Liefde in de storm Brabantse ondernemers bespraken produktiviteit Charme en degelijkheid op Cunen-najaarsshow BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Feuilleton (^sso) petroleum DE HAARDOLIE 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 2 voorstel ter tafel gebracht om de Al gemene Politieverordening aan te vul len met de bepaling dat ook besloten ruimten waar patates-frites gebakken worden tusen 12 uur s nachts en 5 uur voormiddag gesloten moeten zijn. Reeds eerder was een dergelijke be paling gesteld ten aanzien van de patates-friteskramen in de- gemeente op grond van de vele klachten welke waren binnengekomen over versto ring van de openbare orde door „aan geschoten" jongelui, die tot 2 of 3 uur 's nachts bij de friteskramen ble ven hangen. De heer Ros juichte dit voorstel toe en gaf als zijn mening te kennen, dat 12 uur op zaterdagavond nog te iaat was, want dan is het reeds zon dag. Spr. zou nog liever sluiting om 11 uur zien. De heer Ros zou op zon dag het liefst zowel de friteskramen als de café's willen sluiten. De heer Vos vroeg of die klachten over rumoerige jeugd nu wel zo tal rijk waren. De jeugd van vandaag is nu eenmaal anders dan die van vroe ger, zo meende de heer Vos. De voorzitter wees er op, dat de raad niet competent is om de frites kramen op zondag te sluiten, omdat een dergelijk besluit in strijd zou zijn met de Winkelsluitingswet en dus door de voorzitter van de raad aan de Kroon ter vernietiging zou voor gedragen moeten worden. De heer Ros zei ook niet zover te willen gaan, maar dat hij alleen zijn principieel standpunt te kennen had willen geven. De heer Rijkers sloot zich aan bij de visie van de heer Ros waar het de sluiting om 11 uur 's avonds op za terdag betrof. De heer de Raat meende, dat dit niet zoveel zou helpen. De jongelui blijven toch op straat herrie maken, zo meende hij. Wethouder Timmermans meende dat er veel gewonnen zou zijn, wan neer stipt de hand werd gehouden aan het sluitingsuur van 12 uur. Gewoon lijk wordt het half één of één uur. Hier ligt dus een taak voor de politie. Het voorstel werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. y VERKABELING Van de P.N.E.M. was door het ge meentebestuur bericht onvangen da thans voor verkabeling in aanmerking komen: het Oosteind, de Waspikse- dijk, de Winterdijk en de Hoge Zand- schel. Voor de aders welke t.b.v. de openbare verlichting in de kabels zul len worden opgenomen is de gemeen te een bijdrage verschuldigd van in totaal f 11.765. In verband met deze verkabeling zullen tevens een aantal voorzieningen t.a.v. de open bare verlichting getroffen moeten worden, zoals het plaatsen van in to taal 69 nieuwe lichtmasten. Hiermee is een bedrag gemoeid van f 44.159, zodat de totale kosten van het project f 55.924. zullen bedragen. De heer Kuijsten stelde voor om de momenteel spaarzaam verlichte Nieu- wevaart aan te vullen met een aantal vrijkomende armaturen. De voorzit ter antwoordde dat dit voorstel de aandacht van het gemeentebestuur zal hebben. Goedgekeurd w§rd verder een voorstel tot het verpachten van ge meente-eigendommen aan A. van Baardwijk, mevr. L. J. v. Pas-Pruijs- sers, D. P. de Rooij, A. Rijken, H. Spierings en M. C. Wervers. Een reeds eerder genomen besluit inzake de aankoop van een strook grond van de heer A. J. Vos werd ingetrokken en er werd een nieuw van door ELEANOR ELLIOT CARROLL Vertaling: Herman Antonsen 42). Beheers je toch 'n beetje tot je