat de heer A. Hamers bereid is gevonden de functie van vicevoorzitter op zich te nemen; daar er door de verenigingen voor deze functie geen candidaat naar voren is gebracht. Hierdoor blijft de heer Hamers voor het district Waalwijk behouden en vormt een waardevolle representant van het district en Gewestelijk- en Bondsbestuur. Door dit besluit van de heer Hamers, alsmede door het feit, dat zich voor de overige bestuurs functies candidaten hebben aangemeld waarin hij het grootste vertrouwen heeft, is ook de voorzitter bereid de voorzittersha mer in de toekomst te blijven hanteren. Bij enkele candidaatstelling werden hier na de volgende bestuursleden gekozen: de heren Jac. Passier, Arn. Verhoeven, H. Pelders en A. Hamers. De voorzitter wenst de gekozenen geluk en hoopt dat allen hun functies zullen vervullen, zoals dit ook dooi hun voorgangers is gedaan. De vergade ring onderstreepte de woorden van de heer Burmanje met een hartelijk applaus, waar na deze de verzekering geeft dat alle af tredende bestuursleden gaarne be'cid zijn de nieuwe functionarissen alle steun en me dewerking te blijven verlenen. Een bestuursvoorstel om als district in te schrijven voor De Gouden Serie, die door het Bondsbestuur in 1960 wordt georgani seerd, wordt met algemene stemmen aan genomen. Tot afgevaardigde naar de Buitengewone Bondsvergadering die op 11 oktober a.s. in Amsterdam zal worden gehouden, werd met alg. stemmen gekozen de voorzitter dhr. Tom Burmanje. Hierna volgde een zeer geanimeerde rondvraag. De vragen, die werden gesteld waren ongeveer allen van dezelfde strekking en behelsden speciaal het wedstrijdwezen. Het bestuur zal zich hierover beraden en binnenkort hiervoor met een voorstel ter tafel komen. In zijn slotwoord dankt de voorzitter al len voor de prettige wijze waarop deze ver gadering is verlopen en hij is er van over tuigd, dat ook in de toekomst de soms ver velende dingen, op vriendschappelijke en sportieve wijze kunnen en zullen worden opgelost. Wij hebben aldus de heer Bur manje met ons district Waalwijk een goede naam, zowel bij de gemeentelijke autori teiten als bij het gewestelijk- en het bonds bestuur. Laten we allen zorgen dat we deze goede naam waardig zijn en dat kan alleen als elke vereniging en elke biljarter zijn kansen op het groene laken sportief en in vriendschap verdedigd. Dan zal het district Waalwijk een sieraad blijven van de KNBB en in het verenigingsleven van Waalwijk zijn waardige plaats kunen blijven innemen. De voorzitter hoopt dit van harte en sluit hier mede deze vruchtbare jaarvergadering.

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 5