weet wat je noodzakelijk weten moet. Het is 'n ellendige geschie denis Gwynne. Onbegrijpelijk voor meisjes van zo hoge opvat tingen als jij er op na houdt. Een vrouw, wier idealen niet zo hoog liggen, zou de waarheid reeds al lang vermoed hebben. Maar jij niet „Wat voor een geschiedenis?" vroeg ze heftig. „Ik weet niet, waar je het over hebt." „Natuurlijk niet. Dat wilde ik je nu juist aan 't verstand bren gen, als je me liet uitpraten. Als jij wist, dat Robin in gevaar ver keerde... in een geestestoestand, waarin hij tot alles in staat is..." „Bedoel je dat er haaien in het water zijn?" vroeg ze verschrikt. „Hier in 't water niet. Maar menselijke haaien zijn overal te besluit genomen, waarbij werd tege moet gekomen aan enkele door de heer Vos gestelde aanvullende voor waarden. Ook werd ingetrokken een raads besluit, waarbij aan de heer Jac. La- ros bouwterrein was verkocht voor de bouw van een woning. De heer Laros heeft te kennen gegeven van de bouw af te zien. Dit bouwterrein zal nu worden verkocht aan de heer A. Bosch. Tenslotte hechtte de raad zijn goed keuring aan een aantal begrotings wijzigingen, waarbij de raad o.m. ak koord ging met de uitgave van f 1155 voor uitbaggering van 't voorste deel van de Labbegatse haven. Een zelfde bedrag zal de N.V. Oerlemans Zn. voor haar rekening nemen. Verder hebben B. en W. in afwachting van de benoeming van een nieuwe burge meester opdracht gegeven tot het op stellen van een rapport omtrent de aan de ambtswoning van de burge meester aan te brengen voorzienin gen. De kosten van deze voorzienin gen worden in totaal geraamd op f 6000.-. Ons depot te Breda, Stationsem placement, iel. 32886, zal u desgewenst gaarne het adres van een Esso haard- oliehandelaar geven. heer Lips. „Het gemeenschappelijk doel is het bedrijf tot een welvaarts bron voor allen te maken. Daartoe is het aankweken en bevorderen van een gezonde mentaliteit een primaire eis; speciaal voor het middelgroot en het kleinbedrijf, die met betrekking tot de vrije loonvorming hun produktiviteit zullen moeten opvoeren." Prof. Dresden noemde de produk- In „De Graanbeurs" te Breda wa ren j.I. donderdag 'n honderdtal Bra bantse ondernemers en representan ten uit de middelgrote en kleinere bedrijven bijeen om van gedachten te wisselen over algemeen beleid, men taliteit en produktiviteit, waarover door de voorzitter van de TNO-nij- verheidsorganisatie, prof. dr. D. Dresden, een boeiende inleiding werd gehouden. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de Stichting Bra bantse Produktiviteitscommissie. De voorzitter van de commissie, de directeur der N.V. Lips te Drunen, de heer M. M. H. Lips, gaf vooraf een samenvatting van de doelstellin gen van de organisatie en wees op het belang van deskundige steun, om vraagstukken ten aanzien van het produktiviteitsstreven zakelijk en ef ficiënt op te lossen. „Omdat kleine bedrijven veelal niet over een dergelijke steun be schikken", aldus de heer Lips, „heeft de organisatie een deskundige aange trokken, die met de ondernemer even tuele moeilijkheden kan opsporen en analyseren en die vervolgens- per ge val kan nagaan welke hulp het meest geschikt is en wie daarbij ingescha keld moet worden." De resultaten, die op deze basis tot dusver zijn be reikt, kunnen bevredigend geacht worden. De heer Lips spak als zijn mening uit, dat veel spanningen in de bedrij ven moeten worden geweten aan een starre verhouding tussen werkgevers en werknemers. „Ogenschijnlijk zijn hun belangen tegenstrijdig, maar in feite lopen ze parallel", zo zei de voor oliehaarden met het hoogste rendement zuinig - geen roet - meer «and* tiviteit een moeilijk en veelomvattend begrip en hij zag het als een verhou dingsgetal, als het resultaat van een deelsom, waarbij in teller en noemer verschillend geaarde grootheden staan die niet zo maar zijn op te tel len. „In het algemeen", aldus prof. Dresden, „gaat het om de menselijke verhoudingen, om de geestesgesteld heid. Bij het bepalen van de produk tiviteit moeten alle omstandigheden bij elkaar worden genomen. En wil zij goed geordend zijn, dan moeten ze in feite beginnen bij de onderne mer." Bij de aanstelling en beloning van arbeidskrachten moet naar de mening van prof. Dresden grote waarde worden toegekend aan de aanleg tot de voor het bedrijf ge schikte geesteshouding naast vakbe kwaamheid. De bezieling in die rich ting moet komen van de algemene lei ding, want het voorbeeld werkt op de duur beter dan de lering. Deze bijeenkomst werd b«~sl >tea met een interessante forumdiscussie, waarbij o.m. aanwezig was de waar nemend commissaris der koningin in Noord-Brabant, de heer J. Philippart. De dag w< id besloten met groets- excursies naar Breda en Etten. „De mode is zo'n onverdraaglijke vorm van lelijkheid dat wij haar i iedere zes maanden moeten veran deren." Deze uitspraak komt van de heer Oscar Wilde, die, ook al zou hij er anders over gedacht hebben, dit toch niet gezegd zou hebben, want hij was een groot schrijver die bekend stond om zijn persoonlijke en karakteristie ke definiëringen. Wat zijn visie op de mode betreft, zij mag dan wel een aardige vondst zijn, in haar algemeenheid is zij ech ter beslist niet juist Wij hebben dat donderdagavond weer kunnen erva ren op de najaarsshow welke de Fa. Cunen traditiegetrouw in zaal Thalia gaf en die ook nu weer een veelheid van charmante kleding te zien gaf. Alvorens wij nader ingaan op de getoonde modellen, moet het ons toch van het hart, dat het in de eivolle Thalia-zaal soms bijzonder en zelfs storend rumoedig was. Het gekweb bel tijdens de show deed bij tijd en wijle denken aan een verstoorde een- dekooi en de leidster van de show, Betty Blommestein, had dan ook dik wijls alle moeite, mede ten gevolge van de niet bijster beste geluidsin stallatie, zich verstaanbaar te maken. Verder kwam het ons voor dat het looppad voor de mannequins met het jaar smaller wordt, hetgeen wellicht het gevolg is van het streven om zo veel mogeijk belangstellenden van de show te laten genieten. Evenals an dere jaren was ook nu weer het af- en aangeloop van de obers nogal storend. Er waren zo nu en dan zo veel mensen op de been, dat men moeite had om daartussen de man nequins te ontdekken. Wij vragen ons af waarom men de smakelijke versie ring bij de thee of koffie niet van tevoren klaar zet, dit gebeurt op an dere plaatsen ook. En dan a.u.b. een lepeltje bij de koffie, met een gebak vorkje roert het niet alleen slecht, het doet ook een beetje „op z'n boe- refluitjes" aan. Maar goed, deze ruimtelijke en andere tekortkomingen nemen niet weg dat de fa. Cunen met voortref felijke voorbeelden uit haar uitge breide collecties voor de dag is geko men en dat we dan ook wat de mode betreft van een zeer geslaagde show mogen spreken. Er waren vijf mannequinsGreetje, Pat, Frieda, Lidy en Jeanine, die zowel de kleding van de teenager als van de jonge vrouw en de oudere dame showden. Herenkleding werd geshowd door Greet en de heel kleine Wilma, die tussen de grote obers he lemaal verloren ging, liet zien wat het najaar op het gebied van kinder kleding brengt. De stof, waaraan u dit najaar uw hart zult moeten verpanden om in de mode te blijven, is mohair. Dit zal de dames overigens niet moeilijk val len, want mohair is werkelijk een ide ale dracht, smaakvol, charmant en lekker warm. Er werden op deze show meerdere bijzonder attractieve japonmodellen getoond in paars en geel. Behalve paars zijn ook mos groen en de typisch goudbruine herfsttinten de kleuren van dit na jaar. Ideaal voor japonnen is altijd nog de zuiver wollen jersey, die fraai slank afkleedt, de bouclé en de jer- sey-bouclé, in welke laatste stof we een prachtige rok van Duits fabrikaat zagen. De dikkere stoffen zoals bou clé vinden wij overigens minder ge schikt voor de zwaardere figuren. Velours laat zich prachtig verwerken in reismantels. De kragen van de mantels zijn over het algemeen ofwel breed ofwel nauwsluitend, waarbij bont dit najaar een grote rol speelt. Ook de kragen van regenmantels heb ben dit najaar een bontkleding, waar voor veel zeehond en orlon verwerkt wordt. Bij de regenmantels handhaaft zich nog altijd het poplin voor de wat mildere dagen, met daarnaast de meer gekledere regenmantels van tweed en gabardine. Een beeld van een mantel met bijbehorende japon, beide uitgevoerd in een zuiver wollen olijf groene bouclé, showde Greetje. Het was een droom van Schiaparelli en dus ook nogal aan de prijs. De japonnen zijn over het algemeen recht en door hun soberheid en strak ke lijn bijzonder smaakvol en char mant. Wat bij het dragen van deze japonnen natuurlijk van zeer groot belang is de foundation. Fluweel is toch wel een kostelijke en voorname dracht als japonstof. We hebben dat op deze show weer kunnen constate ren in een aantal prachtige modellen. Ook de zuiver wollen jersey doet het voortreffeijk, maar moet wel voorbe houden blijven voor de beslist slanke figuren. We zagen ook een japon met een verrassing, namelijk de af neembare kraag, hetgeen weer eens wat meer mogelijkheden opent. En dan is de kazak er ook weer. Bij zonder charmant en aardig. We za gen er een in groen met lila (een uit stekende kleurcombinatie) voor de wat oudere dame en een rode voor de teenager en de jonge vrouw. Sportieve kleding is er voor dit najaar ook weer te kust en te keur bij de fa. Cunen. De dames, die zich graag in een pantalon steken, zullen beslist weg zijn van de prachtige kwaliteiten en tinten tinneroy die dit najaar op de markt komen. Dan zijn er natuurlijk nog de vesten in aller lei soorten en modellen, waarbij u eens moet letten op de vesten van zui ver wollen bouclé. Bij een tinneroy pantalon doen ze het bijzonder leuk. Ook zijn er bij Cunen de heerlijke „slobbertruinen", die overigens hele maal niet slobberachtig, maar zeer sportief en jeugdig aandoen. Wat de jasjes betreft zouden we de aandacht willen vestigen op de Sturke parcha- coat met warme voering en een met bont afgezette capuchon. En dan voor de teenager het Zs tinneroy manteltje met daaronder een draion vest en mohair rok. Vlot, charmant en echt wel te betalen. Voor de auto rijdende dames is de op mohair ge voerde overcoat met afknoopbare ca puchon bijzonder doelmatig. Ook bij de heren valt het accent op de overcoat, waarbij dan blijkbaar een pet hoort. Overigens opent de herenmode geen opvallende verge zichten. Wel bleek op deze show dat 72) „Adiuto bono!" riep de dikke Di- avolo uit. „Goeie help! Dat gaat mis! Je had gelijk, Angelico! Ze gaan de trein nazoeken! Wat nu?" - „Er uit springen en hard weglopen", raadde Angelico aan. - „Hoe kan dat nou?" vroeg Diavolo schamper. „Kleuntjes is helemaal bevroren en als wij die bevroren kwibus moeten dragen, dan zal er van hardlopen niet veel komen in dit gebergte!" - De sluwe dikzak keek intussen met Ar gusogen rond of er geen ontsnapping mogelijk was, onder behoud natuur lijk van de kostbare prooi Karei Kleutjes. En jawelvoor de zo veelste maal was het lot de schurken gunstig gezind. Om te beginnen bof ten ze al, dat hun koelwagen toeval ligerwijze juist achter aan de trein gekoppeld zat. Daar kwam nog iets bij, dat oplettende lezers mischien al hebben waargenomen. De spoorlijn maakte namelijk een behoorlijk scher pe bocht ter hoogte van Pepi's wis sel. Toen de trein dan ook was door gestoomd tot voorbij deze wissel, werden de laatste wagens volkomen aan het gezicht onttrokken door de geweldige rotspartijen. - „Ze kun nen ons niet meer zien!" riep Diavo lo toen uit. „Dat is onze kans! Ik ga de wagen afkoppelen!" - Ondanks zijn flink ontwikkelde lichaamsbou ten, sprong hij kwiek en lenig de wa gen uit. Toen duurde het niet lang of de schavuit had de koelwagen van de trein losgemaakt met een paar be hendige handgrepen. Juist was hij daarmee klaar, toen de trein weer op trok om sissend en puffend het on gebruikte zijspoortje op het station netje van Ottoburg op te stomen. Vriendelijk en dankbaar gestemd wuifde de dikke Diavolo de wegrij dende trein na. Het was wéér eens goed gegaan vinden, lieve kind. En zo'n derge lijke heeft die jongen reeds veel te lang in haar greep gehad. Jij en ik moeten hem daaruit samen zien te bevrijden. Hem weer ge lukkig trachten te maken." Met open mond staarde ze naar zijn ernstig gezicht. Alle woede was nu van haar gelaat verdwe nen en ze keek hem met wijde en smekende ogen aan. „Ik zal rustig luisteren... ver tel dan maar", stamelde ze ge dwee. „Goed. Ik moet teruggaan tot de dag, dat jij met Robin Panama bent gaan bekijken. En je dan nog een paar vragen stellen, die je me beantwoorden moet. Hij heeft toen tegen je gezegd dat hij je liefhad, is het zo niet? Dat ver onderstel ik alleen maar, lieve kind, je moet me zekerheid geven voordat ik verder kan gaan. Be stond er iets tussen jou en Robin Lee? Heeft hij ook om jouw lief de gevraagd?" Ze hoog het hoofd, totdat hij haar gelaat niet meer onderschei den kon. Bijna onhoorbaar ant woordde ze: „Ja, dat heeft hij gedaan, Julian." „Best. Net als ik altijd al heb gedacht. Hij heeft toen geen leu gens verteld, Gwynne. Ik ken Ro bin al van kleine jongen af en ik heb nooit iets verkeerds van hem gehoord. Hij is zo eerlk als goud. Dus toen hield hij van je en... dat doet hij nog." Daar gaf ze geen antwoord op. Maar zelfs in de vallende scheme ring kon Julian toch goed genoeg zien, hoe ze haar lippen op elkaar kneep en hoe ze rilde over heel haar lichaam. Hij voegde er haas tig aan toe: „Jij en Robin ondervonden toen, wat een dichter eens heeft genoemd „de eerste liefdesver rukking". Die ondervindt ieder mens slechts eenmaal in zijn le ven. En de jouwe heeft slechts enkele uren geduurd, omdat een andere vrouw er op laaghartige wijze lussen kwam. Die vrouw was Inez. Ze verbeeldde zich op Robin verliefd te zijn en vertroe teld als ze altijd was, wilde ze nu ook krijgen wat ze verlangde. Jij stond haar in de weg, dus belaag de ze jou. En voor zover ik er achter heb kunnen komen, kreeg ze daarbij hulp van Margaret Maitland." Hij hield even op om dit te la ten bezinken en vertelde dan ver der. „Ze speelden het samen klaar. Laat in de avond ging Inez naar de hut van Robin en vroeg hem in de salon bij haar te komen. Daar heeft ze hem enige uren we ten bezig te houden. Rachel had ze ook in vertrouwen genomen. Die moest op een bepaalde tijd naar Ambroise Maitland gaan en zeggen dat ze haar meesteres ner gens kon vinden. Toen gingen ze zoeken en vonden Robin en Inez natuurlijk vrij spoedig in de sa lon. Toen Inez haar vader hoorde aankomen, sloeg ze haar slag. Ze wierp zich in de armen van Ro bin en toen de familie de salon binnenkwam, vertelde Inez bru taalweg, dat zij met Robin zou gaan trouwen." Het meisje zuchtte en ze vroeg fluisterend: „En... hij heeft hen in de waan gelaten dat het waar was?" „Hij was natuurlijk volkomen overstuur, Gwynne, toen zij dat beweerde. Ik kan me geen lasti ger positie voor een fatsoenlijk man voorstellen. Zoals je weet, is Ambroise Maitland getrouwd met een tante van Robin. Robin is z'n zakencompagnon en Maitland zou heel graag gezien hebben dat zijn dochter met hem was getrouwd. Dat had hij reeds een tijd lang ge hoopt... Robin wachtte af, tot hij weer alleen met Inez was en hij vroeg haar toen, er terstond een einde aan te maken. Ze beloofde hem, dat zij het zelf tegen haar familie vertellen zou, als hij nu maar een paar dagen de zaak liet zoals ze was. Maar ze hield haar woord niet. En als ooit een fat soenlijk man heeft moeten boe ten voor de eerloosheid van een vrouw, dan is hij het wel geweest. Nu begrijp je hem zeker wel een beetje beter, is het niet zo?" „Ja zeker, Julian." Ze had tranen in haar ogen, maar het waren ditmaal tranen van overgrote vreugde. Robin had haar niet lichtzinnig behandeld. Hij hield werkelijk echt van haar. „Het vreemdste van het gehele geval", zei Julian bedachtzaam, „vind ik het feit, dat jullie zolang samen bent geweest zonder dat dit misverstand tussen jullie is opgehelderd. Heeft hij je dan geen verklaring..." „Hij heeft het wel geprobeerd, Julian", antwoordde Gwynne, maar ik wilde hem over dat on derwerp niet laten uitpraten. Ik voelde me gekrenkt... ellendig en vernederd. Ik legde hem telkens het zwijgen op .Hoe ben je te we ten gekomen..." „Van Inez zelf. Ik heb haar te gen haar wil in genoodzaakt me alles te vertellen. Robin had haar trouwens al de waarheid gezegd en geweigerd verder met haar te spreken. Hoe zou je het vinden, als 'ik nu eens net zo met hem sprak,als ik het met jou heb ge daan?" „Nee, nee", riep Gwynne ter stond uit. „Ik ga zelf naar hem toen en... en... Julian, ik geloof, dat er op de hele wereld niemand zo bewonderenswaardig is als jij bent! Ik zal nooit vergeten wat je vanavond voor me hebt ge daan. Nooit!" Ze wendde zich haastig van hem af en snelde naar het strand. Julian zag hoe ze daar weifelend bleef staan en naar alle kanten rondkeek. Op dat ogenblik steeg de maan, groot en oranjerood boven de kim en verlichtte het strand alsof duizenden lichtjes ontstoken wa ren. Blijkbaar ontdekte ze ten slotte degene die ze zocht, want plotseling keerde ze zich om en rende weg in de tegenovergestel de richting van waar de hutten stonden. (Wordt vervolgd) „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" f n p COPYRIGHT STUOO A VAN

Echo van het Zuiden | 1959 | | pagina 2